miljoenennota Kok wil prijs betalen voor meedoen van D66 Franse DC-10 met 170 inzittenden verdwenen Brouwers Bier Alcohol-arm OBSTAKEL IN MILJOENENNOTA wov Bij Brilmij tijdelijk: twee brillen halen één betalen! Middelburg-Vlissingen ZEKATEL GERRIE, ARNOLD, RENÉ EN WILLY Stortbuien deren Oranjeklanten niet Rijksbegroting kleurloos stuk Onzalig Zeeuws herindelingsplan Tegen inlevering van deze bon twee /complete brillen halen en maar één betalen! DEN HAAG (GPD) - PvdA en D66 vinden het 'onaanvaardbaar' dat de inkomensverschillen volgend jaar groter zullen wor den. Beide partijen willen dat bij de kabinetsformatie afspra ken gemaakt worden over een gelijkwaardiger inkomensont wikkeling. Het CDA, grootste partij in een eventuele cen trum-linkse coalitie, is daarentegen redelijk tevreden over de inkomenspolitiek die het demissionaire kabinet uitstippelt. Dat blijkt uit de reacties op de dinsdag gepubliceerde Miljoe nennota. Aanval VVD Grenzen Fouten Glans Ontspannen Compensatie PvdA Gas 1 januari tien procent duurder 232e jaargang no. 216 Woensdag 20 september 1989 Zonnig (Geldig t/m 14 oktober 1989) verwachten u vanavond op de Nadorst in Middelburg bij de voetbalwedstrijd Modale werknemer krijgt 3,2 procent extra 7 Weinig loonruimte voor ambtenaren9 Overheid vraagt hulp tegen werkloosheid7 Ruding: we zijn er nog niet11 Raad van state kapittelt kabinet7 Deuk in economische groei11 Pas op plaats met milieumaatregelen8 Twee miljoen voor toerisme Zeeland16 Troonrede8 Fregatten opnieuw duurder16 Leefbaarheid dicteert verkeersbeleid9 Minister: 15 Zeeuwse gemeenten opheffen17 PvdA wijst groter inkomensverschil af Vrijwel alle huishoudens zullen in 1990 enkele tientjes per maand meer kun nen uitgeven, zo geeft de Miljoenenno ta aan. Mensen met een sociale uitke ring zien hun koopkracht met 1,6 pro cent stijgen. De hoogste inkomens gaan er echter maximaal wel vier pro cent op vooruit De belastingen gaan flink omlaag en de werkloosheid daalt in 1990 met 25.000 naar 380.000. De VVD toont zich redelijk tevreden over de Miljoenennota maar is wel verontrust over het feit dat ambtena ren minder in koopkracht stijgen dan werknemers in de bedrijven. De libe ralen gaan alvast stevig te keer tegen een mogelijk centrum-links kabinet. Zij zijn tegen het door CDA, PvdA en D66 bepleite herstel van de koppeling tussen lonen en uitkeringen en willen meer belastingverlaging. CDA en WD prijzen het economisch herstel dat de afgelopen jaren heeft in gezet. Het CDA wil in de formatie wel „punten op de i zetten". Het milieube leid en de aanpak van de langdurige werkloosheid vergen extra aandacht, maar het wordt passen en meten daar voldoende geld voor uit te trekken. Het CDA hamert op het belang van fi- nanciëel solide afspraken tussen de nieuwe coalitiepartners. Met de bon den en werkgevers moet een sociaal akkoord worden afgesloten over loon matiging en bestrijding van de werk loosheid. Het CDA verdedigt vergroting van de inkomensverschillen en spreekt van een correctie op te ver doorgedreven nivellering. „Bij een terughoudende loonontwikkeling moet het mogelijk zijn in de volgende kabinetsperiode weer een meer gelijkwaardige koop krachtontwikkeling tot stand te bren gen", aldus het CDA. PvdA en D66 storen zich daarentegen enorm aan de ongelijke inkomensont wikkeling. Zij willen dat in de kabi netsformatie aan de orde stellen en Slot zie pagina 5 kolom 6) DEN HAAG (GPD) - Stortbuien hebben dinsdag tienduizenden mensen er niet van weerhouden koningin Beatrix toe te jui chen bij haar traditionele rijtoer door Den Haag. De oranjeklanten stonden rijen dik langs de route (foto bovenom een glimp van de koningin op te vangen. Het was zeker niet minder druk dan in veel zonniger voorgaande jaren. De militairen langs de route hadden het bijzonder zwaar onder het natte geweld. Hier en daar toch een vrolijke noot, zoals op het moment toen een hondje een