JU Politie arresteert na vuurgevecht gangsters De kunst van het goed verzekerd zijn. liI fe§C ennog Jan Teulings overleden )P MARINIERSKAZERNE DEAL week-uit week-in ijnbachbv 8 24 sept. 40 7 r 5 A.G. verzekeringen. Meesters in zekerheid. I Ir benodigdheden zeelandhallen goes FAMILIE VRIJ; EEN GIJZELNEMER DOODGESCHOTEN I GRANDIOZE DIERENSHOW Met Zeeland op academische toer Wisselvallig 32e jaargang no. 219 aterdag 23 september 1989 //y/y/r//ari Oordeel Informatie Plannen Gemakkelijk doel i Vergunning piloot verongelukt toestel US-Air ingetrokken Monument Slib Bijna beste waarin o.a.: voorlichting dressuur exotische dieren wedstrijden kinder- dierenhoek fantastische vogelshow huisdier- bb m. veelmeer. Vooral later af en toe zon, maar ook een enkele bui. Maximumtemperatuur rond. 19 graden. Afnemende zuidwest tot westelijke wind. Stenevate 2 Heinkenszand 01106-1482 vrijdagavond koopavond voor wie van echt design houdt... PROVINCIALE ZEEUWSE COU Bom IRA kost tien soldaten het leven Van onze correspondent) flNDEN - Een bomaanslag van de IRA op de muziekschool an de marinierskazerne in Deal, aan de Engelse zuidkust, leeft vrijdagmorgen vroeg aan tien militairen (voor het me rendeel tieners) het leven gekost. De meeste slachtoffers wa in leerling-muzikanten. Zij bevonden zich in een recreatie- uimte toen de zware bom, waarschijnlijk verstopt in een van Ie wc's, ontplofte. Tweeëntwintig mensen raakten gewond, caarvan acht zeer ernstig. )e aanslag is een van de grootste die otnu toe op militaire doelen in Enge- and is uitgevoerd. De schade was zo root dat zware kranen van het nabij - tlegen Kanaaltunnelproject moes- en worden ingezet bij het zoeken naai' rerlevenden. Deal ligt in de buurt van Ie havenstad Dover en is een zuster- van Vlissingen. In de strijd om de commerciële tv wordt het oordeel van de rechter gevraagd. PAGINA 3 De informatie verkeert nog in een verkennend stadium. In formateur Lubbers publiceert pas medio volgende week een agenda voor de coalitiebespre kingen. PAGINA 5 De IRA (het verboden Ierse Republi keinse Leger) liet een Iers persbureau in Dublin weten dat de aanslag een protest is tegen het recente bezoek van premier Thatcher aan Noordierland. Het bergen van de stoffelijke over schotten ging met grote moeite ge paard. Uit de puinhopen, die aanvan kelijk met blote handen geruimd moesten worden, bevrijdden de hulp ploegen tientallen gewonden, waar van er acht ernstig aan toe zijn. Omwonenden hoorden onmiddellijk na de explosie geschreeuw en gekerm van gewonden. Ze zagen hoe jonge mi litairen verdoofd en verdwaasd rond liepen. De 26-jarige huisvrouw Hea ther Hackett: „Ik stond met mijn baby in de armen in de keuken naar buiten te kijken, toen ik het gebouw in de lucht zag vliegen. Door de kracht van de klap scheurde mijn keukenraam uit de sponningen en vlogen de glassplin ters in het rond." Volgens mevrouw Hackett en andere omwonenden was de kazerne een ge makkelijk doelwit voor de IRA omdat de bewaking er verre van optimaal was. In Deal verkeren meestal circa 250 mariniers. Zij worden daar opge leid tot muzikant voor een van de ze ven muziekkapellen, waarover het Britse Korps Mariniers beschikt. Oppositieleider Neil Kinnock sprak van een uiterst laffe en verwerpelijke actie. Hij suggereerde tegelijkertijd dat het heeft ontbroken aan waak zaamheid. In kringen van de Britse veiligheidsdienst werd echter abso luut ontkend dat onvoldoende reke ning is gehouden met nieuwe aansla gen van de IRA in eigen land. Sinds de bomaanslag van vijfjaar geleden op de top van de Conservatieve Partij in Brighton, is er sprake van verhoogde waakzaamheid. Daardoor zijn volgens de veiligheidsdienst in verschillende kazernes terroristische activiteiten verijdeld. °»o S o"° O O Q o O DEN HAAG (GPD) Dit weekeinde eindigt in ons land de zo mertijd. In de nacht van zaterdag 