Tien Punten Plan Mubarak bedreigt regering Israël PZC opinie en achtergrond De balans van een kerkendag De Trabant, trekpleister in Duitse Bondsrepublie levensbeschouwing Kerk en politiek Bemiddelaar ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1989 een orkaan Machtsongelijk Marktmechanisme Drukst sinds 1936 Oecumene Dalende luchtstromen regengebied verticale-T instroming regengebied scheid te maken tussen diplomatieke antwoorden en inhoudelijke argumen ten. Waarschijnlijk vertolkte de re- monstrantse mevrouw ds. M. A. Bos man heel kernachtig het gevoelen van de aanwezigen, toen ze opmerkte: 'Christenen praten niet over macht? Dat zouden ze willen!'. Op de vraag aan de mensen in de gro te zaal of ze zich straks persoonlijk zuilen gaan inzetten voor een plaatse lijke dialoog met de politiek, werd in overgrote meerderheid met ja geant- I Tropische stormen zijn het lot van de Cariben (Van onze correspondent Ad Bloemendaal in Tel Aviv De consternatie over het Egypti sche Tien Punten Plan heeft weer eens duidelijk gemaakt hoe moeilijk het zal zijn de gapende kloof tussen de standpunten van Is raël en de Palestijnen te dichten. Moeilijker zelfs dan een in het vak vergrijsd politicus als Jitschak Ra bin vermoedde, toen hij dit voor jaar samen met Jitschak Shamir het Israëlische vredesinitiatief lanceerde. Dat Israëlische plan droeg alle ken merken van een gelegenheidsvoor- stel, opgedrongen door de buiten wereld die de regering in Jeruzalem er maandenlang van had beschul digd dat ze alleen maar 'neen' kon zeggen. Het moest de zegen dragen van zowel de Likoed als de Arbei derspartij en ook dat is geen bijdra ge gebleken aan de duidelijkheid. De enige reden waarom Israëls ka binet van nationale eenheid, met de Likoed en Arbeiderspartij als be langrijkste partners, het plan kon aanvaarden was zijn vaagheid. Van het begin af aan stond vast dat het volstrekt onbruikbaar zou blijken zodra in de loop van onderhandelin gen principiële punten ter tafel zou den komen, zoals het opgeven van grondgebied, de rol van de PLO en de status van Jeruzalem. Ook minister van defensie Rabin moest in het openbaar toegeven dat hij zich wat dat betreft geen illusies maakte. Maar hij hield zijn hoop ge vestigd op de eerste fase. Likoed-lei- der en coalitiegenoot premier Sha mir is immers niet tegen een be perkte mate van Palestijns zelfbe stuur, ook al beschouwt hij dat als de beste garantie voor een eeuwig durende joodse heerschappij over „het hele land Israël." De regering van nationale eenheid zou stand kunnen houden in de eer ste drie jaar van de eerste fase van het vredesplan, zo meende Rabin. Pas dan zouden onderhandelingen moeten beginnen over de uiteinde lijke status van de Westoever en Gaza, op welk punt de wegen van Likoed en Arbeiderspartij zich zou den scheiden. Maar de problemen stapelden zich aanmerkelijk eerder op dan Rabin had verwacht. Het initiatief was nauwelijks op papier gezet of er kwam al een brief van de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, James Baker. Of Israël op een aantal punten maar even op heldering wilde verschaffen. President Mubarak van Egypte, ook een land dat een belangrijke be middelende rol was toebedacht in het onderhandelingsproces, wilde eveneens antwoord op een aantal vragen voor het zich bereid zou ver klaren zijn nek uit te steken. Toen de intern verdeelde regering in Jeruzalem niet in staat bleek een ondubbelzinnige reactie te formule ren besloot Mubarak ten einde raad maar zelf zijn vragen in positieve zin te beantwoorden. Zo ontstond het tien punten plan dat hij