\erschoare Smit-Kroes is het oneens met file-rapport van ambtenaren Overleg met indianen Suriname in het slop Veel slachtoffers bij scheepsramp Donau Sovjetunie verwijt EG onvoldoende vertrouwen Gorbatsjov pleit voor politiek van perestrojka Politie Eindhoven levert etmaal lang slag met voetbalvandalen EENZIJDIG BESLUIT HONGARIJE vandaag UUR FOTOSERVICE Bezwaar tegen kandidaten regering Polen Zonnige perioden 232e jaargang no. 208 l/laandag 11 september 1989 GOES-VUSSINGEN-ZIERIKZEE-HULST KODAK EXPRESS QUALITY CONTROL Terughoudend Monumenten Roeien Kampioen Vlissingen Wonderbaarlijk Ongekende stap VEERDIENST GESTAAKT Moordenaar van Kerwin Duinmeijer weer aangehouden Onrust Prioriteit KWALITEITSKLEURENFOTO'S KLAAR TERWIJL JE WINKELT! Wisselend, bewolkt en overwegend droog. Maximum temperatuur rond 23 graden. Meest matige oostenwind. PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN DEN HAAG (GPD) Minister Smit- Kroes van verkeer en waterstaat vindt het onbespreekbaar dat er niets wordt gedaan aan de files, zoals haar ambtenaren vorige week in een rap port voorstelden. „Files zijn schade lijk voor de economie en werken al leen maar averechts", zei de minister voor de radio. Rekeningrijden door het heffen van tol is volgens haar de enige oplossing om files tegen te gaan, samen met uitbrei ding van het openbaar vervoer en aan leg van wegen. De demissionaire minister nam daar mee afstand van het rapport van de ambtenaren van Verkeer en Water staat, die voorstelden maar niets te doen aan de knelpunten in het wegen stelsel, waardoor dagelijks tientallen kilometers files ontstaan. De ambte naren gingen ervan uit, dat hoe groter de files zouden worden, hoe eerder de automobilist de auto zou laten staan en het openbaar vervoer zou gaan ge bruiken. Bovendien zou de overheid daarmee tientallen miljoenen aan voorzieningen kunnen besparen. „Het is nooit een oplossing iets spaak te laten lopen", zo reageerde Smit- Kroes. Het ambtelijk rapport is voor haar dan ook onbespreekbaar. Voor de oplossing van alle fileproblemen is volgens haar de medewerking nodig van alle lagere overheden. Vluchtelingen DDR mogen vertrekken (Van ome correspondent) BUDAPEST - Er ging een groot gejuich op onder de ongeveer duizend DDR-vluchtelingen in het Zugliget-opvangkamp in Budapest toen de Hongaarse minister van buitenlandse zaken Gyula Horn via de televisie meedeelde dat zij vrij zijn om naar het Westen te vertrekken. Het live-interview met de minister werd overstemd door een lang applaus van de geemotioneerde vluchtelingen, die wekenlang op dit moment hebben gewacht. Aan het Hongaarse besluit 'om de in totaal zevenduizend Oost- duitse vluchtelingen een vrijgeleide te geven, lag geen over eenkomst met de DDR ten grondslag, aldus minister Horn. De Oostduitsers konden afgelopen nacht Hongarije met hun DDR-papie- ren richting Oostenrijk verlaten. Vol- PZC De partijraad van de PvdA heeft zich zeer terughoudend opgesteld ten aanzien van de opdracht die Wim Kok mee kreeg naar de kabinetsforma tie. PAGINA 3 De Stichting Monumenten Walcheren 40-45 denkt op kor te termijn te kunnen beschik ken over bijna vijf ton. PAGINA 5 De Nederlandse roeisport be leeft letterlijk gouden tijden: bij de wereldkampioenschap pen in het Joegoslavische Bied behaalden de Nederlanders twee gouden medailles, in de skiff en in de dubbel-vier. Bo vendien was er zilver en brons. PAGINA 9 Weliswaar staat PSV nog niet aan de leiding in de eredivisie, maar het ziet er nu al weer naar uit, dat de Brabantse top- ploeg kampioen van Neder land zal worden. Gistermid dag werd rivaal Ajax in Eind hoven verslagen, voorname lijk door de Braziliaan Roma- rio, die