kleintjes Vluchtelingen zorgeloos Pools parlement keurt kabinet Mazowiecki goed vandaag Benzine wordt 2 cent duurder 01184-84321 Buien 232e jaargang no. 210 Woensdag 13 september 1989 GEZAMENLIJK IN FORMATIE Samenwerking Geweld Donors Medicijnen Lampen Fusie Lamsoren Van Mierlo EIND HEERSCHAPPIJ COMMUNISTEN Miljoen Rechtsom linksom of nog andersom? Opgave advertenties per telefoon: of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen Af en toe zon maar ook. een enkele re gen- of onweersbui. Maximum tempe ratuur omstreeks 22 graden. Zwakke tot matige westelijke wind. (Van onze correspondent) PASSAU - „Ik weet zeker dat we binnen twee dagen een woning en werk heb ben", zegt de uit Oostduitsland afkomstige Gesine zonder een spoor van twij fel, „ik weet alleen nog niet waar. Maar een kok en een serveerster kunnen overal terecht". De tienduizend Oostduitsers die de afgelopen dagen via het in Hongarije ge scheurde IJzeren Gordijn naar Westduitsland uitweken, lijken zich nergens zor gen over te maken. In het achttal opvangkampen rond Passau worden ze met open armen ontvangen door hun landgenoten in het westen, van wie ze zo wreed gescheiden leefden. Werk ligt voor het oprapen. Gisteren werden ongeveer 8000 banen aangeboden. In een speciale editie van de Passauer Neue Presse staan alleen al 4000 vacatu- T6S. Het arbeidsbureau in Passau wordt overstelpt met aanbiedingen, zelfs uit Ne derland en Belgie. Vooral in de bouw- en metaalindustrie zijn werkkrachten nodig. De Oostduitsers zijn zeer gewild, omdat ze bekend staan als goed opge leide vakmensen. Elektriciëns kunnen welhaast meteen goud verdienen. „Het lijkt alsof in heel Westduitsland geen elektriciën te vinden is", zegt Hans Bö- misch van het arbeidsbureau. Zie ook pagina 3 D66/PvdA wijzen plan Lubbers af DEN HAAG (GPD) D66 en Partij van de Arbeid blijven voor alsnog gezamenlijk optrekken in de kabinetsformatie. De twee partijen reageerden gisteren afwijzend op het plan van CDA-leider Lubbers, die D66 buiten een centrum-links kabi net wil houden. Informateur Jan de Koning zal waarschijnlijk vanmiddag aan koningin Beatrix rapport uitbrengen over de politieke situatie. Verwacht wordt dat De Koning zal ad viseren een informateur te benoemen die de vorming van een centrum-links kabinet gaat voorbereiden. Maar hij zal daarbij in het midden laten of D66 in zo'n coalitie met PvdA en CDA zit ting moet nemen. Al in een vroeg sta dium van die nieuwe informatie-ronde moeten de moeilijke punten (met na me euthanasie en zetelverdeling) aan de orde komen. De WD blijft voorlopig buiten de on derhandelingen over de nieuwe rege ring. De CDA-fractie beraadt zich van ochtend op de stand van zaken in de formatie. De Koning wacht niet op de PZC Minister Brinkman vindt een nauwere samenwerking tus sen de publieke omroepen noodzaak. PAGINA 2 Het aantal geweldsdelicten blijft sterk toenemen. PAGINA 3 De commercie zaait onrust on der donors van menselijke or ganen. PAGINA 4 De uitgaven voor medicijnen zijn flink gestegen. PAGINA 5 De PZEM wil via een lam penactie energie besparen. PAGINA 9 De Zeeuwse instellingen voor jeugdhulpverlening fusione ren. PAGINA 9 De Grontmij heeft plannen voor lamsorenteeït op Neeltje Jans. PAGINA 13 uitkomsten van dat overleg: hij sprak gisteravond al kort met Lubbers, en voor vandaag is geen nieuwe ontmoe ting geagendeerd. D66-leider Van Mierlo sprak gisteren na een ontmoeting met de informa teur zijn „verontrusting" uit over de jongste manoeuvres van Lubbers. Die beloven, aldus Van Mierlo, weinig goeds voor een nieuw centrum-links kabinet. De D66-fractie bepaalde dinsdagoch tend „met grote vanzelfsprekendheid en gemak" haar opstelling. CD A-lei- der Lubbers had de Democraten voor- (Slot zie pagina 3 kolom 5) Brandweerlieden bestrijden met man en macht de vuurzee in de loods. SLUISKIL - Een deel van de meststoffenfabriek Landbouw en Ontwikkeling Terneuzen bv (LOT) op het Kanaaleiland bij Sluiskil is dinsdagmid dag volledig uitgebrand. De