23 op zondag 24 september moet om 3 uur de klok een uur teruggezet worden. In 1990 begint de zomertijd in de nacht van zaterdag 24 maart op zondag 25 maart. Om twee uur 's nachts moet de klok dan een uur vooruit worden gezet. De zomertijd duurt dan tot 30 september. NEW YORK (RTR/DPA) - Het Ameri kaanse federale luchtvaartbestuur FAA heeft vrijdag de vliegvergun ning van de piloot en co-piloot van de Boeing 737 van de Amerikaanse vlieg maatschappij US-Air die bij New York neerstortte, ingetrokken. Dat hebben FAA-functionarissen meege deeld. De functionarissen zeiden dat de pi loot weigert mee te werken aan het on derzoek en tot dusverre niet wil pra ten. De co-piloot verklaarde dat de ge zagvoerder „voor zich uit had gemom peld en zich irrationeel gedroeg". De New York Times berichtte vrijdag dat de bemanning zo goed als geen erva ring had met een Boeing 737-400. De Boeing met 63 mensen aan boord kwam woensdag bij de start in het wa ter van de East River terecht, omdat plotseling vaart werd geminderd bij het opstijgen. Twee mensen kwamen hierbij om het leven. De piloot moet voor de rechter ver schijnen. Onderzocht wordt waarom hij snelheid minderde toen het toestel juist bezig was op te stijgen. De Avenue des Ardennes kort nadat de twee kinderen waren vrijgelaten. De twee meisjes zitten in de ambulance rechts. De haven van Antwerpen heeft grootse toekomstplannen. PAGINA 9 Provinciale staten staan ach ter de aanwijzing van de Oos- terschelde tot beschermd na tuurmonument. PAGINA 11 België moet vervuild slib uit de tester schelde terugnemen. PAGINA 13 Kasparov is bijna de beste schaker aller tijden. PAGINA 35 Landschappen onder de Zeeuwse hemel 0 Jeroen Brou wers over vriendschap en dood Oud-katholieke kunst in Utrecht Jonge kunste naars in de Rotterdamse Hal Leonard Bernstein, een knuffeldier met apestreken. PAGINA 19, 21, 23 en 25 CVan onze correspondent) TILFF/LUIK - Van de drie crimine len, die zes dagen lang drie mensen hebben gegijzeld, is er vannacht een doodgeschoten en zijn er twee gear resteerd. Of het de beruchte crimineel Delaire is, die werd doodgeschoten, is niet bekend. De drie gegijzelden wa ren eerder in de avond al vrijgelaten. Voor hun arrestatie hadden de gang sters zich verschanst in een flatge bouw in de Luikse buitenwijk Droix- he. Zij hadden eerst het losgeld van het dak van de flat naar beneden ge gooid. Het einde van het gijzelingsdrama in het Luikse voorstadje Tilff werd gister avond ingeleid met het vrijlaten van de twee gegijzelde meisjes. Nadat de gangsters een vrije aftocht hadden ge kregen werd een half uur later ook hun moeder even buiten Luik op vrije voe- RlTlCtCVEfl ten gesteld. De drie maken het goed. Aanvankelijk vluchtten de gangsters richting Maastricht, maar later sloe gen ze een andere richting in. begon onmiddellijk, in nauwe samen werking met de politie in Nederland een klopjacht op het trio. Langs de snelweg Luik-Maastricht stapten de gangsters over in een ande re auto. Dat staaft het vermoeden dat zij hulp van buiten moeten hebben ge had. Alle grensposten met Nederland waren gesloten. De ontknoping van het gijzelingsdra ma kwam vrijdagavond omstreeks ze ven uur. Toen werd het akkoord uitge voerd dat donderdagavond al was ge sloten. 's Middags lieten de gangsters weten dat zij een vluchtauto wilden, en dat ze aan het begin van de avond met Justitie contact zouden opnemen om de rest van de gebeurtenissen af te spreken. Rond zes uur was er inder daad dat telefonische contact. DEAL EP A- Reddingwerkers op zoek naar slachtoffers Wie de drie waren werd gisteravond pas duidelijk: de Fransen Philippe De laire en Edouard Delecki en de Belg Tony Wagtmans. Zij gingen er met 30 miljoen frank (1,6 miljoen gulden) aan losgeld vandoor. De Belgische politie 25 jaar Sloegebied: van ba sisindustrieën naar overslag en transport Sigmund Freud, de vader van de vrije associatie Rekenkamer sig naleert vele misstanden bij de Rijksoverheid Grenzen aan de groei in Taiwan Denk sporten en puzzel. PAGINA 27, 29, 31 en 33 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 7 Provincie: 9,11,12,13,15 en 17 Sport: 34 en 35 (Advertentie) fkANTOORINSTALLATIES (Advertentie) vlissingen /U bent alti'd welkom/ '"dustrieweg i-3 /voor een demonstratie/ J/»0.'