PZC Havenschap wil eerder geld Axelse Vlakte Karolingische Burg kan grote trekpleister worden bevindingen De kleine knagers bijten van zich af provincie MORGEI N BOERDERIJ; Geld en sieraden gestolen uit huis in Oost-Souburg Drumkorpsen naar nationale wedstrijd BOERDERIJ. INFORMATIE MET HET HOOGSTE SALDO. BIOTECHNOLOGIE HET MIDDEL TEGEN OVERPRODUCE? FRANS ZWARTBONT. SPEKTAKEL: TREKKER TREK OP FLEVOHOF. 00-KOOLZAAD BRENGT REEËN IN GEVAAR. HEDY DANCONA EN DE NEDERLANDSE BOERIN IN EUROPA. DUIST: HET PROBLEEM EN Z N BESTRIJDING. AKKERBOUWER DOET VARKENS ERBIJ. MUIZENFOKKERS DINSDAG 19 SEPTEMBER 1989 PPD OVER NOTA RIJK: ACTIE RICHTING yDEN HAAG Bundeling Financiering i 1 Boerderij spitte de nieuwe landbouwbegroting om. Een uitgebreid verslag van de voornemens zoals de Minister van Landbouw die op Prinsjesdag openbaart. Eén daarvan: een niet malse milieurekening op het bord van de boer. Boerderij bewijst zich ook deze week weer als actueel, ongebonden en deskundig. ^0 ooBDE— V door Willem van Dam Stamboom Lachen Belang van Kanaalzone onderbelicht MIDDELBURG - Het rijk maakt de erkenning van het Wester- scheldebekken ais een gebied van nationaal belang onvol doende waar. Met name het zeehaven- en industriegebied in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone komt niet goed uit de verf. Dat schrijft de Provinciale Planologische Dienst (PPD) in een reac tie op het 'Tweede Structuurschema Zeehavens'. Op vier punten vindt de PPD de aan dacht voor de Kanaalzone beneden de maat: Er komt veel te laat (pas na 1995) rijksgeld beschikbaar voor de ontslui ting van 'de punt van de Axelse Vlak te' (weg en spoorlijn); bovendien moet OOST-SOUBURG - Uit èen huis aan de Wilgenstraat in Oost-Souburg zijn in de nacht van zaterdag op zondag twee geldcassettes en een groot aantal sieraden gestolen. De inhoud van de cassettes bedroeg ruim zevenduizend gulden. De waarde van de sieraden was bij de politie niet bekend. De in brekers zijn binnengekomen in de wo ning door een ruit aan de achterkant te forceren. MIDDELBURG - Vier Zeeuwse korp sen doen zaterdag 30 september mee aan het open nationale kampioen schap 1989 van de Stichting Drum Corps Holland jg Nijmegen. Uit Mid delburg gaan het Juliana Drum and Bugle Corps en het Blue Spirit Drum and Bugle Corps naar Nijmegen en uit Goes doet Excelsior mee. Ook Rust Roest uit Zierikzee is present. De Stichting Drum Corps Holland streeft een zo groot mogelijke perfectie in muziek en show van drumkorpsen na. 's Middags zijn er in Nijmegen voor ronden waaraan twaalf korpsen mee doen uit Nederland en België en 's avonds vanaf 19 uur is de finale. Het evenement wordt gehouden in stadion De Goffert. betwijfeld worden of de betrokken rijksbijdrage (2,5 miljoen gulden) toe reikend is. - Er wordt in de zeehavennota geen re kening gehouden met een mogelijke ontwikkeling van Westdorpe-Noord tot zeehaven- en industriegebied (het provinciebestuur wil Westdorpe- Noord achter de hand houden voor het geval de Axelse Vlakte onvoldoende mogelijkheden biedt). - De studie naar het belang van een di rect aan de Westerschelde gelegen ha ven (noord-westelijk van Terneuzen) is van de baan. - De zeehavennota bepleit een inten sieve samenwerking met België, maar zwijgt over het Belgisch streven naar een nieuwe zeesluis bij Terneuzen. Ook in algemene zin, aldus de PPD, doet de zeehavennota onvoldoende recht aan de nationale betekenis van het Westerscheldebekken. De Zeeuw se zeehavens krijgen, anders dan Rot terdam/Amsterdam, geen