\erschoore H 01100-13720^ Fusie tussen de Amro Bank en Generale voorlopig van de baan Vier Nederlanders gestrand in Suriname Polen herdenken massaal inval Sovjets van 50 jaar geleden Onverwachte reis Rabin naar Cairo UUR FOTOSERVICE 'met COLIJN goedemorgen' Dienstpistool gestolen uit politiebureau Kloosterzande 15. m 58.7W Pakistan keurt melkpoeder af SITUATIE CARIBISCH GEBIED ONDUIDELIJK VERZET VANUIT WAALSE KRINGEN Troonrede voor doven vertaald Warm 232e jaargang no. 214 Maandag 18 september 1989 GOES - VLISSINGEN -ZiERIKZEE-HULST KODAK EXPRESS QUALITY CONTROL Vrolijkheid Kerkendag Racecircuit Barcelona Jan Poortvliet Volle bak ^voor de beste telefoon ter wereld, bel: Krachtigste KWALITEITSKLEURENFOTO'S KLAAR TERWIJL JE WINKELT! Warm en vrij zonnig. Later op de dag kans op een bui. Maximumtempera tuur omstreeks 25 graden. Meest mati ge zuidzuidwestenwind. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DEN HAAG (GPD) - De politie is zeer tevreden over het verloop van de inleveractie van wapens, die volgens de nieuwe Vuurwapenwet sinds 1 september verboden zijn. Bij tiointig grote steden in ons land zijn tot nu toe meer dan 5000 wapens ingeleverd. Tot 1 oktober kan iedereen zonder strafvervolging verboden wapens inleveren. De Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) is zeer ver heugd over het succes van de actie. „Bij een soortgelijke actie in 1976 waren halverwege de maand 1200 vuurwa pens ingeleverd", zei Bergsma, hoofd van de Vuurwapen centrale van de CRI, zondagavond voor detelevisie. „De score van toen wordt nu ruimschoots overschreden" Bij de gemeentelijke korpsen zijn in de eerste twee weken van september vijfduizend steekwapens, 800 vuurwapens en 430 slag- en stootwapens ingeleverd. Tot die laatste ca tegorie behoren onder meer ploertendoders, stroomstoot wapens en wapenstokken. Orkaan Hugo eist doden en gewonden DEN HAAG (GPD) - De orkaan Hugo heeft, voor zover vannacht bekend was, op het Caribische eiland Guadeloupe vijf doden en tachtig gewonden geëist. Op de Antillen-eilanden Sint Maar ten en Sint Eustatius zouden geen slachtoffers zijn gevallen. Dat blijkt uit de eerste telefoni sche contacten tussen mevrouw Liberia Peters, de minister-president van de Nederlandse An tillen, en bewoners van Sint Maarten, enkele uren nadat de wervelstorm het eiland had gepas seerd. Wel zou er flinke materiële schade zijn. De orkaan raasde met een snelheid van 220 kilometer per uur over de Bovenwindse Eilanden. Op het 180 km ten zuidoosten van Sint Maarten gelegen Antigua zou enorme schade zijn aangericht. Grote delen van dat eiland staan onder water, veel bomen zijn ontworteld, elektriciteits- en telefoonpalen omvergeblazen en van veel huizen zijn de daken afgerukt. De andere Bovenwindse Eilanden Sint Eustatius en Saba lagen precies" in de baan van het orkaancentrum. Berich ten over de schade ontbreken nog om dat contacten met het getroffen ge bied vrijwel onmogelijk zijn. Sint Maarten bleef van slachtoffers ge spaard, doordat het oog van de storm het eiland aan de zuidkant passeerde. Om negen uur gisteravond meldde Li beria Peters dat op Sint Maarten het Kurt van Eeghem moet voor vrolijkheid zorgen op de BRT- televisie. PAGINA 2 Ruim 17.000 gelovigen bezoch ten de eerste Nederlandse Ker kendag in Utrecht. PAGINA 3 Minister Nijpels is tegen de aanleg van een racecircuit in Reimerwaal. PAGINA 5 Barcelona, de miljoenenploeg van Johan Cruijff grossiert in slechte resultaten. Dit week einde verloor de werkgever van onder meer Ronald Koe man opnieuw kansloos. PAGINA 9 Jan Poortvliet speelt de rest van het seizoen bij de Belgi sche tweedeklasser Eendracht Aalst. Het contract van de Zeeuw met het Franse Cannes werd vorige week ontbonden. PAGINA'S 9,16 Vlissingen speelde gisteren op eigen veld bijna voor een volle bak tegen Venray. De Zeeuwen versloegen voor drieduizend toeschouwers de kampioen van vorig jaar met 2-0. PAGINA 9 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 9,10,11,12,13,14,15 en 16 Advertentie ergste voorbij was. Dat had zij opge maakt uit de spaarzame contacten met de plaatselijke autoriteiten. Het eiland werd op dat moment nog geteis