Schorsen besluit Commissariaat kan rekenen op politieke steun Troepen Noriega slaan opstand officieren neer e; KINDEREN ZINGEN VOOR DIEREN. ELFDUIZEND MOGEN PRAAG VERLATEN Eind deze week 'voorlopige conclusies' in informatie Autobedrijf Berbo Jan Timman leidt schaaktweekamp na winst op Speelman TV10 dreigt met grote schadeclaims Uittocht uit 'feestende' DDR Volle treinen in Midden-Zeeland Zonnig 232e jaargang no. 228 Woensdag 4 oktober 1989 Honda-dealer nor Midden-Zeeland BERLIJN - De treinen rijden weer naar het Westen. De eerste van ongeveer 11.000 Oostduitse vluchtelingen uit Praag be reikten vanochtend vroeg via de DDR de Bondsrepubliek. Zij werden voor alle zekerheid begeleid door Westduitse diplo maten. De Oostduitse staats- en partijleider Erich Honecker gaf dinsdagmiddag voor de tweede maal binnen 72 uur het groene licht voor een massale exodus van zijn landgenoten. Verbod Etna Milieuplan Meevallers Uitbreiding Boulevardloop Feyenoord Kinderen Gebruik kabel 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Zonnig en droog weer. Zwakke, later matige wind uit zuidoost tot zuid. Mid- dagtemperatuur omstreeks 17 graden. Gildeweg 15-21 - Vlissingen. Tel. 01184-10220 Fax 10794. PROVINCIALE DDR sluit grens af voor vluchtelingen Van onze correspondent Er komt een beperkt verbod op staken in de Sovjetunie. PAGINA 3 De uitbarstingen van de Etna bedreigen veel dorpen aan de voet van de vulkaan. PAGINA 5 Er moet een gezamenlijk mi lieuplan komen voor de open bare energievoorziening. PAGINA 7 Het Zeeuws provinciebestuur heeft komend jaar veel meer geld te vergeven dan gedacht. PAGINA 11 Total gaat fors uitbreiden. Het bedrijf in Vlissingen steekt 90 miljoen in twee uitbreidingen. PAGINA 13 De Boulevardloop in Vlissin gen lijkt op sterven na dood. PAGINA 20 Opnieuw leed Feyenoord in de competitie een nederlaag. Ro- da won door twee doelpunten van John van hoen. PAGINA 21 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Beurs en financiën: 7 Varia: 9 Provincie: 11, 13, 15, 17, 18 en 19 Sport: 20 en 21 Tegelijkertijd sloot de Oostduitse re gering voor onbepaalde tijd de grens met Tsjechoslowakije. DDR-burgers kunnen in tegenstelling tot vroeger al leen nog met een pas en geldig visum de grens overschrijden. Het Oostduit se persbureau ADN deelde mee dat de ze maatregel in overeenstemming met Praag is genomen, omdat „bepaalde kringen in de Bondsrepubliek verdere provocaties voorbereiden om de festi viteiten rond de 40-ste verjaardag van de DDR te verstoren". Direct na deze dramatische ontkno ping, die de zichtbaar bewogen West duitse minister voor speciale op drachten Seiters in Bonn bekend maakte, zei Honecker in Oost-Berlijn dat er geen enkele liberalisering plaats zal vinden in de DDR. Hij viel West-Duitsland hard aan en beschul digde de regering-Kohl ervan te stre ven naar herstel van het Duitse rijk van vroeger, maar 'de DDR is een ge geven en zal blijven voortbestaan'. Volgens Honecker, die daarin wordt gesteund door Moskou en Praag, heeft Bonn zijn woord gebroken, omdat na de vorige uitreisgolf is beloofd toe- vluchtzoekende Oostduitsers terug te zullen sturen naar hun land. Minister van buitenlandse zaken Genscher stelde dat zo lang hij zijn ambt houdt, de Westduitse ambassades open zul len blijven voor iedereen die daar hulp zoekt. Hoe hard de fronten tussen beide Duit se staten zijn geworden, bleek ook uit het feit dat de Oostduitse staats-en partijleider een aanbod van kanselier Helmut Kohl om telefonisch overleg te voeren over de vluchtelingen