PZC Proces-verbaal tegen schipper na verlies van dieselolie Bij bouwdok Schaar is ruimte voor 15 bedrijven Anderen plezier doen, dat is voornaamste Bouw droogdok in Breskens nagenoeg rond AH en gemeente Hulst akkoord VERWACHTING COVRA: provincie 13 Duinwater Poten ZEEUWSE PRIJS VOOR M. P. DE BRUIN OVEREENKOMST FINANCIERING RAAD HEEFT LAATSTE WOORD DINSDAG 26 SEPTEMBER 1989 Kernenergie Ontmoetingsdag gereformeerde vrouwenbond Helpen Vier verdachten van diefstal in Sluis bij grens aangehouden Computerclub bijeen Vernielingen aan boomgaard in Oudelande Radioactief afval in 1992 naar Sloe PETTEN - De Centrale Organisatie Voor Radioactief Afval (COVRA) verwacht dat halverwege 1992 het Nederlandse laag- en middel radioactief naar het Zeeuwse Sloegebied verhuist. Momenteel ligt dat - voor zover al geproduceerd - nog opge slagen op het terrein van het Energie-onderzoek Centrum Ne derland (ECN) bij Petten. Daar zijn inmiddels verzameld: bij na 12.000 vaten van uiteenlopend formaat, 259 containers ge vuld met radioactieve kadavers en bijna 68.000 liter organi sche vloeistof. Dit blijkt uit het verslag van COVRA over 1988. Het opslag-en verwerkingscomplex in Nederland met 2.000 of 4.000 mega- hetSloe had eerder dan medio 1992 ge reed moeten zijn, maar bezwaren te gen COVRA's komst vertraagden de plannen. Het complex wordt in gedeel ten gebouwd. Zo komt het gedeelte dat bestemd is voor hoog radioactief afval - al dan niet warmteproducerend -niet vóór 1995 in gebruik. De opslag in het Sloegebied bij Borsse- leis tijdelijk. Te zijner tijd moet het af val naar een definitieve berging ver dwijnen. De wijze waarop en de voor waarden waaronder definitieve ber ging plaats vindt, zijn nog niet vastge steld. Er wordt onderzoek, in samen werking met West-Duitsland, uitge voerd. COVRA verwacht op korte ter mijn geen resultaten. Wel gaat de organisatie ervan uit dat een oplossing voor eindberging is: opslag in een daartoe aan te leggen zoutmijn in de diepe ondergrond binnen Nederland. Watt. Aan voorbereidingskosten voor het nieuwe nationale opslag- en verwer kingscomplex is inmiddels bijna zes miljoen gulden uitgegeven. Het duur ste is een voorontwerp van een gebouw en installaties voor hoog radioactief afval. Door de ingebruikname van het com plex neemt de personeelssterkte van de organisatie fors toe: nu 15, straks 70 tot 100 medewerkers (in de loop van de jaren negentig). COVRA moest vorig jaar de tarieven met vijf percent verhogen. De kosten voor één kubieke meter verwerkt vast laag- en middel radioactief afval ko men op bijna 2.600 gulden. De omvang van het opslag- en verwer kingscomplex is in de eerste fase afge stemd op de huidige afvalstroom aan radioactief afval, waaronder de twee kernenergiecentrales in Borssele en Dodewaard. Het milieu-effectrapport dat COVRA voor het Sloe-complex heeft opgesteld gaat uit van uitbrei ding van de toepassing van kernener gie voor elektriciteitsopwekking in ZIERIKZEE - De Gereformeerde Vrouwenbond in Zeeland houdt don derdag een provinciale ontmoetings dag in de gereformeerde kerk in Zierik- zee. Dr Simon Schoon, medewerker van Kerk en Israel in Mijdrecht, spreekt over het thema 'Het Nieuwe Testament lezen met de joden; veran dert ons geloof daardoor Het mid dagprogramma bevat muziek en een voordracht rond het boek Prediker. ■VLISSINGEN - De sterke gasolie- lucht, die zondagavond op Het Eiland in Vlissingen te ruiken was, is veroor zaakt door vijfhonderd liter marine dieselolie (MWO), die in het water van de Binnenhaven was gestroomd. De rijkspolitie te water heeft proces-ver baal opgemaakt tegen de schipper van de voorraadbak Roma. Na klachten van Eilandbewoners stel den politie, brandweer en rijkswater staat zondag een onderzoek in naar de herkomst van de indringende lucht. De bunkerboten Roma en Irene ble ken verantwoordelijk te zijn voor de stank. De ene had dieselolie overge pompt naar de andere. Vervolgens was de persleiding leeggeblazen met lucht. Hierbij was een koppeling losgespron gen, waardoor vijfonderd liter in het water was beland. De olie is via de sluizen ook in de Bui tenhaven terechtgekomen. Volgens een woordvoerder van de gemeentepo litie zijn de olierestanten vanuit het water opgeruimd. De dienstkring Wes- terschelde van Rijkwaterstaat kon dat niet bevestigen. Het zou niet gebruike lijk zijn om dieselolie op te ruimen, om dat ze geen laag op het water vormt en snel verdampt. Een archieffoto van het bouwdok Schaar, met onderin de landtong waarop de bedrijven gevestigd moeten wor den. Linksonder is ruimte geprojecteerd voor onder meer viskweekvijvers. De grond links van het bouwdok is bestemd voor publieksvoorzieningen, een congres- en promotieruimte en een hotel. NEELTJE JANS - In en om het bouwdok Schaar op het voormalige werkeiland Neeltje Jans is plaats voor 12 tot 15 bedrijven op een be drijventerrein voor visserij-activi teiten. Dat terrein moet een onder deel vormen van het World Fish Center (WFC). De stichting WFC streeft er naar over een jaar de eer ste bouwwerken te kunnen realise ren. Aan inkomsten van bezoekers wordt 2,5 miljoen gulden per jaar verwacht. Het bouwdok Schaar dient als reservoir van zuiver zee water voor de aangrenzende bedrij ven. Bij een presentatie van het inrich tingsplan voor het visserij bedrij venterrein liet drs R. Dijkema van het rijksinstituut voor visserijon- derzoek (Rivo) maandagmiddag we ten dat er voldoende voedsel in het water in het bouwdok zit. Die voed- selhoeveelheid biedt mogelijkheden voor drie oesterkwekerijen (met een produktie van elk 600.000 platte Zeeuwse oesters per jaar) en de kweek van zo'n 20 ton vis per jaar. Ook is er gelegenheid voor het kwe ken van oesters op zogenaamde hangcultures, maar omdat dit een arbeidsintensieve en daardoor dure methode is, moet het gezien worden als een nevenactiviteit. Dat geldt ook voor het kweken van kreeften. In een studie naar de haalbaarheid van het visserijcentrum op Neeltje Jans is onder meer een enquete on der schaal-, schelpdieren- en vis- kweekbedrijven verwerkt. Uit dat onderzoek bleek dat er voldoende belangstelling zou zijn voor vesti ging in het centrum. Op dit moment hebben zich echter nog maar vier bedrijven concreet als gegadigde ge meld. De landgebonden bedrijven in het centrum worden gesitueerd op de landtong tussen het bouwdok en de betonhaven. Aan de betonhaven van Neeltje Jans kan ook eenloska- de aangelegd worden, maar de be drijven die over een dergelijke voor ziening willen beschikken moeten wel op een extra kostenpost reke nen. Het World Fish Center stoelt op drie poten: onderzoek en ontwikke ling; opleiding en promotie en com merciële dienstverlening. Het maandag gepresenteerde plan be perkt zich tot het onderdeel com merciële dienstverlening. Tussen het bouwdok en het Topshuis zijn een hotel, een congres- en promotie ruimte en publieksvoorzieningen geprojecteerd. Verder wordt er van uit gegaan dat het publiek op brug gen in het bouwdok