vorige week aan de Israëlische regering stuurde. Een aanvullende suggestie van Mu barak is dat Israëlische en Pale stijnse delegaties zullen onderhan delen over de voorgestelde verkie zingen. De Egyptische president, die als be middelaar niet alleen te maken heeft met de verlangens van Israël maar ook met de eisen van de PLO, meent dat er in de Palestijnse af vaardiging in ieder geval een paar Palestijnen van buiten de bezette gebieden moeten worden opgeno men. Voor de Likoed is dat een on zedelijk voorstel. Mubaraks uitleg van het Israëlische vredesplan sluit wonderwel aan, en niet helemaal toevallig, bij de visies van zowel de Verenigde Staten als de Israëlische Arbeiderspartij. Maar 'samen sterk' is een relatief begrip zolang zonder de zegen van de Likoed een vredesproces onmo gelijk is. Rabin heeft dat van het be gin af aan begrepen en er zijn tac tiek op afgesteld. Hij had gehoopt zodoende in ieder geval de eerste stap op weg naar vrede te kunnen zetten. Maar het heeft er alle schijn van dat Israëls initiatief binnenkort als een kaar tenhuis ineen zal storten, samen met de regering van nationale een heid. koude lucht koude lucht lucht H onweersbuien Onweersbuien, gevormd door warme vochtige lucht stijgend naar koude lucht, komen samen en nemen in kracht toe. dwarsdoorsnede tropische depressie De onweerbuien vormen één centrum van onderdruk en er ontstaat een tropische depressie. Oppervlakte winden bereiken een snelheid van 30 - 60 km/uur als de depressie begint te draaien. orkaanwinden instroming instroming Het ontstaan van tropische storm Verdamping en condensatie nemen toe. De warme lucht verspreidt zich als regenbuien in alle richtingen. De draaisnelheid neemt, mede door het draaien van de aarde, tot over de 60 km/uur toe. [J orkaan Alle warme, vochtige lucht in het centrum wordt door de sterke verdamping droog en vormt zo het oog van de orkaan. Windsnelheid ca 120 km/uur. Gemiddelde diameter 500 km. De Raad van Kerken kan tevreden terugzien op de kerkendag van een week geleden. Voor Nederland de eerste kerkendag in de vaderlandse geschiedenis, bovendien een novum in de kerkgeschiedenis van Europa, omdat het hier een oecumenische ker kendag betrof, waaraan 14 lidkerken van de Raad van Kerken en 2 Molukse kerken hebben deelgenomen. De op komst was groot. Bovendien kan men constateren dat in Nederland het Con ciliair Proces voor gerechtigheid, vre de en heelheid van de schepping een grote weerklank heeft gevonden. Van alle parochies en gemeenten is 72 procent op een of andere manier met dit proces bezig. Op de kerkendag wa ren 54 procent van alle parochies en gemeenten vertegenwoordigd. Ver deeld naar kerkelijke gezindten bleek 33% afkomstig uit de Rooms-Katho- lieke Kerk, 32% uit de Nederlandse Hervormde Kerk en 26% uit de Gere formeerde Kerken in Nederland. Tot zover de cijfers. Het motto van deze kerkendag was 'Een verbond voor het leven'. Werd daarvan iets zichtbaar op deze dag? Hebben kerken met elkaar een ver bond gesloten om bijvoorbeeld geza menlijk hun schouders te zetten onder de doelstellingen van het conciliair proces? Zijn er bindende afspraken ge maakt? Wanneer men de resultaten van deze kerkendag aan de hand van deze maatstaf wil bepalen, valt het al lemaal wel wat tegen. De vraag is alleen of men het slagen of mislukken van deze dag zo kan meten. Het was geen massale vergadering met een strakke agenda, uitmondend in een besluitenlijst, het was veeleer een soort supermarkt met niet minder dan zestig onderwerpen, waaruit de bezoeker kon kiezen. Om maar een greep hieruit te doen: de