in Praag en Warschau van de hand had gewe zen. Honecker liet volgens de West duitse regeringswoordvoerder Klein meedelen dat er gezien de feestelijkhe den in de DDR deze week geen moge lijkheid voor een gesprek bestaat. De situatie in en rond de Westduitse ambassade in de Tsjechoslowaakse hoofdstad was dramatisch geworden nadat opnieuw ongeveer 5.000 vluch telingen, waaronder 1.000 kinderen, het gebouw en de tuin hadden bezet. De verzorgingssituatie was rampza lig. De duizenden nieuwkomers had- LONDON (ANP) - Met een voortva rende start heeft schaker Jan Timman de leiding genomen in de tweekamp tegen Jonathan Speelman voor de halve finale van het kandidatentoer nooi in Londen. De 37-jarige Neder lander haalde uit twee partijen één keer winst en één remise. Daarmee nam hij een belangrijke voorsprong op zijn rivaal. Definitief is de knock-out die Jan Tim man uitdeelde aan de excentrieke Speelman nog niet. Hij betreurde het dat de openingspartij tenslotte toch nog in een remise eindigde, maar in het tweede optreden maakte Timman, spelend met zwart, grote indruk. De Brit wankelde gisteren dan ook als een aangeslagen danser over het to neel van het ballettheater in Londen. Joesoepov en Karpov kwamen in de andere halve finale voor de tweede keer remise overeen. Zie ook pagina 21 AALSMEER (GPD) - TV10 zal processen voeren „tot aan het Europese hof in Luxemburg" en grote schadeclaims bij de Ne derlandse overheid indienen als de zender niet op de Nederland se kabel wordt toegelaten. Dat heeft het commerciële station dinsdag laten weten. Volgens TV10 is de positie van de omroep versterkt door het feit dat de ministers van buitenland se zaken van de EG-landen de Richtlijn met betrekking tot de grensoverschrijdende televisie hebben aangenomen. „De Ne derlandse regering heeft nu geen mogelijkheden meer om doorgif te van TV10 via de kabel te wei geren," aldus de zender. „Duidelijk is nu dat de Neder landse Mediawet in strijd is met de Europese regelgeving," zo meent TV10. TV10 en de kabel exploitanten, verenigd in de Ve- cai, zeggen alle vertrouwen te hebben in een goede afloop van de bodemprocedure die onlangs voor de Amsterdamse rechtbank is gestart. Doel van de procedure is een „verklaring voor recht te krijgen" dat TV10 op de kabel mag. DEN HAAG (GPD) De onderhandelaars van CDA en PvdA willen nog voor het einde van deze week 'voorlopige conclusies' trekken over het sociaal-eco nomische en financiële beleid van een nieuw kabinet. De twee fracties zouden zich dan volgende week voor het eerst voltallig over de contouren van het beleid kunnen uitspreken. Haast is geboden, omdat een nieuw kabinet nog dit najaar met de bonden en werkgevers moet gaan praten over een sociaal akkoord. De onderhandelingsteams van CDA en PvdA bogen zich gisteren wederom over het 'praatstuk' dat informateur Ruud Lubbers heeft geproduceerd. De aankon diging dat binnenkort 'voorlopige conclusies' worden getrokken betekent dat de partijen over een paar dagen de eerste voorzichtige compromissen zullen sluiten. den hun intrek genomen in de nog to taal vervuilde tenten, die hun voor gangers achter hadden gelaten. De so lidariteit was volgens ambassadeper soneel echter onvoorstelbaar groot. Voor de ambassade en in het centrum van de stad zwierven nog duizenden DDR-burgers rond in de hoop op een kans het gebouw binnen te kunnen ko men. Dinsdagmiddag raakten enkele tientallen wanhopige vluchtelingen slaags met de politie toen zij probeer den over de hekken rond de ambassa de te klimmen. Er