Jeugdige rovers kiezen verkeerde slachtoffer Discussie zonder verrassingen Prins Claus jarig Massale stakingen rond verkiezingen Zuidafrika Aantal gokverslaafden neemt alarmerend toe Rhonda Berbo AMBTENAREN VOOR HANDHAVING de PZC vandaag VERSTERK VANDAAG WERKELIJK PRINCIPIËLE POLITIEK ROMMELIG SLOT VERKIEZINGSCAMPAGNE Autobedrijf Berbo Amsterdam sluit akkoord met TV10 Tol Zeelandbrug in troebel water Anton Koolhaas bekroond met de C. Huygensprijs Mooi nazomerweer 232e jaargang no. 204 Woensdag 6 september 1989 Honda-dealer voor Midden-Zeeland DEN HAAG (GPD/ANP) - Hoe langer de files worden, des te eerder laat de automobilist zijn auto staan en kiest voor het openbaar vervoer. Lange wachttijden in een file sorteren op het autogebruik meer effect dan duur rekeningrijden. Het spaart de overheid bovendien geld uit. Er behoeven niet zo veel dure voorzieningen te worden getroffen om knelpunten op te lossen door aanleg van extra wegen, de bouw van brug gen en viaducten. Vluchtelingen Glasbak Pil Afkalving Oranje Corruptie V Tafeltennis 'Beleid naar Woord en Wet Na het optrekken van de mistbanken wordt het vandaag een zonnige dag met een enkel wolkje. De middagtem- peratuur wordt 21 gr. de meeste zuid westelijke wind is zwak. Gildeweg 15-21 - Vlissingen. Tel. 01184-10220 Fax 10794. AMSTERDAM (ANP) - Een 31-jarige hoofdagent van de Amsterdamse politie heeft dinsdagavond toen hij van zijn werk terug naar huis reed, twee jonge overvallers van zich af weten te slaan. Hij maakte na enige schermutselingen gebruik van zijn dienstpistool en trof een van zijn belagers in de arm. „De man reed in burger op zijn fiets terug naar huis in Diemen toen hij door de twee knapen werd belaagd", cildus een politiewoordvoerder. „Zij prikten hem met een mes en wisten zijn portefeuille af te pakken. De agent wist de jongens na enige tijd van zich af te werpen waarna hij zijn pistool trok en enkele keren schoot". Een van de jongens werd daarbij in de arm geraakt. De jongens wisten welis waar te ontkomen maar een bloedspoortje bracht de te hulp gesnelde politie in ieder geval een van de daders op het spoor. Hij is onder politiebewaking in een ziekenhuis voor behandeling. AMSTERDAM (ANP) - Premier Ruud Lubbers is als winnaar uit het televi siedebat tussen de vijf lijsttrekkers van de grote partijen gekomen. Dit blijkt uit een bliksemonderzoek van het NIPO. Rond elf uur dinsdagavond hadden 398 personen via de computer vragen beantwoord van het onderzoekbureau. Van hen vond 36 procent Lubbers (CDA) de beste lijsttrekker en slechts 3 procent vond hem de slechtste. Kok van de PvdA volgde op de tweede plaats met 19 procent die hem de beste vond, tegenover 3 procent die hem de slechtste vond. Ria Beckers van Groen Links werd slechts door 3 procent de beste gevonden en door 51 procent de slechtste. Vooral op de aanhang voor Groen Links lijkt het debat slecht uitgewerkt te hebben. Slechts 78 procent van de ondervraagden die zeiden op Groen Links te zullen stemmen, bleven ook na het debat nog bij die keuze. Zestien pro cent zei op een andere partij te zullen gaan stemmen. Bovendien zei 3 pro cent aan het twijfelen te zijn geraakt. Daar stond overigens tegenover dat ook 3 procent die nog twijfelde over een stem op Groen Links nu besloten heeft wel op die partij te stemmen. Bij de andere partijen zijn de verschuivingen als gevolg van het debat gerin ger. Van de aanhang van D66 houdt 88 procent vast aan de keuze, maar zegt 6 procent op een andere partij te gaan stemmen. Ook D66 lijsttrekker Van Mierlo trok 3 procent aan twijfelaars over de streep. Hoewel 34 procent van de ondervraagden Joris Voorhoeve de slechtste lijsttrekker uit het debat vond, bleef de schade voor de WD beperkt. 