\erschoore Politie in DDR slaat weer protest uiteen Eerste sneeuw in Zwitserland Bukman weigert geld voor Oost-Europa Turkse interesse Nederlands defensiematerieel Hongaarse communisten heten de rM vandaag UUR FOTOSERVICE OOST-BERLIJN AFGESLOTEN Bette Davis overleden Grieks kabinet treedt af na voltooien taak GOES - VLISSINGEN -ZIERIKZEE-HULST KODAK EXPRESS QUALITY CONTROL 232e jaargang no. 232 l/laandag 9 oktober 1989 Te laat Vergunning Protestmarsen Vluchtelingen Paus pleit in Seoul voor hereniging van Noord- en Zuidkorea Abbado opvolger Von Karajan Johan Cruijff Van Basten Vlissingen Jelle Nijdam Onderzoek naar bestuurscrisis i vervoersbond Aansluiting Compromis KWALITEITSKLEURENFOTO'S KLAAR TERWIJL JE WINKELT! Minder wind De bewolking neemt vandaag geleide lijk toe en daaruit kan mogelijk wat motregen vallen. De maximumtempe ratuur 14 graden. De noorwes'telijke wind is matig. De feestelijkheden rond het 40-jarige betaan van de DDR werd met veel militair vertoon gevierd. (Van onze correspondent) BERLIJN - De Oostduitse politie en speciale veiligheidsgroe- pen zijn gisteravond opnieuw met grof geweld tegen demon stranten opgetreden. Terwijl meer dan 2000 Oostberlijners na een gebedsdienst de Gethsemane-kerk wilden verlaten, bleek het gebouw omsingeld door een sterke politiemacht. Pas na urenlange bemiddeling door de Oostberlijnse evangelische bisschop Forck mochten de kerkgangers alsnog vertrekken. Toen enkele honderden jongeren de vrijlating eisten van de sinds zaterdag vastzittende demonstranten, greep de politie hard in. Er werden opnieuw veel arrestaties verricht. Sinds gisteren is Oost-Berlijn door een grote politiemacht vrijwel afgesloten van de buitenwereld. Een dag na de grootste demonstratie in de DDR sinds de bloedig neergeslagen volks opstand van 1953, lijkt het regime van staats- en partijleider Erich Honecker bereid elke nieuwe hervormingspo ging met grof geweld de kop in te druk ken. Vrijwel alle buitenlandse journalisten, die vanwege het 40-jarig bestaan van de DDR een werkvisum hadden gekre gen, moesten het land vóór afgelopen nacht 12.00 uur verlaten hebben. De permanent aanwezige corresponden ten worden sinds zondag ernstig be lemmerd in hun werk. Delen van de stad zijn tot verboden gebied ver klaard. Ook de sectorengrens met West-Berlijn bleef voor gewone bezoe kers gesloten. PZC De Amerikaanse troepen in Panama kregen tijdens de coup in dat land te laat toe stemming om dictator Noriega op te pakken en naar een Ame rikaanse basis te brengen. PAGINA 3 De gemeente Vlissingen vindt, dat de vergunning voor de op slag en verwerking van radio actief materiaal in het Sloege- bied moet worden ingetrok ken. PAGINA 5 Bij de protestmarsen van zaterdag avond in Oost-Berlijn, Leipzig, Dres den en een aantal kleinere steden zijn volgens kerkelijke kringen ongeveer 700 jonge demonstranten opgepakt. Een groot aantal van hen is nog steeds niet vrij. Over het aantal gewonden bestaat grote onzekerheid. De Oostduitse ME, paramilitaire een heden van de staatsbedrijven en elite eenheden van het leger traden meedo genloos op. Met waterkanonnen, knuppels en honden werden de vreed zame demonstranten uiteengedreven. In Dresden zouden troepen met ma chinepistolen zijn gesignaleerd. Het officiële Oostduitse persbureau ADN stelde: „Samenscholingen van relschoppers die in samenwerking met buitenlandse journalisten de festivi teiten ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de DDR wilden versto ren". Op een persconferentie in Oost- Berlijn onderstreepten woordvoerders