Auto-Lease Walcheren abin steunt actieve rol gypte in vredesproces Ochtendtoilet Fiscus belaagt de duivenliefhebbers Spanning rond gijzeling in voorstad van Luik PREI EN RUNDERTARTAAR vandaag Hugo slaat toe op Puerto Rico VOOR D66 ÉÉN MINISTERSPOST OALITIE ISRAEL ONDER DRUK Een Prinsjesdag naar de kalender LEASE BEL VOOR INFORMATIE. Werkweek Onnodig Tolvrij Onvoldoende Sijbrands Minder warm 232e jaargang no. 215 Dinsdag 19 september 1989 Van Dijk bepleit bureau beveiliging van staatsgeheimen Rundertartaar, 1 OQ a!foef% heijn 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. HÉT LEASEBEDRIJF MET KONKURRERENDE PRIJZEN ÉN 24 UUR SERVICE Euthanasie DEN HAAG (GPD) - Informateur Lubbers wil de patstelling tussen CDA, PvdA en D66 bij de kabinetsformatie doorbreken door in één klap de drie grootste obstakels (zetelverdeling, eu thanasie en financieel-economisch beleid) te regelen. In brie ven aan de drie partijen heeft Lubbers maandag compromis sen geopperd die voor alle partijen pijn opleveren. Kern van de voorstellen is: geen nieuwe euthanasiewetgeving, uitstel van financiëel-economische besluiten tot voorjaar 1990, en slechts één ministerszetel voor D66. De informateur wil mor gen uitsluitsel van de fracties. Opvallend genoeg hakt Lubbers de knoop over de deelneming van D66 aan het kabinet niet door. Zoals be kend wil het CDA niet, en de PvdA wel dat D66 aan een te vormen kabinet deelneemt. De informateur gaf op een persconferentie te kennen dat D66, in dien alle drie de partijen instemmen met zijn voorstellen, kan blijven mee praten. De partij is alleen uit te sluiten, indien „werkende weg" zou blijken dat Bk De FNV is bereid af te zien van een 35-urige werkweek in 1993 om centrale afspraken over werkgelegenheid en sociale vernieuwing mogelijk te ma ken. PAGINA 3 Samenwerking tussen rijks- en gemeentepolitie maakt een omslachtige fusie tussen beide korpsen onnodig. PAGINA 5 De Zeelandbrug moet volgens de Kamer van Koophandel in Middelburg uiterlijk rond de jaarwisseling van 199011991 tolvrij zijn. PAGINA 9 Het rijk maakt de erkenning van het Westerscheldebekken als gebied van nationaal be lang onvoldoende waar. PAGINA 11 Ton Sijbrands is vrijwel zeker van een duel tegen Tsjitjov om het wereldkampioenschap dammen. PAGINA 15 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 7 Provincie: 9, II en 13 Sport: 14 en 15 deelname van D66 de coalitievorming te zeer zou belemmeren of belasten. Mochten CDA of PvdA zijn voorstellen afwijzen dan is er „een impasse", aldus de informateur. Als die onoplosbaar is, zal hij zijn opdracht aan de koningin teruggeven. Wat de zetelverdeling betreft wijst Lubbers de claim van D66 voor twee ministers af. „D66 heeft puur getals matig geen aanspraak op twee zetels", heet het. Een verdeling 7 CDA, 6 PvdA en 2 D66 zou ook een ongewenste uit breiding van het aantal ministeries be tekenen. Bovendien zouden PvdA en D66 samen meer zetels krijgen dan het CDA, wat volgens Lubbers „niet goed strookt met het totaal van de verkie zingsuitslag". De inforrffirteur kiest voor een verde ling van 7-6-1. Hij maakt de kantteke ning dat de dubbele stem van de CDA-premier bij het staken van de stemmen in de ministerraad niet al te SAN JUAN (RTR/ANP) - De orkaan Hugo heeft maandag hard toegesla gen op Puerto Rico na een verwoes tend spoor te hebben achtergelaten in het oostelijk deel van het Caribisch gebied. De krachtigste orkaan in tien jaar zou al aan negen mensen het le ven hebben gekost en duizenden dak loos hebben gemaakt. Met een snelheid van ruim 200 kilome ter per uur bereikte Hugo maandag ochtend Puerto Rico, na eerst huisge houden te hebben op vooral het Fran se eiland Guadeloupe. Daar kwamen minstens vijf mensen om en raakten 4.000 mensen dakloos. Autoriteiten zeiden dat op Puerto Rico minstens één dode is gevallen. Radio Beacon op het eiland Anguilla meldde één dode in Montserrat en twee doden in Anti gua. De orkaan raasde gisteravond voort in west-noordwestelijke rich ting, waar de Bahamas liggen. De schade op de drie Bovenwindse Ei landen van de Nederlandse Antillen, is groter dan aanvankelijk werd aange nomen. Dat blijkt uit informatie die kolonel Jan