PZC Eis 9 maanden voor diefstal appelboompjes Miniatuur Walcheren: 150.000ste bezoeker Eis één jaar voor handel in heroïne Half jaar v^or h^ Veertien ontwerpen voor de Vlissingse Spuikom te kijk provincie ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1989 1 5 VERDACHTE ZWIJGT 'Eruit met 'm!' 'Goed idee, schat!' Zwijgrecht VERBEURDVERKLARING WINST IN KADER SYMPOSIUM CONSTRUCTIVISME Eruption Bijeenkomst voor vrouwen in de WAO Bijeenkomsten Kerk en Israël Gooi ook uw oude CV-ketel eruit en kies een superzuinige Radson. Zeer milieuvriendelijk - vooral de nieuwe NOX®COMBI - en overal direkt warm water. Ontdek de komfortabele voorsprong van Radson. Vul de bon in. Gooi ook uw oude CV-ketel eruit! Fietsster (78) bij aanrijding gewond ICu?E.N tlAE_M EN &ÏIO0F MAAR DAT 2<?'N RACEBAAN HET NATUUftGjK EVENWICHT verstoort. IK SLA HOOGUIT EENS EEN KONIJN EEN HERSENSCHUDD/NA. MIDDELBURG - De 33-jarige J. de D. uit Ritthem stond vrij- Jag voor de rechtbank in Middelburg op verdenking van dief stal van fruitboompjes. Volgens de tenlastelegging zou hij van april vorig jaar tot in februari dit jaar zo'n 600 appelboompjes lit de jonge aanplant van vier Zuidbevelandse fruittelers heb- jen weggenomen om die opnieuw te planten in de boomgaard pan zijn vader. De D. was op de zitting aanwezig, maar maakte bij alle vragen die hem gesteld werden consequent gebruik pan zijh zwijgrecht. )ezaak kwam aan het rollen toen een üoetingse fruitboer tussen 20 decem- ier en 7 februari drie keer bestolen rerd en in totaal ruim 300 boompjes aiste. Hij deed niet alleeen aangifte bij Ie politie, maar ging ook zelf op onder- rek uit. Een kennis had gezien dat =en man in een gele Mercedes in de buurt was geweest toen één van die diefstallen plaats had en de gedupeer- MIDDELBURG - De Stichting Vrouw en Werk Zeeland houdt maandag in ie Zeeuwse Bibliotheek een bijeen komst voor vrouwen met een WAO AWW-uitkering. Aan de orde komt 'wat je nog wel en niet mag doen met )'n uitkering en hoe de hoogte van een dergelijke uitkering wordt be paald'. Om 11.10'uur begint een lezing van E1-' gaZuidema van het landelijk platform voor vrouwen in de WAO. Daarna houdt Joke Schoonderwoord, mede werkster bij een gezondheidsdienst, een inleiding. In werkgroepen wordt 's middags verder gepraat over vrouwen die in de WAO blijven, vrouwen die weer werk moeten zoeken en ervarin gen met uitkerende instaties. Aan het eind van de dag om 16.00 uur worden conclusies getrokken. Vrouw en Werk heeft dit voorjaar een soortgelijke bijeenkomst in Terneuzen gehouden. MIDDELBURG - De Provinciale Werkgroep Kerk en Israël Zeeland houdt de komende maanden drie bij eenkomsten. In de Getuigeniskerk in Middelburg wordt 28 oktober van 14.00 tot 17.00 uur een Zeeuwse Ness Ammin Dag gehouden, met een inlei ding door dr A. Jobsen. Deze middag is niet alleen bedoeld voor algemene informatie over deze internationale interkerkelijke nederzetting in Is raël, want jongeren kunnen er ook naar toe voor een werk- of informatie- jaar. In de Oostkerk in Goes wordt 16 no vember een studiebijeenkomst gehou den in samenwerking met de cursus Theologische en Pastorale Vorming. Dr Jobsen, lid van het landelijk depu- taatschap voor Kerk en Israël, zal spreken over het onderwerp 'Geza menlijke opdracht voor joden en chris tenen in het perspectief van de 21ste eeuw'. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Tenslotte wordt 7 februari in de Getuigeniskerk in Middelburg van 14.00 tot 19.30 uur een studiedag ge houden. de belde een hele reeks vakbroeders af om er achter te komen, wie er in een dergelijke auto reed. Hij was er zeker van dat de dief onder zijn collega's ge zocht moest worden. De verdenking ging al gauw in de rich ting van de Ritthemse appelteler en de Kloetingse fruitkweker verschafte zich zekerheid door naar de boom gaard in Ritthem te gaan en daar en kele loodjes van jonge boompjes te verwijderen. Aan de hand van de num mers op de loodjes concludeerde hij dat ze van zijn bedrijf afkomstig moes ten zijn. Hij overhandigde de loodjes aan de Goese politie. Bij het onderzoek dat volgde werd aan de hand van de nummers van de lood jes vastgesteld dat de gestolen boompjes van de vier fruittelers met aan zekerheid grenzende waarschijn lijkheid alle op het bedrijf van De D. terechtgekomen waren. In de boom gaard in Kloetinge vond na de laatste diefstal een duidelijk voetspoor. Er werd een gipsafdruk van gemaakt, die nauwkeurig overeenkwam met de zool van één van de schoenen die De D. ge regeld droeg. Verder verklaarde De D. sr dat zijn zoon 's avonds vaak met de auto wegging en dat er dan de volgen de ochtend steevast een partij jonge boompjes op zijn erf lag. Officier van justitie mr C. van Ginkel vond dat het bewijs voor de schuld van De D. ruimschoots geleverd was. Dat het om diefstal 'van het veld' ging was in zijn ogen een strafverzwarende om standigheid. „Het is nu eenmaal on mogelijk om boomgaarden met hek ken en sloten tegen diefstal te beveili gen", lichtte hij toe. Ook de houding van de verdachte ter zitting betrok hij in de strafmaat. Hij zei het hardnekki ge zwijgen van De D. als uitermate 'storend' te ervaren. Zijn eis was negen maanden gevangenisstraf en hij vroeg de rechtbank de gedupeerden schade vergoedingen tot een bedrag van bijna 3500 gulden toe te kennen. Kei echtpaar Van den Bosch werd vrijdag als honderdvijftig duizendste bezoe- 'ter van Miniatuur Walcheren in de geschenken gezet door directeur Baurdoux. Het pas getrouwde paar tussen de bab's, peuters en kleuters. KLOOSTERZANDE - Op de trouw dag van Christianne van der Bran- de (22) en Jan Noteboom (29) in Kloosterzande namen de kleintjes de grote mensen aan de hand. Al thans, zo luidde de oproep van het kersverse paar in de kranten. „Spe ciale oproep voor alle baby's waar Chris gekraamd heeft. Wij zouden het leuk vinden om jullie op de re ceptie nog eens te zien. En...neem jullie papa en mama ook mee." Het is als een kind zo eenvoudig. Ook op deze feestdag kon Chris het niet zonder de kleintjes stellen. Dat moet ook wel als je de afgelopen vier jaar als kraamverzorgsters van vijf enzeventig kinderen de billetjes hebt gepoederd en de bolletjes hebt ingezeept. En het bleek tijdens de receptie 's avonds in restaurant In de Kastanje in Kloosterzande. Ge huld in sierlijk trouwgewaad ver troetelde ze twee wolken van baby's in haar armen, te midden van al wat grotere kinderen. En echtgenoot Jan, dc grootste van het stel, mocht ook even op de kleintjes letten. Christianne is werkzaam voor het kraamcentrum, een organisatie ver bonden aan het kruiswerk. De kraamsters van de instelling kra men over heel Zeeuwsch-Vlaande ren. „Ik vond het vanavond best wel spannend. Want veronderstel dat ze allemaal gaan huilen. Maar geluk kig ging alles goed. 