Füipijnse ex-president Mareos (72) overleden V eronique-kamp juicht Forse looneisen drukken op de kabinetsformatie Bestuur van Ajax bepleit harde aanpak supporters Olau l.l COMMISSARIAAT: TV 10 NIET OP KABEL de vandaag Bij Brilmij tijdelijk: twee brillen halen één betalen! v. Den Haag wil vrij waringsclausule voor toelaten zender Veronique Lancering nieuw ruimteveer vanaf Vlissingen. Twee doden bij schietpartij in Bergen op Zoom Iedereen wacht op iedereen Scheefgroei bij rijksoverheid PLEZIERIG VERBOUWEN BEGINT OP PAGINA 16 IP Een enkel buitje 232e jaargang no. 224 Vrijdag 29 september1989 rtusqyama viert feest! (jhjjHusq varna Luxemburgs Nos-Laat Schotel Wapens Herstelplan Recreatie EK-zege Hf Tegen inlevering van deze bon twee complete brillen halen en maar één betalen! °J r ZATERDAG 30 SEPTEMBER X Vandaag zijn er wolkenvelden waar uit wat lichte neerslag kan vallen. De maximumtemperatuur wordt 17 gra den. De noordelijke wind is matig tot vrij krachtig. /MACWNEFABREK/ KWALITEIT UIT ZWEEÉDEN m 1^55S^B MOTORENREV1SIE J.r—,r- TLHNMACHNES /jWFRISOSTR 31. KRAB8ENDUKE 07134^255 //A.PLESMANWEG 1. GOES 01100-32288 PROVINCIALE ZEEUWS HONOLULU (Reuter) - De vroegere president Ferdinand Marcos van de Filipijnen is donderdag op 72-jarige leeftijd overleden. Marcos raakte woensdag in coma. Zijn artsen deel den mee dat bij de al geruime tijd ern stige zieke Marcos nog een pacemaker was ingeplant nadat hij een half uur aan een hartstimulator had gelegen. Marcos woonde sinds zijn verdrijving van de Filipijnen in 1986 op Hawaii. Sinds begin dit jaar verbleef hij in een ziekenhuis. De huidige Filipijnse president, Cora- zon Aquino, heeft de terugkeer van Marcos naar zijn vaderland om er zijn laatste dagen door te brengen steeds van de hand gewezen omdat daarmee de veiligheid van het land in gevaar zou worden gebracht. [Zie ook pagina 4) Minister overweegt verbod Veronique DEN HAAG, HILVERSUM (GPD) Minister Brinkman (WVC) overweegt het besluit van het Commissariaat voor de Media om de commerciële zender RTL Veronique toegang tot de kabel te verlenen, te schorsen. Een definitief oordeel wenst de demissionaire bewindsman pas te geven na het debat in de Tweede Kamer, komende woensdag. Brinkman stelde gistermiddag, met- Tijdens het debat zullen PvdA en CDA geving te ontgaan". Geurtsen wees er- een na de uitspraak van het Commis sariaat dat Veronique wel op de kabel mag maar TV 10 niet, de Tweede Ka mer per brief op de hoogte van zijn vi sie. De minister verklaarde van me ning te zijn dat Veronique, net als TV10, geen buitenlandse zender is. Op formele gronden mag het Commis sariaat Veronique toelaten, maar Brinkman meent dat „de kennelijke bedoeling" van het station om vooral de Nederlandse kijker te bedienen, moet worden meegewogen. „Ik heb de neiging om te verschillen van mening met het Commissariaat", aldus Brink man. Met enige nadruk wijst Brinkman er in zijn brief op dat TV10 en Veronique „ooit - en wellicht zelfs reeds in de ko mende kabinetsperiode -" als binnen landse commerciële zenders worden toegelaten tot het kabelnet. Daarvoor is wel een wijziging van de Mediawet noodzakelijk. Verder wenst de minister de uitkom sten van de gerechtelijke procedures af te wachten. „Zolang niet is vastge steld dat de Nederlandse mediawetge ving strijdig is met het Europese recht, geldt de nationale wetgeving onver kort", zo staat in zijn brief. het voornemen van Brinkman waar schijnlijk steunen. Waarnemend CDA-fractievoorzitter De Vries ver klaarde het „niet onlogisch" te vinden om het besluit te schorsen. PvdA-me- diaspecialiste J. van Nieuwenhoven zei zich het standpunt van de minister te kunnen voorstellen. Veronique is in de ogen van het Com missariaat een programma van de Lu xemburgse omroepinstelling CLT RTL, die al jaren in Luxemburg uit zendt in verschillende talen. „CLT is naar Luxemburgs recht opgericht, is daar gevestigd, voert daar de admini stratie en is in Luxemburg belasting plichtig", aldus de voorzitter van het Commissariaat mr. Geurtsen. TV10 zou vóór 30 augustus door het Commissariaat ook als buitenlandse zender zijn aangemerkt, maar na de uitspraak van de Raad van State over het station Cable One kon het Com missariaat niet tot een