'Provincie moet zelf WOV financieren' almanak Oesterziekte slaat toe in het Grevelingenmeer Zekatel zet Veronique in weekeinde op kabel Hontenisse wil raadsverkiezingen op kabeltelevisie Provincie in de knoei met de toekomstverkenning Geen schadevergoeding boeren bij kerncentrale MEER GELD DAN GEDACHT ZEEUWSE Telefoon WOENSDAG 4 OKTOBER 1989 Primeur Kanaal 61 MACHTIGING GEVRAAGD Onverkwikkelijk NIEUWDORP Het Zeeuws provinciebestuur heeft komend jaar veel meer geld te vergeven dan gedacht. Hogere rijksuit keringen leveren 2,4 miljoen extra op aan jaarlijkse inkom sten. De provincie steekt het Zeeuws Biologisch Museum te Oostkapelle nu alsnog de helpende hand toe. De welzijnssec tor krijgt wat meer lucht. En de budgetten voor cultuur, sport en vrouwenemancipatie worden verruimd. Toch kortingen Meevallers GOES Zeeland moet zelf aan de slag om de nog ontbrekende centen voor een vaste Westerschelde-oever- verbinding (WOV) te vergaren. „Recht de rug, sla de hand aan de ploeg. Het maakt niet uit, maar doe in elk geval iets." Deze boodschap heeft A. Kannekens voor de provinciale staten. Kanne kens maakte zijn opmerking dinsdag als vooratter van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, departement Zeeland tij dens een bijeenkomst in Goes. „De regering vindt dat de regio op ei gen kracht moet bouwen. Laten we dan eens burgerlijk gehoorzaam zijn en inderdaad onze eigen krachten aanwenden om zelf een oeververbin ding te financieren. We hebben die rijksbijdrage van der tig miljoen gulden. En dan moeten we niet zeuren over BTW of indexering; we moeten aan de slag. Mijn oproep aan het provin ciebestuur: wees geen boekhouder, maar doe wat", was Kannekens vurig betoog. Hoewel hij het niet met zo veel woorden zei, speelt bij de 'Nijver heid en Handel' in het achterhoofd dat PZEM-reserves kunnen worden aangesproken om het werk te bekos tigen. A. M. Kannekens Een nieuwe telefoonaanslui ting moet er komen, bedacht de man uit Oost-Souburg. Natuurlijk meneer, dat kan meneer, klonk het cliëntvrien- delijk bij dé PTT. En een paar dagen nadat de man z'n aanvraag had inge diend, plofte er een briefje op z'n deurmat, waarin datum en tijdstip werden aangekondigd waarop de aansluiting tot stand gebracht zou worden. Keurig netjes allemaal. Eén mededeling echter deed de wenkbrauwen te Oost-Sou burg zeer fronsen: indien de aansluiting onverhoopt niet werkt, dient met gezwinde spoed de PTT gebeld te wor den. Precies, dat dacht die man ook. En: hoog tijd dat bij de PTT zélf ook 's een belletje gaat rinke len. zeeland YERSEKE - De sterfte onder platte oesters in de Grevelingen neemt fors toe. Sommige Yersekse oesterboeren spreken van een drama. De verwach ting is dat de parasiet Bonamia Ostreae dit jaar minimaal de helft van de oestervoorraad om zeep helpt. Enkele bedrijven constateren twee weken na aanvang van het seizoen een sterfte van dertig procent op de vrije gronden tot zeventig a tachtig procent op de consumptiepercelen. Als de bonamia verder doorzet, komt de handel op het toppunt van de vraag - de feestdagen in december - platte oesters tekort. „De sterfte in de Grevelingen is ge woonweg dramatisch", zegt A. Corne- lisse van de Leeuw Cornelisse (Le- co), een bedrijf dat sinds kort in de handen is van het Britse levensmidde lenconcern Albert Fisher. „We zijn net bezig en nu al hebben we elke week 10 tot 15 procent dode oesters. Gezien de ervaringen met de bonamia in Frank rijk en de Oosterschelde, loopt dit op naar vijftig tot zeventig procent. Voor al onder oesters die worden verwerkt, Slot zie pagina 15 kolom 1 KLOOSTERZANDE - Na het refe rendum over de wenselijkheid van een sporthal in zijn gemeente, tij dens de laatstgehouden verkiezin gen voor provinciale staten, heeft burgemeester mr A. A. L. G. M. Kessen van Hontenisse voor de ko mende gemeenteraadsverkiezin gen, in maart 1990, opnieuw een stunt bedacht: een lokale versie van de zendtijd voor politieke par tijen. Het college van b en w van Honte nisse heeft bij het Commissariaat voor de Media een machtiging aan gevraagd om twee televisie-uitzen dingen via de kabel te mogen ver zorgen. Het commissariaat ant woordde het gemeentebestuur dat er in principe geen bezwaar is tegen de voorgenomen verkiezingsuit zendingen, mits de uitzendingen verzorgd worden onder auspiciën van een gemeente die over een gel- dende zendmachtiging beschikt. 