de Bruin van de Koninklij ke Marine maandag verstrekte op Cur- caQcao. Het openbare leven op St. Maarten is ontregeld. Het vliegveld is gesloten voor internationaal verkeer. De tele foonverbindingen met het eiland zijn vrijwel geheel uitgevallen. Saba en St. Eustatius zijn helemaal niet bereik baar. De Bruin deelde mee dat de marine twee vluchten met een Fokker-27 zal uitvoeren, waarmee naast een aantal mariniers ook een grote hoeveelheid materiaal, zoals kettingzagen, medi cijnen, voedingsmiddelen en timmer gereedschap worden overgebracht. (Van onze correspondent EL AVIV - De Israëlische minister |an defensie Jitschak Rabin gaat er- pee akkoord dat Egypte de Palestijn- Advertentie se delegatie samenstelt die met Israël moet onderhandelen over verkiezin gen in de bezette gebieden. Hij zei dat maandagavond in Tel Aviv, na terug keer uit Cairo waar hij twee uur lang heeft gesproken met president Muba- xak. Eerst nog een enkele bui, later overwe gend zonnig en droog. Matige tot vrij krachtige wind uit zuidwestelijke rich tingen. Middagtemperatuur om streeks 20 graden. HOOGEZAND (ANP) - De afdeling Noord van de Ne derlandse Postduivenorganisatie (NPO) hangt een navordering van de fiscus van drie ton boven het hoofd. De belastingdienst vindt dat de postduivenver eniging in Hoogezand loonbelasting verschuldigd is over de vergoeding aan vrachtwagenchauffeurs, die in het weekeinde de duiven naar het buitenland brengen. Voorzitter A. G. Braun van de afdeling Noord van de NPO stelt dat de betalingen in de afgelopen vijfjaar ge zien moeten worden als „onkostenvergoedingen". Hij vermoedt dat het onderzoek naar zijn vereniging een 'test-case' is: „Wanneer alle duivenhoudersvereni- gingen in Nederland loonbelasting moeten gaan beta len over de diensten van de chauffeurs wordt de duiven sport te duur voor de gewone man." Gildeweg 22 - Vlissingen - telefoon 01184-19610 DEN HAAG (GPD) Minister Van Dijk van binnenlandse zaken wil een bureau dat de beveiliging van staats geheimen kan toetsen en de top van de ministeries kan bijstaan bij het in voeren van een goede beveiliging van informatiesystemen van de overheid. Bovendien acht de minister de tijd rijp te komen tot een adviescommis sie voor het beveiligingsbeleid. Van Dijk zei dit maandagavond nadat hij van een commissie een onderzoeks rapport had ontvangen over de kwets baarheid van computersystemen bij de overheid. De minister zei dat hij een actieprogramma zal laten opstellen om de geautomatiseerde informatie voorziening bij de overheid beter te be veiligen. Verstoring van deze voorzie ning kan rampzalige gevolgen hebben voor het maatschappelijk verkeer tus sen de overheid en de burgers. Zo'n storing kan zijn het uitvallen van com puters, het in het ongerede raken van gegevensbestanden of het door onbe voegden kennis nemen of wijzigen van gegevens. QI inds 1887 geldt de Derde 'V J O dinsdag van september als de onwrikbare datum voor de officiële opening van het nieuwe zittingsjaar van de Staten Generaal. Ook vandaag trekt volgens traditie weer de feestelij ke stoet door Den Haag met in het middelpunt koningin Beatrix in de Gouden Koets, op weg naar de Ridder zaal. Daar zal het staatshoofd in de verenigde vergadering van de Eerste en de Tweede Kamer de troonrede uit spreken. Maar ondanks alle glitter en uitbundig vertoon is het ditmaal toch een vrij plichtmatige aangelegenheid. Immers, het tweede kabinet-Lubbers is demissionair; Nederland heeft pas verkiezingen achter de rug en wacht op het aantreden van een nieuwe rege ring; een duidelijk beleidsfilosofie voor de komende periode moet dus van daag achterwege blijven; de rijksbe groting 1990 kan daarom onmogelijk voor verrassingen zorgen. En eigenlijk is dat toch de bedoeling van Prinsjes dag: de Koningin ontvouwt in een am biance van plechtigheid en feestelijk heid aan de burgers van Nederland de beleidsvoornemens van de regering. Zo niet vandaag: de Derde dinsdag van september 1989 moet noodge dwongen tamelijk inhoudsloos blijven onder een kabinet dat al ruim vier maanden geleden is gevallen en na dien niet meer doet dan 'op de winkel passen'. (Advertentie) Lubbers forceert weg naar kabinet