PZC ieuwe Vlissingse huizen in een oogwenk verkocht Oktopus speelde fraai en alert MD MS Actieve wijkvereniging hoop voor buurthuizen Bewoners Witte Wijk willen leefbare buurt Domburg tegen bouw van caravan-loods M 5 a< streek 17 Om u W )OK OUDE OPKNAPPANDEN GEWILD Restauratie %mÊÈÊtÊ WÊÊSBSL ■9 mmm hJÊm VERGADERING IN Behoefte COMITÉ OPGERICHT IN OOST-SOUBURG Sociale werkplaats wil drie ion voor graveerafdeling Invloed H N W Q> WOENSDAG 4 OKTOBER 1989 UDDELBURG NIEUW EN SINT-JOOS- LAND WESTKAPELLE ZOUTELANDE VLISSINGEN b w yLISSINGEN - Wat twee jaar geleden nog ondenkbaar leek, gebeurt in de binnenstad van Vlissingen: de nieuwe koopwo ningen vliegen als warme broodjes over de toonbank. Een ad vertentie voor vier premie A-koophuizen aan de Schuitvlot- Itraat, een zijstraat van het Groene woud, stond zaterdag in de Lrant en 's maandags waren zij al verkocht. De Vlissingse ma kelaar A. van der Weele geeft een logische verklaring. „De narkt trekt aan, omdat de directe omgeving aantrekkelijker vordt." ket Bouwfonds Nederlandse Gemeen- |en laat de vier premiewoningen aan Be Schuitvlotstraat bouwen. Die hui len maken onderdeel uit van een pro leet dat nog één renovatiepand aan let Groenewoud, één restauratiehuis Babyspullenbeurs - Het Gastou- ierproject Walcheren houdt zaterdag oktober van 9.30 tot 12 uur een 'box- bed-buggy-beurs' in het pand Kinder lijk 72 in Middelburg. Mensen die Dvertollige baby-, en peuterspullen in mis hebben, kunnen die tijdens de aeurs verkopen. De gebruiksvoorwer pen voor verkoop kunnen ingeleverd rorden vrijdag 6 oktober tussen 19.30 in 21.30 uur bij het pand aan de Kin- ierdijk. Van de opbrengst is 20 pro- :ent bestemd voor Kinderopvang Kin- ierdijk. aan het straatje Achter de Kerk en drie winkels met bovengelegen woningen aan het Bellamypark omvat. De make laardij Theelen-Van der Weele in Vlis singen heeft de panden aan het Bella mypark in de orderportefeuillle. Twee van die drie gebouwen zijn verkocht, volgens Van der Weele. Woonwijzer Zuid-West uit Middelburg bemiddelt in de verkoop van de zes woonhuizen achter het Bellamypark aan het Groenewoud, de Schuitvlot straat en Achter de Kerk. Verkoper J. Bus heeft zich niet verwonderd over de belangstelling voor de vier gloednieu we premie A-woningen. „De vraag naar dat soort woningen is altijd groot, of ze nu in Middelburg, Koudekerke of Vlissingen gebouwd worden. Veel mensen die in een huis wonen met een huurprijs van 550 tot 650 gulden, zijn net zoveel kwijt als zij zo'n koophuis aanschaffen. De vraag is groter dan het aanbod." Vijfentwintig geïnteresseerden heb ben documentatie aangevraagd voor het kleine bouwproject in het centrum van Vlissingen. Van de twee huizen die grondig moeten worden opgeknapt, is er één verkocht: het witgepleisterde, voormalige café Achter de Kerk, aan het einde van de Branderijstraat. De oude curiosa-zaak aan het Groene woud is in optie genomen. Aanne mingsbedrijf Sagro uit 's Heerenhoek is onlangs begonnen met de afbraak van garages en andere obstakels aan de Schuitvlotstraat. De bouwwerk zaamheden moeten najaar 1990 afge rond zijn. Sloopwerkzaamheden aan de Schuitvlotstraat markeren het begin van één van de vele woningbouwprojecten in de mnenstad van Vlissingen. MIDDELBURG, CONCERTZAAL Blazersensemble 'Oktopus'werken van Krommer, Enescu, Frangaix en Post. Muziek voor blazers ruikt vaak een beetje naar de buiten lucht. Dat is geen wonder als men bedenkt dat de oorsprong van deze wijze van musiceren bij de acht- tiende-eeuwse 'Harmonien' ligt. Dit waren groepjes blazers meestal met een flink aantal Bohe mers erbij die in de open lucht hun sereanades (Nachtmusiken) bliezen onder de vensters van aan beden dames en op de binnenplaat sen van stadspaleizen. Mozart heeft het Serenade-genre verrijkt met een paar