PZC Uitbarstingen Etna bedreigen dorpen aan voet van vulkaan FNV tegen uitsluiten ouderen van AAW Bestrijden omkatten van autowrakken succesvol Huis Arnhemse wijk Klarendal geplunderd na fout van de ME binnen- en buitenland WOENSDAG 4 OKTOBER 1989 Benzine in prijs omlaag, diesel duurder OPEN BRIEF aan de lezers van de PZC CONFORM EIS OFFICIER VROUW EN TWEE KINDEREN ZONDER ONDERDAK WHO telt 182.000 aids-patiënten Gevaar Huurverlaging tot beneden subsidiegrens helpt tegen leegstand Geachte lezers van de PZC, Tijdens 2 extra Open Dagen in de kerstvakantie op woensdag 27 en vrijdag 29 december aanstaande. Op deze data bent u zeker van een toegangsbewijs. Nadere gegevens zullen wij in de loop van de tijd per advertentie bekendmaken. (Van onze correspondent ROME - De uitbarsting van de vulkaan de Etna, die sinds drie weken aan de gang is, begint in Italië zorgen te baren. Brede lavastromen komen langs de hellingen naar bene den tot op een hoogte van 1200 meter boven de zeespiegel. De afgelopen dagen hebben zich nieuwe kratermonden ge vormd, waaruit vuurstenen en lava omhoog spuiten. De experts vrezen nu dat er nieuwe uitbarstingen te wachten staan, die de bewoonde gebieden aan de voet van de berg bedreigen. Het leger en de Italiaanse burgerbescherming zijn inmid dels op Sicilië in staat van paraatheid gebracht. Zij kunnen het gebied rond de vulkaan elk moment ontruimen, indien dat nodig mocht zijn. De toegangswegen naar de berg zijn afgesloten voor alle verkeer. Volgens prof. Barberi die de vuurspuwende berg met zijn team dag en nacht in de gaten houdt, bestaat er minstens 50 procent kans dat de eruptie „een slechte wending neemt". Op de zuidoostflank van de vulkaan hebben zich de afgelopen dagen grote scheuren gevormd die van het ene op het andere moment kunnen open barsten. Tevens wordt het gebied geteisterd door lange reeksen van aard schokken, die in heftigheid toenemen. Gisteren werd een schok geregistreerd van 5 punten op de schaal van Mercalli. Volgens de experts neemt de druk bin nen in de vulkaan toe, ondanks het feit dat de berg zich 'ontlaadt' in grote lavastromen die een breedte hebben be reikt van meer dan 150 meter, en 15 meter diep zijn. Met een snelheid van 6 meter per seconde stroomt de lava uit de kraters. Een van de provinciale wegen naar de grote stad Catania, aan de voet van de vulkaan, is door de rood gloeiende massa geblokkeerd. Vijf jaar gevangenis diefstal Van Goghs ARNHEM (GPD) - De Arnhemse rechtbank heeft dinsdag de twee hoofdverdachten van de roof uit het Kröller-Müllermu- seum in Otterlo vijf jaar gevangenisstraf opgelegd. Het twee tal nam december vorig jaar drie Van Gogh-schilderijen weg en probeerde een losgeld van vijf miljoen gulden te bemachti gen. De officier van justitie had dezelfde straf geëist. diefstal en poging tot afpersing. Bij het vaststellen van de strafmaat overwoog de rechtbank dat de schilderijen beho ren tot het belangrijkste cultuurbezit van Nederland. „Het is van algemeen belang dat der gelijke kunstwerken (blijvend) kun nen worden geëxposeerd. Het is van nationaal belang dat Nederland inter- Het tweetal, de 30-jarige Nijmegenaar A. O. en zijn 37-jarige plaatsgenoot A. B„ ging er op 12 december vorig jaar, na een inbraak in het rijksmuseum Kröller-Müller, met de drie doeken van Vincent van Gogh (waarde rond 250 miljoen gulden) vandoor. De rechtbank achtte de beide ten laste gelegde feiten bewezen: inbraak met nationaal erkend wordt als land waar het cultuurbezit gewaardeerd en dien overeenkomstig beveiligd wordt. Uit een