De Egyptische president heeft Rabin verzekerd dat hij bij het samenstellen van de Palestijnse vertegenwoordi ging ernstig rekening zal houden met de wensea van alle partijen. Maar op een persconferentie maakte later ook duidelijk dat er Palestijnen in de dele gatie zullen worden opgenomen die Slot zie pagina 5 kolom 1 Een groot aantal politiemensen heeft zich geposteerd rond het huis waarin de gijzeling plaats vindt. (Van onze correspondent) BRUSSEL - Drie gangsters hielden maandagavond laat al meer dan 48 uur drie mensen gegijzeld in een wo ning in de Luikse voorstad Tilff. De gegijzelden zijn een vrouw en twee dochtertjes van haar vriend. De gijzeling is het gevolg van een mis lukte poging om een bank te beroven. De vriend svan de gegijzelde vrouw is de filiaalhouder van een bankkantoor in Luik. De gangsters wilden zich via de gijzeling toegang tot de bank ver schaffen, maar dat mislukte omdat de man kon ontsnappen. De leider van de groep gangsters is vrijwel zeker de Franse gangster Philippe Delaire, een van de meest gezochte mensen van Frankrijk en België. Zaterdagavond drongen de drie man nen de woning binnen, kennelijk we tend dat de filiaalhouder van de bank zich daar bevond. Zij waren zwaar be wapend en hadden uitrusting bij zich voor het openen van de bankkluis. De filiaalhouder wist daarop te ont snappen door een sprong uit een raam. De man waarschuwde de politie die massaal in actie kwam. Maandagvond werden broodjes en sigaretten bij de woning afgeleverd. De vrouw zou via de telefoon aan de politie hebben ver teld dat de situatie gespannen is „maar vol te houden". Er zou geen ge weld zijn gebruikt. De kinderen zijn 13 en 10 jaar oud. De ontsnapte bankemployee herken de de leider van de drie gangsters gis teren als Philippe Delaire. Deze 28-ja- rige Fransman heeft al een hele was lijst van misdrijven achter de rug. Hij wordt in Frankrijk, België en Neder land gezocht voor overvallen en gijze lingen die hij sinds 1985 zou hebben ge pleegd Zijn overvallen pleegde hij sa men met de al even beruchte Belgi sche gangster 'Petit Robert' van Oir- beek. Net als Van Oirbeek werd hij di verse malen opgepakt, maar slaagde er even zovele keren weer in uit de ge vangenis te ontsnappen. De meest spectaculaire ontsnapping- was die uit de gevangenis van Nice in 1985, waartoe zij een helicopter op de binnenplaats lieten landen. Na een reeks misdrijven, arrestaties en ontsnappingen pleegden Van Oirbeek en Delaire in 1987 een spectaculaire overval op de NMB-bank in het Lim burgse Valkenburg. Zij gijzelden een weekend lang elf personeelsleden en hun familie, en gingen er met zeven ton vandoor. In 1988 werden in korte tijd zowel Van Oirbeek als Delaire opgepakt. Van Oirbeek zit nog steeds gevangen, maar Delaire wist in april uit de ge vangenis van Yzeure in Frankrijk te ontsnappen. Het kantoor van NOB Wegtrans port bij de Brennerpas heeft 250 Nederlandse vrachtauto's geteld aan weerskanten van de grens. De organisatie heeft de minister ook gevraagd druk uit te oefenen op de Oostenrijkse regering om het con flict met Italië tot een oplossing te brengen. Westduitse chauffeurs hebben de grens met Oostenrijk op twee plaatsen geblokkeerd. De overgan gen Hörbranz en Lindau zijn maandag met vrachtauto's afge zet. Ook deze acties zijn bedoeld als protest tegen de Oostenrijkse plan nen. (Advertentie) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. 100 g D IrTfj" De politiek zelf heeft dus gezorgd voor een duidelijke afwijking van de traditie van Prinsjesdag, die Neder land terecht in ere houdt en die zelfs in de Grondwet is verankerd. Het is bo vendien niet de eerste keer dat dit ge beurt. Diezelfde politiek degradeert daarmee natuurlijk wel min of meer de staatkundige waarde van deze gebeur tenis. Want dit jaar is politiek gezien voor Nederland de regeringsverkla ring van een nieuw kabinet veel be langrijker. Wanneer die nieuwe ploeg voor de eerste maal in de Tweede Ka mer verschijnt zal pas blijken hoe 'de agenda voor de toekomst' eruit zal zien; zal blijken wat er in de praktijk terecht komt van alle grootscheepse plannen en van de beloften in de ver kiezingsprogramma's. Een rijksbegro