Hogeschool doet mee aan managementspel Dokbrug aan vervanging toe Cursus literatuur zoekt aansluiting bij het bekende I Provincies achter Zeeuwse klacht Prlmafoon provincie DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1989 17 Drs Elzinga secretaris van 3-ZLO VISIE VAN DE LEZER STAAT VOOROP Leesclubje MIUOENENWERK BIJNA AF ADVIES OVER NATUURPLAN BRAKS Oplossingen Lagunes Achttien miljoen voor oevers Kanaal Gent-Terneuzen Kurk en Parket Zeeland failliet »«8S VLISSINGEN - De Hogeschool Zeeland doet dit jaar voor het eerst mee aan het landelijk Management Game (management-spel). Donderdag 2 november spelen teams uit de provincie in de hogeschool in Vlissingen de Zeeuwse voorronde. Het winnend team speelt donderdag 7 december mee in de landelijke finale in Slot Zeist. Het thema van het Management Game is concurreren en samenwerken. Teams van drie tot vijf personen worden geconfronteerd met beslissingen op het gebied van marketing, produktie, financiering, research en sociaal beleid. Aan de hand daarvan moeten de deelnemers een eigen strategie ontwikkelen om de concurrenten net een stapje voor te blijven. De organisatie van het spel is in handen van de stichting Management Consultancy Center in Amsterdam. In 1987 en 1988 werd de competitie in de noordelijke provincies opgezet. Dit jaar is er voor het eerst sprake van een landelijke wedstrijd. In alle provincies doen hogescholen mee aan de organisatie van de voorrondes. Belangstellenden uit het bedrijfsleven kunnen zich bij de stichting opgeven. MIDDELBURG - De ijzeren draaibrug die de Middel burgse Dokhaven afsluit, is aan vervanging toe. De ruim 100 jaar oude Dokbrug kan bijna niet meer open. In de jachthaven achter de brug zijn de laatste tijd dan ook alleen boten afgemeerd die onder de brug door konden varen. Het ijzer van de brug is bovendien niet meer van de beste kwaliteit. De verwachting is dat de voor het Maisbaaigebied gelegen brug op korte ter mijn veel meer verkeer te verwerken zal krijgen, om dat dat gebied nu wordt volgebouwd. Dat zijn redenen om een nieuwe brug voor de Dokhaven te bouwen. De gemeente heeft er in haar stadsvernieu wingsplan voor de komende jaren 1 miljoen gulden voor uitgetrokken. Het is de bedoeling dat er een nieuwe brug ligt voordat de eerste bewoners van het Maisbaai gebied hun huizen betrekken. De brug zal daarom vol gend jaar gebouwd moeten worden. Omdat de huidige Dokbrug een karakteristiek uiterlijk heeft, is de Middel burgse dienst gemeentewerken aan het berekenen of het mogelijk is een zelfde brug te laten maken voor de beschikbare 1 miljoen. Restauratie van de brug is niet mogelijk, omdat deze te ver versleten is. VLISSINGEN - Neem Betje Wolff. In Vlissin gen kunt u haar dagelijks tegenkomen. Groot is ze. En met een beetje geluk zorgt ze nog voor een waterballet ook. Of denk eens aan Jacobus Bellamy. Het park dat in Vlissingen naar hem is vernoemd geeft niets van zijn hartepijn en liefdesverdriet prijs. Maar hij is er wel. Wie er oog voor heeft kan veel literatuur in de eigen omgeving tegenkomen. Dat is het uitgangspunt van de literatuurcur sus die mevrouw C. J. Dieleman-van de Reepe uit Koudekerke onder de paraplu van de STEZN - Stichting Educatie Zeeland Noord - geeft. Dinsdag 3 oktober begint ze in Vlissingen met een nieuwe lessencyclus, waarin de vader landse literatuur onder de loep wordt geno men. Van de diepe middeleeuwen tot en met de dag van vandaag, van Hendrik van Veldeke tot en met Hans Warren. Mevrouw Dieleman - lerares Nederlands op de Zeeuwse Dag- en Avondscholen Gemeenschap - geeft haar cursus voor het zesde jaar. De eer ste drie jaren beperkte ze zich tot een beperkt aantal lessen poëzie-analyse. Sindsdien heeft ze de zaken groter aangepakt en is zowel het aantal uren als de inhoud aanzienlijk verbreed. Iedereen die kan lezen en belangstelling heeft voor literatuur is welkom in de lessen. Het pro gramma vermeldt literatuurgeschiedenis, ver- haal- en gedichtenanalyse