een kijkje kan nemen in enkele van de bedrijven. Aan de oostzijde van het bouwdok zou volgens de plannen de tak on derzoek en ontwikkeling gevestigd moeten worden. Bij de opzet van het plan speelde on der meer het milieu een grote rol. Zo is er van uit gegaan dat het afvalwa ter van de bedrijven eerst gezuiverd wordt en daarna geloosd in de be tonhaven. Daar is voor gekozen om het water in het bouwdok Schaar zo zuiver mogelijk te houden. Om de kosten van de infra-structuur er uit te halen wordt uitgegaan van een kostprijs van 78 gulden per vier kante meter. Daar komt vervolgens de grondprijs bij, maar de hoogte daarvan is afhankelijk van onder handelingen met de eigenaar van de grond op Neeltje Jans. Een onderzoeksinstelling heeft al een optie op een stukje van het ter rein gevraagd voor de invulling van deze poot van het World Fish Cen ter. Ook worden al activiteiten in het kader van onderwijs en promo tie ontwikkeld. De stichting World Fish Center begint dit jaar nog met de cursus viskweek en later met de cursus schaal- en schelpdieren. De ze cursussen worden voorlopig in een van de gebouwen van de Delta Expo gehouden. MIDDELBURG - De passage komt voor in Au Pair, de nieuwste roman van Willem Fredcrik Hermans. De Franse generaal, bij wie de Vlis- singse - 1,92 meter lange - Pauline au pair gaat, blijkt een bewonderaar van de in de Scheldestad geboren te kenaar Constantin Guys. De gene raal is op de hoogte van de grote overzichtstenstoonstelling, die in 1954 in Vlissingen aan het werk van Guys (1802-1892) werd gewijd. En hij weet van de vriendschap met de Franse dichter Baudelaire, die eens een beschouwing over de van oor sprong Vlissingse kunstenaar heeft geschreven. In die studie wordt Guys als meneer G aangeduid. De tekenaar wilde het niet anders; hij was - in de woorden van Baudelaire - een orkaan van be scheidenheid, 'un ouragan de modes- tie'. M. P. de Bruin heeft de roman van Hermans op zijn bureau liggen. Een geel kattebelletje op pagina 131, waai- de passage over Guys begint. Het verhaal trof hem en bood - zo dacht hij - een passende opening voor het gesprek. Vandaag (dinsdag) ontvangt De Bruin (1922) de Zeeuwse Prijs voor Kunsten en Wetenschappen. De prijs bestaat uit een gouden draagpen- ning, een oorkonde en 1000 gulden. Het dagelijks bestuur van de provin cie wil met de toekenning duidelijk maken dat de in Middelburg woon achtige historicus en archivaris zich bijzonder verdienstelijk heeft ge maakt op cultureel terrein. Het is de elfde keer dat de in 1956 ingestelde prijs wordt uitgereikt. Eerder werd de onderscheiding toegekend aan Zeeuwen als dr H. C. M. Ghijsen, mr J. C. J. van Schagen, E. Flipse, dr P. J. Meertens, Hans Warren, G. A. de Kok en mr J. J. van der Weel. M. P. de Bruin: „Als schooljongens op mijn aangeven een leuk iverkstuk maakten, vond ik dat zeker zo aar dig." Na bijna een halve eeuw publiceren en doceren valt hem dan de Zeeuwse Prijs ten deel. Een prijs waar De Bruin heel blij mee is: „Het zou valse bescheidenheid zijn om dat te ont kennen." Kan hij aangeven, waar voorhij de prijs krijgt? Au Pair wordt opgeslagen, de be scheiden Constantin Guys wordt ten tonele gevoerd. Dan verschijnt het Zeeuws Tijdschrift op tafel. „Kijk", zegt de historicus, „in 1952 publi ceerde W. de Bruine in het Zeeuws Tijdschrift een artikel over Guys. Moet je eens naar de eerste noot on der het verhaal kijken..." In die ver antwoording van het artikel wordt gemeld dat M. P. de Bruin