PZC Sluiskil dreigt met actie voor behoud van rijkspont Instemming met reconstructie dijk Sint-Kruis Centrum Oostburg ondergaat totale gedaantewisseling Topkwaliteit op markt Zuiddorpe Verkeersdruk op woonwijk Zeldenrust veel te groot streek VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1989 RIJKSWATERSTAAT BEDUVELT ONS' OMWONENDEN HOORDEN PLANNEN GROTE AANVOER VEE Onmisbaar BUURTVERENIGING WIL MAATREGELEN Wielingenlaan VERPAUPERING WIJK IN SAS VAN GENT Onleefbaar Positiever Tiola neemt drie tennisbanen over voor één gulden De Betekoppen in Sas van Gent bestaat 33 jaar Franse dag in Sas van Gent Interkerkelijke avond conciliair proces in Zaamslag SLUISKIL/TERNEUZEN - Indien rijkswaterstaat voet bij stuk houdt en de rijkspont over het Kanaal Gent- Terneuzen bij Sluiskil op korte ter mijn uit de vaart wil nemen, dreigen er acties. Het Terneuzense raadslid W. Goethals heeft dergelijke signalen op gevangen in de Sluiskilse gemeen schap. Volgende week proberen b en w van Terneuzen de 'top' van rijkswa- terstaat-Zeeland op andere gedach ten te brengen. Dat moet gebeuren tij dens een nieuwe overlegronde in het stadhuis van Terneuzen. In Sluiskil is nauwelijks hoop op een goede afloop. Goethals, zelf Sluiskille- naar: „We zijn tot nu toe simpelweg be- SINT-KRUIS - „Is het mogelijk te ver mijden dat de recontructie-werk- zaamheden aan de Sint-Pietersdijk in Sint Kruis gedurende het oogstsei- zoen plaatsvinden?". De wethouder van onder meer openbare werken van de gemeente Aardenburg, de heer J. A. J. de Ridder, en de heer L. Eversdijk, hoofd gemeentewerken, beloofden donderdagavond dat ze zullen probe ren in het overleg voorafgaande aan de werkzaamheden aan de dijk, dit probleem te berde te brengen. Zo'n 25 geanimeerde toehoorders, hoofdzakelijk omwonenden van de Sint-Pietersdijk en de Boogaard straat, lieten zich in het dorpshuis te Sint-Kruis uitvoerig informeren over de plannen die het gemeentebestuur van Aardenburg heeft ten aanzien van de recontructie van de Sint-Pieters dijk en de daaraan in het verlengde lo pende Boogaardstraat. Er was weinig of geen kritiek op het plan zoals dat door het ingenieursbureau Braven- boer en Scheers in opdracht van de ge meente was uitgevoerd. Wel waren er vragen vanuit de zaal over de bochten in de weg. De een wil de ze handhaven, voor schoonheid en als remming voor het te hard rijden, de ander wilde ze in verband met de ver keersveiligheid weg hebben. De heren De Ridder en Eversdijk konden echter mededelen dat in verband met onder OOSTBURG - Het centrum van Oost burg ondergaat binnen een jaar een totale gedaantewisseling. Een klate rend vijvertje, rustieke zitbanken, ar tistieke lantaarnpalen, een muziek tent en sierstenen moeten het cen trumstadje meer allure geven. Als klap op de vuurpijl kijken zes een hoorns op vijftien meter hoge palen vanaf volgend jaar juni over al dit moois uit om het imago als Eenhoorn- stad te versterken. De eerste spa voor de reconstructie van de binnenstad gaat woensdag 4 oktober de grond in. De definitieve plannen voor de veran deringen in het Oostburgse centrum werden donderdagavond in het ge meentehuis gepresenteerd. De burger zaal zat vol belangstellende inwoners die van architect Gijs Bakker wilden horen wat hij voor hun stad had uitge dacht. Het resultaat viel veel aanwezi gen niet tegen. De voorgestelde ver fraaiingen werden met enthousiasme onthaald. Wel toonden een paar men sen zich bezorgd over onder meer het doorgaande verkeer in Nieuwstraat en Burchtstraat, de parkeerruimte en de toegankelijkheid voor ouderen en in