terd door hevige regenval. De meeste wegen waren door de wateroverlast af gesloten. Veel kleine huizen zouden zijn ingestort, maar persoonlijke onge lukken zouden zich niet hebben voor gedaan. Liberia Peters deed een drin gend beroep op de bevolking van Cu- KLOOSTERZANDE - Bij een inbraak in het bureau van de rijkspolitie groep Hontenisse in Kloosterzande is een dienstwapen met bijbehorende patronen buitgemaakt. De daders drongen het bureau in de nacht van vrijdag op zaterdag binnen door het slot van een deur te forceren. Drie bureaus werden opengebroken en uit één verdween het wapen, een Walther P5 met 24 patronen. De braakséhade bedraagt ongeveer 1500 gulden. De politie vermoedt dat de inbrekers diezelfde nacht ook heb ben ingebroken in de kantine van voetbalvereniging Hontenisse. Daar worden snoep, drank en etenswaren vermist. ratjao de telefoonlijnen zoveel moge lijk vrij te'houden. De schade die Hugo op Guadeloupe aanrichtte, lijkt zeer aanzienlijk. Naast de slachtoffers raakten driedui zend mensen daar dakloos. De orkaan trok dwars over het eiland. Volgens op Curasao ontvangen ooggetuigen verslagen is een groot deel van de hoofdstad Pointe-a-Pitre wegge vaagd. De Bovenwindse Eilanden waren gis terochtend op alles voorbereid. Op Sint Maarten werden opvangcentra ingericht om slecht behuisden op te vangen en onderdak te bieden aan de genen, die hun huizen moesten veria-' ten. Ongeveer 45 Nederlandse mari niers, onder wie een aantal ziekenver plegers, zijn zaterdag al met een toe stel van de Antilliaanse Luchtvaart maatschappij naar Sint Maarten over gebracht. Veel bewoners van Sint Eus tatius waren uit voorzorg geëva cueerd. De Liberiaanse tanker Phillips Oklahoma staat in brand. Ook op de Maltese tanker Fiona brak brand uit, maar die kon snel worden geblust. HULL (APIANP) - Op de Noordzee voor de oostkust van Engeland zijn zondag twee olietankers met elkaar in aanvaring gekomen en lek geslagen. Ter hoogte van de rivier de Humber ontstond een grote olievlek, nadat zo'n 1,3 miljoen liter olie in zee was gestroomd. De gaten in de schepen konden na enkele uren worden gedicht. Volgens een lid van de Britse kustwacht valt de olievervuiling mee. Een groot deel van de weggelekte olie is verbrand doordat na de aanvaring op beide tan kers, de onder Liberiaanse vlag varende Phillips Okla homa en de onder Maltese vlag varende Fiona, brand uitbrak. Het duurde meer dan drie uur om de brand op de Phil lips Oklahoma onder controle te krijgen. Zeventien van de 26 bemanningsleden van het schip moesten worden geevacueerd. De brand op de Fiona kon sneller worden geblust. Persoonlijke ongelukken deden zich op geen van beide schepen voor. Met vliegtuigen worden chemicaliën op de olievlek ge strooid om die op te lossen. De vlek drijft in oostelijke richting, verder de Noordzee op. De Phillips Oklahoma had 56.000 ton ruwe olie aan boord en de Fiona 46.500 ton geraffineerde olieproduk- ten. Op het moment van de aanvaring lag de Fiona voor anker. Het Britse ministerie van Transport stelt een on derzoek in naar de oorzaak van het ongeluk. De effec ten van de lekkage voor Britse stranden en voor vogels zijn nog niet te overzien. Het Kustwachtcentrum in IJ- muiden heeft meegedeeld dat er voor de Nederlandse kust of de Nederlandse kustwateren geen enkel vervui lingsgevaar ontstaat. (Van onze correspondent) TEL AVIV (GPD) - Israëls minister van defensie Yitschak Rabin brengt maandag een onverwacht officieel be zoek aan Cairo. Hij zal daar bespre kingen voeren met President Muba rak over het Egyptische verkiezings plan voor de Palestijnen en over een eventuele ontmoeting met een Pale stijnse delegatie. Tegelijk met de Israëlische minister verblijft ook PLO-leider Yassir Arafat in de Egyptische hoofdstad voor over leg. In het intensieve overleg over het Egyptische vredesinitiatief slaagde Jeruzalem er het afgelopen weekeinde niet in een eenstemmig standpunt te formuleren. De ministers van de Li- koedpartij, onder leiding van premier Yitschak Shamir, verzetten zich heftig tegen de voorgestelde ontmoeting. Leiders van de Arbeiderspartij, aange voerd door vice-premier Simon Peres en de minister