PZC Bijna half miljoen voor verbouw van Jeugdhoeve Zierikzeese kegelbond wil kegelhuis bouwen Jeugd van Tholen wordt wegwijs met drank Speculum Zelandiael deze maand in Goed Gespreksgroep voor WAO-ers Bevelanden in kader IMA-project Jeugd in Heinkenszand wil eigen onderkomen ts? L JAAR streek Donderdag 5 oktober, I 1 jaar jong! SPORTPRIJZEN en ROZETTEN Sod^lew^pkai wö èrte ton voor graveerafctelin^ 18 VERENIGINGSGEBOUW 'S - HEERENHOEK PROJECT VOORTGEZET ONDERWIJS REIZENDE TENTOONSTELLING Subsidie OPKOMEN VOOR BELANGEN Lespaketten Verbetering WOENSDAG 4 OKTOBER 1989 HANSWEERT GOES 'S-HEERENHOEK HEINKENSZAND LEWEDORP JOHAN PEKAAR KIM VERMIST HOERA OPA KERKJE GOUDEN KETTING TAMARA FRANSKEN OPA zijn wij precies Dit vieren wij met diverse leuke aanbiedingen. Bij aankopen vanaf 10,- een leuke attentie! En geheel NIEUW in ons assortiment: Kom dus vlug een kijkje nemen J. A. Kersseboom, huisarts Afwezig: 9 oktober tot 23 oktober HEINKENSZAND - Het dorp 's-Hee- renhoek kan binnenkort aanspraak maken op een verenigingsgebouw, dat aan alle eisen van deze tijd tege moetkomt. De gemeenteraad van Bor- sele stemde dinsdag tijdens zijn ver gadering unamiem in met het voor stel om bijna een half miljoen gulden te besteden voor de verbouw van de Jeugdhoeve: ruim twee ton boven het aanvankelijke budget. Die overschrijding zat de raad na tuurlijk niet lekker. Verschillende fracties wezen erop dat de dorpshuizen van Nisse en Ellewoutsdijk ook al fors duurder waren uitgevallen. Maar om dat de gemeente ervan uitgaat, dat el ke kern recht heeft op een fatsoenlijk verenigingsgebouw, was het financiële obstakel redelijk snel genomen. Wethouder drs P. J. Vollaard kon de raad ervan overtuigen dat de gemeen- Middelbare scholieren op de tentoonstelling 'Alcohol, van meer naar minder' in De Burcht in Tholen. THOLEN - 'Alcohol, van meer naar minder'. Onder deze noemer vindt momenteel op Tholen een tentoon stelling plaats voor leerlingen van het voortgezet onderwijs. „Ons doel hierbij is", zo legt Ella Engels, pre ventie-medewerkster van het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD), uit, jongeren bewust te maken dat alcohol naast plezierige ook gevaarlijke en vervelende kanten heeft. Scholieren in het voortgezet on derwijs zijn nu eenmaal net begonnen met stappen of beginnen hier moge lijk binnenkort mee." Tot en met volgende week dinsdag brengen de leerlingen van vier scholen voor voortgezet onderwijs op Tholen groepsgewijs een bezoek aan de ten toonstelling. In een ruimte op de bo venverdieping van het gebouw van de school voor voortgezet speciaal onder wijs De Burcht in Tholen, staan 32 pla teaus met teksten en tekeningen opge steld. „Wij halen hiermee verschillen de items naar voren", legt Ella Engels Nierstichting - De jaarlijkse col lecte voor de Nierstichting heeft in Goes een bedrag van 7995,50 opgele verd. Schieting De handboogvereni ging Concordia te 's-Heerenhoek hield een schieting op de staande wippen. Er waren 41 deelnemers. Uitslag eerste wip: eerste hoofdvogel: J. vd Guchte. Zorgvlied; tweede hoofdvogel: L. Rentmeester Cz, Willem Teil; eerste zij vo gel: W. Nije, Zorgvlied; tweede zijvogel: C. Rentmeester. Willem Teil; derde zijvogel: N. vd Dries, Eeensgezindheid; vierde zijvogel: C. van 't Westeinde, Soranus; eerste kal: W. Nije, Zorgvlied; tweede en derde kal: C. van 't Westeinde, Zorgvlied; vierde kal: Jac de Baar, Willem Teil. Meeste kleine vogels: Jac Doene, Victoria en J. Remijnse, Zorgvlied met elk zeven vogels. Uitslag tweede wip: eerste hoofdvogel: me vrouw J. de Jonge. ADLM; tweede hoofdvo gel: Chr. Weijs, Vrije Schutters; eerste zijvo- gel: J. vd Dries, Eensgezindheid; tweede zij vogel: Jac de Baar, Willem Teil; derde zij vo