Auto-Poppe Walcheren Veronique met emoties op kabel BTkeukens BOSPEEN EN VARKENSLEVER Eppo Numaft breekt zijn vfiegtncht voor milieu af de PZC vandaag Onrust onder personeel Heineken schelfhorst ëüéliib Woensdag uitspraak Raad valt State over Veronique DELSCHER AMBASSADES STROMEN WEER VOL Zwarte bladzijde China's jubileum Wolkenvelden 232e jaargang no. 227 Dinsdag 3 oktober 1989 HET AUTONIEUWS VOOR 1990 PRESENTEREN WIJ OP 12, 13 EN 14 0KT. A.S. Gildeweg 22 - Vlissingen - telefoon 01184-19610 rara VRIJDAG AVOND KOOP AVOND Ontevreden Kansen Groei Stank Vrouwen Grof geweld Schaken VS overweegt overleg over verkiezingen in bezette gebieden Labour schrapt eenzijdige kernontwapening Bospeen, Varkenslever, derhart, Run 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Dl EXCLUSIEVE STIJL IN DAMESMODE Rustig herfstweer met veel bewolking. Vanmiddag echter ook korte perioden met zon. Geen neerslag. Temperatuur 17 graden. ROVINCIAL Van onze correspondent) 'PARIJS I)e Franse politie is naarstig op zoek naar 'de Zwarte Prins'. Deze motorrijder vestigde vrijdagochtend net voor de spits een 'wereldre cord' door met zijn motor de 35 kilometer van de beruchte Parijse rondweg, de Périphérique, af te raffelen in 11 minuten en vier seconden. Hij kan rekenen op een langdurige gevangenisstraf als hij wordt opgepakt. Tijdens zijn 'recordpoging' was de gemiddelde snelheid 192,7 kilometer per uur. De toegestane snelheid op de Périphérique is 80 kilometer. De Zwarte Prins, die om strafrechtelijke redenen zijn echte naam niet be kend wilde maken, filmde zijn 'recordjacht' met behulp van een camera op de benzinetank van zijn 1100 CC motor. De beelden werden het afgelopen weekeinde herhaaldelijk uitgezonden door twee commerciële televisie-ka nalen, die grof geld hebben betaald voor het materiaal. Men ziet onder meer hoe de motorrijder zich met minder dan vijf centimeter ruimte aan weerszijden tussen twee auto's doorwringt. Zijn snelheid ligt op dat moment tegen de 200 kilometer per uur. De topsnelheid van 'De Zwarte Prins' lag op sommige delen van de meest dodelijke rondweg van Frankrijk op 260 kilometer. Velen hebben zeer verontwaardigd gereageerd op de 'prestatie' van de mo torrijder. „Het is een gevaarlijke gek," kon men vrijwel overal horen. Geor ges Sarre, de staatssecretaris van Verkeer, verklaarde dat de Franse over heid er alles aan zou doen om 'De Zwarte Prins' achter slot en grendel te krijgen en dat „dit soort valse competities andere kornuiten tot eenzelfde gedrag aanmoedigt waardoor het leven van anderen in gevaar komt." Maar ook veel verenigingen van motorrijders zeiden te hopen dat de 'houder van het nieuwe record' snel opgepakt zou worden. 'De Zwarte Prins' zelf had na zijn dodenrit maar een commentaar: „De camera hinderde mij. Jammer. Zonder dat apparaat had ik zeker de 310 kilometer per uur gehaald." REIJKJAVIK/DEN HAAG (ANP) - De Haagse restauranthouder Eppo Numan heeft zijn pogingen om met een ultra-licht vliegtuig vanuit Nederland naar het hoofdkantoor van de Verenigde Naties in New York te vliegen voorlopig opgegeven. Numan deelde maandagavond vanuit Reijkjavik mee eind deze week naar Ne derland terug te keren. Volgend voorjaar hoopt hij zijn tocht alsnog tot een goed einde te brengen. De 48-jarige Nederlander, die in juni is vertrokken, wilde in New York aan VN- secretaris-generaal Perez de Cuellar een artikel aanbieden dat is geschreven door de ecoloog Jean Carlier. Volgens Numan dient het artikel als milieu-para- graaf toegevoegd te worden aan de universele verklaring van de rechten van de mens. De nu afgebroken tocht heeft Numan circa 75.000 gulden gekost. Betogers