middelen voor aanpassing van accommodaties aan toekomstige eisen van vervoer ders. Datzelfde geldt voor reconstruc tie/herbestemming van oude haven terreinen. Tenslotte somt de PPD enkele alge mene aspecten op, waar de Zeeuwse zeehavens wel van kunnen profiteren. Deze 'winspunten' zijn: - Meer aandacht voor de kwaliteit en de tarieven van het goederenvervoer per spoor. - Koppeling van de Westerscheldeha- vens aan het telematica-netwerk. - Aandacht voor het oplossen van mi lieuproblemen (Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen; baggerproble- matiek). - Onderzoek naar de mogelijkheid om in de toekomst schepen met grotere diepgang toe te laten (kielspelingson- derzoek). TERNEUZEN - De raad van bestuur van het Havenschap Terneuzen pro beert de rijksoverheid te bewegen eerder dan in '95 een paar miljoen op tafel te leggen voor de ontwikkeling van het nieuwe haven- en industrie terrein Axelse Vlakte. Die poging staat los van een andere actie, die het havenschap samen met andere ha vens in Nederland onderneemt tegen de voorkeursbehandeling die minis ter N. Smit-Kroes van verkeer en wa terstaat de haven van Rotterdam wil geven. Gedeputeerde drs R. C. E. Barbé (eco nomische zaken) zei maandag, als voorzitter van de raad van bestuur van het Havenschap Terneuzen: „Het is leuk dat de rijksoverheid in het struc tuurschema zeehavens een mooie rol i ziet voor het Westerscheldebekken - we moeten vooral op de ingeslagen weg doorgaan - 'maar tegelijkertijd meldt dat de verdere ontwikkeling van de haven van Rotterdam prioriteit verdient. Wij komen er bekaaid af en wat dat betreft is dat structuurschema voor ons uiterst teleurstellend." Grootste teleurstelling: de halvering van de rijksbijdrage in de ontwikke ling van de Axelse Vlakte èn het tijd stip waarop dat geld beschikbaar komt. Barbé: „Wij nemen daar, samen met andere havens, stelling tegen. Het prioriteitenlijstje van de Nationale Havenraad is trouwens eenvoudigweg terzijde geschoven. We zullen nu met het rijk moeten gaan praten over een soort voorfinanciering. Want '95 is na tuurlijk veel en veel te ver weg." De raad van bestuur stelde maandag 3.020,000 gulden beschikbaar voor de uitvoering van de eerste fase van het project: grondaankopen, de gedeelte- hjke aanleg van een ontsluitingsweg en de aanleg van een aarden baan voor de nieuwe spoorweg. De provincie tast, voorspelde voorzitter Barbé met enige slagen om de arm zeker ook in de buidel. En dat doet ook de gemeente Sas van Gent. B en w zijn bereid een ton op tafel te leggen als bijdrage in de kosten van de eerste fase. Dat bedrag wordt opgenomen in de begroting voor volgend jaar. Barbé bleek daarmee erg inz'n nopjes. Een onafhankelijk adviesbureau krijgt van beide Zeeuwse haven schappen opdracht onderzoek te ver richten naar de mogelijkheid om de krachten van beide schappen te bun delen. Er is maximaal 150.000 gulden voor beschikbaar. Wethouder W. Gos selaar van Terneuzen en zijn collega L f> M. Marquinie van Sas van Gent De Karolingische Burg in Oost-Souburg. hikten daar nogal tegenaan. Voorzit ter Barbé wist Gosselaar over de streep te trekken; Marquinie hield vol dat eerst binnen het Havenschap Vlis- singen maar eens orde op zaken moet worden gesteld. „En als dat is ge beurd, dan kunnen we altijd nog zien of er mogelijkheden zijn voor samen werking tussen twee gelijkwaardige partners." Voor Gosselaar viel absoluut niet te praten over een bestuurlijke fusie én een daarmee gepaard gaande financië le samensmelting. 