PZC Colombia heeft groeiende twijfel bij hard aanpakken drugsmafia Fransen organiseren top over Zuidafrika Dierendag met een gulle lach! 29?s binnen- en buitenland het weer in zeeland VOORSTEL GORBATSJOV AFGEWEZEN Conservatieven in Moskou de straat op er> in europa Soares stelt Oost-Timor aan de orde Franse bejaarden slachtoffer van salmonella WOENSDAG 4 OKTOBER 1989 MOSKOU (RTR/AFP) - Het Sovjetparlement heeft dinsdag een compromisvoorstel aangenomen over een tijdelijk sta kingsverbod. Het besluit werd aangenomen door de Opperste Sovjet, nadat eerder op de dag het Congres van Volksafgevaar digden de voorstellen van president Michail Gorbatsjov had afgewezen. Vandaag Nautisch bericht Vooruitzichten Laag water Hoog water Vier grote steden willen 350 miljoen voor werklozen Abie Nathan naar gevangenis om contact met PLO Vooruitzichten Bemiddelaar Van der Stel weg als voorzitter bij Dienstenbond CNV KOELE REACTIE PRETORIA Geen ministers André van Duin presenteert Animal Crackers! Een 60 min. durende aaneen schakeling van de meest bekende hoogtepunten uit de populaire TV-serie. Dolle pret voor jong en oud. Nü als video première bij V&D. VROOMS DREESM ANN Beperkt verbod op staken in Sovjetunie Het stakingsverbod geldt voor een aantal vitale economische sectoren, onder meer die van energie en trans port, de chemische industrie, de staal industrie en het onderhoud van ma chines. De maatregel blijft van kracht totdat een wet is aangenomen die het stakingsrecht vastlegt. Het parlement heeft dinsdagmiddag al vijf wetsarti kelen hierover aangenomen, en zal hierover de komende week verder de batteren. Het besluit blijft achter bij het pakket noodmaatregelen, dat Gorbatsjov maandag voorstelde om de voortgang van zijn economische en sociale her- vormingsbveleid veilig te stellen. Dat voorzag ondermeer in een stakingsver bod van 15 maanden in een groter aam- tal economische sectoren, en feitelijk militair toezicht op de spoorwegen in de Transkaukasische republieken Azerbajdzjan en Armenië. Met 364 tegen zes stemmen riep de Op perste Sovjet de Armeense en Azer- bajdzjaanse autoriteiten op een einde te maken aan de verstoringen van het treinverkeer in het gebied. Anders zou de regering troepen in kunnen zetten om de rust rond het spoorwegennet te herstellen. Gorbatsjov zei dat de rol van het leger zich niet zou beperken tot de bescherming van strategische plekken als bruggen en tunnels. ZON EN MAAN Het hogedrukgebied dat dagenlang boven de Britse Eilanden heeft gele gen, is gisteren in beweging gekomen en ligt vandaag boven ons land en Duitsland. Het gevolg van deze ver plaatsing is dat er inmiddels drogere en koudere lucht is binnen gestroomd. Dat hebben we de afgelopen nacht er varen, want het was zwak uitgedrukt nogal frisjes. Vandaag is het dan ein delijk weer eens een echte herfstdag met weinig wind en flink wat zon waar door de kou van de afgelopen nacht snel vergeten zal zijn. Het kwik in de thermometer loopt op naar 17 a 18 gra den en dat zijn ongeveer normale waarden voor de tijd van het jaar. Wind: zuidoost tot zuid, 2 tot 3 Bft. Zicht: goed. Temperatuur kustwater: 16 graden Celcius. Afwijking water standen: enige decimeters verlaging. Maximum golfhoogte monding Schei- des: minder dan een halve meter. Voor morgen: Het hoog trekt verder naar Zuidoost-Europa en zorgt voor zonnig en droog weer. De temperatuur handhaaft zich om en nabij de 18 gra den, terwijl de wind overwegend matig is uit zuidelijke richtingen. Voor vrijdag tot en met zondag: Meer bewolking en mogelijk wat regen. La gere temperaturen. 