validen. Maar de meeste vragenstel lers konden door de architect, in nau we samenwerking met wethouder A. de Feijter, grotendeels gerust worden gesteld. De 'verbijzondering' van het Oost burgse centrum maakt deel uit van een totale opknapbeurt van het cen trum. Een groot deel van het riole ringsstelsel in de vierhoek Eenhoorn plantsoen, Markt, Ledelplein en Raad huisplein is aan renovatie toe en moet worden herstraat. Een prima gelegen heid om ook boven de grond het een en ander te veranderen, meenden ge meentebestuur en middenstand. Voor de specifieke verfraaiing had de ge meente echter geen geld. Toen invoe ring van een baatbelasting op prakti sche problemen stuitte, besloot een aantal winkeliers te proberen zelf het benodigde half miljoen bij elkaar te sprokkelen. Een paar maanden gele den konden de initiatiefnemers burge meester J. Kruize triomfantelijk een 'cheque' voor dat bedrag overhandi gen. De gemeente zelf steekt anderhalf mil joen gulden in het opknappen en uit breiden, de overloopcapaciteit wordt vergroot, van de riolering en het her straten. De gemeenteraad moet vol gende week nog wel officieel instem men met de defintieve plannen. Maar wethouder De Feijter verwachtte geen grote problemen. „Er is een strak werkschema opgesteld. De eerste spa gaat begin oktober de grond in en de werkzaamheden kunnen dan volgend jaar juni worden afgerond. Even aan genomen dat het niet van december tot februari vriest", verklaarde De Feijter. Mocht de voortgang eventueel toch tegenvallen dan blijft de overlast zoveel mogelijk beperkt. „We gooien niet alle stenen tegelijk uit het weg dek. De werkzaamheden gebeuren in fases". ZUIDDORPE - Tijdens het 750-jarige bestaan van Zuiddorpe, nu vier jaar geleden, werd weer eens een jaar markt in het Zeeuws-VIaamse boek weitdorp gehouden. Men ging toen uit van een eenmalig gebeuren. Maar vanwege het succes en vele verzoeken besloot men het nogmaals te probe ren. Intussen is dit evenement uitge roeid tot een jaarlijks terugkerend ge beuren. „Zeg maar wegens succes ge prolongeerd", stelt secretaris Johan Suy van het actieve jaarmarktcomi té. De Zuiddorpse jaarmarkt heeft in de afgelopen drie jaar een veemarkt met aanvoer van top-kwaliteit. Men zal za terdag op het rustieke marktplein on der de eeuwen oude linden vee aantref fen, dat vaak al op nationaal niveau met de hoogste eer is gaan strijken. Niet alleen kwalitatief, maar ook kwantitatief is de aanvoer voor deze markt erg groot. Volgens Johan Suy gemakkelijk verklaarbaar. „De inzen ders maken uiteindelijk de markt. Je moet het voor die mensen aantrekke lijk maken, dan komen ze het volgend jaar terug. Wij kiezen dan ook voor keurmeesters die geen belangen heb ben. Het vee wordt gekeurd door enke le Belgische keurmeester met interna tionale faam. Ook voor het publiek moet je het aanueKKenjk maken, daarom is er weer een kleinvee-show". Voor het publiek heeft men in Zuiddor pe ieder jaar iets bijzonders op het pro gramma staan. Ditmaal kan men zijn favoriete dier als kampioen aanwijzen. Voor de winnaar ligt een aantrekkelij ke prijs te wachten. Tevens zijn er een zeskamp tussen de Zuiddorpse vereni gingen en een grote schieting op de li- gende wip. De jaarmarkt wordt afge sloten met een dansavond, waarop ook de prijzen zullen worden uitge reikt. In totaal verwacht het comité ruim tweehonderd stuks rundvee. Daarbij komen nog de paarden, schapen en kleinvee, waarvan men er zo'n 150 stuks verwacht. „We hebben het weer mee, de oogst is van het land, dus kan je een enorme aanvoer verwachten", steld Suy. Het programma van de