marinevrouw belaagde (rechts). Echte problemen deden zich niet voor. Uren voordat de stoet voorbij zou komen nestelden mensen zich al op klapstoeltjes achter de dranghekken, om niets van het schouwspel te missenDe regen kon het goe de humeur niet bederven. Het was immers Prinsjesdag: feest. De Gouden Koets werd voor het eerst ge trokken door Friese paarden, omdat dit jaar het Fries stamboek jubileert. Normaal staan acht Gelderse paarden voor de koets. Vlak voor de start van de rijtoer werd het wegdek nog snel met zand bestrooid, om te voorko men dat de paarden zouden uitglijden op de gladde, met mos begroeide stenen. Op het Binnenhof werden Koningin Beatrix, Prins Claus en kroonprins Willem-Alexander verwelkomd door de nieuwe voorzitter van de Tweede Kamer, de voormalige minister Deetman van onderwijs. Hij leidde de com missie van in- en uitgeleide, die de vorstin be geleidde naar de zetel in de Ridderzaal waar na zij de volksvertegenwoordiging toesprak. er Gorbatsjov wil niet dat wordt getornd aan de grenzen van de Sovjetrepublieken. PAGINA 3 Bij het betalen van voorschot ten aan aannemers bij de bouw van de tweede Van Brie- nenoordburg zijn fouten ge maakt. PAGINA 5 Een nieuw kabinet kan Zee land alsnog aan een vaste Wes- terschelde-oeververbinding helpen. PAGINA 13 DEN HAAG (ANP) Koningin Beatrix dinsdag tijdens het uitspreken van troonrede. De glans van Zeeland als woon- en werkprovincie is aan het verbleken. PAGINA 15 Jan Timman leeft ontspannen toe naar het duel met Speel man. PAGINA 23 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Financiën en economie: 4 Provincie: 13,15,19 en 21 Sport: 22 en 23 PARIJS (AP) - De Franse luchtvaart maatschappij UTA heeft dinsdag be kendgemaakt dat een DC-10 passa giersvliegtuig met 170 inzittenden kort na de start in het Afrikaanse Tsjaad verdwenen. Het vliegtuig had gisteravond moeten landen op het vliegveld Charles de Gaulle bij Pa rijs. Het toestel was met 155 passagiers en 15 bemanningsleden onderweg op een lijnvlucht van de Congolese hoofdstad Brazzaville naar Parijs en had een tus senstop gemaakt op het vliegveld van N'Djamena in het aan Libië grenzende Tsjaad. Ongeveer een uur na het ver trek werd het radiocontact verbroken. Volgens UTA duidde de laatse contac ten niet op een abnormale situatie en was het weer op het moment van de verdwijning goed. De zoekactie strekt zich uit tot in Ni- gèr, langs de route die het toestel nor maal zou hebben genomen; bij de zoekactie zijn legereenheden van Ni ger en Tsjaad, alsmede soldaten van het kleine contingent in Tsjaad gele gerde Franse troepen betrokken. De Franse marine heeft vanuit Dakar in Senegal een Breguet-Atlantique pa trouillevliegtuig ingezet. DEN HAAG (GPD) - De PvdA is bereid voor de vorming van een kabinet met CDA en D66 een ministerspost aan D66 af te staan. De fractie heeft dit gis teravond besloten. Eerder op de dag accepteerde de CD A-fractie al de deel name van de democraten aan een cen trum-links kabinet. Volgens de chris ten-democraten moet de PvdA daar voor echter een prijs betalen. D66 komt vandaag bijeen. De fracties van CDA en PvdA beraad den zich uren lang over de voorstellen die informateur Lubbers maandag deed. Ze behelsden moelijke kwesties als zetelverdeling, euthanasie en fï- nancieel-economisch beleid. Zowel CDA-fractieleider De Vries als zijn PvdA-collega Kok lieten weten op hoofdlijnen in te stemmen met de voorstellen. De Vries gaf aan dat het CDA teleurgesteld is dat Lubbers D66 een plaats geeft. De prijs daarvoor moet echter door de PvdA betaald worden. Het CDA wil D66 ook niet ex tra tegemoet komen bij de keuze van ministers- of staatssecretarisposten. De PvdA houdt vast aan deelname van D66. Kok liet weten dat de PvdA bereid is een ministerspost voor D66 af te staan. „Maar dat is wel het uiter ste waartoe wij bereid zijn. Meer is niet goed denkbaar", aldus Kok. Hij kondigde aan dat de