alManal Ziekenhuis in de vernieling Al jaar in stilte tehuis opvang ex-gedetineerden Neeltje Jans in de bloemetjes Marine duikt naar zware mijn bij Oosterscheldedam k amers van koophandel msmmm BRUNCHEN IRNEVILLE HOTEL |01180-38456 Middelburg Klok Milieu Oplichter klampt kerkgangers aan Schouwen-Duivelandse ondernemers pleiten voor tolvrije brug NU OFFICIËLE OPENING Helpende hand Vier bewoners DOOR VISSER OVERBOORD GEZET DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1989 WÊÊÊHBMÊÊÊÊÊÊmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊm Groeikansen p i Delta bij etere wegen ROTTERDAM (GPD) - Distributie en produktie in de Rijn- kchelde-Delta tussen Rotterdam en Terneuzen moeten de ko- Inende jaren verder worden uitgebouwd. Alleen zo kan dit ge- Lied zijn vooraanstaande positie behouden in het Europa van |[992. De mogelijkheden voor economische groei in dit deel van luid-west Nederland worden door het rijk onderschat. Ook lou het Deltagebied meer dan nu kunnen profiteren van de Broei die toerisme en recreatie doormaken. Om deze kansen Ulop te benutten is verbetering van de infrastructuur echter (ïoogst noodzakelijk. De voorzitters van de Kamers van koophandel in het Deltagebied heb ben deze aanbevelingen woensdag bverhandigd aan demissionair minis- jter Nijpels (VROM). De groei van de distributiesector, een van de pijlers tnder de economie in dit gebied, is vol gens de Kamers afhankelijk van in ves tingen in het wegennet. Naast verbe ting van bestaande rijkswegen wordt ook gepleit voor een snelle aan- legvan de Westerschelde-oeververbin- Hing als belangrijk onderdeel in de foute Randstad-Kanaaltunnelzone. bok moet haast worden gemaakt met Be realisering van de A4-Zoomweg. j/ooral in het Rijnmond-gebied is een tekort ontstaan aan bedrijfsterreinen lie geschikt zijn voor de distributie- ïector. Volgens de Kamers moeten de Indernemers in deze branche worden gewezen op vestigingsplaatsen in de Everige regio's. Zo kan deze vorm van Bedrijvigheid voor de Rijn-Schelde- pelta worden behouden. Ook maken Be voorzitters zich sterk voor de komst fan 'aangeklede' distributiecentra. Die moeten naast douane-faciliteiten pok beschikken over werkplaatsen waar vrachtwagens en containers kun nen worden gerepareerd. Daarnaast kunnen uitgebreide mogelijkheden foor telecommunicatie de aantrekke lijkheid van deze distributiecentra Aanzienlijk verhogen. In het rapport wordt ook gewezen op Be noodzaak de Rijn-Schelde-Delta lan te prijzen als een ideaal vesti- lingsgebied voor buitenlandse distri butie- en assemblagebedrijven. „De Jenwording van Europa leidt ertoe Advertentie doe je in Elke zondag van 12.00-14.00 uur Volwassenen 29.50 p.p. Kinderen 17.50 p.p. Voor reservering: ■ai Hij ziet er een beetje vaal uit de laatste tijd, de vader van Jas per van bijna drie en Matthijs van bijna één jaar. De twee ge broeders maken namelijk een kabaal, dat in geen enkele ver houding staat tot hun nog lut tele gestalte. Zij kiezen daar voor bij voorkeur uren, die in collectieve arbeidsovereeij- komsten wel staan aangedind als 'arbeidsonvriendelijk'. Juist. Des morgens te vijf uren van gen zij aan met een geluidspro ductie waar een beetje hard rockgroep dik tevreden mee zou zijn. Zij doen dat nu al maanden. De ouders van de twee heren hebben al van alles gepro beerd. Jasper en Matthijs zijn bi de avonduren zwaar afge mat en ze zijn in het midden van de nacht geprest tot de consumptie van borden pap en glazen warme melk. Het heeft niet mogen baten. Hun ingebouwd tijdmechanis- me is ongeschonden gebleven en treedt zonder mankeren om vijf uur in werking. Hort geleden zijn de ouders overgegaan tot de aanschaf van een klok voor Jasper. „Kijk," hebben ze hem uitge legd, Je mag pas van je laten horen als de grote wijzer boven staat en de kleine daar." Waar bij ze op de zeven wezen. Dat van die grote wijzer, dat heeft Jasper goed in het kopje geprent. Die staat nogal eens boven. dat veel