van de oppositie dat zij geen geweld hebben gebruikt en dit ook in de toe komst niet zullen doen. Ondanks herhaalde druk van de Sov- jetrussische leider Michail Gorbatsjov wijst het DDR-bewind elke hervor ming van de hand. In Moskou ver klaarde Gorbatsjov dat de veranderin gen van het communisme het centrale thema waren bij zijn gesprekken in Oost-Berlijn. Hij uitte begrip voor de vragen van de Oostduitse jeugd. „Het socialisme maakt een belangrijke fase door. Dat is geen drama. Integendeel". Intussen gaat de stroom Oostduitse vluchtelingen die via Hongarije in het Westen aankomen onverminderd voort. Dit weekeinde meldden zich meer dan duizend mensen in Beieren. Waarnemers in Oost-Berlijn zien hier in een poging van de communistische partij om door middel van het ver strekken van uitreisvergunningen voor Hongarije te voorkomen dat op nieuw de Westduitse ambassades in Praag en Warschau volstromen. In de Tsjechoslowaakse hoofdstad verblijven ongeveer 30 Oostduiters in de ambassade, in de Poolse hoofdstad hebben zich 400 vluchtelingen ge meld. BRIG (AP) - Misschien wordt het nog een mooi weekeinde, moet de eigenaar van een restaurant boven Brig in de Rhónevallei in Zwitserland gedacht hebben, toen hij zijn tafels, stoelen en parasols buiten zette. Gisteren kwam hij bedrogen uit toen de sneeuwval voor het eerst deze herfst de lagere delen van het Zwitserse kanton Wallis opzocht. Verschillende belangrijke passen in Zwitserland, waaronder de Gotthard en de Nufenen, moesten wegens de zware sneeuwval voorlopig gesloten worden. Ook in het Zwarte Woud in Westduitsland viel de eerste sneeuw. (Van onze correspondent WASHINGTON - Bette Davis, een van de meest legendarische actrices die Hollywood ooit heeft voortge bracht, is het afgelopen weekeinde in een ziekenhuis in Frankrijk overle den. Bette Davis, die borstkanker had, is 81 jaar geworden. Gedurende een kleine 60 jaar was Bet te Davis onmiskenbaar een van de ko ninginnen van het witte doek. Ze speelde in meer dan 80 films, en won daarmee tien Oscar-nominaties, meer dan welke actrice dan ook. Vaak speelde Bette Davis rollen waar in ze slechte, jaloerse, wraakgierige of hebzuchtige vrouwen gestalte gaf. Haar grote, sprekende, als het moest angstaanjagende ogen en haar bijten de manier van praten waren daarbij kostbare attributen. Karakterologisch minder fraaie vrou wen spelen - lange tijd niet populair onder de actrices van Hollywood - ging ze niet uit de weg want, in haar eigen woorden: „Boeven hebben altijd de bestgeschreven rol". Dat was een tekenende uitspraak. Me vrouw Davis was een perfectioniste, die niet aarzelde geweldige ruzies te maken als iets aan een film die ze aan het maken was, haar niet beviel. Over haar minachting voor slechte scripts, en haar harde confrontaties met regis seurs en producers wordt in de cine matografische wereld nog altijd met ontzag gesproken. Een gevecht ging ze nu eenmaal nooit uit de weg. Ook haar laatste niet... Bette Davis ATHENE (RTR-DPA-AFP) - De Griek se regering is afgetreden. Premier Tzannis Tzannetakis bood zaterdag het ontslag van zijn op 6 juli beëdigde kabinet van conservatieven en com munisten aan. De regering die vanaf het begin was bedoeld als een over gangsregering, had als voornaamste doel de schandalen te onderzoeken die onder de vorige regering van de socialistische premier Andreas Pa- pandreou aan het licht waren geko men. Ex-premier Papandreou en vijf andere voormalige socialistische ministers zullen als gevolg daarvan op beschul digingen van corruptie terecht