5 oktober Zon Maan op 0647 op 1314 onder 1808 onder 1954 uur cm Woensdag 4 oktober 1989 10.20 170 10.51 181 11.56 202 10.15 124 11.35 125 11.35 140 11.40 135 Vlissingen Terneuzen Bath Roompot-buiten Zierikzee lYerseke Philipsdam-West Donderdag 5 oktober 1989 Vlissingen 10.46 165 Terneuzen 11.12 177 Bath 00.16 203 Roompot-buiten 10.40 125 Zierikzee 11.55 127 Yerseke 12.05 142 Philipsdam-West 12.00 136 uur Woensdag 4 oktober 1989 Vlissingen Terneuzen Bath Roompot-buiten Zierikzee Yerseke Philipsdam-West Donderdag 5 oktober 1989 22.40 172 23.06 182 22.35 127 23.50 129 23.55 143 23.35 138 23.06 162 23.36 172 12.22 197 23.05 122 Het niet officiële Azerbajdzjaanse Volksfront zei dinsdag dat het binnen enkele dagen een algehele staking zou uitroepen in de republiek als het parle ment de spoorwegen onder militair toezicht plaatst. Het Volksfront heeft enkele weken geleden al grote stakin gen georganiseerd om de souvereini- teit over de omstreden enclave Nagor- ny-Karabach af te dwingen. Al meer dan een maand houden Azerbajdz jaanse nationalisten de levering van goederen per spoor aan Armenië te gen. In de westelijke Oekraïne, in het ge bied rond Lvov-Volinsk, hebben mijn werkers van 21 kolenmijnen dinsdag twee uur lang het werk neergelegd. Dit heeft een woordvoerder van het Oekraiense comité voor de naleving van de akkoorden van Helsinki ge meld. De stakende mijnwerkers uitten zo hun ongenoegen over het niet nako men van de beloften die de regering in juni na de stakingsgolf in de mijnen deed. Ook keerden zij zich tegen de of ficiële vakbonden. In de stad Lvov hebben arbeiders in een aantal fabrieken dinsdag even eens twee uur gestaakt. Zij protesteer den tegen de gewelddadige wijze waar op troepen van het ministerie van Bin nenlandse Zaken zondag een demon stratie uiteensloegen, aldus de woord voerder. DEN HAAG (ANP) - Amsterdam, Rot terdam, Utrecht en Den Haag willen van het Rijk 350 miljoen gulden per jaar om een fonds op te richten dat 23.300 langdurig werklozen aan een baan zou moeten helpen. De vier steden hebben zich in grote lij nen opgesteld achter een rapport van organisatiebureau Bakkenist, Spits en Co. Dat is dinsdag aangeboden aan de commissie voor sociale zaken en werkgelegenheid van de Tweede Ka mer. De aanbeveling tot een werkgele- genheidsfonds te komen wordt door de steden praktisch uitvoerbar genoemd om de langdurige werkloosheid mas saal aan te pakken. In de periode 1982-1988 is de werkloosheid in de gro te steden verdubbeld, terwijl zij in heel Nederland met vijf procent steeg. DEAL (EPA) - In Deal in Zuid-West-Eng eland zijn gisteren twee van de tien slachtoffers van de IR A-bomaanslag op de mariniers-muziekschool in Deal, begraven. Een marinier beveiligt de route terwijl een van de lijkautos passeert. MOSKOU (AFP) - Voor de eerste keer zijn dinsdagavond in Moskou de con servatieven de straat opgegaan om hun onvrede te luchten. De Moskouse vakbonden brachten duizenden men sen op de been om te protesteren te gen de coöperatieven, privé-ondeme- mingen die onder Gorbatsjov veel ruimte hebben gekregen. Op de parkeerplaats Loezjniki bij het Leninstadion, waar doorgaans de voorstanders van hervormingen bij eenkomen, was het nu de beurt van de vakbonden en hun aanhangers. De co öperatieven worden volgens hen ge leid door „speculanten" en „exploi- teurs". „Weg met het abalkinisme, weg met de miljonairs", was op een bord te lezen. De leus was mede gericht tegen Leonid Abalkin, die als vice-premier belast is met economische hervormingen. (Van onze correspondent) TEL AVIV - De Israëlische vredesacti vist Abie Nathan moet zes maanden de gevangenis in omdat hij vorig jaar in Tunis heeft gesproken met PLO- voorzitter Jasser Arafat. Een recht bank in Tel Aviv oordeelde gisteren dat het gesprek in strijd was met de Israëlische wet, die contacten met „terreurorganisaties" verbiedt. BOGOTA (IPS) - Terwijl de president van Colombia, Virgilio Barco, in het buitenland kan rekenen op een warm applaus voor zijn aanpak van de drugsmaffia, staat hij in eigen land steeds meer alleen. Direct na de aanslag op de liberale pre sidentskandidaat Luis Carlos Galan half augustus leek er nog nationale consensus te bestaan over de nood zaak de drugshandelaren met harde hand aan te pakken. Die overeenstem ming werd al snel doorbroken met het regeringsdecreet opgepakte cocaine- bazen uit te leveren aan de Verenigde Staten en ze daar te laten berechten. Veel Colombianen stuit het tegen de borst dat het land niet in staat zou zijn eigen misdadigers te veroordelen. Naar alle waarschijnlijkheid was dit voor Monica de Greiff, de