stappen in Nederland in de ban van Gloria Estefan ZIERIKZEE ZOEKT HUURDERS Woensdag 4 oktober Donderdag 5 oktober Vrijdag 6 oktober Zaterdag 7 oktober Zondag 8 oktober Maandag 9 oktober Dinsdag 10 oktober Woensdag 11 oktober Donderdag 12 oktober Vrijdag 13 oktober Zaterdag 14 oktober Zondag 15 oktober Maandag 16 oktober Dinsdag 17 oktober CONCERTEN IN ROTTERDAM Woorden Lindes Fransche school Artillerie De Doelen, grote zaal - 20.15: Rot terdams Philharmonisch Orkest o.l.v. James Conlon met Stephen Hough (piano), met werk van Beet hoven en Bruckner Luxor Theater-20.15: 'Een gat in de lucht', one-man-show door Paul yan Vliet Rotterdamse Schouwburg, grote zaal - 20.15: 'Macbeth', toneelvoor stelling door het RO-theater met o.a. Trudy Labij en Nelly Frijda. Macbeth is de geschiedenis van een veldheer, die aangezet door de voor spellingen van een drietal heksen, het koningsschap ambieert. Aange vuurd door zijn vrouw, vermoordt hij de koning en wordt daarop tot koning gekroond Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 20.30: 'De wil om te treffen', theatervoorstelling door het Ro- theater met o.a. Antoinette Jelgers- ma en Silvia Poorta - première Theater De Evenaar - 14.00: 'Verha len uit de verre doos: Antillen', Olga Orman vertelt verhalen uit de Ne derlandse Antillen voor kinderen vanaf 6 jaar Jeugdtheater Hofplein - 14.00: 'Boj', voorstelling door Speeltheater voor kinderen vanaf 4 jaar Poppentheater Lucia Sies - 14.30: 'De reis naar weer-terug', theater voorstelling door poppentheater Lucia Sies voor kinderen vanaf 6 jaar Plaswijckpark - 15.00: 'Brammetje en Cato', poppentheater door Anne ke Strack voor kinderen van 3 tot 10 jaar De Doelen, grote zaal - 20.15: Rot terdams Philharmonisch Orkest (zie woensdag 4 oktober) Luxor Theater - 20.15'Een gat in de lucht' (zie woensdag 4 oktober) Rotterdamse Schouwburg, grote zaal - 20.15: 'Macbeth' (zie woens dag 4 oktober) Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 20.30: 'De wil om te treffen' (zie woensdag 4 oktober) Lantaren 1 - 20.30: 'Les Yeux Fer- mes' dansvoorstelling door Le Pied A Coulisse (Fr) Lantaren 2 - 21.00: 'Capricieuse', voorstelling door Roxane Huil- mand, Kaaitheater productie Grote of Sint Laurenskerk - 12.45: Het Nieuw Rotterdams Hobo-trio, concert met Henk Storm, Geertje van de Meulen en Jane Harvey Nighttown - 21.00: U Roy Kotch (Jamaica) Ahoy Tentoonstellingscomplex - 11 tot 17.00 en 19 tot 22.00: 'Femina', internationale huishoudbeurs voor het hele gezin Sportpaleis Ahoy - 20.00: Concert Anita Meyer De Doelen, grote zaal - 20.15: Gou den Jubileum Havenvereniging van Rotterdam m.m.v. de Marinierska pel De Doelen, kleine zaal - 20.15: Mees ters aan het klavier' concert door Nelson Freire met werken van o.a. Brahms en Prokofjev Luxor Theater-20.15: 'Een gat in de lucht' (zie woensdag 4 oktober) Rotterdamse Schouwburg, grote zaal - 20.15: 'Macbeth' (zie woens dag 4 oktober) Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 20.30: 'De wil om te treffen' (zie woensdag 4 oktober) Bibliotheek Theater - 20.30: 'Lief hebbers', een theaterdansvoorstel ling door Dansend Hart, waarin drif tige dansen, hulpeloze gebaren, poë tische beelden en humoristische kanttekeningen een associatieve wereld oproepen Jeugdtheater Hofplein - 19.30: 'Nachtlicht', voorstelling door jon gerentheatergroep Box, voor jonge ren vanaf 12 jaar. 