in Leipzig eisen hervormingen (Van onze correspondent BONN In de Oostduitse stad Leipzig zijn maandagavond na de traditionele vredesdienst in de Nikolai-kerk opnieuw dui zenden demonstranten de straat op gegaan om hun eis naar hervormingen kracht bij te zetten. Onder het roepen van leu zen als „Wij blijven hier", trokken ze door de binnenstad. Inte- genstelling tot bij vorige protestmarsen, namen er bijna geen DDR-burgers aan deel, die een vertrekvergunning eisten. Bij het sluiten van deze editie was nog niet bekend hoeveel de monstranten zijn opgepakt. De inmiddels verboden oppositionele beweging „Nieuw Forum" kondigde aan te blijven vechten voor toelating. Verder wil de groep een eigen krant gaan uitgeven. Nog geen 24 uur nadat de duizenden Oostduitse bezetters van de Westduit- se ambassades in Praag en Warschau een enkele reis naar de Bondsrepu- PvdA-leider Kok is ontevreden over het 'praatstuk' van infor mateur Lubbers PAGINA 3 De overlevingskansen van te vroeg geboren kinderen zijn verbeterd. PAGINA 5 De handel tu,ssen Nederland en de Sovjetunie is de laatste anderhalf jaar spectaculair gegroeid. PAGINA 7 De lijfgeur van het industriege bied in Antwerpen zal voorlo pig nog wel enkele jaren Zee land blijven teisteren. PAGINA 9 De vrouw op het platteland moet de maatschappelijke en economische ontwikkelingen kritisch volgen. PAGINA 10 bliek hadden gekregen, zitten beide di plomatieke vertegenwoordigingen al weer bijna vol. Ondanks strenge con troles door de Tsjechoslowaakse poli tie en het feit dat de Westduitse am bassade officieel wegens herstelwerk zaamheden is gesloten, meldden zich meer dan 2.000 Oostduitsers aan de poort van de ambassade in Praag. Het kwam opnieuw tot hartverscheurende taferelen. Tsjechische politie-eenheden sloegen met gummiknuppels in op vluchtelin gen, die probeerden over de hekken te klimmen. Gezinnen werden met grof geweld gescheiden. Honderden door braken de politiecordons in een stormloop op de ambassade. Vrouwen en kinderen werden onder de voet ge lopen. Later op de avond liet de Praagse politie steeds groepen van ongeveer 70 Oostduitsers door. Duizenden mensen zwerven nog door het centrum van de oude stad aan de Moldau, wachtend op een gunstige ge legenheid om binnen de veilige poor ten van de ambassade te komen. Om aan geld voor levensmiddelen te ko men, verkopen zij hun Trabants en Wartburgs voor spotprijzen. Veel van de nieuwkomers hadden de extra trei nen naar West-Duitsland net gemist. De Westduitse regering heeft de Tsje chische ambassadeur in Bonn binnen 24 uur twee maal op het matje had ge roepen om te protesteren tegen het po- litie-optreden. In de Poolse hoofdstad Warschau heb ben ruim 400 Oostduitsers te kennen gegeven niet meer terug te willen. Mi nister van buitenlandse zaken Gen- scher en kanselier Kohl, die veelvuldig telefonisch contact heeft gehad met de Russische leider Gorbatsjov, proberen ook voor hen een oplossing te berei ken. Veronique juicht bij het begin van de Nederlandstalige uitzendingen om zes uur gisteravond. HILVERSUM (GPD) - „Ik kan wel jan ken. En dat komt niet door de drank, hoor. Het is net of je en kindje krijgt. Ik word er helemaal koud van." Nieuwsverslaggever Gert van Brakel (ex-Hier en Nu) is zwaar geëmotio neerd. Over luttele minuten gaat RTL-Veronique, het eerste Neder landse commerciële tv-station van start. De jongens en meisjes van Veronique stromen de directiekamer van general manager, de Luxemburger Freddy Thyes, binnen, waar de champagne flessen al klaar staan. Buiten rijden de auto's van Gooise bloemisten af en aan. Binnen regent het gelukstele grammen. De sfeer is opgewonden. Blij