kleintjes JC rff- wnü'iï tqt je Wiegel laat aanhang in ongewisse Als Kok premier wordt gaat Lubbers in Kamer kies morgen eaen euthanas Cubaans vliegtuig stort neer op wijk bij Havana ANDIJVIE EN SPEKLAPJES de PZC vandaag X WERKGEVERS DREIGEN MET RECHTER Tutu, Boesak en Naudé vast en weer vrij Sluierbewolking 232e jaargang no. 203 Dinsdag 5 september 1989 01184-84321 -K L Aanbod PTT Zeeuwse komaf Oranje Terug Zondagsdiensten 2. Het niet instellen of stopzetten van een zinloze behandeling is géén euthanasie, maar normale, medisch-ethisch verantwoorde geneeskunst. 3. Het toepassen van euthanasie schept een onherroepelijke toestand, zodat een foute diagnose niet kan worden hersteld. 4. Euthanasie wordt door de regeringen van alle beschaafde landen buiten Nederland afgewezen en veroordeeld als in strijd met de Rechten van de Mens. 5. Euthanasie wordt ook door alle internationale en nationale artsenorganisaties buiten Nederland afgewezen en veroordeeld als in strijd met het wezen van de geneeskunst. 7. Een goede stervensbegeleiding en deskundige behandeling van pijn en andere symptomen in de laatste fase van het leven maakt de vraag naar euthanasie overbodig. STEM DAAROM MORGEN OP EEN KANDIDAAT VAN EEN PARTIJ waarvan u zeker bent dat zij/hij EUTHANASIE ONVOORWAARDELIJK AFWIJST als een BEDREIGING VOOR DE GRONDSLAGEN VAN ONZE SAMENLEVING. De heer Voorhoeve Wankel evenwicht regeert Suriname Voorbode stembus Zuidafrika: woede Brazilië l.v.m. opening DANSSCHOOL JANVIER TE ZIERIKZEE Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Andijvie, 500 gram Speklapjes, zonder zwoerd, 500 g &5Ü4.25 ~7AQ kilo©®©© AtC/ 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Zonnige perioden en sluierbewolking. De maximumtemperatuur 20 graden. De zwakke wind is veranderlijk. De minimumtemperatuur vannacht rond de 10 graden. Opgave advertenties per telefoon: of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen PROVINCIALE AMSTERDAM (ANP) - Twee Haarlemse vrienden van 47 en 51 jaar hebben zondagavond in het Holland Casi no in Zandvoort het recordbedrag van 456.504 gulden gewonnen uit een fruitautomaat. Het Casino heeft dit maandag bekend gemaakt. Het is voor het eerst dat in Zandvoort een dergelijk groot bedrag is uitbetaald via de „eenarmige-bandiet". De mannen wonnen het bedrag via de zogenaamde Grand Rapid die bestaat uit een aantal fruitautomaten die aan elkaar zijn gekoppeld. Met een inworp van drie gulden maakt men kans op de Grand Jackpot. Volgens een woordvoerder van Holland Casino gaat het hier om een „uitzonderlijk" bedrag dat „eigenlijk niet is voorzien". De gemiddelde bedragen die bij een Grand Jackpot gewonnen kunnen worden ligt volgens hem gemiddeld rond de 100.000 gulden. wmm Bejaardenzorg zegt nee tegen bod 2 pet DEN HAAG (GPD) - De cao-onderhandelingen in de bejaar denzorg hebben maandagochtend weinig opgeleverd voor de 70.000 werknemers. „De werkgevers bieden nu een loonsver hoging van 2 in plaats van 0,7 procent. Dat lijkt een verbete ring, dat is het ook wel. Maar het is onvoldoende basis om te komen tot een nieuwe cao". Dit zei AbvaKabo-onderhande- laar P. van Loon maandag op de landelijke actiedag in het Congresgebouw in Den Haag tegen 7.000 demonstrerende be jaardenverzorgers. De werkgevers (Vereniging van Neder landse Bejaardenoorden, VNB) drei gen echter naar de rechter te stappen, wanneer op basis van dit laatste bod geen cao kan worden afgesloten. Ook