oogpunt van generale preventie dient daarom dit aspect in de straf maat mee te wegen", aldus de recht bank. Daar komt bij dat de kunstdiefstal met de daarop volgende pogingen tot afpersing volgens de rechtbank over de hele wereld aandacht hebben ge trokken en in brede kring als ernstige criminaliteit werden ervaren. Voorts overwoog de rechtbank dat de diefstal weloverwogen is voorbereid, dat bij de uitvoering ervan op brute wijze is ge handeld en dat bij de maandenlang volgehouden, intimiderende pogingen tot afpersing, eveneens sprake was van een zorgvuldige planning. Een medewerkster van de Rijksdienst onderzoekt het skelet, dat in hurk- of slaaphouding in het graf ligt. AMSTERDAM (ANP) - Archeologen van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB) heb ben in het Noordhollandse Sijbekarspel een graf uit de late steentijd ontdekt. Het gaat om een skelet van een volwassene, waarschijnlijk een vrouw, en dateert van ongeveer 2500 voor Christus. Het is het oudste graf dat ooit in het Nederlandse kustgebied is gevonden. Dit heeft de ROB dinsdag bekend gemaakt. Het graf behoort volgens de ROB tot de zogeheten Standvoetbekercuituur en is „uniek" omdat tot nu toe slechts de woonplaatsen van deze cultuur gevonden zijn. Deze komen vooral voor in midden West-Friesland. Tijdens de late steentijd bevond zich hier een uitgestrekte hoge kwelder waarop zowel akkerbouw als j acht en rundveehoude rij mogelijk waren. Het graf, met skelet, is woensdag in Sijbekarspel te bezichtigen. UTRECHT (ANP) - De vakcentrale FNV heeft ernstige bezwaren tegen het kabinetsvoorstel om bejaarden uit te sluiten van voorzieningen van de Algemene Arbeidsongeschikt heidswet (AAW). Niet alleen is er sprake van een onaanvaardbare ver strengeling van belastingheffing en premieheffing volksverzekering, maar ook van het passeren van de be langrijkste adviesorganen, aldus de FNV dinsdag in een brief aan de Twee de Kamer. Staatsscretaris De Graaf van Sociale Zaken legde vorige week een spoed procedure aan de Tweede Kamer voor om bejaarden van AAW-voorzienin- gen (aanpassing huis, rolstoel, kruk ken) uit te sluiten. Mensen van 65 jaar en ouder zouden daarop vanaf januari 1990 recht krijgen. Het kabinet vreest dat de kosten kunnen oplopen tot 8 miljard gulden; een verwachting die is weersproken door de Gemeenschap pelijke Medische Dienst, de instantie die aanvragen voor AAW-voorzienin- gen afhandelt. De FNV zegt dat het kabinet gelegen heidsargumenten gebruikt. Tot nu toe wordt in de sociale zekerheid geen leef tijdsgrens gehanteerd vanwege inter nationale verdragen inzake burger rechten, maar nu hoge kosten dreigen gaat dat blijkbaar niet meer op. De FNV heeft zich nog niet gebogen over mogelijke juridische stappen om het voorstel aan deze verdragen te ROTTERDAM (ANP) - De prijzen van alle soorten benzine gaan donderdag met twee cent omlaag. Diesel wordt 2,4 cent per liter duurder. Dat is dins dag in de Rotterdamse oliehandel be kendgemaakt. Een liter super (met lood) gaat 169 cent kosten, super plus (loodvrij) en Euro loodvrij gaan respectievelijk 166 cent en 162 cent per liter kosten. De prijsverlaging van benzines is een gevolg van de internationale produkt- noterigen. De prijsstijging voor diesel, en overigens ook voor gasolie en huis brandolie, is een gevolg van de toeslag die moet worden betaald voor de hoge re prijzen voor de winterkwaliteit van deze produkten. toetsen. Het hanteren van leeftijds grenzen kan vérstrekkende gevolgen hebben voor andere verzekeringswet ten. De „buitenproportionele bedragen