jaarmarkt in Zuiddorpe ziet er morgen als volgt uit: 09.00 tot 12.00 uur: Jaarmarkt en vee keuringen; 10.00 uur: Officiële opening door burgemeester W. de Graaf van Axel; 14.00-17.00 uur: Zeskamp; 14.00 uur: Schieting op de liggende wip. 20.00 uur: Bal im het 'Kaaike' en prijs uitreiking van de jaarmarkt en zes kamp. duveld door waterstaat. Ze hebben cij fermateriaal over het teruglopende ge bruik van de pont rondgestrooid, ter wijl ik van mensen van waterstaat zelf weet dat er nauwelijks onderzoek heeft plaatsgevonden. Als het aan rijkswaterstaat ligt, wordt alle aan dacht nu gericht op dat ene alterna tief: een verbetering van de verkeerssi tuatie bij de brug van Sluiskil, honder den meters verderop. Dat is zand in de ogen strooien, niet meer en niet min der. Want laat die verkeersveiligheid daar nu verbeteren, staat dan ook de brug minder vaak open? Het is alle maal uitgerekend. Die brug staat per etmaal zeker zes uur open. Voor de Sluiskillenaren, die van 'west' naar hun werk in de fabrieken van 'oost' moeten is dat natuurlijk geen alterna tief. En ook voor de scholieren is dat absoluut geen oplossing". meer het kostenplaatje, de bochten niet uit de weg gehaald konden wor den, maar dat er duidelijke wegmarke ringen komen. De verkeersveiligheid kwam menigmaal ter sprake tijdens de hoorzitting. De fietsoversteek- plaats aan het begin van de Boogaard straat zal in de nieuwe plannen duide lijker gemarkeerd worden en ook aan het gevaarlijke kruispunt aan het eind van de Boogaardstraat-Beekman- straat-Landstraat wordt in de toe komst de nodige aandacht besteed. Zowel de aanwezigen als de afgevaar digden van de gemeente betreurden het dat gezien de financiën het waar schijnlijk niet mogelijk zal zijn om het rioleringsstelsel mee te nemen in de wegverbetering. Met grote spoed zal het plan met op merkingen van de omwonenden nu naar de gemeenteraad gaan. Haast is geboden, wil de gemeente Aardenburg met het oog op de wet 'uitkering we gen' voor provinciale subsidie in aan merking komen. Verwacht wordt dat de gemeente de reconstructiewerk zaamheden aan de Sint-Pietersdijk, die onder het tertiair wegenplan van de provincie Zeeland valt, in 1990 kan beginnen. De reconstructie die om en nabij de 2,5 miljoen gulden zal kosten, wordt in drie fasen uitgevoerd. Goethals nam maanden geleden het initiatief tot een grote handtekenin genactie. De pont is, zo vonden vele duizenden Kanaalzonebewoners, on misbaar. Niet alleen voor de werkne mers van de Cokesfabriek en de NSM in Sluiskil-Oost, maar zeker ook voor de vele honderden scholieren die da gelijks van en naar scholen in Terneu zen en Axel peddelen. De handtekeningenactie kreeg niet al len steun van de bevolking, maar ook van de gemeentebesturen in de Ka naalzone, scholen, bedrijven en de Centrale Post Ambulancevervoer. Ie dereen deelde de mening van de actie voerders èn b en w van Terneuzen: zo lang er geen tunnel onder het kanaal is aangelegd, moet de pont in de vaart blijven. Waterstaat wil de pont, zoals bekend, weghalen in het kader van de bezuini gingsmaatregelen. Het belangrijkste deel van de bemanning kon elders bin nen de dienst worden geplaatst. Wethouder W. Gosselaar van Terneu zen is een van de leden van de delega tie, die volgende week weer gaat on derhandelen met rijkswaterstaat-di- rectie Zeeland. De wethouder: „Wij blijven pleiten voor het instandhou den van de pont. En lukt het niet om de dienstregeling helemaal overeind te houden, dan moet er toch in elk geval een 16-uursdienst worden gehand haafd; een pont die vaart vanaf de eer ste ploegenwisseling