PZC 14 Kenya projectweek van Wereldwinkel Zierikzee 120.30 streek VAN LANDBOUWER TOT VISBOER Jeugdtheater Hofplein op zoek naar sponsors 'GEEF DAT KIND m EEN STOEL' Wapen van Zeeland in Goes wordt poolbiljarthal EXPOSITIE IN DE DRIEHOEK Meerval Spijker WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1989 ML De Regenboog Hulst houdt open dag Woensdag 27 september Donderdag 28 september Vrijdag 29 september De Doelen -11.00 tot 22.00 Kunst en Antiekbeurs De Doelen, grote zaal - 20.15 Rotterdams Philharmonisch Or kest o.l.v. James Conlon met Bruno Leonardo Gelber (piano), met Bach's pianoconcert nr. 3 en 5 De Doelen, hal grote zaal - 23.30 Concert door het Asko ensemble o.l.v. David Porcelijn met Volker Banfield (piano) met werk van o.a. John Cage en Morton Feldman Luxor Theater - 20.15 'Een gat in de lucht' (zie woensdag 27 september) Zaterdag 30 september De Doelen -11.00 tot 18.00 Kunst en Antiekbeurs De Doelen, grote zaal -10.30 en 14.00 Ontmoetingsdag van de St. Frie- denstimme m.m.v. de koren Vox Ju- bilans, Dev en een Russisch koor e.a. Zondag 1 oktober Maandag 2 oktober De Doelen -11.00 tot 18.00 Kunst en Antiekbeurs Nighttown - 21.00 Dinsdag 3 oktober Woensdag 4 oktober Rotterdamse Schouwburg, kleine Donderdag 5 oktober Vrijdag 6 oktober Zaterdag 7 oktober Zondag 8 oktober Maandag 9 oktober Dinsdag 10 oktober mm 'Visboer' Joop Dees toont een gerookte meerval. Naast paling kweekt hij de laatste tijd ook deze vissen. De akkerbouw is een verloren zaak CADZAND - Aan de Platteweg tussen Cadzand en Retranchement woont landbouwer Joop Dees. Boer Dees teelt echter niet alleen granen en groenten, maar kweekt ook vis. Een echte visboer dus. Boeren klagen al tijd, weet de volksmond. Maar er zal nu zo langzamerhand niemand meer te vinden zijn, die zegt dat ze daar geen reden toe hebben. Vooral de klei nere bedrijven kunnen slechts met de grootste moeite het hoofd boven wa ter houden. Veel landbouwers zoeken dan ook naar alternatieven om in de toekomst te kunnen overleven. Ze be ginnen een camping, gaan champig nons kweken of zoeken elders een bij baan. Joop Dees zocht ook. En vond. Hij begon in februari de eerste paling kwekerij in Zeeland. „De akkerbouw is, naar mijn beschei den mening, een verloren zaak, Je pro duceert vaak voor een al verzadigde markt. Je moet er als boer dus min stens iets bij gaan doen. En ik heb nu eenmaal iets met water. Altijd gehad ook. Daarom heb ik me in de aquacul- tuur verdiept. En voor vis is nog plaats op de markt: denk alleen maar aan de quoteringen in de visserij", verklaart Dees. De Cadzandse landbouwer volgde een cursus in het Utrechtse Houten. Hij trof daar een gemêleerd gezelschap mede-cursisten aan. Een ex-visser uit Urk, maar ook een bankier die op avontuur ging naar Canada en daar nu vis kweekt. Dees zelf hield het dichter bij huis. Eén van de stallen, oppervlak te zo'n tachtig vierkante meter, werd omgebouwd. Muren, dak en vloer kre gen een sterk isolerende laagje van zo'n vijf centimer dikte. Vervolgens zette Dees tien bakken, elk met een in houd van 2000 liter water, neer, bouw de een zuivering en begon met de pa- lingkweek. Paling wordt nog wel eens in een kwaad daglicht gesteld, omdat het beest zoveel schadelijke troep zou vreten. „Maar kweekvis is een gezon de vis", zegt Dees overtuigend. „De beesten krijgen uitgebalanceerd voer, zwemmen in schoon water: kortom, vissen om met een gerust hart te consumeren." Voordat de pa ling klaar is voor de pan, is heel wat werk verricht. Dagelijks wordt de kwaliteit van