ook. De man, die vanaf het begin de landkaart heeft bijgewerkt waarop met spelden wordt aangegeven welke kabelexploitanten de programma's van Veronique doorgeven, glundert. Sinds het Commissariaat voor de Me dia donderdag heeft besloten dat Ver onique op de kabel mag, is het aantal Jan Timman heeft in de ope ningspartij van de halve fina les van het kandidatentoer nooi Speelman in zijn houd greep. PAGINA 15 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Beurs en financiën: 7 Provincie: 9,10,11 en 13 Sport: 14 en 15 WASHINGTON (AFP/RTR/DPA) - De Verenigde Staten overwegen in sa menwerking met Israël en Egypte een uitweg te zoeken voor de kwestie van de Palestijnse delegatie bij de voorbe reiding van verkiezingen in de door Israël bezette gebieden. Dit zei de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, James Baker, maandag na afloop van een onder houd tussen de Amerikaanse presi dent, George Bush, en zijn Egyptische ambtgenoot Hosni Mubarak. PRAAG - Een Tsjechosloivaakse politieman probeert te voorkomen dat een Oostduitser over het hek van de Westduitse ambassade in Praag klimt. Bonn heeft gisteren tweemaal bij Praag geprotesteerd tegen het geweld dat tegen vluchtelingen uit de DDR werd toegepast. aanmeldingen letterlijk met het uur gestegen. De laatste stand is: 3,4 mil joen aansluitingen. En dat terwijl Ver onique had gedacht te zullen beginnen met 2 miljoen kabelaansluitingen. Al leen Breda en een groot deel van Zee land bleven verstoken van Veronique- beelden. In de kamer naast die van Thyes viert algemeen directeur Lex Harding in een wat kleiner gezelschap de geboor te van zijn Veronique. Hij glimlacht, maar niet te lang. Ook hier champag ne. „Kijk maar 'ns van wie ik die bos bloemen daar heb gekregen", zegt hij. Op het kaartje, staat: 'Veel succes met de start van Veronique. Directie en medewerkers TV10'. Het is druk in Hardings kamer: er klinken allerlei ta len door elkaar. Champagneglazen klinken. „Dit is echt de laatste keer. Ik heb de afgelopen maanden zoveel champagne gedronken. En dat terwijl ik er helemaal niet van houd. Geef mij maar een pilsje". Programmadirecteur Ruud Hendriks vindt dat het zó voorspoedig gaat met Veronique dat „het een beetje eng is." „Het geeft me absoluut een 'kick'. Het is fantastisch!" Tussen ieder pro gramma in zitten blokjes reclame, die door de aanwezigen met gejuich wor den ontvangen. „Handel, jongens. Handel! Dat is jullie salaris. Nu kan er ZOETERWOUDE (GPD) - Onder het personeel van Heineken is grote on rust ontstaan na een brief die de direc tie eind september aan alle 6300 werk nemers heeft gestuurd. Daarin is spra ke van een onderzoek naar het func tioneren van de brouwerij. Het is al de tweede brief van deze soort die de directie onder het personeel heeft verspreid. In juli werd langs deze weg een intern onderzoek aangekon digd in verband met het marktverlies dat Heineken op de Nederlandse markt heeft geleden. BRIGHTON (AFP/DPA/REUTER) - De Britse Labourpartij is niet langer voor eenzijdige ontmanteling van het Britse arsenaal aan kernwapens. Met ruime meerderheid besloten de af gevaardigden op het partijcongres in Brighton de paragraaf over eenzijdi ge ontwapening te schrappen. Met nog grotere meerderheid spraken zij zich uit voor een aanzienlijke vermin dering van het defensiebudget mocht Labour het in Groot-Brittannië voor het zeggen krijgen. Het besluit af te zien van eenzijdige ontwapening betekende een overwin ning voor partijleider Neil Kinnock die een gematigde koers voorstaat. La bour stemde in 1981 voor een eenzijdi ge ontmanteling van de Britse kern wapens en aanhangers van de nieuwe defensiestrategie