armoede in Nederland, het openbaar vervoer, de schuldenlast van de dérde wereld, het vluchtelingenprobleem, de landbouw, de machtsongelijkheid tussen man en vrouw enzovoorts. Zo'n overstelpende hoeveelheid onderwerpen op één dag presenteren is niet zonder risico, het laat wel zien dat het terrein, waarop het conciliair proces zich beweegt, zeer breed is. Het lag voor de hand dat het thema man-vrouw relatie tot een van de hot items zou behoren. Ook op de laatste bijeenkomst van de Acht Mei Bewe ging stond dit thema onder het motto: 'Vrouwen en mannen, beeld van God'' centraal. De forumdiscussie in de gro te zaal leefde helemaal op toen me vrouw Van der Veen-Schenkeveld vertelde wat het voor haar betekend had, toen ze 20 jaar geleden toestem ming kreeg predikant te worden. Haar conclusie was dat eigenlijk ie dere kerk tot het inzicht behoorde te komen dat het onbestaanbaar is be sluiten te nemen waarbij de vrouw af wezig is. Daarmee werd de vraag aan de orde gesteld waarom vrouwen in de kerk van het ambt uitgesloten worden. Hiermee werd de handschoen toege worpen aan dr. Van Munster, secreta ris-generaal van de Nederlandse bis schoppenconferentie. Deze voelde zich kennelijk geroepen het standpunt tot wanhoop gebracht. Maar zo is de natuur nu eenmaal, aldus Gray. '„We kunnen de orkanen niet stoppen, we kunnen de vloedgolven niet tegenhou den". Een mening die overigens niet door iedereen gedeeld wordt. In 1960 lanceerden Amerikaanse wetenschap pers een fel omstreden experiment om de richting van orkanen te veranderen en zelfs hun kracht te verminderen. De orkaan Debbie in 1969 werd uitge kozen als proefkonijn voor het „Pro ject Storm Fury". Met behulp van che micaliën werden de winden bestookt, wat tot resultaat had dat de kracht van Debbie bijna met een derde werd verminderd. Maar de reacties liepen sterk uiteen. Mexico bijvoorbeeld weet de droogte in het seizoen 1980 aan het orkaanexperiment. Verdere experimenten werden afgelast. „Er kunnen rare dingen gebeuren als je spelletjes gaat doen met de natuur", waarschuwt Gray. „Er is geen enkele mogelijkheid om met zekerheid te voorspellen welke route een orkaan zal nemen. En dan blijft natuurlijk de vraag: waarheen stuur je de orkaan. Niemand kan zeggen wat er gebeurt als je de route van een orkaan wijzigt." Het beste wat je kunt doen is ervoor zorgen dat er een effectief waarschu wingssysteem is dat de bevoking op tijd voorbereidt op de komst van een orkaan, „al zul je altijd in onzekerheid blijven over de precieze schade die een orkaan aanricht. Voorbereid zijn op rampen moet onderdeel worden van onze infrastructuur, niet alleen tijdens het orkanenseizoen, maar het hele j aar door", aldus de Jamaicaan. Orkanen horen nu eenmaal bij de Cari ben, hoe Vervelend dat ook mag zijn. En zij hebben zich een vaste plek ver worven in de cultuur van de eilanden. Een jaar nadat de orkaan Gilbert Ja maica aandeed, wordt de naam Gil bert nog steeds met een heilig ontzag uitgesproken. En zelfs in de reggae- liedjes die traditiegetrouw geschreven worden over de orkanen, klinkt res pect door. „Gilbert, nu je weer weg bent, durven we achter je rug wel over je te praten", klinkt het refrein van de meest succesvolle „orkaanhit". Ach ter Hugo's rug wordt pas volgend jaar weer kwaadgesproken. Oostduitse vluchteling, wachtend in zijn Trabantje op de vrijheid aan de andere kant van de grens (Van onze correspondent Hans Hoogendijk in Bonn) Ik heb een echte gezien. Zo'n j j tupperware-auto, je weet wel, zo'n Trabant." Laaiend enthousiast meldde mijn dochter deze sensatio nele gebeurtenis. En