PZC Onderzoek vervuiling in Hansweert 'Willem Ruys' in vele gedaanten op expositie Bewoners tevreden over 't Fort SGP St-Philipsland hekelt aandacht voor emancipatie Scholieren op de bres voor kinderen van vluchtelingen van de echte luidspreker- specialist Bang&Olufsen streek 19 bodem oude stortplaats maritiem museum rotterdam kleine verbeteringen gewenst in lespakket scholen Open dag van fysiotherapie DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1989 Beleidsnotitie van VVV Tholen Woningen Marine duikt naar zware mijn remie pvangtehuis voor x-gedetineerden netting De eerste Verbaasd Leer Bang&Olufsen kennen als de echte luidspreker specialist. Niemand anders levert u zo'n groot en zuiver geluid met kleine volwaardige luidsprekers plus een subwoofer voor extra kwaliteit in het laag. Kom bij ons luisteren. En profiteer meteen van ons aanbod: tot 1 november krijgt u bij dit systeem GRATIS de befaamde Form 2 hoofdtelefoon t.w.v. f 135,-* 3 jaar garantie Van Cadsand Bang&Olufsen Center Van den Berge Audio Video Bang&Olufsen Center Expert Middelburg (v.h. de Lichtbron) Radio Ohms Kramer HiFi Bang&Olufsen Center Dert Video-HiFi HANSWEERT - Een onderzoek in de omgeving van de Bur- kunkstraat in Hansweert moet uitwijzen of de bodem is ver vuild. Het gaat om een vroegere vuilstortplaats. De indruk be staat dat (chemisch) afval van de voormalige gasfabriek op dat terrein terecht is gekomen. Provinciale Waterstaat zal aan de hand van grondmonsters bekijken of een nader onderzoek nodig is. Op een klein gedeelte van de allang verdwenen stort plaats staan woningen. Het gebied aan de Burkunkstraat grenst aan het terrein van de voormali- gasfabriek, dat inmiddels is gesa neerd. Aan de randen van het ge schoonde gasfabrieksterrein zijn res tanten verontreiniging (policyclische aromatische koolwaterstoffen) aange troffen. Voor de provincie is dat reden de voormalige stortplaats door te lich ten. Bovendien moet boven water ko men in welke mate chemisch afval van de gasfabriek op de stortplaats is be land. Gedeputeerde Staten koppelen SINT MAARTENSDIJK - De Thoolse welzijnscommissie behandelt woens dag 4 oktober de beleidsnotitie van de streek WV Tholen. De vergadering begint om 15.30 uur in het gemeente buis in Sint Maartensdijk. )e VVV bepleit een ruimere openstel ing van het kantoor, de aanstelling an twee professionele (deeltijd- krachten, de aanschaf van een com- rater en uitbreiding van het folder- lakket. Tegelijkertijd moet ook het le- lental omhoog. Voor de uitvoering ■an het wensenlijstje is meer subsidie ïodig. Een verhoging van de gemeen- elijke bijdrage van twaalf naar mini- naai 23,5 mille is noodzakelijk. het bodemonderzoek aan de sanering van het gasfabrieksterrein. Vanwege die relatie hoeft de gemeente Reimers- waal niet opnieuw een drempelbedrag van vijf gulden per inwoner te betalen, maar slechts tien percent van de (toe komstige) kosten. Het onderzoek dat een oriënterend karakter heeft, kost 25 mille. Reimerswaal draagt dus 2500 gulden bij. Volgens een gemeentewoordvoerder dateert de voormalige vuilstort plaats van voor de oorlog. In de jaren veertig is het afvalterrein opgeruimd. Acht woningen aan Burkunkstraat vallen binnen het projectgebied, dat zestig bij zestig meter groot is. Pro vinciale Waterstaat zal bewoners van het onderzoek op de hoogte stellen. Het is noodzakelijk in tuinen bodem monsters te nemen. Ook moeten op enkele plaatsen peilbuizen worden geplaatst om gegevens over het grondwater te verkrijgen. Het is de bedoeling het bodemonder zoek dit jaar uit te voeren. Bij twijfel kan de provincie tot een nader onder zoek besluiten. In het ergste geval