andere conclu sie komen dan dat TV 10 zich in Lu xemburg heeft gevestigd „met de ken nelijke bedoeling de Nederlandse wet- PZC Nos-Laat begint waar het Journaal ophoudt. PAGINA 2 Het lange wachten op de kabel maakt de schotel gewild. PAGINA 17 De chemische wapens zijn nog lang de wereld niet uit. PAGINA 4 Herstel van de Poolse economie eist harde maatregelen. PAGINA 5 Het Delta College in Middelburg krijgt een opleiding voor toerisme en recreatie. PAGINA 17 De Oranje-volleyballers zetten Po len opzij en bereiken toch de laat ste vier bij het Europees kampioen schap. PAGINA 23 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 6 Vrijdagbijlage: 7,9,11,12 en 13 Provincie: 17,19, 20 en 21 Sport: 23, 24 en 25 Advertentie (Geldig t/m 14 oktober 1989) De gratis tweede bril is bestemd voor dezelfde persoon die ook de eerste (betaalde) bril gaat dragen. Het montuur van de bril die u wel betaalt, mag niet goedkoper zijn dan f 100.-. t Het montuur van de gratis bril komt uit de kollektie monturen met het rode driehoekje. Middelburg Goes, Hulst Terneuzen In de Gouden Gids vindt u de adressen. In de gratis bril gaan nórmale, blanke glazen in dezelfde sterkte als in de eerste (betaalde) bril. Wilt u meer (variabel, ontspiegeld, anti-kras, kleuren, enz.) dan geldt een toeslag. Geen andere kortingen te zelfder tijd Op beide brillen 1 jaar garantie. Bergen op Zoom Vlissingen Roosendaal fm I DEN HAAG - Minister Brinkman tij dens zijn persconferentie na de uit spraak over de commerciële tv-zen- ders. op dat TV10 zich voornamelijk op het Nederlandse publiek richt, Nederland se 'sterren' heeft aangetrokken en een grotendeels Nederlandse dagelijkse leiding heeft. Verder verhuisde TV 10 naar Luxemburg met de expliciete mededeling dat men problemen wilde voorkomen. NOS, STER en dagbladuitgevers ver enigd in de NDP spannen vandaag bij de Raad van State een kort geding aan tegen het Commissariaat om te voor komen dat Veronique zijn program ma's gaat uitzenden. Verwacht wordt dat de rechter vrijwel meteen uit spraak doet. De drie partijen zullen een schadever goeding eisen omdat ze dit jaar door de dreigende komst van beide commer ciële kanalen „enkele tientallen mil joenen guldens" zeggen mis te lopen. Zie ook pagina 3) BAARN - Vreugde in het Veronique-kamp na het besluit dat het station op de kabel mag. Links 'network-manager' Van Vliet, rechts persvoorlichter Jan Morrien. DEN HAAG (GPD) - CDA en PvdA proberen op korte termijn besluiten te nemen over het sociaal-economisch beleid voor een te vormen kabinet. Met die besluiten willen beide partij en nog voor medio november trachten een centraal akkoord te sluiten met werkgevers en vakbonden. Op deze manier moet voorkomen worden dat er volgend jaar forse looneisen van meer dan twee procent komen. In de gesprekken bij informateur Lub bers hebben de onderhandelaars van beide partijen gisteren het hele so ciaal-economische beleidsterrein doorgenomen. Het ging daarbij niet al leen om de financiën maar ook om in komensbeleid, werkgelegenheid en in passing van de koppelingen tussen lo nen en uitkeringen. PvdA-onderhandelaar Kok gaf na af loop van de besprekingen te kennen dat CDA en PvdA proberen een basis te vinden voor afspraken met sociale partners over een centraal akkoord. De sociaal-democraat toonde zich be zorgd over informele contacten die demissionair minister De Koning (so ciale zaken) al met werkgevers en vakbonden heeft over een mogelijk centraal akkoord. Kok gaf aan liever te zien dat een nieuwe kabinet een dergelijk akkoord sluit. FNV-voorzitter Stekelenburg heeft eerder te kennen gegeven dat een cen traal akkoord er voor medio november DEN HAAG (GPD) De gemeente Den Haag wil dat in de contractbespre kingen met Veronique over toelating tot de Haagse kabel, een vrijwarings clausule wordt opgenomen. Mocht Veronique alsnog worden verboden en de Haagse kabelexploitant Casema prikt toch de programma's door, dan moet een eventueel door het Commissariaat voor de Media opgelegde boe te niet door de kabelexploitant maar door Veronique worden betaald. De gemeente heeft gisteravond na het besluit van het Commissariaat voor de Media om Veronique wel op de kabel toe te laten maar TV10 niet, beslo ten de