1 Hontenisse moet dus aan een ande- re gemeente om assistentie vragen. Kessen gelooft niet dat dit proble- I men zal opleveren, zei hij gisteren. I „Ef zijn in den lande genoeg ge- meenten die over een machtiging beschikken. We zullen een aantal j van hen benaderen, mogelijk de Brabantse gemeente Moergestel I waar de secretaris nog gewerkt heeft. Vooralsnog zie ik geen enkel beletsel." i De Hontenisser kandidaten voor het pluche in de raadszaal zouden twee keer hun opwachting mogen maken. Eén keer tijdens een uit zending een week voor de verkie zingen. Bij die gelegenheid leidt makelaar E. Compiet een forum discussie. Als forumleden fungeren de zittende voorzitters van de ver schillende fracties en PvdA-kandi- daten die volgend jaar in Hontenis se voor het eerst meedingen naar een raadszetel. Op de verkiezingsdag zelf, 21 maart, zullen de uitslagen via de kabel in beeld worden gebracht en zal de kandidaten om reacties worden gevraagd. „Het gaat hier niet om een landelijke primeur, ze ker niet, maar wel een Zeeuwse. Met deze uitzendingen via de ka bel willen we onze inwoners in staat stellen om een nog bewuste re keuze te laten maken dan bij vo rige verkiezingen", benadrukt de burgemeester. De uitzendingen nemen elk een uur in beslag. De exploitant van het ka belnet in Hontenisse, NKM, heeft laten weten dat er technisch gezien geen probleem bestaat om de uit zendingen op het kabelnet te krij gen. De kernen Ossenisse, Lams- waarde, Terhole, Walsoorden en Kuitaart blijven evenwel van het lokale politieke geweld verstoken. In die kernen heeft de kabel-tv zijn intrede nog niet gedaan. Oesterverwaterputten in Yerseke. De verwachting is dat de ziekte Bonamia Ostrea minstens de helft van de voorraad platte oesters in de Grevelingen om zeep helpt. VLISSINGEN - De programma's van RTL Veronique komen aan staande weekeinde mogelijk ook de huiskamers in de gemeenten Middelburg, Vlissingen en Goes binnen. De twee Walcherse ge meenten hebben de Middenzeeuw se kabelexploitant Zekatel dins dag laten weten dat het signaal van de commerciële zender mag worden doorgegeven. Goes heeft aan deze toestemming de voor waarde verbonden dat de Raad van State vandaag (woensdag) de bezwaren tegen de erkenning van Veronique afwijst. Zekatel zal vandaag, zo verzekerde bedrijfsleider A. L. Brasser, begin nen met het treffen van de nodige voorzieningen aan de ontvangstin richting in Oost-Souburg om Vero nique op de kabelnetten van Mid delburg en Vlissingen te krijgen. Er moeten een grote schotelantenne en elektronische apparatuur wor den geïnstalleerd. „We streven er naar dat nog vóór het weekeinde voor elkaar te hebben", aldus Bras ser. Of dat ook in Goes lukt is nog maar de vraag, omdat Zekatel hier op grond van de uitspraak die B en W van deze gemeente dinsdag heb ben gedaan, met het plaatsen van de schotel wacht tot de beslissing van de Raad van State bekend is. En dat betekent dat pas op zijn vroegst donderdag met de werk zaamheden kan worden begonnen. De gemeente Middelburg heeft Ze katel dinsdag bevestigd dat de sig nalen van RTL Veronique op het kabelnet in deze gemeente mogen worden gezet zolang dit niet uit drukkelijk is verboden. Het dage lijks bestuur van Vlissingen maak te, na ruggespraak met de fractie voorzitters in de gemeenteraad, zonder meer bekend dat Veronique op de Vlissingse kabel mag. Eind deze maand krijgt de gemeente raad dan nog een formeel besluit te nemen. Dinsdagavond stelde Zekatel haar abonnees in Middelburg en Vlissin gen via het informatiekanaal op het kabelnet al op de hoogte van het feit dat ze - tenzij minister Brinkman er alsnog een stokje voor steekt - Veronique tegemoet kun nen zien: op kanaal 61. Het wordt dan een aanvulling van het be staande pakket. Dat wil zeggen van het uitgebreide. Het basispak ket