op de fabrieken tot de laatste wisseling. Het alternatief van rijkswaterstaat, alleen varen op tijden dat er aanbod is van scholieren, is voor ons echt niet bespreekbaar". En ook het alternatief van het omrij den via een 'extra veilige route over de kanaalbrug' wordt door b en w van Terneuzen absoluut niet gezien als een 'redelijk alternatief. Sluiskillenaar Goethals: „Ach, wat zullen ze nog praten met waterstaat. Er valt gewoon niet met die mensen te praten! Nee, we moeten ons nog even intern beraden. Maar daarna zullen we eens heel duidelijk laten zien, wat het behoud van die pont ons waard is!". De toenemende verkeersdruk op de Terneuzense wijk Zeldenrust manifesteert zich onder meer op de kruising Vlietstraat-Zeldenrustlaan. TERNEUZEN - De gemeente Ter neuzen moet zo snel mogelijk maat regelen treffen om een verdere toe name van de verkeersoverlast in de woonwijk 'Hof Zeldenrust' te voor komen. Het bestuur van de buurt vereniging vreest ernstige ongeluk ken indien de 'verkeersstroom' in met name de Vlietstraat, een ver keersader die steeds belangrijker wordt, niet wordt ingedamd. De buurtvereniging pleit al maanden voor verkeersmaatregelen. Dé op lossing volgens die club: openstel ling van het 'oude' kruispunt Sint Anna. Voor de openstelling pleitten vorig jaar ook nagenoeg alle fracties in de gemeenteraad. Rijkswaterstaat echter wees op de algemene lijn: de automobilist dient op de doorgaan de wegen niet geconfronteerd te worden met al teveel kruispunten kort achter elkaar. En aangezien iets verderop nog niet zolang gele den het nieuwe Sint Anna, de grote kruising van de rijksweg met de Tractaatweg, ingebruik was geno men voelde waterstaat niet voor een heropening van het oude Sint Anna, vlakbij streekziekenhuis De Honte. Die kwestie speelt overigens nog steeds. Secretaris Ruud Maes van buurtvereniging Hof Zeldenrust: „Waterstaat heeft toegezegd die zaak te onderzoeken. Nou, daar hoor je dan meestal niks meer van. Ter wijl die openstelling de verkeers druk op onze wijk zeker in positieve zin zou kunnen beinvloeden". Die verkeersdruk is alleen maar gro ter geworden door de bouwactivitei ten in de aangrenzende wijk Sint Annapolder. Gevolg: de Vlietstraat bij streekziekenhuis De Honte wordt steeds belangrijker als invals weg, is bovendien de belangrijkste aanvoerweg voor het streekzieken huis, vormt een deel van de busrou te, is een belangrijke schakel in de fietsroute van en naar de scholen in Zeldenrust (twee grote scholenge meenschappen), wordt intensief ge bruikt door ambulances etcetera. Volgens Maes ontstaan op de aan sluitende Wielingenlaan trouwens ook levensgevaarlijke situaties. Auto's en vooral autobussen krui sen daar tweemaal kort achter el kaar de fietsroute. De secretaris van de buurtvereniging in het ver enigingsblad: „Naar mijn mening is er teveel verkeer op één route ge concentreerd. Die route is hierop onvoldoende berekend. Oplossin gen en maatregelen zijn al eerder aangedragen. Aangezien nu nog niet alles z'n vaste plaats heeft, kunnen er tegen (relatief) lage kos ten nog veranderingen worden aan gebracht. Later zijn die mogelijk heden niet of nauwelijks nog aan wezig. Ik vraag mijzelf af wanneer de eerste zware klappen vallen met dito slachtoffers. Overigens, het ziekenhuis ligt wel lekker kort bij". Wethouder W. Gosselaar (openbare werken) verzekert dat de verkeers- deskundigen van de gemeente de ontwikkelingen in 'Hof Zeldenrust' wel degelijk nauwlettend volgen. Dat gebeurde in het recente, verle den door middel van tellingen en dat gebeurt nu opnieuw. „De aan dacht