bedrijven uit het Verre Oos ten en de Verenigde Staten en andere niet EG-landen op zoek zijn naar een basis in Europa," zo staat in het KvK- rapport te lezen. Aanbevolen wordt om bij delegatiereizen van het minis terie van Economische Zaken recla me voor het Delta-gebied te maken. Verder menen de KvK-voorzitters dat de petrochemische industrie in het Rijnmondgebied nog meer werkgele genheid kan opleveren. Gelet op de ho ge investeringen in deze bedrijfstak en de miljoenen guldens die jaarlijks met installatie-onderhoud zijn gemoeid, is er nog plaats voor nieuwe buitenland se toeleveringsbedrijven, zo is de rede nering. Het vooroverhellende Juliana-ziekenhuis, voor het tegen de vlakte sloeg. De keerzijde van de medaille bij indus triële groei is een toenemende belas ting van het milieu. De Kamers zoeken de oplossing hiervoor in gezamenlijke opslag van chemisch afval, verwerking en verbranding van afval en het ont wikkelen van gezamenlijke stortplaat sen om de sanering van waterbodems mogelijk te maken. Om meer werk en inkomsten te halen uit de sector toerisme en recreatie be staat het idee om gemeenschappelijk promotie te maken voor het Delta-ge bied, volgens de Kamers 'een strand en watersportgebied van internatio nale allure'. TERNEUZEN - De klap was enorm en de gevolgen waren dat ook. Dui zenden mensen maakten 'het spek takel' woensdagavond even na zes sen mee: het opblazen van het in middels al half gesloopte Juliana- ziekenhuis aan de Van Steenbergen laan in Terneuzen. Omdat de betonnen constructie van het gebouw zo massief was dat de ge wone 'slopersbeul' ontoereikend was, werd besloten het geraamte van het voormalige ziekenhuis op te bla zen. In de loop van dinsdag al werd door deskundigen van de firma Jowenko uit Zoutelande begonnen met de voorbereidingen. Ze brachten enkele tientallen kilo's springstof aan op strategische plaatsen in het bouw werk, dat dateert van het begin van de jaren vijftig. Op het laatste moment werden ge meentepolitie, arbeidsinspectie en andere diensten verwittigd. Een woordvoerder van de sloper: „Dat hebben we zo laat gedaan om de pu blieke belangstelling zoveel moge lijk te beperken. Met dit soort zaken gaat het meestal op rolletjes, maar als het misgaat is het natuurlijk beter zo weinig moge lijk publiek in de buurt te hebben." Desondanks - het gerucht dat het ou de ziekenhuis zou worden opgebla zen verspreidde zich snel door de stad - zagen enkele duizenden men sen het gebouw om precies kwart over zes met een enorme klap voor over vallen. Precies zoals gepland. Alleen het voormalige zusterhuis bleef overeind. Dat wordt op een minder rigoreuze manier gesloopt. Woordvoerder W. de Feijter van pro jectontwikkelaar Proverko Vast goed, eigenaar van de gebouwen en de grond, toonde zich tevreden over de afloop van de operatie, maar was minder in z'n nopjes met de gang van zaken in de afgelopen weken. De sloop werd toen namelijk ver schillende malen stilgelegd, in de eerste plaats om enig asbest uit het gebouw te verwijderen maar ook om dat de Belgische sloper geen toe stemming kreeg het puin direct af te voeren naar België. De Feijter: „Hij is domweg de dupe geworden van kartelvorming in Zeeland. Op dit terrein is de wetgeving in ons MIDDELBURG - AI enkele we ken is in Zeeland een oplichter actief, die mensen aanklampt als ze op zondag uit de kerk ko men. Ook benadert hij mensen die aan een kerkelijke organisa tie verbonden zijn. De man is ongeveer 45 jaar oud en hij heeft volgens de politie een 'net voor komen'. Hij hangt een zielig verhaal op over zijn verleden als crimineel in Amsterdam en vertelt dat hij nu bekeerd is, maar in de proble men zit doordat hij zijn woon ruimte niet kan betalen. De man probeert met de mensen mee naar huis te gaan en in een enkel geval probeerde hij geld af te troggelen. De politie heeft klach ten gekregen over het optreden van de man in Middelburg, Kam perland en Arnemuiden. land volkomen