twee doelpunten scoor de. PAGINA 9 Hoofdklasser Vlissingen heeft vorig seizoen zijn lesje geleerd en valt in uitwedstrijden niet meer met man en macht aan. Jo Jansen predikt nu ook voor zichtigheid en het resultaat was een gedegen gelijkspel (0- 0) bij Halsteren. PAGINA 11 De voetbalclub Hoek beleefde zaterdagmiddag wonderbaar lijk geluk. De Zeeuws-Vlamin gen werden door FC Lisse na de rust met de rug tegen de muur gezet, maar hielden een 2-1-voorsprong miraculeus vast. PAGINA 13 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 9,10,11,12,13,14,15 en 16 gens minister Hom was dat een eenzij dig Hongaars besluit omdat Budapest in onderhandelingen met Bonn en Oost-Berlijn geen gemeenschappelij ke oplossing kon vinden. Het was een ongekende stap waarmee de Hongaarse autoriteiten in feite een zijdig het bilaterale visumverdrag met de DDR open hebben gebroken. Nadat de onderhandelingen met Oost-Ber lijn geen resultaten hadden opgele verd, maakte de buitengewone situa tie zulke stappen noodzakelijk, ver klaarde de minister. „Hongarije kan niet accepteren dat het hele land een vluchtelingenkamp wordt. En ook willen we geen DDR- burgers met geweld naar hun land te rugsturen", zei minister Hom. Oost- duitse diplomaten kregen van Buda pest een week lang de gelegenheid om onder de vluchtelingen voor een terug keer naar hun vaderland te werven. Maar omdat daar nauwelijks of geen gebruik van werd gemaakt, zou het volgens minister Hom 'niet humaan' zijn de situatie nog langer te laten voortbestaan. Horn zei te hopen dat deze. stap niet tot een verslechtering van de betrekkingen met de DDR zou leiden. Vanaf twaalf uur afgelopen nacht was de Hongaarse grens open voor DDR- burgers, die zondagavond vroeg al met hun 'Trabbi's' en Wartburgs vanuit de Budapester opvangkampen op weg gingen. In de loop van vandaag zullen de kampen in Budapest en bij het Ba- latonmeer ontruimd worden en de ze venduizend officieel geregistreerde vluchtelingen zullen naar Oostenrijk vervoerd worden. Daar wachten dan Westduitse treinen die hen naar de opvangkampen in Beieren zullen brengen. De verwach ting is dat het aantal van zevendui zend in de komende dagen kan oplo- WARSCHAU (AP/RTR/DPA) - Poolse parlementariërs die zaterdag door premier Mazowiecki voorgedragen kandidaten voor de nieuwe regering aan de tand hebben gevoeld, hebben bezwaar aangetekend tegen twee van de kandidaten. Het negatieve oordeel betekent op zich niet dat hun kandi datuur zal worden ingetrokken. De bezwaren betroffen de kandidatuur van Czeslaw Janicki van de Boeren partij voor de gecombineerde post van vice-premier en minister van land bouw, en van Artur Balazs van Solida riteit als minister zonder portefeuille voor plattelands-aangelegenheden. Hun kandidatuur werd beoordeeld door de parlementaire commissie voor voedsel en landbouw. De primaat van Polen, kardinaal Jozef Glemp, heeft het bezoek dat hij eind september zou brengen aan de Ver enigde Staten afgezegd. Naar het Pool se persbureau PAP meldde was dit omdat de omstandigheden voor een pastoraal bezoek niet gunstig waren. Het lijdt geen twijfel dat de rel tussen joden en katholieken over een klooster in het voormalige vernietigingskamp Auschwitz heeft geleid tot het afzeg gen van het bezoek. Tal van joodse or ganisaties hadden protestdemonstra ties aangekondigd. pen tot rond de tienduizend, omdat er waarschijnlijk nog veel Oostduitse vakantiegangers in Hongarije zijn die zich niet bij een van de vluchtelingen kampen hebben gemeld. Ook dit weekend groeide het aantal vluchte lingen nog met enkele honderden aan. De bijna tweeduizend vluchtelingen in het Zanka-opvangkamp bij het Ba- iaton-meer