blijft, wat de televisieprogram ma's betreft, bestaan uit de drie Ne derlandse zenders, de twee Belgi sche en het informatiekanaal. De levering van Veronique en TV10 - vooropgesteld dat deze laatste het Commissariaat voor de Media weet te vermurwen - gaat de abonnees vijftien cent in de maand kosten. Zekatel zal dit be drag zeker niet vóór november gaan innen. Daarvoor is, zoals be drijfsleider Brasser het uitdrukte, de situatie in medialand te insta biel. Provincie verdeelt meevallers Leden van 'Secret Service Borssele' kwamen in het gemeentehuis politiemensen tegen, die achter de hand werden gehouden voor het geval zich problemen zouden voordoen. HEINKENSZAND - Boeren die grond of bedrijfsgebouwen bezitten nabij de kerncentrale in Borssele hoeven niet te rekenen op schadevergoeding. Una niem verklaarde de Borselse gemeen teraad dinsdagavond de schade claims van een drietal agrariër| niet ontvankelijk. De boeren hebben hun claims ingediend wegens waardever mindering van grond en gebouwen. Voordat de vergadering begon, over handigde de 'Secret Service Borssele' de bevindingen en aanbevelingen van hun onderzoek. Afgelopen zaterdag gingen de actievoerders na of bij Bors sele inderdaad een kerncentrale staat. Dit omdat de gemeente zich erop be roept dat de bouwvergunning onrecht matig is verleend. In de rechtspraak is het gebruikelijk dat schadeclaims niet worden gehono reerd, als ze worden ingediend op basis van een nietige bouwvergunning. In 1969 ging het college juridisch de fout in, door een bouwvergunning af te ge ven zonder de benodigde verklaring van geen bezwaar. Wel hadden gede puteerde staten al beloofd dat die ver klaring zou afkomen. De WD-er R.C.A. Boot vond de zaak 'zeer onverkwikkelijk'. „Juist voor een kerncentrale had het college moeten wachten op een verklaring van geen bezwaar". M. H. de Bart (PvdA) vond (Slot zie pagina 15 kolom 2) NIEUWDORP - Het provinciebestuur is da nig in de knoei gekomen bij het nader uitwerken van de eigen 'strategi sche toekomstverken ningen' tot een reeks uitvoerbare projecten. Er lag dinsdag, tijdens het 'najaarsconclaaf in de Nieuwdorpse uit spanning Landlust, wel een afgerond werkstuk op tafel, maar de be stuurders oordeelden het verstandig om er niet mee naar de buiten wacht te gaan. Het taalgebruik in het 57 pagina's tellende stuk bleek niet bepaald een zelfde helder doorzicht te verschaffen als een kristallen bol. „Het ge wrocht leverde teveel kritische kanttekenin gen op", deelde de 'geestelijke vader', gede puteerde J. B. Ventevo- gel wat beduusd mee. Hijzelf was, naar eigen zeggen, al eerder tot de conclusie gekomen dat de 57 velletjes tekst maar beter herschreven kunnen worden. Ventevogel denkt niet dat hij kans ziet om nog voor het statendebat over de provinciebegro ting 1990, begin novem ber, een verbeterde ver sie te presenteren. Zodra het stuk toonbaar is, krijgen 'maatschappelij ke organisaties' gelegen heid tot inspraak. De ge deputeerde wist gisteren wel alvast een half mil joen gulden bij zijn colle ga's los te peuteren voor het uitvoeren van pro jecten die eruit voort vloeien. Het dagelijks provincie bestuur besloot tijdens het conclaaf dat er nooit meer dan 9 miljoen gul den mag zitten in het nieuwe sociaal-econo misch ontwikkelings fonds van de provincie, zijnde de totale inhoud van diverse bestaande subsidiepotten die erin worden leeggestort. Het betreft onder meer het provinciaal werkgele- genheidsfonds, het fonds bijzondere voor zieningen, de geldpot voor 'voorwaarden scheppend beleid' en gelden die terugkomen van de steunverlening aan de Koninklijke Maatschappij De Schel de. Eerder werd al besloten het fonds jaarlijks te voeden met nog eens 9 ton uit de provinciekas. Afgesproken is dat jaar lijks gemiddeld niet meer dan zo'n 1,4 mil joen gulden uit het fonds benut zal worden. Het fonds krijgt daarmee het karakter van een dikke, steeds bijna tot de rand gevulde spaarpot. - De welzijnssector hoeft er niet langer bang voor te zijn dat de provincie stópt met het compenseren van de kortin gen die het rijk de afgelopen jaren heeft