Auto-Poppe Walcheren Positie laagst-betaalden knelpunt voor formatie r Communistische leiders in Leipzig willen praten ANDIJVIE EN VARKENSSCHNITZEL Sö^i^^eèrdeii melcfen landing van een onbekend ruimtevaartuig MINDER INVLOED OUDE GARDE wov Vlissingen al in 1990 naar profvoetbal Jeruzalem-virus massaal aanwezig in computers 6 t/m 15 Koffie weer goedkoper Vredesmacht van VN voor M.- Amerika Samen feestelijk u]t op Af en toe zon 232e jaargang no. 233 [Dinsdag 10 oktober 1989 HET AUTONIEUWS VOOR 1990 PRESENTEREN WIJ OP 12, 13 EN 14 0KT. A.S. Gildeweg 22 - Vlissingen - telefoon 01184-19610 VRIJDAG AVOND KOOP AVOND Strips Rijscholen Energie Controle Afval Invaller Snelrecht Oudste hotel Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Andijvie, kilo Varkensschnitzel, gepaneerd, 1 QJT 100 g 2Ö51.ÖJ 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. OKTOBER AHOY' Af en toe zon en een enkele bui. Van avond regen. Maximum temperatuur rond 14 graden. Meest matige noord westen wind. PROVINCIAL s MOSKOU (DPAIANP) - Sovjetgeleerden hebben bevestigd I dat onlangs een onbekend ruimtevaartuig is geland in een I park in de stad Voronezj. Dat heeft het Russische persbu- reau Tass maandag gemeld. Volgens Tass zijn zowel de I landingsplaats van het vaartuig als de sporen van buiten- I aardse wezens in het park aangetroffen. Het persbureau haalt ooggetuigen aan die op een avond, kort na het invallen van de duisternis, een groot verlicht bolvormig voorwerp waarnamen. „Uit een luik kwamen I één, twee of drie op mensen gelijkende wezens naar buiten die wel drie of vier meter lang waren". Volgens de ooggetui gen kwam ook nog een robot naar buiten. Na een korte wandeling door het park waren de buitenaardse wezens, die opmerkelijk kleine hoofden zouden hebben gehad, weer in hun vaartuig vertrokken. Genrich Silanov, hoofd van het laboratorium voor geofysica in Voronezj, zegt in een interview met Tass dat hij voetafdrukken van de wezens heeft aangetroffen. „Wij ontdekten vier afdrukken met een diepte van 4 a 5 centimeter en een doorsnede van 14 a 16 centimeter. Bo vendien vonden we twee stukjes rots van onbekend mate riaal". Hongarije bevestigt wil tot vernieuwing (Van onze correspondent) BUDAPEST - De Hongaarse Socialistische Partij, voorheen de communistische partij, heeft maandag na een tumultueuze vergadering nieuwe leiders gekozen. In het nieuwe, 25 leden I tellende presidium zijn slechts zes vertegenwoordigers opgenomen die in de zaterdag opgehe- ven communistische partij eveneens hoge bestuursposten bekleedden. De belangrijkste van Ihen is de nieuwe partijvoorzitter Reszo Nyers, die met 1065 stemmen van de ruim 1200 gedele geerden werd gekozen. Hij was ook voorzitter van de 'oude' partij. Tot in de namiddag bleef gisteren de dreiging van een scheuring boven het I. congres hangen. Het kostte de groten Fin de partijtop vele uren vergaderen in t achterkamertjes van het congrescen- Itrum om de onderlinge meningsver schillen te slechten. Die waren er zowel lover de samenstelling van het nieuwe I partijbestuur als over de verhouding 1 tussen partij en regering. IZowel premier Miklós Nemeth als mi- nister van staat Imre Pozsgay, voor- f man van de radicale hervormers, en de ambitieuze minister van buitenlandse jjzaken Gyula Hom kantten zich tegen (partijvoorzitter Nyers. Naar hun op vatting haalde hij teveel vertegen woordigers van uiterst links in het nieuwe partijbestuur. 3et waren de vertegenwoordigers van het zogenaamde hervormingsplat- jjform die het minst moesten toegeven Dij het uiteindelijk bereikte compro- ïis. Met een andere fractie, die van de 'volksdemocraten', beheersten zij het jcongres. let was voor het congres tenslotte flikken of stikken. De opgestelde lijst net 24 namen moest in zijn geheel wor- flen goedgekeurd of afgewezen. Van de 1200 gedelegeerden ging 82 pro cent akkoord met het nieuwe bestuur, nre Pozsgay werd vervolgens na een Stripfanaten moeten naar Brussel. PAGINA 2 Rijschoolhouders willen via een kort geding de publikatie van een CBR-gids voorkomen. PAGINA 3 De Energieraad acht een forse energiebesparing nodig. PAGINA 5 De Gentse professor Anselin wil geld voor een nieuw WOV- onderzoek. PAGINA 