en het (leren) lezen van boeken en gedichten. Verder worden er schrijvers uitgenodigd, die een toelichting op hun werk geven. Zo hebben het afgelopen jaar de dichters Andreas Oosthoek en Hans Warren met de cursisten van gedachten gewisseld over hun poëzie. „Ik streef ernaar", zegt mevrouw Dieleman, „om zoveel mogelijk bij het bekende aan te sluiten. De meeste cursisten weten niet dat er voor Betje Wolff een monument in Vlissingen is neergezet. Terwijl ze er toch vrijwel dagelijks langs lopen. Op dat gegeven speel ik dan in." Een ander voorbeeld. Jacob Cats is een litera tor uit het verleden, wiens naam veelvuldig in en buiten het Zeeuwse opduikt. Catspolders, Catspleinen, Catsstraten, Catshuizen... En zijn onderkomens hebben in meerdere dorpen en stadjes de tand des tijds doorstaan. Dat zijn naam voor velen nog altijd een bekende klank heeft neemt niet weg dat literatuurhistorici niets van Cats moeten hebben. „Afschuwelijk zoals die man verguisd wordt", zegt mevrouw Dieleman. „Je moet niet vergeten dat zijn werk bij de zeventiende-eeuwers naast de bijbel stond. Hij had een enorme invloed." De inhoud van de cursus wordt waar mogelijk afgestemd op de belangstelling van de deelne mers. Ook tentoonstellingen en lezingen kun nen aanleiding zijn om een literair uitstapje in de les te maken. De lerares is met een aantal De ruim honderd jaar oude, karakteristieke Dokbrug in Middelburg van haar leerlingen een vaste bezoeker van de lezingen die door de Stichting Literaire Activi teiten Zeeland worden georganiseerd. Het werk van de schrijver die tijdens zo'n bijeen komst in de schijnwerper staat, wordt vooraf behandeld. Het moet allemaal niet te zwaar worden aan gezet, vindt mevrouw Dieleman. Maar ze is wel van mening dat haar cursus meer biedt dan een willekeurig leesclubje. „Kijk", zegt ze, „in een leesclub wordt een boek gelezen, waar op de deelnemers dan hun persoonlijke pro blemen kunnen projecteren. Ik wil zo niet te werk gaan. Bij mij staat de persoonlijke visie van de lezer voorop. Ik doceer close-reading: hoe komt een gedicht over, hoe komt de schoonheid over, wat zie je er zelf in? De per soonlijke problemen van de cursisten komen daarbij niet aan de orde." De STEZN heeft voor dit jaar twee cursusreek sen over literatuur gepland. De eerste begint dinsdag 3 oktober, de tweede een dag later. Mo menteel hebben zich voor elke cursus 12 deel nemers aangemeld. Dat aantal is voor uitbrei ding vatbaar. (Van onze Haagse redactrice) 1EN HAAG - Voor renovatie van de n slechte staat verkerende oevers angs het Kanaal van Gent naar Ter- leuzen stelt demissionair minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) 18 miljoen gulden beschikbaar. Dit 'lijkt uit het Meerjarenplan Oevers 1989-1993 dat de minister naar de Tweede Kamer heeft gestuurd, lie bewindsvrouwe hoopt met dit be- Irag de achterstand aan de oevers de romende vijfjaar geheel in te lopen. In 987 deelde Smit-Kroes de Tweede tamer mee niet voldoende geld te 'ebben om de achterstand aan de oe- 'ers van de rijksvaarwegen weg te verken. Rijkswaterstaat werd vervol- lens aan het werk gezet om een Meer- arenprogramma te maken. Nu dat 'rogramma klaar is, komt de minister rèl met geld over de brug. In totaal zal het Rijk voor 357 miljoen gulden de in slechte staat verkerende oevers langs 480 kilometer kanaal aanpakken. De minister schrijft dat zoveel moge lijk wordt getracht milieuvriendelijke oeverbeschermingen aan te leggen. Voor zover deze methode niet duurder is dan de klassieke of wellicht zelfs goedkoper, zal die zeker worden toege past. Ook het Kanaal door Zuid-Beveland zou vanwege de slechte staat van de oevers in het Meerjarenplan Oevers zijn opgenomen, ware het niet dat de minister dit kanaal al heeft onderge bracht in het Meerjarenprogramma Scheepvaartwegen. Zoals bekend is in de begroting voor 1990 van het minis terie van verkeer en waterstaat ruim 77 miljoen gulden voor verbetering van dit kanaal uitgetrokken. - s