werken (KV 361!) die op weergaloze wijze een luchtige charme paren aan een har troerende expressiviteit. Bij de meeste componisten van blazers- muzieken uit de negentiende en twintigste eeuw blijft de verstrooi- ingstoon, het serenade-achtige, nog altijd doorklinken. Het merendeel van de door Oktopus gespeelde stukken vormt op dit verschijnsel geen uitzondering. Een buitenbeentje in het program ma qua kortheid en toonspraak - vormde het in 1983 gecomponeer de 'Per Due' van Jos Post. Het werk je is duidelijk geïnspireerd op de Ve- netiaanse dubbelkorigheid van Ga- brieli c. s. De dialoog tussen de bei de kwartetten kwam door de ruim telijke opstelling plastisch uit de verf. Een originele opening van het programma! De bekende Roemeense violist Enescu kennen we als componist ei genlijk alleen van zijn veelgespeel de Roemeense rhapsodieën voor or kest. Zijn breed opgezet Dixtor was dan ook een aangename verrassing. Het mooist vond ik het eerste deel, dat met zijn schuchtere vervoering haast Fauré-achtig aandoet. Bij na der inzien is dit niet zo verwonder lijk, want een blik in de literatuur leert ons, dat Enescu een poosje les heeft gehad van de Franse meester! Oktopus speelde het dubbelkwin- tet mooi zuiver en met veel gevoel voor de polyfone lijnen. In het snelle intermezzo van het middendeel was door een te weinig subtiel afgewogen dynamiek het klankbeeld te ondoorzichtig. Na de pauze kreeg de Partita in F van Krommer een voortreffelijke uitvoering. Het vinnige Allegro Vi- cace werd snedig en alert over het voetlicht geworpen, met een uitge kiende distributie van de accenten. In het cantabele langzame deel was een glansrol weggelegd voor de tweede hobo. Naar mijn gevoel had de Polonaise-finale er direct op moeten volgen. De lange tussen ruimte ontkrachtte de contrastwer king van de beide delen een beetje. Ondanks het hoge tempo wist het achttal het hoofd koel en het sa menspel hecht te houden. Een iets rustiger tempo had de charme en de veerkracht van deze polonaise nog kunnen verhogen, dacht ik zo. Amusement van de bovenste plank bood ons Jean Frangaix met zijn ne gen karakterstukken voor dubbel blaaskwintet. De tien instrumenta listen voelden zich in dit Franse idioom blijkbaar als een (inktlvis in het water. Zowel de guitigheid van de snelle delen als de smeltende lyriek van de langzame bewegingen werden per fect getroffen. Het samenspel sloot als een bus en de zuiverheid liet ook hier niets te wensen over. Kostelijk! Wat sneu nu toch dat Oktopus moest spelen voor de spreekwoor delijke anderhalve man en een paardekop. Er zaten maar hooguit twintig mensen in de zaal.... Waar bleven nu al die leden van harmo nie- en fanfaregezelschappen om nog maar te zwijgen van de muziek schoolleerlingen die hobo en klari net spelen? Het moet voor de orga nisatoren niet bepaald bemoedi gend zijn om bij de start van het nieuwe seizoen te stuiten op een dergelijke desinteresse van het pu bliek. Hulde voor het ensemble Oktopus, dat het zich niet heeft laten af schrikken door de lege stoelen en zo'n fraai concert heeft gegeven! Leen de Broekert Kledingbeurs - Peuterspeelzaal De Zandvretertjes in Zoutelande houdt vrijdag 6 oktober een speelgoed- en kledingbeurs in het pand aan de Zwinstraat in Zoutelande. Het is de be doeling winterkleding, speelgoed en kinderboeken te verkopen voor kinde ren van 0 tot en met 12 jaar. De ver koop duurt van 14.00 tot 16.30 uur. Van de opbrengst is een derde voor de speelzaal. Winterkledingbeurs - De Ver eniging Openbaar Onderwijs houdt woensdag 11 oktober van 13.30 tot 15 uur een winterkledingbeurs in de openbare basisschool 'Van Rand- wijckschool' in de Van Akenstraat te Nieuw en Sint-Joosland. Niet verkoch te kleding kan tussen 15 en 15.30 urn- worden opgehaald. Inleveren van kle ding is mogelijk