jonge vrou welijke minister van Justitie, ook de reden om vorige week haar ontslag in te dienen. De drugshandel is een wereldwijd pro bleem, maar de oplossingen variëren van land tot land, verzekert Hernando Gomez Buendia, de directeur van het Instituut voor Liberale Studies. ,,In de Verenigde Staten zijn de verdovende middelen een dramatisch groot pro bleem". Maar, zegt Gomez Buendia, in Colombia zijn geen simpele oplossin gen mogelijk. Gomez Buendia pleit in feite ook voor het vinden van een nieuwe vorm, die het Colombia toestaat te leven met een zekere mate van cocaïnehandel. De druk op de regering om met de drugsbaronnen te gaan praten, wordt uur cm Vlissingen Terneuzen Bath Roompot-buiten Zierikzee Yerseke Philipsdam-West 04.37 04.57 05.57 04.35 06.05 06.10 06.00 Weersvooruitzichten geldig tot en met donderdag: Noorwegen en Zweden: in het zuiden en het midden droog en overwegend zonnig. In het noorden echter veel bewolking, die zich later over oost-Zweden uitbreidt. Voor namelijk in Lapland en langs de westkust van noord-Noorwegen tij delijk regen en in Lapland ook sneeuw. Middagtemperatuur van rond 5 graden in Lapland via 8 a 12 graden in het midden tot 15 graden in zuidwest-Noorwegen en langs de Zweedse westkust. Denemarken: vrijwel overal zonnig. Woensdag in de middag rond 15 gra den,op donderdag ongeveer 17 gra den. Britse eilanden: woensdag droog en geleidelijk meer zon. Donderdag zonnig maar in Ierland en in het westen van Engeland opkomende bewolking gevolgd door enige re gen. Middagtemperatuur van 14 graden in het noorden tot 19 graden plaatselijk het het zuiden.Op don derdag in het zuidoosten wat hoger. Belgie en Luxemburg: zonnig en fraai herfstweer. In de middag 18 tot 21 graden. West-Duitsland: vrijwel overal zon nig. Middagtemperatuur op woens dag van 14 graden in het noordoos ten tot 18 graden in het zuidwesten. Donderdag overal iets hoger. Frankrijk: zonnig. Donderdag in het westen en zuidwesten latei- meer bewolking, later mogelijk ge- vogd door een bui. Middagtempera tuur tussen 17 graden in noord oost-Frankrijk tot 21 tot 25 graden elders. In het zuiden van Frankrijk tot 27 graden. Spanje en Portugal: zonnig. In het noordwestelijk deel van Spanje en in het noorden van Portugal echter veranderlijk bewolkt en mogelijk een bui. Deze bewolking breidt zich donderdag iets naar het zuidoosten uit. In het zuiden en oosten echter aanhoudend zonnig. Middagtempe ratuur tussen rond 20 graden in het noordwesten en 25 a 30 graden el ders. Zwitserland en Oostenrijk: eerst vooral in het noordelijk deel van Oostenrijk en noordoost-Zwitser land wolkenvelden, waaruit weinig of geen regen valt. Overigens zon nig. Dit zonnige weer breidt zich donderdag ook naar de eerderge noemde bewolkte gebieden uit. Temperatuur in de dalen en in het laagland tussen 14 graden in noord-Oostenrijk en noordoost- Zwitserland tot 21 graden in zuid- Zwitserland. Op donderdag vooral in het noorden hogere temperatu ren. Italië: zonnig. In de Povlakte in de ochtend plaatselijk mist. In het zuiden van Italië op woensdag mo gelijk nog een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur tussen 20 gra den in noordoost-Italië en langs de Adriatische kust tot 22 a 25 graden elders. Donderdag in het algemeen wat hogere temperaturen. Joegoslavië: eerst in het oosten en zuiden nog veel bewolking en plaat selijk wat regen. In het westen en langs de Adria overwegend zonnig. Deze zonnige condities breiden zich donderdag ook naar de rest van Joegoslavië uit. Middagtempera tuur tussen 14 graden in het noor den en oosten tot 21 a 22 graden in het zuiden en langs de Adria. Griekenland: eerst veranderlijk be wolkt met in noord-Griekenland af en toe regen en op de eilanden in de Egeische Zee enkele regen- of on weersbuien. Donderdag vanuit het westen meer zon. Middagtempera tuur tussen 18 graden in het noord oosten tot 21 a 25 graden elders, donderdag op de meeste plaatsen wat warmer. Weerrapporten 3 oktober 19 uur W m/s °C Amsterdam onbewolkt ono 2 10 Aberdeen zwaar bew. z 3 10 Athene zwaar bew. windst 18 Barcelona onbewolkt