Auto-Poppe Walcheren Twee miljoen bejaarden Lubbers had moeite met deel van kabinetsbeleid CONTACTA '89 V D weigert De Duivelsverzen Bij Brilmij tijdelijk: twee Kinderbrillen halen en maar één betalen! l(fe«lliÉ)l Ultimatum aan omroep DRINKWATERPRIJS VERDUBBELT de PZC vandaag Prinses Anne en echtgenoot Mark Phillips gaan uit eikaar PR0FITEER HIERVAN Zorg om 'water voor nu en later' ^"PAAUWE INTERIEUR, GROTER DAN Zonnige perioden 232e jaargang no. 200 Vrijdag 1 september 1939 DAVERENDE UITVERKOOP VAN GEBRUIKTE AUTO'S Prijsverlaging van 1000,- tot 5000,- Gildeweg 22 - Vlissingen - telefoon 01184-19610 DELFT - De zorg voor gezonde en duurzame watersystemen gaat de Nederlander komende jaren veel geld kosten. Onder het motto 'Water voor nu en later' heeft het demissionaire kabi net donderdag de derde nota waterhuishouding gepresenteerd. De daarin voorgestelde plan nen en maatregelen kosten in de periode 1990-1994 zo'n miljard gulden per jaar. Huisarts Generaties Oosterschelde Waterverdragen Onvoldoende Ooievaar Stunt Aanbieding betreft kom- plete brillen t/m 9 sep- van deze bon. 1 Droog weer en naast wolkenvelden ook ruime perioden met zon. Matige noordelijke wind. Temperatuur 18 graden. VRIJDAG AVOND KOOP AVOND PROVINCIALE ZEEUWSE CQURA HILVERSUM (ANP) - De om- roepbonden hebben donderdag avond een ultimatum gesteld aan de omroepwerkgevers voor een nieuwe cao 1989. Als de om roepen vóór maandagavond 4 september 24.00 uur niet ingaan op de eisen van de bonden, wor den de volgende dag acties on dernomen. Dit heeft K. Koornstra van de Dienstenbond FNV donderdag avond meegedeeld na afloop van een ledenvergadering van vrij wel alle vakbonden bij de om roep. „Er is unaniem besloten het ultimatum te stellen en an ders dinsdag tot actie over te gaan", aldus Koornstra. Om de acties in de omroep voor te bereiden zijn intussen actieco mités samengesteld. Welke vorm de acties zullen aannemen wilde Koornstra niet zeggen. AMSTERDAM (ANP) Voorzitter van de Verzekeringsbank Hannie van Leeu wen (links) verwelkomde gisteren de twee miljoenste aow-er, mevrouw G.Steen huis-Mes uit Waalre. DEN HAAG (ANP) - Nederland telt met ingang van van daag twee miljoen bejaarden, die recht hebben op aow. De tweemiljoenste is mevrouw G.Steenhuis-Mes uit Waalre. Dat heeft bestuursvoorzitter Hannie van Leeuwen van de Sociale Verzekeringsbank donderdag tijdens een bijeen komst in Amsterdam bekendgemaakt. Elk van de 23 dis tricten van de bank, die de Algemene Ouderdomswet uit voert, was vertegenwoordigd door iemand die vandaag 65 wordt en dus aow krijgt. Het aantal bejaarden in ons land neemt snel toe. Om streeks de eeuwwisseling was 6 procent van onze bevolking ouder dan 65 jaar. In 1971 was dat percentage 10 en nu 13,5. De algemene ouderdomswet, een verplichte verzekering voor iedere ingezetene die daar dan ook premie voor moet betalen, trad op 1 januari 1957 in werking. Vanaf die datum konden 65-jarigen gaan „trekken van Drees", naar de geestelijk vader van de ouderdomswet, de socialistische leider en premier Willem Drees. Eind 1968 kregen een mil joen bejaarden aow. De aow verving de Noodwet Ouderdomsvoorziening uit 1947, bekend onder de naam „noodwet Drees". Op 2 januari 1957 was de heer Bakker uit Amsterdam de eerste die een aow-pensioen uit handen van minister Suur- hoff (sociale zaken) ontving. Er zouden er dat jaar nog 738.692 volgen. Een echtpaar kreeg 129 gulden, een alleen staande 71,50 per