92 procent van de aanhang blijft bij zijn keuze, 2 procent gaat op een andere partij stemmen, nog eens 2 procent is gaan twijfelen, maar daar staat te genover dat 4 procent aan twijfelaars nu wel op de WD zegt te gaan stem men. De aanhang van CDA (95 procent) en PvdA (96 procent) was het meest standvastig. Files jagen mensen uiteindelijk auto uit Het ziet er naar uit dat de Oost- duitse vluchtelingen in Hon gaarse kampen nog enige we ken geduld moeten hebben. PAGINA 3 De Nederlandse jeugd blijkt het liefst om de glasbak heen te lopen. PAGINA 5 Veel jonge vrouwen gaan slor dig om met de pil. PAGINA 5 Een verdere afkalving van de duinen is rampzalig PAGINA 11 Hendrie Krüzen maakt zijn co me-back in het Nederlands elf tal. PAGINA 17 Er komt een onderzoek naar corruptie bij de keuze van de fregatten voor de Australische marine PAGINA 19 De vrouwen van MZ rekenen op winst in de eerste ronde van de Europa Cup PAGINA 19 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Beurs en financiën: 7 Provincie: 9,11,12,13,14 en 15 Sport: 17 en 19 Dit is de teneur van een interne notitie van ambtenaren van het ministerie van verkeer en waterstaat. Zij menen dat het laten voortbestaan van files een beter drukmiddel voor de automo bilist is gebruik te gaan maken van het openbaar vervoer. Berekend is, dat een behoorlijke file driemaal zoveel automobilisten doet besluiten het openbaar vervoer te nemen dan een hoge nota aan het eind van de maand voor rekeningrijden (elektronische tol heffing). De ambtenaren van Verkeer en Water staat geven geen oplossingen, maar denken wel dat als de werkgelegen heid meer rond de stations wordt ge schapen, werknemers eerder de auto thuis laten en de trein pakken. Voor waarde is dat in de steden een strikt parkeerbeleid wordt gevoerd. De amb tenaren denken dat de binnensteden sneller dan gedacht dichtslibben met auto's. Zij hebben uitgerekend dat het woon-werkverkeer 35 tot 300 procent zal toenemen. Om de steden te ontlasten, is het vol gens de ambtenaren nodig, dat het openbaar vervoer in de regio wordt verbeterd. Ze maken er in hun notitie geen geheim van dat de openbaar-ver voerbedrijven nog lang niet op een goede manier met elkaar samenwer ken. Uitbreiding van het openbaar ver voer moet samengaan met het dras- AMSTERDAM (ANP) - De gemeente Amsterdam en de commerciële zen der TVI0 hebben overeenstemming bereikt over de financiële voorwaar den voor toegang op het hoofdstede lijke kabelnet. TV10 betaalt Amster dam eenmalig een gulden per abon nee en verder een gemiddeld exploita tiebedrag van tien cent per maand per abonnee. Die bedragen zijn gebaseerd op het modelcontract dat TV10 heeft afgesloten met de VECAI. De overeen komst met Amsterdam heeft een loop tijd van vijfjaar. De hoofdstad is daarmee de eerste van de vier grote gemeenten die het con tract met TV10 voor doorgifte op de kabel definitief heeft geregeld. De ove rige grote gemeenten hebben tot nu toe het onderhandelingsresultaat van Amsterdam afgewacht. Amsterdam heeft afgesproken dat TV10 en haar fi nancier. De onderhandelingen met de zender Radio Télé Veronique lopen minder voorspoedig. (Advertentie) 'staatkundig 1 Gereformeerde Partij tisch terugdringen van de auto. An ders heeft het geen effect, zo menen zij. NOB Wegtransport, de grootste on dernemersorganisatie in het beroeps- goederenvervoer over de weg, is te gen het eventueel handhaven van een aantal files als middel om het au toverkeer te ontmoedigen. Daarmee wordt volgens de organisatie volledig voorbij gegaan aan het vrachtverkeer dat zich noodgedwongen in de files bevindt. Het idee druist ook in tegen het plan om de bereikbaarheid van de Rand stad te verbeteren. NOB ziet meer in een aparte rijstrook voor het vracht verkeer in de spitsuren, verbeteren van het openbaar vervoer en het belo nen van reizen met het openbaar ver voer. DEN HAAG - Met een rommelig tv-debat is de verkiezingscampagne gisteravond besloten. Van links naar rechts: Lub bers, Van Mierlo, Beckers, Voorhoeve en Kok. DEN HAAG (GPD) - De verkiezings campagne is geëindigd met het tv-de- bat dat zij verdiende: rommelig en zonder enige verrassing. De discussie tussen de lijsttrekkers van de vijf gro te partijen verliep volgens alle ver trouwde patronen. Het meest opmerkelijk was de verde ling van de spreektijd: Ria Beckers (Groen Links), Hans van Mierlo (D66) en Ruud Lubbers (CDA) waren het meest aan het woord, Joris Voorhoeve (WD) mengde zich nauwelijks in de discussie. Mede dank zij de slechte ge spreksleiding (Lubbers, stekelig: 'U gaat over de orde') spraken de vijf lijst trekkers al snel door elkaar, in plaats van met elkaar. PvdA-leider