PZC Een hoorn op de neus Houdt maat bij kinderschoenen varia DINSDAG 26 SEPTEMBER 1989 hengelen Kermis dierelantijnen Neushoornvogel natuur Bereklauw kanalisatie Paddestoelen Uitvoering Actieplan Breedtemaat Voetvorm r Troeger - tot aan het einde V van de vorige eeuw - was je Rijn een van de beste zalm- •ivieren ter wereld. Jaarlijks trokken honderdduizenden volwassen zalmen en zeeforel len vanuit de Noordzee de ri der op om te paaien. Dat beeld is inmiddels helaas ver leden tijd. De zalmstand in de Rijn is zienderogen afgeno men en sinds 1950 zelfs geheel verdwenen. rijk, West-Duitsland, Luxemburg en Nederland. Het overleg vindt plaats tijdens ministersconferenties die daar toe regelmatig worden gehouden. In 1987 werd tijdens een ministerconfe rentie een plan goedgekeurd dat ertoe moet leiden dat de Rijn in het jaar 2000 weer schoon zal zijn. Het plan kreeg de naam 'Rijn Actie Plan'. Als symbool voor de schone Rijn werd de zalm ge- kozen. In het jaar 2000 moet deze vis soort weer in de Rijn kunnen leven. En als de zalm weer in de Rijn kan leven, zijn er ook volop kansen voor het overi ge plantaardige en dierlijk leven. Het project 'Ecologisch herstel van de zalmstand in het Nederlandse stroom gebied van de Rijn' is mogelijk ge maakt door een financiële bijdrage van het Sandoz Rijnfonds. Dit fonds fi nanciert projecten in de Rijnoeversta- ten op het gebied van onderzoek naar en verbetering van het milieu in de ri vier de Rijn, Het Sandoz Rijnfonds omvat 10 miljoen Zwitserse francs Er zijn niet veel dieren met een hoorn op de neus. Wij kennen de neushoorn en een vogelsoort, die dan ook neushoornvogel genoemd wordt. Neushoorns zijn waarschijnlijk in de Romeinse tijd wel eens naar Europa getransporteerd, maar daarover be staat geen zekerheid. De eerste neus hoorn, na de Romeinen, zette op 20 mei 1515 zijn poten op het vaste land van Portugal. Een Indiase heerser had het dier cadeau gedaan aan de toenmalige koning Emanuel I, die er een dierentuin op na hield. Noch Emanuel, noch zijn adviseurs wisten wat een neushoorn was. Zij konden slechts het een en ander vin den in de Natuurlijke Historie van de Romein Plinius, die beweerde dat neushoorns en olifanten water en vuur waren. Teneinde dit te onder zoeken werd al binnen een maand na aankomst van het dier, een gevecht tussen de neushoorn en een olifant uit Emanuels tuin gearrangeerd: De olifant nam de benen, brak door de omheining en ging rustig naar zijn stal. Emanuel gaf nog in datzelfde jaar de neushoorn ten geschenke aan paus Leo X. Tijdens het transport naar Rome leed het schip echter schip breuk, naar men zegt door een woe deuitbarsting van de neushoorn. Volgens het verhaal spoelde de neus hoorn daarna aan, waarna het dier werd opgezet en alsnog naar Rome werd getransporteerd. Van deze neushoorn zou Albrecht Dürer zijn bekende prent hebben ge maakt. Helaas werd de eerste schets gemaakt door een Duitse koopman die in Lissabon verbleef. De biologi sche verschillen met het origineel zijn daarom niet alleen aan Dürer te wijten. De tweede neushoorn kwam ook al in Lissabon aan en wel rond 1579. Na dat Portugal in 1580 door Spanje was veroverd mocht het dier met het hof van Philips II mee naar Madrid. Er vond toen een ongelukkig voorval plaats, waarbij de neushoorn een koets met edelen omvergooide. Hoe wel niemand werd gewond werd de neushoorn toch veroordeeld en wel tot het uitsteken van de ogen en het afsnijden van de hoorn. Het dier was eind 1584 nog in leven. Pas een eeuw later kwam weer een neushoorn in Europa aan en wel in 1684 als geschenk van een Indiase vorst aan de Engelsen. Deze Londen- se neushoorn zoü in 1686 zijn gestor ven, naar het verhaal wil doordat een aantal heren uit Oxford wilde weten hoeveel balen graan een