uit de hand gelopen. Het is toch te gek dat die man, met '92 voor de deur, dat puin niet ge woon naar z'n betonrecyclingfabriek in Destelbergen mag afvoeren? In Zeeland is er eigenlijk sprake van een monopoliepositie op dit gebied." Proverko wil op de vrijkomende ter reinen koopwoningen laten bouwen en heeft plannen voor kantoorbouw ter hoogte van de rotonde. Maar eerst wordt gewacht op een beslis sing over nieuwbouw van het schip- persinternaat in Terneuzen. De leiding van het internaat heeft het oog laten vallen op de vrijkomen de grond aan de Van Steenbergen laan, maar krijgt pas medio decem ber van het ministerie van WVC te horen of er geld beschikbaar is. ZIERIKZEE - De ondernemerskring Schouwen-Duiveland doet een be roep op provinciale staten van Zee land om de tolheffing op de Zeeland burg af te schaffen. Naar het oordeel van de kring krijgt de economische ontwikkeling van Schouwen-Duive land van provinciezijde in ieder geval niet meer dan evenredige aandacht in vergelijking met andere delen van de provincie. „Hierin vinden wij mede de rechtvaardiging om met betrek king tot de afschaffing van de tolhef fing een beroep op uw staten te doen", zo melden de ondernemers in een brief aan de staten. In het schrijven staat verder dat de on- dememerskring de afgelopen maan den met belangsteling en met enige zorg de discussie over de tolheffing ge volgd heeft. Daaruit is de conclusie ge trokken dat nog steeds geen eind in zicht is voor deze heffing, die voor de bedrijven op Schouwen-Duiveland een belangrijke last vormt. „Wij be schouwen dat - gelet op beloften uit het verleden - als een onrechtvaardige zaak. Het is in uw macht om daaraan een eind te maken en naar het oordeel van ons bestuur is dat ook uw plicht." De ondememerskring Schouwen-Dui veland onderschrijft de argumenten die in het verleden zijn aangedragen voor een tolvrije Zeelandbrug. En er wordt bij de staten dan ook op aange drongen dat aan die argumenten bij het vaststellen van de provinciale be groting voor 1990 consequenties ver bonden worden. MIDDELBURG - Stel, je hebt in de ge vangenis gezeten, komt op een mooie dag vrij en je kunt nergens naar toe. Je familie zegt 'zoek het maar uit', vrien den willen niets meer van je weten, je hebt geen geld voor een hotel. Kort om, je mist een dak boven je hoofd, terwijl je het toch al zo moeilijk hebt om weer terug te keren in de maat schappij. Werk ligt evenmin voor het opscheppen, want wie wil er nu een ex-boef in zijn bedrijf? Problemen ge noeg dus. Die moeilijkheden werden al jarenlang gesignaleerd door de Stichting Reclas sering Zeeland (SRZ), maar waar moet je met ex-gedetineerden naar toe. Er werd gedacht en gepraat en uiteinde lijk kon de Stichting, met financiële hulp van vele instanties en kerken, overgaan tot de aankoop van een pand aan de Stationsstraat in Middelburg. Het opvangtehuis voor ex-delinquenten aan de Middelburgse Stationsstraat. Dat onderkomen, op nummer veer tien, is overigens al een jaar in gebruik. „Maar dat hebben we stil gehouden", vertelt Louis Theissen, „omdat we eerst eens wilden kijken hoe het ver loopt en om te voorkomen dat er met een al allerlei negatieve reacties over ons zouden worden uitgestort. Nu, na dat jaar blijkt, dat er van overlast geen sprake is." Theissen is teamcoördina tor bij de SRZ en voorzitter van de in het leven geroepen Stichting Opvang tehuis Reclassenten (SOR). Nu de SOR in de openbaarheid treedt zal ook het opvanghuis officieel wor den geopend. Dat gebeurt op vrijdag 29 september door demissionair staatssecretaris van justitie mevrouw mr V. Korte-van Hemel. Daaraan voor afgaand wordt in de stadsschouwburg een mini-symposium gehouden onder de titel 'Halte Stationsstraat'. De or ganisatie is in handen van de SRZ en de SOR. De ex-delinquenten die in het opvangtehuis terecht komen, worden daarnaar verwezen door hulpverle ningsinstanties en maatschappelijk werk. „De ex-gevangenen zijn niet zo