dienen vooral als middel om een snel le parlementaire behandeling te kun nen afdwingen". Gezien het belang van het wetsontwerp kan niet worden volstaan met advisering door de Raad van State. De Sociaal-Economische Raad en de Sociale Verzekeringsraad moeten advies kunnen uitbrengen voordat de Tweede Kamer het ont werp bespreekt, aldus de FNV. Afgezien van de dreigementen om de schilderijen te vernietigen als het los geld niet zou worden betaald, bestond er een reëel gevaar dat de kunstwer ken op andere wijze verloren zouden gaan of beschadigd zouden worden. Dit risico heeft het tweetal bewust ge nomen, aldus de rechtbank die ook dit feit liet meewegen in de beoordeling. De kunstrovers waren uitsluitend uit op „eigen financieel voordeel" en hun andersluidende verklaringen acht de rechtbank „onaannemelijk en leugen achtig". Hoewel een van de daders na zijn arrestatie eraan heeft meegewerkt dat de kunstwerken via zijn advocaat aan de eigenaar werden teruggegeven, zag de rechtbank hierin geen aanlei ding tot matiging van de strafmaat. DEN HAAG (ANP) - De gezamenlijke aanpak van Centrale Recherche In formatiedienst (CRI) en de Neder landse Vereniging van Automobielas suradeuren om autodiefstal tegen te gaan begint vruchten af te werpen. Het zogenoemde omkatten van total loss verklaarde auto's komt steeds minder voor. Dit zeggen woordvoer ders van de verzekeraars en van de Centrale Recherche Informatie dienst. Gestolen auto's worden vaak voorzien van chassisnummer en carosserie- nummer van auto's die total loss zijn verklaard (omkatten). Ze kunnen dan duur verkocht worden. Om diefstal van auto's terug te drin gen spraken de autoverzekeraars in oktober vorig jaar af, dat bij een ver klaring van total loss een aantal maat regelen moesten worden getroffen. Zo moest het autowrak worden overge bracht naar een door de verzekeraar aangewezen sloper. In de sloperij wor den vervolgens carosserie- en chassis nummer onbruikbaar gemaakt. De au topapieren worden via de verzekeraar doorgestuurd naar de rijksdienst voor het wegverkeer. Doordat deze maatre gelen in de jaarlijkse polissen vastge legd moeten worden, zijn en worden ze dit jaar geleidelijk aan ingevoerd. De maatregelen van de verzekeraars kwamen na overleg met de CRI, die in maart vorig jaar begon met de regi stratie van chassis- en carosserienum- mers van auto's die total loss waren ge reden op basis van informatie van poli tiekorpsen in ons land. Deze gegevens worden gecombineerd met die van de verzekeraars. In de periode van maart vorig jaar tot september dit jaar zijn volgens de CRI 500 auto's „omgekat". De laatste maanden neemt het aantal duidelijk af. De CRI en de verzekeraars zijn dan ook vastbesloten op de ingeslagen weg door te gaan. De verzekeraars hebben inmiddels ook de keerzijde van de medaille ge zien. De prijs van autowrakken is vol gens de woordvoerder door de maat regelen gedaald. Dit laatste weegt echter niet op tegen de voordelen. Be dacht moet worden dat het „omkat ten" vooral wordt toegepast bij zeer luxueuze en dus dure auto's, aldus de woordvoerder. GENÈVE (AP) - Over de gehele we reld waren eind september meer dan 182.000 gevallen van aids gemeld, al dus dinsdag de Wereldgezondheidsor ganisatie (WHO). De organisatie meldde dat in de maand september bijna 5000 nieuwe aids-lijders zijn ge registreerd. De grootste aanwas werd gemeld in de Verenigde Staten met 3325 nieuwe gevallen. Het totaal aan tal steeg tot 104.210. Volgens de WHO vormden de geregi streerde gevallen ongeveer de helft van het werkelijke