neushoorn rug kon houden. Een baal te veel kostte het dier tenslotte het leven. En Holland zult u zeggen. Die Hol landers reisden toch ook over de he le wereld. Wel, de Nederlandse kapi tein Douwe Mout kocht in Calcutta een kalfje van enkele maanden oud, dat op 22 juli 1741 in Rotterdam werd gedebarkeerd. Het diertje baarde op de Amsterdamse kermis korte tijd later zoveel opzien, dat de kapitein besloot het zeemansleven vaarwel te zeggen en impresario te worden. Hij reisde met het dier alle grote Europese plaatsen af. Het ver voer geschiedde door middel van een overdekte wagen, die soms op slechte wegen door niet minder dan 20 paarden getrokken moest wor den. Naar de toenmalige begrippen werk te kapitein Mout modem. In iedere plaats waar hij zijn 'Clara'want zo werd het dier inmiddels genoemd, tentoonstelde, zorgde hij dat tijdig overal affiches werden aangeplakt en plaatste hij advertenties in de krant. Kapitein Mout zorgde door zijn vele reizen dat kunstenaars langzamerhand het foutieve beeld van Dürer konden verbeteren in een juistere versie. Er bestaat nog een kopergravure waaruit blijkt dat Cla ra op 14 april 1758 op de aanvallige leeftijd van 21 jaar in Londen is over leden. Toen was de neushoorn een bijzon derheid, tegenwoordig huisvest elke dierentuin wel één of twee van deze dieren. In het land van herkomst zijn ze thans een bijzonderheid aan het worden. Ze zijn bijna uitgestorven, alleen omdat sommige verdwaasden veel geld willen geven voor de hoorn, die potentieverhogend zou werken, als hij in gemalen toestand wordt ge consumeerd. Er is echter nog een bijzonderheid met een hoorn op de neus. Het is de neushoornvogel. Het dier is niet al leen bijzonder lelijk, maar het maakt ook een bijzonder geluid. Zo ongeveer of een ouderwetse locomo tief langsdendert. Bovendien heeft het een bijzondere wijze van broeden. Het metselt zich zelf in om de eieren uit te broeden. Verschillende soorten hebben nog een uitsteeksel boven de zeer forse snavel, dat er zeer zwaar uitziet, maar door de piepschuimachtige sa menstelling bijna niets weegt. Mis schien wel gelukkig, want piep schuim laat zich nauwelijks verma len tot poeder om de potentie te ver hogen. De neushoornvogel heeft ge luk. Iz. M. de Klerk Gegevens o.a. uit de verzameling van L. C. Rookmaker en de tentoonstelling in het Natuur Museum, Westzeedijk 345 te Rot terdam. Geopend op werkdagen van 10 tot 16 uur. Tel. 010-4364222). De grote bereklauw kan flinke huidirritaties veroorzaken. vers lid van de Nederlandse Mycolo- gische Vereniging zag dat professio nele paddestoelenkenners allerlei paddestoelen onbekommerd in de mond namen en kauwden. Via de smaak werd vastgesteld tot welke soort of soortengroep het 'proef monster' behoorde. Nota bene ook bij paddestoelen waarvan je op de vingers kon natellen dat ze zwaar vergif zouden kunnen bevatten! Toen na verloop van tijd nog geen der excursiedeelnemers sardonische trekjes vertoonde, waagde ik een vraag over hun roekeloze gedrag. Is er misschien een algemeen kenmerk waaraan je bij voorbaat kunt vast stellen of een paddestoel giftig is? Dat bleek niet zo te zijn. Maar zolang een paddestoel maar niet wordt door geslikt levert smaakdeterminatie geen gevaar op, zo werd mij verze kerd. De supergiftigheid van padde stoelen hoort thuis in de categorie verhaaltjes van een-zuurtje-wat-je- op-de-straat-vindt-daar-heeft-een- hondje-op-gepiest. Toch moet ik nog altijd een gevoel van weerzin over winnen om al proevend vast te stel len of een Russula nou bitter of mild van smaak is (Je zult je maar verslik ken!). Trouwens, de giftigheid van padde stoelen mag dan minder groot zijn dan vaak verondersteld wordt, het blijft toch oppassen. Wie in het wild champignons verzamelt kan heel ge makkelijk