Echtpaar Boertien koopt Tweede-Kamerbodes tussen kreeftesoep en mossels Eis acht maanden voor handel in spierversterkers Het moet maar eens klaar zijn met de fotografie... eerste Unicef-artikelen vcmB^eia provincie ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1989 1 3 Sheepdog uit Colijnsplaat Nederlands kampioen PPR-STATENLID: Bar/dancing 't Karrewiel de live formatie DEZZ START NAJAARSACTIE INTERNEUZEN ,i Ontvangst HULSTENAAR VOOR RECHTER Licht geestelijk gehandicapten in slechte situatie (DjuiveliM Groei Afvaleiland voor een gekke nazomer. kom kijken! Symposium over dagbehandeling in Der Boede is geopend elke vrijdag, zaterdag en zondag van 21.00 tot 04.00 uur. Op veler verzoek vrijdag 29 sept. a.s. De bodes van de Tweede Kamer, op uitnodiging van ex-ondervoorzitter Eversdijk (rechts midden) in een ontspan nen ambiance in Yerseke. YERSEKE - De kreeftesoep staat nog niet op tafel, of het hoge woord komt er al uit. Het Zeeuwse CDA- kamerlid drs H. Eversdijk had be slist Kamervoorzitter moeten wor den. De zaalbodes van de Tweede Kamer zijn het daarover unaniem eens. Eversdijk is geliefd bij de ka merbewaarders. De dienaren van de Tweede Kamer, die bij debatten in deftig rokkostuum en gepaste tred voorbij de NOS-camera's schrijden en de voorzitter gewich tige zaken influisteren. Of de op de stoel van Dol geparachuteerde Deet bevalt? Daar branden de bodes lie ver de vingers niet aan. Da's nog te vers. Maar de teleurstelling klinkt duide lijk door. „Eversdijk is heel vrij, on gedwongen en menselijk. Ik heb echt gehoopt dat hij Kamervoorzit ter zou worden." Zo mag het van An nette Uittenhoven, de eerste vrou welijke zaalbode in de Tweede Ka mer, letterlijk in de krant. De Zeeuwse parlementariër heeft in zijn functie van ondervoorzitter veel met de kamerdienaren te maken ge had. Nu Deetman de hamer zwaait, is dat baantje in handen van de PVDA. Het uitstapje naar Zeeland dat de zaalbodes vrijdag maken, lijkt een (culinair) afscheid van de plaatsvervangend kamervoorzitter. Officieel heet het een kennismaking met de schelpdiersector, gelegiti meerd door Eversdijks voorzitter schap van de vaste kamercommis sie voor de visserij, 's Morgens ont vangt hij het gezelschap op zijn landgoed in de Bathpolder. „Hij is erg gastvrij", zegt zaalbode Bert van Leeuwen, je mocht overal rondkij ken, tot in zijn wijnkeldertje toe. Jammer dat hij geen voorzitter is ge worden. Hij is gemakkelijk en los. Dick Dolman was ook een goeie, maar die was strakker en minder fa miliair." De verstandhouding tus sen de ex-ondervoorzitter en het Ka- merpersoneel is warm, weet Annet te Uittenhoven. In huize Eversdijk hangt zelfs een foto van haar toen ze als zaalbode aantrad. Overeenkomstig het Bourgondisch karakter van de christen-demo craat, schuift de ploeg zaalbodes in clusief partners aan de dis in een. Yerseks restaurant. Maar pas nadat burgemeester A. Verbree het 'Haags' bezoek heeft ontvangen op het Kruiningse gemeentehuis, waar voor iedereen een exemplaar van '1000 jaar Yerseke' klaarligt. Tijdens het diner grijpt het CDA-ka- merlid, zoals wel vaker, de gelegen heid aan het Zeeuwse zeebanket in alle toonaarden te prijzen. „Die moet beslist Commissaris van de Koningin in Zeeland worden. Zal je zien hoe de provincie wordt gepro moot. Hoelang zit Boertien hier ei genlijk nog?", wordt gefluisterd. De waardeering is niet vreemd. En kele jaren geleden nodigde de Zeeuwse CDA-er de zaalbodes uit voor een bezoek aan Veere en Neel- tje Jans. Het was heel erg gezellig ge weest. Nu het tweede tochtje Zee land, met liflafjes, een film over de schelpdierencultuur, rondleidingen in een (mossel)conservenfabriek en een oesterbedrijf en tenslotte een rondvaart over de Oosterschelde. Zo gedenken weinig kamerleden hun zaalbodes. Vooral aan linkse zij de is de oogst mager, laat een bode weten, maar dat hoeft niet in de krant. De kreukels, een kreeftesoep je en de op vier manieren bereide mosselen vallen bij het