PZC Axels zaalvoetbalteam begint sterk: 7-2 zege Ik bel vanuit een telefooncel... |g\ ja... in de administratie van m n man. Vlissingen houdt de nul nog steeds vast in Volop verrassingen in hoofdklas zaalvoetbal VOETBAL ZEELADD Beril sport 3| Dirk Nauta is concurrentie mijlen vooruit Feyenoord in beroep tegen straf KNVB Van den stapt over naar Suzuki Nederlaag voq Middelburgse zaalvoetballers Uwe Bein bij selectie Westduitsers Machtigen via de bank. De makkelijkste manier van betalen. ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1989 JURIST WAARSCHUWT AMATEURS TUSSEN PROFS Dubieuze wetten Normen Waarde van talent JJ Machtigen via de bank voorkomt dat u straks misschien een communicatiepro bleem hebt. Het maakt betalen makke lijk, voorkomt 'n hoop papierwerk en bespaart u tijd. HOEK NOG ZONDER N1E UWENHUYSE Serooskerke Zierikzee-Goes fZ\ w JÉ Hoek Arnemuiden Bevelanders België: folders in strijd tegen voetbalagressie Talent is vaak aan club overgeleverd LEIDEN (GPD) - Beloftevolle voetballers zijn in veel gevallen de slaven van hun eigen talent. Alex Schade was jarenlang een aardige speler bij de reserves van eredivisionist Haarlem. Hij ontdekte dat zelfs een speler zonder contract kan worden beroofd van de vrijheid om te gaan en te staan waar hij wil. Schade dook in de materie, ging in Leiden rechten studeren en stelde de 'moderne slavernij' in de voetballerij aan de kaak. Hij studeerde onlangs af, maar zal zelf niet direct profiteren.van zijn bevin dingen want Schade ging één jaar ge leden door zijn knie en herstelde nooit goed. De 26-jarige jurist zou wél graag de huidige en toekomstige generatie on wetende talenten willen waarschuwen tegen de soms grote, boze voetbalwe reld. Hij pretendeert niet de eerste te zijn die aantoont dat bij voetbaltrans fers vaak sprake is van koehandel. Dat is reeds door velen gebeurd. De betaal de voetbalsport is overigens al lang niet meer de 'jungle' waarvoor ze tij denlang is versleten. Een hoop onrecht is verdwenen. Mede door toedoen van de spelersvakbond WCS. Dat neemt volgens Schade allemaal niet weg dat in beginsel de speler van een betaald voetbalorganisatie (bvo) nog steeds met handen en voeten ge bonden is aan vele dubieuze wetten, regels en vooral gewoonten in het profcircuit. Het hele scala van proces sen draagt ertoe bij dat de spelers niet meer vrij worden gelaten in het kie zen van hun werkgever. Schade noemt het juridisch onaanvaardbaar dat een voetballer het recht op een vrije keuze van arbeid wordt ontno men. Voornaamste reden voor de beperkte mobiliteit van de voetballer bij een bvo (of de speler nu amateur is of pro fessional) is het vergoedingensysteem. Dit geeft een club het recht om een ver- goedingssom te vragen aan de toe komstige club van de speler die ver trekt, nadat hij zijn contract heeft uit gediend en dus vrij is. Maar óók als er niet eens sprake is geweest van een contract kan een bedrag worden be dongen. Een rare situatie die in andere bedrijfstakken vreemd is. Hoewel er inmiddels normen zijn ge steld voor de hoogte van de vergoe dingssom, kritiseert Schade het ver schijnsel op zich. De nieuwe club moet immers maar bereid zijn om het bedrag op tafel te leggen. En dus is de speler in kwestie belemmerd in zijn overgang. Schade moet overigens eerlijk beken nen dat hij zelf niet direct nadeel on dervond van het systeem toen hij bij Haarlem zat. „Je denkt datje als ama teur bij een profclub makkelijk weg kan. Omdat je geen contract hebt ge tekend, lijk je een vrij