moeten staan. De Griekse president heeft Tzanneta kis gevraagd aan te blijven tot de beë diging van een nieuwe regering. De premier zei dat hij verwacht dat op 5 november nieuwe verkiezingen zullen worden gehouden. SEOUL (RTR/AFP/DPA) - Paus Jo hannes Paulus II heeft zondag een warm pleidooi gehouden voor de her eniging van Noord- en Zuidkorea. Voor ongeveer een miljoen toehoor ders in Seoul zei hij dat de Koreaanse natie symbool staat voor een verdeel de wereld. De mis vormde de afslui ting van het 44ste Internationale Eu charistische Congres. De paus maakte bekend dat hij graag een bezoek wil brengen aan de Volks republiek China, waar naar schatting drie miljoen katholieken een onder grondse kerk vormen. Het Vaticaan en China onderhouden geen diplomatie ke banden. Peking heeft de paus zelfs verboden tijdens zijn elfdaagse Azië- tour over het land te vliegen. De paus kreeg wel toestemming over de Sovjet unie te vliegen. Hij maakte van de ge legenheid gebruik via de boordradio het Sovjetrussische volk en Michail Gorbatsjov te zegenen. De paus, die zaterdag in Seoul zijn be zoek aan enkele Aziatische landen be gon, vliegt vandaag naar Indonesië, waar hij vijf dagen zal blijven. (Advertentie) WEST-BERLIJN (RTR) - Het Berliner Philharmoniker, één van de grootste orkesten ter wereld, heeft de Italiaanse di rigent Claudio Abbado aange steld als de opvolger van Her- bert von Karajan, aldus een woordvoerder van het orkest zondag. Abbado was sinds 1986 diri gent van de Weense Staatsope- ra. Hij heeft de aanstelling aan vaard, maar over details van het contract moet nog worden onderhandeld. De woordvoerder gaf geen bij zonderheden over de onder handelingen noch over de stemming die leidde tot de keuze van de 56-jarige Abbado. De positie van Johan Cruijff bij Barcelona is voorlopig weer onaantastbaar. Zaterdag avond versloeg de Catelaanse club de aartsrivaal Real Ma drid met 3-1, onder meer door twee strafschoppen van Ro nald Koeman. Cruijff kan nu geen kwaad meer doen bij de aanhang van Barcelona. PAGINA 9 Marco van Basten is weer top- fit en staat op scherp. Toch is het nog niet helemaal zeker, dat hij woensdagavond met het Nederlands elftal zal spe len tegen Wales. Van Basten wil zich niet, zoals Gullit des tijds, for eer en. PAGINA 9 Niet zonder moeite heeft Vlis singen zaterdag Serooskerke uitgeschakeld voor de beker. De Vlissingers gaven een voor sprong van 2-0 helemaal uit handen, maar wonnen tenslot te toch nog met 3-2 PAGINA 11 Jelle Nijdam heeft zaterdag de 82ste Parijs-Tours gewonnen. Hij versloeg in een massa sprint zijn toekomstige ploeg- makker Eric Vanderaerden met miniem verschil. Nijdam voltooide in Tours de Neder landse trilogie. In 1987 en 1988 zegevierden Adrie van der Poel en Peter Pieters in een van de oudste Franse wielerklas siekers. PAGINA 13 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 9,10,11,12,13,14,15 DEN HAAG (GPD) - Minister Bukman (ontwikkelingssamen werking) weigert geld uit zijn be groting beschikbaar te stellen voor Oost-Europa. „Ontwikke lingshulp is bestemd voor de arm ste landen", aldus Bukman. De landen uit het oostblok horen daar volgens hem niet bij. Bukman reageerde op het voorstel van zijn collega Van den Broek van buitenlandse zaken om het demo cratiseringsproces in het oostblok met ontwikkelingsgeld te onder steunen. „Wat een collega daarover roept, is voor mij geen wet", zei Bukman het afgelopen weekeinde voor de NCRV-radio. In totaal heeft Nederland 6 miljoen gulden toegezegd aan Hongarije en Polen. De financiële hulp is be