het water vele keren gecontroleerd. Dees lijkt op die momenten meer op een la borant dan op een landbouwer. Goo chelend met flesjes onderzoekt hij of de voorwaarden optimaal zijn om de vis goed te laten groeien. Hij laat zo weinig mogelijk mensen de 'visstal' binnen. „Paling is erg schrikachtig. Hoe vreemd dat ook mag klinken; vol gens mij zijn het ontzettend intelligen te wezens. Rust in de kwekerij is een eerste voorwaarde om tot goede resul taten te komen. zwemmen de grote, met baarddraden getooide, vissen rond. De meerval is in ons land nog niet zo bekend. „Maar meerval is een lekkernij, volgens ve len lekkerder dan paling." Om die uit spraak te staven, presenteert hij een stukje gerookte meerval. Ook dat roken doet Dees zelf. In een sobere, smetteloos witte ruimte, wordt de vis panklaar gemaakt. Of gerookt in een oven, gestookt 'met ambachtelijk eikenhout'. Daarna gaat de vis naar restaurants. Niet alle uitbaters zijn echter al even happig op de vis. „Voor de paling is genoeg belangstelling, maar voor de meerval bestaat nog wat terughoudendheid. Ten onrechte, want het is een heerlijke vis die overal op het menu zou moeten staan." Joop Dees is voorlopig nog de enige in Zeeland die het heeft aangedurfd om de aquacultuur te exploiteren. Maar het zal vast niet blijven bij de acht pa ling- en vijftien meervalkwekerijen die er, volgens de officiële opgave van het ministerie van Landbouw en Visserij, in Nederland zijn. 'Visboeren in spe' moeten er echter wel rekening mee houden dat ze een arbeidsintensief be roep kiezen, waarschuwt Dees. De hele familie moet vaak meewerken. De echtgenote van Joop, Mattie Dees: „Als boerin moetje er wel voor voelen. Er moet constant iemand thuis zijn: het is onhaalbaar om het alleen te doen. Ik moet eerlijk zeggen dat ik eerst wat sceptisch tegenover de ver werking van de vis stond. Maar het went snel." De landbouwer als viskweker. Zeker in Zeeland een nieuw fenomeen. Maar te gelijkertijd een noodzakelijk kwaad. Joop Dees: „Je kunt blijven kankeren dat het zo slecht gaat maar daar schiet je niets mee op. Mijn zoon voelt wel wat voor het bedrijf. Landbouw alleen biedt niet genoeg mogelijkheden. Nu hij ook plezier in de viskwekerij begint te krijgen, zijn er nieuwe kansen." Minister Braks zal zelden voor één on dernemer allebei zijn taken kunnen uitvoeren. Landbouw én visserij. Daarnaast kunnen de restaurants in Zeeuwsch-Vlaanderen him kaart uit breiden met een culinaire specialiteit. Kweekvis uit eigen streek. ROTTERDAM - Jeugdtheater Hof plein in Rotterdam begint vrijdag een stoelenactie onder het moto 'Geef dat kind een stoel'. Deze actie is gericht op bedrijven in Rotterdam en omstre ken, in Jiet kader van een gedeeltelij ke renovatie van het theater. Jeugd theater Hofplein wil met de actie 'Geef dat kind een stoel' een bedrag bijeenbrengen voor de aanschaf van nieuwe theaterstoelen. Voor de ande re noodzakelijke vernieuwingen heb ben het ministerie van WVC en de Ge meente Rotterdam het geld beschik baar gesteld. Bedrijven kunnen een stoel kopen in het theater en zo bijdragen aan de re novatie. Daarvoor komt een naam plaatje van het betreffende bedrijf op de stoel, een uitnodiging voor de spe ciale voorstelling in de vernieuwde zaal en publikatie in de Jeugdtheater krant en een regionaal dagblad. Sinds november 1985 is het theater een kinder- en jeugdtheater, met een breed scala aan activiteiten. Om deze activi teiten op een enthousiaste manier te kunnen blijven uitvoeren, is een ge deeltelijke herinrichting en vernieu