brak paniek uit. Meer dan 350 vrouwen, kinderen en mannen slaagden er desondanks in het ambassadeterrein te bereiken. Ze lieten alles achter. Het Rode Kruis deelde later mee dat er ongeveer 15 gewonden waren ge vallen, onder wie een man met zwaar letsel als gevolg van stokslagen door de Praagse politie. {Van onze correspondent) LUXEMBURG - Met de aanvaarding van de Europese televisie-richtlijn heeft de EG-ministerraad gisteren in principe de weg vrijgemaakt voor commerciële televisie in Nederland. Binnen twee jaar moet de Nederland se Mediawet worden veranderd om commerciële televisie mogelijk te ma ken. Maar dat betekent niet dat de commerciële omroepen nu vrijuit hun gang kunnen gaan. De richtlijn, waar dinsdag in Luxemburg alleen België en Denemarken te gen stemden, geeft de Nederlandse regering immers het recht strengere, ver regaande maatregelen te treffen op televisiegebied. Dat betekent volgens de regering dat alleen commerciële omroepen zullen kunnen worden toegelaten, die voldoen aan de eisen die in die nieuwe Me diawet worden opgenomen. In die visie is geen plaats voor omroepen als Veronique en TV10, die 'via de achterdeur' de ether binnenkomen. DEN HAAG (GPD) - CDA en PvdA steunen minister Brinkman (WVC) wanneer die het besluit van het Com missariaat van de Media schorst om de commerciële zender Véronique op de kabel toe te laten. Het CDA steunt de partijgenoot-minister onvoor waardelijk, de PvdA zal vandaag in een kamerdebat over de commerciële zenders een paar slagen om de arm houden en veel vragen stellen. Dat is de uitkomst van het beraad binnen en tussen fracties, dat gisteren is gehou den. De VVD staat als enige op de bres voor de commerciële omroepen. Vanmiddag doet de Raad van State uitspraak in één van de vele juridische procedures, en de kans bestaat dat er meteen daarna nog een plenair kamer debat volgt. De fractiespecialisten van CDA en PvdA hebben deze week in tensief onderling overleg gevoerd over de opstelling van de partijen. Overi gens wordt er ook binnen het CDA re kening mee gehouden dat de juridi sche strijd lang zal gaan duren, en Vér onique in de tussentijd op de televisie te zien blijft. De media-problemen kwamen giste ren aan het einde van de middag ook nog kort ter sprake bij de kabinetsfor matie, „waar we alvast een klein beetje meeregeren", aldus een socialist. Kok (PvdA) en De Vries (CDA) zijn het „over toekomstige wetgeving in verre gaande mate eens", aldus de sociaal- Militaire voertuigen met aanhangers van de opstandelingen in Panama-stad. Tientallen Oostduitsers staan op een muur, die de tuinen van de Westduitse ambassade in Praag omsluit. Hun doel is hetzelfde als dat van de mensen op de grond: het Westduitse ambassadeterrein bereiken. democratische onderhandelaar na af loop. Kern van die overeenstemming, waar vorige week de basis voor werd gelegd en die steeds meer vorm krijgt, is dat er commerciële TV op de kabel mag ko men naast de huidige publieke omroe pen. Volgens Kok moeten er ook „af spraken worden gemaakt over het recht van de publieke media om natio nale evenementen uit te zenden". De partijen willen voorkomen dat bij voorbeeld Prinsjesdag verslagen zal worden door een commerciële om roep. Met de commerciële zenders moet on derhandeld worden over de prijs die ze betalen voor die toelating, over het gebruik van de kabel en over het aan tal concessies (zendmachtigingen) dat wordt verleend. De huidige televi sie-netten (Nederland 1 t/m 3) moeten voorbehouden blijven aan de publie ke omroepen, en