gros van de bodes - één heeft helaas eiwit-aller gie - in de smaak. Bert van Leeuwen: „Nog nooit zo lekker gegeten. Je snapt niet hoe ze aan dat liedje ko men, dat die mosselman uit Scheve- ningen komt." UTRECHT - Tegen de 44-jarige B. van M. uit Hulst is voor de rechtbank in Utrecht twaalf maanden gevangis- straf waarvan vier voorwaardelijk geëist, voor zijn aandeel in een handel in anabole steroïden. Samen met hem stonden donderdag nog vijf anderen terecht, tegen wie straffen zijn geëist die variëren van twee maanden voor waardelijk en tweeduizend gulden boete tot twintig maanden waarvan vijf voorwaardelijk. Sportscholen en fitnesscentra konden de verboden spierversterkende middelen via een postbus bestellen. De postbus stond op naam van een Leusdens echtpaar, dat de bestelde anabolen opstuurde naar plaatsen door het hele land. De hoofdverdachte was L. van H. uit Leusden, eigenaar van een sportschool in Achterveld: „De kwade genius, de spil van het ge heel", aldus officier van justitie mr L. Dun, die voor hem dan ook de zwaar ste straf eiste. Van M. uit Hulst was een van de twee toeleveranciers. Zij be trokken de handel uit de illegaliteit in Frankrijk en Groot Brittanië. Het was voor de eerste keer dat het openbaar ministerie de handel in ana bole steroïden op deze schaal aanpak te. De spierversterkers zijn alleen op recept verkrijgbaar en mogen alleen worden verkocht met bijsluiter. De officier concludeerde daaruit dat de waar betrokken kon zijn via illegale laboratoria of verduistering en frau de. Mr Dun verweet met name Van H. alles te hebben verkocht waar hij winst op MIDDELBURG - De situatie van de sterk gedragsgestoorde licht geeste lijk gehandicapten in Zeeland is pro blematisch. Daarom is uitbreiding van het aantal behandelplaatsen noodzakelijk; de vraag is alleen waar. De Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland stelt een wooneenheid voor deze patiënten bij Vijvervreugd voor, maar ook De Sterre in Clinge is in de markt voor zo'n uitbreiding. Volgens de commissie geestelijke gezondheis- zorg en zwakzinnigenzorg, die advi seert aan de Raad Volkgezondheid Zeeland (Ravoz) bestaat de kans dat een lokatie bij Vijvervreugd, een overcapaciteit op Walcheren tot ge volg heeft. Als er ook een 'behandel-unit' bij De Sterre komt, dan is de 'know-how' voorde behandeling van dit soort pa tiënten over Zeeland versnipperd. Kortom de commissie is er ook nog niet uit en schrijft in haar advies: „Voor er definitieve uitspraken wor den gedaan over de wenselijke loka- tie(s), moeten de zorginhoudelijke as pecten nader onderzocht worden". De kwestie komt aan de orde in de verga dering van de Ravoz, die wordt gehou den op maandag 2 oktober in het ge bouw van het ziekenfonds in Middel burg. Aanvang: 14.15 uur. kon maken, zonder zich over de gevol gen voor de gebruikers te bekomme ren. De Leusdenaar schuwde zelfs niet middelen te verhandelen die alleen voor veterinair gebruik bedoeld wa ren, aldus de officier. De overige eisen waren: vier maanden waarvan de helft voorwaardelijk voor het Leusdense echtpaar B, vijftien maanden waarvan een derde voor waardelijk voor toeleverancier W. N. uit Leusden en twee maanden voor waardelijk en een boete van tweedui zend gulden voor R. S. uit Nieuwegein. Over de effecten van de middelen zijn de deskundigen het overigens niet eens, hoewel er in de vakliteratuur on der meer melding is gemaakt van sto ringen in de stofwisseling, leverstoor nissen en soms zelfs kanker als gevolg van anabolengebruik. De rechtbank doet vrijdag 6 oktober uitspraak. GOES - In de Zeelandhallen te Goes werd het zesde Nederlandse kam pioenschap Obedience (gehoorzaam- heidsproeven voor honden onder En gelse reglementen) gehouden. De 110 ingeschreven combinaties werden ge keurd door Lynn en Jim White (Enge land). Er werd gestreden in zes klas sen, met een oplopende moeilijk heidsgraad. Winnaar in de hoogste klas en Neder lands kampioen werd Brian Mac- Govern (Colijnsplaat) met de Working Sheepdog 'Sealight Wimp', de tweede plaats en de titel Reserve kampioen ging naar Ivonne van de Meer (Terneu- zen) met de Border Collie 'Sealight Bintang'. Tijdens de prijsuitreiking werd ook de Charlie Wyrant Trofee overhandigd aan de combinatie die in de wedstrijden van het afgelopen jaar het meest constant gepresteerd had. De wisseltrofee ging dit jaar naar Jaap Bustraan (Hansweert) met de Duitse Herder 'Hassan'. Uitslagen: Pre-beginners: 1 M. van de Ster met Max (Hollandse Smous), Goes; 2 W. Hoendervan ger met Joséphine (Entlebucher Sennen- hond), Oostkapelle; Beginners: 1 B. van Berkel met Beau (Heidewachtel), Koe wacht; 2 P. Bakkenes met Reza (X Herder), Goes; 3 E. Remijnse met Eshley (Golden Re- triever), Wissenkerke. R. Fermont met Chip (Working Sheepdog), Temeuzen. Klas 'A': 1 L. Mieras met Tjepat (Catalouan Treeiing Dog), Koewacht; 2 P. ten Hoeven met Mur- dock (Golden Retriever), Vogelwaarde; 3 J. Bustraan met Hassan (Duitse Herder), Hansweert. Klas 'B': Blankenstijn met Wooly (Border Collie), Kortgene; 3 E. Kooy- man met Itam (Border Collie), Terneuzen. Klas 'C': 1 Nederlands kampioen: B. Mac- Govern met Sealight Wimp (Working Sheepdog), Colijnsplaat; 2 Reserve kam pioen: I. van der Meer met Sealight Bintang (Border Collie), Temeuzen. Vader Paul en zoon Menno de Nooijer goochelen met eikaars portretfoto's. (Advertentie) RUIL OW OUDE GOUD IN! gouden herenringen 195,- gouden damesringen 49,50 granaatcolliers vanaf 22,50 zilveren nostalgische broches vanaf 22,50 TE VEEL OM OP TE NOEMEN VEEL TE VEEL OM OP TE NOE MEN VEEL TE VEEL OM OP TE ySt. Jacobspassage 28, Vlissingen Tel. 01184-13635. MIDDELBURG - Het moet maar eens afgelopen zijn met de fotogra fie; het wordt weer tijd voor échte kunst... Of: ik fotografeer wat ik niet kan schilderen; en: ik schilder wat ik niet kan fotograferen. Woensdag 27 september beleeft de nieuwste film van Paul de Nooijer, At one view, zijn Zeeuwse première in het'Schuttershoftheater in Mid delburg. Het is een zeven minuten durende rolprent, waarin het me dium fotografie in woord en beeld onder de loep wordt genomen. De in Middelburg woonachtige Paul de Nooijer maakte de film samen met zijn zoon Menno. Zij spelen ook de hoofdrollen. De film werd opgeno men in het atelier van de fotograaf aan de Vlissingse straat. At one view is de tweede film in een reeks van drie over de fotografie. Eerder dit jaar maakte De Nooijer de vier minuten durende film Nobo dy had informed me. Voor dat pro- dukt kreeg hij eind augustus de Ju ryprijs op het Holland Animation Film Festival in Utrecht. „Die prijs", vertelt de fotograaf, „werd speciaal voor mijn film ingesteld. Wat ik had gemaakt paste in geen enkele categorie. De jury vond het geheel echter zo goed, dat er toch een onderscheiding werd toege kend. Vandaar de Juryprijs." Tien jaar geleden kreeg De Nooijer al waardering voor zijn filmwerk met de Hauptpreis der Westdeutsche Kurzfilmtage. Over zijn nieuwste produktie zegt hij: „Fotografie en film zijn de on derwerpen die centraal staan. At one view mag je beschouwen als het statement van een fotograaf." De Nooijer maakt geen rolprenten voor de massa's. „Wie alleen voor het amusement komt kan beter wegblij ven." Zijn werk wordt over het alge meen ingedeeld in de categorie ex perimentele korte film. In totaal heeft hij nu 28 korte films op zijn naam staan. Het Nederlands Film museum vroeg laatst hoe hij zijn materiaal bewaarde. Het antwoord wekte zoveel beroering, dat nu beke ken wordt of alle materiaal deskun dig in het museum kan worden op geborgen. „Dat heeft meerdere voordelen", zegt de Nooijer. „De films worden op een goede tempera tuur en stofvrij bewaard, terwijl de mogelijkheden om te vertonen gro ter worden." Een van de uitgangspunten van de fotograaf-filmer is dat ook de ruim te buiten het eigenlijke filmbeeld een rol speelt. Dat principe duikt al op in de fims van Laurel en Hardy, een duo dat op de