Scholieren fietsen recordbedrag bijeentijdenis^ereïdkihd Boedelakte uit 1796 geopend in Veere tijdens huwelijk nazaten Kanon van Portugese makelij bevindingen Slapeloosheid: voor veel mensen een nachtmerrie GEEN HINDER BEDRIJF provincie stoer,'v# Verklaren de oorlog aan de rimpels TUKJE DOEN Adopteer een Stichting brengt themakrant over emancipatie uit douanepersoneel loudt sportdag Roompot a la Carte restaurant 01107-4240 ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1989 voor feesten en partijen door Willem van Dam Oorzaken Spanningen Woningbouw bij Goese Kanaal mag MIDDELBURG - Drie kopers van nieuwbouwpercelen aan de Oostzijde van het Goese Kanaal in Wilheminadorp krijgen als nog een bouwvergunning. Gedeputeerde Staten hebben hun bezwaren vrijdag laten varen. Aanvankelijk onthielden gs goedkeuring aan het bouwplan, omdat de woningen minder dan honderd meter van een bedrijfsgebouw liggen. Maar de eigenaar daarvan, de Koninklijke Maatschap De Wilhelmina- polder, heeft laten weten dat het bedrijf door het bouwplan niet in zijn activiteiten wordt gehinderd. Bijna een maand geleden deden de den bleken niet op de hoogte van pro drie kopers hun beklag bij gedeputeer de staten over de weigering van de pro vincie een vergunning te verlenen voor de bouw van de woningen. Het trio was I niet op de hoogte van de bepalingen in i het streekplan van de provincie. Vol gens dat plan moet een grens van hon- derd meter in acht worden genomen I tussen nieuwbouw en een bedrijf, om een goede bedrijfsvoering te garande ren. Uit het antwoord van GS aan de drie kopers blijkt dat De Wilhelminapolder geen plannen heeft voor uitbreiding van zijn bedrijfsactiviteiten. De ge meente Goes zal dit vastleggen in het daar geldende bestemmingsplan. Ook de hinderwetvergunning biedt vol doende aanknopingspunten voor gs I om te concluderen dat de woningbouw aanvaardbaar is. I Gedeputeerde E. Maris-Koster wees de gemeente Goes vorige maand tij dens de beroepszitting in Middelburg I terecht, wegens het verstrekken van onvoldoende informatie aan de ko- pers. GS hadden de gemeente boven- dien in 1987 al laten weten geen ver dere bebouwing toe te staan langs het Goese Kanaal. Gedeputeerde staten houden ook nu t vol dat de gemeente Goes onjuist heeft gehandeld door de kopers niet te wij zen op de bepalingen in het streek plan. „Uw handelwijze", zo leest het provinciaal college b en w van Goes de les, „is in deze zaak niet voldoende zorgvuldig geweest. Belanghebben- MIDDELBURG - De Stichting Nieu we Muziek Zeeland is een actie begon nen om de inrichting van de nieuwe ruimten in haar centrum in de Mid delburgse Kloveniersdoelen te kun nen betalen. De gemeente zal dit cen trum binnenkort verbouwen en de stichting wil dan graag in haar nieu- I we zaal een inrichting in een eigen I stijl. De kosten hiervan worden ge- I schat op 80.000 gulden, löe gemeente Middelburg wil wèl de I verbouwing betalen, maar voor de in- I richting draait de stichting zelf op. I Daarom is er nu een actie 'adopteer leen stoel' gestart. In de concertzaal I moeten 160 nieuwe stoelen komen. Ie- I dereen die de stichting 600 gulden I schenkt kan verzekerd zijn van zijn Inaam achterop één van de nieuwe Istoelen. IIDDELBURG - 'Kies emancipatie'. Zo luidt de titel van een themakrant van de Zeeuwse Stichting Vrouwene- nancipatie. In de krant wordt aange geven hoe gemeentelijke politieke partijen emancipatie in hun eigen be- |leid kunnen opnemen. Dit, vooruitlo pend op de gemeenteraadsverkiezin- Igen op 21 maart volgend jaar. lEmancipatiewerkster Ellie Walrave: l.We hebben ook bij de vorige gemeen teraadsverkiezingen al proberen dui- Idelijk te maken dat emancipatie niet lalleen ter sprake komt bij welzijnssub- Isidies