tussen alle eetbare exem plaren een giftige soort meenemen. Veel paddestoelen kunnen alleen met zekerheid op naam gebracht worden via microscopisch onder zoek. En zelfs dan komt men nog voor verrassingen te staan. De kale inkt- zwam bijvoorbeeld is een soort die zonder bezwaar kan worden gegeten. Maar als bij de maaltijd een alcoho lisch drankje wordt genuttigd zijn de gevolgen erg vervelend. Ook bij groene planten is er geen re den om de giftigheid als een lacher tje af te doen. Zo duiken er regelma tig berichten op van mensen die pijnlijk hebben kennisgemaakt met de reuzenbereklauw. Dat is een van oorsprong Oosteuropese soort die wel een meter of drie hoog wordt. De reusachtige, fraai symmetriche wit te bloeischermen maken dat de plant vanuit het wild nogal eens wordt overgebracht naar de tuin. En dat leidt later vaak tot moeilijkhe den. Zalm en zeeforel weer terug in de Rijn Gewapende planten De belangrijkste paai- en opgroeige- bieden van de Rijn-zalm lagen in het bovenstroomse gebied van de Rijn. Ook in de stroomafwaarts gelegenzij- rivieren en beken plantte de zalm zich voort. De paai- en opgroeigebieden van de zeeforel lagen minder stroom opwaarts. In de vorige eeuw begon men met werkzaamheden die de waterafvoer van de rivier moesten verbeteren. Naast de steeds drukker wordende scheepvaart zou ook de energievoor ziening door waterkracht daarvan moeten profiteren. Over de gehele lengte van de rivier werden zo talloze bochten afgesneden en vele stuwen en sluizen aangelegd. Om te kunnen voorzien in de toegeno men behoefte aan zand en grind, werd de winning van deze delfstoffen uit de rivieren uitgebreid. Daarmee verdwe nen echter ook belangrijke paai- en op groeigebieden van de zalm en de zeefo rel. Toen in de loop van deze eeuw ook de waterkwaliteit van de Rijn aanzien lijk verslechterde, was het met de zalm en de zeeforel in de Rijn snel gedaan. In het begin van de jaren vijftig werd de laatste zalm op de Rijn in Neder land gevangen. De neushoorn. In de oudheid groeide op het eiland Sardinië een plant waar je maar beter niet van eten kon. Wie dat deed kreeg te kampen met spiertrekkin- gen en verlammingsverschijnselen. Herba Sardoa heette de plant, wat zoveel betekent als Sardinisch kruid. Van de naam van deze plant is het woord sardonisch afgeleid. Wie het kruid at kreeg immers sardoni sche gelaatstrekken. Ook in de plantkunde leeft het woord sardoa voort. De behaarde boter bloem, in Zeeland een heel gewone weideplant, heet met zijn weten schappelijke naam Runanculus sar- dous, omdat de plant verlammings verschijnselen kan veroorzaken. Ook alle andere soorten boterbloemen zijn min of meer giftig. De blaartrek kende boterbloem, een soort die vaak te vinden is op natte voedselrijke gronden, kan bij langdurige aanra king blaren en andere huidirritaties veroorzaken. Bedelvolk en ander ge boefte maakte daar handig gebruik van. Om er deerniswekkend uit te zien wreven zij met het blad van de blaartrekkende boterbloem over hun huid totdat er blaren op kwamen. Het plantje kreeg - en heeft nog steeds - de latijnse naam Ranuncu lus sceleratus: boevenboterbloem. In weilanden waar niet al te kwistig met bestrijdingsmiddelen wordt om gesprongen, blijkt de de giftigheid van boterbloemen zonneklaar. Het vee mijdt de planten zorgvuldig. De omringende planten worden wel voortdurend weggegraasd, zodat de concurrentiepositie van de boter bloemen steeds florissanter wordt. En zo kan het gebeuren dat een wei land na verloop van tijd helemaal overdekt is met boterbloemen. Dan nog is het niet nodig om direct naar de gifspuit te grijpen. Door een paar jaar hooien in plaats van beweiden kunnen de concurrentieverhoudin gen flink veranderen ten koste van de boterbloemen. Tussen haakjes: het gif