op dinsdag 10 oktober van 15.30 tot 16.45 uur. De helft van de opbrengst is bestemd voor de vereni ging. lÉk li De restauratie van tientallen verkrot te panden in de Vlissingse binnenstad is mogelijk dankzij een investering van de gemeente Vlissingen van zeven miljoen gulden, verspreid over een viertal jaren. De op te knappen wonin gen zijn alleen betaalbaar dankzij die financiële injectie. Dat levert vruchten af, ook op andere lokaties dan aan en achter het Bellamypark. Vier te res taureren krotten aan de Nieuwstraat zijn bijvoorbeeld ook al van de hand gedaan. De helft van de zes nieuwe wo ningen die halverwege die straat moe ten komen, is inmiddels aan de man gebracht. De werknemers van het Mid delburgse bouwbedrijf Delta gaan daar, verwacht makelaar Van der Wee le, over een maand aan de slag. Sociaal werkster Lies Luikenaar voor het buurthuis Aldegonde in de Vlissingse wijk Westerzicht. VLISSINGEN - Verschillende buurt huizen in Vlissingen gaan onder het dreigend mes van de bezuinigingen nieuwe wegen bewandelen. Het actie ve buurthuis Scheldebuurt werkt aan de oprichting van een wijkvereniging die de sociaal-culturele voorziening in de toekomst draaiende moet hou den. Sociaal-cultureel werkster Lies Luikenaar wil hetzelfde resultaat be reiken met Aldegonde in de wijk Wes terzicht. Dat buurthuis houdt volgen de week dinsdag een buurtvergade- ring. 'Toekomst voor buurthuis Het woord is aan de wijkbewoners'. De in Westerzicht en West-Souburg ver spreide uitnodiging voor de bijeen komst in Aldegonde laat geen twijfel bestaan over het belang van de buurt- vergadering. De gemeente Vlissingen heeft de stichting Sociaal Kultureel Werk (SKW) het vuur aan de schenen gelegd en dat zal te merken zijn in de buurthuizen. Drie van de zes beroeps krachten van SKW moeten weg. De helft die na 1 januari overblijft moet het uitgaanscentrum De Piek en vijf club- en buurthuizen bedienen. Alde gonde ging 1 januari 1987 al voor de bijl bij de eerste bezuinigingsronde. So ciaal-cultureel werker Bert Stuit ver trok toen naar De Piek. Lies Luikenaar moest haar activiteiten in Schelde buurt combineren met die in Aldegon de. Het club- en buurthuis in Westerzicht bleef ondanks het verlies van twintig uur beroepsmatige ondersteuning draaien. Een groep jongeren vond de weg naar Aldegonde. Zij knapten de oude houten kleuterschool dit jaar aan de binnenkant stevig op. De gemeente Vlissingen nam de buitenkant voor haar rekening. Het kinderwerk kwam van de grond. Het programma 1989- 1990 vermeldt verder een houtsnij- club, bejaardengymnastiek, volksdan sen en zelf kleding maken. Al die acti viteiten kunnen niet verbloemen dat Aldegonde kampt met een groot te kort aan vrijwilligers, een probleem waar veel buurthuizen in Vlissingen mee kampen. Juist die onbetaalde me dewerkers moeten in de toekomst het sociaal-cultureel werk in goede banen leiden. Lies Luikenaar heeft haar hoop geves tigd op de buurtvergadering van aan staande dinsdag. Tijdens die bijeen komst moeten spijkers met koppen worden geslagen. „De buurtbewoners moeten aangeven dat ze behoefte heb ben aan Aldegonde", vertelt Lies Lui kenaar. „Zij hebben het recht de func tie van het buurthuis zelf in te vullen. Ik hoop dat een nieuw elan erin zit, tenslotte wonen in deze wijk aardig wat nieuwe gezinnen en jongeren, 't Moet zeker lukken met twintig nieuwe medewerkers." Of dat resultaat op de buurtvergadering kan worden ge boekt, weet Lies Luikenaar niet. Zij kijkt met smart uit naar dinsdag avond als de deuren van het buurthuis om acht uur opengaan. „Ik laat na tuurlijk liever een bloeiende wijkver eniging achter dan een zinkend schip". Kledingbeurs - Peuterspeelzaal 't Kwetternest houdt vrijdag een kle dingbeurs voor dames- en kinderwin- terkleding. De verkoop begint om 15.00 