aantal. De WHO re gistreert alleen mensen die daadwer kelijk aids hebben, niet degenen die weliswaar het virus hebben opgelo pen, en seropositief zijn bevonden, maar bij wie de ziekte nog niet is door gebroken. Brazilië maakte melding van 7538 ge vallen, het op een na hoogste aantal ter wereld. Uganda, dat sinds april dit jaar geen nieuwe gevallen meldde, re gistreerde 7375 slachtoffers. Het wordt gevolgd door Frankrijk met 7149. De 2,1 gevallen per 100.000 burgers in Brazilië is evenwel relatief geringer dan de 26,3 in Uganda en de 4,5 in Frankrijk. Voor de VS ligt het aantal per 100.000 burgers op 11,7. Zwitser land, met 921 gevallen, is proportio neel het zwaarst getroffen land in Eu ropa, met 5,1 gevallen op iedere 100.000 burgers. DEN HAAG (ANP) - Huurverlaging is alleen een effectief middel tegen leeg stand van woningen als de huur onder de grens van de individuele huuur- susbsidie wordt gebracht. Dat blijkt uit een onderzoek bij 41 wo ningcomplexen (5900 woningen), waarvan de verhuurders van het mi nisterie van Volkshuisvesting, Ruim telijke Ordening en Milieubeheer toe stemming hadden gekregen de huur te verlagen met gemiddeld 77 gulden. Het onderzoek werd uitgevoerd in op dracht van het ministerie. In alle complexen waarvan de huur on der de huursubsidiegrens werd ge bracht, nam de leegstand vrijwel af tot nul. De maatregel kostte het rijk wel 1,3 miljoen gulden extra aan indivi duele huursubsidie. Bij complexen waar de huur al lager was dan de huur subsidiegrens, had de huurverlaging nauwelijks effect. De structurele leeg stand (5 procent of meer) bleef be staan. Dat had overigens ook met andere om standigheden te maken, De woningen lagen vaak in gemeenten met een ruim aanbod. Ook problemen als kleine cri minaliteit en een geïsoleerde ligging speelden een rol. LEEDS (EPA) - Een wandelaar staat te kijken naar de resten van het dorp Derwent, dat 43 jaar geleden hij de aanleg van het Ladybower Reservoir, onder ivater verdween. Door de grote droogte in Engeland is de waterspiegel van het reservoir zover gezakt dat het dorp weer zichtbaar is. De laatste keer gebeurde dat in 1976. Volgens deskundigen moet er snel veel regen komen wil de watervoorzie ning geen gevaar lopen. SCHIPHOL (ANP) - Een Liberiaan die ons land werd uit gezet heeft maandag tijdens de start van een KLM-Airbus vergeefs geprobeerd de cockpit te bestormen. De cabine bemanning heeft de man overmeesterd. Dit hebben woordvoerders van de KLM, de rijkspolitie dienst lucht vaart en de Marechaussee dinsdag bevestigd. De bemanning brak met een noodstop de start af. Geen van de passagiers liep letsel op. Alleen een stewardess raakte tijdens de overmeestering licht gewond aan een arm. De Airbus was even na half twee met 163 passagiers aan de start begonnen voor een vlucht naar Conakry (hoofdstad van Guinee) en Monrovia (hoofdstad Libaria). Hij reisde zonder begeleiding. Volgens de marechaussee is dit gebruikelijk bij alleenreizende uitgezette vluchtelin gen. De man gedroeg zich rustig en had zich niet tegen zijn gedwongen vertrek verzet. Hij beschikte niet over handba gage of over voorwerpen waarmee hij geweld had kunnen uitoefenen. De Liberiaan is overgedragen aan de luchthavenpolitie. De man had politiek asiel aangevraagd, hetgeen hem was ge weigerd. Hij zal nu het in gevaar brengen van een lucht vaartuig ten laste worden gelegd. Hij wilde met zijn daad aan zijn vertrek uit Nederland ontkomen, hetgeen hem nu in ieder geval tijdelijk is gelukt. Advertentie ARNHEM (GPD) - Een bewoonster van de Arnhem se wijk