in de boterbloemen gaat er na het maaien uit. Boterbloemenhooi kan zonder gevaar gevoerd worden. Boterbloemen eten doet niemand en om blaren te krijgen via huidcontact met de plant moet men de huid gron dig en langdurig inwrijven. Vandaar dat de giftigheid van boterbloemen bij het grote publiek nauwelijks be kend is. In schrille tegenstelling daarmee is de reputatie van paddestoelen. Het werd ons van jongsaf ingepeperd om paddestoelen niet aan te raken. Als dat onverhoopt toch gebeurde, dan moesten wij eerst flink de handen wassen voordat er overgegaan kon worden tot de orde van de dag. Groot was mijn ontzetting toen ik als kers- De bladeren en (vooral) de stengels bevatten een giftige stof die voor fik se huidirritaties kan zorgen. Meestal heeft iemand die een bereklauw aan raakt nergens last van, maar als na aanraking de huid aan fel zonlicht wordt blootgesteld begint de ellende. Er verschijnen hardnekkige blaren, die meer dan een halfjaar stand kun nen houden. Het effect op de huid wordt wel vergeleken met dat van teer. Vergiftingsgevallen die worden ver oorzaakt door wilde planten roepen vaak hysterische reacties op. Zo ging een gemeente in Gelderland er dit jaar toe over om overal de bereklau- wen om te slaan en te verwijderen. Aanleiding was het feit dat kinderen die bladeren en stengels van be- reklauwen hadden afgerukt om daar mee een hut te bouwen 'verwond' ge raakt waren. Kennelijk vond de ge meente het uitroeien van een wilde plant te verkiezen boven het waar schuwen tegen vandalisme waaron der die plant te lijden had. Het feit dat sommige planten gewa pend zijn tegen koeienvraat, smulpa pen of baldadige jochies is voor ons, van de natuur vervreemde twintig- ste-eeuwers, vaak een complete ver rassing. Zo'n verrassing kan soms bij zonder onaangenaam zijn. ChielJacobusse Het allerbelangrijkste bij het ko pen van schoenen is de maat. Bij na alle kinderen komen met gezonde voeten op de wereld. Na onderzoek is gebleken dat een derde van de school kinderen zwakke voeten en soms af wijkingen aan de voeten hebben. Vaak is dit een gevolg van het dragen van slecht passende schoenen. houden). Knip deze 'voetvormen' uit. Je kunt ze gebruiken om te zien of de oude schoenen nog passen, maar zeker ook om van nieuwe schoenen de maat te controleren. Vóór het kartonnetje moet een ruimte van anderhalve centi meter zijn tot de neus van de schoen, dit is of lijkt veel, maar pas dan houd je (ruim 13 miljoen gulden) en onder steunde al meer dan twintig projecten in Zwitserland, West-Duitsland, Frankrijk en Nederland. Doel van het project is te onderzoeken hoe de zalm en de zeeforel weer terug te brengen zijn in het stroomgebied van de Rijn. Rekening houdend met de gebruiks functies van de Rijn voor waterafvoer, transport en energievoorziening, zal een herstel tot de aantallen van de vroegere zalmpopulatie niet mogelijk zijn. Door middel van een integrale en internationale aanpak wordt wel een gedeeltelijk herstel mogelijk geacht. Het project begint deze maand, heeft een looptijd van 3,5 jaar, en omvat de volgende fasen: 1: Het in kaart brengen van de milieu- eisen van de zalm en de zeeforel. 2: De opstelling van een knelpunt-ana lyse in verschillende wateren. 3: Het ontwikkelen van inrichtings maatregelen ten behoeve van migra tiewegen en het paai- en opgroeige- bied. 4: De herintroductie van de zalm en de zeeforel. 