PZC Nieuwe generatie durfals in Goese kindercircus Vereeniging Kinderzorg start crisisopvang in Sas van Gent Vliegeren voor de wereldvrede Iedereen kan zich goed voelen... provincie WOENSDAG 4 OKTOBER 1989 1 5 STUURGROEP Oesterziekte Boeren kerncentrale Vandaag begin met bouw windmolens op Neeltje Jans MIDDELBURG - Alleen in perioden waarin de prille zeehon denpopulatie in het westelijke deel van de Oosterschelde strikte rust nodig heeft, dient het Oliegeultje verboden gebied te zijn voor de scheepvaart. Het dagelijks bestuur van de stuurgroep Oosterschelde wil met deze beperking instemmen met de afsluiting van deze verbinding tussen de Hammen en de Roompot, pal achter de pijlerdam. De doorvaart in dit geul tje, waardoor een rondje öm de Roggenplaat valt te maken, is een van de meest bediscussieerde onderdelen van de aanwij zing van de zeearm tot beschermd en staatsnatuurmonument. De stuurgroep Oosterschelde be- ren in fuiken te voorkomen, wordt aan Geniepig Afgeschreven Schelphoek Meedoen IN GEBOUWEN VOORMALIG KLOOSTER VIERDE MANIFESTATIE Vervolgopvang Thema CURSUS 'SPANNINGSPIJN' Voeding Meer ruimte scheepvaart Oliegeultje spreekt deze aanwijzing maandag. Het dagelijks bestuur, dat in de bescher ming van de Oosterschelde een be langrijke bijdrage ziet om het beleid van de stuurgroep uit te voeren, maakt zich bezorgd over de ontwikkeling van de kokkelvisserij in de Oosterschelde. Om de schade door deze vorm van vis serij te beperken, pleit het bestuur voor een terughoudend vergunningen beleid. Het betredingsverbod voor slikken en platen moet ook gelden voor degenen die een vergunning voor de uitoefe ning van de visserij op de Oosterschel de hebben. Ontheffing, zo meent het dagelijks bestuur, is slechts mogelijk indien betreding niet leidt tot ontoe laatbare verstoring van zeehonden en vogels. Om verdrinking van deze die- (Slot van pagina 11) sterven er een hoop af. Ik denk dat we eind december enorme hoeveelheden oesters kwijt zijn." Het Rijksinstituut voor Visserijonder- zoek (Rivo) deed op basis van bemon steringen enkele weken geleden nog een prognose van 3 tot 6 procent sterf te. Die voorspelling blijkt inmiddels erg optimistisch. De praktijk valt S. Zoeteweij van Prins Zeeuwsche Ba nier bitter tegen. „De situatie is ook op de vrije gronden ernstig. De oesters hebben daar twee, driejaar rust gehad èn toch sterft zo'n dertig procent af. De consumptiepercelen zijn helemaal slecht. Sommige stukken hebben tachtig procent geïnfecteerde oesters. Op het moment datje vist ga je al sor teren. Als de oesters in de Yersekse putten liggen, volgt weer een selectie. Gemiddelde kom je dan toch op de helft uit." De oesters zien er niet ziek uit. Zoete weij vindt de bonamia daarom zo on voorspelbaar, geniepig zelfs. „Ze zijn prachtig van vis en smaken voortref felijk. Maar de oesters die nu in de put zitten, zijn over twee maanden wel dood." Geïnfecteerde oesters zijn ab soluut niet gevaarlijk voor de mens. Elke nog levende oester is geschikt voor consumptie. De bonamia doet ook niets af aan de smaak. Voorzitter P. K. M. Verwijs van Ver- voex, de vereniging van oesterexpor teurs, ziet de situatie minder somber in, zolang de bonamia de driejarige oesters met rust laat. Topoesters van vijf, zes jaar zullen zeldzamer worden. De ervaring leert dat de oesterparasiet vooral in het vierde jaar toeslaat. Ver wijs denkt dat met driejarige oesters het hoofd boven water te houden is. „Als ze blijven leven kunnen we blij ven boeren met jonge oesters. Dan is een mooie, warme zomer wel een voor waarde. Dit jaar zijn de driejarige oes ters door het fraaie weer gigantisch ge groeid." Verwijs