betoogden maandag op het partijcongres dat juist dit pro grammapunt de partij bij de verkiezin gen van 1983 en 1987 veel stemmen had gekost. weer uitbetaald worden", roept Har ding nu toch wel uitgelaten. Lex Harding: „Tevreden? Ja, ja. Ik ben blij dat de eerste uitzending erop zit. Het ziet er lekker uit. Volwassen. We zijn niet matig begonnen, maar met vreselijk leuke programma's. Voor de uitspraak van de Raad van State (Advertentie) i Loskade 45 Middelburg - 01180 - 2 91 01 woensdagmiddag, ben ik volstrekt niet bang. En het is nog lang niet afge lopen. Ik denk dat het Europese Hof zich over pakweg anderhalf jaar over deze kwestie zal uitspreken, als nie mand zich er meer voor interesseert." Even na zes uur zit de eerste nieuw suitzending van Veronique erop. Eind redacteur Jean Mentens (ex-Journaal, ex-NCRV) geniet na. „We waren heel bang, want je weet dat al je collega's zitten te kijken. Maar het liep als een trein. Ik vecht tegen het vooroordeel dat commerciële televisie pulp is en het nieuws op een commerciële zender klote. Daar willen we eens en voorgoed vanaf. Dat is gezwets." Boos is Mentens over de „melaats heid", die door Hilversum is uitgeroe pen: „Wie voor ons werkt, mag niet meer voor de gevestigde omroepen werken. Ik voel dat het oorlog is." Zie ook pagina's 4 en 9 ■WHSH DEN HAAG (GPD) - De Raad van State heeft gistermiddag nog geen beslissing genomen over het toela ten tot de kabel van de commercië le zender RTL-Veronique. De vi- ce-voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van Sta te, mr. De Kruyff, zei geen nood zaak te zien nog vandaag een uit spraak te doen. Die uitspraak komt waarschijnlijk morgen, woensdag. NOS, NDP (Nederlandse Dagblad Pers) en STER hadden de Raad van State gevraagd om het besluit van de Commissariaat voor de Me dia, dat Veronique een buitenland se zender is, te schorsen. Conse quentie daarvan zou zijn dat Vero nique niet op de kabel zou mogen. Ongeveer vijftien journalisten die het afgelopen weekeinde van TV10 te horen hebben gekregen dat ze niet meer in dienst komen van het commerciële station, dreigen nu met juridische acties. De advocaat van de gedupeerden, H. Doeleman, deelde dit maandagavond mee. „Ik heb TV10 namens betrokkenen gesommeerd de arbeidscontracten na te leven en hen gewoon in dienst te nemen en te betalen", aldus Doe leman. Geeft het station geen ge hoor aan het verzoek, dan komt er een kort geding tegen TV10, zo zei hij verder. Volgens Doeleman is in de con tracten van de journalisten geen proeftijd opgenomen. „Het gaat om driejarige contracten en TV10 wist welke risico's ze nam door de contracten aan te gaan en de men sen in dienst te nemen", aldus Doe leman. (Advertentie) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. per bos 100 gram \<i\o e Chinese Volksrepu- 1 bliek is afgelopen week end in een soort internatio naal isolement begonnen aan de viering van de her denking van veertig jaar communis tisch bewind. Het is een feest gewor den dat door de westerse wereld vrij wel volledig is geboycot vanwege het bloedbad begin juni op het Plein van de Hemelse Vrede in Peking tegen de democratische beweging van de stu denten. Op datzelfde plein was nu veel georganiseerde uitbundigheid te zien. Maar de spontaneïteit ervan kwam weer even kunstmatig en verkrampt over als al het andere dat de Chinese samenleving sinds 1949 onder het dog matische conservatieve socialisme zo heeft gestempeld. Een festijn onder de noodtoestand en een plaats van han deling waar het wemelde van politie agenten, militairen en andere ordebe waarders, uitgerust met automatische wapens en knuppels: de Chinese machthebbers