zw 3 21 Berlijn onbewolkt nnw 4 9 Budapest licht bew. nnw 4 10 Bordeaux onbewolkt windst 17 Brussel onbewolkt nno 2 11 Cyprus zwaar bew. wnw 3 23 Dublin zwaar bew. zo 3 12 Frankfurt onbewolkt ono 2 12 Genève onbewolkt no 8 13 Helsinki zwaar bew. wnw 3 4 Innsbruck regenbui verand 8 Istanbul onbewolkt w 3 16 Klagenfurt onbewolkt nno 3 10 Kopenhagen onbewolkt n 5 9 Las Palmas zwaar bew. o 2 24 Lissabon onbewolkt wnw 3 25 Locamo onbewolkt zo 8 21 Londen zwaar bew. o 2 14 Luxemburg onbewolkt nno 3 10 Madrid onbewolkt winds 3 28 Malaga onbewolkt zzo 3 22 Mallorca licht bew. wzw3 21 Malta onbewolkt w 2 20 Moskou zwaar bew. nno 2 5 München licht bew. z 2 7 Nice zwaar bew. zo 2 20 Oslo onbewolkt n 1 11 Parijs onbewolkt ono 3 11 Praag licht bew. nw 9 7 Rome onbewolkt wnw 3 19 Split zwaar bew. wzw 1 19 Stockholm zwaar bew. wnw 3 7 Warschau zwaar bew. nw4 7 Wenen onbewolkt nw 6 10 Zürich onbewolkt o 3 11 i Bij het plaatsje Reckem aan de Belgisch-Franse grens blokkeren vrachtwagenchauffeurs, uit protest tegen de langzame afwikkeling van douanezaken, de grensovergang DEN HAAG (ANP) - Het Nederlandse vrachtverkeer vreest ernstige hinder van protestacties van Franse en Italiaanse douaniers. Nu al zijn enige honderden vracht wagenchauffeurs de dupe van deze acties, aldus dinsdag een woordvoerder van de ondernemersorganisatie NOB- Wegtransport. De organisatie heeft er samen met de vervoerders- en verla dersorganisatie EVO bij het ministerie van Verkeer en Wa terstaat op aangedrongen, druk uit te oefenen op de rege ringen van Frankrijk en Italië om tot een snelle beëindi-' ging van de conflicten te komen. In Frankrijk staakt het personeel van het computercen trum in Parijs, waar centraal de elektronische douane-aan giften worden verwerkt. Deze staking, die eveneens voort vloeit uit een conflict over arbeidsvoorwaarden, betekent dat een groot deel van de werkzaamheden handmatig moet worden verricht. Als reactie hierop voert ook de dounane in Frankrijk actie. De grensovergang Reckem, bij de Belgische grens, werd vervolgens dinsdagmiddag door vrachtwagenchauffers ge blokkeerd. Zij zijn ontevreden over de lange wachttijden. Volgens het Franse persbureau AFP stonden aan het begin van de middag 2000 vrachtwagens vast. Volgens een woordvoerder van NOB Wegtransport gaat zo'n 30 procent van het Nederlands wegtransport via Frankrijk. steeds groter. Een vader van drie drugsbaronnen had die oproep half au gustus al gedaan. Dit pleidooi heeft intussen in een breed politiek spectrum, van de linkse guerrillabeweging M-19 tot de Sociaal Christelijk Partij (PSC), in stemming gekregen. Een van de eer sten die pleitte voor onderhandelin gen was de burgemeester van Medel- lin, de stad waar het belangrijkste kartel zijn thuishaven heeft. Juan Go mez, lid van de PSC, verklaarde in de krant El Tiempo: „Mijn telefoon is al tijd vrij voor de drugshandelaren. Ik ben bereid bemiddelaar te zijn bij on derhandelingen". De economische gevolgen van de tota le oorlog kunnen wel eens de doorslag geven. Naarmate de groei en het ver trouwen in de economische ontwikke ling wordt aangetast, zal de druk op DEN HAAG (GPD) - De Portugese pre sident Mario Soares heeft gisteren in Den Haag de kwestie Oost-Timor aan de orde gesteld. Hij meent dat voor het gebied, dat wordt bezet door Indo nesië, dezelfde normen gelden wat be treft de mensenrechten als voor Euro pese landen. Soares zei dit tijdens een lunch met de missionair premier Lubbers op de tweede, afsluitende dag van zijn staatsbezoek aan ons land. .Vrijheid, democratie en de rechten van de mens zijn ondeelbaar en kunnen niet wor den opgeofferd aan andere belangen", meende de Portugese president. Portugal verbrak de diplomatieke be trekkingen met Jakarta na de annexa tie van Oost-Timor door Indonesië in 1975 en sindsdien nemen Nederlandse diplomaten de Portugese zaken waar. UTRECHT (ANP) - Voorzitter Nico van der Stel (39) van de Dienstenbond CNV gaat deze bond verlaten. Hij zet zijn carrière elders voort. Daarover wil Van der Stel nu geen mededëlin- gen doen, aldus dinsdag de Diensten bond. Ook