de schrij ver attendeerde op het familie-ar chief Van Doorn. „Dat bedoel ik nou", zegt De Bruin. „Ik heb er altijd naar gestreefd mensen in woord en geschrift te helpen. Het is gewoon leuk om met datgene, wat je zelf in je kop hebt verzameld, anderen een plezier te doen." Hij heeft zich op het gesprek voorbe reid. Onder handbereik liggen twee proefschriften uit 1960 en 1965, waar in de promovendi hem in hun voor woord bedanken voor de ontvangen inlichtingen. „Mijn hulp mondde uit in dissertaties en doctoraalscripties. Dat heeft me goed gedaan. Overigens beperkte ik me niet tot steun aan we tenschappelijke geschiedvorsers. Ook schooljongens konden bij mij te recht. Als ze op mijn aangeven een leuk werkstuk maakten, dan vond ik dat zeker zo aardig." Vraagbaak voor de al dan niet profes sionele historici. Dienstbaarheid - vindt hij - is ook een trefwoord, dat in dat kader past. „Neem de cursussen, die ik tot drie jaar geleden voor de Zeeuwse Volks Universiteit gaf. Ik besteedde veel aandacht aan Vlaan deren, dat ik nog altijd als mijn twee de vaderland beschouw. Uit reacties merkte ik dat de mensen het leuk vonden. Ik had meestal zo'n zeventig cursisten; vergeleken met de andere cursussen was dat erg veel." De Bruin zette zich ook in voor de gid- senopleiding voor de stad Middel burg en de daar gesitueerde abdij. „Dienstbaarheid in woord en ge schrift, en aan iedereen die erom vroeg." Die houding heeft hem in de loop der jaren veel lof opgeleverd. Ondanks die grote waardering is het mogelijk, dat het prestige van de prijswinnaar de laatste jaren enkele deuken heeft opgelopen. De Bruin kwam na zijn afscheid van de Zeeuwse Bibliotheek twee keer kort achter elkaar negatief in de publici teit. In november 1987 ontdekte de Terneuzense gemeenteraad dat er sinds 1970 ruim 10.000 gulden voor een geschiedschrijving van Bier vliet zou zijn uitgegeven. De Bruin zou het werk met twee co-auteurs voor zijn rekening nemen. Het is er nooit van gekomen. Dus werd de in druk gewekt dat er geld was opge streken voor een studie die nooit was uitgevoerd. De afloop van de zaak heeft nimmer de krantekolom men gehaald. Bij nader onderzoek bleek dat de gemeente alleen een be drag heeft betaald voor gemaakte onkosten in de eerste fase van het on derzoek. Toen er geen vervolg kwam is er ook geen cent meer aan uitgege ven. De tweede affaire speelde anderhalf jaar geleden. Ter gelegenheid van de restauratie van de Nieuwe of Grote Kerk in Zierikzee schreef De Bruin een korte geschiedenis van de kerk. Daarmee joeg hij de Schouwen-Dui- velandse streekarchivaris H. Uil in de gordijnen. De Bruin zou op onspor tieve wijze gebruik hebben gemaakt van gegevens uit een boek van Uil, dat bij diezelfde gelegenheid ver scheen. De winnaar van de Zeeuwse Prijs kijkt met gemengde gevoelens terug op die kwestie. „Zowel Uil als ikzelf betreuren het dat de zaak in de publiciteit is gekomen. Hij heeft het niet zo bedoeld. En ik ook niet, ik had hem makkelijk een keer extra kun nen citeren. Onze verhouding is er echter niet door vertroebeld. Voor zover ik weet zal hij bij de prijsuitrei king aanwezig zijn. Ik heb in de loop van mijn leven veel geschreven, altijd met een exacte bronvermelding. Na tuurlijk heb ik me niet aan plagiaat schuldig gemaakt." De misverstanden over het honora rium en het auteursrecht zijn uit de wereld. Wat rest is de waardering, die vandaag in de vorm van de Zeeuwse Prijs tastbaar wordt. BRESKENS - De financiële hobbel die