PZC nformatie is nog in erkennend stadium Magneetkaart openbaar vervoer is van de baan OAS behandelt klacht Wedstrijdbegeleider )uivelsverzen taboe n bibliotheek Almelo Bonn betreurt DDR-stap tegen hervormingsgroep Enorme tekorten in Armenië door economische blokkade Vaarwel rimpels binnen-en buitenland zaterdag23september 1989 BVD controleert uitzendkrachten Schiphol 'AS VOLGENDE WEEK AGENDA Gedropte' oemenen loeten weg Moskou nodigt Peres uit Veto Bush over meer belasting topinkomens rematie De Moor ekt veel mensen it toneelwereld Minister Colombia weg na dreigementen Verzet El Salvador zegt kort bestand op Nobelprijs NIEUW FORUM VECHT VERBOD VOOR RECHTER AAN Dankzij de recente ontdekkingen in de Verenigde Staten Geert veranderingen Studentenvakbond spant kort geding aan tegen de Staat HIPHOL (GPD) - Persoonlijke gegevens van uitzend- ichten die op Schiphol werken, gaan sinds enkele unden via de luchthavenpolitie naar de Binnenlandse jligheidsdienst (BVD). Het gaat om personen die voor werk een speciale pas nodig hebben, tjendkrachten krijgen een formulier toegestuurd met i aantal vragen. Die vragen hebben betrekking op de jitdteit en burgerlijke staat van de werknemer. Daar- ist wordt geïnformeerd naar de namen van medebewo- [sen partners. aendbureaus als Tempo-team vermelden dat het om een verzoek van de luchthavenpolitie gaat. Er wordt bijver- teld dat de gegevens doorgestuurd worden naar de BVD. Een woordvoerder van Schiphol zegt dat een en ander ge beurt in opdracht van de ministeries van Binnenlandse Za ken en Justitie. De vragenlijsten zijn nodig ten behoeve van de veiligheid op en rond Schiphol. Alleen mensen in vertrouwensposities moeten de vragenformulieren invul len, aldus de zegsman. De Rijkspolitie Dienst Luchtvaart, belast met de beveili ging van de luchthaven, spreekt van een standaardproce dure voor mensen in vertrouwensfuncties. (Van onze parlementsredactie) HAAG (GPD) - Informateur Ruud Lubbers publiceert aarschijnlijk pas medio volgende week een agenda voor de alitiebesprekingen tussen CDA en PvdA. Tot die tijd brengt ïbbers samen met de fractievoorzitters De Vries (CDA) en uk (PvdA) de onderwerpen in kaart die tijdens de onderhan- ilingen aan de orde moeten komen. De agenda wordt be bouwd als 'vrij belangrijk' voorportaal voor het regeerak- iord en de regeringsverklaring van het derde kabinet-Lub- irs. iderwerpen die geen plaatsje krijgen de agenda worden door de onder adelaars in principe overgelaten a de nieuwe ministersploeg. Lub- ts blijft voorlopig bij zijn voorstel flink deel van het sociaal-econo- isch beleid door de ministers zelf te tea vaststellen, maar daar voelen de leties niet veel voor. ïbbers, Kok, De Vries en hun secon- inten Wöltgens (PvdA) en Brinkman DA) inventariseren vandaag de so- ial-economische en financiële me- [gsverschillen. Vrijdag kwamen al- n 'immateriële' onderwerpen aan N HAAG (ANP) - Onder grote be- ogstelling, vooral van mensen uit toneelwereld, is gistermiddag in (Haagse crematorium Ockenburgh scheid genomen van de Haagse ac- nr Guido de Moor. Hij stierf deze eek op 52-jarige leeftijd aan kanker, rouwstoet ging via de Koninklijke tiouwburg naar Ockenburgh. Bij de touwburg, door De Moor als zijn eede huis beschouwd, werden twee ansen aan de wagen met het stoffe- overschot gehangen. Leden van Nationale Toneel, waarvan De nor deel uitmaakte, van de Toneel- nep Amsterdam en werknemers van Koninklijke Schouwburg woonden se plechtigheid bij. Ockenburgh spraken Jacques Com- mdeur, acteur