'Nachtlicht' laatje een kijkje nemen in het verwarde hoofd van Aad. Als in een kijkdoos, even bizar als kleurig en even vreemd als herkenbaar Lantaren 1 - 20.30: 'Les Yeux Fer- mes' (zie donderdag 5 oktober) Lantaren 2 - 21.00: 'Capricieuse' (zie donderdag 5 oktober) Open HofKerk-20.15: Concert door Willem Blonk (orgel) m.m.v. het Strijkersensemble van het Rotter dams Conservatorium met werk van Handel, J. S. Bach en Carl Ph. E. Bach Thelinious - 21.00: 29th Street Saxophone Quartet Ahoy Tentoonstellingscomplex - 11 tot 17.00 en 19 tot 22.00: 'Femina' (zie vrijdag 6 oktober) Sportpaleis Ahoy - 20.30: Concert Anita Meyer De Doelen, Grote zaal - 20.15: Rot terdams Operakoor m.m.v. het Westlands Mannenkoor Luxor Theater-20.15: 'Een gat in de lucht' (zie woensdag 4 oktober) Rotterdamse Schouwburg, grote zaal - 20.15: 'Macbeth' (zie woens dag 4 oktober) Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 20.30: 'De wil om te treffen' (zie woensdag 4 oktober) Bibliotheek theater - 20.30: 'Thea tersport', het is omschreven als een 'botsing tussen Shakespeare en vrij worstelen', als een kruising tussen Kafka en cartoons. Twee improvise rende groepen spelen tegen elkaar. Het publiek bepaalt wat er gespeeld wordt en wie de winnaar is Theater De Evenaar - 20.30: Vertel lingen rond Ananse. Het is volle maan. Onder een boom op het plein verzamelen vertellers uit Ghana, Suriname, Aruba en Curacao zich om elkaar de waarheid omtrent Ananse/Anansi/Nanzi te bevechten. Dit gebeurt d.m.v. vertellen zang en goocheltrucs Theater 't Kapelletje - 20.30: 'Slightly out of tune', door mime- groep Oceaan. Deze productie won dit jaar de publieksprijs van het een akterfestival Lantaren 1 - 20.30: 'Les Yeux Fer- mes' (zie donderdag 5 oktober) Lantaren 2 - 21.00: 'Capricieuse' (zie donderdag 5 oktober) Poppentheater Lucia Sies - 14.30: 'De reis naar weer-terug' (zie woens dag 4 oktober) Grote of Sint Laurenskerk - 15.00: Laurenscantorij o.l.v. Barend Schuurman met werk van Bach Jazzsocieteit L'Esprit - 21.30: 'Solid Soul' Harbour jazzclub - 21.30: Freetime Old Dixie Jassband Thelonious - 21.00: Paul van Keme- nade Sextet Tropicana - 21.00: 'Tropical night' met de Real Time Band, The Tro picana Dancers en David Ray Ahoy tentoonstellingscomplex - 10.00 tot 17.00: 'Femina' (zie vrijdag 6 oktober) Sportpaleis Ahoy - 20.00: Concert Anita Meyer De Doelen, kleine zaal - 15.00: 'Nandranie' Indiaas-Hindoestaans dansspektakel Rotterdamse Schouwburg, grote zaal - 14.30: 'Macbeth' (zie woens dag 4 oktober) Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 15.00: 'Het verhaal van Karei- kees', voorstelling voor kinderen vanaf 4 jaar door Peter Pan Produk- ties Theater De Evenaar - 14.00: 'Tiri, het verhaal van de stilte'. Djini, Za pata en Hellen Gill, drie Surinaamse Misici die met elkaar gemeen heb ben dat ze allen in hun eigen moder ne repertoire gebruik maken van ty pisch Afrikaanse ritme's, thema's en instrumenten Jeugdtheater Hofplein - 14.00: 'Bril- leman', voorstelling door Sanders en Ko, voor kinderen vanaf 5 jaar. Die nacht gebeurt er iets eigenaar digs op het terrein van Kneu en Knorg. Knorg wordt wakker van een vreemd mannetje. Hij verbergt iets, maar het is te donker om te zien wat. Met voorafgaand om 13.00 uur een klassiek kinderconcert Jazzcafé Dizzy - 14.30: Jimmy Hal- perin - 4 concert Ahoy Tentoonstellingscomplex - 11 tot 17.00 en 19 tot 22.30: 'Femina' (zie vrijdag 6 oktober) De Doelen, kleine zaal - 20.15: En semble Baroque de Mateus o.l.v. Marie Leonhardt met werk van o.a. Biber-La Battalia en Bach Lantaren 1 - 21.00: Concert Kevin Friday Ahoy Tentoonstellingscomplex - 11 tot 17.00 en 19 tot 22.30: 'Femina' (zie vrijdag 6 oktober) Sportpaleis Ahoy - 20.00: Concert Gloria Estefan and the Miami Sound Machine De Doelen, kleine zaal - 20.15: Ne derlands Philharmonisch Orkest o.l.v. Antoni Ros-Marba met Faye Robinson (sopraan), met werk van o.a. Mozart en Wagner Luxor Theater - 20.15: 'Een