gaat daarbij inderdaad in de eerste plaats uit naar de Vlietstraat en de Wielingenlaan. Ik heb de in druk dat het nu nog niet de tijd is voor maatregelen. Maar als straks bijvoorbeeld dat winkel- en dien stencentrum is gebouwd - en de zaak dus min of meer 'af is - dan zijn maatregelen mogelijk wél op z'n plaats. Ik denk dan vooral aan de kruising Vlietstraat-Zeldenrust laan. Daarvan zou je om te beginnen een voorrangskruising kunnen ma ken". Onenigheid burgemeester en bewoners Beneluxstraat SAS VAN GENT - Onder de bewoners van de Beneluxstraat in Sas van Gent heerst nog steeds grote onrust over de verpaupering van de wijk Sint Albert waar al sinds jaren vele woningen leegstaan. Pogingen ter geruststel ling van burgemeester J. M. H. M. van Rest hebben tot nu toe geen succes op geleverd. Donderdagavond zei Van Rest dat zij een nieuwe poging gaat ondernemen. „De bewoners van de Beneluxstraat kunnen een brief verwachten. Verder heb ik geen commentaar". De onrust onder de bewoners onstond na een uitspraak van de burgemeester tijdens de raadsvergadering in augus tus. Zij zou hebben gezegd dat de buurtbewoners ook de tuinen van de leegstaande woningen moeten onder houden. „Zorg voor je eigen leefomge ving". Volgens de injvoners van de wijk heeft dat geen enkele zin, omdat de straat daardoor niet leefbaarder wordt. Zij denken dat het beter is de leegstaande huurwoningen aan het eind van de Be neluxstraat te slopen. „Renoveren is water naar de zee dragen", volgens een door vijfenzeventig wijkbewoners on dertekende brief aan het college en de gemeenteraad. „De oorzaak (van de verpaupering) ligt voor ons in het feit dat wat de Beneluxstraat betreft er een slecht beleid wordt gevoerd. Of, liever gezegd; veel wordt gepraat en geen beleid wordt gevoerd". Eerder stelde burgemeester Van Rest dat de bewoners verkeerd waren geïn formeerd. Zij zou de door de wijkinwo- ners bedoelde zin niet zo hebben ge zegd. De inwoners van de benelux straat zouden op verkeerde informatie zijn afgegaan. Zij zou gezegd hebben jaloers te zijn op die gemeente, waar ook enige leegstand heerste, maar waar de bewoners zelf de 'mouwen hebben opgestroopt' om met z'n allen de tuintjes op te knappen. „Ik denk dat het ook een stukje zorg voor je ei gen woonomgeving is die een bewoner best mag hebben", zei de burgemees ter tijdens de raadsvergadering. Een totale sloop van het laatste ge deelte van de Beneluxstraat ziet zij niet zitten. Dat zou niet alleen kapi taalvernietiging zijn, maar bovendien zou het vanwege een bouwstop onmo gelijk zijn dan nog iets te herbouwen. ningen is gewoon niet genoeg. De leef baarheid wordt er niet beter op". Ook de bewering dat de inwoners van de wijk op de verkeerde informatie wa ren afgegaan, is volgens haar niet waar. De strekking is volgens haar het zelfde. „Volgens mij weet burgemeester Van Rest niet wat er zich allemaal afspeelt in de wijk. Er worden brandjes gesticht in de lege woningen. Ook wordt er van alles uit gestolen. Veel tuintjes bij de huizen zijn verwaarloosd. Laat de bur gemeester maar eens hier komen wo nen, dan merkt ze welke ellende hier heerst". Tot nu toe is er volgens haar geen enkel beleid door de gemeente gevoerd. Zo zouden verschillende hui zen, naar een belofte gerenoveerd wor den, maar dat is tot nu toe niet ge beurd. Het onderhouden van de tuintjes bij de leegstaande huizen is ook niet uit gevoerd. De man die daarvoor zorg zou dragen, is slechts tot twee tuintjes ge komen. Daarna werd hij niet meer ge signaleerd. De bewoners zijn in ieder geval van plan te strijden voor een wijk die