gel; G. Voet, Soranus; vierde zijvogel: J. vd Dries, Eensgezindheid; eerste en tweede kal: C. Stouthamer, Edele Handboog; derde kal: H. Eist, Zorgvlied; vierde kal, na loting: Chr. Weijs, Vrije Schutters. Meeste kleine vogels (8 stuks): mevrouw J. de Jonge, ADLM. uit. Zij noemt als voorbeelden: 'wat doet alcohol met je lichaam', 'hoe gin gen mensen vroeger met alcohol om en hoe nu', 'alcohol past niet in het ver keer en niet bij werk en sport' en 'hulp verlening vroeger en nu'. Op de benedenverdieping krijgen de jeugdige bezoekers van de tentoon stelling een videofilm te zien met de ti tel 'Alcohol en snelverkeer(d)'. De groepen worden steeds in tweeën ge splitst en begeleid door de preventie medewerkster van het ZCAD of Karin van der Broek van de Thoolse rijkspo litie. „Je kunt de reacties dan al een beetje peilen", vertelt Ella Engels. „In de pauze kunnen de jongeren vragen stellen. Hoe dat gaat is erg afhankelijk van de groep. De ene groep komt zelf al met vragen, de andere moet je soms echt uitlokken." Beide begeleidsters behandelen tij dens het vragenrondje hun eigen spe cialiteit. „Ik bespreek bijvoorbeeld met de jongeren hoe ze met alcohol omgaan of hoe ze hier in de toekomst mee om denken te gaan. Ik vraag hoe ze alcoholgebruik in hun omgeving zien en wat ze daarvan vinden. Ik wijs de jongeren erop dat gewoontedrinken kan ontaarden in probleemdrinken. Karin gaat meer in op de problemen als gevolg van alcohol: de ruzies, de mishandelingen en verkeersongeval len." zee", haalt zij als voorbeeld aan, „De scholen daar werken er dit jaar zelf mee verder." De tentoonstelling van het ZCAD is overigens ook voor andere instellingen dan scholen te huur, vertelt Ella En gels. ZIERIKZEE - Het college van burge meester en wethouders van Zierikzee wil dat de gemeenteraad een garantie van 270.000 gulden afgeeft voor een nieuw kegelhuis van de Zierikzeese kegelbond. Het voorstel van b en w wordt woensdag 10 oktober in de raadsvergadering besproken. Deze vergadering begint om 19.30 uur in het stadhuis. De Zierikzeese kegelbond is nu nog ge huisvest in kegelhuis Geluk aan het 's Heer Lauwendorp in Zierikzee. De bond moet daar uit omdat de voorma lige landbouwschuur een andere be stemming krijgt. Om de bijna 200 le den toch aan hun trekken te laten ko men moet er dus een ander onderko men komen. Het bestuur van de bond is na overleg met de leden tot de con clusie gekomen dat nieuwbouw de beste oplossing is. De leden zullen het geld zelf opbrengen en gaan daartoe een lening aan, waarvoor de gemeente Zierikzee gevraagd is garant te staan. Verder wordt geprobeerd via de bar- omzet en de uitgifte van obligaties aan leden geld in het laatje te brengen. Het nieuwe kegelhuis moet aan het Haringvlietplein komen. In het pand zullen de 11 clubs die verenigd zijn in de Zierikzeese kegelbond een onder komen vinden. Het is momenteel de gewoonte dat het kegelhuis de hele week zowel 's middags als 's avonds in gebruik is. te de Jeugdhoeve volop kan gebrui ken, hoewel het gebouw eigendom blijft van het kerkbestuur. De gemeen te huurt voor twintig jaar en heeft daarna het eerste kooprecht. Voor huur is gekozen omdat de kerk het ge bouw onder geen beding wil verkopen: de parochianen hebben destijds het benodigde geld stukje bij beetje opge bracht. Geld uitgeven leek gemakkelijk tij dens deze raadsvergadering, omdat Borsele 1,6 miljoen gulden extra in de schoot geworpen kreeg. Dat bedrag komt boven de verwachte uitkering van het rijk. Toch had de raad het moeilijk met besteden: pas na veel vij ven en zessen ging de raad akkoord met reserveringen voor onder meer monumenten, bedrijfsverplaatsing, riolering, groot onderhoud aan wegen en de aanpak van een aantal gevaarlij ke kruispunten. Geld