Kok en de CDA-er Lub bers kwamen tijdens het debat weder om zeer hard met elkaar in botsing over de belastingverlaging voor de hoogste inkomens, die volgend jaar zal plaatsvinden. Lubbers verweet de so cialistische voorman "demagogie", maar Kok herhaalde dat de hoogste inkomens onnodig veel profiteren van de belastingverlaging. Volgens D66- leider Van Mierlo, de laatste tijd in Den Haag veel genoemd als degene die een belangrijke rol moet spelen als bruggenbouwer in een centrum-links kabinet, zijn de meningsverschillen op dit punt overbrugbaar. Aan het eind van het debat probeerde Lubbers zijn beproefde methode nog eens uit zich te profileren als de staats man boven de partijen. Het scheelde weinig, maar bijna pleitte hij voor een nationaal kabinet van alle partijen. Dat wil Lubbers natuurlijk helemaal niet. In een interview zei de premier enige maanden geleden, dat wanneer hij de keuze heeft, het voor het CDA het aantrekkelijkst is om met een klei ne coalitiepartner te regeren: de WD dus. In het tv-debat zei de premier: „Het gaat mij niet om de macht, ik wil met alle partijen spreken". DEN HAAG - Prins Claus, hier op een tijdens een fotosessie bij kasteel Het Oude Loo in Apeldoorn gemaakte opname, wordt vandaag, woens dag, 63 jaar. (Van onze correspondent) JOHANNESBURG - Massale stakin gen markeren vandaag de belangrijk ste verkiezingen in Zuid-Afrika sinds de regerende Nationale Partij 41 jaar geleden aan het bewind kwam. Hon derduizenden zwarte werknemers zullen, net als gisteren, niet op hun werk verschijnen uit protest tegen het feit dat zij van deze verkiezingen zijn uitgesloten. In vrijwel het hele land is ook dinsdag weer geageerd tegen de verkiezingen. Dit leidde tot enkele bloedige confron taties tussen politie en betogers. Met name in de zwarte woonoorden rond Durban was de situatie gespannen. In Pietermaritzburg, in de provincie Na- tal, werden ruim 300 studenten gear resteerd. In Soweto, bij Johannesburg, en in de Kaap ontploften enkele bom men. Ze richtten geen noemenswaar dige schade aan. In Kaapstad heeft aartsbisschop Des- mond Tutu fel geprotesteerd tegen het politie-optreden van maandagavond. De politie had een bijeenkomst in zijn kerk verstoord. Tutu noemde dit een 'inbreuk op de godsdienstvrijheid'. De blanke kiezers hebben de keus tus sen twee hervormingsgezinde partij en, de regerende Nationale Partij (NP) en de Democratische Partij (DP), en de reactionaire Konservatieve Partij (KP). De Nationalisten zullen wel ver liezen, maar vrijwel zeker de absolute meerderheid in de blanke Volksraad behouden. ALMELO (ANP) - Om aan de snel groeiende vraag naar hulp aan gok verslaafden te kunnen voldoen heeft de landelijke groep van ano nieme gokkers de stichting Gam blers Anonymous (GA) opgericht. De organisatie komt op voor de be langen van circa tienduizend gok kers in Nederland. De nieuwe stichting in Almelo gaat zich toeleggen op de organisatie en financiering van de hulp aan gok verslaafden. De stichting GA stelt vast dat de problemen rond de gokverslaving dramatisch toenemen terwijl de overheid de hulpverlening aan de gokkers in de steek dreigt te laten. In dit verband wijst de organisatie op het verbod van staatssecretaris Dees (volksgezondheid) aan de Consultatiebureaus voor Drugs en Alcohol gokverslaafden te helpen, tenzij ze verslaafd zijn aan drugs of alcohol. De stichting heeft in een brief om een onderhoud met premier Lub bers gevraagd. GA heeft er begrip voor dat het kabinet het illegaal gokken wil terug dringen, maar kan dat niet rijmen met de opvatting dat het legaal gokken moet worden gestimuleerd. Volgens de stichting bestaat er overigens onduidelijk heid over de aard van de maatrege len tegen het illegaal gokken. Ge zien de dramatische stijging van het aantal gokverslaafden, met na me onder jongeren en militairen, hoopt GA de premier te kunnen overtuigen van de noodzaak tot een intensiever beleid om gokversla ving te voorkomen. TT et jaarlijks terugkeren- XI de statendebat over de tol op de Zeelandbrug krijgt iets van het klassieke ritueel tussen een j engelend kind en (zogenaamd) rechtlijnig redenerende ouders. Het kind voelt dat er iets niet helemaal