volgt dan een saneringsonderzoek. Maar wellicht is er niets aan de hand. Op basis van eerdere ervaringen ver wacht de gemeente Reimerswaal dat het wel losloopt met de vervuiling rond de Burkunkstraat. Slot van pagina 13) ikoestische mijn is. Het gaat waar schijnlijk om een zogenaamde grond- :ontact mijn. la de rijkspremieregeling voor opge- iste explosieven van de baan is, kie- eren vissers boven water gehaalde lijnen en bommen het liefst meteen rerboord. Om die reden dumpte ehipper D. Bout van de KG7 vrijdag mijn een kilometer voor de storm- loedkering weer in zee. „Ik hoorde an de sluismeester van de Roompot- lot van pagina 13) ertuiging, ras, huidskleur, politie- gezindheid of sexuele geaardheid. iaverkamp: „Het is wel zo dat ver- laafden aan drugs of alcohol er bij ons iet in komen." Mingelen: „De bewo- ers kunnen er ook niet tot in de eeu- igheid blijven wonen. We gaan uit an maximaal drie maanden en in die jd moeten ze zelf naar woonruimte leken. Ze worden daarbij wel gehol- eti, als dat nodig is. Soms kunnen ze 'at langer blijven, maar dat geldt al ien in geval van uitzondering". i het opvanghuis, dat in eerste in- antie wel bestemd is voor Zeeuwen, plaats voor vier bewoners. Ze heb- en ieder een eigen kamer en daar- aast een gemeenschappelijke zitka- ier, keuken, wc- en douchegelegen- eid. Ze betalen 90,- huur per week iclusief alles, behalve eten. Theissen: Daar moeten ze zelf voor zorgen en ok het koken doen ze zelf. Je moet dit ais zien als een doodgewoon huis in doodgewone straat. Aan de bui akant is er ook niets opvallends aan. 'ehebben met opzet geen bordje aan ideur gehangen dat het hier een op- inghuis betreft." ehalve de bewoners zijn er overdag in at huis drie vrijwilligers aanwezig, at zijn studenten die een MBO- of BO-opleiding maatschappelijk werk %en en in het huis stage lopen, heissen: „Ze helpen bij allerhande Nes en hebben een open oor voor de swoners." nu toe is de bezettingsgraad ge- iddeld 75 procent. De leeftijd van de Woners ligt (ook tot nu toe) tussen 19 en 35 jaar. Er wordt ook wel eens mand uit het huis gezet. Vorig jaar "S dat om een man die, tijdens zijn erblijf in de Stationsstraat, enkele tfen met justitie in aanraking #'am. Onlangs gooide iemand een ta- door het raam naar buiten en ook c moest zijn biezen pakken. opvanghuis is niet alleen bedoeld >°r mannen. Theissen: „Maar we 'bben hier nog geen vrouwen gehad. komt denk ik ook doordat vrour toch eerder weer door familie of 'enden worden opgenomen, nadat ze de gevangenis hebben gezeten." et huis is (nog) vrij uniek. In Amster- is een opvanghuis en in Gronin- 111 en Den Haag is er een in oprich- ig. et de buren in de Stationsstraat zijn problemen. Haverkamp: „Aan de 'e kant zit de Vrijmetselarij en aan de 'dere kant woont een gezin. Daar- ee hebben we uitvoerig gesproken en it doen we af en toe nog. In de achter- hebben we zelfs gezamenlijk een ®we tuinmuur laten metselen die «door de SOR en de buren samen is 'taald. Dat zegt eigenlijk al genoeg". sluis dat de regeling was ingetrokken en de mijn geen duizend gulden pre mie zou opleveren. Toen hebben we dat ding maar over de reling gezet". Schipper Bout verklaart dat hij aan vankelijk niet wist dat het om een zee mijn ging. „Ik had geen flauw idee. Het was een cylinder. Het zag er niet uit als een gevaarlijke mijn." Aan de hand van cijfertjes op de cilinder dokterde de Kustwacht IJmuiden uit dat Bout een zwaar explosief aan boord had. De Roompotsluis weigerde de garnalen- kotter met de gevaarlijke lading te schutten. Op zijn beurt had Bout geen zin lang te wachten. „Er was bederfelij ke waar aan boord, die moest zo snel mogelijk aan