en collega van De lor sinds de toneelschool, en Carl 11 der Plas, oud-artistiek leider van Haagse Comedie, de voorloper van (Nationale Toneel. de orde. Zowel fractievoorzitter De Vries van het CDA als PvdA-fractie- voorzitter Kok wenst ruggespraak te houden met de fractie alvorens de (in- )formatie-agenda definitief vorm krijgt. Aangenomen wordt dat de in formateur en de vier onderhandelaars de meeste knopen zelf zullen doorhak ken, en dat nauwelijks een beroep zal worden gedaan op andere leden van de fracties. De besprekingen verliepen vrijdag in een strikt zakelijke sfeer. Kok noemde de stemming „niet slecht. Maar eigen lijk is er nog geen sfeer". Een van de hete hangijzers in de infor matie is de euthanasiekwestie. De rooms-katholieke bisschoppen heb ben Lubbers een brief geschreven waarin zij pleiten voor „een objectie ve, systematische en ook historische studie" om een samenhangend beeld van de problematiek te krijgen. Het antwoord op de vraag naar wets- BOGOTA (AFP) - De Colombiaanse minister van Justitie, Monica de Greiff, die herhaaldelijk door de drugsmafia met de dood is bedreigd, is opgestapt. President Virgilio Barco heeft haar ontslag in de nacht van donderdag op vrijdag aanvaard, zo is in kringen van de president verno men. De 32-jarige De Greiff was de achtste minister van Justitie in driejaar in Co lombia. Een van De Greiffs voorgan gers, Rodrigo Lara Bonilla, werd in 1984 in opdracht van de drugsbaron nen vermoord. Een andere, Enrique Parejo, ontsnapte in 1987 aan een moordaanslag. wijziging is zowel in ethisch als in juri disch opzicht nog „in genen dele uitge kristalliseerd", zo schrijft kardinaal A. J. Simonis namens de bisschoppen aan Lubbers. Er liggen „nog tal van problemen, die niet met een opper vlakkig beroep op de pluriformiteit kunnen worden afgedaan en die niet door een actuele behoefte aan een poli tiek compromis mogen worden ver drongen". De bisschoppen wijzen erop dat de huidige jurisprudentie „niet zonder problemen en onduidelijkheden" is. „De wetgever moet de schijn vermij den helderheid te kunnen scheppen door zonder meer een bestaande juri sprudentie te sanctioneren", aldus Si monis. Hij voegt eraan toe dat Nederland zich door wetswijziging binnen Euro pa zou isoleren. „Het ligt geenszins voor de hand ons land een pioniersrol toe te dichten". De kabinetsinforma teur heeft eerder deze week laten we ten nieuwe wetgeving ook liever uit te stellen. DEN HAAG (ANP) - Mi nister Smit-Kroes (ver keer en waterstaat) heeft besloten de ont wikkeling van een mag neetkaart voor het openbaar vervoer stop te zetten. Zij heeft dat vrijdag aan de Tweede Kamer laten weten. De magneetkaart zou de strippenkaart moeten gaan vervangen. Het is een elektrisch systeem, vergelijkbaar met de pasjes die bij veel bedrij ven worden gebruikt om deuren te openen. Uit overleg met de open- baar-vervoerpartners is Smit-Kroes echter ge bleken dat het niet ver antwoord is nu tot invoe ring van het systeem te besluiten, aldus de be windsvrouw. Dit gezien de onzekerheden die er aan kleven. Die onzekerheden heb ben betrekking op de kosten en baten van het systeem, de fraudege voeligheid, beveiligings aspecten en klantvrien delijkheid. APELDOORN (ANP) - Mr. Pieter van Vollenhoven deed gisteren tijdens de Paleizen Estafetteloop, dienst als motorbegeleider. Voor de zesde keer or ganiseerde de Sport- en ontspanningsvereniging van de Veiligheidsdienst Koninklijk Huis de loopwedstrijd tussen Het Loo en paleis Soestdijk. (Van onze correspondent