maand. Nu is dat 1592,48 respectievelijk 1103,19 per maand. De uitkeringslasten bedroegen in het eerste jaar van de aow 833.555 gulden. Over 1988 werd 24,6 miljard gulden be taald (bijna het dertigvoudige). Behalve door een reeks ver hogingen wordt de aow-last ook beïnvloed dodr het steeds ouder worden van mensen. Vorig jaar telde ons land ruim 440.000 aow-ers van 80 jaar of ouder. Voorts hebben vanaf 1 april 1985 vrouwen als gevolg van een EG-richtlijn recht op een zelfstandig aow-pensioen, ter grootte van de helft van de volledige uitkering. Halverwege de jaren tachtig is de vraag of de aow door de vergrijzing na 2010 (wanneer de na-oorlogse geboortegolf de pensioenleeftijd bereikt) nog wel betaalbaar zal zijn, vol op in discussie gekomen. Steeds minder actieven zullen dan premie moeten opbrengen om de aow-ers van dat mo ment een uitkering te garanderen. Na een advies van dr. W. Drees jr. (de zoon van de grondlegger) liet de regering weten dat er „vooralsnog geen reden bestaat aan te nemen dat de aow na 2010 in gevaar komt". Miljarden nodig voor gezond water (van een onzer verslaggevers) Gezinnen merken dat rechtstreeks door een verhoging van de verontreini gingsheffing, van nu gemiddeld 175 gulden naar 250 gulden in 1994. Ook een verhoging van de drinkwaterprijs is onontkoombaar. Een verdubbeling van de prijs per kubieke meter wordt niet uitgesloten geacht. In 1994 zal de industrie ongeveer 200 miljoen gulden moeten bijdragen aan de maatregelen. De investeringen die noodzakelijk zijn - onder meer aan zuiveringsinstalla ties en baggerwerkzaamheden - leve ren wel extra arbeidsplaatsen op. Naar verwachting 4000 tot 5000 in 1994. In de nota vormen het tegengaan van wa terverontreiniging en verdroging (door overmatige onttrekking van grondwater) hoofdpunten van beleid. Ook wordt concreet ingegaan op in richtingsmaatregelen, zoals milieu vriendelijke oevers en passages voor vis en oeverdieren. Voorop blijft staan de beveiliging tegen overstromingen. De nota is door drie ministers aan Eer ste en Tweede Kamer gestuurd: Smit- Kroes (verkeer en waterstaat), Nijpels (milieubeheer) en Braks (landbouw en visserij). Voor het eerst zijn waterhuis houding, waterbeheersing, waterkwa liteitsbeheer en grondwaterzorg in één beleidsnota gevat. Samenhangend waterbeheer, omdat de problemen niet los van elkaar op te lossen zijn. De nota geeft niet alleen aan wat op korte De huisarts wordt voor de par ticulier duurder. PAGINA 3 Het generatieconflict lijkt ver leden tijd. PAGINA 5 De bescherming van de Ooster schelde moet worden doorge zet. PAGINA 15 Smit verwacht nog dit jaar een akkoord met België over de waterverdragen. PAGINA 15 termijn moet gebeuren. Er zijn zoge naamde streefbeelden opgenomen, die aangeven hoe Nederland als water land er omstreeks 2020 uit moet zien. Bij het openbaar maken van de nota in Delft, liet minister Smit-Kroes over het toekomstbeeld geen enkele twijfel bestaan: „De verdroging stoppen, de duinen weer als opslagplaats voor drinkwater, weg met de groene soep in onze plassen en meren, sloten die een rijk gevulde dis vormen voor de ooie vaar, zeehond en bruinvis terug in het Deltagebied, verantwoord beheer van het grondwater en tegen het jaar 2000 de zalm terug in Rijn en Maas." De nota kan geen genade vinden in de ogen van de Stichting Natuur en Mi lieu en de waterleidingbedrijven. Na tuur en Milieu noemt de nota „vol strekt onvoldoende". Volgens de ver