leefbaarder is, maar wachten eerrst de raadsverghadering van september af. Een delegatie buurtbewoners zal op de publieke tribune aanwezig zijn. De wildernis in de tuin van een wan de leegstaande huurhuizen in de Sasse Beneluxstraat steekt af tegen het wel onderhouden tuintje op de voorgrond. De bewoners zouden zich positiever moeten opstellen. Doordat zij de wijk negatief naar voren brengen, zouden er helemaal geen mensen meer willen wonen. Ook wees Van Rest op de sloop van 24 woningen en de renovatie van zes anderen in Sint Albert. Dat is vol gens haar een begin van een stapsge wijze verbetering van de wijk. Beneluxstraatbewoonster E. Ver- meersch ziet niets in die plannen. „Wij willen gewoon alle huurwoningen aan het eind van onze straat tegen de vlak te. Renovatie helpt gewoon niet. Over een paar jaar zijn er ook geen mensen die er willen wonen. De kapitaalver nietiging mag dan groot zijn, maar je weet wel waar je aan toe bent. Dan kunnen er op de leeggekomen plaats groenvoorzieningen en speelgelegen- heden komen. En die sloop van 24 wo- M. Vereeck, lid van het bestuur van de Sasse Welzijnsraad, staat ook achter de sloop van de woningen aan het eind van de Beneluxstraat. Volgens hem zijn de plannen die nu op stapel staan niet voldoende om de wijk leef baar te maken. „Er zouden meer win kels, banken en dergelijke instellin gen moeten komen. Nu is er gewoon niets in Sint Albert. De wijk hangt maar een beetje aan Sas van Gent vast. Er is niet eens een postkantoor tje. Of een busverbinding. Zolang er geen centrumfunctie komt, blijft de wijk onleefbaar". Ook R. A. O. M. Bruggeman, raadslid voor het CDA, ziet veel meer in sloop. Dat bepleitte hij al eerder in de raad. „We moeten realistisch zijn. De inwo- nerscijfers in Zeeuwsch-Vlaanderen wijzen uit, dat er geen daling of stijging zal zijn. Als we dat afwegen tegenover de huidige leegstand, dan is het een utopie om te denken dat renovatie zal helpen". Zijn fractie beraadt zich mo menteel over welke stappen onderno men moeten worden. IJZEND1JKE - De tennisvereniging Tiola uit IJzendijke neemt de drie ten nisbanen in IJzendijke over van de ge meente Oostburg. Deze week werd daarover overeenstemming bereikt. De gemeente draagt het beheer van de tennisbanen over voor één gulden. Daarnaast krijgt de vereniging 5.000 gulden per jaar en dat gedurende tien jaar. De voorzitter van Tiola, J. Pielaet, vindt dat bedrag wat aan de lage kant. „Maar daar viel bij de gemeente verder niet aan te tomen en daarom hebben wij het voorstel maar overgenomen. De leden wilden het zo", aldus Pielaet, die meedeelde dat men de begroting rond heeft gekregen. Het gehele onderhoud van d tennisba nen is vanaf de overname voor de ten nisvereniging. Pielaet vertelde dat men in de vereniging van plan is om het onderhoud niet uit te besteden, maar zelf de handen uit de mouw te steken. „Een stuk zelfwerkzaamheid zal de leden dichterbij elkaar bren gen", verwacht Pielaet. Hij wijst daar bij op tennisverenigingen in de omge ving. „Aardenburg en Terneuzen zijn, toen ze zelfstandig werden, beter gaan draaien". De overname door Tiola zal niet direct tot contributieverhoging voor de 175 leden leiden. „Het eerste jaar nog niet, maar in de toekomst zal het zeker aan de orde komen. Het zal echter niet om extreme bedragen gaan", aldus Pie laet. Het openbaar karakter van de ba nen blijft behouden. De overname van de banen staat volgende week op de agenda van de raadsvergadering in Oostburg. SAS VAN GENT - Carnavalsvereni ging De Betekoppen in Sas van Gent viert dit jaar haar 33-jarig bestaan. Zaterdag 