v Jacob Cats. „Afschuwelijk zoals die man ver guisd wordt." Grevelingen heeft weer sterke oever (Advertentie) Tijdelijk een extra geheugen bij elk Twintoon 10 toestel. Sen voorbeeld van de nieuwe oeververdiging aan het Grevelingenmeer nabij het bezoekerscentrum de Punt. (Van onze Haagse redactrice DEN HAAG - In de onlangs versche nen Structuurnota Landbouw en het Natuurbeleidsplan wordt te weinig aandacht besteed aan een regionale vertaling van de beleidsvoornemens. Dit stellen de gezamenlijke provin ciebesturen, verenigd in het Interpro vinciaal Overleg (IPO). Daarmee on dersteunt het IPO de uit Zeeland af komstige klachten. Een delegatie van het IPO onder lei ding van de Zeeuwse gedeputeerde mevrouw E. Maris-Koster heeft deze week een advies overhandigd aan mi nister Braks (landbouw en visserij). Het IPO uit, evenals de Zeeuwse Pro vinciale Planologische Commissie (PPC), vooral kritiek op de verdeling van taken en bevoegdheden en de wij ze waarop minister Braks de financiën verdeelt. Zo wijzen de provincies er bij voorbeeld op dat zij de Natuurbescher mingswet - die in het Natuurbeleids- GOES - Drs T. Elzinga is de nieuwe secretaris van de drie zuidelijke land bouworganisaties (3-ZLO). Hij volgt mr J. Oggel op. Elzinga is al drie jaar beleidsmedewerker bij de ZLM. Oggel is secretaris van de ZLM. In die hoedanigheid was hij tevens secretaris van de 3-ZLO. In deze organisatie zijn ZLM, NCB en CBTB verenigd. Het voorzitterschap en secretariaat van de 3-ZLO wisselen om de twee jaar. De ZLM levert vanaf 1 januari dit jaar het secretariaat. Door interne verschui vingen van de werkzaamheden binnen de ZLM was het mogelijk voor Elzinga de nieuwe taak de zijne te maken en Oggel daarmee te ontlasten. plan één van de pijlers van beleid wordt genoemd - alleen goed kunnen uitvoeren als ze daar ook het geld en personeel voor krijgen. Bovendien leidt het nieuwe Natuurbe leidsplan voor de provincies tot grote uitgaven voor grondverwerving, zo stelt het IPO. In het beleidsplan worden mogelijk heden voor natuurontwikkeling aan gegeven. Het gaat vooral om het ver sterken van al aanwezige natuur waarden. Zeeland is wat dat betreft aardig uit de boot gevallen. Braks heeft het IPO nu toegezegd dat de provincies worden betrokken bij het Structuurschema LNO, waarin de onlangs uitgebrachte Structuurnota Landbouw en het Natuurbeleidsplan verder worden uitgewerkt. Verder zeg de Braks toe in het Natuurbeleidsplan duidelijker aan te geven waar de ver antwoordelijkheden van de provincies liggen. In gesprekken met de provin cies zal het ministerie bekijken welke gebieden onder de ecologische hoofd structuur vallen en welke gebieden daarbuiten bescherming nodig heb ben. ARNEMUIDEN - Het bedrijfje Kurk en Parket Zeeland BV uit Arnemui- den, met een nevenvestiging in Hulst, is door de Middelburgse rechtbank failliet verklaard. De activiteiten wa ren deze zomer al stopgezet. Eind juli heeft de fiscus een openbare verkoop van de activa (kantoorspullen en dergelijke) gehouden om nog iets terug te zien van een grote belasting schuld. Er waren zes medewerkers bij het bedrijf werkzaam. Het faillisse ment is uitgesproken op verzoek van één van hen. De medewerkers hebben nog salarisvorderingen. BROUWERSHAVEN - In opdracht van Rijkswaterstaat wordt momenteel de laatste hand gelegd aan oeververdigings- werken in het Grevelingenmeer. Die werkzaamheden zijn no dig om te voorkomen dat de voortdurende golfslag zware schade aan de oevers aanricht en afkalving veroorzaakt. Als het miljoenenproject half oktober gereed is, staats niets meer een overdracht van het meer door Rijkswaterstaat aan het Grevelingenschap in de weg. Overigens blijft Rijkswaterstaat nog wel waterbeheerder. Toen van de voormalige zeearm een meer werd gemaakt verplichtte Rijks waterstaat zich de toestand zoals die ontstond te behouden voor de toe komst. De toenmalige dienst milieu en ■inrichting begon daarom met de aan leg van oeververdedigingswerken. Dat