niet alleen zij speurt de hele dag naar het prutte lende, stinkende Oostduitse wonder op vier wielen. Over de Trabbi wordt deze dagen in de Duitse Bondsrepubliek meer gesproken dan over de luxe sleeën op de auto mobieltentoonstelling in Frankfurt. Met de vele duizenden Oostduitse vluchtelingen kwam ook die auto in het land, die vroeger door iedereen bespottelijk werd gemaakt. Nu maak je de blitz als je er in kunt rijden, al is het maar voor een uurtje. Terwijl de vrienden van het milieu schelden op de tweetakter, die lak heeft aan alle uitlaatgasnormen, wor den in advertenties al ruilvoorstellen gedaan. „Ford Granada V6, zilver metallic ruilen tegen goed onderhou den Trabant", stond er in een regio nale krant. Een voorzichtige indica tie voor de marktwaarde van de Trabbi kan daar in ieder geval wel uit worden afgeleid. Zo'n oude Granada doet tussen de 1.500 en 3.000 mark, de Trabant staat nog niet op de prijslijst voor tweedehands wagens. En hij zal daar niet komen ook, want de Westduitse minister van verkeer Friedrich Zimmermann heeft beslo ten dat de Trabbi wel toegelaten wordt op de Duitse wegen, maar niet mag worden vêrkocht. In de praktijk betekent dit, dat het plastic wonder op wielen door de huidige bezitter mag worden afgereden en dan onher roepelijk op het autokerkhof be landt. Het is een compromis tussen milieu en de emotionele band die veel ex- Oostduitsers hebben met hun wagentje. Per slot van rekening heeft menigeen er meer dan tien jaar op moeten wachten. Trouwens in de tijd dat zijn 'plastic bommenwerper' de eigenaar nog over de wegen zeult, kan die alvast a nieuw fenomeen wennen: het mechanisme. In de DDR kost de daard nieuw bijna 12.000 mark de tweedehandsprijs ligt op 20.000 en de aanschafprijs wor na tien jaar weer bereikt. In he talistische westen met zijn vraag en aanbod loopt dat wel anders. Daar staat weer tegenover a: Trabant met zijn slechts 26 krachten ontzettend goedkoop verzekering is. Maar voordat verzekering kan worden moet de wagen nog door de de oerdegelijke, keiharde TU daar zeggen ze nu al: „Geen van kans." Minister Zimmerma ook hier ontheffingen moeten nen, opdat de Trabbis nog telend, en rokend met bijna uur de Westduitse wegen kunnen maken. Door Fitzroy Nation, Inter Press Service) Tropische stormen horen bij de lotsbestemming van de Cariben. Elk jaar in het „orkanenseizoen", dat loopt van begin juni tot eind novem ber doet een reeks stormen de onge lukkige eilandengroep aan. Ook nu, terwijl de allesvernietigende orkaan Hugo verder is getrokken in de rich ting van de Verenigde Staten melden meteorologen dat de volgende in het alfabet, Iris, zich alweer opmaakt om over de eilanden te razen. De voorspellingen voor de nabije jaren zien er bovendien somber uit, als we Calvin Gray mogen geloven, de direc teur van de klimatologische afdeling van de Jamaicaanse Meteorologische dienst. Volgens Gray vertonen de or- kanenseizoenen door de jaren een kringloop, van minder ernstige perio des tot zeer heftige seizoenen. „En als je het patroon van de orkanen sinds 1800 bekijkt, zie je dat we statistisch gezien nu weer beland zijn in een perio de met verhoogde activiteit". Gray verwacht dat deze actieve periode nog wel een jaar of drie vier aanhoudt. Elk jaar is het hetzelfde liedje. Vanaf begin juni bouwt zich een reeks van or kanen op uit de onstabiele weersver- houdingen op de oostelijke Atlanti sche oceaan. Vorig jaar teisterden 11 tropische stormen de eilanden, met als hoogtepunt de orkaan Gilbert, die in september 1988 een grote ravage aan richtte op Jamaica. Gilberts