onderhandelingen met TV 10 voorlopig stop te zetten. (Advertentie) Naar wij zojuist vernemen wordt op 4 oktober a.s. in Vlissin gen het nieuwe Olau Ruimteveer, de Olau Hollandia, gelanceerd. Dit Ruimteveer- wordt het grootste veerschip dat ooit richting Enge land heeft gevaren. De afmetingen zijn dan ook astronomisch: 35.000 ton, 161 m. lengte en 29 meter breedte. Goed voor 1.600 passagiers en 575 per sonenauto's. mssiNGiN SHtntms AMSTERDAM (ANP) - Ajax komt niet meer voor bij de ploegen die vandaag (vrijdag) aan de loting voor de volgen de ronde van de UEFA-cup deelne men. De Amsterdammers hebben een reglementaire 0-3-nederlaag aan de broek gekregen wegens het onderbre ken van de voetbalwedstrijd. In de eerste helft van de verlenging werd woensdagavond in Amsterdam een ij zeren staaf uit het publiek naar doel man Wohlfahrt van Austria Wien ge gooid. Deze werd daarbij geraakt. Scheidsrechter Galler besloot vervol gens het duel te staken. Het bestuur van Ajax kondigde don derdag harde maatregelen aan tegen de kwaadwillenden. „De bestrijding van de zieke elementen in de F-side groep (het vak waaruit de staaf werd gegooid) wordt met onmiddellijke in gang aangegaan. Op een andere ma nier dan tot nu toe." Welke maatrege len het bestuur daarbij voor ogen staan, was donderdag nog niet duide lijk. Van Praag zei dat er vooral een „verslagen" stemming bij Ajax heer ste. Inmiddels is al bekend dat de tucht- commissie van de UEFA op 5 oktober in Zurich de strafzaak van de Amster dammers behandelt. De Amsterdam se recherche is aan de hand van de vi deobeelden op zoek naar de werper van de ijzeren staaf. Austria Wien-kee- per Wolhlfahrt heeft gisteren aangifte gedaan bij de Amsterdamse gemeen tepolitie van het voorval. (Zie ook pagina 23) moet zijn, wil het nog een rol kunnen spelen bij de dan startende cao-onder handelingen in diverse bedrijfstakken. Kok en zijn CDA-collega De Vries ga ven beiden te kennen dat niet gespro ken is over de vier procent-looneis die de Industriebond FNV al op tafel heeft gelegd. De Vries stelde wel dat deze looneis op gespannen voet staat met de ontwikkeling die het CDA voor staat: een toenemende groei in het aantal banen hetgeen meer sociale premies oplevert waardoor de koppe ling tussen lonen en uitkeringen beter mogelijk wordt. De Vries sprak nog de hoop uit dat er voor medio november een kabinet is, zodat er geen problemen hoeven te ontstaan rond een eventueel centraal akkoord. Bij de bespreking van het sociaal-eco nomisch beleid zijn ook zaken als da ling van werkloosheid, meer werk voor vrouwen, minderheden en arbeidson geschikten, gebruik van uitkeringsgel- den voor het scheppen van banen en het beheersen van de uitgaven voor so ciale zekerheid aan de orde geweest. Het financieringstekort werd niet meer besproken. Kringen rond de informateur lieten gisteren weten dat ook talrijke bezui- nigingsvoorstelen over tafel zijn ge gaan. BERGEN OP ZOOM (ANP) - De ge meentepolitie van Bergen op Zoom heeft in een woning aan de Denemar- kenstraat in die plaats de levenloze li chamen aangetroffen van twee man nen. De bewoonster van het pand is zwaar gewond overgebracht naar een ziekenhuis. De twee doden zijn de 29-jarige G. en de 37-jarige K. te zijn, beiden afkom stig uit Bergen op Zoom. De politie vermoedt dat G. uit jaloezie minnaar K. van zijn ex-vriendin met pistool schoten om het leven heeft gebracht. De vrouw, de 37-jarige L., eveneens uit Bergen op Zoom, werd door schoten geraakt aan het hoofd. Daarna heeft G. de hand aan zichzelf geslagen. L. verkeert niet in levensgevaar. Volgens de politie kreeg woensdag avond voor de woning van de vrouw G. ruzie met zijn ex-vriendin en haar vriend. Een buurvrouw belde de poli tie, maar nog voordat politie en ambu lance arriveerden, vielen binnen scho ten. e politiek zal op korte termijn duidelijkheid moeten scheppen over de vraag, waar het in Nederland met het omroepbestel heen moet. Want zoals de zaak rondom eventuele toelating van nieuwe com merciële zenders als Véronique en TV 10 op de vaderlandse kabelnetten er sinds gisteren bijligt, is er alleen maar sprake van toenemende verwarring. Het Commissariaat voor de Media heeft een uitspraak gedaan, die zo aan vechtbaar was