en we hopen dat dat doorge- Idrongen is. We gaan deze keer een hele Icampagne voeren en de krant is het be- Igin. We zullen verder bijvoorbeeld ook ■nog een vergelijking maken van alle ■verkiezingsprogramma's in de ge- Imeenten." Jln de krant wordt gesteld worden drie |terreinen genoemd die de basis vor- nen voor een gemeentelijk vrouwene- nancipatiebeleid. Om te beginnen Izijn dat de emancipatie-activiteiten en Ide vrouwenbeweging. Kinderopvang Js een ander punt, naast gelijke verte genwoordiging van vrouwen en man nen, ook in het openbaar bestuur. Gemeentebestuurders wordt voorge houden dat ze op de uiteenlopende be leidsterreinen rekening moeten hou den met de specifieke positie van ver schillende groepen vrouwen. Verder vordt op een reeks beleidsterreinen pangegeven wat een gemeente aan pmancipatie kan doen. USSINGEN - Medewerkers van de (Inspectie der Invoerrechten en Ac- pijnzen (Douane) houden woensdag k>p het Vlissingse sportcomplex Bas- kensburg hun jaarlijkse sportdag. Goor de herstructurering van de douane wordt dit tevens de laatste in pe huidige vorm. 3e activiteiten beginnen om 8.30 uur. 3e prijsuitreiking is om 16.00 uur in de kantine van Zeeland Sport. Op het programma staan de 100 meter hardlo pen, hoogspringen, verspringen, ko gelstoten, Coopertest, klein-veldvoet- pal, volleybal, touwtrekken en een pandicaprace. blemen die te voorzien waren." Gs ho pen dat Goes 'goede nota' neemt van de kritiek, om herhaling te voorko men. Volgens de gemeente is uit over leg met de Provinciale Planologische Dienst in ieder geval de indruk gewekt dat provincie en gemeente op één lijn zitten wat betreft de bebouwing rond het kanaal. Het bezwaarschrift van R. de Wilde - woonachtig aan de Westzijde van het Goese Kanaal - leggen gs naast zich neer. De inwoner van Wilhelminadorp betoogde vorige maand dat hem door de makelaar bij aankoop van zijn wo ning vrij uitzicht was gegarandeerd. Ook bij de gemeente Goes had hij te horen gekregen dat geen bouwplan nen werden voorbereid. Door het bouwplan zou het vrije uitzicht ver dwijnen. Gedeputeerde staten achten het bezwaar van De Wilde niet belang rijk genoeg om de vergunning te wei geren. De zes Goese scholieren die een recordbedrag bijeenfietsten: vlnr achterFloortje Leeuwestein, Joost Koopmans, Daan van Roelens-hennep, Susanne Houg; (voor:) Paul Diepenhorst en Paul Bouwens. GOES - Zes fanatieke deelnemers aan de begin september gehouden Wereldkindertoer hebben vrijdag een koffer met het door hen bijeen gefietste geld aan hun leerkracht Bart den Hartog overhandigd. De leerlingen uit groep acht van de Prof dr Kohnstammschool Goes verbeterden hun per soonlijk recordbedrag met 42,50. In totaal fietsten de zes 1055 bij elkaar. Elf basisscholen op Zuid-Beveland hebben meegedaan aan de sponsortocht. Zij brachten 10.782 bijeen. De opbrengst gaat voor de helft naar een landelijk project op het platte land van Thailand. De rest is bestemd voor een Zeeuws project, de verbetering van een opleidingscentrum voor arme gezinnen in Indone sië. Peter Blom en Tiny Polderman bekijken met interesse de oude akte, waarvan de heer Polderman zittendzojuist de zegels heeft verbroken. VEERE - „Ik hoop voor jullie dat de inhoud niet tegenvalt." Met deze woorden gaf wethouder W. Sanderse, na het inzegenen van het huwelijk van Tiny Polderman en Peter Blom vrijdag in het stadhuis in Veere, het startsein om de 193 jaar oude akte te verbreken. De bomvolle zaal zat met spanning te wachten. De verzegelde akte waar het allemaal om ging, was gevonden door Tiny Pol derman tijdens een speurtocht naar de wortels van haar familie in het Veerse archief. De akte werd afgegeven door haar betbetbet-overgrootvader Chris- tiaan Polderman