nieuwste broër Hugo heeft tot nu toe aan naar schatting zeker 25 mensen het leven gekost en tenminste 50.000 mensen dakloos gemaakt. Dit jaar is het drukste orkanenseizoen sinds 1936. Eind augustus stond het totale aantal orkanen en stormen al op 9, bijna evenveel als vorig jaar tij dens het hele seizoen. Hoe regelmatig de stormen ook terug keren, elke keer opnieuw zijn de drui ven zuur. Op sommige eilanden die toch al moeite genoeg hebben om de eindjes aan elkaar te knopen, worden de stormen als een soort lotsbestem ming gezien, die de bewoners gevan gen houdt in voortdurende armoede en onderontwikkeling. Alles wat in ja ren noeste arbeid is opgebouwd, kan door een orkaan in een klap van de aar bodem gevaagd worden en zo het land van vandaag op morgen veranderen in een ruïne. Neem het eiland Montserrat, een Brit se kolonie met een oppervlakte van 102 vierkante km en 12.000 inwoners. Een kwetsbare, maar redelijk floreren de economie, die voornamelijk geba seerd is op het toerisme en een toe vluchtsoord voor internationale ban ken die de belastingregels op het vasteland willen ontlopen. Montserrat noteerde in 1987 een eco nomische groei van 12 procent en vol gens het laatste onderzoek van de Ca ribische Ontwikkelingsbank had het land goede vooruitzichten op voort gaande groei. Maar dinsdag was de on gelukkige premier John Osbourne ge dwongen een amateurzender te ge bruiken om een noodkreet de wereld in te sturen. Tienduizend inwoners van Montserrat werden dakloos gemaakt door Hugo en alle hotels zijn met de grond gelijk gemaakt. Hugo raakte Montserrat vol en het eiland kan nu weer opnieuw beginnen. Het iets zuidelijker geleden eiland Do minica kreeg evenals Guadeloupe en Antigua een veeg van de „staart" van Hugo. Maar ook al kreeg Dominica niet de volle laag, zoals Montserrat, de schade is er nauwelijks minder om. Zware regenval, die zich uitstrekte tot ruim 300 km rond het centrum van de storm, richtte verwoestingen aan in de bananenplantages. Volgens de eerste berichten is de hele bananenteelt, de belangrijkste bron van inkomsten, volledig aan flarden. Vorig jaar was de bananenexport nog goed voor bijna 37 miljoen dollar aan inkomsten. Ook Dominica deed het redelijk goed de laatste tijd. In 1988 groeide de eco nomie van het 750 vierkante km grote eiland met 5,6 procent, veel meer dan verwacht werd. Het land was ook nog maar net over de gevolgen van de or kaan David heen, die in 1979 als een bulldozer over het eiland trok en een braak terrein achterliet. Na David kwamen later in 1979 nog eens de or kaan Frederick en in 1980 de orkaan Allen. Met behulp van een lening van het In ternationaal Monetair Fonds krabbel de Dominica langzaam weer omhoog en begon aan de wederopbouw. Nu is het eiland weer terug bij af. Een moe deloze premier Mary Eugenia Charles vroeg zich woensdag openlijk af of het voor de bananenplanters nog wel zin had om de plantages opnieuw op te bouwen. De grillen van moeder natuur hebben menig plannenmaker op de Cariben al van Rome en van de Nederlandse bis schoppen (waarvan er enkelen aanwe zig waren) te verdedigen. Hij herinner de eraan dat alle grote monotheïsti- sche godsdiensten de eeuwen door het heil via mannen bemiddeld hebben. Zo'n traditie kun je niet zomaar veran deren, stelde hij. Tot zover zou de zaal er misschien nog wel vrede mee hebben genomen. Maar Van Munster ging helemaal in de fout, toen hij betoogde dat in de katholieke kerk de vrouwen gelijkwaardig zijn aan de mannen en dat je bovendien dienst niet tegenover macht moet stel len. Daarop werd hij (terecht) door de zaal