PZC 't Kapelletje richt zich op marge-theater stappen in jmffimmmi streek MORIAANSHOOFD WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1989 Café Zendamateur ROTTERDAMS THEATERTJE OPENT SEIZOEN Afstudeerproject Woensdag 20 september Donderdag 21 september Vrijdag 22 september Zaterdag 23 september Zondag 24 september: Maandag 25 september Dinsdag 26 september: Woensdag 27 september Donderdag 28 september Vrijdag 29 september Zaterdag 30 september Zondag 1 oktober Maandag 2 oktober Dinsdag 3 oktober Middelpunt van het gehucht Moriaanshoofd vormt de in 1886 gebouwde korenmolen 'Dc Zwaan'. De beslotenheid van vroeger is verdwenen MORIAANSHOOFD - Een korenmo len en een enorme zendmast in een voortuintje zijn de blikvangers van Moriaanshoofd, het gehucht aan de provinciale weg tussen Zierikzee en Serooskerke. Molen 'De Zwaan' van de graan- en meelhandel Verhage, vormt het onmiskenbare middelpunt van het gehucht met de eigenaardige naam. De achttien meter hoge mast een eindje verderop aan de weg, is van een zendamateur. Ook in een buurt schap als Moriaanshoofd ligt de grote wijde wereld dagelijks binnen hand bereik. Morianen of moren zijn er in het ge hucht aan de provinciale weg nooit ge weest. Hoe de naam Moriaanshoofd dan wel op de kaart is verschenen, is niet geheel duidelijk. Wellicht is ze af geleid van 'Moertjeshoofd'. De bena ming van een buitendijkse dam in de buurt waar omwonenden in de veer tiende en vijftiende eeuw veel 'moer', een soort turf. staken. Het enige wat nog aan die episode herinnert is de naam Moerenhoeve die akkerbouwer P.J. Boot twintig jaar geleden aan zijn hofstede gaf. Moriaanshoofd is nooit een echt dorp geweest hoewel er voor de watersnood ramp toch meer loos was dan vandaag de dag. Het buurtschap had een eigen bakker, kruidenier, timmerman en smid. De bakkerij annex kruideniers winkel heeft het langste stand gehou den. Tot begin jaren zestig voorzag P. C. Kooman de inwoners van Moriaans hoofd en omstreken van het dagelijks brood. Daarna had hij op dezelfde plaats nog een aantal jaren een benzi nepomp. Het gehucht had weliswaar geen eigen kerk maar wel een drukbezochte school. 'Winde-kind', de grijze woning aan de rand van 'Merjaen', is het res tant van de Christelijke Nationale School. Van Nieuwerkerke (Schutje), Kerkwerve en omringende polderge bieden kwamen de kinderen op de klompen om hun portie kennis. Het water van de februari-nacht vernielde de in 1922 geopende school. Een nieu we Christelijke School verscheen in Kerkwerve. 'Wie 't vechten haet en 't borgen laet kan zonder schromen vrij binnen ko men'. Het bord naast de ingang van café 'De Moriaan' loog er niet om. Rei zigers op weg naar de Westhoek of Zierikzee stapten binnen voor een borrel en buurtbewoners kwamen bijpraten. Eerder, tot het einde van de vorige eeuw, fungeerde het café ook als ontmoetingsplaats van de 'Schui- tevaarders' die uit Haamstede, Renes- se en Ellemeet richting Zierikzee voe ren. 