9 De Oosterschelde moet be schermd natuurmonument worden maar de burgemees ters zien geen kans voor een goede controle. PAGINA 9 Voor het gescheiden ophalen van hidshoudelijk afval be staat in Zeeland weinig animo. PAGINA 11 Marco van Basten tegen Wales in de rol van invaller. PAGINA 15 Radio, tv en kunst: 2 kinnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 7 Provincie: 9,10,11 en 13 sPort: 14 en 15 staande ovatie gekozen als de partij- kandidaat voor de presidentsverkie zingen in november. Nyers wilde na af loop van de stemmingen niet ingaan op de vraag of de nieuwe partij erin zal slagen de gunst van de kiezers te win nen bij de parlementsverkiezingen volgend jaar maart. „We hopen na tuurlijk op een goed resultaat, zowel in november als volgend jaar maart. Maar ik ben realist en we moeten dus afwachten". Hervormers, die zaterdag nog in zak en as zaten toen het de schijn had dat veel vertegenwoordigers van de oude garde zouden terugkeren, waren gisteren na de stemming opgetogen. Een van de felste aanvallers van het partij-esta- blishment, Imre Kesem, meende dat „de stalinisten en de oligarchie in de partij nu definitief zijn verslagen". De grote verliezers van het congres zijn voormalige coryfeeën als Karoly Grosz, tot gisteren eerste secretaris van de partij, en Janos Berecz, voor malig partij-ideoloog. In Budapest gaan geruchten dat ontevreden con servatieven tot de oprichting van een nieuwe communistische partij zullen besluiten en meteen starten met het aanvechten van de status van de op volger van de de communistische par tij. Sovjet-leider Gorbatsjov heeft Nyers gisteravond meteen een tele gram gestuurd met 'mijn oprechte ge lukwensen'. AMSTERDAM (ANP) - Een 'Batman' loodste maandagavond tv-presentatrice Patty Brard, een van de vele geno digden, het Tuschinski-theater binnen. Maandagavond ging in dit befaamde Amsterdamse theater de film Bat man in Nederlandse première. Vanaf vrijdag is de film in bioscopen verspreid over het land te zien. wmë DEN HAAG (GPD) - CDA en PvdA zijn elkaar in de haren gevlogen over de mate waarin de koopkracht voor de laagstbetaalden volgend jaar ver beterd kan worden. Het CDA is alleen bereid aan maatregelen voor de laagstbetaalden mee te werken als de PvdA afstapt van het voorstel om de voor 1990 voorziene belastingverla ging van 4,75 miljard gulden te halve ren. De PvdA is daar echter voorals nog niet toe bereid. Het, probleem is gisteren levensgroot op tafel komen te liggen tijdens de ge sprekken die CDA-onderhandelaar De Vries met zijn PvdA-collega Kok on der leiding van informateur Lubbers voert. Op financieel en sociaal-econo misch terrein zijn er ook nog grote me ningsverschillen rond de koppeling tussen lonen en uitkeringen, het ar beidsmarktbeleid (hoe werklozen aan werk geholpen kunnen worden) en de bevordering van de werkgelegenheid. Kringen rond de informateur wezen er gisteren op dat de verschillen tussen CDA en PvdA op de genoemde terrei nen zo groot zijn, dat Lubbers nog geen stuk op tafel durft te leggen waarin hij concrete voorstellen doet. De informa teur wil daar zo lang mogelijk mee wachten om de fracties alle ruimte te geven zelf met compromis-voorstel! en te komen. Bovendien zou een voorstel van Lubbers dat door CDA of PvdA wordt afgewezen, de verdere formatie ernstig kunnen bemoeilijken. In PvdA-kring werd gisteren echter ge steld dat het wachten nu is op een voorstel van Lubbers. Om det koopkrachtsituatie voor 1990 evenwichtiger te maken (de laagst betaalden gaan er één procent op vooruit, de hoogste inkomens zeven procent), stelt de PvdA voor een aan tal maatregelen te nemen voor de laagstbetaalden en de uitkeringstrek kers. Zo wil de PvdA de koppeling tussen Ionen en uitkeringen ook op 1 juli 1990 toepassen. Uitkeringstrek kers zouden zo één procent extra krij gen. Daarnaast willen de sociaal-democra ten de premies voor werknemersverze keringen laten dalen. Daarbij wordt met name gedacht aan de zieken fondspremie, die alleen betaald wordt door mensen met een bruto-loon van niet meer dan 50.900 gulden. Ook wordt gedacht aan een verlaging van de inkomensgrenzen waarover pre mies worden betaald, een maatregel die vooral de