wal worden gezet. Bo vendien zou het me in het kader van de zeedagenregeling een extra dag kos ten. Dat scheelt inkomsten en dat kan ik me niet permitteren. Ik heb drie be manningsleden, die moeten ook eten", aldus Bout. Dus dropte de schipper de mijn op een kilometer van de pijlerdam in het diepe. Op een plaats waar vissers va ker onbruikbare waar en goederen dumpen. Bout heeft er niet bij stilge staan dat de zeemijn bij vloed een ge vaar voor de stormvloedkering op kan leveren. De marine hoeft overigens niet te rekenen op een vergoeding van de bergingskosten, laat hij weten. De Schelde Conservator B. C. W. Lap van het Maritiem Museum Prins Hendrik in Rotterdam bij het model da 1946 heeft laten maken van de Willem Ruys. (Van onze verslaggever ROTTERDAM Verontwaardi ging tekent zich af op het gezicht van B. C. W. Lap, conservator van het Maritiem Museum Prins Hen drik in Rotterdam. „Ik ben na de verbouwing van de Willem Ruys tot Achille Lauro aan boord ge weest van het vroegere viaggeschip van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd. De tranen sprongen me in de ogen. De bouwplaat en de scheeps- bel van de Willem Ruys waren ver dwenen. De Italianen hadden een eigen bouwplaat aangebracht en die vermeldde alleen dat het schip in 1966 was verbouwd door een Ita liaanse werf'. Lap heeft revanche kunnen nemen door een tentoon stelling te organiseren onder de noemer Van Willem Ruys tot Achil le Lauro. De Rotterdamse 'shiplover' heeft een aparte band met de Willem Ruys, het laatste Nederlandse pas sagiersschip dat in Vlissingen bij de Koninklijke Maatschappij De Schelde is gebouwd. „Zij - een schip is voor mij vrouwelijk - heeft me al tijd erg geboeid vanwege haar moei lijke jeugd. Het schip lag in de oor logsjaren op de Noordhelling in Vlis singen en enorm veel werfmensen zijn erbij betrokken geweest om hun bouwnummer 214 uit handen van de Duitsers te houden. Dat gegeven én: als shiplover mag je zo je favorieten hebben". Lap heeft de Willem Ruys waarvoor vijftig jaar geleden de kiel werd gelegd, nooit uit het oog verlo ren. „Zij is zo mooi, zij heeft écht iets". De Rotterdamse Llöyd, sinds 1883 één van de grootste klanten van De Schelde, gaf in 1938 opdracht voor de bouw van de Willem Ruys. Het passagiersschip moest de kroon worden op de vloot van het Rotter damse bedrijf dat in 1970 is opge gaan in Nedlloyd. De bouwopdracht kwam aan het einde van de roem rijkste periode voor Nederlandse passagiersschepen. Nederlands-In- dië was dé motor achter dit succes. Bouwnummer 214 was ook bedoeld voor de vaart op die voormalige ko lonie, maar na de voltooiing van de Willem Ruys in 1947 was Neder- lands-Indië al bijna Indonesië. On danks de verslechterende politieke relaties heeft het passagiersschip tot 1956 op het eilandenrijk gevaren. De situatie werd dat jaar zo slecht dat de Rotterdamse Lloyd de lijn- vaart stopte. De werf Wilton-Fij- enoord in Schiedam verbouwde de Willem Ruys twee jaar later tot crui seschip. De tekeningen van alle gedaanten van de Willem Ruys zijn op de expo sitie in Maritiem Museum Prins Hendrik te zien. De voorkeur van Lap gaat nog steeds uit naar de eer ste Willem Ruys. Het dek is in die hoedanigheid niet zo volgebouwd met hutten. De tweede Willem Ruys moest als cruiseschip wel veel meer slaapvertrekken krijgen om renda bel te kunnen varen. Over het resul taat van de verbouwing door de Ita lianen in 1965-'66 zegt Lap niet zo veel. Hij vertelt echter des te meer over de koper, Achille Lauro uit Napels. „Helaas is het schip naar die man vernoemd. Hij is een groot oorlogs misdadiger geweest in het Italië van de dictator Mussolini". Lap pakt een boekje