man. Maar een club kan zelfs door een contractaan bieding alleen al ervoor zorgen dat ze voor jou een vergoeding mogen vragen aan je toekomstige club. Zonder dus te tekenen zit je in feite vast. Veel jon gens weten dat niet als ze naar een profclub gaan. Het zou goed zijn als ze daarin beter werden voorgelicht". Daar ligt een mooie taak voor de KNVB, denkt de meester in de rech ten. Maar juist die KNVB is verant woordelijk voor de instelling van het vergoedingensysteem en de bijbeho rende reglementen. Het feit dat een AXEL - Een prima start van het Axel- se zaalvoetbalteam Cambrinus in de overgangsklasse B regio Zeeuwsch- Vlaanderen. In 't Sportuus van Axel werd Witte-Boussen-De Bruin met een 7-2 nederlaag naar huis gestuurd. Tot aan de rust ging het treffen gelijk (1-1) op, maar in de tweede helft sloe gen de Axelaars onverbiddelijk toe. Vooral Hans Bakker had een groot aandeel (hij scoorde vijf keer) in de sco re. Frans Wolfert en Wim Sinke namen de overige treffers voor hun rekening. Bij Witte-Boussen-De Bruin waren Cees de Ruijsscher en Alf IJsebaart de doelpuntenmakers. Een merkwaardig scoreverloop had het duel tussen de débutanten Spor ting van de Hemel en Com Boys 2/ Adeg. De Sassenaren kwamen al gauw op een 3-0 voorsprong, maar daarna draaide Sporting van de Hemel op vol le toeren. De Temeuzenaren wonnen met 8-3. Het duel tussen De Groote Slock en Corretje was spannend. Uit eindelijk trok het Temeuzense team aan het langste eind (4-3). EK YUGO, ook al een nieuweling, behaalde een verdienstelijk gelijkspel (2-2) tegen Philippine. Corn Boys/Peeters behaal de in Sas van Gent een 5-2 overwin ning tegen Sporting '88. Ron 's Hair Fashion (het vroegere Hoekse Rakkers) versloeg met 3-2 Schippershuis in eigen huis. Sporting van de Hemel-Corn Boys/ Adeg 2 8-3 (3-3) - De doelpunten: Dan ny Elve (2), André Morcus (2), Robert de Graeve (2), Erik van Kouteren en Gerrit Dam voor Sporting van de He mel. Mark d' Haene (3) voor Corn Boys. De Groote Slock-Corretje 4-3 (2-1) - De doelpunten: Martin van de Bossche (2), Wim Vogel, Frans van de Bossche voor De Groote Slock. Mark van Bun deren (3) voor Corretje. EK YUGO-Philippine 2-2 (0-2) - De doelpunten: Paul Krijger, Johnny de Lijser voor YUGO. Michel van Crae- nenbroeck (2) voor Philippine. Schippershuis-Ron 's Fashion 2-3 (1-1) - De doelpunten: André Dierick, Mi chel Roegiers voor Schippershuis. Bert Knol, Eddie Breepoel (2) voor Ron 's Fashion. Corn Boys/Peeters-Sporting '88 5-2 (3- 1) - De doelpunten: Pascal van de Vliet (3), Raymond Elizabeth, Jurgen Wil- lems voor Com Boys. voetballer lid is van een club en de KNVB maakt hem onderdeel van het systeem. Steeds meer clubs lijken de fatsoens normen in acht te nemen de laatste ja ren. Aangezet natuurlijk door de be langenbehartigers van de voetballers, waarvan de WCS (Vereniging voor Contractspelers) de belangrijkste is, hoewel - de naam zegt het al - deze in stantie de contractspelers als voor naamste cliënten heeft. Maar met de verbeterde instelling van de voetbal clubs is het bestaan van het vergoedin gensysteem nog niet aangepakt, zoals Schade graag zou zien. „In principe is het juist dat een club geld wil vangen voor het feit dat ze jarenlang een speler hebben opgeleid. Het gaat mij erom dat de vergoedings som die wordt gevraagd daar niet op is gebaseerd. Het talent van een spe ler mag niet verdisconteerd worden in het bedrag dat men vraagt. De waarde van het talent mag niet ten goede komen aan de oude club. Eerder zou de speler zelf ervan