't Is gewoon te gek", aldus Christianne. (Advertentie) 9 Stuur mij komplete informatie over alle Radson CV-ketels, boilers, kombi's en radiatoren. PZC 3 Naam: Adres: Postkode/Plaats: Opsturen -in open envelop- aan Radson, Antwoordnummer 67, 5960 WJ Panningen. Bellen kan ook 04760) 8 85 80= spaart u energie J MIDDELBURG - Officier van justitie mr J. j. A. Groen heeft vrijdag op de zitting van de rechtbank in Middel burg achttien maanden gevangenis straf waarvan zes maanden voor waardelijk geëist tegen de 27-jarige Hagenaar H. A. M. voor het verhande len van heroïne en cocaïne in Vlissin- gen en Middelburg. Verder eiste hij verbeurdverklaring van een bedrag van 16.000 Duitse mark en 13.350 gul den dat bij huiszoeking in zijn woning in een kous werd gevonden. Dit geld was volgens mr Groen met de drugs handel verdiend. M. was in april in Vlissingen in de wo ning van zijn verslaafde broer neerge streken en begon daar drugs aan ge bruikers te verkopen. Na een poosje verkaste hij naar Middelburg waar de verslaafde R. B. (26) hem onderdak verschafte. M. zelf was niet verslaafd. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft de 32-jarige C. J. R. uit Hoorn tot een jaar gevangenis straf, waarvan een half jaar voor waardelijk, veroordeeld voor het in voeren van een partij hasj van 730 ki lo in Nederland. Het zeiljacht ter waarde van 30.000 gulden, waarmee hij de zending van Portugal naar Zie- rikzee verscheepte, werd verbeurd. R. kwam 12 september vorig jaar de Roompotsluis binnen en het viel op dat zijn jachtje Rasbora heel diep in het water lag. De douane vermoedde dat er contrabande mee vervoerd werd en volgde het scheepje naar de haven van Zierikzee. Daar bleek dat de boot was volgestouwd met hasjies. Tijdens de behandeling van de zaak zweeg R. in alle talen over zijn opdrachtgevers. Er was anderhalfjaar waarvan een half jaar voorwaardelijk tegen hem geëist. Zijn mede-opvarende kreeg eerder een voorwaardelijke gevangenisstraf en dienstverlening opgelegd. De 22-jarige Vlissinger R. de B. werd veroordeeld tot vijf maanden voor waardelijk en 180 uur dienstverlening De raadsman mr J. Sap wierp hem te gen dat het gebruik maken van het wettelijk vastgelegde zwijgrecht niet in het nadeel van een verdachte mag, werken. Hij had er ook ernstig be zwaar tegen dat rechtbankpresident mr R. A. Fibbe de ene vraag na de an dere op zijn cliënt bleef afvuren ter wijl deze ondubbelzinnig duidelijk had gemaakt niets te willen zeggen. Verder zou de verklaring die De D. sr had afgelegd hem volgens mr Sap op onrechtmatige wijze ontlokt zijn, om dat hij ook had gezegd te willen zwij gen, wat zijn goed recht was als vader. Verder meende hij, dat de hele bewijs voering onderuit te halen is door infor matie van de organisatie van fruitkwe kers, die volgens de pleiter inhield dat de herkomst van de boompjes niet aan de hand van de loodjes valt te trace ren. Hij vroeg dan ook vrijspraak. De rechtbank doet 6 oktober uit spraak. VLISSINGEN - De Vlissingse wet houder W. Wisse heeft vrijdagmid dag de tentoonstelling Spuikom Models officieel geopend. De exposi tie is het tweede onderdeel van het internationale symposium Con structivisme Kunst Architectuur. Op een bovenverdieping van het VVV-kantoor aan de Nieuwendijk zijn veertien maquettes te zien die zijn ontworpen voor de Vlissingse Spuikom als schakel tussen boule vards en binnenstad. Het was in eerste instantie de bedoe ling van de Culturele Raad Vlissin gen drie tot vijf projecten daadwer kelijk te realiseren. Vanwege de af wijzing van een subsidie door het mi nisterie van WVC kon