Klarendal heeft bij de politie een klacht ingediend omdat de Mobiele Eenheid vorige week tijdens de ongeregeldheden per ongeluk haar huis is binnengevallen. Mede als gevolg daarvan zou de woning volledig zijn geplunderd. De vrouw ont dekte de ravage, toen ze een paar dagen geleden thuis kwam. De politie heeft inmiddels toegegeven een vergissing gemaakt te hebben, maar zegt niet verantwoordelijk te zijn voor de plundering. Bewoonster R. Burhenne kreeg de schrik van haar ieven toen ze terug kwam uit een Gronings herste- 'ingsoord: haar hele woning op vierhoog aan de Ja- vastraat was verwoest en leeggeroofd. Zelfs het ta pijt was verdwenen en ook het behang was van de muur gescheurd. Volgens Burhenne is dat de schuld van de ME. Vast staat dat de ME'ers haar buurman wilden arreste ren, omdat deze een bloembak vanaf het balkon naar een agent had gegooid. De agenten stormden vervolgens naar boven en gingen per ongeluk de wo ning van de vrouw binnen. Volgens Burhenne heeft de ME, toen ze ontdekten dat ze fout zaten, ver zuimd de geforceerde deur te sluiten. De vrouw stelt de politie daarom aansprakelijk voor de plundering van haar huis en heeft inmiddels een advocaat ingeschakeld. Bovendien eist ze van de gemeente en burgemeester Scholten van Arnhem noodonderdak voor haarzelf en haar twee kinderen van 5 en 1 jaar. Volgens woordvoerder G. Mons van de Arnhemse politie is de ME, nadat een agent ternauwernood de bewuste bloembak had kunnen ontwijken ogen blikkelijk naar boven gestormd en, „zoals in dit soort gevallen gebruikelijk", de eerste de beste open deur op de bovenetage binnen gevallen. „Het üjkt erop dat de deur al open stond, toen de ME er binnen viel", aldus Mons. Toen de ME ontdekte dat men verkeerd zat. zijn de agenten volgens de voorlopige lezing van de politie direct verder gerend, om tenslotte alsnog de man te arresteren die de bloembak gegooid had. Dat de agenten de deur niet achter zich dicht hebben ge daan, wordt vooralsnog toegeschreven aan het idee dat gedacht werd dat de bewoonster zich buiten op straat zou bevinden. Mevrouw Burhenne was als slachtoffer van een misdrijf opgenomen in een herstellingsoord in Groningen. „Nu ben ik daar eindelijk overheen en dan slopen ze je hele huis". Vlissingen, 4 oktober 1989 Meer dan overweldigend is uw belangstelling voor onze Open Dag, vandaag, 4 oktober. Bij onze planning van dit evenement zijn wij er van begin af aan vanuit gegaan dat een bezoekersaantal van circa 4.500 personen 'haalbaar' zou zijn. De hoeveelheid beschikbare kaarten was dan ook in de kortst mogelijke tijd 'uitverkocht'. Wij realiseren ons nu dat wij uw interesse voor ons bedrijf hebben onderschat en dat velen van u teleurgesteld naar huis zijn gegaan en vanmiddag niet in staat zullen zijn om de nieuwe Olau Hollandia te bekijken. Spijtig maar waar: zoals nadrukkelijk in de aankondiging is vermeld, op is op en zijn er derhalve géén toegangskaarten meer te krijgen. Wij doen dan ook vanaf deze plaats een beroep op uw medewerking om niet naar onze Terminal te komen indien u géén toegangskaart(en) heeft. Olau zou Olau echter niet zijn, als zij niet naar een plezierige oplossing zou zoeken om u, die ons vandaag niet kan bezoeken, in de gelegenheid te stellen om alsnog kennis te maken met de nieuwe Olau Hollandia: Wij menen met dit alternatief naar een geschikte oplossing te hebben gezocht en hopen dat u hier naar tevredenheid gebruik van zult maken. Hoogachtend, Olau D. Hartmann, General Manager Olau, Benelux.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 5