PZC Borselse jeugd voor Tanzania Schoolsport Olympiade Goes met 700 leerlingen MTS Bergen op Zoom werft Zeeuwse meisjes Bedrijven krijgen geld voor planten struiken 'Speculum Zelandia' in oktober in Goes Inspraakavond over Churchillstede Goes Streek ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1989 sbwl 2 PROGRAMMA MET GERRIT DEN BRABER LANDELIJK INITIATIEF VOOR BASISSCHOLEN CIOS Sjouwwerk RAAD GOES AARZELEND AKKOORD ROLLENPATROON NOG VAAK HINDERNIS9 Successen met Zeeuwse teckels Schonere Schelde Thema-lezingen BEREIKBAARHEID LAAT TE WENSEN OVER OUDELANDE - De jeugd van Bor- sele heeft ze vrijdagavond goed ver diend. In vijf dorpen lieten kinde ren en volwassenen zich sponsor- ren voor rondjes rond de kerk, het dorpshuis of het sportveld. In Ou- delande, 's Gravenpolder, Baar land, Borssele en Nisse werden de hardloopschoenen uit de kast ge haald om geld te verzamelen voor het veeteeltproject van de werk groep Borsele Ondersteunt Ont wikkeling Tanzania (BOOT). Van het totale sponsorbedrag is 40 pro cent voor de organiserende vereni ging en 60 procent voor de aankoop van koeien voor Tanzania. Een wethouder en drie raadsleden gaven in de dorpen het startschot en in sommige gevallen ook het goede voorbeeld. Wethouder P. J. Vollaard deed 's middags in Oudelande zes rondjes en 's avonds in Nisse nog eens veertien. In Baarland bracht raadslid M. H. de Bart al lopend geld in het laadje. Raadslid J. Verdonk trok in Borssele de portefeuille na mens de ondernemersvereniging van 's Heerenhoek. Voor elk eerste rondje legde hij vijf gulden bij voor het veeteeltproject. In 's Gravenpol der gaf raadslid G. de Lange het startschot. De werkgroep BOOT kan bij bena dering nog niet vaststellen wat de sponsorloop heeft opgeleverd. Wel dat de actie een groot succes is ge worden, met veel enthousiaste deel nemers. Aleen in Oudelande kon een balans worden opgemaakt: de hele schoolbevolking, 57 kinderen, liep daar ongeveer 2.400 gulden bij elkaar. GOES - Op het sportpark Het Schenge in Goes is vrijdag de eerste Zeeuwse Schoolsport Olympiade voor basisschoolleerlingen gehou den. Ongeveer zevenhonderd kin deren van zeventien scholen uit de stad Goes en omstreken waren de hele dag in de weer met diverse tak ken van sport: atletiek, voetbal, tennis, korfbal, handbal en lijnbal. Elke school ging met een prijs naar huis. In 1987 werden bij wijze van proef in Nederland de eerste Schoolsport Olympiades gehouden. Dat initia tief sloeg aan, wat resulteerde in 26 evenementen in 1988. De Zeeuwse Sportraad heeft geprobeerd om ook Zeeuwse scholen en gemeentes te interesseren voor de Schoolsport Olympiades. Alleen Goes reageerde dit jaar positief. De landelijke in spectie voor het basisonderwijs on derstreept het belang van de Olym piades: zij heeft toestemming gege ven om de Schoolsport Olympiade op een schooldag te houden. De Olympische gedachte achter het evenement werd versterkt door elke groep een landennaam te geven. Zo kon het voor komen dat één school bijvoorbeeld Zimbabwe en België vertegenwoordigden in het veld. Be halve op de normale sporten bestre den de leerlingen elkaar op een spel- circuit. Daarbij moesten de kinde ren bijvoorbeeld een voetbal door een hoepel schieten die was opge hangen in het doel, of een frisbee door een ring gooien. De organisatie van de Schoolsport Olympiade was mede in handen van leerlingen van de opleiding Sport en Bewegen (het oude CIOS) in Goes. „We