gat in de lucht' (zie woensdag 4 oktober) Bibliotheek theater - 12.30: 'Tussen willen maar amper kunnen' een mu zikaal anti-sprookje door theater groep Wees, luchpauzetheater Sportpaleis Ahoy - 20.00: Concert Gloria Estefan en The Miami Sound Machine Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 20.15: 'Huwelijksspel' van Ed ward Albee, toneelvoorstelling met Josine van Dalsum en Paul Röttger Jeugdtheater Hofplein - 14.00: 'Mi kado', voorstelling door Mario van Erp voor kinderen vanaf 4 jaar. Hij wordt altijd gepest en waarom? Om dat hij toevallig een bult op zijn rug heeft. Wel heeft hij alles geprobeerd om er vanaf te komen, maar niets hielp. Op een dag gaat hij weg. Sportpaleis Ahoy - 20.00: Concert Gloria Estefan met The Miami Sound Machine De Doelen, grote zaal - 20.15: Rot terdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Valeri Gergiejev met Viktor Tretjakov (viool) met werken van Tsjaikovski, Prokofjev en Sjostako- vitsj Theater Zuidplein, grote zaal - 20.15: 'Seth op naar '90, 2000', caba retprogramma door Seth Gaaikema Rotterdamse Schouwburg, grote zaal - 20.15: 'Tosca', opera van Gia- como Puccini, door de Staatsopera Poznan, muzikale begeleiding Sta- nislaw Moniuszko Theater Zuidplein, Arlecchino - 20.30: 'Ezels en kwasten', cabaret programma door Job Schuring, met tekst en muziek van eigen hand Jeugdtheater Hofplein - 19.30: 'O- dysseus', voorstelling door Speel theater Gent, voor iedereen vanaf 12 jaar. De man Odysseus komt naja ren terug op zijn eiland Ithaka. Daar ontmoet hij een jonge vrouw, zijn dochter. Zij vraagt hem wat hij alle maal heeft beleefd De Doelen, grote zaal - 20.15: Canti- cum Novum/Halleluja m.m.v. orkest en solisten met werken van o.a. Ver di Rotterdamse Schouwburg, grote zaal - 20.15: 'Tosca' (zie vrijdag 13 oktober) Bibliotheek Theater - 20.30: 'Laat ste kwartier' door muziektheater- groep Vollemaan. Vol waanzin, haar en wanhoop, vrijheid, liefde en we tenschap. De tijd dringt. Een voor stelling van Yvonne van der Haven, Jago van Dam en Ilka Kerbusch De Doelen, grote zaal - 20.15: 'Astor Piazzolla', met new Tango Sextet Rotterdamse Schouwburg, grote zaal - 20.15: 'De knecht van twee meesters', avondvullend ballet van choreograaf Gray Veredon, door de Royal New Zealand Ballet Theater Zuidplein, Arlecchino - 10.00 tot 16.00: 'Kinderboekenweek- feest 1989', de kinderen worden ont vangen door Jacobus Wieman die het thema 'kijk verder dan je neus lang is' introduceert. Allerlei activi teiten zoals de ontdekhoek met proefopstellingen, de pit laat zien hoe een verbinding tot stand komt en een schrij versmarkt met o.a. Wim Hofman, Ienne Biemans en Midas Dekker Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 20.30: De Rotterdamse Dans groep De Doelen, kleine zaal - 14.30: Muzi kale voorstelling met Lucas Vis en het Aquarius Ensemble. Dirigent Lucas Vis dirigeert niet alleen het uit 10 musici bestaande ensemble, maar geeft ook uitleg bij het pro gramma. Speciaal voor kinderen De Doelen, kleine zaal - 20.15: Serie Beroemde Strijkkwartetten. Helos Quartett uit Stuttgart m.m.v. Fran cois Guye Theater De Evenaar - 14.00: 'In- diaas/Hindostaanse Danswork- shop' o.l.v. Nandranie voor kinderen van 8 tot 12 jaar. Om 15.30 voorstel ling voor ouders en belangstellen den '1804' staat boven het houten luifeltje rechts op de foto. Het restant van het middeleeuwse gildehofje. de latere Vismarkt in Zierikzee, ivordt hersteld. Links een deel van de galerij waaronder de vis werd schoongemaakt. Restauratie van de oude ROTTERDAM - Gloria Estefan komt met haar Miami Sound Machine naar Rotterdam. Geduren de vier avonden, namelijk 10 tot en met 13 oktober, vult