hadden al eerder dit week end te horen gekregen dat ze vrij kon den vertrekken. Dat werd hen zater dagavond verteld door de kampleider van het Hongaarse Rode Kruis. Het was het eerste teken van een door braak in de problematisch situatie waarin Hongarije verzeild was ge raakt sinds Budapest eerder dit jaar begonnen was met het afbreken van het IJzeren Gordijn. Van onze correspondent PARAMARIBO - De Surinaamse as- semblée-voorzitter Lachmon gaat vandaag niet naar Bigi Poika, het hoofdkwartier van de Toekayana-in- dianen, die Midden- en West-Surina- me hebben bezet. Via contactman Gijsbert, voormalig hoofd van het bu reau voor indianenzaken, is hem te verstaan gegeven dat de actievoeren de indianen meer tijd nodig hebben om het gesprek met Lachmon voor te bereiden. Een afspraak met de Assemblée-voor- zitter was een van de eisen die vorige week werden gesteld. Lachmon wil door middel van een dialoog de op stand beëindigen. Hij heeft zich bereid verklaard een apart vredesakkoord met de indianen te sluiten, los van de vredesovereenkomst van Kourou die de regering gesloten heeft met het junglecommando van Ronnie Bruns- wijk. In kringen van het junglecommando kan men weinig begrip opbrengen voor de bereidheid van Lachmon om met de opstandige indianen te praten. Daar weet men zeker dat de india- nenactie is geregisseerd door legerlei der Bouterse om het vredesakkoord met de bosnegers te dwarsbomen. In Suriname is het overigens nog steeds onrustig na de recente acties van de indianen. Zo gooiden onbeken den afgelopen zaterdag twee handgra naten naar de woning van officier van justitie Van der San in Paramaribo. Niemand raakte gewond, alleen het huis liep schade op. Agenten van de bureaus bij Zanderij en bij de veerpont over de Coppena- me-rivier hebben hun post verlaten. Toen de schipper van de veerboot die was ingezet om het gekaapte schip te vervangen „indianen met hele grote tassen zag", heeft hij geweigerd de veerdienst verder te verrichten. BUDAPEST - Vluchtelingen uit Oost-Duitsland in het Zugliget-opvang kamp juichen na de mededeling dat ze Hongarije mogen verlaten. WENEN (RTR) - Een Roemeens passa giersschip met 179 mensen aan boord is zondagmorgen na een botsing met een Bulgaarse duwboot op de rivier de Donau gezonken. Volgens het offi ciële Bulgaarse persbureau BTA zijn er slachtoffers gevallen maar het gaf geen cijfers. Zo'n tien uur na het ongeluk maakte het Roemeense Agerpres er melding van. Er zouden 18 van de 169 passa giers en tien bemanningsleden zijn ge red. Reddingsploegen zouden nog steeds zoeken naar overlevenden van het ongeluk dat bij slecht zicht plaats vond bij Galati, op 200 kilometer ten noordoosten van Bukarest. Het passagierschip, de Mogoshoaja, zonk volgens BTA gelijk na de botsing met de Peter Karaminchev, die enkele volgeladen aken over de Donau voort duwde. Over de nationaliteit van de opvarenden is niets bekend. De Roe meense president, Nicolae Ceausescu, heeft een officiële onderzoekscommis sie ingesteld. De Bulgaarse autoritei ten werken mee aan het onderzoek. Advertentie f BAKU- Een half miljoen mensen verzamelde zich zaterdag in Buka, de hoofdstad van Azerbaidzjan, om zich achter de staking te stellen die is uitgeroepen als protest tegen het streven van Armeniërs om de enclave Nagorny-Karabach bij de buurrepubliek in te lijven. MOSKOU (AFP/RTR) - Sovjetleider Michail Gorbatsjov heeft zaterdag „impopulaire maatregelen" aange kondigd om het land uit de economi sche malaise te halen. In een toe spraak op de televisie haalde Gor batsjov uit naar zowel „conservatie ven" als „radicalen" die in „het veel stemmige koor" meezingen dat „de voorboden bevat van een op handen