van defensie, Yitschak Rabin, hebben juist laten weten het zelfs op een regeringscrisis aan te laten komen „als de huidige vredeskans niet wordt gegrepen". Het grootste struikelblok voor Jeruza lem is op dit moment de samenstelling van de Palestijnse delegatie. Hoewel Israël in alle toonaarden heeft laten weten niet met de PLO te willen onder handelen, wil de Egyptische president met zijn voorstel juist dit taboe door breken. ISLAMABAD (AFP) - Pakistan heeft een grote zending melkpoeder uit Ne derland ongeschikt verklaard voor consumptie. De melkpoeder zou vol gens de autoriteiten in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad zijn besmet met radioactieve stoffen, afkomstig van de ramp in april 1986 met de kerncen trale in Tsjernobyl. Hugo wordt door het Orkaan-cen trum in de Amerikaanse staat Florida aangeduid als de krachtigste orkaan van de laatste tien jaar. Het centrum in Miami rangschikt de orkaan in ca tegorie vier, wat inhoudt, dat hij in staat is enorme schade aan te richten. Hugo trok in de afgelopen uren naar Puerto Rico, waar inmiddels ook al duizenden bewoners een veilig heen komen hebben gezocht. De orkaan be reikt vanavond (Nederlandse tijd) Puerto Rico. „De kans bestaat, dat Hugo het eiland als een ritssluiting openscheurt", zei het hoofd van het or kaancentrum. (Van onze correspondent) BRUSSEL (GPD) - De plannen voor een nauwe samenwerking en op den duur zelfs fusie tussen de Amro Bank en di Belgische Generale Bank zijn voorlopig van de baan. Beide banken blijven in de toekomst wel samenwer ken, maar die samenwerking zal be perkt blijven tot hun internationale activiteiten. Een satellietfoto van de orkaan Hugo en het bedreigde Caribisch gebied. Pal ten oosten van Puerto Rico liggen de drie Bovenwindse Eilanden van de Nederlandse Antillen: Sint Eustatius; Saba en Sint Maarten. Vanmiddag zullen de beide directies in Amsterdam uitleg geven over de mis lukte fusieplannen. Volgens vak bondskringen in België zouden juridi sche, belastingtechnische en zelfs 'cul turele' problemen aan het stuklopen van het overleg ten grondslag liggen. Dat laatste zou duiden op het verzet in. Waalse financiële kringen. De Frans talige Belgen zouden niet graag zien dat de nu tweetalige Generale Bank in hoofdzakelijk Nederlandstalige han den zou komen. De Belgische taal strijd wordt daarmee ook in de Belgi sche bankwereld uitgevochten. De samenwerking tussen de Amro Bank en de Generale werd in februari vorig jaar aangekondigd. Sindsdien is onderhandeld over alle technische as pecten ervan. Al maanden geleden werd duidelijk dat er tussen de Amro en de Generale onoverkomelijke ver schillen bleven bestaan. De combinatie van Amro en Generale Bank had de grootste bank van de Be nelux moeten worden, de vierde van Europa en de vijftiende van de we reld. Het gezamenlijke balanstotaal, dat vorig jaar augustus werd gepubli ceerd, bedroeg bijna 300 miljard gul den, de gezamenlijke winst ongeveer een miljard gulden. Beide banken besloten vorig jaar een aandeel van 9,9 procent in elkaar te ne men. Aanvulling met zogenaamde 'warrants' moest de deelneming over en weer op 25 procent brengen. Nu de fusie van de baan is zullen Amro en Ge nerale Bank die wederzijdse deelne mingen weer verminderen. De aandelen uit de deelnemingen wer den in 1988 ondergebracht in een spe ciale holding 'Tuba Holding Interna tional BV', waarvan beide banken 50 procent van de aandelen bezitten. Bo vendien traden twee Generale-verte- genwoordigers toe tot de raad van be stuur van de Amro en omgekeerd. Volgens nog onbevestigde berichten in Brussel zou de Generale Bank nu de steven willen wenden in de richting van de Franse financiële groep Indo- suez. Dat is de bank-sector van de Groupe Suez, die sinds vorig jaar weer de belangrijkste aandeelhouder is van de Generale Maatschappij van België. De Generale Maatschappij is op haar beurt weer de hoofdaandeelhouder van de Generale Bank met 13,4 pro cent van de aandelen. Dat aandeel zou na het uitoefenen van de warrants af nemen tot 10,3 procent. Maar nu blijft de Generale Maatschappij toch de grootste aandeelhouder. Suez kan die rol nu overnemen. Daarmee zouden