waagt zich niet aan een voor spelling over de sterfte. Hij wil eerst zien hoe de bonamia zich ontwikkelt bij lagere watertemperaturen. Door de zonrijke zomer is de temperatuur van de Grevelingen voor oktober nog erg hoog. Om die reden is voorzitter M. Scheele van Ostrea, een vereniging ter bevordering van de oestercultuur, voorzichtig met een profetie. Hij geeft wel toe dat de oesterziekte hand over hand toeneemt. „Iedereen is er huive rig voor, maar de sterfte loopt per per ceel erg uiteen. De oesters zijn door de hoge watertemperaturen geweldig ge groeid. Momenteel zijn ze dus zwak. Daar komt de bonamia bovenop. Ze gaan dood op vrij korte termijn. Of zich dat zo doorzet, weet ik niet. Meest al herstelt de natuur zich. Het is wel verontrustend." Op zijn beurt schrijft Cornelisse de platte oester af. „Ik heb de indruk dat de kweek voor commerciële doelein den is afgelopen. Het is gewoon ge beurd met de platte." Volgens Zoete weij loopt de hele cultuur af. Hij ver wacht dat de directie visserijen van het ministerie van landbouw en visse rij dat ook gaat inzien. Recent heeft minister Braks besloten de uitgifte van nieuwe oesterpercelen in de Grevelingen vijfjaar uit te stel len. Het Rivo doet de komende jaren onderzoek naar de mogelijkheden van oestercultuur bij aanwezigheid van bonamia. Pas als de resultaten bekend zijn, zal een nieuwe uitgiftebeleid wor den geformuleerd. Verschillende Yer- seke oesterboeren zullen (deels) zich waarschijnlijk gaan toeleggen op de Japanse creuses, die iets minder van smaak maar ongevoelig voor bonamia zijn. De prijs van de kruizen ligt mo menteel ver onder die van een platte oester. Bedrijven die voor een groot deel of geheel afhankelijk zijn van plat te oesters, komen in de knel, is de ver wachting. gedrongen op de verplichting in deze vistuigen keerwanten aan te brengen. In de aanwijzing is het westelijke deel van het Schelphoekgebied aangeduid als beperkt toegankelijk. Het bestuur van de stuurgroep vraagt zich af of de ze beperking voldoende bescherming biedt na uitvoering van het voorgeno men natuurbouwproject in dit ge bied. De suggestie wordt daarom ge daan er een niet toegankelijk gebied van te maken. Het dagelijks bestuur dringt erop aan toe te staan dat rondvaartboten vanaf de Delta Expo, die achter de Ooster- scheldekering plegen te varen, een deel van de niet toegankelijke gebie den wel mogen doorkruisen. Het ha ventje van Roelshoek moet, zo blijkt uit de voorgestelde reactie, buiten de aanwijzing blijven. Onvoldoende duidelijk is volgens het bestuur dat in vrij toegankelijke gebie den toch niet altijd onbeperkt zeeaas kan worden gespit. In de nabijheid van zeeweringen en schelpdierpercelen blijft dat verboden. Ook vindt het da gelijks bestuur van de stuurgroep het noodzakelijk dat de minimum-vlieg hoogte boven de Oosterschelde wordt beperkt. De stuurgroep komt bijeen in de Stadsschouwburg te Middelburg. De vergadering begint om 9.30 uur. (Slot van pagina 11 het vreemd dat het college in het geval van de schadeclaim ineens uiterst for meel handelt. „Het is niet uit te leggen aan de burgers. Die moeten zelf hun opstallen afbreken, als ze ze hebben gebouwd zonder de benodigde vergun ning. De sociaal-democratische fractie was het aanvankelijk dan ook niet eens met het voorstel van b en w om de schadeclaims 'niet-ontvankelijk' te verklaren. Burgemeester drs G. C. G. van den Heuvel bracht dinsdag nog een ander aspect naar voren, dat in het raads voorstel niet was belicht. Hij legde uit dat het wetsartikel waarop de boe ren zich beroepen, pas vanaf 1978 van kracht is. „En je kunt dus niet met te rugwerkende kracht schadeclaims