dat de verantwoordelij ke minister binnen enkele uren al aan kondigde tot schorsing ervan te willen overgaan. Maar met zijn definitieve beslissing wacht de bewindsman tot dat volgende week de Tweede Kamer over de kwestie heeft overlegd en tot er nog iets 'bruikbaars' - zoals Brinkman het uitdrukte - komt uit de lawine van de gerechtelijke procedures die inmid dels in beweging is gekomen. Iedereen wacht dus op iedereen. Intussen gaan de commerciële zenders door met hun voorbereidingen voor de program ma's, die zij hoe dan ook in de lucht willen brengen. Immers: de contracten met de adverteerders zijn afgesloten en er moet geleverd worden. Langza merhand ontstaat zo het beeld dat de rechter en de Raad van State stap voor stap wetgeving creëren, die de politiek laat liggen. En dat kan toch niet echt de bedoeling zijn. Het 'niemandsland' van de kabinetsformatie, waarin de politiek zich op het ogenblik bevindt, levert nog een extra probleem. Oude wetgeving moet nog worden gehand haafd, terwijl deze in wezen al is gekap seisd. CDA en PvdA lijken elkaar in beginsel te kunnen vinden als het gaat om nieuwe regelgeving op het terrein van de omroep. Weinig aan de hand dus, rustig afwachten maar? Toch ligt het zo eenvoudig niet. De plotselinge inbraak van Véronique en TV 10 in het bestaande Nederlandse omroepbestel is niet zomaar een incident. Minister Brinkman probeert de indruk te wek ken dat de politiek nog alle tijd van de wereld heeft om de Mediawet om te buigen. Maar hij kon zich daarin wel eens lelijk vergissen. Wanneer straks de commerciële zenders hun voor schot op de wetgeving nemen en het steeds moeilijker wordt om hen daar van te weerhouden, heeft de politiek waarschijnlijk meer het nakijken dan nog het vermogen om heldere regels te stellen. Nog lang onduidelijkheid over commerciële omroep is daarom het slechtste uitgangspunt. Wat iedereen al lang wist, maar door beleidsmakers steeds drif tig is ontkend, is nu eindelijk met ge zaghebbende stem bevestigd: de rijks overheid heeft in de voorbije jaren op de verkeerde plaatsen 'afgeslankt'. Op de ministeries in Den Haag en Zoeter- meer zijn uitzonderlijk grote ambtena renapparaten volledig intact geble ven of soms zelfs uitgebreid, terwijl in de uitvoerende diensten van het rijk overal in het land arbeidsplaatsen werden geschrapt en taken werden op geheven. Op veel departementen wordt hard gewerkt aan de produktie van nota's, rapporten en veel meer pa pier, waar eigenlijk niemand op zit te wachten. In 'het veld' (bij de politie, in de gezondheidszorg, in het onderwijs, om maar enkele voorbeelden te noe men) zijn de bestanden aan personeel flink uitgedund. Daardoor is de werk druk voor de overblijvers alleen maar groter geworden en loopt de kwaliteit van de dienstverlening terug. Prof. mr. L. A. Geelhoed, lid van de Weten schappelijke Raad voor Regeringsbe leid WRR, noemt dat scheefgroei en hij heeft daarop scherpe kritiek geuit. De beleidsmakers, die dicht bij het vuur en bij de beslissers zitten, hebben de personele afslanking elders gezocht, terwijl ze in eigen huis hadden moeten beginnen. Op een studiedag over het management bij de overheid zijn deze week harde noten gekraakt over de grote onevenwichtigheden, die het overheidsapparaat bedreigen en over de mogelijkheden om in de toekomst verder af te slanken op plaatsen waar eigenlijk allerlei zinloos werk wordt gedaan. Het wordt hoog tijd dat de po litiek en de ambtelijke toppen bij de overheid zich eens wagen aan zo'n zelf onderzoek. Een onderzoek, waarvan overigens al vast staat dat de uitkomst nogal pijnlijk zal blijken. Tot nu toe werd kritiek op de gang van zaken vaak afgedaan als afkomstig van bui tenstaanders, die er toch geen ver stand van hebben. Nu ook een belang rijk adviesorgaan van het kabinet als de WRR geen blad meer voor de mond neemt, is het niet meer zo gemakkelijk om verkeerde beslissingen onder het tapij t te vegen. De onvrede over de ma nier van afslanken bij de rijksoverheid is groot. Geelhoed heeft dat alleen nog maar eens dik onderstreept. vdM Advertentie) Advertentie I DMffiffl Mi zaterdag 30 september 9.00 -17.00 ut. 4 inlichtingen. 0164^359160^

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1