een akkoord zonder de grootste bond AbvaKabo wordt niet uitgesloten. Volgende week maandag vergaderen de bonden (AbvaKabo, CFO en jaar probeerden zij met een ludieke ac tiedag kracht bij te zetten aan hun ei sen. Spandoeken droegen teksten als „Wij verdienen 5 procent" en „Heren politici, geef ons nu respons, want straks zijn jullie ook bij ons". De uit komst van het overleg werd door de uitbundige bejaardenverzorgers met een luid boe-gejoel ontvangen. ln het eerste halfjaar heeft de 'nieuwe' PTT een forse winst behaald. PAGINA 3 De gedoodverfde nieuwe presi dent van Zuidafrika, F.W. de Klerk, is van Zeeuwse komaf. PAGINA 11 Bondscoach Thijs Libregts houdt de schijn op met Oranje na de vele bedankjes. PAGINA 17 Diego Maradona is eindelijk weer terug in Italië PAGINA 17 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Varia: 6 Beurs en financiën: 7 Provincie: 9,11,13,14 en 15 Sport: 16 en 17 NCHP) met de achterban over het bod en over het al dan niet voortzetten van de acties. De bejaardenverzorgers, die zich verenigd hebben in de actiegroep ABIO, eisen een algemene loonsverho ging van 5 procent, het opzetten van een functiewaarderingssysteem (wat een loonsverhoging van 8 tot 10 pro cent moet opleveren) en vermindering van de werkdruk. Terwijl maandag in tientallen bejaar dentehuizen in het land zondagdien sten werden gedraaid of het werk tij delijk werd onderbroken, trokken de werknemers die bij de AbvaKabo zijn aangesloten, massaal naar Den Haag om te protesteren tegen de grote loon achterstand die hun beroepsgroep heeft opgelopen. Geïnspireerd door het succes van hun collega's uit de verpleging eerder dit (Van onze correspondent) JOHANNESBURG - De Zuidafri- kaanse aartsbisschop Desmond Tutu, dominee Alan Boesak en de promi nente anti-apartheidsgeestelijke do minee Beyers Naudé zijn maandag avond gearresteerd door de politie in Kaapstad. De drie geestelijk leiders werden later op de avond weer vrijge laten. Tutu was vrijdag al gearresteerd en na een paar uur weer op vrije voeten ge steld. Boesak behoorde zaterdag tot de honderden demonstranten die op gepakt waren tijdens een protestmars naar het parlementsgebouw in Kaap stad. De arrestaties vonden plaats aan de vooravond van een tweedaagse sta king, waarmee zwarte werknemers protesteren tegen de parlementsver kiezingen van woensdag. De zwarte meerderheid is van deze verkiezingen uitgesloten. De VNB wilde niet verder gaan dan een algemene loonsverhoging van 2 procent per 1 april van dit jaar en een eenmalige uitkering van 1 procent in december om de opgelopen loonsach- terstand enigzins in te halen. Daar naast wordt er voor het opzetten van een functiewaarderingssysteem per april 1990 structureel 2 procent uitge trokken. Hiervan moet 30 miljoen gul den (1,24 procent) van de ministers van WVC en sociale zaken komen en 0,76 procent van verlaging van de pen sioenpremie door het pensioenfonds PGGM. De christelijke bond CFO „staat niet te juichen" over het bod van de werk gevers, omdat niet alle werknemers er 5 procent op vooruit gaan, maar stelt anderzijds vast dat er niet on aanzienlijke vooruitgang is geboekt. Volgens P. van Loon van de AbvaKa bo is er hooguit sprake van „schuiven met geld" en hebben de acties van de afgelopen zeven weken er niet toe ge leid dat de werkgevers meer geld bij het rijk hebben kunnen lospeuteren voor dit jaar. (zie ook pagina 15) DEN HAAG - Bejaarden lieten zich met de bejaardenverzorgers