ontvankelijk verklaren. En als je de verzoeken niet ontvankelijk ver klaart, dat mag je dat verzoek ook niet inhoudelijk toetsen". Van den Heuvel beklemtoonde dat het niet de bedoeling was om de verzoeken van de boeren niet serieus te nemen. De boeren kunnen bij de Raad van State in beroep. Hogerop in actie. GOES - Aan de 'bar' van de oefen ruimte zitten een paar jongens van een jaar of achttien met een glaasje fris. Gewone jongens: niets ver raadt dat ze hun eigen act hebben in het circus als vuurspuwer, jongleur of als fakir op een spijkerbed gaan liggen. Samen met kinderen vanaf zes jaar vormen ze het Goese jeugd- circus Hogerop. Elke week trainen ze in een voormalige school in het Goese centrum om uiteindelijk een indrukwekkend programma te la ten zien. Deze maand viert het cir cus zijn dertigjarig bestaan. De artiesten van het eerste uur zijn er natuurlijk niet meer: zij maakten plaats voor nieuwe generaties dur fals. „We hebben er nu zelfs al kinde ren van de vroegere leden bij", ver telt leider Jo Kaaijsteker. Hij is als enige 'van het eerste uur', bij het cir cus gebleven. Hij raakte op twaalfja rige leeftijd verslingerd, toen hij een optreden bijwoonde van een Am sterdams kindercircus. Met een aan tal vrienden begon hij voorstellin gen te geven. Dat resulteerde, na heel wat vallen en opstaan, vier jaar later in de oprichting van Circus Ho gerop. Na de opening door een elfjarige spreekstalmeester begint het pro gramma met de 'Majoretten'. Eén van hen is de zestienjarige Bianca Bliek. Zij is nu een jaar bij het cir cus en draait al volop mee bij het piramide bouwen, evenwichtfiet- sen en andere acts. „Wij willen de kinderen zo snel mogelijk inscha kelen bij de optredens", vertelt Jo Kaaijsteker. „Meedoen is belang rijk: al loop je er maar even bij. Voor de nieuwkomers hebben we wekelijks een extra oefenavond, zo dat ze al heel snel kunnen optre den." Dennis de Kroon, eveneens zestien jaar, is al acht jaar bij het circus. Hij gaat wekelijks repeteren, maar vindt het optreden toch wel het leukste. „In het begin hield ik alleen het gordijn open. Nu ben ik vuurvre ter, jongleur, ik hou me in evenwicht op een fiets met één wiel en ik doe mee aan het bouwen van een mense lijke piramide." Hij heeft na al die jaren niet veel last meer van zenu wen. „Ik ben nu wel gewend aan pu bliek." De jongeren boven de vijftien zijn goed vertegenwoordigd in het jeugdcircus. De maximumleeftijd is twintig jaar. „Vroeger hadden we een echt kindercircus", herinnert Kaaijsteker zich. „Toen moesten de kinderen ermee ophouden als ze veertien, vijftien jaar waren. Maar op die leeftijd zijn ze juist heel goed: ze hebben intussen heel wat erva ring en zelfvertrouwen opgedaan. We hebben nu clowns, die kunnen improviseren en ze weten hoe ze het publiek kunnen bespelen. Die jon gens zou je anders missen." Meisjes houden er vaak met zeven tien, achttien jaar mee op. „Dan vin den ze uitgaan en vriendjes veel be langrijker", weet Kaaijsteker. De jongens blijven vaak wat langer bij Hogerop. Zij hebben vaak acts die in een proffessioneel circus niet zou den misstaan. In 1986 is het Goese jeugdcircus winnaar geworden in een wedstrijd met twintig jeugdcir- cussen. „Dat geeft je toch voldoe ning", stelt Kaaijsteker vast. „Maar de prestatie is niet het belangrijk ste. We dwingen de kinderen nooit ergens toe: het is tenslotte een hob by. En het is ook niet zo dat we al leen maar superlenige kinderen kunnen gebruiken. Stijve harken zetten we gewoon onderin een men selijke piramide." Veiligheid is een heilig uitgangs punt bij het circus. „Onze trainer Noud van Eekelen blijft er altijd bij. Als het nodig