de komst van een droogdok naar Breskens nog in de weg stond, is maandag tijdens overleg tussen wet houder J. Thomaes en de Breskense Scheepsbouw- en Machinefabriek (BSM) weggenomen. Beide partijen nemen de helft van het tekort van 114.000 gulden voor hun rekening. „We moeten enkel nog de garantie krijgen dat het dok minimaal tien jaar functioneert en wanneer dat niet het geval is, er een deel van het over heidsgeld terugvloeit", vertelde Tho maes desgevraagd. De wethouder wil daar uiterlijk don derdag uitsluitsel van BSM over krij gen. „Vrijdag wordt het punt behan- SLUIS - Twee mannn en twee vrou wen uit Oostende zijn zondag door de rijkspolitie groep West-Zeeuwsch- Vlaanderen aangehouden. Zij worden ervan verdacht kleding te hebben ge stolen uit de winkel van G. in Sluis. Het viertal werd aangehouden toen het de Nederlands-Belgische grens wilde passeren. Twee verdachten, R. H. C. de L. en D. E. de W., zaten in een auto. De andere twee, E. M. en C. de W., wilden lopend de grens over. De verdachten en de au to werden meegenomen. De vier ont kenden de diefstal te hebben gepleegd. Ze werden, nadat proces-verbaal was opgemaakt, weer vrijgelaten. De ge stolen kleding, een spijkerbroek en een overhemd, is niet teruggevonden. MIDDELBURG - De Big Ben Compu terclub afdeling Zeeland houdt vrijdag 29 september de maandelijkse bijeen komst voor gebruikers van Acom- computers. Onderwerpn op deze avond zijn bestandsbeheer en tekst verwerking. De bijeenkomst in de Zeeuwse Bibliotheek begint om 19 uur. deld in de commissie financiën en het zou dan in de raad van oktober op de agenda kunnen staan", aldus Tho maes. Zoals gemeld steekt de provincie 300.000 gulden in het project en ook de gemeente Oostburg legt eenzelfde be drag op tafel. De gemeenteraad is daarmee al akkoord gegaan. „Ik heb begrepen dat het voor de raad niet als een verrassing komt dat het bedrag van 300.000 gulden niet toereikend is", wist Thomaes. Met het geld van de ge meente, de provincie en het aandeel van BSM worden infrastructurele maatregelen getroffen. Het is niet al leen voor BSM belangrijk dat er een dok komt. De gemeentelijke bankhel- ling in de handelshaven in Breskens moet verdwijnen omdat deze niet meer aan de milieu-eisen voldoet. „We hebben van rijkswaterstaat toestem ming om de bankhelling nog tot begin volgend jaar te gebruiken", deelde Thomaes mee. Volgens hem is er be hoefte aan een droogdok in Breskens. OUDELANDE - Onbekenden hebben in de nacht van zondag op maandag huisgehouden in de boomgaard van fruitteler P.O. aan de Vijfzoodijk in Oudelan de. De fruitteler moest maan dagmorgen constateren dat een groot aantal appels van het ras Jonagold, in totaal ongeveer 4000 kilo, van de bomen was ge rukt. Het ooft lag her en der over de grond verspreid. Dat levert de fruitteler, die juist maandag met de pluk wilde beginnen, een schadepost van 5 a 6000 gulden op. De rijkspolitie groep Borsele ver zoekt eventuele getuigen zich met haar in verbinding te stellen (telefoonnummer 01106 - 1500). HULST De leiding van het Ahold- concern is bereid om de gemeente Hulst ruim zeven ton te betalen voor ruim 1500 vierkante meter grond op het 's Gravenhofplein in de Hulster binnenstad. Dit heeft het grootgrut- tersconcem het gemeentebestuur la ten weten. „Op grond van dat weliswaar monde linge bericht kunnen we nu gerust stel len dat Albert Heijn terugkeert naar Hulst. We wachten nog op een schrifte lijke bevestiging, maar alles is nu op zakelijk