horen tijdens een manifestatie maandag in het Haagse Congresgebouw. BLEISWIJK (GPD) - Hans Wiegel heeft maandagavond bij het slot van de WD-verkiezingscampagne in het midden gelaten of hij terug wil keren in de landelijke politiek. De Friese commissaris van de koningin betuig de op een massaal bezochte partijbij eenkomst in Bleiswijk zijn steun aan de huidige VVD-leider, Joris Voorhoe ve. Voortzetting van de regeringscoa litie van CDA en WD is mogelijk wanneer de liberalen 'dwars tegen de opiniepeilingen in' 25 zetels behalen, aldus Wiegel. De slotbijeenkomst van de liberalen in de veilinghallen in het Zuidhollandse Bleiswijk werd door circa 6000 mensen bezocht. De massale toestroom leidde tot fikse verkeersproblemen op de we gen naar Bleiswijk en op de snelweg Den Haag-Utrecht. De onverwacht grote opkomst zorgde voor opluchting bij de partijtop, waar de afgelopen we ken somberheid was ontstaan over de aanhoudend slechte score van de WD in de opiniepeilingen. Wiegel vermeed in zijn toespraak elke verwijzing naar een mogelijke terug keer als minister. Ook Voorhoeve, die vorige maand bij de start van de cam pagne zei Wiegel op zijn kandidaten- lijstje voor het ministersambt te heb ben staan, liet zijn gehoor in het onge wisse. Pas aan het slot van een kabi netsformatie „komt de vraag aan de orde wie de WD kandidaat zal stellen. Als het zover is, zullen de beste be- (Slot zie pagina 13 kolom 7) HILLEGOM (GPD) - CD A-lijsttrekker Lubbers heeft op de laatste bijeen komst van zijn partij voor de verkie zingen fel uitgehaald naar de PvdA. „Als Kok er met zijn PvdA als groot ste uit komt, moeten we dat democra tisch aanvaarden. Dan ga ik met opge wekt gezicht weer in de tweede ka- Advertentie HAVANA - Brokstukken van het bij Havana verongelukte vliegtuig liggen ver spreid tussen de huizen in een buitenwijk. 1Euthanasie is het opzettelijk doden van patiënten door artsen. 6. Krachtens het advies van de Gezondheidsraad, december 1986 aan de regering uitgebracht, is de behandeling van pijn bij kanker in 54% van de gevallen ondeskundig en ontoereikend. Dit is een publikatie van het Nederlands Artsen Verbond, een artsenorganisatie die opkomt voor mensen die met euthanasie worden bedreigd. In het algemeen streeft het verbond naar het handhaven en herstellen van een universele medische ethiek. STEUN DAAROM ONS WERK, Gironummer 2934868, ten name van penningmeester Nederlands Artsen Verbond, van der Duijnstraat 8, 3581 JX Utrecht. HAVANA (RTR/AFP) - Een vliegtuig van de Cubaanse luchtvaartmaat schappij Cubana de Aviacion is in de nacht van zondag op maandag bij de luchthaven van Havana neergestort. Volgens het Cubaanse persbureau Prensa Latina kwamen daarbij alle 126 inzittenden om en vielen ook op de grond doden. De Cubaanse radio meldde echter dat één Italiaanse in zittende de ramp had overleefd en met ernstige brandwonden in een zie kenhuis was opgenomen. Het toestel, een Iljoesjin-62, was met 113 toeristen uit West-Europa en 13 be manningsleden op weg van Havana via Keulen naar Milaan. Volgens de Italiaanse ambassade in Havana gaat het om Italiaanse toeristen, maar een functionaris van de Westduitse am bassade vertelde dat er ook Westduit sers aan boord waren. Het toestel, dat gecharterd was door een reisbureau in Milaan, stortte kort na de start van het vliegveld José Mar ti neer in een woonwijk, waar volgens de radio een onbekend aantal doden (Advertentie) viel. Er