uit zijn kast om het be wijs te leveren voor die opmerking, The Scarlet Thread van de Ameri kaan Donald Downes. „Hij was na de oorlog in Italië werkzaam voor de Amerikaanse inlichtingendienst en heeft de dubieuze afkomst van Lau ro beschreven". De conservator vindt de naamswisseling van het schip des te schrijnender, omdat Willem Ruys, directeur t'an de Rot terdamse Lloyd, door de Duitsers is gefusilleerd. De Rotterdamse Loydd verkocht de Willem Ruys, omdat het schip niet meer genoeg opleverde. De bezoeker zal op de tentoonstel ling tevergeefs zoeken naar de ach tergrond van Achille Lauro. De ge schiedenis van het beroemde passa giersschip staat centraal. Twee ge beurtenissen springen er zonder meer uit: de ernstige aanvaring tus sen de Willem Ruys en het viagge schip Oranje van de Stoomvaart Maatschappij Nederland in 1953 en de kaping van de Achille Lauro op 7 oktober 1985 in de Middellandse Zee. Het gijzelingsdrama waarbij een Amerikaans passagier om kwam, heeft de 'oude vrouw' figuur lijk bijna de kop gekost. De interes se voor cruises op de Middellandse Zee daalde sterk. De rederij van Achille Lauro ging failliet. Alle sche pen van de firma werden opgelegd, maar in 1987 bracht de Italiaanse re derij Starlauro redding. Zij nam on der meer de Achille Lauro over van de schuldeisers. „Ik hoop dat onze goede, oude Willem Ruys nog jaren blijft varen", merkt de conservator op. „Haar bestaan hangt aan een zij den draadje, maar de rederij heeft dit jaar nog voor een paar miljoen aan het schip vertimmerd". Starlauro wilde tot grote teleurstel ling van Lap niet meewerken aan de expositie die nog tot en met 7 janua ri 1990 is opgesteld in het Maritiem Museum van Rotterdam. Het mu seum is van dinsdag tot en met za terdag geopend vanaf tien uur 's ochtends tot vijf uur 's middags en op zon- en feestdagen van elf uur 's ochtends tot vijf uur 's middags. VLISSINGEN - In de twee jaar gele den opgeleverde Vlissingse woonwijk 't Fort wordt onderzocht of bepaalde ongemakken in de huizen kunnen worden verholpen. Uit een woensdag gepresenteerde enquête van de Vrou wen Advies Commissie voor de Wo ningbouw (VAC) blijkt dat het meren deel van de bewoners tevreden is over de woningen en de woonomgeving. De geluidsisolatie, de schuur en het ge brek aan ontspanningsmogelijkhe den worden onder meer als negatief ervaren. De VAC bood de Vereniging tot Verbe tering van de Volkshuisvesting (VVV) bij de officiële opening van 't Fort aan een woongeriefonderzoek te houden. Het cadeau had negatief kunnen uit pakken voor de woningbouwvereni ging. Directeur J. Te vel kreeg woens dag het overwegend positieve resul taat overhandigd. Mevrouw M. van de Donk, voorzitter van de VAC-werk- groep, deelde hem mee dat de wonin gen als prettig en de wijk als gezellig worden ervaren. Desondanks blijken ze vatbaar voor kleine verbeteringen. De hal is te klein. De CV-installatie had beter op zolder kunnen staan. De douche is onvoldoende te ventileren; veel bewoners hadden graag een te openen raam in deze ruimte gehad. De losstaande schuur is te klein en ook de keuken heeft te weinig bergruimte. Bovendien zijn de keukenkasten voor zien van scherpe hoeken. De verkeers veiligheid is voor verbetering vatbaar. De onverlichte brandgangen worden onveilig bevonden. De telefoonaan sluiting is onpraktisch en de helft van de bewoners vindt de geluidsisolatie onvoldoende. De aansluiting van de telefoon is op verzoek van de VAC in de hal aange bracht. Daar zijn de bewoners niet blij mee. De bel is bij gesloten deuren nau welijks te horen in keuken of op de ver dieping. De voorkeur gaat uit naar de woonkamer. Enkelen hebben de