'De Moriaan' lag op het punt van de verschillende vaarten. Boven de deur van het café hing nog een bord. Twee moriaanskoppen met glazen bier verwelkomden de gasten. Ook op de nu verdwenen brug over de vaart, kwamen omwonenden na het eten even hun hart luchten. Tijdens die korte samenscholingen in de avonduren ging menig persoon over de tong. „Er werd heel wat verteld, gela chen en gelogen", blikt landbouwer J. van der Schelde terug. De bewoner van één van de vier boerderijen die het gehucht rijk is, woont er al zijn hele le ven. De kleine middenstand en de school gaven vroeger wat leven in de brouwe rij op 'Merjaen'. Rond de korenmolen bleef het echter betrekkelijk rustig. Molenaar A. Verhage haalde de tarwe zelf bij de boeren en bezorgde ook het gemalen produkt op de plaats van be stemming. Nu is het op het terrein rond 'De Zwaan' een komen en gaan van graanrijders en particulieren die er voer voor hun beestenspul komen halen. Moriaanshoofd, sinds 19(il behorend tot de gemeente Middenschouwen, telt ruim veertig inwoners. Voor bood- schappen is iedereen voornamelijk aangewezen op Zierikzee. Alledaagse dingen brengen de winkelwagen en groentekar aan huis. De beslotenheid van vroeger is verdwenen. De bewo ners weten wie er in het gehucht wo nen, maar daar blijft het in veel geval len ook bij. „Je leeft langs elkaar heen", zegt P. J. Boot. Tegenover de Moerenhoeve geeft de enorme zendmast al aan dat de inwo ner er een aparte hobby op na moet houden. Buiten de deur is in Mo riaanshoofd dan misschien niet veel te doen, bij Knut Andresen in huis komt de wereld binnen. Bijna zes jaar geleden streek hij neer in de kleine woning op Moriaanshoofd. Als fer vent radio-amateur vond hij in het ge hucht een uitstekende plaats om te zenden. „Radiosignalen gaan het bes te over water", legt hij uit. De van oor sprong Noorse Andresen praat met zendfanaten over de hele wereld, van Stille Zuidzee en Japan tot Amerika en Rusland. Ook met Hollanders die in het buitenland wonen heeft hij vaak contact. Zo nu en dan brengt An dresen groeten over van oud-Zeeu wen aan hun familieleden op Schou- wen-Duiveland. Regelmatig komen zendamateurs uit verschillende hoeken van de wereld even aan op Andresen's verlaten stek in het gehucht aan de provinciale weg. Zijn vrouw Lucy vindt hun voormalige woonplaats Amsterdam toch ook wel aantrekkelijk, maar aangezien de hob by van haar man dan groot en deels in het water valt, past ze zich aan. Andre sen is duidelijk in zijn schik met het huisje in Moriaanshoofd: „Ik kan het hier niet beter hebben". .Carolien de Vrieze ROTTERDAM - Theater 't Kapelletje in Rotterdam viert ook dit jaar weer de opening van het nieuwe theatersei zoen met een theaterweek, die in het teken staat van het 'marge-theater'. Het gaat om voorstellingen die, meestal op ad-hoc basis, zonder subsi die gemaakt worden door mensen die net aan hun theaterloopbaan begin nen of op een eigenwijze manier thea ter maken. In Rotterdam is tot nu toe geen theater dat zich uitsluitend op dit genre richt. De medewerkers van Theater 't Kapel letje willen met dit programma probe ren dit gat in de markt gedeeltelijk op te vullen. Het is ook de bedoeling het komende seizoen verder te gaan in dit genre. Het theater wordt een podium voor dit soort producties, die door gaans in een klein theater te zien zijn en dan vaak alleen maar in Amster dam. Theater 't Kapelletje is gevestigd in een flatgebouw in de Provenierswijk achter het centraal station. Dit ge bouw was vroeger een bejaardente huis, dat beschikte over een kapel. La ter zijn van het tehuis wooneenheden gemaakt en de kapel werd omgetoverd tot een zaaltje. Regisseur Ted Bos-, kamp van de amateurtheaterclub