hebben", aldus basis schooldirecteur P. van 't Sant, „al tijd een beetje een grief gehad tegen het CIOS: ze pikten onze zwemuren af en ze pikten onze sportaccomo- daties af. Bovendien werden we ook nog eens opgescheept met twaalf stageplaatsen. Door hun in zet op deze dag heeft het CIOS veel goodwill bij ons gekweekt. Er is geen wanklank gevallen. Fantas tisch, zoals die leerlingen van het CIOS zich hebben ingezet. Ze heb ben heel veel goedgemaakt." Van 't Sant betreurde het dat niet elke basisschool deelnam aan het evenement. „Ik vind het heel be langrijk dat kinderen meedoen aan zo'n Olympiade. Je doetje kinderen tekort als ze aan zo'n gebeurtenis als vandaag niet kunnen meedoen, want er wordt over gesproken door de kinderen in een wijk." Van de vijf scholen in de Goese Polder namen bijvoorbeeld twee scholen geen deel aan de Olympiade. BERGEN OP ZOOM - Meisjes uit Tholen, Sint-Philipsland en Reimers- waal blijken nog niet echt warm te lo pen voor middelbaar technisch on derwijs. De Antony Keldermans- school in Bergen op Zoom, waar jon geren uit deze regio voor een middel bare technische beroepsopleiding op zijn aangewezen, telt 25 vrouwelijke leerlingen, waaronder geen enkele Zeeuwse. Dit, terwijl een derde van het totale aantal leerlingen uit Zee land komt. Daarom gaat de MTS de komende tijd in genoemde gebieden extra campagne voeren om meisjes te interesseren voor technisch vervolg onderwijs. De leerkrachten G. Fransen en W. van Hul ten hebben het vermoeden dat het 'ingeslepen rollenpatroon' er de oor zaak van is dat meisjes uit de Zeeuwse regio die door de school wordt be diend, niet kiezen voor technisch on derwijs. De Bergse MTS wil in de naas te toekomst met name contacten leg gen met de decanen van de betreffende scholen. „Zij zijn de personen die de meisjes individueel kunnen wijzen op de mogelijkheid van technisch onder wijs", stelt Fransen. Daarnaast zullen affiches en drukwerk aan de betreffen de scholen worden verstrekt. De Antony Keldermansschool kan ex tra tijd en geld besteden aan het wer ven en opvangen van vrouwelijke stu denten door deelname aan een lande lijk emancipatieproject. De Bergse MTS neemt inmiddels voor het derde jaar, samen met negen andere scholen, deel aan deze activiteit van het minis terie van onderwijs. Tijdens de twee maandelijkse bijeenkomsten van af gevaardigden van de scholen zijn ver schillende aandachtspunten naar vo ren gekomen. Doorgewinterde opvat tingen over vrouwen- en mannenbe roepen blijken nog steeds hindernis sen, heeft de groep vastgesteld. ,De toestroom van meisjes naar het technisch onderwijs zou nog groter moeten worden", vindt Fransen. „Men associeert techniek, en dat ge beurde zeker in het verleden, met stoer, rationeel en hard. Een vrouw is lief, mooi, teer en emotioneel. Dat moet ook zo blijven", voegt hij hier aan toe. „Maar techniek kan daar uit stekend bij passen. Het echte sjouw werk is overgenomen door technische hulpmiddelen. Vuil werk komt nog maar zelden voor en dan is er altijd nog water en zeep. Meisjes kunnen bo vendien net zo rationeel denken als jongens." Eigenlijk zou jonge meisjes al veel eer der op de mogelijkheden in de tech niek moeten worden gewezen, vindt Fransen. „De sociale wenselijkheid van prestaties dwingt hen nog steeds een bepaalde richting uit. Maar dat is zeker te ontzenuwen. Een nadeel is echter vaak dat meisjes, wanneer ze een vakkenpakket moeten kiezen, hier vaak nog niet aan toe