is, moet je de kin deren helpen. Ook al is het niet zo'n mooi gezicht als er een helper ach ter staat om iemand in evenwicht te houden." Hogerop is in dertig jaar wel wat ver anderd. Niet alleen ging het van kin dercircus naar jeugdcircus, ook de aankleding en acts veranderden. Het publiek is met de televisie wel verwend, maar een circus blijft al tijd trekken. Wel moet Kaaijsteker telkens voor vernieuwing in het pro gramma zorgen. „We treden veel op in Zeeland en moeten dus voor wat variatie zorgen. Je kijkt dus weieens wat af bij een ander circus. Maar daar maken we toch zelf altijd wat anders van. Straks hebben we er een jongleur bij, en zo kijken we telkens naar de mogelijkheden van de kin deren. De snake-sisters bijvoor beeld. Dat zijn twee meisjes die ook op ballet zitten en heel lenig zijn. Dat gegeven kun je gebruiken in een act." Het circus heeft een programma van twee keer drie kwartier. „We maken de nummers niet te lang. „Bij ons is het opvallend dat het publiek adem loos toekijkt. Vooral bij kinderen is de aandacht moeilijk vast te hou den. Maar bij ons blijven ze met ge mak twee uur op hun stoel zitten." Kaaijsteker vindt het jammer dat het trapezewerk tot het verleden be hoort. „Die zalen waar we optreden, hebben tegenwoordig van die infe rieure plafonds. Daar kun je geen touw aan vastmaken." Uircus Hogerop viert zijn dertigja rig jubileum op 21 oktober. Dan ge ven de jonge artiesten de hele dag demonstraties en kan het publiek een kijkje nemen achter de scher men van het circus. Zo kunnen ze zien hoe de attributen worden ge maakt. Ook is er een videofilm over de optredens. Kinderen kunnen zich laten schminken. Een rommel markt moet voor wat inkomsten voor het circus zorgen. De open dag wordt van 10.00 tot 18.00 uur gehou den in de repetitieruimte van het circus. Die ligt achter de Kolvenier- hof in Goes tussen het Arbeidsbu reau en lunchroom De Koepel. SAS VAN GENT/MIDDELBURG - De Vereeniging Kinderzorg opent in ja nuari 1990 een crisisopvang en een so ciaal pension in het voormalige kloos ter en schoolgebouw aan de Zuster straat in Sas van Gent. In het klooster (voorheen van de zusters Francisca nessen) komt een algemene opvang en een vrouwenopvang, tesamen dertien plaatsen. In de voormalige school wordt een pension ingericht, waar - in appartementen - acht mensen maximaal een half jaar kunnen wo nen vooraleer ze op eigen benen moe ten staan. Het complex, dat met een subsidie van 3,5 ton van het ministerie van WVC is aangekocht, wordt de eerste crisisop vang in Zeeuwsch-Vlaanderen. Het krijgt de naam 'De Lage Flancken', een naam die herinnert aan de flanken van de voormalige vesting Sas van Gent. Aan de verbouwing van het complex betaalt de provincie 50.000 gulden mee. Ook Kinderzorg betaalt een halve ton en de rest van het geld moet van donaties komen. Volgens di recteur C. J. Voordouw van Kinder zorg wordt alvast een belangrijk deel van het ontbrekende bedrag aange dragen door Zeeuwse diakonieën. Tot nog toe moesten mensen die acuut elders moesten worden ondergebracht naar een gebouw van Kinderzorg in Middelburg worden gestuurd. Dertig procent van de gasten daar komt nu nog uit Zeeuwsch-Vlaanderen. Al eni ge tijd was dat voor Zeeuws-Vlamin gen die plots op straat kwamen te staan de enige crisisopvang, nadat La Salet in Vogelwaarde met crisisop vang gestopt was. Volgens Voordouw was de sluiting hiervan ook één van de Het voormalige klooster met school aan de Zusterstraat in Sas van Gent waar de Vereeniging Kinderzorg een crisisopvang en sociaal pension begint. redenen voor WVC om Kinderzorg te vragen een opvang in Zeeuwsch- Vlaanderen te openen. Ooit