weliswaar vriendelijk, maar toch duidelijk weggefloten. En dat sprak dan weer voor het publiek in de zaal dat inmiddels geleerd heeft onder woord. En daarmee was het thema aan de orde over de relatie tussen kerk en politiek. Maar over de manier waarop kerk aan politiek behoort te doen, heersten grote meningsver schillen. Dat de kerk niet op de stoel van de politici mag gaan zitten, daar over was men het over het algemeen wel eens, maar hoever mag of moet de kerkelijke bemoeienis met de politiek gaan? Het RPF-Eerste kamerlid prof. Schuurman vond een eventueel bond genootschap tussen kerk en politiek levensgevaarlijk, want zei hij: „Stel je voor dat de kerk net zo oppervlakkig is als de politiek. De kerk heeft eeuwig heidswaarde". Maar Eveline Herfkens (Tweede-Kamerlid voor de PvdA) was nu juist weer van mening dat het een goede zaak zou zijn, wanneer de pclj tiek meer naar eeuwigheidswaarde deze wereld zou streven. Maar ook binnen het kader van| conciliair proces heeft de kerk suggesties voor de politici. Jan| Laak, secretaris van Pax Christi, tigde er de aandacht op dat onze} fensie jarenlang veel geld heeft geven voor het leger uit angst voo§ dreiging uit Oost-Europa. We nu inzien dat er een nieuwe dreigii§] ontstaan, namelijk de dreiging beginnende democratie in pa zou kunnen mislukken. Als je dl goede defensiepolitiek wilt bedrijft zou je nu het geld voor het leger ira ten gebruiken voor de opbouw val economie en de democratie in de Oaj europese landen. „Het conciliair proces heeft ge« oe cumenisch doel, wel ondersteunt! de noodzaak van oecumene. De ken moeten zich verplichten tot gl menlijke stappen," aldus dr. Va Munster. Hij was van mening dat he niet waar is dat de oecumene ral dood zou zijn, want nog nooit eeil zijn zoveel vertegenwoordigers uit i verschillende kerken met elk; i gesprek gegaan. 1 Dat mag dan waar zijn, er moet wel b worden opgemerkt dat er aan de bl van de kerken vaak anders over offl mene wordt gedacht dan aan dele ding van diezelfde kerken. Het I dan ook kenmerkend dat in de fori discussie de vraag werd gesteld of d muren tussen kerken niet steeds worden opgetrokken? Hoe de kerkl de toekomst eruit zou moeten ziB Mevrouw Van den Muijsenbergh I tholiek forumlid): mijn droom is B kerk waarin mijn kinderen en kil kinderen zich kunnen herkennen. jg Uit de reactie van het publiek bi dat zij daarmee het verlangen 'aal basis' op een uitstekende manier I woord had. Maar zodra mensen uijd leiding met elkaar in discussie gaal de oecumene weer ver te zoeken. I bleek ook op deze kerkendag. M klinkt vanuit de Gereformeerde Bjj het verwijt dat zo'n kerkendag gewl verkeerd in elkaar zit omdat de bijl komst niet begonnen is met een pil tig gebed en het Woord niet geklonB heeft. En dan duurt het niet lang ofl men als zonde en gebroken natuia bekering vliegen weer door de zaall op dat moment staat het proces B gerechtigheid, vrede en heelheid I de schepping weer op een klein pi® Levert zo'n kerkendag iets op? Isl meer dan een vluchtig enthousiaffl van al die mensen die hun zate® vrij hadden gemaakt om hieraan kunnen deelnemen? Ds. Van der 9 voorzitter van de stuurgroep van® conciliair proces, gaf de weg aan, waï langs op langere termijn vruchten! wacht mogen worden, namelijk d| 'verankering, verdieping en verffl ding'. Het mag dus geen eendagsw| zijn, het is nodig dat de stof waar|| het conciliair proces zich bezig hol verder wordt uitgediept en boven® het belangrijk dat zich steeds njQ kerkleden door dit proces voelen m gesproken. Dr G H. Buim Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 4