zijn." De tijd dat meisjes met een technische beroep moeilijk aan de slag kwamen, behoort volgens Fransen en Van Hui ten steeds meer tot het verleden. „Er is een onderbezetting in banen in de techniek", stelt Van Huiten. „Vrouwen worden in het bedrijfsleven met open armen ontvangen." „Ook met de 1990- maatregel voor de deur is het zaak dat meisjes kiezen voor een vak waar vraag naar is", voegt zijn collega hier aan toe. „Er is geconstateerd dat er tussen 1990 en 2000 een ontzettende behoefte zal zijn aan technisch perso neel." De Antony Keldermansschool be steedt in het kader van het emancipa tieproject speciale aandacht aan de werving en opvang van vrouwelijke studenten. Zo werd tot op heden jaar lijks een 'doe-dag' georganiseerd voor aspirant-studenten èn hun moeders. Daarnaast worden, voor het school jaar echt begint, alle meisjes die aan de school (gaan) studeren uitgenodigd voor een kennismakingsdag. Door het jaar is er geregeld overlegd met de 'vrouwengroep'. „Dan kunnen zij hun grieven eens spuien", vertelt Fransen. „Dat vormt voor hen een uitlaatklep. Ze stellen echter geen prijs op een uit zonderingspositie. Het mag niet opval len tegenover de jongens", voegt hij hier lachend aan toe. GOES - Verdwalen in Churchillstede te Goes gebeurt licht. Ook de leeg stand in de buurt baart zorgen. Ge meentebestuur, politie en regionale woningstichting Samenwerking, hebben een plan ontworpen de pro blemen aan te pakken. Dit idee is on derwerp van een inspraakavond dins dag 26 september in De Spinne. Het is voor bezoekers van Churchill stede moeilijk de weg te vinden, door dat zij eigenlijk langs de achterkant van de woningen rijden. De smalle we gen aan de voorkant van de huizen krijgen nauwelijks verkeer te verwer ken. Een projectgroep, onder voorzitter schap van wethouder L. H. de Leeuw, heeft een voorstel uitgewerkt om de herkenbaarheid en privacy in de buurt te verbeteren. Zo zouden de straatjes aan de voorzijde van de huizen breder moeten worden. De woningen krijgen dan een 'gezicht'. De achterkant van de panden krijgt dan meer een privé- karakter. Er is tevens een oplossing voor de parkeerproblemen nodig. Een mogelijkheid aan de voorkant me ruimte te krijgen is verplaatsing va een aantal bergingen naar de achte zijde van de woningen. Tijdens de voorlichtings- en inspraa avond krijgen bewoners gelegenhe op de plannen te reageren. De commi sie ruimtelijke ordening bespreekt h voorstel in haar vergadering va woensdagavond 27 september. De2 begint om 19.30 uur in het stadhui aan de Markt. De bewegwijzering in Churchillstec laat ook te wensen over. Er ligt e( voorstel om de straatnaamgeving veranderen en de huizen op een me logische manier te nummeren. Als bewoners en gemeenteraad metc plannen instemmen, kunnen de wer zaamheden eind '89 beginnen. Als i verandering positief uitvalt, krijge Bechstede en Schumannstede een f lijke behandeling. De kosten voor zijn begroot op 200.000 gulden. In t taal kosten de verbeteringswerken de Goese Polder de komende jaren 1 miljoen gulden. Een van de activiteiten op de Schoolsport Olympiade was een frisbee door een ring gooien. Afscheid Ockeloen •i avondvullende show TERNEUZEN - Het gemeentepersoneel van Terneuzen heeft vrijdagavond in een overvol en bloedheet Zuidlandtheater massaal afscheid genomen van burgemeester C. Ockeloen. Dat ge beurde tijdens een programma, gepresenteerd door AVRO-coryfee Gerrit den Braber, die sinds hij