was de Vereeniging Kinderzorg uitsluitend gericht op de opvang van kinderen en jongeren die kampten met opvoedingsmoeilijkheden of om andere redenen niet thuis konden blijven. Een jaar of zestien geleden breidde Kinderzorg haar werkgebied uit naar volwassenen met het idee dat niet alleen aan de kinderen hulp gebo den moest worden maar ook aan de gezinnen waaruit die kinderen ko men. De vereniging telt nu 280 medewer kers, die hulp bieden aan normaal be gaafde kinderen en jongeren, aan de biele kinderen en aan volwassenen die zichzelf niet staande kunnen houden. De opvang die straks in Sas van Gent wordt geopend en waar zeven mensen van Kinderzorg komen te werken, heeft alleen de hulp aan volwassenen tot doel. Volgens de directeur voor de sector Dagbehandeling en Crisisopvang van Kinderzorg, H. A. E. Sameel, wordt De Lage Flancken uniek voor Nederland omdat hier opvang van vrouwen en mannen in crisissituaties en begeleid wonen voor anderen onder één dak verenigd worden. Gewoonlijk worden deze groepen apart gehouden, maar gezien de kleinschaligheid van Zeeuwsch-Vlaanderen zouden aparte onderkomens voor de drie groepen te klein worden. In het Sasse complex wordt de vrouwenopvang wel deugde lijk van de rest afsluitbaar gemaakt. De algemene crisisopvang is bedoeld voor iedereen die om wat voor reden dan ook niet meer thuis kan blijven, maar het is, aldus Sameel, de ervaring dat vooral relatieproblemen de oor zaak zijn van de plotselinge nood. Vrouwen die bij Kinderzorg aanklop pen voor acute hulp (de vrouwenop vang) zijn vaak het slachtoffer van sex- ueel geweld thuis. De gemiddelde verblijfsduur in de Zeeuwse instellingen van Kinderzorg is negen weken, drie weken langer dan het landelijke gemiddelde. Het gebrek aan vervolgopvang voor men sen die de vereniging helpt is, zo stelt Sarneel, er de reden van dat men in Zeeland langer in de opvanghuizen blijft. Het sociaal pension, de derde poot van De Lage Flancken, kan de cliënten die niet direct terug naar huis kunnen, helpen zich op een zelf standig leven voor te bereiden. Daar toe zullen in de voormalige klasloka len bijvoorbeeld kleine appartemen ten worden gebouwd. De eerste twee jaar wordt De Lage Flancken bijgestaan door een begelei dingscommissie, bestaande uit verte genwoordigers van het RIAGG-Zee- land, het algemeen maatschappelijk werk, de politie en gemeentelijke so ciale diensten. „Na die twee jaar hopen wij voldoende in Zeeuwsch-Vlaande ren geworteld te zijn", aldus Sarneel, „zodat we ook zonder die begeleidings commissie goed kunnen werken." Blij vende hulp krijgt De Lage Flancken van een Sasse huisarts en een huisarts die is gespecialiseerd in vrouwenge zondheidszorg. MIDDELBURG - Ongeveer vierhon derd grote, kleine en fantasierijke vliegers gaan zondag op de Veerse Dam bij Vrouwenpolder de lucht in. Voor de vierde maal in successie vliegeren de Zeeuwse Vlieger Vrien den voor de wereldvrede, bijgestaan door Zeeuwse jongeren uit katholieke en protestante kerken. Voorafgaand aan de vredesmanifestatie 'One Sky, One World' komen zij bijeen in een boerenschuur in Kamperland, waar kort gesproken wordt over het thema 'Vrede en gerechtigdheid'. De Vredesvliegerdag ontstond vier jaar geleden op initiatief van een Ame rikaanse zakenvrouw. Haar ideaal: miljoenen vliegers de lucht in over de hele wereld op dezelfde dag. „Het is", zegt Balt Heesters van het Katholiek Maatschappelijk Activeringswerk Zeeland, „een hele simpele, symboli sche handeling. We moeten met z'n al len verder in deze wereld. Je kunt niet de helft van de bevolking laten vallen. Het is hartstikke leuk om mensen te laten merken datje op een ludieke