klopt in de manier waarop het wordt afgescheept. De ouders be seffen dat ook wel, maar willen niet toegeven. Op de duur gaat zoiets vre ten aan de wederzijdse verhoudingen. En dat is dan de prijs van een ver meend principe. Een meerderheid in de staten van Zeeland heeft het er ken nelijk voor over om Schouwen-Duive- land te laten zitten met een gevoel van achterstelling, nadat de inlossing van een belofte al elf keer is verjaard. Op basis van oorspronkelijke toezeggin gen ('nee, nee, nooit zwart-op-wit; dat komt nu aardig van pas...') zou de Zee landbrug over de Oosterschelde al in 1978 tolvrij zijn gemaakt. In dat jaar zou Schouwen-Duiveland namelijk volgens de oorspronkelijke opzet van het deltaplan een tweede (tolvrije en dus concurrerende) verbinding met Midden-Zeeland krijgen via een weg over de toen nog voorziene gesloten Oosterscheldedam. De veranderde plannen voor de bouw van de storm vloedkering in de Oosterschelde zorg den ervoor dat de tolheffing stilzwij gend met acht jaar kon worden ver lengd. Maar daarna moest er toch wel een beslissing komen over het verdwij nen van de tol. Die is er nog steeds niet en komt er voorlopig ook niet, als het aan een meerderheid in de staten ligt. Het uitgangspunt is sindsdien name lijk verlegd. Het gaat niet langer meer over twee gelijksoortige verbindingen. Nee, het gaat om de vraag of een schuld van bijna 17 miljoen gulden, die de exploitant van de Zeelandbrug (de PZBM) bij de provincie heeft uitstaan, al dan niet moet worden afbetaald. Het antwoord daarop wordt naar de toekomst verschoven. De tolhuisjes zijn dus nog niet weg. Alle argumenten die worden aange voerd voor voortzetting van tol heffing op de Zeelandbrug zijn onzui ver. Natuurlijk heeft de provincie nog altijd een forse renteloze lening uit staan bij de PZBM. En natuurlijk kan de provincie dat geld best gebruiken voor andere doeleinden. Dus is er alle reden om niet te snel tot kwijtschel ding van zo'n schuld over te gaan en de zaak nog maar een aantal jaren te la ten sudderen. Maar waar het om draait is of de provincie het zich moreel wel kan permitteren, in deze kwestie de kille boekhouder te spelen. De bouw van de Zeelandbrug over de Ooster schelde (gereed in 1965) was destijds een net zo groot prestigeobject om voor te ijveren als nu de Westerschel- de-oeververbinding (WOV). Zeeland wilde met die brug een daad stellen: rechtstreekse verbindingen in het voormalige eilandenrijk werden en worden beschouwd als een stimulans voor nieuwe ontwikkelingen. Om de bouw van de Zeelandbrug er door te drukken zijn verkeersprognoses ge bruikt, die achteraf te laag bleken. Daarmee is onder de omstandigheden en de verwachtingen van de jaren '60 een bewust risico genomen voor de ex ploitatie van de brug. Een politieke be slissing, waarvan de gevolgen pas later zichtbaar werden. Het is daarom op zijn zachtst gezegd weinig elegant om een deel van Zeeland (Schouwen-Dui veland en gedeeltelijk de Bevelanden) te laten zitten met de negatieve erfenis van dit soort bestuurlijk ondernemer schap. In een periode dat tolheffing en 'rekening rijden' voor het autoverkeer van de toekomst ingeburgerde begrip pen moeten worden, is het gevecht om de opheffing van een tol misschien niet zo populair. Maar in wezen gaat het daar bij de discussie om een tolvrije Zeelandbrug niet over. De brug staat met zijn pijlers in troebel bestuurlijk water. Aan de orde is de kwestie van gelijke behandeling van burgers in de ze provincie. En dat onderwerp is ra zend populair in de politiek. Iets om over na te denken op verkiezingsdag. vdM. DEN HAAG (ANP) - De Jan Campert- stichting in Den Haag heeft de Con- stantijn Huygensprijs toegekend aan Anton Koolhaas voor zijn gehele let terkundige werk. Aan de onderschei ding is een bedrag van 10.000 gulden verbonden. De Jan Campertprijs voor gedichten gaat naar Miriam van Hee voor haar bundel Winterhard. De F. Bordewijk- prijs voor proza is voor Jeroen Brou wers voor zijn roman De Zondvloed. De Nienke van Hichtumprijs voor kin derboeken is Iene Biemans ten deel ge vallen voor haar bundel kindergedich ten Lang zul je leven. Koolhaas

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1