PARAMARIBO - De Surinaamse re gering moet zich verantwoorden voor het Hof van Justitie van de Organisa tie van Amerikaanse Staten (OAS) wegens schending van de mensen rechten. Dinsdag begint het hof met behandeling van de klacht van nabe staanden van bij het bosnegerdorp Pokigron vermoorde mensen. Daarbij werden op oudejaarsdag 1987 zes burgers gedood door militairen van het nationaal leger. Een zevende slachtoffer, de ooggetuige, bezweek drie maanden later aan zijn verwon dingen. Suriname was in april dit jaar al gedagvaard door de OAS, maar kwam toen niet opdagen. Volgens mi nister van Buitenlandse Zaken, Eddy Sedoc, is de moordzaak nog in onder zoek bij de Surinaamse justitie, en zijn er problemen met het vinden van ge tuigen. Ook de militaire politie stelde een onderzoek in. Zeven militairen hebben een half jaar vastgezeten zon der dat de zaak voor de krijgsraad is gebracht. Wel werd de gevechtseen heid ontbonden die in het gebied actief was en werd bevelvoerend officier Ne- lom uit zijn functie ontheven. De moorden bij Pokigron vonden plaats tijdens de overgangsperiode van het regime-Bouterse naar de de mocratisch gekozen Front-regering. MANAGUA (AP) - De Salvadoraanse verzetsbeweging FMLN heeft vrijdag aangekondigd dat zij de onlangs inge stelde wapenstilstand met het rege ringsleger niet meer zal naleven. Volgens een FMLN-woord voerder, die dit vrijdag in Nicaragua bekendmaak te, is de regering onvoldoende tege moet gekomen aan de vredesvoorstel len van het verzet en voert het leger zijn gewapende acties weer op. Het elf dagen geleden overeengekomen be stand, dat afgelopen nacht afliep, wordt daarom niet worden verlengd. De woordvoerder uitte grote kritiek op de VS, omdat die onlangs de extreem rechtse regering-Cristiani voor 5 mil joen dollar aan steun gaven. „Het is een immoreel besluit van de VS om die hulp te geven op een moment dat de Salvadoranen aan een vredesproces beginnen," zo zei hij. HELO (ANP) - Het bestuur van de tnbare bibliotheek in Almelo heeft sloten de Nederlandse vertaling het boek De Duivelsverzen (Sata- Verses) van Salman Rushdie niet Ite lenen. Ai eerder had men ook de ïelse versie in de wachtkamer ge- 1 tot alle opwinding over het boek it geluwd zou zijn. igens directeur Krol van de biblio- sek werd deze beslissing genomen leen lange discussie. „Het is niet de foonte dat het bestuur zich met dit ort zaken bemoeit, maar gezien de jwidere omstandigheden is dat wel beurd". Het besluit volgt op een fflieme dreigbrief aan een boekhan- in de stad. Volgens Krol wilde het stuur publiek en personeel in de bi- stheek geen enkel risico laten lo- HAAG (ANP) - De zestien „Rid- fterkse" Roemenen moeten alle- Nederland uit. Dat is vrijdag staatssecretaris Korte-Van He- '1 van Justitie besloten, zo maakte •woordvoerster van het ministerie tend. Roemenen hebben niet aanneme- s kunnen maken dat zij werkelijk ïhtelingen zijn en dus is de asiel- ivrage niet geldig, aldus de woord- fster. Er wordt nog een onderzoek 'Kteld naar de mogelijkheid dat de Wienen al eerder asiel hadden aan- "aagd in de Bondsrepubliek Duits- 1- De Roemenen moeten binnen ze- dagen het land uit. Waar zij naar gaan is nog niet bekend. zestien vroegen ruim een week ge- :=n asiel aan in Ridderkerk. Ze zei- langs de snelweg door een vracht waren gedropt, nadat zij twee pn in die vrachtwagen hadden ge- ra en rechtstreeks uit Roemenië 'en gekomen. De politie hechtte ''lig geloof aan dit verhaal. '6e van de zestien zitten nog steeds „in vreemdelingenbewaring". ®hen