PvdA voor dat of fer wel kwalitatieve compensatie zal verlangen bij de verdeling van de mi nistersposten. Kok noemde de opstel ling van zijn fractie „een bijdrage om de impasse te doorbreken". Wat de euthanasie betreft kan het CDA „meevoelen" met het argument van Lubbers dat afzien van nieuwe wetgeving wellicht de enige manier is om meningsverschillen te overbrug gen. Over het voorstel in plaats daar van alle energie te richten op het ver volgingsbeleid van het openbaar mi nisterie bestaat binnen het CDA grote zorg. De Vries maakte duidelijk dat het CDA niet zal instemmen met een versoepeling van het euthanasiebe leid. Ook Kok is bereid met Lubbers mee te denken, hoewel de PvdA wetgeving '(Slot zie pagina 5 kolom 7) Advertentie Advertentie Nu nieuw. Nu extra voordelig. Nu met gratis glas. Nu proberen. Want: 'n half procent smaakt naar meer. DEN HAAG (GPD) - De gasprijs voor kleinverbruikers wordt op 1 januari ■net 4,4 cent per kubieke meter ver hoogd tot 40,9 cent. Inclusief btw is (lit een stijgi ng tot 43,3 cent per kubie ke meter, Naar verwachting zal de Prijs op 1 juli 1990 weer dalen tot 40,5 cent (exclusief btw). Minister De Koning (Sociale Zaken) schrijft dit de Tweede Kamer in de no 's Inkomensbeleid 1990, onderdeel van zijn begroting. In de begroting' Economische Zaken maakt minister De Korte geen melding van de gas- prijsverhoging. Hij is wel de eerst ver antwoordelijke bewindsman. De verhoging is verwerkt in de voor 1990 voorspelde inflatie van 2 tot 2,5 procent en betekent op zich een koop krachtdaling van gemiddeld 0,25 pro cent, aldus De Koning. De verhoging is toe te schrijven aan stijgende prijzen van huisbrandolie (waaraan de gas prijs is gekoppeld) en een oplopende dollarkoers (prijzen van olie worden in dollars berekend). Fles 0.3 liter van-e^voor Krat 24 flessen vanMMvoor 11.76 Gratis Brouwers Bier alcohol-arm glas bij aankoop van een krat* Aanbiedingen geldig van woensdag 20 tot en met zaterdag 23 september, Zolang de voorraad strekt I »De gratis tweede bril is bestemd voor dezelfde persoon die ook de eerste (betaalde) bril gaat dragen. Het montuur van de bril die u wel betaalt, mag niet goedkoper zijn dan f 100,-. Het montuur van de gratis bril komt uit de kollektie monturen met het rode driehoekje. In de gratis bril gaan normale, blanke glazen in dezelfde sterkte als in de eerste (betaalde) bril. Wilt u meer (variabel, ontspiegeld, anti-kras, kleuren, enz.) dan geldt een toeslag. Geen andere kortingen te zelfder ti]d. Op beide brillen 1 jaar garantie. Middelburg Goes, Hulst Terneuzen Bergen op Zoom Vlissingen Roosendaal In de Gouden Gids vindt u de adressen. Een Troonrede en Miljoe nennota gevangen in de beperkingen van een vleu gellam kabinet, gisteren in Den Haag. Beide afkomstig van een regeerploeg, die geen kant op kan. Zoiets spreekt nog sterker wan neer deze 'beleidsstukken van het jaar' worden gepresenteerd op een moment dat de kleur van het kabinet bezig is te verschieten: van centrum-rechts naar centrum-links. 'Sober' was het tref woord dat de koningin voorlas, toen het ging om de typering van het rege ringsbeleid dat uit de rijksbegroting voor 1990 blijkt. 'Voorlopig' en 'weinig zeggend' waren duidelijker termen ge weest. Want de echte invulling met be leidsvoornemens en de financiële dek king daarvan moeten komen van dat nieuwe kabinet. Gaat dat wat samen stelling betreft inderdaad in de rich ting van CDA-PvdA (al dan niet aan gevuld met D66), dan zal veel van het pak papier van gisteren 'werkende weg' - zoals informateur Lubbers het noemt - moeten worden herschreven. De Troonrede begon met een uiteen zetting van het buitenlands beleid, op zichzelf al een aanwijzing dat er eigen lijk weinig nieuws te melden viel. De opsomming van de zegeningen van twee kabinetten-Lubbers ontbrak niet: het gaat economisch goed met Nederland; het financieringstekort van de overheid is flink gedaald, maar