moeten profi teren. Bryan Roy schijnt drie miljoen waard te zijn, maar dat bedrag komt hem zelf niet toe. Hij zal op den duur wel goed terecht komen, daar niet van. Mijn bezwaar is dan ook vooral gericht tegen de nadelen die de min dere goden ervaren", aldus Schade, die zijn doctoraal scriptie niettemin de titel 'De beperkte mobiliteit van het produkt profvoetballer' meegaf. Schade denkt niet dat de toestand bin nen afzienbare tijd zal veranderen. In het verleden bonden profvoetballers met wisselend succes de strijd aan te gen het systeem. Onder andere Theo Laseroms, Johan Neeskens en Arnold Mühren. Schade denkt dat er inmiddels andere middelen zijn - een artikel van de Grondwet - die een nieuwe poging rechtvaardigen. Met name de vrijheid van arbeidskeuze, zou een onderdeel zijn met perspectief. Hij ziet voor de talentvolle jeugdspe ler die op avontuur gaat wel een mo gelijke uitweg. „Hij zou vast moeten laten leggen dat geen vergoedings som wordt gevraagd aan een eventue le nieuwe club die zich meldt voor hem. Maar die moed kunnen mis schien alleen de échte talenten op brengen". Zoals ook de 'gelimiteerde transfersom' die in contracten kan worden vastgelegd een clausule is die niet altijd wordt verkregen. Een manier om het systeem van de vergoedingen af te schaffen gaat meer en meer in de richting van een artikel uit het EG-verdrag dat spreekt óver 'vrij verkeer van personen'. De Euro pese eenwording kan straks wat dat betreft een vooruitgang zijn. Schade beseft ook terdege dat roekelo ze afschaffing van het vergoedingens- systeem tot problemen leidt. Leegloop en financiële consequenties voor be paalde clubs komen dan om de hoek kijken. Een overgangsregeling zou een uitkomst bieden. Schade: „Eigenlijk moet niet de weg van de rechter wor den bewandeld, maar de parlementai re weg". (Advertentie) SE wm&mm. mmmPM Alex Schade: „Ook amateurvoetballers bij profclubs zijn niet vrij. VLISSINGEN - Vlissingen is in de hoogste klassen van het amateur voetbal (zaterdag- én zondagvoet bal) de enige ploeg zonder tegen doelpunt. „En als het even kan hou den we dat zondag in de uitwed strijd tegen Longa zo," zegt trainer Jo Jansen. „We spelen natuurlijk niet op louter op de nul, maar wel op de winst en dan win ik liever met 1-0 dan met 2-1." Het is de vraag hoe Vlissingen zich zondag in Tilburg herstelt van de klap die Middelburg deze week uit deelde. De blamerende 5-1-neder- laag is in het Vlissingse kamp met de nodige irritatie ontvangen, maar Jo Jansen rekent erop dat zijn elftal zondag weer op scherp staat. Jan Lohman (knie) moet het duel ver moedelijk missen en Anton Belfroid is nog minimaal zes weken uitge schakeld in verband met een scheurtje in het scheenbeen. Zijn broer Adrie, die er net een schorsing op heeft zitten, is vermoedelijk z'n vervanger. Huub Stokmans en Ron van Dam kampten deze week bei den met een lichte blessure, maar het centrale verdedigingsduo is naar alle waarschijnlijkheid toch in zetbaar. buikspieren, maar is vandaag toch van de partij. „Roda Boys (Aalst) is zo'n beetje onze dichtstbijzijnde uit wedstrijd. Als we in Kruiningen staan, is het nog anderhalf uur rij den. Dat valt mee. Straks komen we aan uitwedstrijden toe waarvoor je op vrijdag weg zult moeten. Zoals Marken bijvoorbeeld," aldus Emans. Serooskerke heeft nog een appeltje te schillen met Nieuw-Lekkerland, waar de Walcherse tweedeklasser vandaag een uitwedstrijd speelt. Vorig jaar verliep de ontmoeting, na zelfde samenstelling als vorige week in de ontmoeting