Ockeloen interviewde voor zijn programma 'De burgemeester is jarig', spreekt van 'de leukste burgemeester van Nederland'. Het programma was uiterst geva rieerd en - vooral voor het echtpaar Ockeloen - vol verrassingen. Ambte naren hadden een orkest gevormd om de vertrekkende burgervader nog een maal toe te spelen (onder leiding van Johan de Witte), de plaatselijke bloe- menman en de vishandelaar werd ge vraagd naar hun ervaringen met Ocke loen. Verrassend was ook de verschij ning van Bob Bumb, ex-directeur van Dow Chemical en in het gezelschap van z'n echtgenote speciaal over ko men vliegen uit Amerika. Piet Brakman, ook al een goeie vriend van Ockeloen, zong wat liedjes van z'n verschillende elpees en Thérèse Stein- metz verzorgde, met haar trio, een kort optreden. Ze trad trouwens aan het slot van de avond ook op als soliste bij het rooms-katholiek kerkkoor onder leiding van Theo van den Berg. Maar de show werd gestolen door een gelegenheids-toneelgroepje van ge- meentepersoneel onder aanvoering van voorlichtster Eldina de Nijs. Ze traden driemaal op, in mini-toneel- stukjes van Maurits Schoenmaker. „Carolus Ockeloen? Dat is een tove naar", zei een grijsaard op een bankje. En dat oude Terneuzense vrouwtje met het hoedje stelde vast: „Een bur gemeester? Die is te vergelijken met een ventielslangetje, 't Is van weinig waarde, maar wel onmisbaar." Ook het brandweerkoor kreeg een open doekje voor een speciaal af scheidslied ('Was er een brandje in de stad, ging burgemeester ook op pad, vergat z'n laarzen en z'n helm. Ston den thuis nog in de schuur en hij miste vaak het vuur, weer pech, weer pech, weer pech..."). De raadsleden hadden het avondvul lende programma huppelend en el kaar verdringend op het toneel (maar dat was ingestudeerd) liedje op de wijs van Herman van Veens 'Opzij, opzij, opzij; maak plaats, maak plaats, maak plaats'. Ockeloen kreeg - nadat gemeentese cretaris A. J. van Pagee hem een CD- speler had overhandigd en voorzitter F. Dieleman van de personeelsvereni ging een horloge - het laatste woord. Hij bleek geroerd. „Nou is het zover en ik vind het heel moeilijk nu de juiste woorden te kiezen. Zoveel mensen, die afscheid van me komen nemen. Dit was echt niet de bedoeling. Ik heb niet boven jullie willen staan, maar 'een van ons' willen zijn. Er wordt weieens gedacht dat het gezicht van een ge meente wordt bepaald door de be stuurders, maar uiteindelijk wordt het bepaald door het personeel, de ambte naren. Ik ben trots op Terneuzen en heb het een voorrecht gevonden hier te kunnen werken." Van Den Braber en Steinmetz (echte lieden) kreeg Ockeloen een groot kunstwerk, vervaardigd door de zan geres. (Slot van pagina 9) van Dunné van de Rotterdamse En mus Universiteit vrijdag tijdens academische zitting, die zijn univei teit in samenwerking met de Rij Universiteit Gent en het Koninklr Zeeuwsch Genootschap in Midd burg organiseerde. Professor Van Dunné is verbond aan het Instituut voor Milieuschade Rotterdam. In die hoedanigheid hei hij onderzoek gedaan naar de moe lijkheden om de lozingen in de Ri langs juridische weg aan te pakke Het internationaal recht bleek volge: de prof meer dan genoeg fundament bieden om met succes procedures a: te spannen. De Hoge Raad heeft i middels een principe-uitspraak g daan, dat de 'lozer' die bovenstroor zit, rekening moet houden met de t nedenstroomse watergebruiker. grond van dergelijke uitspraken he ben de Nederlandse