uitslaande brand woedde in een loods, waarin honderd ton organi sche meststoffen en twintig ton silisalpeter la gen opgeslagen. De schade wordt geschat op en kele tonnen. Onmiddellijk na de melding van de brand, om 16.24 uur, rukte de brandweer van Sluiskil uit. De vlammenzee was echter al zo groot dat hulp werd ingeroepen van de korpsen uit Sas van Gent, Westdorpe en Terneuzen. Op het terrein van LOT werd in allerijl een commandocentrum ingericht. De politie zette het terrein van de fabriek af en de Sasse milieudienst nam direct luchtmonsters met de eigen meetwagen. Aanvankelijk werd gevreesd dat bij de brand gif tige stoffen - zoals ammoniumnitraat - waren vrijgekomen. Om die reden werd het scheepvaart verkeer op het kanaal Gent-Temeuzen tussen half zes en zes uur volledig stilgelegd. Ook werd door de autoriteiten overwogen om de bewoners van Sluiskil, omliggende kernen en nabijgelegen bedrijven te alarmeren. Aangezien na metingen en analyses - waarbij de milieudienst assistentie kreeg van een deskundige van Zuidchemie in Sas van Gent - bleek dat de rook alleen te verwaarlo zen concentraties nitreuse gassen en ammoniak bevatte, werd van een grootscheepse alarme ringsactie afgezien. Alleen het personeel van scheepswerf De Schroef, vlakbij de loods gelegen, werd verzocht het bedrijf te verlaten. Eén geluids wagen maakte een ronde door de kern Sluiskil. De brand is vermoedelijk ontstaan in een persma chine in het hoofdgebouw van LOT; via een trans portband sloeg het vuur over naar de loods waar in de meststoffen lagen opgeslagen. Duidelijk heid is volgens een politiewoordvoerder nog niet te geven. „Dat moet een uitgebreid onderzoek uit wijzen," zo zei hij dinsdagavond laat. Dat onder zoek vindt vandaag plaats en wordt uitgevoerd door de technische recherche en de arbeidsin spectie. Met vijf waterkanonnen, vijftien lage drukspuiten en een hoogwerker gingen de zestig brandweerlie den die voor de bestrijding werden ingeschakeld de brand te lijf. Op het Kanaal werd een blusboot van Rijkswaterstaat paraat gehouden. Om 19.33 uur kon het sein 'brand meester' gegeven worden. Het nablussen duurde tot diep in de nacht voort. De schade wordt geraamd op enkele honderddui zenden guldens. Eigenaar A. M. Scheele is tegen brand verzekerd. Na het uitbreken van de brand werden ook de Bel gische instanties, de Zeeuwse milieu-inspectie en de provinciale autoriteiten gewaarschuwd. Niettegenstaande de berichtgeving op het NOS- Joumaal beklemtoonde de politiewoordvoerder „dat op geen enkele wijze de milieu-eisen werden overtreden. Er was geen enkel gevaar voor de be woners in de naaste omgeving." (Zie ook pagina 13) DEN HAAG (ANP) D66-fractieleider Van Mierlo laat zich fotograferen na zijn bezoek aan informateur De Koning. Het miljoen aan sponsorgeld is binnen: Vlissingen kan naar het betaalde voetbal. PAGINA 17 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 7 Provincie: 9,11,13 en 15 Sport: 16 en 17 DEN HAAG (GPD) Het ere-escorte van de rijkspolitie dat de koningin op Prinsjesdag begeleidt van Paleis Noordeinde naar de Ridderzaal, is op zoek naar sponsors. Deze ceremonie ter gelegenheid van de plechtige opening van de zitting van de Staten-Generaal, is voor de bereden politie te kostbaar geworden. Om te voorkomen dat de paarden met hun ruiters in groot tenue voortaan niet meer van de partij zijn op de derde dinsdag in september, gaat de stichting Vrienden van het ere-escorte van het Korps Rijkspolitie nu proberen sponsors in het bedrijfsle ven te vinden. Volgende week dinsdag moet het ere-escorte voor de veer tigste keer opdraven. Onder meer dit peloton ruiters van de rijkspolitie begeleidt dan de koningin Beatrix naar de Rid derzaal, waar zij de Troonrede zal voorlezen. Een traditie die de rijkspolitie graag in ere wil houden, maar niet meer kan bekostigen. „Ik denk dat in een tijd dat er goed op de uitgaven gelet moet worden, de aandacht in eerste instan tie besteed moet worden aan de normale