met PTT Breda. Voorzitter Johan Kouwer: „We moe ten oppassen voor een hoera-stem- ming. Het gaat allemaal nogal ge makkelijk en daarom moeten we waken voor overschatting." Zierikzee en Goes hebben zich de afgelopen drie weken een beetje ontpopt als de probleemkinderen in de tweede klas van het zondaga- voetbal. De enig overgebleven ploe gen in de tweede klas prijken in het gezelschap van Sarto op de onder ste plaats en zijn nu gedoemd in Hoek-trainer Gerrit Emans kiest vandaag in de uitwedstrijd tegen Roda Boys vermoedelijk voor de zelfde ploeg die vorige week gelijk speelde tegen Sparta Nijkerk (0-0). Het betekent dat Adriaan Nieuwen- huyse nog steeds niet inzetbaar is. De knie-specialist dokter Martens injecteerde deze week de knie van de middenvelder, maar spelen kan Nieuwenhuyse nog steeds niet. Het debuut van Mark de Kunder bij Hoek komt steeds dichterbij. De spitsspeler is over drie weken ver moedelijk voldoende hersteld van zijn knie-operatie om in wedstrijd verband in actie te komen. Wilco Braafhart heeft wat last van zijn een slechte ontvangst, in een ru zieachtige sfeer en daarom treedt Serooskerke nu uiterst gemotiveerd aan. Bert Riemens is na zijn vakan tie weer inzetbaar en voorts heeft Wim Allaart de looptraining hervat na een knie-operatie. Niek Schroevers wordt vandaag door Arnemuiden-trainer Dick van Westen voor de leeuwen geworpen in de uitwedstrijd tegen Wilhelmina. Schroevers wordt ingezet als rechts back. Doelman Jan Willem Dooge die vorige week, in verband met mi litaire dienst, niet kon spelen is nu weer wel van de partij. Bevelanders treedt vanmiddag op eigen veld aan tegen Herovina in de- hun onderlinge treffen belangrijke punten te veroveren. „Dat is jam mer, want de spoeling is toch dun," zegt Zierikzee-trainer Jack Schip per. Schipper rekent voor de ontmoeting van zondag op zo'n duizend toe schouwers. Marco Saman is in zoverre hersteld van zijn knie-bles sure dat hij weer inzetbaar is. Dat kan niet gezegd worden van Leen Koster (enkel), die nog een week ge duld moet oefenen. Goes moet zondag de tobbende Ro nald Hoekman missen. De spitsspe ler miste de laatste weken scherpte en geeft zijn opspelende knie nu rust om te voorkomen dat hij straks langdurig met klachten blijft kam pen. Peter Groenewegen (spierbles sure) is een twijfelgeval. Het herstel van John Vette (spier) wil nog niet vlotten. Hij zal dan ook niet in actie komen. HULST - De seizoenstart van de hoofdklas regio zaalvoetbal leverde sensationele uitslagen op. Zo kreeg het ambitieuze Het Bonte Hert met een een gevoelige dreun (8-1 neder laag) uitgedeeld door Churchill-lions. Jos Dieleman toonde zich met het sco ren van vier doelpunten een uitste kende aanwinst voor de ploeg uit Phi lippine. Ook bij het duel tussen De Kombuis en Café Benelux vielen gigantisch veel doelpunten. De wedstrijd werd met 8-7 nipt gewonnen door de Axelaars. Bella Italia had een prima start (6-4) tegen Dallinga. Van Westen en Instruad kwamen dezelfde uitslag (6-4) in het voordeel van Van Westen overeen. De Hulsterse derby tussen Klaus Bies- broeck en Vervaet ging in de eerste helft nog gelijk op, maar na rust was Klaus Biesbroeck duidelijk de betere ploeg (4-1). Churchill-lions-Het Bonte Hert 8-1 (3-1) - Een terechte, wellicht iets geflat teerde winst voor de thuisclub. Chur chill-lions was aanvallend veel gevaar lijker dan zijn tegenstander. De snelle spits Jos Dieleman maakte een goed debuut in de hoofdklas. Hij scoorde vier keer. De overige treffers werden gescoord