is vast komen te staan dat zij (erder in Nederland asiel hadden '•gevraagd, en daarna spoorloos wa- Op de achtergrond speelde ook dat in Almelo veel islamieten wonen, vooral Turken, die juist een doelgroep vor men van de bibliotheek. Er bestaan geen richtlijnen voor de bi bliotheken voor de aanschaf van boe ken. Het is het Nederlands Biblio theek- en Lectuurcentrum in Den Haag (NBLC) - de vereniging waarbij alle bibliotheken zijn aangesloten - niet bekend of meer instellingen Rush die van de plank hebben gehaald. Drie leden van de Zweedse academie van letteren, die de jaarlijkse Nobel prijs voor de literatuur toekent, heb ben hun ontslag ingediend in een ge schil rond Rushdie. De drie vinden dat de academie haar morele plicht heeft verzaakt door de bedreigingen van moslims aan het adres van Rushdie niet in duidelijke taal te veroordelen. Secretaris Sture Allen zei het ontslag- verzoek niet te zullen inwilligen om dat de 18 leden van de academie in principe voor het leven worden be noemd. DOORWERTH (ANP)-Het hoofd van ontwerpster Bernadien Wels uit Tol kamer steekt nog net boven haar kunstwerk uit. Het werk stelt een kunst gracht voor, die rond kasteel Doorwerth ligt. Onder leiding van de Stich ting Gelders Landschap worden in de week van 23 september tot 1 oktober door verschillende leerlingen van de Arnhemse kunstacademie, kunst werken in het landschap geplaatst. De werken mogen geen afbreuk doen aan de omgeving, maar moeten erin opgaan. (Van onze correspondent BONN - Politiek West-Duitsland be treurt het zeer dat de Oostduitse com munistische partij de hervormings beweging Nieuw Forum niet wil toe laten. De woordvoerder van kanselier Kohl zei dat deze stap een nieuwe klap is voor Oostduitsers die het ge loof in hervormingen nog niet hele maal hebben opgegeven. Verder meent Bonn dat de DDR nog meer alleen zal komen te staan binnen het Oostblok. Ook de sociaal-demo cratische SPD sprak van een nieuwe, zware tegenslag voor de vernieuwers in de DDR. De initiatiefnemers van Nieuw Forum hebben aangekondigd het er niet bij te laten zitten. Woordvoerder Henrich, vroeger actief in de communistische SED, zei niet te zijn verrast door het verbod. Hij toonde zich wel zeer getrof fen door het feit dat het Oostduitse mi- WASHINGTON (RTR) - De Ameri kaanse president George Bush zal zijn veto uitspreken over een voorstel om de belastingen voor de hoogste inko mens in de Verenigde Staten te verho gen. Dit heeft Bush donderdag voor de Amerikaanse televisie verklaard. Het voorstel tot een verhoging van het hoogste tarief van de inkomstenbelas ting van 28 procent tot 33 procent is ingediend door de Democratische Par tij in het Huis van Afgevaardigden. Dit is gedaan met het oog op Bush' plan om kapitaalwinsten op transacties in effecten en onroerend goed minder te belasten. Het plan wordt volgende week in stemming gebracht. De Democratische Partij wil de in komsten uit de door haar voorgestelde belastingverhoging gebruiken voor de financiering van een belastingvoor deel voor de middeninkomens die geld opzij leggen voor hun oude dag op zo genoemde individuele pensioenreke ningen (IRA's). nisterie van binnenlandse zaken de groepering in strijd met de grondwet acht en beschuldigt van staatsvijandi- ge activiteiten. „Daar staat maximaal twaalf jaar op", zei Henrich, die eraan toevoegde, dat niet het in communistische hand zijn de ministerie dat kan bepalen, maar de rechter. Nieuw Forum zal dan ook bij de Oostduitse justitie proberen haar gelijk te halen. Intussen