aan de weesmeesters van Serooskerke in 1796. Toen de weeskamer verdween in de Franse tijd, zijn de archieven opgeborgen en eenvoudig weg vergeten. „Ons huwelijk is natuurlijk een leuke gelegenheid om juist nu de akte te ope nen," legde Peter Blom uit. Hij ver hoogde de spanning in de zaal omdat hij de sleutel van de vitrinekast, waar in de akte opgeborgen was, niet met een kon vinden. De bruidegom over handigde de envelop aan zijn schoon vader Christiaan Polderman, een rechtstreekse nazaat van de man die in 1796 de akte had geschreven, om de inhoud voor te lezen. „Jullie hopen natuurlijk wel dat er een flinke erfenis in zit, maar hebben jullie ook aan de mogelijkheid van een grote schuld gedacht grapte Polderman, toen hij heel voorzichtig de zegels met een mesje verbrak. „Het zou ook een bekendmaking van een goudschat kunnen zijn, die toekomt aan de Fami lie Polderman, want voor het stam boomonderzoek wist ik niet dat ons geslacht uit Serooskerke kwam." Het werd doodstil in de zaal toen Polder man de akte begon voor te lezen. Hal verwege nam zijn schoonzoon het over, die als gemeente-archivaris meer geoefend is in het lezen van oud-neder- lands schrift. Het bleek inderdaad een boedelbe schrijving te zijn. De hele inventaris stond er tot in de kleinste details in beschreven. „Het onroerend goed, be staande uit huizen, zaailanden en wei landen en bakkerijen, bedroeg een to taal van 1988 pond." Het roerend goed, waar Tiny Polder man een paar leuke voorbeelden van oplas, bestond uit: „1 bruine rui die 30 pond waard was, 1 vale melkkoe 15 pond, 5 zakken gerst en 2 zakken witte bonen. Maar ook een windmolen van 110 pond, en het totale bedrag roerend goed was 1195 pond en 5 schellingen." Peter gaf de akte glimlachend weer aan zijn schoonvader terug: „Ik mag toch wel veronderstellen dat wij hier een redelijke portie van te zien krij gen." De wethouder sloot de bijeenkomst af door de familie veel succes te wensen met het opsporen van de goederen. Ti ny, archeologe van beroep, vond de in houd van de akte heel interessant. „Het is toch ontzettend leuk, dat we nu precies na kunnen gaan waar de hof stede van mijn betbetbet-overgroot vader lag en hoe de grenzen precies la gen van zijn land. We wisten natuurlijk al dat het een boerenfamilie was, maar nu kunnen we alles precies na trekken. En van al die goederen zullen we heus geen geld meer zien, maar daar had den we ook echt niet opgerekend, hoor." Christiaan Polderman tot slot: „Dit was precies wat ik verwacht had." (Advertentie) VLISSINGEN - Het kanon dat woens dag is opgevist door de kotter Vlissin- gen 7 van de firma Schroevers/De Rid der, is gegoten door Lesteros uit het Portugese Lissabon. Ton van der Horst van het Scheepvaartmuseum in Amsterdam heeft dat vrijdag vastge steld in Arnemuiden. Het antieke ka non ligt daar in de schuur van één van de bemanningsleden van de Vlissin- gen 7. Ondanks de vrij goede staat waarin het schiettuig boven water is geko men, kon Van der Horst niet exact de herkomst vaststellen. De Amsterdam mer, die nauwe banden heeft met het Stedelijk Museum in Vlissingen, wist vrijdag bijvoorbeeld nog niet of het ka- Advertentie non afkomstig is van een Nederlands: schip. Hij vermoedde dat dat wel het geval is. Op het gevaarte staan twee gekruiste ankers, het wapen van een Nederlandse admiraliteit. De ankers zijn in tegenstelling tot het wapen in het midden van het kanon niet meegegoten. Van der Horst achtte het niet onmogelijk dat Nederlanders het kanon buit hebben gemaakt op de Spanjaarden. Het kanon is, zo ontdek te hij, in 1626 gemaakt. De Nederlan den waren indertijd nog verwikkeld in de tachtigjarige oorlog met het Spaan se koninkrijk waarvan Portugal on derdeel uitmaakte. Het