voor een thema park, samen met Goes op te zetten, wilde de raad nog niet reserveren. Viswedstrijd - Hengelsport? eniging De Pilk uit Hansweert hield de Westerschelde ter hoogte van Set re haar achtste clubwedstrijd die mi telt voor het kampioenschap. D deelnemers vingen 51 vissen mete totale lengte van 1414 centimeter, o vallend was het grote aantal gevang palingen. Uitslag: 1 M. Martijn, Hansweert, 115 eet meter; 2 R. Sonke, Waarde, 106; 3 A. Nood, Kruiningen, 91; 4 J. Boei, Hanswei 83; 5 J. Zuidwegt, Rilland, 76; 6 P. Hamelii Hansweert, 72; 7 T. Martens, Hansweert, 8 L. Leemans, Rilland, 69; 9 N. van den Be he, Hansweert, 67; 10 P. Sonke, Waarde. Viswedstrijd - De Hengelspo vereniging De Bevelanden hield zi dag een viswedstrijd in de gemeei Borsele. De uitslag, senioren: 1 A. Smits, 162 cei meter; 2 J. Roeten, 155; 3 G. van Stapp 151; 4 mevrouw R. Coseijn, 143; 5 M. dep der, 127; 6 J. Koole, 103; 7 F. Kuyl, 92. Jui ren: 1 H. Kodde, 71 centimeter; 2 H. Nij; 34; 3 W. Timmerman, 31. De volgende wedstrijd wordt gehouden zondag 29 oktober te Schore, vanaf 13 uur. Nierstichting - De opbrengst v de collecte voor de Vereniging Steun aan de Nierstichting bedra: dit jaar 1.142,90. Een ander voorstel waar de gemeente raad zich over buigt is een bedrag van 980,40 subsidie voor de stichting ver voer beoefenaars gehandicapten sport Zeeland. Het gaat om een aanvullende subsidie om een begrotingstekort voor het vervoer van gehandicapten naar de verschillende sportaccommodaties te dekken. Overigens vinden b en w van Zierikzee dat het bestuur van de stichting de fianciële problematiek erg laat aangekaart heeft. GOES - Burgemeester T. R. Seinstra heeft dinsdagmiddag in de Goese bi bliotheek de tentoonstelling Specu lum Zelandiae geopend. Het Specu lum Zelandiae is een verzameling van gravures over Zeeland uit de zeven tiende eeuw. Belangstellenden kun nen de tentoonstelling bekijken tot en met zaterdag 28 oktober. Het Zeeuwsch Genootschap heeft het te bezichtigen prentwerk aangekocht voor de atlas Zelandiae Illustrata. Ver schillende gemeenten, waaronder Goes, hebben deze aankoop financil gesteund. Het Zeeuwsch Genootscl)] heeft als dank daarvoor deze rondi zende tentoonstelling samengestell De voorzitter van het Genootschap! van Marion, bood tijdens de openinl plechtigheid drie mensen een exel plaar aan van het boekje 'De cartaf voor het Speculum Zelandiae' vai H. Kluiver. Dat waren de directrl van de bibliotheek C. P. Geysen, t gemeester Seinstra en gemeenteai tenaar ir L. A. Bouwman. Kr In maart van dit jaar ontstond het ini tiatief voor het alcoholproject op Tholen. De werkgroep 'Jongerenbe leid' van de gemeente Tholen zocht hiervoor contact met het ZCAD. De gemeente stelde hierna drieduizend gulden beschikbaar voor het project. De scholen hebben enige tijd geléden al lespakketten kunnen samenstellen voor verschillende leeftijden en ni veaus. De afgelopen tijd zijn aan de hand hiervan in de klassen gebruik en misbruik van alcohol besproken. Het is de bedoeling dat de betreffende leerkrachten ook na de tentoonstel ling nog verder werken met het lespak ket. Het ZCAD stelde het project op om scholen 'op pad te helpen', laat Ella Engels weten. Het is de bedoeling dat de scholen ook de komende jaren, maar dan zelfstandig, de weg weten met voorlichting over alcohol. „Vorig jaar hadden wij een project in Zierik- GOES - Het Sociaal Centrum en de Protestantse Interkerkelijke Stich ting voor Maatschappelijke Dienst verlening in Zuid- en Noord-Beve land (PMD) beginnen in november in Goes een gespreksgroep voor arbeid songeschikten. De doelgroep bestaat uit Bevelandse WAO-ers en werkne mers die in de ziektewet lopen met het vooruitzicht arbeidsongeschikt te