politietaken", al dus de inspecteur-generaal van de rijkspolitie W. Frackers. Het is niet de bedoeling dat de paarden straks behangen worden met reclemateksten van bedrijven, aldus een woordvoerder van de stichting. Eerder gaat het erom in de toekomst geld te hebben om bijvvoorbeeld gala-uniformen aan te schaffen. Voor het ere-escorte is nu ongeveer een ton per jaar nodig. Het op sterkte handhaven van de bereden politie, die onder meer wordt ingezet bij grote demonstraties, voetbalrellen e.d., is onderwerp van discussie, omdat ook daar moet wor den bezuinigd. In het kader van de effïcientie-operatie bij de rijkspolitie loopt thans een onderzoek naar de effectivi teit van de bereden politie. De rijkspolitie heeft zeventig paarden, die alle meerijden in het escorte op Prinsjesdag. WARSCHAU (RTR/DPA/UPI) - Polen heeft dinsdag een nieuwe bladzijde in zijn geschiedenis opengeslagen. Voor het eerst sinds de Tweede Wereldoor log hebben de Polen een niet-commu- nistische regering. Het Poolse parle ment gaf dinsdag zijn goedkeuring aan een coalitieregering onder lei ding van Solidariteit waarin de com munisten een ondergeschikte positie innemen. Premier Tadeusz Mazowiecki, die on wel werd tijdens het voorlezen van zijn regeringsverklaring, maakte een V-te ken toen de afgevaardigden met 402 tegen nul stemmen en 13 onthoudin gen met zijn kabinet akkoord gingen. Na de stemming stonden de afgevaar digden, inclusief communisten, als één man op om de katholieke premier een ovatie te geven. Mazowiecki moest zijn rede onderbre ken omdat hij zich niet lekker voelde. Bijna een uur later keerde de doodver moeide premier, nadat hij zich door artsen had laten onderzoeken, onder luid applaus terug in de vergaderzaal van het parlement en hervatte hij zijn toespraak. De nieuwe premier vergeleek zijn in zinking met de slechte toestand van de Poolse economie en sprak de hoop uit dat Polen er economisch net zo snel bovenop zal komen als hij. In het 23 leden tellende kabinet van Mazowiecki heeft Solidariteit elf mi nisters, de communisten, de Verenig de Boerenpartij en de Democratische Partij vier. De communisten, die over 173 zetels beschikken in het 460 zetels tellende parlement, beloofden trouw aan de nieuwe regering. „De nieuwe regering zal de bondge nootschappelijke banden van Polen eerbiedigen en dit is niet zomaar een taktische zet om iedereen gerust te stellen, maar dit vloeit ook voort uit welbegrepen staatsbelang", aldus Ma zowiecki. Tegelijkertijd onderstreepte de nieu we premier echter dat zijn regering vastbesloten is haar eigen koers te va ren zonder inmenging van buitenaf. „Wij willen voor de hele wereld open staan. Wat wij doen vormt voor nie mand een bedreiging en ondermijnt niemands stabiliteit", aldus Mazo wiecki. De premier waarschuwde de Polen dat er pijnlijke maatregelen nodig zijn om de economie gezond te maken: zoals het sluiten van onrendabele bedrijven en het loslaten van de prijzen. Volgens Mazowiecki zijn strenge bezuinigin gen onvermijdelijk. Ons programma zal moeilijk zijn, maar is absoluut noodzakelijk", aldus Mazowiecki. Behalve nieuwe kredieten hoopt Po len ook uitstel van de betalingen over de ongeveer 80 miljard gulden grote buitenlandse schuld te krijgen. De westerse krediteurlanden van Polen komen volgende week woensdag in Parijs bijeen om een herstructurering van de Poolse schuld te praten. CDA-leider Lubbers wilde de formatie van een nieuw kabinet beginnen waar hij misschien ooit nog een keer eindigt: bij een combinatie van CDA en VVD, aange vuld met D66. Hij weet intussen dat zoiets er voorlopig niet inzit. D66-top- man Van Mierlo was gisteren duide lijk. Hij is uitsluitend als mogelijke re geringspartner in de markt voor een centrum-links kabinet van CDA, PvdA en D66. In dit stadium tenmin ste. Ook PvdA-aanvoerder Kok heeft er geen twijfel over laten bestaan wat zijn bedoelingen zijn: hij koerst naar een kabinet van CDA, PvdA en D66. In dit stadium tenminste. En de WD? Die voelt zich