R'71 zocht zo'n zes jaar geleden een ei gen ruimte om te kunnen oefenen. Er werden plannen gemaakt om van het zaaltje een theater te maken voor ei gen gebruik en voor andere amateur toneelverenigingen. Tegelijkertijd werd van politieke zijde gezocht naar een wijkaceommodatie. Beide krach ten werden gebundeld en Theater 't Kapelletje was geboren. De zaal werd uitgerust met stoelen uit de oude Rot terdamse schouwburg en een club van vrijwilligers nam de organisatie op zich. In 1985 werd Theater 't Kapel letje officieel geopend. Theatergroep Marée speelt donder dag haar productie 'Stug Bloed'. Het is een bizar-komische en tevens aan grijpende voorstelling. Sophie Hoe- berechts, Mientje Kleijer en Saskia Huybrechtse spelen een oma, een moeder en een dochter. Drie genera ties vrouwen zien elkaar weer na ja ren. Ze zitten samen gepropt op de fa- miliebank en proberen of ze toch nog contact met elkaar kunnen krijgen. Het lijkt zo vanzelfsprekend, maar moederliefde blijkt geen aangeboren instinct. Alle scènes worden in een zeer meeslepend ritme neergezet. Yolanda Entius en Tjeerd Bischoff brengen vrijdagavond 'Groeten uit Stolwijk' op de planken. De voorstel ling bestaat uit drie delen: een pro loog, een toneelstuk en een epiloog. Twee mensen, geconfronteerd met de chaos waarin zij verkeren, zoeken hun toevlucht in de liefdesgeschiedenis van een automonteur en een winkel meisje. In deel één verwelkomt het pu bliek een krant, twee rechters, een poolster, een afwezige, een fles sherry, een weerkundige en Alfred en Jeannet- te. Daarom heet dit deel 'Groeten'. In deel twee ontrolt zich de liefdesge schiedenis van Alfred en Jeannette. Zij ontmoeten elkaar in het café, maken Yolanda Entius ilinksi en Tjeerd Risch.off in een scène uit 'Groeten uit Stolwijk'. een ritje met de auto en gaan bij Alfred nog wat drinken. 'Uit' is dan ook de ti tel van dit deel. Alfred en Jeannette zijn in deel drie verleden tijd. De afloop is bekend, hun geschiedenis een ver haal. Daarom is dit deel 'Stolwijk' ge noemd. Yolanda studeerde in 1986 af aan de Amsterdamse Toneelschool. Zij speelt, regisseert, schrijft en werkt heel regelmatig samen met Tjeerd, die ook op dezelfde toneelschool heeft ge zeten. Judith Herzberg is de auteur van het stuk 'En/of, dat zaterdag gespeeld wordt door De Tafel van Drie. Deze nieuwe theatergroep debuteerde het afgelopen voorjaar met deze produc tie als afstudeerproject van Cora van der Voort. Daarmee sloot zij haar op leiding af aan de hogeschool voor kunsten, faculteit theater en drama in Utrecht. 'En/of toont de bizarre situaties die ontstaan door een driehoeksverhou ding. Na een huwelijk van twintig jaar besluit de echtgenoot een tweede rela tie aan te gaan. Zijn vrouw wil zijn ge luk niet in de weg staan, maar zij wordt steeds ongelukkiger naarmate deze re latie een belangrijker plaats in hun le ven inneemt. Hun dertienjarige zoon trekt zich al lang niets meer aan van het doen en laten van ouders en leeft in zijn eigen wereld. De situatie escaleert wanneer de minnares besluit bij het echtpaar in te trekken. Onder het 'op pervlakkig' taalgebruik ligt een enor me lading aan emoties, frustraties en twijfel. Mensen zeggen het één, maar doen het ander. Conflicten worden ge schuwd en vermeden. Onderhuids is constant de innerlijke twijfel omtrent de rechtvaardigheid