lagerbetaalden ten goede komt. Andere opties zijn: afschaffing medicijnknaak, afschaffing specialis ten-geeltje en een lagere huurverho ging dan de drie procent welke door het demissionaire kabinet voor 1990 is voorgesteld. Alle PvdA-voorstellen tezamen zou den de koopkracht van de laagstbe taalden met ongeveer 1,5 procent ex tra doen stijgen. Het CDA wil daar wel aan meewerken, mits de PvdA afstapt van het plan om de belastingverlaging voor 1990 aan te tasten. Kok heeft die toezegging echter nog niet gedaan. De koppeling maakt ook onderdeel uit van het pakket maatregelen dat het nieuwe kabinet op tafel wil leggen om werkgevers en vakbonden aan te zet ten tot het sluiten van een centraal ak koord met de overheid. Vanmiddag (dinsdag) beginnen de voorzitters van de werkgevers- en vakbonden in de Stichting van de Arbeid informeel overleg om de mogelijkheden voor een akkoord af te tasten. OOST BERLIJN - Demonstranten eisten maandag op de trappen van de Geth- semanékerk om de vrijlating van arrestanten. (Van onze correspondent) BONN - In de Oostduitse stad Leipzig zijn maandagavond tussen de 40.000 en 50.000 mensen de straat opgegaan om hervormingen te eisen. Tot gister avond laat was het nog niet tot botsin gen gekomen tussen de massaal aan wezige politie en de demonstranten. De communistische leiders van de stad hebben beloofd zich te zullen in zetten voor een dialoog tussen Staat en hervormers. De demonstranten herhaalden dat ze alleen maar ge weldloze acties wilen voeren. Telefonisch verklaarde een woord voerder dat er in de stad grote angst bestaat voor geweld van de kant van de politie. Vertegenwoordigers van de hervormers uit Dresden zeiden dat er in die stad doden zijn gevallen. Offi cieel is dit niet bevestigd. De kerken riepen de communistische partij en de oppositie op rond de tafel te gaan zitten om de problemen in de DDR te bespreken. Om een basis voor deze gesprekken te vormen, appelleer de de Oostberlijnse dominee Eppel- mann, een van de oprichters van de be weging 'Nieuwe Doorbraak', aan alle oppositionelen om de komende twee weken geen acties te ondernemen. Ge durende deze wapenstilstand ver wacht Eppelmann van de Oostduitse leiding signalen dat de partijtop be reid is tot een gesprek. Staats- en partijleider Erich Honecker wees gisteren elke hervorming van de hand. In een gesprek met bezoekende Chinese partijfunctionarissen zei hij dat er geen alternatief is voor het com munisme. DEN HAAG (GPD) - Het eerder ge signaleerde computervirus Jeruza lem heeft zich in veel grotere om vang verspreid in computerpro gramma's en -bestanden dan het gevreesde Data-crime 2. Het Jeru- zalem-virus, ook wel PLO-virus ge noemd, wordt volgens computer deskundigen, evenals Data-crime 2, aanstaande vrijdag actief. Het Jeruzalem-virus vernietigt wel de programma's zodra die worden opgestart, maar niet de gegevens bestanden. Data-crime 2 werkt pre cies andersom. Data-crime 2 en Je ruzalem zijn alleen verspreid in computers met het MS-DOS-bestu- ringssysteem. Data-crime is actief van 12 oktober tot 31 december; Je ruzalem werkt iedere vrijdag de der tiende. Volgens Peter van der Lin den, medewerker van de Erasmus Universiteit in Rotterdam, melden computergebruikers uit het hele land een sterke toename van het PLO-virus. Een computervirus is eigenlijk een soort tijdbom, die op een bepaald moment gegevens gaat vernietigen of de computer op hol laat slaan. Het virus kan zich verspreiden doordat computergebruikers gege vens en programma's van elkaar kopiëren en uitwisselen. Het virus wordt dan meegekopieerd. Inmid dels zijn vele virussen bekend. Aan genomen wordt dat fabrikanten ze in het leven roepen om kopiëren af te straffen. De afgelopen weken heeft het Plat form Computer Criminaliteit ruim 30.000 anti-virusprogramma's ver kocht. Die reageren echter alleen op het Data-crimervirus. De anti-virus- programma's van de Haagse politie en van de Erasmus Universiteit ver nietigen ook het Jeruzalem- of PLO-virus. De verkoop is gisteren gestopt omdat het niet meer moge lijk is de floppy disks vóór 12 okto ber bij de aanvragers te krijgen. VLISSINGEN - Zeeland krijgt in 1990 betaald voetbal. Volgens de heer A. M. Kannekens, voorzitter