aan de kant gezet en maakt de borst nat voor stevige oppo sitie tegen een kabinet dat er - in de ogen van voorman Voorhoeve - "'toch alleen maar op uit is om veel geld uit te geven en de lasten van de burger te verhogen'. In dit stadium tenminste. Het eerste rondje van voor-informa teur De Koning zit er ongeveer op en het zorgde in politiek Den Haag al meteen voor veel commotie. Lubbers heeft een door de één bewonderd en door de ander verguisd stukje politiek machtsvertoon ten beste gegeven. Eén ding is daaruit duidelijk gewor den: het heeft de toon gezet voor een kabinetsformatie, die nog veel voeten in de aarde zal hebben. Een week na de Tweede Kamerver kiezingen heeft het CDA laten zien dat het alle troeven van de stembus uitslag in handen heeft en dat het in feite alle kanten uitkan. Het kan rechtsom, linksom en misschien ook nog wel andersom. Lubbers speelt dat spel hoog en buit zijn positie als onbe twiste leider van de grootste partij vol ledig uit. Hij probeert PvdA en D66 uit elkaar te drijven. Verwacht van de ech te grote winnaar bij de stembus - D66 - dat deze al vanaf het eerste moment geneigd is zich als een kameleon te ge dragen. En laat de grote verliezer WD voorlopig alle hoeken van de (tweede) kamer zien. Forse tegenzetten moet hij daarbij ongetwijfeld hebben inge calculeerd. Want wat hij van PvdA en D66 vroeg was natuurlijk veel te veel. Lubbers' strategie heeft er ongetwij feld mee te maken dat zijn eigen CDA- fractie zeker geen eenheid vormt als het erom gaat zeven jaar regeren met de WD even snel in te ruilen voor sa menwerking met links. PvdA-leider Kok mag dan in eigen gelederen plech tig beloven dat hij niet in een vechtka binet wenst te stappen, de CD A-ach terban is daar allerminst gerust op. Zo bezien heeft de voor-informatie van De Koning aan het licht gebracht dat het CDA een gewenningsproces nodig heeft om te beginnen aan een kabinet met de PvdA. Voor wie simpele rekensommen maakt over de politieke krachts verhoudingen in Nederland na de stembusuitslag ligt een kabinet van CDA en PvdA voor de hand. Het heeft een riante meerderheid in het parle ment en dus een goede basis voor sta biel beleid. Aanschuiven van D66 zou die basis nog verder verbreden en recht doen aan de forse winst die de de mocraten vorige week hebben binnen gehaald. Maar al in de verkiezings campagne heeft Lubbers laten blijken dat er voor hem en het CDA meer ver schilpunten met de PvdA liggen dan uit de programma's en de boodschap naar de kiezer viel op te maken. Twee verwachtingen uit de campagne zijn niet uitgekomen: de PvdA is niet de grootste partij geworden en de oude CDA-WD-combinatie heeft haar meerderheid niet verloren. Het zijn harde feiten die de onderhandelingen over de vorming van een centrum links kabinet nog zwaar zullen belas ten. De venijnige zetten van Lubbers op de politieke staalkaart van Neder land in deze eerste week na de stembus zijn daar een voorproefje van. De kan sen om evenwichtige afspraken te ma ken voor een evenwichtig kabinet staan onder zware druk. Niets is daar om voorlopig nog zeker, behalve dan dat deze kabinetsformatie een zaak van lange adem kan worden. vdM. ROTTERDAM (ANP) - Benzine wordt morgen, donderdag, twee cent duur der. De prijs van een liter diesel stijgt met één cent. Dit hebben de benzine handelaren dinsdag in Rotterdam be kendgemaakt. De meest voorkomende prijzen aan de zelftankpomp zijn vanaf donderdag als volgt: superbenzine 171 cent, lood vrije super plus 168 cent, euro loodvrij 164 cent en diesel 93,4 cent. De prijsverhoging is volgens de olie handelaren het gevolg van de op waartse ontwikkeling van de interna tionale produktnoteringen en de dol larkoers. (Advertentie) HAAGMAN ADVOCATEN ROTTERDAM Na het bekend worden van de unanie me goedkeuring van zijn regering maakte Mazowiecki het V-teken, het teken dat symbool werd voor Solidari teit. TELEFOON 010-4364688 TELEX 26051 FAX 010-4365233

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1