van het eigen ge drag aanwezig. Het is deze twijfel en het gebrek aan communicatie daar over, die onafwendbaar op het noodlot doen afstevenen. Rotterdamse Schouwburg, grote zaal - 20.15: 'Macbeth', toneelvoor stelling (try-out) door het RO-thea- ter, met o.a. Trudy Labij en Nelly Fryda. Macbeth (van Shakespeare) is de geschiedenis van een veldheer, die aangezet door de voorspellingen van een drietal heksen, het koning schap ambieert. Aangevuurd door zijn vrouw, vermoordt hij de koning en wordt daarop zelf tot koning ge kroond. Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 20.30: 'Kaas', voorstelling door Herman Verbeek. 'Kaas' beschrijft de pijnlijke gemoedstoestand en tragiek van een man die door om standigheden gedwongen wordt een vak uit te oefenen dat helemaal in strijd is met zijn karakter. Open Hof Kerk - 11.00: Marktcon- cert met Willem Blonk, orgel en pia nomuziek. Castagnet, grote zaal - 14.00: 'Won- derwat Water', voorstelling door kindertheater Pielekepoep. Ergens in Afrika is de bron leeg. Waar moet de dorpsbevolking water vandaan halen? De wijze oude Manu herin nert zich een nijlpaard dat vol water moet zitten. Hij geeft Nungu de op dracht het nijlpaard te vangen. Voor kinderen van 6 tot en met 12 jaar. Plaswijckpark - 15.00: 'Een vreem de gast', poppentheatervoorstelling door Clarine Ballot, voor kinderen van 3 tot 8 jaar Zaagmolenbrug - 10.00, 13.30 en 17.00: 'Croosboot', rondvaart naar het recreatiegebied Rottemeren Rotterdamse Schouwburg, grote zaal - 20.15: 'Macbeth' (zie woensdag 20 september) Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 20.30: 'Kaas' (zie woensdag 20 september) Theater 't Kapelletje - 20.30: 'Stug Bloed', voorstelling door Theater groep Maree in het kader van de openingsweek 't Kapelletje Lantaren 1 - 20.30: 'Ophelia', voor stelling door F Act Lantaren 2 - 21.00: 'Ons bed is de boot', dansvoorstelling door Zuil van Volta Zaal De Unie - 20.30: Blaasmuziek in de XXe eeuw, concert door Frank van Koten (hobo) en. Johan Stein- mann (fagot), met werken van Sei- ber. De Leeuw, Lutoslawski, Hinde- mith en Poulenc. Grote of Sint Laurenskerk - 12.45: Lunchconcert door Costel Puscoiu, panfluit en Leo van de Heide, orgel. Zaagmolenbrug - 10.00, 13.30 en 17.00: 'Croosboot' (zie woensdag 20 september) Rotterdamse Schouwburg, grote zaal - 20.15: 'Macbeth' (zie woensdag 20 september) Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 20.30: 'Whale Nation', voorstel ling door Roy Hutchins. Op een zeer ingetogen en serene manier be schrijft hij het leven van de walvis en snijdt daarbij details aan die voor mensen volslagen onbekend zijn. Het is een krachtige aanklacht te gen de systematische uitroeiing van de walvis. Bibliotheektheater - 20.30: 'Kof fers', voorstelling door Stichting Centrum De Zolder, een voorstel ling waarin de gestalttherapie cen traal staat. Theater De Evenaar - 20.15: 'Opge trommeld; percussie', twee concer ten, tabla uit India door Sandip Bhattacharya en Willem Jansen met zijn vernieuwde Afrikit. Theater 't Kapelletje - 20.30: 'Groe ten uit Stolwijk', voorstelling door Yolanda Entius en Tjeerd Bisschoff. Twee mensen vluchten in een 'een voudige' liefdesgeschiedenis in het kader van de openingsweek 't Ka pelletje. Lantaren 1 - 20.30: 'Ophelia' (zie donderdag 21 september) Lantaren 2 - 21.00: 