werk was omstreeks 1984 gereed, maar toen bleek meteen al dat er nog het een en ander verbeterd kon worden. Zo was voor verschillende oeververdedT gingen grind gebruikt en dat bleek niet te functioneren. Om die reden heeft Rijkswaterstaat nog een ronde gemaakt over het Gre velingenmeer. In drie bestekken is de oververdediging opnieuw aangepakt. Het ging daarbij vooral om stukken die het in verband met de heersende windrichting en de voortdurende golf slag het zwaarst te verduren hadden. In verband met het constante water peil in het Grevelingenmeer belagen de golven steeds dezelfde plaatsen op de oever. Die plaatsen moesten ver sterkt worden. Rijkswaterstaat heeft daar drie ver schillende oplossingen voor gebruikt. Zo is op sommige plaatsen de oever zelf versterkt met zand en grof grind. Op andere plaatsen is gekozen, voor het opwerpen van dammetjes op en kele meters uit de oever. In plaats van grind is daar natuursteen gebruikt. En dan zijn er nog plekken waar Rijkswaterstaat voor beide oplossin gen koos. De dammen die buiten de oevers ligen zijn hoger geworden dan de dammetjes die in eerste instantie werden aangelegd. Daar sloegen de golven overheen met als gevolg dat het grind niet langer op zijn plaats bleef liggen. Het hoofd van de dienstkring Delta- kust, ing H. Verheij, vertelt in een toe lichting op het werk dat bewust is ge kozen voor natuursteen. Allereerst spoelt dat niet weg en verder is het na tuurvriendelijker. Het was ook moge lijk het werk iets goedkoper met fos- forslakken uit te voeren, maar uit het oogpunt van het milieu is daarvan af gezien. Met de aanleg van vooroevers voor de eilanden en de oevers op het Grevelin genmeer ontstonden kleine lagunes die van belang zijn voor het milieu. In die ondiepten is veel leven in het water te vinden en dat trekt weer vogels aan. Op die manier kan het Grevelingen meer een belangrijke functie voor vo gels vervullen. Overigens zijn in de dammetjes openingen gehouden om een goede circulatie van het water mo gelijk te maken. Dat is weer gedaan om onder meer botulisme te voorko men. Volgens Ko van Keulen van de afde ling verbeteringswerken van de dienstkring Deltakust is dat ook de re den waarom voor het eilandje Marken- je wat extra aandacht aan de oeverver dediging is besteed. Daar is een soort zandvang-constructie aangelegd, om te voorkomen dat te veel zand van het zandplaatje wegslaat. De extra aan dacht voor Markenje heeft onder meer te maken met de aanwezigheid van een belangrijke kolonie grote sterns in dat gebiedje. De grote sterns, een vrij zeldzame vogel in Nederland, vestig den zich aanvankelijk op het eiland Hompelvoet, maar zijn nu naar Mar kenje uitgeweken. Van Keulen voegt er aan toe dat de oe ververdedigingswerken in het Greve lingenmeer beslist nodig zijn, omdat er oevers waren die 10 tot 15 meter per jaar achteruit schoven. De golfslag is ook anders dan vóór de afsluiting van het meer, legt hij uit. In totaal is onge veer 50 kilometer oever verbeterd. Daar was een totaalbedrag van 3.577.000 gulden exclusief BTW mee gemoeid. VIL GRATIS 06-0402 PRIMAFOON VAN PTT TELECOM IS GEVESTIGD IN: MIDDELBURG, LANGE DELFT 86 - TERNEUZEN, AXELSESTRAAT 20 - VLAARDINGEN, VEERPLEIN 156. V4 V 'r\- Als u deze week even bij ons binnen stapt en zo'n fraai Twintoon 10 toestel uitzoekt, krijgt u een handig memoblok in een perspex kubus cadeau. Zorg dat u er snel bij bent, want ze zijn zo op. Zo'n blok komt altijd van pas. Hoe vaak zegt u niet midden in een gesprek 'moment, even papier pakken'. De telefoonnummers die u 't meeste draait hoeft u niet meer op te schrijven, die onthoudt de Twintoon 10 zelf. Verder beschikt-ie over een nummer herhaling, een uitdraaibaar memoplaatje en ligt-ie door de ultralichte hoorn lekker in de hand. Tja, een veelzijdig apparaat. Hij staat in vijf kleuren voor u klaar. Vergeet u niet even langs te komen? Voor een telefoon ga je naar Primafoon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 17