alleen het kunstwerk van Leonardo Mosso ten uitvoer worden gebracht. Volgens zowel L. Riekwel, functionaris van de culturele raad, als wethouder Wis se een geslaagd project. Riekwel: „Van alle kanten werden de wenk brauwen gefronst. Mensen vroegen zich af of al was begonnen met de be bouwing in de kom." Wisse beaamde dat Mosso's Strutture Ambiente veel tongen in beroering heeft gebracht. De wethouder roemde de Spuikom als strategische plek die eeuwenlang een functie heeft gehad in de Wal- cherse waterhuishouding. De functie is verloren gegaan en de kom is nu een binnenstadmoeras. Tijdens zijn openingstoespraak ging hij in op het veranderende stadsbeeld. Door rea lisering van grote projecten (kern winkelgebied, arsenaal, boulevard) krijgt Vlissingen een ander gezicht, maar volgens Wisse zijn zulke grote bouwklussen altijd bepalend ge weest voor de stad. „Alleen verande ren de behoeften en staat de vorm steeds ter discussie. Zo is de flatwij k Paauwenburg Zuid-Oost verpau perd en wordt daar binnenkort de stadsvernieuwing op losgelaten. Het Eén van de ontwerpen voor de Vlissingse Spuikom, van Michael Kidner. wordt een van onze grootste projec ten van de laatste tijd." Aan Wisse werd het eerste exem plaar van de catalogus over de Spui kom Models aangeboden. Volgens Riekwel zal de mensheid pas later beseffen welke grootse dingen anno 1989 in Vlissingen hebben plaatsge vonden. Al eerder is in de Oostsou- burgse watertoren de expositie Ta pe, Licht en Verf door elf internatio nale kunstenaars van start gegaan. Het symposium Constructivisme Kunst Architectuur wordt maan dag 2 oktober afgesloten met een studiedag in hotel Britannia. De ex positie Spuikom Models is tot en met donderdag 12 oktober te bezichti gen. Aansluitend op de opening vond in de expositieruimte de prijsuitrei king plaats van de fotowedstrijd Eruption. De opdracht was om het karakter van de enige brandingss culptuur in Europa vast te leggen. Het betreft hét kunstwerp Eruption (voor de zeevaartschool) van de Dordtenaar Fre Ilgen, die tevens de drijvende kracht achter het con structivistisch symposium is. Een van zijn werken staat ook tentoon gesteld. De eerste prijs werd gewonnen door C. J. Debets uit 's Gravenpolder. De Middelburg J. Klein sleepte de derde prijs in de wacht. L. Riekwel zelf ging met de tweede prijs aan de haal. Vol gens Ilgen wilde Riekwel in eerste in stantie niet meedoen, maar is hij door de jury overgehaald. De win nende foto's zijn ook te zien in de ten toonstellingsruimte aan de Nieu wendijk. maar gebruikte af en toe alleen een beetje cocaïne. Hij was ook nog niet eerder met justitie in aanraking ge weest en had zijn brood steeds met werken verdiend. De officier concludeerde dan ook dat het motief voor de drugshandel bij M. uitsluitend geldzucht was. Dat hij op vrij grote schaal verkocht moest heb ben leidde mr Groen af uit het feit dat hij in Den Haag een deal van 150 gram heroïne met een Duitser had afgeslo ten. Dat stempelde hem in de ogen van de officier tot een middelgrote dealer. Tegen de Middelburger B. die zijn wo ning aan M. ter beschikking stelde voor de verkoop van drugs en die ook tijdens diens aanwezigheid de klanten bediende, eiste mr Groen tien maan den gevangenisstraf waarvan vier maanden voorwaardelijk met als bij zondere voorwaarde begeleiding door de reclassering. Hij vroeg verbeurd verklaring van 1065 gulden die bij huiszoeking in de woning werd aange troffen. Uitspraak 6 