er komt geen vierde net. Dat kan betekenen dat de 'officië le' commerciële zenders alleen via sa telliet en kabel mogen worden ver spreid. CDA en PvdA vinden dat TV 10 en Vér onique maar op die nieuwe wetgeving moeten wachten. Ze willen geen haast maken om de twee omroepen ter wille te zijn. Nieuwe wetgeving kan in een halfjaar klaar zijn, menen de beoogde coalitiepartners. (Advertentie) en niet te stuiten stroom itelingen uit en massale protesten in een land dat zich deze week op maakt om met veel militair vertoon zijn veertigste verjaardag te vieren. Kan het navranter? Voor de tweede keer binnen enkele dagen heeft de regering van de DDR vele duizen den van haar onderdanen, die onder dramatische omstandigheden hun toevlucht hadden gezocht in de West duitse ambassades van Praag en War schau, toestemming gegeven om naar de Duitse Bondsrepubliek te vertrek ken. Voordat het zover kwam zijn de diplomatieke spanningen tussen Oost-Berlijn, Praag en Bonn hoog op gelopen. En niet alleen in dat ingewik kelde internationale circuit, waarin naar oplossingen wordt gezocht voor al die mensen die het niet langer meer kunnen uithouden in de socialistische arbeiders- en boerenstaat van de be jaarde Erich Honecker en zijn gestaal de communistische partij kader. Ook onder de miljoenen anderen die nog wel willen blijven neemt de onrust toe. De betogingen voor politieke hervor mingen en burgerlijke vrijheden in Leipzig en andere Oostduitse steden zijn daarvan evenzovele uitlaatklep pen. Met het oog op de officiële viering van 40 jaar DDR heeft het com munistische regime in Oost-Berlijn nu tot tweemaal naar de buitenwereld een 'humanitair gebaar' gemaakt. Maar de angst neemt toe dat de grens daarna weer steviger op slot gaat dan ooit. De beslissing om een visumplicht voor Oostduitsers in de stellen die naar Tsjechoslowakije willen is daar voor al een aanwijzing. Toch begint het met de dag twijfelachtiger te wor den of Honecker zijn weigering om po litieke hervormingen door te voeren wel overeind kan houden tegenover de druk vanuit Moskou. Het bezoek van Sovjet-partijleider Gorbatsjov deze week zou wat dat betreft wel eens een zware krachtproef voor de DDR-auto- riteiten kunnen worden. De festivitei ten, komende zaterdag, zullen zich dan ook waarschijnlijk onder heel an dere en veel krampachtiger omstan digheden voltrekken dan de partijbon zen in Oost-Berlijn hebben voorzien. De wrange beelden van de vluchtelin gen over de hekken van de ambassa des bepalen het werkelijke 'gezicht' van de jubilerende socialistische heil staat, die steeds dieper in de proble men is geraakt. Openbaar vervoer moet op tijd, snel, doelmatig en comfortabel zijn. Een mooie, goed in het gehoor lig gende reclametekst. Voldoet het niet aan die voorwaarden, dan kan het (ook) in de toekomst de concurrentie met de personenauto wel vergeten. De Nederlandse Spoorwegen heeft in ie der geval nog een flinke achterstand in te halen. Wie de laatste tijd in de och tendspits per trein van Goes naar Mid- delburg/Vlissingen reist, kan erover meepraten. Een hoog reizigersaanbod, volle treinen en een NS die - dwars te gen dit verschijnsel in - de treinen op de Zeeuwse lijn juist korter maakt. Dat zoiets grote irritatie wekt en een regen van klachten veroorzaakt, is be grijpelijk. Want het staat voorlopig haaks op het in Den Haag zo plotseling populair geworden auto-ontmoedi- gingsbeleid. In de praktijk blijkt de be langrijkste vorm van openbaar ver voer - de trein - bij lange na niet in staat om de huidige groei