almanak Graafmachine haalt arsenaal aan wapens uit de grond Schonere Schelde afdwingbaar via het internationaal recht Wethouder L. Wouters op matje over uitspraken rond herindeling DE KAASBOER ProSIgn office systems wmmm \erschoore AUTO STURM BERENDRECHTSLUIS GEOPEND de band DUO SOUND Scheldewater onmeetbaar slecht A ATARI ROTTERDAMSE PROFESSOR FRACTIES WESTKAPELLE OPGESCHRIKT Schade NACHTCLUB Uitdiepen Meubelen PRIJSD00RBRAAK! Atari 1040 STfM VANDAAG OPEN DAG Proficiat RIJCKHOLT U zit goed met de keuze van uw totaalinrichting ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1989 ANTWERPEN - De haven van Antwerpen heeft grootse toekomstplannen. Het havenbedrijf wordt de komende jaren volkomen gemoderniseerd om vooral na 1992 een nog belangrijker rol als 'toegangspoort van Europa' te kunnen spelen. Minister Johan Sauwens van Openbare Werken en Verkeer: „Al onze aandacht zal in de toe komst moeten gaan naar de verdere ontsluiting op de linker-Scheldeoever, de verbetering van de toegangswegen vanuit zee en'de verdere uitbouw van de getijgebonden aanlegplaatsen, zoals de nieuwe containerkaai die in april volgend jaar in gebruik wordt genomen." VANAVOND LIVE MUZIEK I Kaasboerweg, Biggekerke Geopend van 21.00-04.00 uur ENTREE: 5,- P.P. Sauwens zei dat vrijdagochtend bij de opening van de Berendrechtsluis, de grootste sluis ter wereld. De opening werd verricht door koning Boudewijn, die met een druk op de knop een van de grote sluisbruggen in beweging bracht. De toespraken stonden volledig in het teken van de verdere uitbouw van we reldhaven Antwerpen. Minister Sau wens: „De wereldhandel vereist dat havens zich continu aanpassen en mo derniseren en dus inspelen op de stij gende vraag naar goederen en goede renverwerking. Door zijn geografische ligging vormt Vlaanderen, met de ha ven van Antwerpen en de overige Vlaamse havens, een ideale toegangs poort van en naar Europa, vooral na 1992. De beleidsbeslissingen, die de komende jaren worden genomen, zul len het aanzien van de haven van Ant werpen mede bepalen bij aanvang van de 21ste eeuw." De toekomst van de haven van Ant werpen, constateerde Sauwens, hangt echter wel voor een belangrijk deel af van de uitdieping van de Wes- terschelde. „Op dat vlak is het te ho pen dat de onderhandelingsdelega ties op korte termijn vruchtbare re sultaten kunnen boeken." De minister pleitte trouwens ook voor intensiever overleg tussen de Antwerpen, Gent en Zeebrugge. Wat dat betreft verwacht Met een stil gemoed wandelden wij dezer dagen, verloren in mijmerij, door de zonovergo ten straten van de monumen tale Middelburgse binnenstad. De schrik sloeg ons echter om het hart, toen onze blik werd getroffen door een opschrift achter het raam van een ne ringdoende. „Uw meubelen staan bij Maartense Tapijt. Plein 1940," lazen wij. Nu hebben wij het er toch al niet op, dat onze meubelen zon der omslag uit onze woning worden gesleept, maar de ge dachte, dat onze sofa zou zijn opgeslagen in een ruimte, die mogelijk binnenkort als speel hal in gebruik genomen wordt, verontrustte ons buitensporig. Buiten adem kwamen we dan ook aan op Plein 1940. Waar geen spoor van onze huisraad te bekennen viel. Des avonds bleken, bij het be treden van ons sober gestof feerde onderkomen, al onze aardse goederen in onge schonden staat op hun plek te staan. Met een stil gemoed hebben wij Plaatsgenomen in één onzer le deren fauteuils. Verloren in mijmerij over de bedoelingen van Maartense Tapijt. hij, zo bleek, veel van de op te richten Vlaamse havencommissie. De Antwerpse schepen voor de haven J. Devroe hamerde, net als de minister, op de noodzaak voortdurend te mo derniseren. Er is al een nieuw scheep vaart-begeleidingssysteem ingevoerd, het eigen stedelijk havenbedrijf wordt 'gedynamiseerd' en er zijn, nog voor de nieuwe container-terminal vlakbij de MIDDELBURG - Een proef met biolo gische bemonstering van de Schelde - afgelopen zomer gehouden - is volle dig mislukt. Het