gemakkelijk in een ander opvanghuis te plaatsen, vandaar dat dit huis een prima oplossing is", zegt Theissen. „Wat ook erg belangrijk is, is dat wij op deze manier aan mensen die totaal niets meer hebben, een helpende hand kunnen bieden", zegt Wim Mingelen, bestuurslid van de SOR. Hij weet waarover hij praat, want hij werkte ruim zeventien jaar bij de reclassering. „Het gaat om levens van mensen, voor wie het snel vinden van een goede, be taalbare huisvesting niet eenvoudig is. Een dak boven hun hoofd geeft ze de gelegenheid en de rust om praktische zaken te regelen: werk, uitkering, per manente woonruimte en dat soort din gen." Maatschappelijk werker en se cretaris/penningmeester van de SOR Ton Haverkamp: „Het maakt ook niet uit wat voor delict 'onze bewoners' hebben gepleegd: of het nu om een in braak of een moord gaat, ze worden door ons allemaal hetzelfde behandeld en geholpen. Het gaat tenslotte om de persoon en niet om wat er in het verle den is gebeurd". Bij plaatsing in het opvanghuis wordt ook geen onderscheid gemaakt op gebieden als godsdienst, levens- fSlot zie pagina 19 kolom 1) Commissaris der koningin dr C. Boertien plantte woensdagmorgen, geassisteerd door de in Walcherse dracht gestoken Miranda Wagenaar, de eerste bloembollen op Neeltje Jans. Ook burgemeester A.W. den Boon van Veere hielp een handje. NEELTJE JANS - Een zee van bloe men in de monding van de Ooster- schelde. Komende lente verwel komt Neeltje Jans haar bezoekers met bloemenweelde. Commissaris van de koningin dr C. Boertien plantte woensdagmorgen de eerste bollen op het voormalige werkeiland. In totaal gaan dezer da gen vijftigduizend bollen de grond in, aan weerszijden van de naar de ingang van het mr Topshuis leiden de Dijkgraaf A. M. Gelukweg. Het planten van de eerste bollen vol trok zich overigens niet op één van de nabij het Topshuis aangewezen lokaties, maar op een meer symboli sche plaats: in de berm van de stormvloedkering ter hoogte van de ingang naar de pijler Schaar. Zee- lands commissaris werd daarbij een handje geholpen door de in Walcher se dracht gestoken Miranda Wage naar van de Veerse dansgroep Wala- cra. De bollen zijn een geschenk aan Zee land van de Nederlandse bloembol lenindustrie, die overigens alle pro vincies rijkelijk met bollen bedeelde om kale openbare ruimten op te fleuren. Boertien 'schonk' de bollen op zijn beurt aan de gemeente Vee- re. Burgemeester A. W. den Boon was zichtbaar in zijn nopjes met het opfleuren van Neeltje Jans. „Het is weer eens wat anders dan de zee. Als het een beetje meezit biedt Neeltje Jans komende lente een prachtige aanblik." NEELTJE JANS - De duik- en demon- teerploeg van de Koninklijke Marine in Vlissingen zal morgen, vrijdag, een zware mijn onschadelijk maken die vlak voor de stormvloedkering, in de buurt van de Roompotsluis, ligt. De mijn was aanvankelijk door een Co- lijnsplaatse visser boven water ge haald, maar die heeft hem teruggezet toen hij met het projectiel niet door de Roompotsluis mocht. De coördinaten van de ligplaats van de mijn zijn bij Rijswaterstaat bekend en doorgegeven aan de marine. Verder is de positie van het projectiel met een boei aangegeven. Het oorlogstuig ligt ten westen van het sluitgat Roompot. De afmetingen van de mijn zijn 2,50 meter bij 80 centimeter. De marine zal eerst een duiker laten nagaan of de mijn boven water gehaald en vervoerd kan worden. Mocht dat niet het geval zijn dan wordt bekeken of het projec tiel ter plaatsen onschadelijk kan wor den gemaakt. Rijkswaterstaat heeft een contract met duikbedrijf Noord- hoek uit Zierikzee, dat morgen ook be schikbaar is en assistentie kan verle nen. Daar is voor gekozen omdat het duikbedrijf een zogenaamde decom- pressietank aan boord van een van de schepen heeft. Een eerste onderzoekje heeft overi gens al duidelijk gemaakt dat het geen I(Slot zie pagina 19 kolom 1)' zeeland l

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 13