.!84"1074° /van al onze modellen/ I IBM schrijfmachines j De één maakt van de kunst z'n vak, de ander van zijn vak een kunst. A.G. verzekeringen in Utrecht verstaat de kunst van goed verzeke ren als geen ander. Door meer dan 150 jaar ervaring zijn wij meesters in schade- en levensverzekeringen. Uw assurantie-adviseur ként ons. Pallas Athenedreef 10 Postbus 9888 3506 GW Utrecht Telefoon (030)643911 PLEZIER ZA. 23 SEPTEMBER 11.00-21.00 ZO. 24 SEPTEMBER 11.00-18.00 Voor meer informatie 01100-21020 Om vijf over zeven ging de Luikse po litiecommissaris Jacques Leonard met de eerste helft van het losgeld in een grote tas naar de villa. Even later keerde hij, met Gaelle aan de hand, te rug. Een kwartier later herhaalde de ze operatie zich met Fran<?oise, waar mee de kinderen vrij waren. De twee meisjes werden per ambulan ce naar een honderd meter verder gele gen woning gebracht, waar zij door een arts werden onderzocht. Hun toestand was bevredigend. Om acht uur werden de twee zusjes samen in een ziekenau to naar een ziekenhuis in Luik ge bracht. Daarop werd de door de gangsters ge vraagde vluchtauto, een zeer snelle zil vergrijze Mercedes 300, de oprijlaan naar de villa opgereden. Om half ne gen verlieten de gangsters de woning aan de Avenue des Ardennes. De drie stapten in de Mercedes en reden met grote snelheid weg. Zij werden onmid dellijk gevolgd door een kolonne van zeker vijftien auto's van de politie en de anti-terreureenheid van de rijks wacht. Tijdens de hele gijzeling is geen ge weld gebruikt. De gangsters waren zwaar bewapend en hadden ook gra naten en explosieven bij zich. Volgens verklaringen van mevrouw Jeuris zijn de gijzelaars goed behandeld. fhSuSi De wetenschappelijke wereld 'deed' gisteren een dagje Zeeland. Com pleet met toga's en baretten was de top van de Erasmus Universiteit Rotterdam en van de Rijksuniversiteit Gent naar Middel burg afgereisd voor een academische zitting, waaruit moest blijken met hoe veel goede voornemens vanuit het noorden en het zuiden naar deze uni- versiteitsloze provincie wordt geke ken. Het initiatief tot zo'n ontmoeting in Zeeland tussen twee gerenommeer de universiteiten doet veelbelovend aan. Het suggereert dat beide niet al leen hun onderlinge contacten willen verstevigen, maar dat ze tevens het 'wetenschappelijk niemandsland' tus sen hen in daarbij willen betrekken. De Zeeuwse Commissie universitaire contacten had er dan ook alles aan ge daan om de academische zitting in Middelburg zoveel mogelijk 'gewicht' mee te geven. Want een duurzame en vruchtbare relatie van dit gewest met de dichtstbijzijnde universiteiten is natuurlijk mooi meegenomen. Ver spreid is hier sprake van enigen weten schappelijke activiteit - de Hoge school Zeeland, het Hydrobiologisch instituut De Zeeuwse Bibliotheek, de Open Universiteit, de Zomeruniversi- teit, het Roosevelt Studiecentrum - maar goede samenhang en ruime uit wisseling tussen dat alles ontbreekt. Universiteiten, die Zeeland tot hun territoir rekenen, kunnen nuttige diensten bewijzen om het niveau daar van op te vijzelen. Er werden in dat opzicht nuttige suggesties aangedragen. Zoals het idee om een klein netwerk van weten schappelijke uitwisseling op te zetten tussen de Erasmusuniversiteit Rotter dam, de Rijksuniversiteit Gent, de Ho geschool Zeeland en een Hogeschool in West-Vlaanderen. Via een dergelijke samenwerkingsverband zou dan een onderwijsprogramma kunnen worden