experiment met zoet watermossels uit het IJsselmeer, dat door rijkswaterstaat Zeeland en de Vlaamse Maatschappij voor Water zuivering (VMW) was opgezet, moest vroegtijdig worden afgebroken om dat het Scheldewater 'onmeetbaar slecht' blijkt te zijn. De mossels, in korven op vier plekken in de Schelde gehangen, waren na twee weken voor 98 procent dood. Oorzaak: verstik king en vergiftiging. Volgens de VMW onderstreept de snel le dood van de proefdieren, dat er met name in Wallonië en Brussel op korte termijn zuiveringsmaatregelen nood zakelijk zijn. Zelfs met een eenvoudige voorzuivering van het rioolwater uit Brussel (dat nu ongezuiverd op de Schelde wordt geloosd) is al een forse verbetering bereikbaar. Het misluk ken van de mosselproef staat niet op zichzelf. Recent stuurde rijkswater staat Zeeland het onderzoekschip Ar gus de Schelde op. Monstername toon de aan dat de Schelde nagenoeg zuur stofloos is. Tot de mosselproef werd besloten na dat eerdere proeven in Rijn en Maas uitwezen dat waterverontreiniging met deze methode goed in beeld te brengen is. Zware metalen, PCB's en PAK's hopen zich op in mosselvlees. De omvang van de vervuiling is zo doende beter vast te stellen dan bij wa- teronderzoek. De Nederlandse mos sels werden uitgezet in Baasrode, Ap pels, Mellen en Asper. Al na één week waren de korven dichtgeslibd. Kort daarna was alle leven geweken. De VMW en rijkswaterstaat Zeeland heb ben besloten het experiment stop te zetten. Berendrechtsluis in gebruik is geno men, al plannen voor een tweede, grote containerkade. Devroe: „Het gemeen telijk havenbedrijf is resoluut de weg van de totale vernieuwing ingesla gen." Ook hij stond stil bij de uitdieping van de Westerschelde. „Meer dan tien jaar al hopen en verwachten we dat de diepgang van De Wielingen voor onze kust en van de Schelde, althans op die enkele plaatsen waar dat nodig is, wordt aangepast aan het moderne ver keer, aan de behoeften van de moder ne scheepvaart. Maar het is er, on danks toezeggingen, nog niet van ge komen. Desondanks is de verdieping voor de Antwerpse haven het meest dringend, het meest noodzakelijk, van de allerhoogste prioriteit." Devroe heeft alle hoop nu weer gevestigd op een nieuwe onderhandelingsronde. „Naar men zegt bestaat thans in Ne derland bereidheid om dit dossier in positieve zin aan te pakken, omdat een dossier dat zoveel jaar onopgelost is gebleven, de goede relaties tussen de beide landen niet langer mag verzu ren." De opening van de grootste sluis ter wereld was vrijdagochtend en -middag vooral een feest voor genodigden. On der hen minister N. Smit-Kroes van verkeer en waterstaat en oud-premier B. Biesheuvel, die de Nederlandse de legatie bij de onderhandelingen over de Waterverdragen leidt. Koning Bou dewijn voer de sluis binnen aan boord van het marinebevoorradingsschip Godetia. Na de officiële openingshan deling onthulde de Belgische koning een gedenkplaat, waarna hij de ten toonstelling 'Van Bonapartesluis tot Berendrechtsluis', ingericht in een van de dienstgebouwen, opende. De Bonapartesluis was het eerste Ant werpse sluisje. Het werd in 1811 in ge bruik genomen en deed dienst tot 1974. Sindsdien werden in het Ant werpse havengebied zeven nieuwe sluizen gebouwd. De Berendrechtsluis heeft iets meer dan 600 miljoen gulden gekost. De afmetingen: 500 meterlang, 68 meter breed en 18 meter diep. De schutcapaciteit van de sluizen in Ant werpen stijgt door de ingebruikname van de nieuwe sluis met ongeveer 60 procent. In april werd via de Beren drechtsluis de 'super' Main Ore ge schut. Het was met z'n 270.000 ton het grootste schip dat ooit in Antwerpen afmeerde. (Advertentie) 6 (Advertentie) Medewerkers van de Duik- en Demonteerploeg speuren in de bodem van de werkplaats bij het Centrum voor Vakopleiding in Middelburg naar oorlogstuig. Op de voorgrond een deel van de 'buit'. MIDDELBURG - Er zit héél wat in de bodem in het bijgebouw van het Centrum voor Vakopleiding