de Waalse krachten binnen de Generale Bank en de Gene rale Maatschappij hun zin krijgen. Al eerder deze zomer lieten de Nederland se vakbonden weten hun twijfels te hebben over de samenwerkingsplan nen. De Dienstenbond FNV noemde de fusie toen 'een aflopende zaak'. (Pag.3: Fusie NMB en Postbank op 4 oktober een feit WARSCHAU (AFP/DPA) - In Polen is zondag de in val van het Rode Leger van 50 jaar geleden her dacht. Het is de eerste keer dat deze herdenking gepaard kon gaan met officiële plechtigheden, on der meer bij het monument voor de onbekende sol daat in Warschau. Daarbij waren echter geen ver tegenwoordigers van de staat of de regering aan wezig. Aan de plechtigheid in Warschau namen ongeveer 1000 mensen deel. Maar ook in Krakow, Gdansk, Wroclaw en Bialystok werden herdenkingen gehou den. In Lvov vond een openluchtmis plaats van de Oekraïse katholieke kerk, die sinds 1946 officieel verboden is. Naar schatting 50.000 mensen woonden de mis met vijftien voorgangers bij. Op 17 september 1939 en de daarop volgende dagen vielen grote delen van het Poolse leger in handen van de Sovjetrussen die Polen binnentrokken, hoe wel Moskou en Warschau in 1932 een niet-aanvals- verdrag hadden gesloten. In het voorjaar van 1940 werden ongeveer 15.000 geïnterneerde Poolse soldaten door de Sovjetrussen vermoord. In Katyn zijn de stoffelijke resten van ruim 4000 Polen gevonden. Wat er gebeurd is met de geïnterneerden van twee andere kampen, is nooit bekend geworden. Meer dan een miljoen Polen is naar de Sovjetunie gedeporteerd. Onder hen be vond zich de huidige president Wojciech Jaruzelski, die toen 16 jaar oud was. Bij de herdenking zondag in Warschau werden on der heftig applaus redevoeringen gehouden waarin afschuw uitgesproken werd over de misdaden van Stalin en diens politiek „met het mes in de rug". De sprekers riepen om „vrijheid" en „onafhankelijk heid" van Polen. De bijeenkomst verliep zonder pro blemen. De politie hield zich op de achtergrond. (Van onze correspondent PARAMARIBO Vier Nederlanders die een tocht met een rubberboot maakten langs de Saramacca-rivier, zijn gestrand in het bosnegerdorp Nieuw-Jacobkondre. Zij kunnen hun reis niet voortzetten, omdat de rivier hen door het gebied van de Toekaya- na-indianen zal voeren, die de door gang belemmeren. Ook over land is Paramaribo niet te bereiken zonder geconfronteerd te worden met de opstandige indianen. Het contact tussen de Surinaamse re gering en de opstandelingen is mini maal. Assemblee-voorzitter Lachmon wacht op een uitnodiging door de Toekayana-indianen om rond de tafel te gaan zitten. Tot die tijd is het ondui delijk of de vier vakantiegangers hun reis kunnen vervolgen. De bezetting van Midden- en West-Su- riname door gewapende indianen duurt nu al langer dan twee weken. Veel bedrijven raken in ernstige pro blemen door stagnatie in de aanvoer van grondstoffen. Het houtbedrijf Bruynzeel ziet de voorraden met de dag slinken en verwacht binnen enke- Advertentie le weken de sluiting van de zagerij. On dernemers in de houtwinning, die door de acties van het Junglecommando naar het westen waren uitgeweken, lij den opnieuw grote verliezen. Niet alleen de houtvoorraden in het bos zijn onbereikbaar geworden; er is ook onduidelijkheid over het beheer van kostbaar transportmaterieel dat door de arbeiders is achtergelaten. Vervoer van rijst over de binnenwate ren is onmogelijk, zodat rijstexpor- teurs niet meer aan hun verplichtin gen kunnen voldoen. AMSTERDAM (ANP) - De troonrede zal dit jaar op televi sie niet alleen worden onderti teld via Teletekst, maar ook worden vertaald door een do ventolk. De NOS die de troon rede morgen rechtstreeks uit zendt op zowel Nederland 3 als Nederland 2, heeft dit zaterdag bekendgemaakt. Op Nederland 2 zal de troonre de bij wijze van experiment worden vertaald door A. van Arkel, een gediplomeerde do ventolk. Zij zal in een hoek van het tv-scherm in beeld worden gebracht en de troonrede in ge barentaal omzetten. Het rechtstreekse verslag van de gebeurtenissen in Den Haag rondom Prinsjesdag begint om 12.50 en eindigt om 15.30 uur. 'V

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1