sympathie van De Nooijer mag rekenen. Een bekend voorbeeld is de piano, die door het beeld valt. Het klavier komt in een vijvertje terecht. De landing komt echter niet in beeld, de kijker ziet alleen waterspetters op de beeld buis. Een ander thema in At one view is de verwisseling. Vader Paul en zoon Menno goochelen met eikaars por tretfoto's. Uiteindelijk is voor de toeschouwer niet meer waarneem baar wie wie is. De fotografie speelt op die manier een hoofdrol in de film. Een brandend haardvuur is één van de blikvangers van At one view. „Die opnamen hebben we deze zo mer tijdens de warmste dagen ge maakt. Ach, dat kan zo uit komen. In de winter verzin ik meestal iets bloots in een onverwarmde kamer." De begeleidende tekst van de film bestaat uit citaten van filmers en fo tografen over hun werk. Het moet maar eens afgelopen zijn met de fo tografie... De Nooijer verwacht dat de teksten aanleiding kunnen zijn voor een pittige discussie over 'het vak'. At one view wordt woensdag om 20 uur met nog drie oudere films van De Nooijer in het Schuttershofthea ter vertoond. Die avond wordt er ook werk geprojecteerd van Joris Ivens, Man Ray en René Clair. De vertoning vindt plaats in het kader van het Zeeuws Filmfestival, dat tot 1 oktober loopt. TERNEUZEN - Alle vijftig kinderen van de Terneuzense Jacob Catsschool krijgen binnenkort een jojo van com missaris van de koningin dr C. Boer tien. Met dit genereuze gebaar zette Boertien de 'najaarsactie' van Unicef Zeeland in gang. De commissaris, voorzitter van het Nederlandse comi té Unicef, en zijn vrouw kochten vrij dag ook een spelletje en enkele an sichtkaarten uit de nieuwe collectie. Ico van Hofwegen, voorzitter van de Zeeuws-Vlaamse Unicef-afdeling, wees dit jaar speciaal op de beroerde situatie van het onderwijs in de Derde Wereld. „We mopperen in Nederland vaak, zeker op het ministerie van On derwijs. Maar vergeleken met de Der de Wereld verkeren we natuurlijk in paradijselijke omstandigheden", ver klaarde Van Hofwegen, zelfleerkracht aan de Jacob Catsschool. Ter onder steuning van zijn betoog liet hij, op vi deo, een fragment zien van een docu mentaire over het onderwijs aan kin deren in Mali. Boertien hoefde al niet meer overtuigd te worden, bleek even later. Hij is al ja renlang voorzitter van Unicef Neder land en weet precies hoe hard het geld nodig is. De commissaris toonde zich zeer te vreden over de groei van Unicef. „Als Nederlandse comité vergaarden we vorig jaar voor zo'n dertig miljoen gulden. We groeien zo hard dat we het niet meer helemaal redden met vrij willigers. Daarom zijn we nu hard be zig om een bureau in Den Haag op te zetten. En dan zullen we er ook niet langer aan ontkomen om toch een paar mensen in vaste dienst te nemen om de zeken te stroomlijnen." Nadat het echtpaar Boertien zijn 'in kopen' had gedaan, vervoegden een aantal andere aanwezigen, onder wie de burgemeesters van Temeuzen en Hontenisse, zich bij de verkoopstand. De leerlingen Jos van Hofwegen en Dennie van den Heuvel konden zo doende al een behoorlijke omzet boe ken bij aanvang van het nieuwe sei zoen. Op zo'n vijftien adressen in Zeeuwsch-Vlaanderen kunnen de mensen terecht voor hun Unicef-inko- pen. „We staan regelmatig bij een aan tal supermarkten en dan delen we ook lijstjes met de adressen uit aldus Van Hofwegen. De leerlingen Dennie van den Heuvel (links) en Jos van Hofivegen 'slijten' de eerste Unicef-artikelen aan het echtpaar Boertien. België moet vuil slib terugnemen MIDDELBURG - België moet vervuild slib uit de Westerschel de terugnemen. Het is onjuist dat Zeeland hiervoor een berg plaats gaat inrichten. Als zo'n baggerdepot er komt, biedt dat je Belgen juist handvaten om het kalm aan te doen met be strijding van de watervervuiling. De alom erkende stelregel: je vervuiler betaalt, moet wat het slib in de Westerschelde betreft, worden doorgetrokken. De vervuiler ruimt op. Dit pleidooi hield statenlid C. T. A. van Waterschoot (PPR) vrijdag ineen vergadering van de statencommissies ruimtelijke orde ning en milieu. 