5: Evaluatie, strategie-ontwikkeling en verdere uitvoering. Het project zal zowel nationaal als in ternationaal een grote mate van sa menwerking vergen. Voor de uitvoe ring van het project wordt in Neder land samenwerking gezocht met het ministerie van Landbouw en Visserij, het ministerie van Verkeer en Water staat en het ministerie van Volkshuis vesting, Ruimtelijke Ordening en Mi lieubeheer. Daarnaast zal overleg plaatsvinden met de regionale en lan delijke visserij-organisaties en met lo kale waterbeheerders. In internatio naal verband zal samenwerking wor den gezocht met de bij het 'Rijn Actie Plan' betrokken instanties en organi saties, waarbij in de eerste plaats wordt gedacht aan de Internationale Commissie ter Bescherming van de Rijn (IKSR). Nu maar hopen dat al deze inspannin gen tot resultaat mogen leiden. Constand van Schelven De waterkwaliteit van de Rijn is al vele jaren onderwerp van overleg tussen de Riinoeverstaten Zwitserland, Frank- Het uitzetten van jonge zalm en zeeforel in een beek. De neushoornvogel. Schoenen passen is echter een lastig karwei. In veel schoenenzaken prijkt tegenwoordig prachtige meetappara tuur die de indruk wekt dat het tegen woordig allemaal een stuk gemakkelij ker is een passende schoen voor uw kroost te vinden. Niets is minder waar. De nu gangbare voetmeetapparaten zijn niet nauw keurig genoeg. Ieder merk heeft zijn ei gen apparaat ontwikkeld. Helaas be tekent dit dat meten van maat 28 bij merkapparaat A niet geldt voor die leuke rode schoen maat 28 van merk C. De onderlinge verschillen in maten tussen diverse merken kunnen oplo pen tot een hele maat. Een poging om orde in deze chaos te scheppen door middel van een inter nationaal gestandaardiseerd maat- stelsel, Mondopoint genaamd, is voor lopig helaas mislukt. Schoenen kopen zonder je 'bereidwillige' kleuter, om dat u zijn of haar maat weet is dan ook uit den boze. Met de bovenstaande term maat wordt de lengtemaat van de schoen bedoeld. Kijken we echter naar de breedtemaat dan is het nog droeviger gesteld. Schoenen van merken, die maar één breedtemaat kennen, vallen steeds erg breed. Dit met het idee dat wanneer er een brede voet in kan er in ieder geval ook een smalle voet in kan. In de wijd- tematen zitten afwijkingen van enkele millimeters tot een hele centimeter. Wil je toch een zo goed mogelijk pas sende schoen voor je kind kopen dan vergt dit enige huisvlijt. Laat je kind met blote voeten op een kartonnetje gaan staan (bijvoorbeeld een schoe nendoosdeksel) of teken met een pen of potlood langs de rand van de blote voeten (pen loodrecht op het karton goed rekening met de groei van de voet. Wat de breedte betreft: goed opletten of de schoenen aansluiten rond de hiel en op de wreef, zodat de voet niet voor- of achteruit kan schuiven. Opzij ach ter mag de schoenrand niet tegen de knobbel van de enkel komen; dat kan pijnlijk worden bij het lopen. Bij een vetersluiting mag je de randen van de sluiting niet tegen elkaar kunnen trek ken dan is de schoen te wijd/breed. In een goede schoenwinkel zullen ze al le tijd voor u en uw kind nemen. Ze zul len de computergestuurde meetappa ratuur met verstand gebruiken en de betrekkelijkheid ervan inzien. Maar bovenal zullen ze het een eer vin den een kind met goed passende schoenen de winkel te laten verlaten omdat ze evenals u belang hechten aan goede voeten. De voetkartonnetjes kunt u in zo'n winkel zonder schroom te voorschijn halen en zij zullen samen met u de kar tonnetjes in de diverse modellen frie melen, want behelpen is het nog steeds. M. Wijnen, jeugdarts GGD Zeeland. De Organisatie ter Verbetering van de Binnenvisserij (OVB) begint nu met een project dat ertoe moet bijdragen de zalm en de zeeforel terug te brenen in de Rijn. De uitvoering van dit project 'Ecolo gisch herstel van de zalmstand in het Nederlandse stroomgebied van de Rijn' is mogelijk gemaakt door het Sandoz Rijnfonds, een door het che misch farmaceutich concern Sandoz ingesteld fonds dat projecten finan ciert op het gebied van onderzoek naar en verbetering van het milieu in de Rijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 7