'Terneuzen' voelt daar niet voor omdat het Havenschap Terneuzen sinds jaar en dag goed boert, terwijl het Havenschap Vlissin- gen permanent in de rode cijfers zit. Voorzitter Barbé benadrukte dat de fi nanciën gescheiden zullen blijven en ook een bestuurlijke fusie niet aan de orde is. Het onderzoek achtte hij niet temin van het grootste belang, al was het alleen al om in de toekomst het hoofd te kunnen bieden aan de groeiende internationale concurren tie. Het nakende vertrek van directeur J. van Konijnenburg van het Haven schap Vlissingen bood een prima gele genheid voor een 'reorganisatie-onder zoek'. Barbé: „Maar we praten niet au tomatisch over één directeur voor bei de havenschappen. We richten de aan dacht in de eerste plaats op samenwer king op het gebied van het beheer, een gezamenlijk secretariaat, gezamenlij ke acquisitie. Die bundeling van krachten is van het grootste belang, zeker ook gezien de ontwikkelingen op internationaal vlak. De twee organisa ties zijn voor tal van zaken, los van el kaar, domweg te klein." Dat pleidooi bracht wethouder Mar quinie van Sas van Gent niet aan het twijfelen. Gosselaar kon er, namens Terneuzen, vrede mee hebben. Temeer daar ook het bedrijfsleven zich heeft uitgesproken voor een dergelijk onder zoek. De raad van bestuur van het Haven schap Terneuzen stelde tenslotte ook 20.000 gulden beschikbaar voor aan vullend (economisch) onderzoek in het project Gebiedsgerichte Benadering Kanaalzone. Het project is gericht op een betere stroomlijning van wonen en werken in Midden-Zeeuwsch-Vlaande ren. De milieu-aspecten en die op het gebied van de ruimtelijke ordening zijn- al uitgebreid bestudeerd, maar aan de economische ontwikkelingen was nog te weinig aandacht besteed. Dat gebeurt nu, met steun van provin cie, bedrijfsleven, rijk en havenschap alsnog. Alleen Marquinie was tegen. „Er is op dit gebied al voldoende ver kennend onderzoek verricht", meende hij. OOST-SOUBURG - De Karolingische Burg in Oost-Souburg kan na een goe de reconstructie een cultuur-histo risch monument worden van nationa le èn internationale betekenis. De projectgroep Herstel Karolingische Burg trekt deze conclusie in een ont- werp-notitie waarin een plan wordt ontvouwd voor herinrichting van één van de oudste nederzettingen in Ne derland. De Burg moet plaats gaan bieden aan middeleeuwse plaggen hutten, een educatief centrum voor bezoekers en een wijkpark voor de Souburgse bevolking. De projectgroep Herstel Karolingi sche Burg, waarin onder anderen le den van Souburgse verenigingen en enkele deskundigen zitting hebben, doorbrak oktober vorig jaar de stilte rond het monument in het hartje van Oost-Souburg. Het startsein voor de volgende ronde in het gevecht om re constructie van de Burg werd gegeven door de middenstandsvereniging Ne- midso, die de jaarmarkt tot een Karo- lingenmarkt omdoopte. Vooral Dick Schinkel zette daar zijn schouders on der. Zijn enthousiasme sloeg aan, on der meer bij de Stichting Opbouwwerk Vlissingen (SOV) die met de steun van de opbouwcommissie Oost-Souburg de projectgroep in het leven riep. Pro vinciaal archeoloog R. M. van Heerin- gen, gemeente-archivaris Ch. Peters, architect K. Nijboer en recreatie-so ciologe P. L. Lijnse traden als deskun digen toe. De Karolingische Burg in Oost-Sou burg kan een trekpleister van formaat worden. Volgens de projectgroep is dat mogelijk, omdat het monument cul tuur-historisch van nationaal en inter nationaal belang is. De volks- of vluchtberg uit de 9e of 10e eeuw vorm