kanon heeft naar de mening van Van der Horst aardig geleden onder de tand des tijds. Onder water is het schiettuig waarmee twaalfponds ko gels konden worden afgeschoten, afge sleten door zand en is het brons enigs zins aangetast door de geringe hoe veelheden zuurstof die er bij konden komen. Van der Horst gaat een nader onderzoek instellen naar de herkomst. De eigenaar wil de resultaten van die studie afwachten alvorens de vondst op de markt te brengen. De heren professoren Kligman en Puschmann Wie zijn deze wetenschapslui en hoe leven ze? NEW YORK - lederen droomt ervan de tijd stop te zetten en de onvermijdelijke ouderdomsver- schijnselen te overwinnen. Dank zij het jarenlange onderzoeks werk van enkele Amerikaanse en Duitse wetenschapslui kent de mensheid nu de vreugde, de jeugd te bewaren, tenminste voor de spiegel. Maar wie zijn deze professoren, waarvan iede reen de naam wel kent, nu eigen lijk? Albert Kligman, 75 jaar oud (maar hij lijkt wel 20 jaar jonger) is één van de belangrijkste Ame rikaanse huidspeciallsten. Hij heeft met zijn retinylzuur meet bare resultaten tegen rimpel vorming bereikt. Manfred Pusch mann, 63 jaar oud, van de Experi mentele Dermatologische Kli niek te Hamburg brengt al jaren lang zijn dagen door met het uit testen van nieuwe anti-rimpel preparaten. Enige tij geleden heeft hij met retinol, een substantie die veel gemeen heeft met het reti nylzuur van Kligman, maar die een cosmetische werking heeft, tests uitgevoerd op mannen en vrouwen van 24 tot 45 jaar. Deze tests hebben uitgewezen, dat dankzij het gebruik van retinol het aantal rimpels en de diepte ervan drastisch en zichtbaar ver minderen. Zal de mensheid nu werkelijk van het gewicht van de ouderdom bevrijd worden, ten minste wat betreft ons uiterlijk? Intussen wordt de crème van professor Puschmann gretig ge kocht in de apotheken van Ame rika en Europa. Ook in Nederland zijn enkele apotheken ervan voorzien. Hij wordt geproduceerd door de multinational Korff en Is te ver krijgen in drie versies: voor ge bruikers van 25-35 jaar, 35-45 jaar en ouder dan 45 jaar. De rekensom is snel gemaakt. Door de bank genomen slapen we zo'n acht uur per etmaal; een derde van onze tijd brengen we tus sen de lakens door. Gemiddeld worden we zo'n vijfenzeventig jaar oud. Het betekent dat een mens vijfentwintig jaar van z'n leven ligt te knorren. Zonde van de tijd? Hangt er vanaf hoe je het bekijkt. „Ik denk dat je wèl iets doet wan neer je slaapt. Je verwerkt de din gen die overdag gebeurd zijn, je lijf rust uit, je bent bezig je lichaam weer op peil te brengen." Uit steekproeven is gebleken, dat zo'n twintig procent van de Neder landse bevolking slaapproblemen heeft. Vele tienduizenden Nederlan ders kunnen zelfs niet dromen van een ongestoorde nachtrust. Slapeloosheid: een nachtmerrie. „Slapeloosheid kan een kwelling zijn", zegt mevrouw A. Renkema, consulente gezondheidsvoorlich ting en -opvoeding van het Zeeuwse Kruis. Een aantal psychologen van het Instituut voor Klinische Psy chologie en Persoonlijkheidsleer van de Rijksuniversiteit heeft zich enkele jaren lang bezig gehouden met het probleem slapeloosheid. In de loop van die jaren hebben ze een cursus ontwikkeld die mensen moet leren beter te slapen, zonder dat ze naar het doosje slaappillen op het nachtkastje hoeven te grij pen. Dit onderzoek heeft tot gevolg gehad dat nu op grote schaal in het hele land cursussen worden gege ven om slaapproblemen te overwin nen. In Zeeland is daar in '87 mee begon nen. Enkele honderden slecht-sla- pers hebben de afgelopen paar jaar aan die cursus meegedaan. Met goe de resultaten. Ongeveer tachtig procent van de ex-cursisten gaat te genwoordig probleemloos onder zeil. Voorbij