doorgevoerd. Het provinciebe stuur zal deze kortingen blijvend voor eigen rekening nemen. Het gaat om 6 ton per jaar. Uitgangspunt is dat het het provinciaal welzijnsönderzoek daadwerkelijk tot meer doelmatigheid (en dus besparingen) leidt. Er wordt verder 2 ton extra gestort in het pro vinciaal welzij nsfonds. - Het experiment met de September- Cultuurmaand wordt komend jaar voortgezet. Er is 3 ton voor vrijge maakt. Dat is 70.000 gulden meer dan dit jaar beschikbaar was. Het provin ciebestuur neigt nu al naar de conclu sie dat er een jaarlijks terugkerende gebeurtenis van moet worden ge maakt. - Er gaat jaarlijks 2 ton naar de subsi- diepot voor sportactiviteiten. Dat is 1,2 ton meer dan voorheen. Het besluit om de provinciale sportbonden, in gaande 1991, niet langer per lid te sub sidiëren, blijft gehandhaafd. Daarmee vervalt een uitgave van 1 ton per jaar. - Het Gehandicapten Advies Bureau kan eindelijk de langverwachte be roepskracht aanstellen. Het bureau, dat naar het Goese gezondheidscen trum aan het Magnoliaplein verhuist, krijgt van de provincie flink wat extra geld mee: 90.000 gulden per jaar. - De Zeeuwse Bibliotheek hoeft de eer der door het provinciebestuur afge dwongen bezuinigingen niet helemaal waar te maken: verminderen van de jaarlijkse kosten met in totaal 2 ton is voldoende. De rest, 2,4 ton, wordt de bibliotheek 'kwijtgescholden'. Wel moet komend jaar, hoe dan ook, wor den voldaan aan de fel omstreden nieuwe bezuinigingseis: de jaarlijkse lasten verminderen met nog eens 1 ton. - Er wordt alvast 5 ton achter de hand voor de uitvoering van projecten die voortvloeien uit de 'strategische toe komstverkenningen' Het dagelijks provinciebestuur is niet van plan om eerder dit jaar aan- gekondige kortingen ongedaan te ma ken. Dat betekent dat de staten in no vember moeten beslissen over enkele omstreden bezuinigingsvoorstellen als opheffing van het Zeeuws Studie fonds en vermindering van de subsi dies voor 'grensverleggende of ver nieuwende' kunstuitingen. Dat zijn de belangrijkste uitkomsten van het 'najaarsconclaaf waarvoor het dagelijks provinciebestuur zich dinsdag had teruggetrokken in het Nieuwdorps etablissement Landlust. Luchtigjes liet gedeputeerde J. B. Ven tevogel (financiën) na afloop blijken dat het financiële zonnetje is doorge broken, waar hij eerder dit jaar don derwolken had voorspeld. De rijksmiljoenennota blijkt, zowel yoor de provincies als de gemeenten, gunstig te zijn uitgepakt. En de Wel zijnswet levert een voor Zeeland profij telijke herverdeling van geld op: 4 ton extra komend jaar, oplopend tot 1,2 miljoen extra in volgende jaren. Afge lopen zomer deed Ventevogel alsof de provincie plotseling op zwart zaad zat („Ik heb twee jaar geleden al voorzich tigjes duidelijk proberen te maken dat de provincie de tering naar de nering zou moeten gaan zetten."), gisteren kon hij melden: „Het plaatje voor de komende jaren ziet er niet ongunstig uit." Het dagelijks provinciebestuur zal de staten voorstellen om de meevallers als volgt te verdelen: - Het Biologisch Museum te Oostka pelle krijgt toch geld om - na de los koppeling van het al flink gespekte Zeeuws Museum - een behoorlijk be staan op te bouwen: 6 ton uit het mo numentenfonds en 5,5 ton recht streeks uit de provinciekas. Dat geld is bedoeld voor de uitvoering van restau ratieplannen. Er bestaat enige hoop dat het museumbestuur erin slaagt rijksgeld aan te boren. De provinciale bijdrage kan dan navenant worden verminderd. Het Biologisch Museum krijgt verder uit de boedel van de Zeeuwse Museumstichting gegaran deerd een budget mee van 3 ton (per jaar). Gedeputeerde J.B. Ventevogel: zon in- Vlaats van donderwolken. - Het dagelijks provinciebestuur is nu toch bereid om alvast geld opzij te leg gen voor zekere projecten die voortko men uit de provinciale vrouweneman cipatie-nota. Het gaat vooralsnog om 1 ton, vooral te besteden in de sfeer van vorming, opleidingen en sociale veilig heid. De helft van dit geld is structu reel (elk jaar opnieuw beschikbaar).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 33