23 september wordt een aca demische zitting gehouden in de raad zaal van het gemeentehuis. Burge meester en wethouders zullen daar een honderdtal genodigden ontvan gen. Tijdens de zitting zal 33 jaar car naval in Sas van Gent de revue passe ren. sZaterdag 11 november is in de Vlaan- derenhal vanaf 16.00 uur een grote ju bileumviering. Een deel speelt zich af op een podium, een ander deel in de zaal, waar allerlei stands worden inge richt. Zo laat de heemkundige kring een stukje geschiedenis van het Sasse carnaval zien. De fotokring verzorgt een tentoonstelling en in een video stand kunnen de optochten van de laatste jaren nog eens bekeken wor den. Een aantal carnavalsverenigin gen zal laten zien hoe een carnavals wagen wordt gebouwd. Die verenigin gen kunnen tevens deelnemen aan een quiz. Voor de Sasse jeugd is er een kleur- en knutselwedstrijd. Op het podium zullen verschillende (carnavals)artiesten optreden. Daar naast wordt er een boerenkapel- en dweilbandfestival gehouden. De deel nemers zullen beoordeeld worden door een jury. Voor het festival zijn vele Ra den van Elf met gevolg uitgenodigd. De jubileumviering wordt afgesloten met een carnavalsbal, dat om 22.00 uur begint. De presentatie van de viering is in handen van Theo Sameel. Een ju bileumcommissie, bestaande uit ver tegenwoordigers van het Sasse vereni gingsleven en het bedrijfsleven, tekent voor de organisatie. SAS VAN GENT - De ondernemers uu de Stationsstraat en het Schulpenpad in Sas van Gent houden morgen, za terdag, een 'Franse dag'. Voor jong en oud is er een uitgebreid programma samengesteld, waarbij een catch-de- monstratie als hoogtepunt gezien mag worden. Op modegebied worden in de Sta tionsstraat de nieuwste creaties voor herfst en winter getoond, daarnaast zijn er theatervoorstellingen en wordt ruimte gegeven aan ieder, die nieuwe ideeën heeft op alle mogelijk gebied. Vanaf 13.00 uur kunnen kinderen zich laten schminken op een groot terras, om half drie en half vier is er een sensa tionele catch-demonstratie op het Postplein. Van drie uur tot kwart voor vier geeft de Sasse vrijwillige brand weer een demonstratie hulpverlening en van 13.00 tot 18.00 uur zijn er doorlo pend shows, met onder meer oude Ci- troëns, een tentoonstelling en oude volksspelen. De Franse zustergemeen- te van Sas van Gent, Bailleul, is aan wezig met een fotoreportage, demon straties kantklossen en bijdragen over de hopteelt en het Franse carnaval. Daarnaast is er een show van vinger hoeden en kristal. Verder zijn er oude volksspelen en demonstraties met een Histor-verfspuitmachine. Amateur schilder Frans Kegels demonstreert zijn schilderkunst op straat die mid dag. Op verschillende terrassen wor den een hapje en een drankje geser veerd. ZAAMSLAG - De stuurgroep Axel- Zaamslag van het conciliair proces houdt dinsdagavond vanaf 19.30 uur een interkerkelijke avond in gebouw De Rank in Zaamslag. Dinsdag is het precies 45 jaar geleden dat delen van Zeeuwsch-Vlaanderen door Poolse soldaten werden bevrijd. De avond staat in het teken van die be vrijding. De heer J. L. Platteeuw uit Terneuzen, streekhistoricus, vertoont dia's en videobeelden over de bevrij ding van Axel en Zaamslag. Het Poolse meisje Ania Myslakowska vertelt over Polen sinds de tweedeling van Europa in Oost en West. Ook Jan- neke Houdijk, met wie Myslakowska samenwerkt op het IKV-bureau in Den Haag, verleent haar medewerking aan de avond. Onder meer zal de rol van de kerk, alsmede de opdracht van uit het evangelie worden belicht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 51