wing noodzakelijk. Jeugdtheater Hof plein is een unieke instelling in Neder land. Het heeft een eigen jeugdtheater- school, waar jongeren in de leeftijd van 5 tot en met 25 jaar een 8-jarige thea teropleiding kunnen volgen. Twee maal per jaar worden met deze leerlin gen eigen theaterprodukties gemaakt. Daarnaast zijn er elke zondag voor stellingen en activiteiten als jeugdcon- certen, literaire café's en masterclas- ses. De activiteiten zijn dit jaar nog uitgebreid met voorstellingen op de woensdagmiddag en vrijdagavond. Jeugdtheater Hofplein levert aldus een bijdrage aan de creatieve ontwik keling van de jeugd. GOES - Loontjes bv heeft het pan Het Wapen van Zeeland bij de Stenen- brug in Goes gekocht. De antiekhan delaar, die momenteel zijn winkel in het voormalige café Het Wapen van Zeeland heeft, staakt in de loop van volgend jaar zijn activiteiten. Loontjes is van plan in het pand een poolbiljar thal te beginnen. Poolbiljart is het kleine broertje van snooker. Volgens één van dé directeuren, A. Loontjes, is het pand door zijn ligging, ruimte en sfeer uitstekend geschikt voor een poolbiljartzaal. Met het slaan van een spijker in een houten onderkomen op het Kenyaanse marktpleintje opende wethouder J. Groen van Zierikzee de derde-wereld-week van de Wereldwinkel. De warme kweekstal, waarin een con stante temperatuur van 25 graden heerst, ziet er professioneel ingericht uit. Elektromotortjes zorgen voor aan drijving van lopende bandjes. Van die bandjes valt regelmatig voer in de gro te kweekbakken. Zoemende pompen brengen constant vers zuurstofrijk wa ter naar de bijelkaar klittende paling. Maar ondanks dit technisch vernuft staat Dees nog maar aan het begin van een 'echt' kweekbedrijf. „Ik ben nog niet verder dan de proeffa se. Om werkelijk van het bedrijf te kunnen bestaan, moet het zeker vijf keer zo groot worden." Vertrouwen dat het zo ver komt, heeft Dees genoeg. „De belangrijkste voorwaarde is datje met vis om kunt gaan. Je moet net als bij alle andere dieren een bepaald con tact met ze hebben." Sinds kort onderhoudt Dees die spe ciale band niet alleen meer met pa ling. Hij is ook aan de kweek van meervallen begonnen. In drie bakken HULST - De Regenboog in Hulst, een school voor speciaal onderwijs en zeer moeilijk lerende kinderen, houdt een open dag ter gelegenheid van het 50-ja- rig bestaan van het speciaal onderwijs in de Reynaertstad. De school is op donderdag 12 oktober voor belangstel lenden opengesteld van 14.00 tot 17.00 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. ZIERIKZEE - Wethouder J. Groen heeft dinsdagmorgen officieel de der de-wereld-week van de Wereldwinkel Zierikzee geopend. Het project omvat met name een tentoonstelling over Kenya De Wereldwinkel Zierikzee heeft de tentoonstelling ingericht in gebouw De Driehoek, in samenwer king met elf vijfdejaars studenten aardrijkskunde van de lerarenoplei ding in Delft. Het project is totstand gekomen met subsidie van de NCO (Nationale Commissie Voorlichting en Bewustwording Ontwikkelingssa menwerking). De studenten van de lerarenopleiding bezochten het land vorig jaar en geven met de tentoonstelling aan goed op de hoogte te zijn met de situatie in Ke nya, dat op tal van punten tevens voor andere ontwikkelingslanden model staat. Aan de hand van een maquêtte en foto's is in een zaal van De Driehoek te zien hoe Kenya is opgebouwd. Een stand van de Wereldwinkel toont wat er in de derde wereld wordt geprodu ceerd. Tevens is op de aangrenzende binnenplaats natuurgetrouw een stukje