hadden er met alle mid delen voor gezorgd dat een toestand, zoals die zich in mei voordeed bij het bezoek Sovjetleider Gorbatsjov op hetzelfde door studenten bezette Tie- nanmenplein, volledig was uitgeslo ten. Sterker nog: het brute optreden van de militairen werd er in een toe spraak van premier Li Peng bezongen als 'een grote overwinning'. Toen Mao Zedong op 1 oktober 1949, na zijn overwinning op de troepen van Chiang Kai-Shek, op het zelfde plein de Volksrepubliek China had uitgeroepen begon hij aan een avontuur met een groot, achterlijk land, dat nog vele jaren daarna moest opboksen tegen vijandigheid, vooral vanuit het westen. Toch is het de Chi nese communisten gelukt om een half ontwikkeld land om te vormen tot een supermacht. De Chinese economie heeft een enorme opleving doorge maakt; de levensstandaard van de doorsnee Chinees is flink gestegen. De sociale omstandigheden zijn aanzien lijk verbeterd; technisch en cultureel is de volksrepubliek op een niveau ge komen, waar het zich met zeer ontwik kelde landen kan meten. De Chinese samenleving heeft in de voorbije veer tigjaar hoogtepunten bereikt en diep tepunten meegemaakt. Voor een land met een omvang van een heel conti nent, waar ongeveer een zesde deel van de wereldbevolking (1,1 miljard mensen) woont, is dat een grote pres tatie. Sinds de Chinese communisti sche partij in de laatste periode onder leiding van 'sterke man' Deng Xiao ping de nadruk legde op economische hervormingen groeiden er nauwe be trekkingen met de westerse wereld. Zelfs de jarenlang vertroebelde relatie met de Sovjetunie werd eerder dit jaar zo goed als genormaliseerd. China leek dus, samen met de rest van de wereld, te kunnen terugzien op een veertigja rige periode van grote vooruitgang in allerlei opzicht. Maar dit alles wordt overschaduwd door de manier waarop de con servatieve partijtop van Deng de roep om politieke hervormingen in het land in de kiem heeft gesmoord en het volksleger heeft ingezet tegen de stu dentenopstand, begin juni van dit jaar. Elke vorm van democratisering is voor de bejaarde Deng en zijn hand langers van de harde hand een vloek en een gruwel. Met één slag maakte hij dan ook een eind aan alle illusies dat ook in de volksrepubliek China een minder star communistisch systeem tot de mogelijkheden zou behoren en de bevolking naast betere leefomstan digheden ook politieke vrijheden zou kunnen verwerven. Het bloedbad op het Plein van de Hemelse Vrede heeft China teruggeworpen in de tijd en het onbuigzame bewind heeft het land van de ene op de andere dag als het ware opnieuw van de buitenwereld afgeslo ten. Daarom is er voor de internationa le gemeenschap maar weinig te vieren rondom de herdenking van veertig jaar Chinese Volksrepubliek. Het Plein in Peking is - zoals afgelopen weekend bleek - ook niet langer het plein van het volk. Het is gereserveerd voor speciaal geselecteerde partijge trouwe volgelingen van de machtheb bers met hun onvervalste, ijzeren poli tieke discipline. Op de plaats waar de studenten deze zomer hun standbeeld 'de godin van de democratie' neerzet ten, staat nu een acht meter hoog beeld dat een arbeider, een boer en een intellectueel moet voorstellen. Maar dan de verpersoonlijking van een Chi na, zoals het bewind voorschrijft en met intimidatie hand afdwingt. Veer tigjaar volksrepubliek staat in Peking gelijk met veertig jaar neerslaan van onrust. Een kil jubileum. vdM. Advertentie Denise Lawrence Schneiders Gardeur Za'top Pierbé Bleyle Fink Issel Hucke Basler Hauber Bartsons Etienne Aigner Lange Vorststraat 12 - Goes Tel.: 01100-27607 I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1