hebben bekende Oostduitse popgroepen en kunstenaars hun soli dariteit met de groep kenbaar ge maakt. Zij beschuldigen de partijlei ding van „onaanvaardbare onwetend heid" over de werkelijke situatie in het land". Volgens Nieuw Forum hebben nu meer dan 3000 mensen hun handte kening gezet onder het oprichtings protocol. Onder hen zijn zeer veel leden van de communistische partij. De Oostduitse schrijversbond nam met 200 tegen twaalf stemmen een resolutie aan Advertentie MOSKOU (RTR) - De leiders van Ar menië hebben het parlement van de Sovjetunie in Moskou opgeroepen zo snel mogelijk stappen te nemen tegen de al maanden durende economische boycot van de Kaukasische repu bliek. Dit heeft het Sovjetrussische dagblad Pravda vrijdag gemeld. De krant schrijft niet wie de blokkade heeft ingesteld, maar uit het artikel blijkt duidelijk dat Azerbajzjaanse ar beiders de organisatoren ervan zijn. De Azerbajdzjanen proberen Armenië kennelijk middels uithongering tot overgave te dwingen in het dispuut dat beide republieken hebben over de enclave Nagorny-Karabach. In de bijdrage vanuit de Armeense hoofdstad Jerevan staat verder dat de industrie en het transport in Armenië geheel zijn verlamd door de boycotac tie die al honderden miljoenen guldens aan verliezen heeft opgeleverd. „Het is moeilijk te geloven dat in® onze socia listische staat een republiek kan wor den getroffen door een economische blokkade", aldus de Pravda. „Dit is nog nooit eerder voorgekomen in de geschiedenis van ons land". Armenië is geheel afhankelijk van de transportverbindingen met Azer- bajdzjan voor de goederenvoorzie ning. De belangrijkste spoorlijn begint in de Azerbajdzjaanse hoofdstad Baku en ook alle wegen naar Armenië ko men door de naburige republiek. Volgens het blad van de Communisti sche Partij van de Sovjetunie riepen de Armeense parlementariërs de Op perste Sovjet in Moskou op onmiddel lijk maatregelen te nemen om de situa tie in hun republiek te verbeteren. „De arbeiders in Armenië worden door de situatie gedwongen in een rol van on vrijwillige stakers. In veel fabrieken is namelijk het werk stilgelegd omdat er simpelweg geen materialen meer zijn om de produktie mee voort te zetten". De Sovjet-televisie berichtte donder dag dat die dag geen kranten waren verschenen in Armenië wegens een te kort aan papier. Verder raken ook voedsel en andere eerste levensbehoef ten uitverkocht, aldus de tv. Afgelo pen week meldden andere media al dat door een tekort aan brandstof praktisch alle particuliere auto's wa ren verdwenen uit de straten in Jere van. Zelfs ziekenauto's en brandweer wagens zijn op rantsoen gezet. Het conflict om Nagorny-Karabach heeft in de afgelopen 18 maanden al meer dan 100 mensenlevens gekost. De omstreden enclave ligt in Azer- bajdzjan, maar heeft een overwegend Armeense bevolking. In beide repu blieken zijn honderdduizenden men sen hun woning ontvlucht wegens het etnische geweld. i?|rdwen^ ■n. AMSTERDAM - Het probleem van de rimpels, dat sinds jaar en dag de aandacht van de wetenschap heeft getrokken, is tot een, wellicht definitieve, oplossing gekomen. Dit hebben we te danken aan het onderzoekswerk van profes sor Kligman, één van de be langrijkste huidspecialisten in de Verenigde Staten. De Amerikaanse geleerde, die 75 jaar oud is, maar wel 20 jaar jonger lijkt, beweert dat de sleutel van de eeüwige jeugd een retinylzuur is. Volgens Kligman verjongt het dagelijks gebruik van dit preparaat de huid na enkele maanden ge heel: het aantal fijne rimpeltjes