zouden meer dan 60 inwoners van de wijk Boyeros, die tegen het vliegveld aanligt, in het ziekenhuis zijn opgenomen met brandwonden. Zo'n 20 huizen werden door brokstuk ken van het toestel verwoest. Het Italiaanse ministerie van buiten landse zaken heeft een crisiscentrum opgezet om informatie te geven aan fa milieleden van de slachtoffers. Het was de tweede keer dit jaar dat een toe stel met Italiaanse toeristen neerstort te. In februari kwamen 144 mensen, vrijwel allemaal Italianen, om toen een chartertoestel op het Azoren-ei- land Santa Maria tegen een berg vloog. Het toestel, een Boeing 707, was van Milaan op weg naar de Domini caanse republiek. mer", zei Lubbers die daarmee aangaf niet onder een premier Kok in het ka binet te willen plaatsnemen. In Hillegom verweet Lubbers de socia listen een 'Baron von Munchhausen- gedrag'. De filosofie dat als de over heidsuitgaven maar genoeg worden verhoogd, er vanzelf economische groei ontstaat en middelen vrijkomen om nog meer dingen te doen. „De idee dat je jezelf als het ware optrekt", al dus Lubbers. „Onder het mom van: het verdient zichzelf wel weer. De idee: alle zegen komt van boven als wij, so cialisten, aan het bewind zijn. Ik denk niet dat wij dat risico moeten nemen". Lubbers verweet PvdA-voorman Kok niet de moed te hebben tot een inhou delijk debat over te gaan. Verwijzend naar zijn tv-debat met Kok afgelopen zaterdag bestempelde Lubbers de rol van zijn opponent als „het bekende klagen en vragen". De CD A-er wees er op dat hij in de discussie over de belas- tingplannen-Oort de effecten van het kabinetsbeleid in de zorgsector of in het speciaal onderwijs steeds met cij fers was gekomen. „Van Kok geen reactie. Ik ga het debat op inhoudelij ke argumenten niet uit de weg", aldus Lubbers. De CD A-lijsttrekker was opvallend mild voor de VVD en haar voorman Voorhoeve, door Lubbers aangeduid als „de heer Voorhoeve". Lubbers ver zekerde Voorhoeve de belastingverla ging voor 1990 (de operatie-Oort) niet te zullen wijzigen. „Oort wordt niet gewijzigd. Voorhoeve kan op het CDA rekenen", zei Lubbers. Volgens de christen-democraat gelooft zelfs Kok niet meer in het PvdA-voorstel de helft van Oort weer terug te draaien. „Ik proef dat. Dat komt wel", aldus Lubbers over Koks intenties. Lubbers erkende dat het WD-voor- stel om de aow gelijk op te trekken met (Slot zie pagina 13 kolom 6)' Etnische tegenstellingen hebben politiek en sa menleving in Suriname eeu wenlang geteisterd. En ze zullen dat blijven doen. De jongste gewapende acties van de 'In dianen van het Amazonegebied' on derstrepen dat nog eens. De oorspron kelijke bewoners, die in geïsoleerde nederzettingen langs de rivieren van Suriname een primitief bestaan lei den, protesteren al jaren tegen de ma nier waarop ze door 'Paramaribo' ge discrimineerd en vergeten worden. Maar het geluid daarvan drong in het verleden zelden door tot de stad. De bestuurders daar waren teveel bezig elkaar in etnische ruzies te over schreeuwen en overtroeven. Zeven jaar militaire dictatuur van Bouterses 'revolutie' heeft in ieder geval creolen, Hindoestanen en Javanen in de Suri naamse hoofdstad geleerd dat ze al leen met samenwerking iets konden bereiken: ze bundelden zich politiek in een nationaal front. Maar toen waren er nog de problemen met de vergeten groepen in het ondoordringbare bin nenland. Het optreden van de rebellen van Brunswijks junglecommando heeft de regering in