vice-voorzitter J. Kos, die het voorzitterschap voorlopig waarneemt, wilde geen nadere detaüs kwijt over Van der Stels toekomst en evenmin over diens stilzwijgen. „Dat is een per soonlijke zaak van Van der Stel". De voorzitter zelf was dinsdag niet te be reiken. Barco toenemen om te gaan onder handelen. Rodrigo Llorente, voorma lig minister van Financien in Colom bia, heeft om die reden al gepleit voor gesprekken. „Wij hebben in Colombia de trein van economische ontwikke ling stilgezet omdat we ons tegenover de buitenwereld hebben vastgelegd op een frontale oorlog tegen de drugshan del". PONTOISE (AFP-RTR-DPA) - In een ziekenhuis vlakbij Parijs zijn sinds vrijdag zeven bejaarde patiënten overleden aan de gevolgen van salmo nella-vergiftiging. Nog zo'n 150 oude re patiënten zijn met dezelfde ziekte verschijnselen onder extra toezicht geplaatst. Volgens de prefectuur van het depar tement Val d'Oise, die dit dinsdag be kend maakte, is er een onderzoek inge steld naar de oorzaak van de salmonel la-ziekte in het ziekenhuis in Villiers- le-Bel. De patiënten daarvan zijn ge middeld zo'n 86 jaar oud. (Van onze correspondent) JOHANNESBURG - De Franse rege ring wil volgende maand in Parijs een grootscheepse conferentie houden, waarvoor alle partijen in het Zuid- afrikaanse drama zijn uitgenodigd. De conferentie moet duren van 20 tot 25 november en zou het geesteskind zijn van president Francois Mitter rand. Ze moet het sluitstuk worden van het tweede eeuwfeest van de Franse revolutie. Op de conferentie zullen leiders van de zwarte bevrijdingsbeweging ANC en prominente politici uit Zuid-Afrika el kaar ontmoeten. De organisatoren hebben daarom onder andere de Zuid- afrikaanse minister voor staatkundige hervorming, Gerrit Viljoen uitgeno digd. Viljoen is een centrale rol toebe deeld in de hervormingsplannen van de Zuidafrikaanse regering. Maar ook leiders uit de blanke zakenwereld, kopstukken van de buitenparlemen taire oppositie en geestelijke leiders als aartsbisschop Desmond Tutu en dominee Allan Boesak hebben een uit nodiging ontvangen. De Zuidafrikaanse regering heeft koel gereageerd op het Franse initia tief. Minister van buitenlandse zaken Pik Botha zei gisteren dat Zuidafrika nen hun problemen in Zuid-Afrika zelf moeten oplossen. Het is daarom zo goed als uitgesloten dat Zuidafri kaanse ministers volgende maand in Parijs acte de presence zullen geven. Het is overigens de twee keer binnen twee dagen dat Pretoria afwijzend rea geert op contacten met het in Zuid- Afrika verboden ANC. Maandag liet president Frederik de Klerk weten dat hij de ontmoeting van het afgelopen weekend in Engeland tussen leden van de Broederbond, een invloedrijk Afri kaner elite-genootschap, en ANC-le- aen afkeurde. PZC Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. Vlissingen: Oostsouburgseweg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen Tel. 01184-84000. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94 Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes Tel. 01100-31800. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen Tel. 01150-94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel Tel. 01155-8000 Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee Tel. 01110-15380 Opening kantoren: maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen, Middelburg en Goes van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, 01184-84000: 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 16.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: 01184-84000. Abonnementsprijzen: per kwartaal 72,05; franco per post 86,50; per maand 24,85; jaarabonnement 275,00; jaarabonnement franco per post 335,00; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,25, zaterdag 1,50 p. st. (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 140 cent per mm; minimumprijs per advertentie 21,-; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,- meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 6 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V., Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 3