'Ons bed is de boot' (zie donderdag 21 september) Thelonious - 21.00: Optreden H. H. de Kraai met o.a. Rutger van Otter- loo (saxen) en Hans Hasebos (vibra foon) Castagnet, grote zaal - 20.15: 'Made- Ion Blom kijkt niet meer om', caba Julio Iglesias, concert in sportpaleis Ahoy. retprogramma door Doris Baaten Zaagmolenbrug - 10.00, 13.30 en 17.00: 'Croosboot' (zie woensdag 20 september) Sportpaleis Ahoy - 16.00: 5th Irish Music Festival Rotterdamse Schouwburg, grote zaal - 20.15: 'Macbeth', première (zie woensdag 20 september) Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 20.30: 'Whale Nation' (zie vrij dag 22 september) Theater De Evenaar - 20.15: 'Opge trommeld; percussie', traditionele muziek uit Afrika Theater 't Kapelletje - 20.30: 'En/of, een door Judith Herzberg geschre ven stuk over een absurde drie hoeksverhouding, afsluiting ope ningsweek 't Kapelletje Lantaren 1 - 20.30: 'Orphelia' (zie donderdag 21 september) Lantaren 2 - 21.00: 'Ons bed is de boot' (zie donderdag 21 september) Paradijskerk - 16.00: Concert door Petra Veenswijk, variaties over een oud Nederlands lied van Jacob Bij ster Jazzsocieteit L'Esprit - 21.30: Optre den Bluespirit Café Floor - 23.30: Optreden So What Thelonious - 21.00: Optreden Reflud met o.a. Hans Dulfer (tenorsax en zang) en Meggie Minx (gitaar) Delfshaven - 13.00: Onthulling van de Lage Erfbrug. Twee Rotterdamse beeldend kunstenaars hebben in op dracht de onderkant van de Lage Erfbrug onder handen genomen. De brug lokt zo, met een gigantisch kunstwerk de bezoekers naar Delfs haven. In het kader van het 600-jarig bestaan van Delfshaven Delfshaven - 17.30: 'The logica con cert', concert door een ensemble van 25 musici van het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest op het ponton in de Aelbrechtskolk. De 'Watermusic' van Handel wordt door de akoestiek van water en kades, ten gehore ge bracht. In het kader van het 600-ja- rig bestaan van Delfshaven Diverse locaties - 11.00 tot 17.00: 'Muziekfestival', door amateurs en beroepsmuzikanten. In het kader van 'Rotterdam spoort goed'. Vijf podia op het Stadhuisplein, Lijn baanplein, Beursplein, Meent en de Blaak Zaagmolenbrug - vanaf 09.00 uur: 'Croosboot', vertrek elke drie uur (zie woensdag 20 september) Theater De Evenaar -13.00 tot 21.00: 'Opgetrommeld; Gamelan en Wayang', acht uur durende voorstel ling van Javaans-Surinaamse Wayang met een orkest dat geheel uit percussie-instrumenten bestaat Jeugdtheater Hofplein - 14.00: 'Met andere woorden', voorstelling door Maatwerk, een theaterproject met verstandeling gehandicapten. Deze voorstelling is eigenlijk voor volwas senen, maar ook voor kinderen zeer nuttig om te zien. Voorafgaand om 13.00 klassiek kinderconcert Nieuwe Maas -11.00: 'Boompjesrace 1989', een wedstrijd met gerestau reerde, Oudhollandse, zeilende be- drijfsvaartuigen om de 'Konings poort-trofee' Schiedamsedijk - 11.00 tot 17.00: 'Zonddagsmarkt' toeristische markt met kunst, antiek, curiosa en boeken Zaagmolenbrug - vanaf 09.00: Paul van Vliet; one man show: 'Een gaat in de lucht'. Luxor Theater. 