Paramaribo er kort geleden toe gebracht om tot een akkoord te komen met de bevolkings groep van de bosnegers, voornamelijk nazaten van vroegere negerslaven. Eindelijk zijn hun politieke rechten met een 'staakt het vuren' door de re bellen afgekocht. De moeilijkheden met de indianen vormen intussen de volgende verraderlijke hinderlaag. Hoe wankel het democratisch even wicht in Suriname nog steeds is, wordt stukje bij beetje zichtbaar nu blijkt welke krachten er achter de wil de acties van de groepjes indianen ste ken. Er zijn aanwijzingen dat het na tionaal leger van Bouterse op zijn minst goed op de hoogte was van de gijzelingen en kapingen. Bovendien komt de opstand onder de indianen het leger goed van pas. De legerleiding verzet zich namelijk met hand en tand tegen de afspraken die de regering heeft gemaakt in het vredesakkoord met het junglecommando van Bruns- wijk. Rebellie onder de indianen, om dat ze niet bij het bewuste akkoord zijn betrokken, is voor de militairen het beste bewijs dat de regeling met Brunswijk niet werkt. Maar dat 'be wijs' wordt dan wel afgedwongen met wapens, die hetzelfde leger enkele ja ren geleden met gulle hand onder de indianen heeft verspreid om er zoge naamde volksmilities mee op te rich ten. Twee jaar nu al bijna weer heeft Suriname een burgerregering en zijn de democratische verhoudingen in het land weer enigszins op peil. Toch loopt die regering nog steeds op eieren bij al les wat ze doet. Want het leger blijft een invloedrijke rol spelen en kan - als haar iets niet zint - voor onrust (hel pen) zorgen. Suriname heeft de perio de van onzekerheid over de toekomst nog lang niet achter zich. Een golf van opgekropte woede slaat door Zuidafrika in de aan loop naar de parlementsverkiezingen, die daar morgen (woensdag) worden gehouden. Op dezelfde dag dat in Ne derland de kiezer naar de stembus kan. Maar wat een wereld van verschil! In Nederland krijgt iedereen ruim schoots op tijd zijn oproepingskaart voor de verkiezingen in de bus en heb ben alle politieke partijen samen in ie der geval één belang voor ogen waar over geen spoor van meningsverschil bestaat: een zo hoog mogelijke op komst. In Zuidafrika zijn 28 miljoen zwarten van de stembus uitgesloten en bepaalt een minderheid aan blan ken opnieuw hoe voor een nieuwe pe riode het land zal worden geregeerd. Als ooit de verwerpelijke apartheid in zijn meest fundamentele vorm in het land zelf en aan de buitenwereld wordt uitgestald, dan is het wel op zo'n dag. De razernij daarover, die zich uit in fel le demonstraties en ongeregeldheden, is dan ook de zoveelste schreeuw uit Zuidafrika dat het zó echt niet langer kan. Iedereen die morgen in Neder land zijn stembiljet in de bus depo neert doet er verstandig aan zich de waarde van dat recht nog eens deksels goed te realiseren. vdM. (Advertentie) vandaag geen inschrijving Alle 54 inzittenden van een Brazi liaans vliegtuig, dat zondagavond van het radarscherm verdween boven het regenwoud van het Amazonege bied zijn veilig en wel teruggevonden, zo is maandag gemeld door de Brazi liaanse autoriteiten. De piloot van de Boeing 737-200 van de Braziliaanse maatschappij Vari meld de vlak voor de verdwijning via de ra dio dat hij een noodlanding ging ma ken en naar een stuk ontbost terrein in het woud zocht. Het toestel was bezig aan de laatste etappe van een lange binnenlandse vlucht naar Belem.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1