ma nier bezig kunt zijn met vrede en ge rechtigheid. Het hoeft niet altijd even moeilijk met manifesten. Je kunt ook gewoon een vliegertje oplaten". De Zeeuwse Vredesvliegerdag trok vanaf het eerste j aar al een flink aantal belangstellenden. Twee jaar geleden waren ettelijke duizenden passanten op de Veerse Dam toeschouwer van het spektakel. Vorig jaar viel het eve nement door de neergutsende regen in het water. Niettemin gingen toen ongeveer honderdvijftig vliegers de lucht in. Dit jaar verwacht de organi satie meer dan vierhonderd jeugdige deelnemers, onder meer uit Middel burg, Lewedorp, Ovezande, Heinkens- zand, Goes, Zierikzee en West-Bra bant. De deelnemers zijn - met uitzonde ring van de Zeeuwse Vlieger Vrien den - allemaal tussen de dertien en zestien jaar oud. Voorafgaand aan het festijn houden zij zich in kleine groep jes al bezig met het thema. Leden van de Vliegervrienden instrueren vrij willigers van het jongerenpastoraat hoe zij een goede vlieger moeten ma ken. De deelnemers brengen, om het thema tot uiting te brengen, allerlei boodschappen en vredessymbolen aan op hun vlieger. Zo zijn onder meer de bekende vredesduiven en palmen te zien, maar ook de tekst 'Ik hou van jou'. Het enthousiasme van de deelnemers zorgt ervoor dat de Vredesvliegerdag al bij voorbaat is geslaagd. „Vliegeren hoort eigenlijk bij de lagere school jeugd", vertelt Lia van den Hemel van het jongerenpastoraat in Goes. „Ook voorbijgangers vinden het opmerke lijk dat zoveel jongeren nog met een vlieger in de hand staan. Het heeft ook iets van een ontmoeting tussen jonge ren uit diverse regio's. Er zijn altijd zo veel vliegers in de lucht dat het mij el ke keer weer verbaast, dat er geen touwtjes in de war raken". De Vredesvliegerdag begint om streeks elf uur met een bijeenkomst in een boerenschuur aan de Jacobadijk 23 in Kamperland. Jongerenkoren uit Middelburg, Heinkenszand, Lewe dorp, Ovezande en Goes zingen een aantal liederen, waarna een korte the mabespreking volgt door de jongeren pastores uit Zeeland en West-Brabant. Daarna trekt de groep om 14 uur naar de Veerse Dam, waar zij samen met de Zeeuwse Vlieger Vrienden hun maak sels omhoog laten gaan. Om een uur of vier is de manifestatie afgelopen. NEELTJE JANS - Gedeputeerde W. Don zet vandaag (woensdag) de bouw in gang van het windenergiepark op de dam van de buitenhaven Neeltje Jans. De acht turbines die er komen te staan - de eerste op een havendam in de Noordzee - hebben een gezamën- lijk vermogen van 2000 kilowatt. Ze kunnen voorzien in een groot deel van de elektriciteitsbehoefte van de öos- terscheldekering en Burgh-Haamste- de. De PZEM neemt de elektriciteit af. Het windenergiepark op Neeltje Jans is een initiatief van de Triodosbank, die drie jaar geleden een toenemende vraag naar schone energie voorzag en daarom de voorbereiding van winde nergieparken begon. Binnen enkele weken neemt ook de aanleg van een windenergiepark bij de Kreekrakslui- zen een aanvang. De Triodosbank heeft nog meer plannen voor dergelij ke energie-opwekkers in Zeeland. MIDDELBURG - Wie kent het niet? Plotseling een spierpijntje in de voet. Niets ernstigs, alleen wel vervelend als je een lekkere strandwandeling wil maken. Blijft de verrekte spier op spelen, dan zal in de meeste gevallen de huisarts uitkomst moeten bieden. Medicijnen, eventueel een injectie, en klaar is Kees. Het strand lonkt... Tot blijkt dat de spierpijn ondanks de me dische behandeling niet verdwenen is. Addy Huisman, medewerkster van de Middelburgse vestiging van het Regio naal Pedagogisch Centrum Zeeland (RPCZ), spreekt uit ervaring. Ze had te kampen met een beschadigd weefsel