tele foon zelf al verplaatst. Architect ir J. R. Slemmer kon het niet nalaten de VAC voor te houden dat haar idee toch niet zo goed was. Over de isolatieklachten waren zowel Tevel als Slemmer zeer verbaasd. VVV-Directeur Tevel: „De geluidsiso latie moet goed zijn. De gemeente heeft metingen verrichten en de wo ningen voldoen aan alle normen. Ab solute stilte is uiteraard onhaalbaar in rijtjeswoningen." Hij begreep eveneens de klachten over de ver keerssituatie niet. Hij gaf aan dat van de woningbouwvereniging geen ver lichting in de brandgangen moet wor den verwacht. Te duur in aanleg en onderhoud. Tevel zag hier een taak voor de bewoners weggelegd. Zij zou den als een soort sociale controle bui tenverlichting kunnen aanleggen bij de schuren. Ook aan de isolatie en de kleine hal wilde hij niets meer doen. „Gedane za ken nemen geen keer," zei hij. Voor de SINT-PHILIPSLAND - De SGP-frac- tie in de gemeenteraad van Sint-Phi- lipsiand heeft er bezwaar tegen dat de schoolbegeleidingsdienst RPCZ (Re gionaal Pedagogisch Centrum Zee land) onderwijspakketten aan scho len aanbiedt waarin aandacht wordt besteed aan emancipatie. Dat bleek woensdagavond tijdens de vergade ring van de gemeenteraad. Het onder werp kwam aan de orde toen de raad zich moest uitspreken over een aan- VLISSINGEN - Het Koninklijk Ne derlands Genootschap Fysiotherapie viert dit jaar het honderdjarig be staan. Ter gelegenheid hiervan wordt zaterdag de mogelijkheid geboden een kijkje te nemen in een praktijk voor fysiotherapie of op een afdeling fysiotherapie in een ziekenhuis. In Zeeland kunnen belangstellenden tussen 10.00 en 16.00 uur terecht in de praktijk voor fysiotherapie in het Wijkgezondheidscentrum Dauwen- daele aan de Roozenburglaan in Mid delburg en in het fysiotherapie-insti- tuut Westerzicht in West-Souburg. Tijdens de open dag geven de aanwezi ge fysiotherapeuten uitleg over de mo gelijkheden en onmogelijkheden van fystiotherapie. Hoewel veel mensen onder behandeling zijn geweest bij een fysiotherapeut, is nog lang niet altijd duidelijk dat fysiotherapeuten meer zijn dan masseurs. Zij worden inge schakeld op allerlei terreinen van de gezondheidszorg zoals bij mensen met blijvende aandoeningen en blessures, voor en na een operatie. passing van de gemeenschappelijke regeling inzake subsidiëring van de stichting RPCZ. SGP-wethouder L. Walpot: „Bij de schoolbegeleidingsdienst zijn ontwik kelingen gaande die ik betreur. Er wor den activiteiten ontplooid in het kader van de roldoorbreking tussen man en vrouw. Scholen kunnen die lespakket ten afnemen." Fractievoorzitter H. Geluk van de SGP voegde daar later nog aan toe dat in de bijbel bepaalde taken worden toegekend aan man en vrouw. „Daar willen wij ons aan vast blijven houden", zei Geluk. Wethou der A. Kosten (gemeentebelang) ver telde dat de bewuste pakketten op de scholen in Sint-Philipsland niet wor den gebruikt. „Maar het is natuurlijk mogelijk dat het elders wel gebeurt. Dat is de vrijheid van de school." De SGP had verder een schriftelijke vraag ingediend over de sloop van de kleuterschool Prinses Marijke. Vol gens de staatkundig gereformeerden was er tijdens de werkzaamheden, die inmiddels zijn voltooid, een gevaar lijke situatie ontstaan voor spelende kinderen. Die zouden te maken heb ben gekregen met vonken, afkomstig van een elektriciteitskast. De SGP wilde van het college weten of gas en elektriciteit voor het begin van de sloop waren afgesloten. Burgemeester T.A. Vogel antwoordde dat dat niet het geval was geweest. „Het gas was provisorisch afgesloten, bij de elektriciteit is dat te laat ge beurd. De oorzaak was een communi catiestoornis