'Croosboot', vertrek iedere drie uur (zie woensdag 2 september) Sportpaleis Ahoy - 20.00: Concert door The Eurythmics Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 20.30: 'Van top tot teen te tril len', voorstelling door Adelheid Roossen. Het is een verhaal van een meisje in Rio. Een onbetekenend meisje van negentien lentes, van wie er wel duizenden zijn Sportpaleis Ahoy - 20.00: Concert door The Eurythmics Luxor Theater - 20.15: 'Een gat inde lucht', one man show door Paul van Vliet Rotterdamse Schouwburg, grote zaal - 20.15: 'Macbeth' (zie woensdag 20 september) Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 20.30: 'Van top tot teen te tril len' (zie maandag 25 september) Theater Zuidplein, Arlecchino - 20.00: 'Open podium', iedere 14 da gen nieuwe optredens en andere presentator Theater Zuidplein, grote zaal - 20.15: 'Patstelling', toneelvoorstel ling met Ina van Faassen, Henk van Ulsen en Frans Vorstman. Twee mannen samen in een huis. Een van hen zit ondergedoken in de kelder en verkeert in de veronderstelling dat de tweede wereldoorlog nog steeds voort duurt Bibliotheek Theater -12.30: 'Het co mité van aanbeveling', lunchthea- tervoorstelling Lantaren 1 - 20.30: 'Ophelia' (zie donderdag 21 september) Zaagmolenbrug - 10.00, 13.30 en 17.00: 'Croosboot' (zie woensdag 20 september) Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 20.30: 'Een hond begraven', voorstelling door het Nationaal To neel. Drie jonge mensen proberen zich te ontdoen van de last van hun verleden Plaswijckpark -15.00: 'Het gestolen indiaantje', poppentheatervoorstel ling door Anneke Strack, voor kin deren van 4 tot 10 jaar Sportpaleis Ahoy - 20.00: Concert Julio Iglesias De Doelen -11.00 tot 22.00: Kunsten Antiekbeurs Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 20.30: 'Een hond begraven' (zie woensdag 27 september) De Doelen, grote zaal - 20.15: Rotter dam Philharmonisch Orkest o.l.v, James Conlon met Bruno Leonardo Gelber (piano), met Bach's piano concert nr. 3 en 5 Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 20.30: 'Wendy Darling', mime- voorstelling door Peta Lily. 'Wendy Darling' is gebaseerd op het sprook je van Peter Pan. Het meisje Wendy is nu een volwassen vrouw, die te rugkeert naar haar meisjeskamer en als volwassene terugblikt op haar jeugd Theater Zuidplein, Arlecchino 20.30: 'Heren op zicht', cabaret met Herman Fluitman, Johan Hooge- man en Evert de Vries. Programma met Nederlandse liedjes en sket ches, een melange van humor, cynis me en bittere ernst De Doelen, grote zaal - 10.30 tot 12.30 en 14.00 tot 16.00: Ontmoe tingsdag van de St. Friedenstimme m.m.v. de koren Vox Jubilans o.l.v. Pieter Stolk, Dev o.l.v. Dick Luttik- huizen, een Russisch koor en ande ren. Europoort en Botlek - 'Open Haven dag', open huis in het gehele haven gebied met een aantal programma's dat grotendeels is afgestemd op vaartochten, (stoom)treinritten en rondritten per bus. Met bezichtin- ging van een groot aantal bedrijven en terminals in oudere en nieuwere havengebied Rotterdamse Schouwburg, grote zaal -14.30: 'Macbeth' (zie woensdag 20 september) Jeugdtheater Hofplein -14.00: Was co kid', voorstelling door de Verbeel ding, met voorafgaand om 13.00 klassiek kinderconcert De Doelen -11.00 tot 18.00: Kunsten Antiekbeurs De Doelen, grote zaal - 20.15: Rottei- dams Philharmonisch Orkest o.l.v James Conlon met Stephen Hough (piano) met werken van Beethoven en Bruckner Rotterdamse Schouwburg, grote zaal - 20.15: 'Macbeth' (zie woensdag 20 september)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 26