vlak in kannen en kruiken", zo liet wethouder G. A. van de Voorde (ruimtelijke ordening) maandag we ten. Op politiek vlak staat het Hulster ge meentebestuur echter nog 'een rob bertje vechten' te wachten. Vorige week maandag werd het college door leden van de financiële commissie fel bekritiseerd. De grondprijs van 470 gulden per vierkante meter was vol gens de meeste commissieleden veel te laag. De WD'er A. de Booy en W. F. de Brouwer (Gemeenschappelijke Belan gen) vonden de opstelling van het col lege tijdens de onderhandelingen met vertegenwoordigers van het concern 'te onzakelijk'. Volgens De Booy zou den met die 'belachelijk lage prijs' ook wel andere supermarktketens interes se hebben gehad voor de grond in de Hulster binnenstad. Wethouder G. A. van de Voorde ver wacht niet dat de raad de komst van Albert Heijn zal beletten. „Tijdens de raad zullen wij met goede argumenten komen om de gemeenteraadsleden er van te overtuigen dat we goede zaken hebben gedaan", zei de wethouder. Donderdagavond velt de Hulster ge meenteraad het oordeel over het al dan niet doorgaan van de bouw van een nieuwe vestiging van Albert Heijn in Zeeuwsch-Vlaanderen. De raads vergadering begint om 19.00 uur. (Slot van pagina 9 drs E. H. T. M. Nijpels van milieube heer dringt de Stichting erop aan de verdroging van de duinen te stoppen. Dat kan onder meer door de waterlei dingbedrijven te verplichten de ont trekking te verminderen. In onderzoek van de Vewin naar de gevolgen van wa terwinning voor de grondwaterstand, is het duingebied (met natuurwaarden van internationale allure) buiten be schouwing gelaten. Geheel ten on rechte, aldus de Stichting Duinbe houd. Zo is van de vochtige duinval leien 75 procent ernstig verdroogd door de grondwateronttrekking. Juist deze duinvalleien zijn groeiplaats van de meest waardevolle vegetaties in Ne derland. De Stichting herinnert aan het nationale Natuurbeleidsplan, waarin de duinen tot beschermd ge bied worden verklaard en de water winning moet worden teruggedron gen. ZWOLLE - In Zwolle is op 64-jarige 'leeftijd de heer P.A. (Peter) Roels overleden. De heer Roels was van 1962 tot 1978 lid van de statenfractie van de PvdA in Zeeland en van 1971 tot 1981 Tweede-Kamerlid voor die par tij. Na de opleiding hbs-b in Gouda stu deerde Roels, geboren in Boskoop, in de oorlogsperiode enige tijd scheikun de in Delft. Deze studie moest hij af breken omdat hij weigerde de door de bezetter geëiste studentenloyaliteits verklaring te tekenen. Na enkele on derduikjaren in Friesland kwam hij via de kweekschool in Den Haag in het onderwijs terecht, eerst in Leiden en later in Haarlemmermeer. In 1957 kwam hij naar Sint-Maartensdijk, waar hij leraar werd aan de gemeente lijke lagere technische school. Daar ook stortte hij zich in de politiek. Hij werd er voorzitter van de plaatselijke PvdA-afdeling. Zijn activiteiten op Tholen leidden in 1962 tot zijn verkie zing in de Zeeuwse staten. Tot 1978 maakte hij deel uit van de PvdA-sta- tenfractie. Sinds 1971 combineerde hij deze functie met het lidmaatschap van de Tweede Kamer. Als PvdA-kamerlid behartigde hij tien jaar Zeeuwse be langen. In 1981 maakte hij gebruik van een wachtgeldregeling, waarna hij naar Zwolle vertrok en zijn banden met Zeeland verbrak. Sindsdien ver vulde hij geen politieke functies meer. De crematie van de heer Roels, heeft maandag in Zwolle plaatsgevonden. P.A. Roels (foto 1975)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 23