tussen gemeentewerken en de PZEM", stelde Vogel. Hij vond overigens dat er geen sprake was van spelende kinderen: „Zeg maar gerust slopende kinderen. Ze bonkten met zware voorwerpen op de elektriciteits kast." GOES - Alle abri's (overdekte bushal tes) in Zeeland staan er over een week glimmend bij. Ze zijn dan onder han den genomen door leerlingen van de Technische School in Middelharnis. Zij sloven zich uit voor een actie van de Stichting Europa Kinderhulp. De ze wil geld vergaren voor de inrich ting van een ruimte voor kinderen in het asielzoekerscentrum Bergzicht te Goes. Europa Kinderhulp heeft tot hoofd doel gastgezinnen te verwerven in Ne derland voor kansarme kinderen uit andere delen van Europa. Zij kunnen dan bij die gastgezinnen van een fijne vakantie genieten. Jaarlijks regelt de stichting op deze manier voor zo'n honderdvijftig kinderen een vakantie in Zeeland. Ook in andere provincies brengen kleine Europeaantjes vrije dagen door. In de loop der jaren heeft de stichting een aantal nevenactiviteiten ontwik keld. Zo heeft zij spelmateriaal be schikbaar gesteld aan vluchtelingen kampen in West-Berlijn. Twee jaar geleden heeft de organisatie het ministerie van WVC gevraagd of zij iets kon doen voor de asielzoekerscen tra in Nederland. Het antwoord was negatief. Destijds was het aantal kin deren in de centra op één hand te tel len. Inmiddels is het beeld gewijzigd. Er komen steeds meer gezinnen met kinderen de grens over. Ook in Berg zicht verschijnen meer kinderen. De crèche is te klein. Het asielzoekerscentrum is van plan de vierde etage van het voormalige ziekenhuis erbij te trekken. Hier zou den ruimten moeten komen waar vluchtelingen zich kunnen ontspan nen. En een plek waar kinderen zich kunnen vermaken. Het probleem is namelijk dat ze niet naar school mo gen. Europa Kinderhulp begint volgende week een actie om de kinderruimte in Goes te kunnen inrichten. Zij heeft 130 leerlingen van de technische school (lbo) bereid gevonden de abri's schoon te poetsen. Het gaat om de haltes in het gebied van de bussen van Zuid- West Nederland. Dit loopt van Helle- voetsluis/Spijkenisse tot Goes/Mid- delburg. Alleen de wachthuisjes waarvoor ZWN geen schoonmaakcontract heeft, krij gen een schoonmaakbeurt. Dat zijn er ongeveer honderd. De scholieren zijn er vier dagen mee bezig. De verwachting is dat de actie zo'n tienduizend gulden opbrengt. Om dit geld zo nuttig mogelijk te besteden, heeft Europa Kinderhulp met de school afgesproken dat de lts de in richting zelf maakt. De opbrengst dient dan alleen om het materiaal aan te schaffen. De leerlingen maken din gen als een zand- en watertafel, een klimrek en banken. (Advertentie) klachten over tochtwering en douche- ventilatie had hij meer oren. De WV gaat bekijken of maatregelen kunnen worden getroffen. Tevel is het met de VAC eens dat uit het rapport vooral le ring voor de toekomst moet worden getrokken. Mevrouw C. P. de Lange, voorzitter van de VAC Vlissingen: „Deze informatie is met name bedoeld voor toekomstige bouwprojecten." Te vel noemde als voorbeeld het laatste bouwproject van WV. De woningen in Tuinstad hebben al een schuur van groter formaat gekregen. De omgeving van woonwijk 't Fort in Vlissingen. AANBOD 1 nm Beovox CX 50 en Cona subwoofer, kleuren: wit, zwart en grijs. Systeemprijs: f 1485,- 20 cm 21 cm AXEL Stationsstraat 7, Tel. 01155-1530 GOES Gasthuisstraat 2-4, Tel. 01100-15616 MIDDELBURG Lange Noordstraat 14, Tel. 01180-13373 SLUIS Meerminnestraat 9, Tel. 01178-1474 TERNEUZEN Noordstraat 38, Tel. 01150-12581 VLISSINGEN Nieuwendijk 35, Tel. 01184-12209

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 33