door Theo Schram (3) en Theo de Smet. Arno Zwegers redde de eer voor de Hulstenaren. Dallinga-Bella Italia 4-6 - In de zaal waren beide teams aan elkaar ge waagd. Toch profiteerde Bella Italia via doelpunten van Paul Tjan-Asem (3), Prim Ganpat, Angelo Suzanne en Mohammed Saouib. Voor de thuisclub zorgden Frans van der Veen, Barry Dallinga, Stanny van Overmeeren en Hans Cornelis. Van Westen-Instruad 4-6 (2-3) - Mario de Vreeze en Mario Corthals zetten In struad op een 2-0 voorsprong. Daarna kwam Van Westen beter in de wed- UITWELLINGERGA (GPD) - Het eni ge Nederlandse jacht in de Whitbread rond de wereld race, de Equity Law 11 van schipper Dirk Nauta, heeft zijn voorsprong op de andere deelnemers in de non-maxi-divisie uitgebouwd tot zo'n vijfhonderd mijl, dat is meer dan negenhonderd kilometer. Om de tweede plaats wordt momen teel een fel gevecht geleverd tussen het Belgische jacht Rucanor Sport en het Britse, geheel door vrouwen bemande schip Maiden, waarop ook Tanja Vis ser uit Enkhuizen meezeilt. De afstand tussen deze twee jachten was gister middag slechts vier mijl. Verwacht wordt dat ze over ruim een week enke le minuten na elkaar de eindstreep bij Punta del Este in Uruguay zullen be reiken. strijd en vocht zich dankzij twee tref fers van Werner Bisschop en Luc Dop- hemont. Voor rust scoorde De Vreeze nog een keer (2-3). In de tweede helft een sterk aandringend Van Westen. Werner Bisschop en Carlos Picavet (3) scoorden nog een keer. Instruad sput terde tegen met een doelpunt van Wil ly de Wever, maar verder kwam men niet meer. De Kombuis-Benelux 7-8 - De thuis club nam eigelijk een fikse voor sprong, maar moest in de slotfase dit bekopen. Voor De Kombuis scoorden Gino Buijsrogge (3), Jan van Jole en Joop Zwegers, beiden twee keer. Bij Benelux kwam men steeds beter in de wedstrijd en binnen de kortste keren waren de rollen omgedraaid. Theo Hanny (3), Henk de Kort (2), Luc Rom- bout (2) en Ronald Gort tekenden voor de 8-7 overwinning. Vervaet-Klaus Biesbroeck 1-4 - De Hulsterse derby kende een beslissende periode na rust. Na een 1-0 voorsprong bij de rust, moest Vervaet wel aanval len. Volgens coach De Lavoir was zijn team gehandicapt. Er ontbraken en kele aanvallers. Via twee treffers van zowel Carlos van de Veeken en Bram de Zwarte en het eerreddend doelpunt van Vervaet, viel de score (4-1) in het voordeel van Klaus Biesbroeck uit. Het programma voor maandag 25 septem ber: Café Benelux-Van Westen (20.00); Klaus Biesbroeck-Bella Italia (20.30); Het Bonte Hert-Vervaet (21.25); Instruad-Chur- chill-lions (20.00); Broodje Ben/De Ridder 2- Dallinga (19.15). ZEIST (ANP) - Het bestuur van if noord heeft beroep aangetekend gen de straf van de tuchtcomml van de KNVB. Daarin bepaaldf commissie dat Feyenoord een strijd zonder publiek moest spJ een boete van 10.000 gulden kreeg gelegd plus een voorwaardelijke strijd zonder toeschouwers. Hangende het beroep kunnen de t j nes van de Kuip zondag voor het] tegen Willem II normaal 'gevuld' den. De commissie van beroep zJ zaak op woensdag 4 oktober behal len. Feyenoord kreeg de straf opgé naar aanleiding van de ongeregelj den bij de thuiswedstrijd van zoif 20 augustus tegen Fortuna Sittard zeven minuten voor het eind bj stand 2-0 voor de Limburgers worden gestaakt omdat ontevrj fans het veld opkwamen. OSS (ANP) - John van den Berk h Yamaha na een samenwerking v; ven seizoenen de rug toegekeerd] voormalige wereldkampioen m cross in de 125- en 250cc-klasse een contract voor een jaar getel bij het