oktober. omdat hij zijn huis ter beschikking had gesteld van een drugshandelaar om er heroïne en cocaine aan de man te brengen. De B. was toen verslaafd en werd beloond met gratis drugs. Er was acht maanden waarvan vijf maan den voorwaardelijk geëist, maar om dat De B. niet meer gebruikt was de rechtbank bereid de gevangenisstraf om te zetten in dienstverlening. MIDDELBURG - De 78-jarige fiets ster C. D. uit Vlissingen is donderdag middag tegen half zes gewond ge raakt bij een botsing met een auto op de kruising Breeweg/Laan der Ver enigde Naties in Middelburg. De vrouw sloeg linksaf en dat deed ook automobiliste M. V. (24) eveneens uit Vlissingen. Mevrouw D. sneed de bocht af en kwam daardoor met de au to in aanraking. De klap was niet groot, maar de vrouw viel met haar hoofd op de grond. Ze liep daarbij een hersenschudding en een hoofdwond op en moest worden opgenomen in het Streekziekenhuis Walcheren in Vlis singen. MIDDELBURG - Uit enkele vuilniswagens van de Middel burgse gemeentereiniging zijn in de nacht van donderdag op vrijdag vier radio-cassette- recorders gestolen. De wagens stonden geparkeerd op het in dustrieterrein Ramsburg. De sloten van de voertuigen wer den geforceerd. De waarde van de gestolen goederen bedraagt 1250,-, de braakschade ligt rond de 1000,-. In dezelfde nacht werd een bouw keet op het Abdijplein bezocht. Daaruit verdwenen twee boor machines en een slaghamer, met een totale waarde van 5000,-. De deur van de keet werd uit de hensgels getild. (Advertentie) color copy] Wist u dat wij ook Multifax leveren (P.T.T.) gekeurd. Model F-20 een Fax met vele mogelijkheden. 2.595,- Huren kan natuurlijk ook vanaf 53,- per mnd. Domburgs Schuitvlot 19 Tel. 01180-39435 Middelburg Dagelijksvan 8.30 tot 17.00 uur geopend Zaterdagsvan 9.00 tot 14.00 uur geopend MIDDELBURG - „Nu is net toch niet zo erg, dat we nog geen 65plus pas nebben aangeschaft," zei mevrouw Van den bosch uit Meerkerk, 'een ze vrijdag hoorde •ht zij samen met haar ®ande 150.000ste bezoe ker was van Miniatuur Walcheren dit jaar. jlenk Baurdoux, direc- 'eur van het miniatuur- Park, overhandigde het echtpaar een bos bloe- ®en> een fotoboek van '-eland, een boekje ov'er het miniatuurpark zelf en een paar con- sumptiebonnen. Mevrouw van den Bosch: „Het is echt een hele welkome verras sing. Mijn man heeft in de oorlog gevochten in Westkapelle. Na al die jaren zijn we vandaag voor het eerst bij het lan dingsmonument met de tank geweest. U kunt wel begrijpen, dat het zien van die plaats een heleboel emoties opriep. Om de dag wat meer ont spannen te eindigen, wil den we een bezoek bren gen aan Miniatuur Wal cheren. En dan krijg je hier zo'n leuke ont vangst." Ook de heer Van den Bosch was zichtbaar verrast. „We staan het hele jaar op de camping in Scharendijke. Het stond al heel lang op ons verlanglijstje om hier een keer naar toe te gaan." Directeur Baurdoux: „Dit jaar is de 150.000ste bezoeker vrij vroeg. Vo rig seizoen zijn er in to taal 168.000 bezoekers geweest. Maar het park is nog tot 22 oktober open. Dus misschien overschrijden we dit jaar nog wel het aantal van vorig jaar. Bovendien ligt de tuin van Minia tuur Walcheren er nu op z'n mooist bij." HEB JE NOU AL EENS IETS OVER M"N UDmw$CHAP> (S-EHCORD VOOR PIE" STINKENDE"RONKFNPETXI NEE.... (rIEPENDE" BOLiPES, 20VEEL NATUURSCHOON (OPOFFEREN r en Bovendien vcor naar EEN HANDJEVOL COR DE JONGE

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 41