doeld om de democratische ont wikkelingen in beide landen te on dersteunen. De financiering van dat bedrag is volgens Bukman al rond. „En daar zit geen stuiver ont wikkelingsgeld bij", weet de demis sionaire bewindsman. Bukman is het niet eens met de kri tiek dat zijn beleid te weinig is ge richt op de grote steden in ontwik kelingslanden. „Wij willen ons niet richten op de metropolen, want dan hou je je bezig met de gevolgen van ontwikkelingen en niet met de oorzaken". In veel ontwikkelings- SCHIPHOL (ANP) - Turkije heeft toe gezegd aanbiedingen van Hollandse Signaal en de werf Van der Giessen- De Noord voor defensiematerieel se rieus in overweging te nemen. Het land heeft belangstelling voor het zo genoemde „Fly Catcher"-luchtaf- weergeschut van Hollandse Signaal en voor mijnenvegers van Van der Giessen-De Noord. Dit heeft minister Bolkestein van De fensie meegedeeld na besprekingen met zijn Turkse collega Giray en de chef-staf van de Turkse strijdkrach ten, Torumtay. Bolkestein is zaterdag na een bezoek van drie dagen uit Tur kije teruggekeerd. De Fly Catcher is een Zwitsers kanon tegen vooral laagvliegende vliegtui gen. De waarde van de nodige vuurlei- dingsapparatuur wordt geraamd op 1 miljard gulden. Het is nog niet duidelijk hoeveel mij nenvegers en -jagers Turkije de ko mende tijd wil aanschaffen. Nederland en België sluiten binnenkort een ak koord over de bouw van tien mijnenve gers voor elk land, deelde Bolkestein mee. Beide landen beschikken in Oos tende over een gezamenlijk oplei dingsinstituut voor mijnbestrijding. Turkije kan volgens Bolkestein toetre den tot het Nederlands-Belgische sa menwerkingsproject, vooropgesteld dat dit hierdoor niet wordt vertraagd. Turkije hoeft overigens niets te beta len voor de zestig verouderde NF-5 jachtbommenwerpers De minister zei zijn Turkse gespreks partners te hebben voorgehouden dat „de liefde niet van één kant kan ko men" en dat een meer structurele sa menwerking een belangrijke stap voorwaarts zou betekenen. landen wordt hard gewerkt om de leegloop van het platteland tot staan te brengen. Dat proces wil Bukman stimuleren. „Daar vragen ontwikkelingslanden zelf om. Wat hier dan wordt gezegd, is niet be langrijk". De bewindsman is niet bang voor een aantasting van de Nederlandse ontwikkelingshulp. Ook in de toe komst zal 1,5 procent van het netto nationaal inkomen besteed wor den aan ontwikkelingshulp, meent Bukman. „Met name in tijden van economische groei zou het absurd zijn aan dat percentage te tornen". Dat een deel van zijn budget wordt besteed aan de opvang van asiel zoekers in ons land, noemt Buk man „buitengewoon gerechtvaar- Bukman Een van de gewonden van het treffen A van zaterdagavond tussen demon- IJOYlflT T Ci MU Cl Cl llCTiiTl stranten en de DDR-politie. dUdll V ld! UTRECHT (GPD) Een commissie van onbezoldigde kaderleden gaat de S bestuurscrisis binnen de Vervoers bond FNV onderzoeken. Een voorstel van deze strekking werd zaterdagoch tend tijdens een bijzondere vergade ring van de bondsraad met algemene instemming aangenomen. De opdracht aan de commissie, be staande uit de vice-voorzitters van de verschillende bedrijfsgroepen onder voorzitterschap van bondsvoorzitter Ruud Vreeman, is drieledig: het huidi ge conflict moet in kaart worden ge bracht, de hoofdpunten van het toe komstige beleid moeten nog eens dui- i; delijk vastgelegd worden en verder moeten 'de poppetjes' worden inge vuld die dit beleid gaan uitvoeren. De bondsraad was bijeen geroepen na il dat de zeven bestuursleden hun zetel W ter