worden verklaard. Arbeidsongeschiktheid verandert ie mands leven: men is de hele dag thuis, moet leren leven met een ziekte of han dicap, het inkomen gaat achteruit en contacten vallen weg. Arbeidsonge schikten voelen zich vaak uitgeran geerd. Ze krijgen bovendien te maken met allerlei regels en instanties. Hun rechten en plichten zijn vaak niet dui delijk. Verder staan ze voor het pro bleem weer een geschikte daginvul ling te vinden. In de gespreksgroep kunnen lotgenoten ervaringen uitwis selen en informatie verkrijgen. De begeleiders zijn Joke Smits, maat schappelijk werkster bij het Sociaal Centrum en Huib van Iwaarden, maat schappelijk werker bij de PMD. Sa men met de deelnemers stellen zij een programma op waarin de vragen van de groepsleden zijn terug te vinden. Mogelijke onderwerpen zijn: Verwer king van arbeidsongeschiktheid, wat betekent dit voor de betrokkene? Hoe gaat deze om met de reacties van de omgeving? Met welke instanties krijgt de WAO-er te maken? De groep kan medewerkers van verschillende instel lingen uitnodigen voor praktische in formatie. De gespreksgroep is een onderdeel van het samenwerkingsproject Inno vatie Maatschappelijk werk Arbeid songeschikten (IMA). In dit project zijn de twee bovengenoemde instel lingen voor algemeen maatschappe lijk werk op Noord- en Zuid-Beveland verenigd. Het doel van het IMA-pro ject is de verbetering van de hulp aan arbeidsongeschikten. De overheid heeft hiervoor geld beschikbaar ge steld. Instellingen voor algemeen maatschappelijk werk mogen twee jaar iemand aanstellen die zich in de ze problematiek verdiept. Projectleidster van het IMA op Noord en Zuid-Beveland is Marion Deve- neyns. Een groep arbeidsongeschik ten en vertegenwoordigers van instel lingen spelen een ondersteunende rol. Er bleek duidelijk belangstelling te zijn voor het initiatief. In Goes komt wel een groep van WAO-ers samen, maar geen organisatie die de belangen van deze mensen behartigt. Het IMA wil dat de instellingen meer arbeidson geschikten bereiken. Ook is benade ring in een vroeger stadium nodig. De twee deelnemende instanties onder zoeken ook in hoeverre de hulpverle ning kan verbeteren. Verder willen ze de arbeidsongeschikten stimuleren zelf voor hun belangen op te komen. Daan van 't Westeinde (r) overhandigt de handtekeningen voor een eigen jeugdhonk aan burgemeester drs G. C. G.i den Heuvel (m) en wethouder drs P. J. Vollaard <l>. HEINKENSZAND - Jongeren van de Initiatiefgroep Jeugd- en Jongeren werk Heinkenszand willen uiterlijk Rubriek voor gelukwens ter gelegenheid van geboorte, verloving, huwelijk, jubileum, examen, enz. Ook voor mededelingen over huisdieren. Alleen voor particulieren. De teksten dienen 1 dag voor plaatsing, uiterlijk 09.00 uur, voor de krant van maandag vrijdags vóór 12.00 uur, in het bezit te zijn van advertentie afdeling Vlissingen. Tarieven: prijs per regel 1,85 over 1 kolom. Eén regel met grote letter verplicht 3,70. Toeslag voor foto of tekening, maximaal 40 mm hoog, over 1 kolom 20,- over 2 kolom 30,-. 4 Oktober is voor de die ren, dus ook heeft iets te vieren. Elke dag zat je er wel even op. En zette de achtertuin op z'n kop. Vanaf vandaag, eindelijk door de poort. Brom voorzichtig, zoals het hoort. Hoera!! eindelijk wordt zestien. V.a. 6.00 uur op de brommer, dus opge past in Vlissingen. R. J. B. R. M. D. BI. Ierse setter; kleur bruin; geslacht: reu; tatoe- agenr.: HD305. Tel. 01184-13555. Van harte gefeliciteerd met je 65-ste verjaardag. Stefan en Cindy Daniëlle en Martin verloren. Waarschijnlijk tussen 21 en 23 septem ber, omg. Vlissingen. Hij is bewerkt en V2 centime ter breed. Gedachtenis. Tegen beloning terug te bezorgen. Tel. 01184- 10564. Zondag was jarig. Nog een prettige dag! Oma Everse Goeie morgen Weer een jaartje ouder, maar dat zal jou niet scha den. Je mag graag koken en bakken. En ook graag een pilsje pakken. Daar om wensen wij met zijn allen hartelijk gefelici teerd en nog vele jaren. 