uur en duurt tot 17.00 uur. Kle ding voor de beurs kan morgen, don derdag, van 9.00 tot 11.30 uur in de peu terspeelzaal worden afgeleverd. OOST-SOUBURG - De bewoners van de Witte Wijk in Souburg willen met de gemeente Vlissingen, de woning corporatie Basco en Woning Stich ting Walcheren (WSW) hun buurt leef baarder maken. Onlangs is in de wijk in de oosthoek van Schoonenburg een buurtcomité opgericht om dat voor elkaar te krijgen. Volgens de oprich ters moet iets gebeuren, omdat het 'vijf voor twaalf is. Uit de oprichting van een buurtcomité blijkt dat bewoners niet bij de pakken neer willen zitten. Zij hebben dat afge lopen jaar al twee keer duidelijk ge maakt. Een aantal buurtbewoners maakte onlangs tuinen van verschil lende leegstaande huizen schoon. Zij kwamen juni dit jaar ook in actie. Massale sterfte van vissen en eenden in de Lekvij ver aan de rand van de wijk was toen de aanleiding. De bewoners haalden in eerste instantie zelf de ka davers uit de plas en vroegen de ge meente Vlissingen de oorzaak weg te nemen: het gebrek aan zuurstof in de Lekvijver. Het nieuwe wijkcomité legt die kwestie nu weer voor aan de ge meente en vraagt tevens verbetering van de voetpaden, van de openbare verlichting, meer surveillance door de politie en een veegbeurt van de straten na het ophalen van de vuilnis. De verhuurders van de woningen in de Witte Wijk moeten, volgens het buurt comité, het contact met de huurders versterken. De huizen moeten ook be ter worden onderhouden, het toewij zingsbeleid door de woningcorpora ties moet worden verbeterd en huizen mogen niet als wisselwoning worden gebruikt. en Philipse de bewoners op samen de problemen aan te pakken en niet te verhuizen. MIDDELBURG - De Werkplaatsen Walcheren in Middelburg willen drie ton investeren in de graveerafdeling. Het geld is nodig voor een nieuwe ma chine en lonen. Als de investering uit blijft, verwachten de Werkplaatsen dat het negatieve saldo ruim boven de 1,2 miljoen gulden uitstijgt. Met de nieuwe machine en meer personeel kan over drie jaar bijna drie ton meer worden verdiend. De inkomsten van de graveerafdeling zijn sinds 1985 explosief gestegen van 262.000 gulden naar een half miljoen gulden vorig jaar. De opdrachten stij gen navenant. De graveerafdeling ver zorgt opdrachten voor de ANWB, de Vlaamse Toeristenbond, campings, bungalowparken en bedrijven. Voor 1991 hoopt het bestuur van de Werk plaatsen op een opbrengst van één miljoen gulden. Om aan de groeiende vraag te voldoen, is het nodig te investeren. Vakbekwa me medewerkers uit de Werkplaatsen zijn ondanks diverse pogingen niet ge vonden. Ook op de wachtlijst staan geen mensen van voldoende niveau. Het bestuur is dan ook van plan om tij delijke arbeidskrachten in te huren. Daarmee is een bedrag gemoeid van 150.000 gulden. Het algemeen bestuur van de Werk plaatsen moet nog goedkeuring hech ten aan de plannen. Het bestuur komt maandag om 10.30 uur in het gebouw van de werkplaatsen aan de Grevelin- genstraat bijeen voor een besluit. Hengel wedstrijd - De hengel sportvereniging Vlissingen hield za terdag de negende wedstrijd van het seizoen 1989, die meetelet voor het clubkampioenschap. De wedstrijd werd gehouden aan het strand bij de eerste duinovergang. De 52 deelne mers vingen gezamenlijk 33 vissen, waarvan vier bovenmaatse. Het ge wicht van de bovenmaatse vissen be droeg 2.05 kg. Uitslag: 1 G. J. A. Pastor, 695 pnt; 2 C. de Kam, 635; 3 S. B. vd Linden, 490; 4 J. M. Vis ser, 310; 5 J. J. Meijer, 75; 6 R. E. Clarisse, 75; 7 Ronny Machielse, 75 (jeugd); 8 mevrouw J. Goedhart, 50; 9 K. van Tatenhove, 50; 10 Ro bert Wielemaker, 25 (jeugd). De laatste kampioenswedstrijd van 1989 wordt gehouden op zondag 5 no vember, visplaats glooiing Boulevard Bankert. Het dameskampioenschap is reeds beslist en