van Volwassenen aan de Kleverskerkseweg in Middel burg. De ruimte, waarin zich de werkplaatsen bevin den waar de cursisten worden opgeleid, wordt op het ogenblik verbouwd. Om er een gladde vloer in te krij gen moet er eerst grond worden afgegraven. Die bleek eerst gedeeltelijk verontreinigd te zijn met teer; afge lopen woensdag stuitte de graafmachine op een mor tiergranaat en vrijdag werd een heel wapenarsenaal in de bodem aangetroffen. Kraanmachinist Wim Huibregtse was druk aan het gra ven toen hij plotseling allerlei voorwerpen uit de grond zag steken die er niet thuis hoorden. „Dat was wel even raar, want het was zóveel", vertelde hij gisteren. De Duik- en Demonteerploeg van de Koninklijke Marine in Vlissingen werd gebeld en die onderzocht, gekleed in rubberpak, de grond. Daar kwam het volgende uit te voorschijn: een mitrailleur, dertig geweren, mijn-ont stekers, dertig patronen, gasmaskerbussen en twee Duitse helmen. De spullen waren in niet al te beste staat. Dat ze uit de Tweede Wereldoorlog afkomstig zijn is duidelijk, maar wat nog niet vaststaat is hoe ze op die plek aan de Kleverskerkseweg terecht zijn gekomen. Een woordvoerder van de Duik- en Demonteerploeg vermoedde dat het hier gaat om een vernietigingsplaats van Duitse wapens, vooral omdat alle gevonden voor werpen flink beschadigd waren. Het arsenaal kan ook afkomstig zijn van een Duits schip dat in het Kanaal achter het gebouw heeft gelegen en is ontploft, waar door het wapentuig alle kanten is opgevlogen. Maandag wordt de grond verder afgegraven tot een diepte van tweeëneenhalve meter. De grond gaat dan, met eventuele inhoud, naar Vlissingen waar de Duik- en Demonteerploeg verder naar wapens zal speuren. De reeds gevonden attributen worden opgeslagen in een bunker 'ergens op Walcheren' en worden te zijner tijd opgeblazen. maakt computers betaalbaar. Wereldwijd verkozen tot computer van het jaar! SM 124 muis 4.nn van 1899,- Nil 1499," zolang de voorraad strekt! Official Atari-dealer voor geheel Zeeland. 1 UUR FOTO VIDEO COMPUTERS GROTE MARKT 7 - GOES - TEL.01100-16159 Advertentie TOYOTA CAMRY 1.8 XL stationcar dec. '87. 17.000 km nieuwprijs 34.000.- NU 24.750.- VW GOLF DIESEL CL 1986. 65.000 km 19.750.- FORD SIERRA 1.6 special 21.000 km, 7 maanden jong nieuwprijs 31.000.- NU 26.900,- en nog 100 andere occasions! Noordweg 467, Middelburg tel. 01180-12042 Advertentie MIDDELBURG - Het internationaal recht kan een belangrijk wapen zijn in de strijd voor een schonere Schel de. Via de rechter kunnen bedrijven in België, die op de Schelde lozen, ge dwongen worden de vervuiling bin nen aanvaardbare grenzen terug te brengen. Tevens kan de Belgische overheid ter verantwoording worden geroepen. De gemeente Rotterdam, tuinders en belangengroepen hebben met een be roep op de internationale rechtsorde al belangrijke resultaten geboekt in de aanpak van de verontreiniging van het Rijnwater. Provincie, gemeenten, ha venschappen en particuliere belang hebbenden in Zeeland zouden op die zelfde manier een schonere Schelde kunnen afdwingen. „Het is beslist niet nodig dat er ge wacht wordt tot de onderhandelingen tussen de regeringen van de betrokken landen resultaat opleveren. Na zovele jaren van vruchteloos praten ligt het voor de hand dat particulieren en be stuurders die schade ondervinden van de vervuiling van de Schelde, met de vuist op tafel slaan en de rechter in schakelen." Die suggestie deed professor mr J. M. (Slot zie pagina 12 kolom 7) Telefoon 01107 - 1151* Telefax 01107-2292 Veerweg 16 Postbus 35 4493 ZG Kamperland Ook u bent van harte welkom! A. Plesmanweg 108 - 4462 GC Goes Tel. 01100-21373 zeeland WESTKAPELLE - Westkapelle juicht een gemeentelijke herinde ling helemaal niet toe. Loco-burge meester L. Wouters wordt woens dag door verschillende raadsfrac ties op het matje geroepen vanwege zijn krasse uitspraken over dit voor nemen van minister Van Dijk. Wou ters toonde zich als enige van de (waarnemend) burgemeesters