vermindert, de huid wordt zachter en compacter; de professor moet echter wel toegeven dat er neveneffecten bestaan, zoals rode uitslag, irritatie en vervellen. Van zijn kant heeft professor Puschmann van de Experi mentele Dermatologische Kli niek te Hamburg ontdekt dat retinol, hoewel deze stof tot dezelfdefamiliebehoortalshet retinylzuur, hiervan fundamen teel verschilt: retinol is geen zuur, maar een alcohol en ver oorzaakt geen rode uitslag of irritatie. In elk geval staat voor beide stoffen de uitgesproken doeltreffendheid bij de be strijding van rimpelvorming, onomstotelijk vast. De crème met een retinolgehalte van 0,03%, te verkrijgen in de Ned erlandse apotheken, heet Anti- Age Retard en wordt gepro duceerd door het bedrijf Korff. Hij bestaat in drie versies: voor gebruikers van 25-35 jaar of 35-45 jaar en ouder dan 45 jaar. waarin het onaanvaardbaar wordt ge noemd dat het regime het buitenland de schuld geeft van de problemen, ter wijl de oorzaken in eigen land liggen. Het Politbureaulid Dohlus maakte vrijdag nog eens duidelijk dat de par tijtop geen enkele aanleiding ziet voor veranderingen. In Karl-Marx- Stadt zei hij onder meer dat de DDR het slachtoffer is van een ongeremde beledigings- en hetzecampagne. „Het imperialisme ziet blijkbaar nu de kans schoon voor een revanche op alle fronten. Juist daarom moet", volgens Dohlus, „de koers van de SED, die het welzijn van de mensen dient, worden voortgezet". Uit Oost-Berlijn werd verder nog mee gedeeld dat de 77-jarige staats- en par tijleider Erich Honecker maandag zijn werkzaamheden hervat. Honecker was enkele maanden wegens ziekte uitgeschakeld. Of hij weer helemaal is hersteld, werd niet gemeld. Waarne mers gaan ervan uit dat de melding hoofdzakelijk dient om aan te geven dat de communistische leider de touw tjes nog steeds in handen heeft. DEN HAAG (ANP) - De Landelijke studentenvakbond (LSVb) heeft een kort geding aangespannen tegen de Staat over de nieuwe regeling terug betaling studiefinanciering. De LSVb is het niet eens met de plotselinge ver hoging van het bedrag dat wordt inge houden op de maandelijkse toelage van studenten die een kortlopende schuld hebben. Oorspronkelijk was de regel dat iedere student voor de aflossing van dit be drag met 203 gulden gekort werd op zijn basisbeurs. Na aanhoudende pro testen werd dit verlaagd tot 76 gulden. „Maar nu heeft de minister zonder op gaaf van reden het bedrag plotseling weer verhoogd tot 203 gulden." Het voorstel van od-minister Deet- man van onderwijs om de voorwaar den voor een aanvullende beurs aan te scherpen is voorlopig van de baan. De commissie voor onderwijs van de Tweede Kamer weigerde het voorstel als hamerstuk te zien. Het is volgens de commissie te ingrijpend om snel af te handelen. Deetman wilde dat de strengere regels van de zogeheten hardheidsclausule op 1 oktober zou den ingaan. NEW YORK (AFP) - De Israëlische minister van Financiën en leider van de Arbeiderpartij, Shimon Peres, is uitgenodigd voor een bezoek aan de Sovjetunie, zo is uit Israëlische diplo matieke bron in New York vernomen. Peres zou de uitnodiging hebben aan vaard. De invitatie zou afkomstig zijn van de voorzitter van de officiële Russische vredesbeweging, Genrik Borovik, maar die kan niet zonder toestemming van het Kremlin hebben gehandeld. Het zou Peres' eerste bezoek aan het land zijn sinds de Sovjetunie in 1967 de betrekkingen met Israël verbrak. Een datum moet nog worderf vastgesteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 5