de een schakel in een internationale keten van burgen in Engeland, België, Frankrijk, Nederland, Duitsland, De nemarken en Zweden. De Burg is re gionaal en nationaal van betekenis, omdat ze een stukje laat zien van de ontstaansgeschiedenis van Nederland en Zeeland. Het Souburgse monument past, aldus de ontwerp-notitie, samen met het zestiende eeuwse fort Ramme- kens en de twintigste eeuwse Duitse bunkers in één rijtje. De herinrichting van de Burg als toeristische en cultu rele voorziening sluit ook, meent de projectgroep, uitstekend aan bij het beleid van de provincie Zeeland. Het culturele aanbod wordt verbreed en een bezoek aan zo'n attractie is niet ge bonden aan het hoogseizoen. Oost-Souburg heeft, verwacht de pro jectgroep, veel baat bij de uitvoering van een reconstructieplan. Het dorp heeft tot nu toe weinig tot geen aan trekkingskracht op toeristen. Vooral voor de middenstand is dat jammer. De projectgroep denkt dat de Burg zo in de belangstelling komt dat in de Vlissingse kern plaats voor nieuwe be drijven ontstaat. De gedachten gaan uit naar souvenir- en informatiewin keltjes, eetgelegenheden en zelfs een hotel in één van de torenflats aan de rand van Oost-Souburg. De aanleg van een park op een gedeelte van de Burg staat bovendien op het verlang lijstje van de projectgroep. Dat park moet onderdak bieden aan een kinder speelplaats, een openluchttheater voor het Souburgse toneelgezelschap STEC en de muziekvereniging Vlijt en Volharding plus een jeu de boules- baan. Het plan van de projectgroep Herstel Karolingische Burg is zeer globaal. Zij wil de uitwerking van de ideeën overlaten aan een ontwerpbureau. Of de reconstructie van de Souburgse Burg van de grond komt, staat of valt met de financieringsmogelijkheden. De gemeente Vlissingen heeft dat in 1979 ervaren. Zij had door het stede- bouwkundige adviesbureau Stad en Landschap een plan laten maken. Maar het ministerie van WVC weiger de in 1983 een subsidie te verlenen en daarmee was de kous af. De recon- structiekosten waren door de ge meente Vlissingen begroot op één miljoen gulden. De projectgroep waagt zich in de noti tie niet aan een voorspelling over de kosten, maar geeft wel aan langs welke wegen geld kan worden verzameld. Als mogelijke financiers worden ge noemd: de overheid - van de gemeente Vlissingen tot en met de Europese Ge meenschap het bedrijfsleven, parti culieren en het Anjerfonds. Om sterker in de schoenen te staan, wil de projectgroep Herstel Karolingi sche Burg in de eerste plaats een stich ting oprichten. Die organisatie met een juridische status zou de exploita tie en het beheer van de attractie voor haar rekening kunnen nemen. De pro jectgroep denkt ook aan vorming van een aanbevelingscomité en een vereni ging Vrienden van de Karolingische Burg. Die clubs moeten iedereen warm zien te krijgen voor de reconstructie van het cultuur-historisch monument. Als dat lukt, kan volgend jaar een ont werpbureau aan de slag om een defini tief plan te maken. De werving van de financiële middelen voor de uitvoering staat voor de jaren 1992-1993 op de rol. De projectgroep bespreekt de ont- werp-nota volgende week dinsdag avond in het dienstencentrum Bach- ten Poorte in Oost-Souburg. Die bij eenkomst begint om 19.30 uur. (Advertentie) 1 MIUEU- REKENING NAAR BOEREN. boerderij Specifieke produktie op kleine schaal biedt lokkend perspectief. Boerderij reisde naar Quimper in Bretagne en bekeek de trots van de Franse rundveefokkerij. Gigantische vermogens in de strijd om