25% KORTING OP DE TOTALE N1ET-AFGEPRIJSDE VOORRAAD Verder talloze- aanbiedingen met 40-50-60-70% KORTING!!! KOM KIJKEN! Een greep uit onze voordelen: Alle gouden dames- en heren- armbanden HALVE PRIJS!!! Talloze briljantringen Vfe PRIJS! reeds vanaf 39,50 Gouden oorknopjes, fantasie- ringetjes, hangertjes, granaten colliers, horloges, klokken etc. SPEKTAKCILAIRE PRIJZEN „Het is ons nu echt meer dan genoeg," verzuchtte Van Waterschoot. „Er moet vanuit Zeeland een hardere op stelling komen, zeker ook gelet op on ze beperkte mogelijkheden om ver vuild slib op te slaan." Hij kreeg bijval van onder anderen L. C. van Dijke {RPF/GPV), W. Kolijn (SGP) en H. Ve- nekamp (PvdA). Gedeputeerde G. de Vries-Hommes (PvdA) zei dat in de Westerschelde niet alleen vuil Bel gisch slib belandt. „Een groot deel is gewoon Nederlandse ellende. Pas als Nederland zelf zorgt voor schoon slib, mogen wij met het vingertje naar Bel gië wijzen." De statencommissies bespraken het plan om voor vervuild slib één groot depot in te richten. Daarvoor wordt een zogenaamde milieu-effectrappor tage in gang gezet. Over lokaties lieten de statenleden zich nog niet uit. De WD-er G. W. Eijssens zag berging westelijk van Terneuzen niet zo zitten, omdat daar mogelijk industrieterrein komt. De CDA-er T. F. C. M. Baert drong erop aan berging van het slib op een eiland voor de Westerschelde-Oe- ververbining te onderzoeken. De PvdA-er Venekamp en A. J. Dijkwel (D66) pleitten ervoor het schor bij Rammekens voor eens en altijd van slibstort te vrijwaren. Statenlid Eijssens voelde niets voor berging op een WO V-eiland, omdat aanleg van deze vaste oeververbin ding veel te onzeker is. In dit verband wees Van Dijke op fiet idee om voor de Zeeuwse kust een groot eiland aan te leggen, speciaal voor afval. Daardoor kunnen kwetsbare gebieden in het Scheldebekken gespaard worden. Ge deputeerde De Vries was daar tegen. (Advertentie) 'WE zorgen nog even1 Wegens uitbreiding van onze bestaande zaak met een tweede win kel in de St. Jacobspassage stellen wij u in de gelegenheid te profiteren van onze speciale verkoop! Zo'n eiland neemt de druk weg om de slibvervuiling echt aan te pakken. Ze wilde het Rammekensschor welbe wust meenemen in de milieu-effec trapportage. „Dan zal duidelijk wor den dat berging daar niet verantwoord is." Een WOV-eiland komt veel te laat beschikbaar om slib te bergen, stelde De Vries. De gedeputeerde maakte duidelijk dat er zes tot acht miljoen kubieke meter vuile slib opgeborgen moet worden. Ze beklemtoonde dat er hoe dan ook emo ties losbarsten als een plaats gekozen worden. „Daar moeten we maar mee leren leven. We moeten dat vuile slib nu eenmaal verantwoord bergen en niet terugstorten." KOUDEKERKE - Vanwege het twin tigjarig bestaan van de dagbehande ling in verpleeghuis Der Boede wordt woensdag 4 oktober een mini-sympo sium gehouden. Der Boede in Koude- kerke ging in 1969 als eerste van start met dagbehandeling. De Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland (SVRZ) wil met het symposium stil staan bij deze vorm van behandeling. Het mini-symposium is met name be doeld voor mensen uit het werkveld. Van de geïnteresseerden wordt een ac tieve deelname verwacht. In vier work shops wordt geprobeerd meer inzicht te geven in de dagbehandeling en aan verwante werkgebieden. De thema's van de workshops zijn: de raakvlak ken van verpleeghuis en de eerste lijn, de praktijk van de dagbehandeling, verschil en onderlinge samenhang tus sen dagbehandeling en dagverzorging èn het werken met ergotherapie. Elke symposiumbezoeker kan aan twee workshops deelnemen. De bijeen komst begint om 19.30 uur in gebouw De Babbelaar vanDer Boede. A. J. Ka- land, oud-voorzitter van de SVRZ en momenteel fractievoorzitter van het CDA in de Eerste Kamer, sluit het symposium officieel af.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 13