gewonnen door me vrouw C. Rouw. Geslaagd - W. A. Verspoor uit Vlis singen is aan de Katholieke Universi teit van Nijmegen geslaagd voor het doctoraal examen in de nieuwste ge schiedenis. Gevonden voorwerpen Bij de gemeentepolitie in Vlissingen zijn in de periode van 20 tot 27 september de volgende voorwerpen aangegeven: bankbiljet; bril; verrekijkerbeschermer; fo torolletje; pasfoto's; kinderschoentje; da meshorloge; kinderportemonnee; mapje met 4 sleutels; etui met sleutel en een plastic tas met kleding. Bij het dierenasiel in Vlissingen is in die periode een cyperse poes aangege ven. Cursus - Het buurthuis Schelde buurt aan de Verkuijl Quakkelaar- straat houdt donderdag een informa tiebijeenkomst over de cursus kle- dingmaken voor beginners. R. Fran- cooy geeft een toelichting op de cursus die tien lessen omvat en volgende don derdag gaat beginnen. De lessen wor den gegeven van acht tot tien uur 's avonds. De informatiebijeenkomst be gint morgen om 20.00 uur. Het buurtcomité wil eveneens een on derzoek naar een grotere invloed van de huidige bewoners op de toewijzing van huizen. De jonge organisatie wil zowel met de gemeente Vlissingen als de woningcorporaties praten over meer zelfwerkzaamheid in de Sou- burgse wijk. De belangrijkste wens op de verlanglijst van het buurtcomité is overleg met de gemeente en de ver huurders samen over een mogelijke re constructie van de buurt. Voorzitter P. Reijns en secretaris P. Philipse hebben in een brief aan de ge meente Vlissingen en de woningcor poraties geschreven dat de bewoners hun wijk niet negatief beoordelen. De buurt dreigt wel achteruit te gaan. Om dat te voorkomen roepen Reijns DOMBURG - Het gemeentebestuur van Domburg is niet van plan alsnog een vergunning af te geven voor de bouw van een opslagloods aan de Brouwerijweg te Domburg. Burge meester en wethouders vinden dat de schuur, bedoeld voor winterstalling van caravans, niet past in het bestem mingsplan Buitengebied. A. Wisse, eigenaar van een mini-cam ping in Domburg, wil graag een loods bouwen, omdat steeds meer klanten vragen naar winterberging. Boven dien heeft hij gasten die een paar keer per seizoen komen kamperen en hun caravan willen laten staan, omdat heen en weer rijden van woon- naar vakantieplaats ongemakkelijk is. De caravan laten staan op de mini-cam ping kan niet, omdat de caravan of vouwwagen dan meetelt als kampeer- eenheid. Wisse is tegen een eerdere weigering in beroep gegaan. De gemeente Domburg blijft van me ning dat de loods gezien moet worden als een luxe en niet per se als een nood zaak. Het verbaast b en w dat Wisse een bouwvergunning vraagt, terwijl hij in 1987 een deel van een bestaande loods verkocht. De inwoner van Dom burg exploiteerde toen al een mini- camping. Het college stelt de gemeenteraad voor het beroep af te wijzen. De raad behandelt het voorstel dinsdag 10 ok tober tijdens de raadsvergadering. Aan de orde komt verder het voorstel om de peuterspeelzalen in de gemeen te met ingang van 1990 jaarlijks 6200 gulden subsidie te verlenen, ongeacht een positief of negatief exploitatiesal do. De raadsvergadering begint om 19.30 uur in het gemeentehuis te Dom burg. Nu heeft u een unieke kans om gratis naar dromenland te gaan. In onze toonzaal op Nieuwdorp staan sprookjesachtige slaapkamers voor u opgesteld. Van stijlvol klassiek tot strak modern. Stuk voor stuk slaapkamers om van te dromen. Kom naar onze zaak en informeer vrijblijvend naar de mogelijkheden die wij u kunnen bieden. Of vraag naar een gratis ticket naar dromenland. Deze aktie is geldig van 6 oktober t/m 6 november 1989. Havenweg 24, 4455 AP Nieuwdorp, tel. 01196-12438. Zie ook de advertentie van ons filiaal Arnemuiden in de huis-aan-huis-bladen of ga kijken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 17