Waterleidingt drijven strafrechtelijke en administi tief-rechtelijke zaken aangespanm in Frankrijk. Van Dunné heeft bove dien ervaren dat het nationale recht van het vervuilende land vaak onv< wachte 'wapens' biedt om de veror reinigers van het water aan te pakke De prof kon zich levendig voorstelt dat het Rotterdamse voorbeeld na] ving zal krijgen in Zeeland. „Als vervuiling niet goedschiks kan w« den teruggedrongen, dan moet h maar kwaadschiks. Op een gegev moment is het geduld op. Het lijkt n dat ten aanzien van het Scheldewat dat punt is bereikt." Andere sprekers hielden tijdens i academische zitting in het Roosevt Studie Centrum een warm pleido voor meer wetenschappelijke same werking tussen Rotterdam en Ger Beide universiteiten zouden Zeelai als hun verzorgingsgebied kunnen b schouwen. Professor dr J. Sperna W< land van de Erasmus Universiteit zi mogelijkheden om met middelen v: de Europese Gemeenschap een ondi wijsnetwerk in Vlaanderen en Zeelai op te zetten. De Hogeschool Zeeland Vlissingen zou daarbij een vooraa staande rol kunnen spelen. GOES - De Goese gemeenteraad is donderdag een beetje mokkend ak koord gegaan met het voorstel vijftig duizend gulden uit te trekken om het bedrijventerrein Poel III fraaier te maken. „We subsidiëren het bedrijfs leven om een mooie tuin aan te leg gen. Dat is bedenkelijk, maar we stemmen er toch mee in", aldus het ge voelen van de raad. Het gemeentebestuur wil Poel III een mooier aanzien geven. Daarbij stuit het op het probleem dat de bedrijfster reinen direct aan de straat grenzen. Er is dus geen gemeenteplantsoentje waar bijvoorbeeld struiken kunnen GOES - De rondreizende tentoonstel ling Speculum Zelandiae, een blik op Zeeland in de zeventiende eeuw, is van 4 tot en met 28 oktober te zien in de openbare bibliotheek in Goes. Bur gemeester Seinstra opent dinsdag 3 oktober om 16.30 uur de door het Ko ninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen aangeboden beziens waardigheid. Het Speculum Zelandiae is een verza meling van 36 gravures waarvan de volledige titel luidt: Speculum Zelan diae, dat is een beschryvinge ofte af beelding der Steden, Ambachtsheer- lyckheden, Dorpen, Casteelen, Rid- derlycke Hofsteden, Huysen en Ge bouwen gelegen in de Eylanden en de Graeflyckheyt van Zeelandt bij een vergadert door Nicolaus Visscher. De precieze datum van uitgave is niet be kend, maar ligt na 1668. Ottens in Am sterdam heeft het werk in de achtiende eeuw herdrukt. Het Zeeuwsch Genootschap kreeg in 1987, voor de historisch-topografische atlas Zelandia Illustrata, een exem plaar van dit zeldzame zeventiende eeuwse prentwerk aangeboden. Het bestuur besloot de bundel te kopen. Aangezien het gewone aankoopbud get hiervoor niet toereikend was, be sloot het Genootschap subsidie te vra gen aan de gemeenten op wiens grond gebied de prenten betrekking hebben (Amemuiden, Borssele, Brouwersha ven, Domburg, Goes, Kapelle, Marie- kerke, Middelburg, Reimerswaal, Tho len, Valkenisse, Veere, Vlissingen, Westerschouwen, Westkappelle en Zierikzee). Op dit verzoek is positief gereageerd. Als dank voor deze financiële steun heeft het Genootschap deze plaatsen de tentoonstelling aangeboden. Voor Goes is deze al te zien geweest in Sint- Maartensdijk en Vlissingen. komen. De D. Dronkersweg en J. Weij- ermanweg zijn pas een lust voor het oog als de ondernemers de tuinarchi tect in de arm nemen. Om ze over de streep te trekken willen burgemeester en