zij met haar warme stemgeluid het Sportpa leis Ahoy. Nederland is al vanaf begin dit jaar in de ban van de lieftallige Gloria. De schitterende num mer één hit 'Can't stay away from you' en een uit zending op de televisie bleken de sleutel tot een im posante doorbraak. Daarna volgden nog twee gro te hits: Anything for you' en 'One, two, three', waardoor haar album maar liefst zeventien weken op de bovenste plaats van de hitlijsten bleef staan. Haar tournee door Nederland begint 5 oktober in Groningen in de Martinihal. Op 7 en 8 oktober treedt zij op in de Rijnhal in Arnhem. De charmante Gloria en de Miami Sound Machine zullen van deze optredens met gemak een specatculair en spontaan feest maken. Voor veel mensen is dit waarschijnlijk de eerste ken nismaking met de op Cuba geboren zangeres. Toch is zij meer dan tien jaar de 'leading lady' van de Mia mi Sound Machine. Zij zette in die hoedanigheid uit verkochte stadions op hun kop in diverse Zuidame- rikaanse landen. Pas in 1984 drong de tot dan toe louter Spaans zingende Gloria door tot de Europese hitlijsten met het nummer 'Dr Beat'. Met 'Anything for you' trad Gloris voor het eerst duidelijk naar vo ren. Niet alleen als zangeres en blikvangster, maar ook als componiste droeg zij nadrukkelijk haar steentje bij. In juli kwam zij opnieuw op de eerste plaats met 'Don't wanna lose you' en 'Oye mi canto'. Zodoende zet Gloria Estefan haar grote triomftocht probleemloos voort en kan 1989 al bij voorbaat uit geroepen worden tot 'Het jaar van Gloria Estefan'. Gloria Estefan heeft iets met woorden. Ze zingt ze met een eerlijke, dringende en gepassioneerde stem. Ze schrijft ze ook met een gemak en een recht lijnigheid die haar in staat stellen een speciaal con tact te krijgen met haar fans over de hele wereld. In een interview vertelt Gloria dat zij haar inspiratie overal vandaan haalt. „Soms word ik midden in de nacht wakker en begin te schrijven", zegt ze. „Ik schrijf op alles, op servetten, mijn handpalmen of op de muren van de hotelkamer". Volgens Gloria heeft Zuidamerikaanse muziek iets heel primitiefs. Het doet iets met mensen. Zij hoopt dat deze muziekstijl niet alleen maar een trend wordt. „Iedere musicus moet vrij zijn om de Zuida merikaanse energie en ritmen in zijn eigen muziek te verwerken", zegt ze. In haar ballades zit vaak een trieste ondertoon. Gloria denkt dat mensen meestal geen gelukkige ballades verwachten. „De liefde kent harde tijden", legt ze uit. „Ik heb een goed ob servatievermogen en ik kijk om me heen. Mensen fascineren me en de ironie van het leven gaat niet aan me voorbij. Dat is het gevaarlijke van het schrij ver zijn. Je laat jezelf naakt zien... maar uiteindelijk maakt de eerlijkheid het lied". Vismarkt is begonnen De zes fraaie oude lindebomen op het plein worden zo goed mogelijk gevrij waard tegen mogelijke kwalijke ge volgen van de restauratiewerkzaam heden. Rond alle bomen zijn voor dat doel reeds bekistingen geplaatst en de grond waarin ze wortelen is afge schermd met zandzakken. De kosten van de algehele restauratie van de Zierikzeese Vismarkt, die wordt uit gevoerd door het bouwbedrijf Rogge band, belopen ongeveer vier en een halve ton. Gloria Estefan Anita Meijer in sportpaleis Ahoy. „Maar daar er toen nog enige oude vrouwen in waren gehuisvest, werd geantwoord dat eerst wanneer deze al le gestorven waren het verzoek op nieuw behandeld zou worden." Volgens De Vos werden nog tot 1674 leden van de stadsraad tot regenten van het Sint Jacobshuis benoemd. En in 1620 werd aan meester Zacharias Wulgaert toegestaan om op de zolder van het huis 'Fransche school' te hou den. De Vos tekent aan dat men destijd