van haar achillespees. De huisarts kon geen afdoende oplossing bieden. Na der onderzoek leerde, dat ze zich op een andere manier was gaan bewegen, waardoor er spieren in het gedrang wa ren gekomen. En die veranderde moto riek was weer terug te voeren op span ningen. Het is beslist geen wet van Meden en Perzen. Maar het komt nogal eens voor dat lichamelijke klachten een psychi sche oorzaak hebben. „Spannings- pijn", zegt mevrouw Huisman, „komt veel voor, veel meer dan we denken. En als het onszelf betreft, hebben we het dikwijls niet in de gaten." Het was de Amerikaan George Good- heart, die in de jaren zestig aantoonde dat spierverkramping en -verzwak king te maken kon hebben met emo tionele problemen. Het basisidee is dat ieder mens een stress-regulerend mechanisme in zijn lichaam heeft. Doet zich een angstige, min of meer le vensbedreigende situatie voor, dan worden er hormonen aangemaakt die een lichamelijke alarmfase oproepen. Spieren, die nodig zijn om in noodge vallen te vluchten - of te vechten - wor den tijdelijk versterkt, andere verslap pen. Later, bij het terugdenken aan de angstige situatie, kan zich dezelfde reactie voordoen. Die kennis van het stress-mechanisme, is uitgangspunt geworden voor een cursus, die in Amerika Touch for Health wordt genoemd. In Nederland is voor de weinig sprekende titel Toets van Gezondheid gekozen. Mevrouw Huisman geeft de cursus nu zo'n drie jaar aan leerkrachten in het basison derwijs. Eind deze maand worden de lessen in Middelburg, Terneuzen en Zierikzee ook voor niet-onderwijsge- venden opengesteld. In de cursus wordt 'de totale mens' als uitgangspunt genomen. Het gaat er om dat geest en lichaam goed op el kaar zijn afgestemd. Dat mag vaag klinken, voor de cursusleidster is het een meetbaar gegeven. Stress is vol gens haar vrijwel altijd een gevolg van een zekere kloof tussen wat zich in de hersens en in de rest van het lichaam afspeelt. Die spanning kan in spier- tests worden vastgesteld. Het signaleren is één kant van de zaak. Bij het vinden van een mogelijke oor zaak van stress komt meer kijken. Naast psychische en lichamelijke oor zaken kan ook voeding een bron van problemen zijn. Mevrouw Huisman: „Het is natuurlijk niet zo, datje de pre cieze oorzaak van spanning eventjes voor de vuist weg kunt aanwijzen. Dik wijls is het een complex van factoren. Bovendien: het is ook niet de bedoe ling dat de cursus in de plaats komt van een medische behandeling. Wat we proberen is het scheppen van voor waarden, die een doktersbehandeling meer kans van slagen geven. Je moet je lichaam een kans geven aan het ge nezingsproces te werken. Ik zeg altijd: je hoeft je niet slecht te voelen. Dat heeft niets met modetrends te maken; het is meer een leefwijze, een overtui ging, die problemen kan voorkomen." De cursus educatieve kinese is een lo gisch vervolg op de Touch for Health- cyclus. De kinese-lessen richten zich voornamelijk op de lees- en schrijfpro blemen bij kinderen en volwassenen. Vele vormen van leesblindheid zijn volgens mevrouw Huisman terug te voeren op verkramping van oor- of nekspieren. Alweer: stress. Behande ling van dat probleem - zo is in de prak tijk gebleken - heeft in vele gevallen een goede uitwerking op de lees- en schrijfvaardigheid. In Terneuzen wordt de eerste Touch for Health-cursus op 24 oktober gege ven. Een dag later is Middelburg aan de beurt. Informatie over kosten en aanvangstijden kunnen worden inge wonnen op de pedagogische centra in Middelburg, Goes en Terneuzen. Cursisten sporen stress op en proberen de spanning door aanraking te vermin deren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 35