het E.K. Is bijvoeren een oplossing? In de rubriek Natuur en Landschap. De invloed van vrouwen in de politiek neemt toe. Maar kan het niet sneller? Een interview, Adviezen over duistbestrijding in graszaad en wintergranen. Dat zie je niet veel in de veen koloniën. Een bedrijfsreportage. Wilt u Boerderij 4 weken gratis op proef? Bel Misset: 08340-49865. Profiel van de Perfecte Muis: een lang gerekt slank lijf, wijd uitge- plante grote oren op een niet te spitse kop, glimmende oogjes, glanzende pels en een staart zonder ontsierende knik. De Nederlandse Muizenfokkers Club (NMC) heeft de jacht op nieu we leden geopend. Niet mèer dan tweehonderd leden telt de NMC op dit moment. Daarin dient echter verandering te komen. En zo spoedig mogelijk. De muizenfokkers verlangen naar een paar stevige spierballen; ze wensen niet langer te berusten in het misplaatste superioriteitsge voel der konijnenhouders. Al jarenlang blikt het genootschap van konijnenkwekers een tikje mee warig neer op de fokkers van mui zen en ander friemelwerk. En dat steekt. Samen een tentoonstelling organiseren, vooruit, dat kan nog nèt. Maar koeltjes zijn de onderlin ge verhoudingen als er gezamenlijk vergaderd moet worden. „Die konijnenfokkers; dat is heel ander volk. Dat is een echt mannen- wereldje. Het zijn bijna allemaal ou de mannen. In onze club zitten veel vrouwen. We worden heel moeilijk geaccepteerd. Als je met de konij nenfokkers praat - d'r is niks goed aan ons. De hele muizenbusiness heeft er altijd maar een beetje bij ge hangen." Liefhebbers van de kleurmuis, de tamme rat, de Syrische hamster, de Dzjoengaarse dwerghamster, de Chinese dwerghamster, de woen- stijnrat en de Egyptische gerbil, verenigt u. Dat was de kern van de boodschap die de Nederlandse Muizenfokkers Club (NMC) vorige week het land inzond. De kleine knagers bijten van zich af. Het riekt een weinig in de logeerka mer van nummer 131 op de derde verdieping van het flatgebouw in Den Haag-West. De kooien staan er hoog opgetast. Achter de tralies wriemelen zo'n veertig Syrische hamsters èn een zwarte woestijnrat, waarvan de gezondheid ernstig te wensen over laat. „Ik heb van alles gehad. Maar de hamster is mijn diersoort. Het zijn net kleine beer tjes - die ronde koppetjes; schattig. Muizen zijn ook schitterend om te zien. Maar muizen -,ik heb ze in de kelder gehad - stinken zo. Aan ham sters ben ik écht verknocht. Een gerbil doet me veel minder. Een rat doet me ook niet zoveel, hoewel het ontiegelijk intelligente dieren zijn. Je kunt ze van alles leren. We had den een meisje in onze club, dat in een dierenwinkel een jong ratje had meegekregen. Dat heeft ze met een flesje groot gebracht. Die rat liep al tijd achter haar aan. Net een hond je. Onvoorstelbaar." kleurmuizen, de tamme ratten, de- hamsters, het zijn - klinkt het lief-- devol in de Haagse flat - vriendelij-* ke en intelligente diertjes, die in een groot aantal kleuren en variëteiten,, te fokken zijn. Tien jaar geleden verpandde Han-* nie Warendorf gans haar hart aan? de kleine knagers. Ze deed de Mid-* delbare Tuinbouwschool en liep- stage bij School- en Kindertuinen,, in Den Haag. „Daaraan is ook een dier-o-theek verbonden, een uit-; leencentrum voor lesdieren. Daar. werkte een keurmeester van kleine knagers en dus lid van de muizen-? club. Die zegt: 'ga 's mee naar zo'n keuring'. Ik heb een paar diertjesi mee naar huis genomen, ben gaan fokken en zo ben ik er ingerold." Haar verzameling medailles, vaan tjes en rozetten ('als je op een