Kenya nagebouwd, met onder delen als een stukje krottenwijk en een bar. Wethouder Groen opende de derde- wereld-week met het slaan van een spijker in een houten onderkomen op het Kenyaanse marktpleintje. Hij ge waagde van een goede relatie tussen gemeente en de Wereldwinkel, on danks het afwijzen van de subsidie aanvraag voor het Kenya-project. Groen tekende bij deze door voorzit ster Adrie Jonge van de Wereldwinkel gesignaleerde afwijzing aan dat de welzijnscommissie binnenkort gaat praten over het opzetten van een con creet gemeentelijk derde-wereld-lan- den-beleid dat kan rekenen op de in stemming van een groot deel vah de bevolking. „De Wereldwinkel is er ech ter ook zonder gemeentelijke sumbsi- die uitgekomen en dat is zeker een compliment waard," aldus de wethou der, die er verder op wees dat niet al leen de situatie in Kenya aanleiding geeft om bij stil te staan, maar ook de situatie in vele andere derde-wereld landen. Mevrouw De Jonge benadrukte dat de tentoonstelling nuttige informatie kan verschaffen. Verder legde zij uit dat de opbrengsten in zijn geheel ten goede komen aan de Undugu Society of Kenya, een welzijnsorganisatie die werkzaam is in de krottenwijken van Nairobi. Eigenlijk is Undugu het Ki- Swahili woord voor solidariteit. De derde-wereld-week wordt vrijdag avond afgesloten met een optreden van de Afrikaanse band Blaka Roetoe Oema. De groep, 3 trommelaars en 6 danseressen/zangeressen, verschijnt op het podium in traditionele Afri kaanse kledij. Het concert in De Drie hoek bestaat uit tenminste twee optre dens. Het eerste begint om 19.00 uur, het tweede om 21.15. De openingstijden van de projectweek in De Driehoek zijn: woensdag en don derdag: 10.00-17.00 en 19.00-21.00 uur; vrijdag: 10.00-16.00 uur. Luxor Theater - 20.15 'Een gat in de lucht', one-man-show door Paul van Vliet Rotterdamse Schouwburg, grote zaal - 20.15 'Macbeth', toneelvoorstelling door het RO-theater. Macbeth, van Wil liam Shakespeare is de geschiedenis van een veldheer, die aangezet door voorspellingen van een drietal hek sen, het koningschap ambieert. Aangevuurd door zijn vrouw, ver moordt hij de koning en wordt daar op zelf tot koning gekroond Rottèrdamse Schouwburg, kleine zaal - 20.30 'Een hond begraven', voorstelling door het Nationaal Toneel. Drie jon ge mensen proberen zich te ontdoen van de last van hun verleden Lantaren 1 - 20.30 'Ophelia', voorstelling door F Act Plaswijckpark -15.00 'Het gestolen indiaantje', poppen theatervoorstelling door Anneke Strack voor kinderen van 4 tot 10 jaar Zaagmolenbrug - 10.00, 13.30 en 17.00 'Croosboot' rondvaart naar het re creatiegebied De Rottemeren Sportpaleis Ahoy - 20.00 Concert Julio Iglesias De Doelen -11.00 tot 22.00 Kunst en Antiekbeurs Luxor Theater - 20.15 'Een gat in de lucht' (zie woensdag 27 september) Rotterdamse Schouwburg, grote zaal - 20.15 'Macbeth' (zie woensdag 27 septem ber) Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 20.30 'Een hond begraven' (zie woensdag 27 september) Lantaren 1 - 20.30 'Ophelia' (zie woensdag 27 septem ber) Lantaren 2-21.00 'De pragmatici', door de Pragmatici van Stanislaw Ignacy Witkiewicz Zaal De Unie - 20.30 'De klinkende klok', demonstratie van een computerinstallatie, van Joel Ryan en uitvoering door 'De Aantasting' van het programma 'Duel', waarin o.a. electronische tap-dance Grote of Sint Laurenskerk -12.45 Lunchconcert door Josien Iedema met orgel of pianobegeleiding Nighttown - 21.00 Concert Mighty Diamonds Zaagmolenbrug - 10.00, 13.30 en 17.00 'Croosboot' (zie