't Seutenhof Het is raar maar waar, on ze wordt vandaag 70 jaar. H.g. de kleinkinderen 't Hoekje van Goes - Ruitersportartikelen Koningstraat 9 - ingang Magdalenastraat - 4461 AW Goes. Telefoon 01100-14160. in januari weten of ze een eigen ac commodatie kunnen krijgen in het dorp. Dinsdag overhandigde Daan van 't Westeinde meer dan duizend handtekeningen aan burgemeester drs G. C. G. van den Heuvel en wet houder drs P. J. Vollaard om de wens van de jongeren kracht bij te zetten. Jaren geleden onderkende het ge meentebestuur al dat een eigen onder komen voor de jongeren nodig is. Er werd 300.000 gulden vrijgemaakt voor dat doel. „Jammer dat de plannen in tussen weer in de lades zijn verdwe nen", zei Van 't Westeinde. „Maar wij hebben geen zin om de jongeren nog langer aan het lijntje te houden." Bij wijze van proef organiseert de ini tiatiefgroep dit najaar een aantal acti viteiten. Daarmee wil de groep de be hoefte van jongeren aan dergelijke za ken aantonen. Op het programma staan onder meer een film- en video dag, een sport- en spelmiddag en een concert met Heinkenszandse groepen in de herfstvakantie. In de kerstvakan tie wil de initiatiefgroep een meer daagse manifestatie houden. Burgemeester Van den Heuvel vond dat de behoefte aan een eigen ruimte voor jongeren duidelijk is aangetoo „En deze actie zullen we serieus men." Wethouder Vollaard wees e dat het bedrag van drie ton bescl baar zal blijven voor het honk voor tot 20-jarigen. „We zullen kijken t de belangstelling van de jongeren* de activiteiten. Als dat lukt, en je h een kader van vrijwilligers, kun je raad overtuigen." Ooststr. 15, 4484 CN Kortgene, tel. 01108-1319 De praktijk wordt waargenomen door: W. J. Klein Wassink, huisarts Havelaarstr. 28, Colijnsplaat, tel. 01199-304 Hij houdt vrij spreekuur in Kortgene op ma.-, woe.- en vrijdagmiddag van 13.30-14.00 uur. Wilt u a.u.b. uw medicijnen niet tijdens onze vakantie herhalen, maar vóór of na onze vakantie. Indien u toch medicijnen nodig hebt, kunt u potjes en recepten aanbieden op ma.-, woe.- en vrijdagmiddag van 13.30-13.50 uur, tijdens het spreekuur in Kortgene. Voor dringende recepten en visites: Neemt u a.u.b. contact op met de plaatsvervangende arts, liefst voor 10.00 uur. MIDDELBURG - De Werkplaal Walcheren in Middelburg willen i ton investeren in de graveerafdeli Het geld is nodig voor een nieuwe chine en lonen. Als de investering blijft, verwachten de Werkplaal dat het negatieve saldo ruim bovei 1,2 miljoen gulden uitstijgt. Met nieuwe machine en meer persol kan over drie jaar bijna drie ton n worden verdiend. De inkomsten van de graveerafde! zijn sinds 1985 explosief gestegen' 262.000 gulden naar een half milj< gulden vorig jaar. De opdrachten! gen navenant. De graveer af deling' zorgt opdrachten voor de ANWB. Vlaamse Toeristenbond, camps bungalowparken en bedrijven. 1' 1991 hoopt het bestuur van de plaatsen op een opbrengst van miljoen gulden. Om aan de groeiende vraag te voldt is het nodig te investeren. Vakbei' me medewerkers uit de Werkplaat zijn ondanks diverse pogingen niet vonden. Ook op de wachtlijst si geen mensen van voldoende nive Het bestuur is dan ook van plan offl delijke arbeidskrachten in te hui Daarmee is een bedrag gemoeid' 150.000 gulden. Het algemeen bestuur van de plaatsen moet nog goedkeuring ht ten aan de plannen. Het bestuur W maandag om 10.30 uur in het geM van de werkplaatsen aan de Grevt genstraat bijeen voor een besluit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 26