wethouders vijftig gulden per strek kende meter in de kosten bijdragen. Aanvankelijk, zo bleek donderdag avond, zeer tegen de zin van D66, PPR/PSP en PvdA. „Het gaat toch uit stekend met het bedrijfsleven. Ze ma ken grote winsten. Daar hoeft geen ge meenschapsgeld bij", aldus A. A. van Oosten (ppr/psp) die bij zijn standpunt bleef. Voor de WD was het college voorstel niet meer dan logisch. „Des tijds heeft de gemeente aan de onder nemers de grond verkocht. En daar goed geld voor gevangen. Daar mag wel een bijdrage in de beplanting te genover staan", zei de liberaal mr ir J. Huisman. Wethouder L. H. de Leeuw vergeleek het voorstel met het fonds voor stads vernieuwing. „Dan geeft de overheid ook subsidie om particulieren hun huis op te knappen. Dit voorstel komt misschien wat merkwaardig over, maar het is een goed idee. En de ge meenschap heeft er ook voordeel bij, want de straten gaan er fraaier uit zien." De overgrote meerderheid van de raad ging ten slotte toch akkoord. 's-GRAVENPOLDER - De familie 1 Kunder uit 's-Gravenpolder hef zondcag tijdens een internationa fokkerstentoonstelling in Bruss met acht teckels goede resultaten b haald. De kaninchen dwerfteef Les van Zeelands Roem behaalde de e< ste prijs in de open klasse. De ruwh rige dwergteven Giovanna en K, touche werden respectievelijk eers in de fokkersklasse en derde in open klasse. De ruwharige standaar teef Nienke behaalde de eerste prijs de open klasse met het Belgisc CAC-kampioenschap. Tevens werd beste teef van de hele tentoonstellii De ruwharige standaardteef van de f milie Van Eek uit Vlissingen, even: alle honden van De Kunder luisterer naar de achternaam Van Zeelan Roem, werd eerste in de open klasse i reservekampioen CAC. Bij de ruwha ge dwergreuen haalde Yano een twe de plaats in de open klasse en de lan harige standaardreu Yorrem werd e( ste in de open klasse. De korthari standaardreu Zicher behaalde ei tweede prijs in de open klasse. MIDDELBURG - De werkgroep the logie van het Koninklijk Zeeuwsi Genootschap der Wetenschappf heeft voor het komende seizoen thema: 'Het proces tegen Jezus en joods-christelijke betrekkingen in loop der eeuwen. Door anti-joodse i terpretaties kunnen de joods-christ lijke betrekkingen onder spannii worden gezet'. Over dit onderwerp worden vier lezi gen gehouden in de Zeeuwse Bibli theek in Middelburg. Woensdag 18 o tober gaat prof M. de Jonge ond meer in op de vraag wie verantwoo delijk waren voor de dood van Jezi Dr G. Rouwhorst snijdt 23 novemb de betekenis aan die het proces tegf Jezus heeft voor de relatie tussen den en christenen in de eerste drie ee wen van onze jaartelling. Dr A. van d Heide vraagt zich 24 januari ond meer af hoe de synagoge reageerde c de christelijke verwijten en 15 maa gaat dr C. J. den Heyer tenslotte nad in op de studies die met name na tweede wereldoorlog zijn verricht na: het proces dat tegen Jezus is gevoer De inleidingen worden steeds v: 15.30 tot 17.30 uur gehouden. In e< studiegroep onder leiding van dr Jo sen bestaat de mogelijkheid om h thema verder uit te diepen. De studi bijeenkomsten zijn ook in de Zeeuw: Bibliotheek, op 10 oktober, 7 novei ber, 9 januari, 6 februari en 6 maartvs 10.00 tot 12.00. De start van de sponsorloop in Oudelande voor het Borselse veeteeltproject in Tanzania Bij zijn afscheid werd de scheidende burgemeester onder meer toegezongen door het RK-koor. f

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 12