woensdag 27 sep tember) Rotterdamse Schouwburg, grote zaal - 20.15 'Macbeth' (zie woensdag 27 septem ber) Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 20.30 'Wendy Darling', mimevoorstelling door Peta Lily. Het stuk is geba seerd op het sprookje van Peter Pan. Het meisje Wendy is nu een volwas sen vrouw die terugkeert naar haar meisjeskamer en als volwassene te rugblikt op haar jeugd Theater Zuidplein, Arlecchino - 'Heren op zicht', cabaret met Her man Fluitman, Johan Hoogeman en Evert de Vries. Programma met Ne derlandstalige liedjes en sketches, een melange van humor, cynische en bittere ernst Theater Zuidplein, grote zaal - 20.15 'The mousetrap', toneelvoorstelling met o.a. Eric van Ingen, Filip Boluyt en Lucas Dietens. Meesterlijke thril ler naar het boek van Agatha Chris tie Bibliotheektheater - 20.30 'Pas op datje geen woord zegt', voor stelling door toneelgroep Ardalion. Wrang-zoet verhaal met als centraal thema de eenzaamheid van mensen, die zich hopeloos vastklampen aan relaties' Lantaren 1 - 20.30 'Ophelia' (zie woensdag 27 septem ber) Lantaren 2-21.00 'De pragmatici' (zie donderdag 28 september) Oude- of Pelgrimskerk - 20.00 Concert met Geert Bierling. Hij mu siceert met leden van het Philhar monisch Orkest. In het kader van het 600-jarig bestaan van Delfsha- ven Thelonious - 21.00 Ben Gerritsen Band met o.a. Leo van Oostrom en Wim Essed Spido Havenrondvaarten - 21.00 'Vuurwerktocht', een vaartocht door de havens met als klapstuk het spectaculaire vuurwerk in het kader van de Havendag Luxor Theater - 20.15 'Een gat in de lucht' (zie woensdag 27 september) Rotterdamse Schouwburg, grote zaal - 20.15 'Macbeth' (zie woensdag 27 septem ber) Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 20.30 'Wendy Darling' (zie vrijdag 29 sep tember) Theater Zuidplein, Arlecchino - 20.30 'Heren op zicht' (zie vrijdag 29 sep tember) Theater Zuidplein, grote zaal; - 20.15 'The Mousetrap' (zie vrijdag 29 sep tember) Bibliotheek Theater - 20.30 'Pas op datje geen woord zegt' (zie vrijdag 29 september Lantaren 1 - 20.30 'Ophelia' (zie woensdag 27 septem ber) Lantaren 2 - 21.00 'De pragmatici' (zie donderdag 28 september) Jazzsocieteit L'Esprit - 21.30 Optreden Woody The Sideman, rock 'n roll Café Floor - 23.30 Optreden I Compani Thelonious - 21.00 Optreden J. C. Tans Orchestra Europoort en Botlek 'Open Havendag', open huis in het gehele havengevied met een aantal programma's dat grotendeeld is af gestemd op vaartochten, (stoom- )treinritten en rondritten per bus. Met bezichtigingen van een groot aantal bedrijven en terminals in het oudere en nieuwere havengebied Zaagmolenbrug - 09.00 'Croosboot', vertrek iedere drie uur (zie woensdag 27 september De Doelen -10.00 Kunst en Antiekbeurs (zie donder dag 28 september) Rotterdamse Schouwburg, grote zaal - 20.15 'Macbeth' (zie woensdag 27 septem ber) Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal -15.00 'Wachten op later', voorstelling door Stichting Theater met poppen, voor kinderen vanaf 7 jaar Theater Zuidplein, grote zaal - 20.15 'The Mousetrap' (zie vrijdag 29 sep tember) Bibliotheek Theater -14.00 Literair Café over jeugdliteratuur n.a.v, de kinderboekenweek Theater De Evenaar -14.00 'Tromtaal', een Afrikaans volksver haal voor kinderen vanaf 6 jaar, ge speeld door poppentheater Merlijn Jeugdtheater Hofplein -14.00 'Wadco Kid', voorstelling door De Verbeelding, met voorafgaand om 13.00 klassiek kinderconcert en om 15.30 literair kindercafé met Wim Hofman als gast Lantaren 1 - 21.00 'Motel