zijn de nachten waarin ze urenlang naar het plafond lagen te staren of uit pure wanhoop-een ommetje maakten. Het Kruiswerk begint binnenkort aan een nieuwe ronde. Op een aan tal plaatsen in Zeeland (Goes, Ka- pelle, Middelburg, Vlissingen, Ter- neuzen en Hulst) wordt eind deze maand en begin volgende maand de eerste van een serie van acht bijeen komsten gehouden, waar de slecht- slapers wordt geleerd hoe het best een gezond tukje te doen. Mevrouw Renkema: „Het niet kun nen slapen is voor een heleboel mensen een geweldig probleem, waar slaapmiddelen geen afdoende oplossing voor bieden. Hoewel de slaapmiddelen steeds beter wor den, hebben ze een verslavende werking. Bovendien is de slaap min der diep, met als gevolg dat iemand die slaapmiddelen gebruikt zich de volgende ochtend minder fit voelt dan iemand die die pillen niet hoeft te slikken." De oorzaken van slapeloosheid. Die zijn heel erg moeilijk aan te wijzen. „Vooral vrouwen van tus sen de vijfendertig en vijfenzestig jaar hebben er last van. Bij veel vrouwen beginnnen de slaappro blemen in de menopauze. Maar je komt het ook nogal eens bij jonge ren tegen. De directie oorzaak is moeilijk te achterhalen. Op een ge geven moment moet er iets ge beurd zijn, waardoor ze minder goed zijn gaan slapen. Maar wat dat geweest is, kunnen ze zelf vaak niet aangeven." Niet iedereen die denkt dat-ie slecht slaapt, slaapt inderdaad slecht. „Een heleboel mensen hebben het idee dat ze slecht slapen, terwijl dat helemaal niet het geval is. Niet ie dereen heeft evenveel slaap nodig. We hebben in Nederland de norm: je moet acht uur slapen en als je niet aan die norm voldoet, slaap je slecht. Maar in werkelijkheid is dat helemaal niet zo. D'r zijn mensen die aan vijf uur genoeg hebben. En soms is die wetenschap voor veel mensen al genoeg om van hun pro bleem af te komen. Gaan ze gewoon wat later naar bed of staan ze wat vroeger op." Hoe gek het misschien ook klinkt: slecht slapen ontstaat overdag. „Een heleboel mensen brengen hun dag zo gejaagd door, dat ze 's avonds niet kunnen slapen omdat ze dan alles nog een keer overhoop halen. Er zijn mensen die hun hele dag mee naar bed brengen. Wat we de cursisten voorhouden is: ga nou 's na hoe je de dag doorbrengt en probeer daar verandering in aan te brengen. Via oefeningen leren wij hen zich te ontspannen. Dat is heel essentieel omdat veel slaapproble men voortkomen uit spanningen." Er gebeurt meer tijdens zo'n cursus. Zoals: hoe het piekeren in bed tegen te gaan. Het staat er zo simpel. En in feite is het dat ook. „Daar zijn foef jes voor. Het klinkt heel stom, maar je moet, als je ligt te tobben, gewoon tegen jezelf zeggen: stop en vervol gens aan iets plezierigs denken. Als je jezelf daartoe dwingt, werkt dat." Een ander foefje. „Je woont bijvoor beeld naast een discotheek die een geweldige herrie maakt. Nou kun je jezelf daaraan doodergeren. Maar je kunt ook proberen om op het ritme van de muziek te gaan slapen. Je moet proberen op een andere ma nier met dit soort dingen om te gaan. Als je je gaat liggen ergeren, is het mis." Nog een paar tips. „Er zijn mensen die 's avonds hun maag nog zo vol proppen, dat slapen niet mogelijk is. Let op je eetpatroon; geen zware maaltijd vlak voor het slapen gaan. Dat geldt ook voor het gebruik van koffie en alcohol; alcohol is over het algemeen evenmin slaapbevorde- rend." Weg met het slaapmutsje dus? „Zo'n slaapmutsje; dat is sugges tie. Mensen die denken dat het helpt moeten dat vooral blijven ne men. Maar er zijn er meer die er van wakker blijven liggen dan in slaap vallen." vele tienduizenden Nederlanders kunnen zelfs niet dromen van een on gestoorde nachtrust....

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 11