ten-- toonstelling wint mag je kiezen: een medaille, een vaantje of drie gulden') heeft ze achteloos in een rommeldoosje weggestopt. De tro- feeën op haar nachtkastje zitten onder een dun laagje stof. Oppoet sen doet ze de bekers al lang niet meer; Hannie is er aan gewend ge-- raakt om te winnen. Hannie Warendorf (29) is keur meester van kleine knaagdieren èn bestuurslid voor de Regio West (waartoe gemakshalve ook Zee land wordt gerekend) van de Ne derlandse Muizenfokkers Club. De NMC is, zo staat in een persbericht dat vorige week op de burelen van menig dagblad neerdwarrelde, een landelijke vereniging die de belan gen behartigt van de kleine knaag dieren-fokkers. Da's nodig ook. Want: „De meeste mensen begin nen meteen te lachen als je het over de muizenclub hebt." Het moet maar eens afgelopen zijn met dat geringschattende gedoe, vindt de NMC. En dus zocht de Ne derlandse Muizenfokkers Club een machtig wapen: publiciteit. Het misverstand dient voor eens en voor altijd uit de wereld geholpen te worden: wie bij ratten en muizen denkt aan groezelige griezels, slaat de plank op pijnlijke wijze mis. De Er mag niet te lichtvaardig over worden gedacht; het fokken vaa een rasrat of meestermuis is een; kunst apart. „Als je het niet in de- hand houdt, fokken die beesten bij' de konijnen af. Maar bij mij zitten;; de mannetjes en vrouwtjes niet bij- elkaar. Als je dat doet, blijven ze jongen leggen. Je moet niet gaam zitten wachten op ongeluksnestjes, daar heb je niks aan. Je moet heet selectief te werk gaan; je houdt de bloedlijnen bij, je maakt stambo men." Muizen, ratten en hamsters met een stamboom? „Jazeker", zegt Hannie, „alleen zitten wij met een probleem. Bij rashonden bijvoor beeld wordt alles geregistreerd, jé knipt een nummer in hun oor, alles staat op papier. Dat kun je met deze diertjes niet doen. Je hebt geen plaats om ergens een nummer in te tatoeëren; de oortjes zijn veel te- dun. Het enige zou zijn - daar zijn ze in Engeland mee bezig - dat je; onder de huid een chip inplant waar de registratiegegevens op. staan. Maar dat is veel te kost-; baar." En de kleine knaagdierenfokkers, moeten toch al zo op de centen let ten. „Het gaat ons enkel en alleen om de liefhebberij. Er speelt geer[ enkel winstbejag mee. D'r was ie mand beste hamster van de ten-! toonstelling geworden. Die dachtj ik verkoop 'm voor vijfentwintig gulden. Maar hij bleef er wel mooi. mee zitten. En dan praatje over eert bedragje van vijfentwintig gulden.- Normaal gaat een hamster op eerf tentoonstelling weg voor 7,50 of een tientje. Dus ik bedoel maar: jé steekt er meer geld in dan dat het! oplevert." 'Professionals' worden ze binnen de Nederlandse Muizen Club ge noemd; een select gezelschapje dat er op toeziet dat de muizenfokkers in hun enthousiasme niet zó ve£ gaan, dat de prototypes van de muis, de tamme rat en hamster ver loren gaan. Hannie Warendorf mag zichzelf tot dat uitgelezen gezel schap rekenen. Sterker nog: zij heeft de goudhamster gered. „Et wordt zoveel gefokt in allerlei kleu ren, dat de oerkleur dreigt te verL dwijnen. Zo hadden we op een gege; ven moment bijna geen goeie goud- se meer. Ik ben weer zo'n lijn gaaii fokken, waardoor de soort kon blij; ven bestaan. Wat je in een dieren winkel ziet, daar is het gewoon: zet maar op mekaar en we zien wel wa£ daar uitkomt. En daar moetje toch voor oppassen." Hannie Warendorf:de hele muizenbusiness heeft er altijd maar een beetje bij gehang en...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 17