Bokassa', concert Lantaren 2-21.00 'Club Rotterdam', optreden van Rotterdamse bands, die nergens an ders in Rotterdam te beluisteren vallen Jazzcafé Dizzy -15.30 Meindert Velthuis Kwartet Sodom en Sepultura, hard rock con cert De Doelen, grote zaal - 20.15 Rotterdams Philharmonisch Or kest o.l.v. James Conlon met Ste phen Hough (piano) met werk van Beethoven en Bruckner Luxor Theater - 20.15 'Een gat in de lucht' (zie woensdag 27 september) Rotterdamse Schouwburg, grote zaal - 20.15 'Macbeth' (zie woensdag 27 septem ber) Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 20.30 'De wil om te traffen', theatervoor stelling door het RO-theater met o.a. Antoinette Jelgersma en Sylvia Poorta (try-out) Bibliotheek Theater -12.30 'Tussen willen maar amper kunnen', een muzikaal anti-sprookje door Theatergroep Wees, lunchpauze theater Jazzcafé Dizzy - 22.00 Fred Leeflang - 4, concert Nighttown - 21.00 Young Gods en chambre Jaune, concert zaal - 20.30 'De wil om te treffen', première (zie dinsdag 3 oktober) Jeugdtheater Hofplein -14.00 'Boj', voorstelling door Speeltheater voor kinderen vanaf 4 jaar Plaswijckpark -15.00 'Brammetje en Cato', poppenthea ter door Anneke Strack voor kinde ren van 3 tot 10 jaar Lantaren 1 - 20.30 'Les Yeux Fermes', dansvoorstel ling door Le Pied a Coulisse Lantaren 2 - 21.00 'Capricieuse', voorstelling door Ro- xane Huilmand, Kaaitheater Pro- duktie Grote of Sint Laurenskerk -12.45 Het nieuw Rotterdamse Hobo-trio, concert met Henk Storm, Geertje van de Meulen en Jane Harvey Sportpaleis Ahoy - 20.00 'Anita Meyer' concert Theater Zuidplein, grote zaal - 20.15 'Rocky Horror Show', voorstelling door het Kenneth More Theatre Jeugdtheater Hofplein -19.30 'Nachtlicht', voorstelling door jon gerentheatergroep Box voor jonge ren vanaf 12 jaar. 'Nachtlicht' laatje een kijkje nemen in het verwarde hoofd van Aad. Als in een kijkdoos, even bizar als kleurig en even vreemd als herkenbaar De Doelen, grote zaal - 20.15 Rotterdams Operakoor m.m.v. het Westlands Mannenkoor Bibliotheek Theater - 20.30 'Theatersport', hét is omschreven als een 'botsing tussen Shakespeare en vrij worstelen', als 'een kruising tussen Kafka en cartoons'. Twee im proviserende groepen spelen tegen elkaar. Het publiek bepaalt wat er gespeeld wordt en wie de winnaar is Theater 't Kapelletje - 20.30 'Slightly out of tune', door mime- groep Oceaan. Deze productie won dit jaar de publieksprijs van het een akterfestival De Doelen, kleine zaal -15.00 'Nandranue'Indiaas-Hindoestaans dansspektakel Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal -15.00 'Het verhaal van Karelkees', voor telling voor kinderen vanaf 4 jaar door Péter Pan Produkties Jeugdtheater Hofplein -14.00 'Brilleman', voorstelling door San ders en Ko voor kinderen vanaf 5 jaar. Die nacht gebeurt er iets eige naardigs op het terrein van Kneu en Knorg. Knorg wordt wakker van een vreemd mannetje. Hij verbergt iets, maar het is te donker om te zien wat. Met voorafgaand om 13.00 kla- siek kinderconcert De Doelen, kleine zaal - 20.15 Ensemble Baroque de Mateus o.l.v. Marie Leonhardt met werk van o.a. Biber-La Battalia en Bach Lantaren 1 - 21.00 Kevin Friday concert Sportpaleis Ahoy - 20.00 Gloria Estefan and the Miami Sound Machine in concert De Doelen, kleine zaal - 20.15 Nederlands Philharmonisch Ka merorkest o.l.v. Antoni Ros-Marba, met Faye Robinson (sopraan), met werk van Mozart, en Wagner Paid van Vliet met zijn one-manshow 'Een gat in de lucht' in Luxor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 28