moet nog verder omlaag; de doelstel ling van de bestrijding van de werk loosheid is niet bereikt, maar het kabi net gaat daar nu tegenaan; loonmati ging moet blijven; de inkomensver schillen mogen niet verder worden ver groot. Veel van hetzelfde; oude varia ties op oude thema's. Wat er uitsprong was de ruime aan dacht voor het vraagstuk van de milieuvervuiling. Een groot verschil met de Troonrede van 1988, toen het kabinet nog durfde vaststellen: „Het land is de afgelopen jaren schoner ge worden. Dat geldt met name lucht en water". Over die formulering is toen veel heisa ontstaan. Koningin Beatrix kwam in haar traditionele kerstbood schap met een veel pessimistischer omschrijving van de toestand van ons leefmilieu. Het afgelopen voorjaar viel het kabinet juist over een financie ringsbron (afschaffing reiskostenfor fait) voor de bestrijding van de milieu vervuiling. En met de uitgebreide pa ragraaf in de Troonrede over de aan pak van het probleem in de komende periode geeft het kabinet toe dat het de ernst van de zaak lange tijd duchtig heeft onderschat. In de campagne voor de verkiezingen hebben vrijwel alle partijen de zorg voor het milieu ho ge voorrang gegeven. De tijd is rijp om doeltreffende maatregelen in dit op zicht door te voeren. Het zittende kabi net heeft voor 1990 flinke financiële of fers voor de verbetering van het milieu gevraagd. Nu al is duidelijk dat die on voldoende zullen blijken. In een re geerakkoord van een nieuw kabinet zullen daarover definitief knopen moe ten worden doorgehakt. De kleurloze inhoud van deze Troonrede en Miljoe nennota hebben Nederland er nog eens bij bepaald dat het bestuur van het land al vier maanden stil ligt. Koel tjes vertellen de cijfers uit de Miljoe nennota dat zo'n periode van politieke verlamming de schatkist al een slordi ge achthonderd miljoen gulden heeft gekost. Waar nog bij komt dat overal vertragingen optreden en achterstan den ontstaan. Geen dag om vrolijk van te worden; wel een aansporing voor de politiek om de stembusuitslag nu snel in slagvaardig kabinetsbeleid om te zetten. A is het aan minister Van Dijk (bin- xxnenlandse zaken) ligt moeten in een komende kabinetsperiode alle Zeeuwse gemeenten met minder dan 6000 inwoners bestuurlijk om zeep worden gebracht. De bewindsman vindt dat het tijd is geworden voor een nieuwe ronde van gemeentelijke her indeling omdat het patroon op veel punten niet aan de 'huidige normen' voldoet. Hij hanteert met dat voorne men een bijzonder gekunstelde rede nering. In de periode tussen 1960 en 1970 is het aantal gemeenten in Zee land drastisch verminderd, toen per ei landgebied reeksen kleine gemeenten werden samengevoegd of aan grotere gemeenten werden geklonken. Voor dat proces waren gegronde redenen. Achteraf is gebleken dat de doelmatig heid van het lokale bestuur met die operaties is toegenomen en dat het ge halte van de besluitvorming is geste gen. Voor de burgerij was de gemeen telijke herindeling een kwestie van ge wenning, maar nergens heeft dat tot problemen geleid. In de stapsgewijs doorgevoerde herindeling was wel een verschuiving naar grotere eenheden waar te nemen: Walcheren nog acht gemeenten, Tholen slechts één. Is er nu bijna twintig jaar na de laatste ge meentelijke herindeling in Zeeland echt aanleiding om de zaak opnieuw overhoop te halen? Misschien volgens de cijfers in de computers op binnen landse zaken. In Zeeland zelf is er van een beweging van onderop in die rich ting niets gebleken. Voorlopig kan de aankondiging van Van Dijk dan ook maar het best worden bestempeld als een onzalig plan. Het zal alleen maar opnieuw veel onrust opleveren zonder dat er wezenlijk rendement voor bur ger en bestuur tegenover staat. vdM. Zonnig en droog nazomerweer. Matige tot vrij krachtige wind uit zuid tot zuid- ivest. Middagtemperatuur omstreeks 22 graden. I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1