ontwikkeld dat zich bijvoorbeeld be zighoudt met studie van regionale planning over de rijksgrens tussen Zeeland en West-Vlaanderen heen. De twee universiteiten zouden zo, en ook op ander terrein, aan Zeeland hun diensten kunnen aanbieden en een re gionaal verzorgende functie kunnen uitoefenen. Niet onaantrekkelijk, der gelijke aanbiedingen. Een weten schappelijke benadering van vragen als 'Waarheen met Zeeland in de ko mende 25 jaar?' is bepaald de moeite waard. Gerichte studie- en onderzoeksprojecten vanuit geva rieerde invalshoeken (economisch, technologisch, juridisch, natuur- en milieukundig) zouden zo mede als ba sis kunnen dienen voor de beleidsvoor bereiding en voor politieke beslissin gen over de toekomstige ontwikkeling van deze provincie. Omgekeerd is Zee land voor de academische wereld in de directe omgeving een bijzonder inte ressante wetenschappelijke proeftuin, waarin nog veel te ontdekken valt. Er ligt hier, zo was de conclusie, een dui delijke rol voor de twee universiteiten. De vraag waar het na gisteren om draait is: wat is nu het nuttig ef fect van zo'n academische zitting? Een ochtendje vrijblijvend filosoferen over hoe mooi het allemaal kan worden? Of de aanzet tot wetenschappelijk gerich te initiatieven, die in de praktijk iets te betekenen hebben? Er zijn eerder van dergelijke plechtige sessies gehouden zonder dat er ooit enig concreet resul taat uit voortkwam. De waarde ervan is dan achteraf bijzonder betrekkelijk. Zeeland doet er daarom goed aan, de handschoen op te pakken die de uni versiteiten van Rotterdam en Gent hebben aangereikt. De ideeën, die in Middelburg kwistig werden rondge strooid, moeten op hun bruikbaarheid worden onderzocht en nader worden uitgewerkt. En daar blijft het niet bij. Er moet een structuur voor worden op gezet, er moet geld voor op tafel komen en er moet initiatief in worden geïnves teerd. Kortom, wil een nieuwe vorm van samenwerking op wetenschappe lijk terrein handen en voeten krijgen, dan mogen dergelijke suggesties niet ongebruikt blijven liggen. Het in Zee land aanwezige wetenschappelijke vermogen moet het als een uitdaging zien om kansen in deze richting te grij pen. Bovendien moeten de twee uni versiteiten worden aangesproken op hun daadwerkelijke inbreng bij wat ze gisteren in ruwe vorm aan perspectie ven hebben geschetst. Gebeurt dat niet en blijft iedereen braaf wachten op de volgende academische zitting, dan hebben dit soort bijeenkomsten niet meer te bieden dan een luchtspie geling. En daar hebben we er al genoeg van. vdM. ROTTERDAM (ANP) - De acteur Jan Teulings is vrijdag op 84-jarige leef tijd overleden. Dit heeft een woord voerster van de familie vrijdag mee gedeeld. Op verzoek van de overlede ne wordt hij in stilte gecremeerd. Jan Teulings werd op 29 mei 1905 in Hilversum geboren. Hij doorliep de mulo in Amsterdam en nam lessen in kunstgeschiedenis en literatuur bij dr. Wijnand Frans. Door diens toedoen kwam hij in 1923 bij De Rotterdam mers van Louis Chrispijn. In 1925 begon zijn ruim vijftigjarige to neelcarrière bij een reeks van Neder landse theatergezelschappen. Alleen in de periode 1941-1945 was er een on derbreking, toen hij in Zwitserland werkte. Door de hoofdrol die hij van 1966 tot 1970 vertolkte in televisiebe werkingen van Simenons Maigretro- mans was hij lange tijd bekend als de Nederlandse Maigret. Teulings werd voor zijn activiteiten, waaronder ook regie en vertalingen, werd hij in 1975 benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Teulings speelde, naast zijn toneelrol len, in een aantal films, onder andere Dorp aan de rivier, Makkers staakt uw wild geraas en De dans van de reiger. Behalve in de televisieserie Maigret trad hij op in de series De kleine waar heid, Hollands Glorie en Dagboek van een herdershond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1