Italiaanse Suzuki-team Michele Renaldi. In 1990 komt hi; nieuw in de kwart-literklasse uit Het vertrek van Van den Berk hi: geruime tijd in de lucht. De relatie sen de coureur en Yamaha versli terde dit seizoen na enkele negatiëv uitlatingen van de rijder tijdens c Grand Prix van de Verenigde St: De fabriek zou de crosser te wej technische ondersteuning hebben. Van den Berk verloor zijn wereld: in de 250cc-klasse aan de Frans: Jean Michel Bayle. „Bij Yamaha komend seizoen alles bij het oude ven. Op die voet wilde ik niet verdij verklaarde de ex-wereldkampioenT MIDDELBURG - Maartense Tap) moest in de landelijk klas van hc zaalvoetbal een snelle 5-0 achterst (na twaalf minuten) tegen Molier pac met een 6-4 nederlaag beko Bij de regerend kampioen scoorde meo van Aerde in de beginfase van de vijf treffers. Nog voor de maakte René Schreuder een te doelpunt (1-5). In de tweede helft drongen de Mid burgers sterk aan en Molier bepei zich alleen maar tot verdedigen, aanvallende voetbal bracht Maar se terug in de wedstrijd door doelpu ten van nogmaals Schreuder en Cm Mouthaan (3-5). In de laatste vijf mffl ten wisselde coach Cees Outerml zijn doelman, maar dat leverde nfl op. Fokke Zwart maakte het halve d zijn vol, terwijl Mouthaan met I tweede treffer de eindstand op 6-f het voordeel van de Brabanders be paalde. Na afloop concludeerde OuH mans, dat er achterin teveel perscj lijke fouten werden gemaakt. HAMBURG (DPA/SID) - Franz kenbauer heeft Uwe Bein opgenoi in de voetbalselectie van de Bondi publiek, voor de kwalificatie-in| land op 4 oktober in Dortmund tej Finland. De speler van Eintr Frankfurt is de enige voetballer der interland-ervaring in de voor! ge groep van 21 spelers. Westdi land en Finland zijn in dezelfde grl opgenomen als het Nederlands ell en Wales. De vijf „Italianen" (Vóller, Matth: Brehme, Klinsmann en Berthold), dij onlangs bij de oefenwedstrijd te; Ierland ontbraken, zijn terug inj groep. Teamchef Beckenbauer h bovendien Mill (Dortmund) en Dorf (Bayern München), beiden nog seerd, genomineerd. Volgende w woensdag wordt de selectie teruf bracht tot achttien man. De selectie bestaat uit de volgende spel Doel: Aumann, Illgner; verdediging: Au; thaler, Pflügler, Berthold, Reuter, Bi wald, Brehme, en Alois Reinhardt; midi veld: Bein, Dorfner, Thon, Fach, Has Littbarski, Hermann, Matthaus, Mö aanval: Klinsmann, Mill, Voller. BRUSSEL (ANP) - De Belgische vo balbond zal in de komende wel meer dan 200.000 folders doen uiti len bij de voetbalstadions waar wi strijden uit de eerste- en tweede kl se worden gespeeld. In de vlugsch ten zal worden aangedrongen op noodzaak van een sportieve sfeerH en om de stadions. De bond prober^ aan te sluiten bij de veiligheidsmaj regelen die voor de stadions zijn troffen. Volgens minister Tobback van nenlandse zaken is er de afgelopen ren hard gewerkt aan de veilighi binnen de stadions. Op een perscoi rentie stelde de minister gisteren de clubs positief hebben gereageerd, dat er over het algemeen hard is werkt om de situatie te verbeteren, Tobback betoogde dat het vandalisi bij voetbal in België minder prot men oplevert dan in de buurland: maar dat ook in de komende maand verder gewerkt zal worden aan de veiliging in de stadions. De minisj vindt namelijk dat de kosten van inzetten van ordediensten, al dan particulier, veel te veel geld vragi Tobback raamde op dat punt een gavenpost van 200 miljoen Belgis1 franken (elf miljoen gulden) per jar

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 50