geen grote eisen voor schoollokalen stelde. In 1658 vindt hij vermeld dat het Sint Jacobshuis bekend stond als 'stad-ammunitiehuis' en dat er bakens en zeetonnen in geborgen waren, die echter in dat jaar 'naar eene andere be waarplaats' werden overgebracht. „Daarna, althans zeker tot 1678, wer den de vier woninkjes van het Sint Ja cobshuis - dat sedert omstreeks 1700 Sint Jacobshof werd genoemd - gere geld gratis door oude vrouwen of we duwen bewoond. Tot 1739 genoten de bewoonsters ook vrij turf van de stad, maar in dat jaar werd „die gift afghe- schaft en bleef alleen de gunst van de vrije bewoning over." Volgens de Vos lijken de huisjes ook in het begin van de achttiende eeuw al vrij erg in verval te zijn geweest. „Zo dat in 1728 bij de stedelijke regering zelfs het plan bestond ze niet meer te herstellen maar af te breken." Daartoe is het echter niet gekomen voor 1804 toen de bewoning door oude vrouwen ophield en de tegenwoordige Vismarkt er gevestigd werd. De laatste jaren is de Vismarkt sterk verwaarloosd. Het complex op de hoek van het Sint Jacobsstraatje bestaat uit een plein met een galerij en vier voormalige woninkjes. Twee van deze huisjes zijn onlangs door de gemeente aangekocht. Het gerestaureerde Vismarktcomplex moet straks verhuurd gaan worden. Het gemeentebestuur liet al weten graag in contact te komen met gega digden. Voorwaarde bij de verhuur is dat er activiteiten voor het publiek worden gehouden en dat bezoekers de gerestaureerde Vismarkt kunnen be zichtigen. Op grond van de verwachte suggesties voor een zinvolle bestemming wil het college van burgemeester en wethou ders zich komende tijd een oordeel vormen over het toekomstig gebruik van de Vismarkt. Het interieur van de pandjes op de Vismarkt wordt tijdens de restauratie aan de nieuwe bestem ming aangepast, vertelt de directeur gemeentewerken, D. D. J. van der Poel. De volledige restauratie is om streeks juni volgend jaar voltooid. De binnenruimte van het complex be slaat een oppervlakte van ongeveer negentig vierkante meter. Het gedeelte links van het markt pleintje is overkapt met een galerij, waar vroeger de vis werd schoonge maakt, vertelt archivaris H. Uil. „De twee kleine woningen werden be woond door armen. Het afslagers huisje staat in het midden en in de ruimte ervoor, gevormd door banken, werd de vis afgeslagen." De Zierikzeese archivaris P. D. de Vis De houten mantels beschermen de zes oude lindebomen op de Zierikzeese Vis- schrijft in zijn boek 'Oude Patricische markt tegen beschadigingen tijdens de restauratie De bomen worden ook ge- Woonhuizen' dat het Sint Jacobshuis snoeid. ZIERIKZEE - In Zierikzee zijn de voorbereidende werkzaamheden be gonnen voor een algehele restauratie van het Vismarktcomplex aan de St. Domusstraat. De Vismarkt is een overblijfsel van het middeleeuwse Sint Jacobshofje dat werd gesticht door de eertijds machtige vereniging van zeevarenden, het Sint Jacobsgil- de. De Vismarkt werd voor het eerst gebruikt in juli 1805. in 1580 door de stad in eigendom werd overgenomen, omdat het St. Jacobs- gilde zelf geen middelen voor onder houd meer had. In 1582 werd het Sint Jacobshuis bestemd tot bergplaats van de stedelijke artillerie. Eigendom men van het gilde, bestaande uit lan derijen, werden in 1599 publiekelijk verkocht. De opbrengst werd aange wend voor onderhoud van het Sint Ja cobshuis en ten behoeve van personen die er - volgens De Vis 'naar het schijnt' - toen gratis woonden. Het Vissersgilde verzocht in 1611 het huis te mogen betrekken als woning en onderhoud van oude en onvermogen de gildebroeders, vervolgt De Vos.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 30