beschikking hadden gesteld. (Van onze correspondent) BUDAPEST De Hongaarse commu nisten zijn van jas veranderd. Sinds zaterdag 20.22 uur heeft de partij, offi ciële naam tot dan toe Hongaarse So cialistische Arbeiders Partij (MSZMP), een socialistisch etiket. Als Hongaarse Socialistische Partij (MSZP) willen de ex-communisten het vertrouwen van de bevolking winnen en een dramatische nederlaag bij de vrije verkiezingen volgend jaar maart voorkomen. Het congres, het hoogste orgaan van de partij, besloot zaterdag met over weldigende meerderheid tot de naamsverandering. Van de 1203 aan wezige gedelegeerden stemden er slechts 159 tegen de oprichting van de nieuwe partij, 38 gedelegeerden ont hielden zich van stemming. De breuk met het verleden, zoals par tijvoorzitter Reszo Nyers het zaterdag noemde, wordt vooral geïllustreerd door het schrappen van communisti sche begrippen als 'dictatuur van het proletariaat' en het laten vallen van het leninistische organisatieprincipe van het 'democratisch centralisme'. Hongarije heeft daarmee een primeur in het Warschau Pact. Volgens Nyers zal de nieuwe partij aansluiting zoeken bij de Socialisti sche Internationale, waarvan ook de Westeuropese sociaal-democratische partijen lid zijn. „We zijn een nieuwe, linkse en socialistische partij, op de mocratische grondslag. We willen re geringspartij blijven, maar kunnen dat alleen realiseren als de kiezers ons straks het vertrouwen geven", al dus Nyers. Vast staat overigens, zo werd niet al leen door Nyers maar ook door andere vooraanstaande hervormers bena drukt, dat de nieuwe partij zich gebon den acht aan de internationale ver plichtingen die in het verleden zijn aangegaan. „Een neutraal Hongarije kan alleen in overleg met de bondge noten en nadat de beide militaire blok ken in Europa (Warschau Pact en NA VO) zijn opgeheven", aldus Imre Pozs- gay, die bij de verkiezingen volgend jaar kandidaat zal zijn voor het presi dentschap van het land. De oprichting van de nieuwe partij was zaterdag een zwaarbevochten compromis tussen de verschillende groeperingen op het congres, die zich als 'platforms' hebben laten registre ren. Feitelijk ging het niet om inhou delijke verschillen tussen de verschil lende stromingen (van radicale her vormers tot gematigde conservatie ven). De strijd, die gisteravond nog volop aan de gang was, draaide vooral om de vraag wie van de oude partij een plaats konden krijgen in de nieuwe, en vooral in de leiding ervan. De radicale hervormers betoogden dat er eerst een soort zuivering zou moeten komen en dat de 'conservatieven', die verant woordelijk werden gesteld voor de po litieke en economische crisis in het land, de partij dienden te verlaten. Partijvoorzitter Nyers stelde zich ech ter ten doel de partij bijeen te houden. Voor enkele oudgedienden was Nyers echter nog niet gematigd genoeg. De vroegere partijideoloog Janos Berecz bijvoorbeeld, bleef gisteravond nog met de oprichting van een nieuwe par tij dreigen, die een hervormingskoers zou moeten varen, maar wel een com munistisch karakter moet behouden. Ook een van de huidige partijleiders, Karoly Grosz, liet blijken het niet eens te zijn met de nieuwe partij. Veel zal afhangen van de samenstel ling van het nieuwe bestuur van de partij. Daarover wordt waarschijn lijk vandaag gestemd. De radicale hervormers hebben gedreigd de par tij te verlaten wanneer in dit zeven tien tot vijfentwintig leden tellende presidium vertegenwoordigers van de „oude garde" komen te zitten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1