zijnde chaos en discussies over de dreiging van een staatsgreep of zelfs een burgeroorlog," zei de president. Het was het eerste optreden van de Sovjetpresident in het openbaar sinds hij een maand geleden op vakantie ging. Hij verdedigde de communisti sche partij als de belangrijkste motor van hervormingen: „Door dogmatis me en conservatisme van zich af te schudden, door een nieuwe stijl van werken te adopteren, door de eigen rangen te vernieuwen en door naast de werkende mensen te staan zal de Com munistische Partij van de Sovjetunie in staat zijn om zijn rol als politieke voorhoede in de maatschappij te ver vullen." kapitalisme te leiden," zei Gorbatsjov. „Maar het behoeft geen betoog dat dit in strijd is met de essentie van de pere strojka-politiek die is gericht op de so cialistische vernieuwing van de par tij." Hij beloofde de hoogste prioriteit te geven aan meer voedsel en andere consumptiegoederen in de winkels, maar gaf ook een duidelijke hint dat er niet valt te ontkomen aan bezuinigin gen. „Ik moet toegeven" zei hij. „dat enkele maatregelen impopulair en tot op zékere hoogte hard en zelfs pijnlijk zullen zijn. Maar dit is alleen te rechtvaardigen als zij absoluut nood zakelijk zijn om uit de ontstane situa tie te komen." De maatregelen, waarover Gorbatsjov niet uitweidde, komen waarschijnlijk in september tijdens de tweede zitting van de Opperste Sovjet op tafel. haaldelijk door het Centraal Comité de les werden gelezen. Gorbatsjov sprak zijn steun uit voor acties voor meer economische soevereiniteit voor de Sovjetrepublieken, maar hij keerde zich tegen het „gevaarlijke" middel van stakingen. DEN HAAG (ANP) - De Sovjetunie vindt dat de landen van de Europese Gemeenschap niet voldoende inspe len op de hervormingen die nu wor den doorgevoerd. Dit blijkt uit de houding die de EG inneemt tegenover de Russische wens om een uitgebreid akkoord voor economische samen werking te sluiten, meent de Sovjet onderminister van buitenlandse za ken voor betrekkingen met de EG, Aboimov. Hij zei dit zaterdag in Den Haag op een congres van de Europese Beweging. De EG blijft volgens Aboimov de Sov jetunie beschouwen als een staatshan- delsland, zonder rekening te houden met de veranderingen die worden doorgevoerd, hun dynamiek en voor uitzichten. „De EG neemt een onder handelingspositie in die is gericht op het verkrijgen van eenzijdige conces sies en het beperken van onze export mogelijkheden en het belemmeren van de ontwikkeling van een markt mechanisme." Uit een rapport over de Oost-West be trekkingen van de oud-directeur-gene- raal politieke zaken van Buitenlandse Zaken, mr. M. Rutten, en het commen taar dat staatssecretaris Van Voorst tot Voorst namens minister Van den Broek daarop gaf, leek vooral een voorzichtig-afwachtende benadering te spreken. De landen van Oost-Europa moeten afzonderlijk, naar gelang de de libera lisering, worden benaderd, aldus de staatssecretaris namens zijn minister. Volgens staatssecretaris Van Voorst tot Voorst is het onmogelijk te zeggen op welk punt het democratiserings proces onomkeerbaar wordt. Maar er zijn factoren die het steeds onwaar schijnlijker maken dat in de Sovjetu nie de klok wordt teruggezet. Hiertoe behoren de glasnost en de nieuwe openheid over tekortkomingen van het systeem, de grotere legitimiteit en zelfverzekerdheid van het Sovjetparle- ment en nieuwe wetgeving. De Westduitse SPD-politicus Voigt waarschuwde dat het Westen niet moet proberen in Oost-Europa anti- Sovjetgevoelens aan te wakkeren, of conflicten tussen Oosteuropese lan den (als Hongarije en Roemenië) te stimuleren. Ook moet het Westen de afscheidingsbewegingen in niet-Rus- sische