van het reizi gersaanbod op te vangen. NS moet nog tot 1991 wachten voordat het rol lend materieel flink wordt uitgebreid en in het spitsverkeer wat meer com fort kan worden aangeboden. Moet het daarom in die tussentijd op het enige drukke traject van de Zeeuwse spoor lijn tobben büjven. zoals nu het geval? Dat wil er natuurlijk bij de klanten van 'fijn met de trein' niet in. Van de lei ding van NS mag worden verwacht dat ze in ieder geval voldoende vermogen aan improvisatie kan opbrengen om ervoor te zorgen dat het drukke foren- zenverkeer op de Zeeuwse lijn met nor male service wordt opgevangen. De Spoorwegen hebben voor de kwaliteit van het openbaar vervoer in Neder land naar de toekomst toe tenslotte een naam op te houden. vdM. Advertentie (Van onze correspondent) MEXICO-STAD - Na uren van grote verwarring en hevige gevechten in Panama heeft generaal Manuel Anto nio Noriega zijn gisteren in opstand gekomen leger weer onder controle gekregen. Volgens de lokale televisie hebben de opstandelingen zich over gegeven. Eerder hadden de rebellen geproclameerd dat ze Noriega en zijn staf met pensioen hadden gestuurd. Francisco Rodriguez, de Panamese president, bevestigde dinsdagnacht voor de algemene vergadering van de Verenigde Naties in New York dat No riega de situatie meester is. Vervol gens opende Rodriguez een felle aan val op alle economische en militaire agressie van de Verenigde Staten te gen Panama. Volgens ooggetuigen zijn er bij de ge vechten veel doden en gewonden ge vallen. Het begon allemaal 's och tends vroeg, toen Noriega zich op maakte om het hoofdkwartier van het Panamese leger te betreden. Geheel onverwacht werd er op hem gescho ten, maar de omstreden generaal zag kans te ontsnappen. Vervolgens werd het hoofdkwartier bezet door zo'n 200 man van het elite bataljon 'Urraca' (ekster). Al het oor logsgeweld zorgde voor een bijna hys terische paniek onder de bewoners van de Panamese hoofdstad. Eenhe den van de beruchte 'Batallones Dig- nidad', de volksmilitie's van Noriega, trokken de straten op. Bijna iedereen had de indruk dat de opstand was mis lukt. Groot was daarom de verrassing toen even later via verschillende radiosta tions een communiqué van de opstan dige groep van jonge officieren werd voorgelezen. Daarin werd geprocla meerd dat Noriega en zijn gehele staf met pensioen waren gestuurd. Maar even later braken er opnieuw schietpartijen uit. Na anderhalf uur van nieuwe gevechten zagen uitein delijk de troepen van het belangrijke bataljon 2001, die gedurende enige tijd de opstand leken te steunen, kans het hoofdkwartier van het leger te ontzetten. Via de televisie werd be kendgemaakt dat de rebellen zich hadden overgegeven. De Amerikaanse president Bush ver klaarde gisteren met grote nadruk, dat er geen sprake was van een Ameri kaanse rol bij de coup. Maar de presi dent leek wel zijn steun te betuigen aan de opstandige militairen, toen hij zei: „Wij hebben geen ruzie met de strijdkrachten van Panama. Onze ru zie is met Noriega die de democrati sche wil van het Panamese volk met voeten heeft getreden". Een speciaal voor Werelddierendag gecomponeerde LP (of CD of MC) vol vrolijke, verdrietige en lieve dierenliedjes. Voor 10 spaarzegels (te vinden op de verpakkingen van Whiskas, Brekkies, Pedigree Pal, Sheba en Cesar) en f 9.95 kan je 'm al draaien. En u steunt de 125-jarige dieren bescherming. Bovendien zijn deze week Pal, Brekkies en Whiskas ook d nog 'ns in de 1 aanbieding. M I 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1