van de vijftien met opheffing bedreigde gemeenten in Zeeland voorstander van herindeling. De SGP-fractie in de Westkappelse gemeenteraad heeft vrijdag schrifte lijke vragen ingediend bij het college met het verzoek deze woensdag pu bliekelijk te bantwoorden. Fractie voorzitter J. Houmes zegt daarmee de in de gemeente ontstane verbij stering en bestuurlijke zorg te willen verwoorden. Vanuit de VVD- en de PvdA-fractie worden de vragen on dersteund. Wouters gaf dinsdag in een reactie op de begroting van het ministerie van binnenlandse zaken te kennen herindeling toe te juichen. Hij gaf daarvoor een aantal argumenten, zo als de omvang en onderbetaling van het ambtelijk apparaat en de matige kwaliteit van het bestuur. „Er wor den verkeerde beslissingen geno men, omdat teveel naar personen wordt gekeken en te weinig naar de zaak. Daardoor wordt niet altijd ob jectief gehandeld," zei hij. Deze uitspraak schoot verschillende raadsleden in het verkeerde keelgat. Houmes vraagt: „Mogen wij aanne men dat de gedane opmerkingen over de kwaliteit van het bestuur en kel betrekking hebben op uw college en niet op de gemeenteraad in haar totaliteit?" Ook K. Huiszoon (vvd) maakt bezwaar tegen dé beschuldi ging. Hij vindt dat Wouters de bewe ring met voorbeelden hard had moe ten maken. M. Reijnhoudt delen zijn mening. Reijnhoudt vindt dat Wouters het recht heeft op zijn eigen mening en ziet geen reden hem ter verantwoor ding te roepen. Bostelaar benadrukt dat het college nog geen standpunt over herindeling heeft ingenomen. Houmes is bang dat Wouters een breuk en ernstige schade veroor zaakt aan een wellicht in de naaste toekomst opnieuw noodzakelijke strijd voor het behoud van Westkap- pels zelfstandigheid. Hij wil dat de raad woensdag een gezamenlijk standpunt inneemt, zodat de rust in en de geloofwaardigheid van de ge meente worden hersteld. Huiszoon vraagt zich openlijk af wat Wouters heeft bezield. „Hij heeft als wethouder grote capaciteiten. Bin nen het college zijn die echter nogal verschillend. Ik denk dat hij ver moeid en teleurgesteld is door het werken in dit college. Ik zie zijn uit spraken als een waarschuwing of prikkeling." Volgens de VVD-er is CDA-wethouder Wouters de meest capabele persoon binnen het college. Wouters staat in zijn uitspraken al leen. Zijn collega-wethouder J. Bostelaar noch zijn fractiegenoot J. Wethouder L. Wouters:..overtrokken reacties... „De zaak moet genuanceerd worden bekeken. Alle voor- en nadelen moe ten tegen elkaar worden afgewogen. Hoewel een grotere gemeente ge makkelijk kan zijn, bijvoorbeeld bij het uitstippelen van een toeristisch beleid, ben ik er geen voorstander van." Loco-burgemeester Wouters zei vrij dag nog steeds achter zijn uitspra ken te staan. „Ik heb mijn persoonlij ke mening gegeven en die verandert niet wanneer ik als vervanger van de burgemeester spreek." Burgemees ter H. A. van Maldegem is met vakantie en keert dinsdag of woens dag terug. Het is nog onduidelijk of hij de raadsvergadering van woens dag voorzit. Wouters zegt het raar te vinden dat er zo'n drukte om zijn uit spraken wordt gemaakt. „Op herin deling rust nog steeds een taboe. Zoiets moet toch bespreekbaar zijn zonder dat er direct overtrokken reacties komen? Iedereen die er se rieus op studeert, zal moeten toege ven dat herindeling grote voordelen met zich meebrengt." Hij zegt positieve reacties op zijn welwillende houding tegenover Van Dijk te hebben ontvangen. „Nee, de bevolking heb ik er niet over gespro ken. Maar provinciebestuurders en - ambtenaren gaven mij gelijk." Gede puteerde mevrouw E. Maris-Koster liet donderdag weten dat een nieuwe herindeling in Zeeland de komende tien jaar niet aan de orde is. Koning Boudewijn der Belgen opent de grootste sluis ter wereld bij Antwerpen, geflankeerd door minister Sauwens (l) en schepen Devroe. Grootse plannen Antwerpse haven (Van onze verslaggever) (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 9