Sovjetrepublieken niet aan moedigen. Dit kan averechtse gevol gen hebben, zo zei hij. PURMEREND (ANP) - De politie van Purmerend heeft zondagmorgen de 22-jarige N.B. en zijn vriendin, beiden uit Purmerend, aangehouden na een steekpartij in een café aan de Plant soenstraat in het centrum van Purme rend. Dat is zondagmiddag bevestigd door een pol itie-woordvoerder. Uit onderzoek is gebleken dat B„ ver oordeeld wegens de racistische moord op de Amsterdamse jongen Kerwin Duimeijer, in het café ruzie kreeg met zijn 30-jarige plaatsgenoot M.R.B.. Hun uit de hand gelopen discussie zou over racisme en discriminatie zijn ge gaan. Bij de ruzie zou M.R.B. een hou ten balk hebben gepakt, die diende om de cafédeur te vergrendelen en daar mee volgens N.B. in zijn richting heb ben gedreigd. N.B. trok daarop een mes en stak daarmee zijn tegenstan der in hoofd, hals en buik. Het slachtoffer verkeert na een spoed operatie buiten levensgevaar. Volgens de politie-woordvoerder zijn er geen aanwijzingen, dat N.B. daadwerkelijk met de balk is bedreigd. B. vluchtte na de steekpartij met zijn vriendin in een auto die tot stilstand werd gebracht door een woedende me nigte. B. en zijn vriendin werden door de politie ontzet en ingesloten. De vriendin is later op de ochtend vrijge laten omdat haar geen delict ten laste gelegd kon worden. „Onlangs zijn er een aantal aanbeve lingen gedaan op basis van het idee dat er maar één weg is om het land te redden: door socialistische principes te verlaten en de perestrojka naar het Gorbatsjov zei verder dat het Cen traal Comité binnenkort bijeen zal komen om zich te buigen over het na tionaliteitenprobleem en de groeien de onrust in veel Sovjetrepublieken. Gorbatsjov voorspelde dat iedereen die misbruik probeert te maken van de moeilijke overgangssituatie aan het kortste eind zal trekken. De Sovjetleider sprak niet specifiek zijn veroordeling uit over de Baltische nationalisten die de laatste tijd her- EINDHOVEN (ANP) - De Eindho- vense politie is gedurende het weekeinde bijna een heel etmaal in actie geweest tegen voetbalvanda len die naar Eindhoven waren ge komen in verband met de wedstrijd PSV-Ajax. De politie hield 42 men sen aan wegens vechten, het aan richten van vernielingen en derge lijke. Ongeveer 300 supporters van Ajax werden opgepakt omdat ze zonder kaartje naar Eindhoven wa ren gekomen. Volgens de Eindhovense burge meester dr. J. van Kemenade „kan het zo niet doorgaan". Naar zijn me ning moet er na het mislukken van het experiment met het voetbalpas je snel een andere landelijke rege ling' tegen voetbalvandalisme ko men. De eerste problemen met suppor ters deden zich al zaterdagavond voor. Ruim honderd aanhangers van Ajax trokken door de Eindho vense binnenstad en werden van be gin af aan belaagd door honderden PSV-supporters. De politie moest de hele nacht voortdurend ingrijpen om vechtende groepen te scheiden. Tijdens de vechtpartijen werd een Amsterdammer in de borst gesto ken. Hij is ernstig gewond opgeno men in het ziekenhuis. Een door Eindhovenaren belaagde groep Amsterdammers kreeg ter be scherming 's nachts onderdak op het hoofdbureau. Eenmaal op het bureau richtte de groep vernielin gen aan. Zondagmiddag pakte de politie een kwartier na het begin van de wed strijd rond 250 Ajax-aanhangers op. Ze stonden zonder kaartje bij het stadion. Ze werden meegenomen naar het hoofdbureau van politie waar ze op het achterterrein werden opgesloten in de afrit naar de kelder. Rond zes uur werd de groep op de trein naar Amsterdam gezet. Tijdens en na de wedstrijd deden zich geen noemenswaardige inci denten meer voor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1