van de onder zoekscommissie betaald voetbal in Vlissingen, is er 95 procent kans dat de Walcherse club het komend sei zoen debuteert in de eerste divisie. De onderzoekscommissie profvoetbal Zeeland maakte maandag voor het eerst officieel haar bevindingen ken baar. De commissie onderzocht het af gelopen half jaar de levensvatbaar heid van betaald voetbal in Zeeland. Vrijdag bracht de onderzoeksgroep reeds een positief advies uit aan het bestuur van de VC Vlissingen. Volgens de onderzoekscommissie kan Vlissingen in het betaalde voetbal starten met een begroting van 1,5 mil joen gulden. De Walcherse club zou haar thuiswedstrijden op zaterdag avond moeten spelen. De leden van de Walcherse hoofdklasser moeten bin nenkort in een speciale vergadering hun goedkeuring nog hechten aan de plannen van het bestuur. (Zie ook pagina 15) UTRECHT (ANP) - Marktleider Dou- we Egberts verlaagt voor de derde keer dit jaar de koffieprijs „als gevolg van de prijsontwikkeling op de we reldmarkt", aldus het bedrijf. Daar mee is de koffie dit jaar voor de consu- ment-61 cent goedkoper geworden. Woensdag gaan de DE-koffiemerken tussen de 15 en 20 cent per pakje van 250 gram omlaag, en verwacht wordt dat de consumentenprijzen met een zelfde bedrag volgen. Het supermarkt concern Albert Heijn zal voor de eigen merken de prijsverlaging volgen. De Stichting Max Havelaar, die koffie verkoopt met een prijsgarantie voor de boer/producent, ziet het verschil met de marktkoffie verder oplopen tot meer dan één gulden. Volgens een woordvoerder van de stichting hebben de recente prijsverlagingen geen in vloed gehad op de omzet van de Max Havelaarkoffie. NEW YORK (AFP) - Er komt een inter nationale vredesmacht van de Ver enigde Naties in Midden-Amerika. VN-secretaris-generaal Javier Perez de Cuellar zal een voorstel hiertoe de ze week indienen bij de Veiligheids raad, zo is in diplomatieke kringen vernomen. Het is al bekend dat de vijf permanen te leden van de VN-Veiligheidsraad (de Verenigde Staten, Frankrijk, de Sov jetunie, China en Groot-Brittannië) voorstander zijn van een internationa le vredesmacht in Midden-Amerika die erop moet toezien dat alle buiten landse hulp aan verzetsgroepen en guerrillabewegingen in die regio ge staakt wordt. Eerste taak van de VN-vredesmacht in Midden-Amerika zal zijn de grens tus sen Honduras en Nicaragua te bewa ken om aanvallen van de contras op Nicaragua te voorkomen. GOUDA (GPD) De gevel van het voormalige hotel De Zalm in Gouda blijft intact. De huidige eigenaar van dit historische pand, waarin het oud ste hotel van Nederland was geves tigd, wil er een sportzaak in vestigen. Daarvoor moest een groot gedeelte van de voorgevel worden gesloopt om plaats te maken voor een moderne glazen pui. Advertentie Advertentie De protestbijeenkomsten tegen de starre houding van het regime gaan door. In Oost-Berlijn kwamen maan dagavond opnieuw duizenden her vormers samen bij de Gethsemané- kerk. Zij eisten vrijlating van de meer dan 1.000 demonstranten die de laat ste dagen zijn opgepakt. Een aantal van hen is in snelrecht veroordeeld tot gevangenisstraffen van maximaal zes maanden. Ook in Leipzig, Dresden en andere Oostduitse steden trokken weer dui zenden mensen de straat op om hun eisen naar democratie te onderstre pen. Centraal stond verder het appèl door vreedzame acties de staat geen alibi te geven om gewelddadig op te treden. De Westduitse regering heeft officieel protest aangetekend tegen de manier waarop journalisten worden gehin derd in de uitoefening van hun werk. Verder riepen zowel de regering-Kohl als de oppositie van SPD en Groenen de DDR op gehoor te geven aan de roep naar vernieuwing. (Zie ook pagina 4) Advertentie INTERNATIONALE CONSUMENTENBEURS Op de nieuwe Femina ontdekt u een wereld van nieuws, o.a. over Doe-H et-Zelf Mode Wonen Smullen Hobby en Vrije Tijd Keukens Huisdieren (met Martin Gaus e.v.a.) Beeld en Geluid Plus sprankelende shows, demonstraties, attracties enz. Kom 't samen beleven: de vernieuwde Femina. Een feest voor 't hele gezin! ROTTTRDAM Open van 11.00 -17.00 uur en van 19.00 - 22.30 uur. Zondag van 10.00 - 17.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1