ting 1990 die van dat alles geen afspie geling kan zijn, zou daarom zelfs nog wel eens een vertekend beeld kunnen geven van wat er in Nederland aan de hand is. Is het in zo'n geval dan niet zinniger om te overwegen Prinsjesdag- maar uit te stellen tot de dag waarop een nieuwe regering aan haar taak be gint? De vraag ligt voor de hand, maar het antwoord erop is toch minder een voudig dan het lijkt. Prinsjedag is een jaarlijkse gebeurtenis, diep geworteld in een samenleving waar monarchie en parlementaire democratie ondeelbaar zijn. Aan symbolische ijkpunten daar van - zoals de datum van de officiële opening van de zitting van de Staten Generaal - moet daarom niet worden gemorreld. Blijft over een Prinsjesdag naar de kalender. Een beetje mager en zui nig. Zeker wanneer daar nog de drei ging over hangt dat zelfs de financie ring van het Bereden ere-escorte van de Gouden Koets in de toekomst niet meer uit de rijksmiddelen kan worden betaald. Het korps rijkspolitie is na melijk bezig te bezien of het kan bezui nigen op het bestand aan paarden en ruiters. En dat zou dan weer tot gevolg kunnen hebben dat ook de nu al veer tig jaar oude traditie van de ruiterbe- geleiding op Prinsjesdag in gevaar komt. Er staat nu al zoiets klaar als een Stichting vrienden van het Bere den ere-escorte om in dat geval de Oranjepaarden en -ruiters te sponso ren met bijdragen uit het bedrijfsle ven. Paarden met op de kleurrijke tui gen reclame voor een wasmiddel soms? Of ruiters met petjes en rug nummers die verwijzen naar de com puterindustrie? Het zou no nonsense politiek op het hellend vlak worden. Nederland moet de zeldzame traditie van Prinsjesdag niet te ver uithollen door ze aan inhoud en aan stijl te laten devalueren. De Derde dinsdag van september is niet zomaar een orna ment, maar juist een jaarlijks hoogte punt in onze democratische samenle ving. vdM. veel betekenis toegekend moet wor den. In het kabinet wordt zelden ge stemd, aldus Lubbers. Over het moeilijke punt van de eutha nasie vraagt Lubbers vooralsnog af te zien van nieuwe wetgeving. Volgens hem vinden de partijen slechte wetge ving nog erger dan geen wetgeving. Lubbers wil „ten principale" nagaan of de partijen uit de voeten kunnen met een aanscherping van het vervol gingsbeleid. Het is een „voorlopige analyse" van het vraagstuk, aldus Lubbers, die de formuleringen voor eigen rekening zei te hebben opgeschreven. Tegelijk zei de informateur: „Als dit het niet zou worden, weet ik niet meer hoe het pro bleem dan wel op te lossen". Lubbers erkende dat de politiek het vervolgingsbeleid van de officieren van justitie niet kan bepalen. De infor mateur sloot niet uit dat de zittende minister van Justitie, de VVD'er Kort hals Altes, in overleg met de procu reurs-generaal tot een regeling moet zien te komen. Eventueel wil Lubbers ook zelf als informateur met de procu reurs-generaal gaan praten. Het inwin nen van advies is een derde mogelijk heid. De informateur vindt dat de zaak nog tijdens de formatie geregeld moet worden. Over het financieel-economisch beleid zegt Lubbers dat een te vormen kabi net de begroting 1990 niet meer funda menteel kan-wijzigen. Na 1990 Is er wel ruimte. Daartoe zal een lijst van wen sen opgesteld worden waarover het nieuwe kabinet begin 1990 beslist. Echt nieuw beleid zal dan pas in de be groting voor 1991 verwerkt kunnen worden, aldus Lubbers. Als 'compen satie' voor de door hem voorgestelde „uitstel van een deel van het regeren" wil de informateur volstaan met een regeerakkoord op hoofdlijnen. Zie verder pagina 3: Lubbers vindt eu thanasie onontwarbare knoop. LINDAU (DPA/ANP) - Een chauf feur maakt zijn ochtendtoilet bij het Oostenrijkse Klagenfurt, nabij de Italiaanse grens. Die is al sinds vorige week dinsdag geblokkeerd uit protest tegen het Oostenrijkse vergunningenbeleid voor de door tocht van buitenlandse vrachtau to's. De Nederlandse transportbedrij ven die de dupe zijn van de blokka de willen compensatie van de over heid. De organisatie NOB Weg transport, heeft minister Smit van verkeer maandag meegedeeld dat de bedrijfstak per dag 250.000 gul den verliest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1