eniging van waterleidingbedrijven Vewin is het tempo waarin de aange kondigde maatregelen worden uitge voerd, veel te laag. Ook de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) heeft kritiek. De VNG vindt dat de no ta terecht stelt dat de rioleringen tot het gemeentelijk takenpakket beho ren. Zij heeft grote bezwaren tegen vergaande rijksbemoeienis hiermee. De Vewin is volgens woordvoerder J. Liefïering bevreesd dat de waterlei dingbedrijven voor hun winning „wor den verdreven van het grond- naar het oppervlaktewater". Dat is bij de huidi ge kwaliteit van het oppervlaktewater onacceptabel, zo stelt hij. Technisch is het gebruik van meer oppervlaktewa ter zeer wel mogelijk, maar de kosten zullen dan fors stijgen, aldus Lieffe- ring. De Stichting Natuur en Milieu laakt het feit dat in de nota nog geen bedrag is uitgetrokken voor het saneren van onderwatergifbelten. Volgens de stich ting is hier zeker 8 miljard voor nodig. HILVERSUM (ANP) - Kok en Lubbers kort voor aanvang van het verkiezingsdebat. LONDEN (AP) - De Brit se prinses Anne en haar echtgenoot Mark Phil lips gaan uit elkaar, zo heeft het koninklijk pa leis Buckingham Palace donderdag officieel be kend gemaakt. De 39-jarige Anne en haar een jaar oudere echtgenoot hebben er bijna 16 jaar huwelijk op zitten. Plannen voor een officiële echtscheiding zijn er niet, aldus de be kendmaking. Volgens het Britse pers bureau Press Associa tion had het echtpaar eerder dit jaar al beslo ten apart te gaan wonen. Koningin Elizabeth II respecteert deze beslis sing. Eerder had de vader van Phillips al laten weten dat de beide echtelieden hadden besloten ge scheiden te gaan leven. Mark en Anne hebben twee kinderen, Peter (11) en Zara (8). Zij blijven bij hun moeder. De twee echtelieden zul len wel bij elkaar in de buurt blijven wonen. An ne blijft wonen in Gat- combe Park, het land huis van de familie, ter wijl Phillips verhuist naar een drie kilometer verder gelegen huis op het landgoed. DEN HAAG (GPD) - CDA-lijsttrekker Lubbers heeft op onderdelen afstand genomen van het beleid dat zijn kabi netten de afgelopen jaren voerden. Lubbers deed dat gisteravond in een tv-debat waarin de kijker hem en de lijsttrekkers van PvdA en WD, Kok en Voorhoeve, vragen konden stellen. „Het kostte mij ook moeite op bepaal de punten", reageerde Lubbers op de stelling dat het kabinetsbeleid groe pen Nederlanders tot armoede heeft gedreven. De CDA-voorman zei „de ereplicht" op zich te nemen de wel vaart in de komende jaren zo aan te wenden dat de stelling van het CDA wordt waargemaakt, dat mensen boodschap aan elkaar moeten hebben. Naast de hernieuwde koppeling tus sen lonen en uitkeringen zei hij meer geld te willen steken in talrijke voor zieningen. Lubbers keerde zich tegen een algeme ne verhoging van minimumloon of mi nimumuitkeringen om individuele ar moede weg te nemen. „Dat kan nie mand op die manier", aldus Lubbers. De CDA'er gaf voorts toe dat enkele onderwijsmaatregelen de afgelopen jaren niet gelukkig waren. Die zullen de komende jaren teruggedraaid moe ten worden. Verdere ombuigingen in het onderwijs sloot Lubbers uit. Voor verpleegkundigen was Lubbers ook gul. Hij sprak over een verdere in- Advertentie Nieuwe deelnemers Fl&s&r\seer nu standruirnte Maak kennis met de grootste algeme ne vakbeurs van Zuid West Nederland. Contacta '89. de Bedrijven Contactdagen voor Zeeland, West Brabant en de Zuidhoilandse eilanden 5e succesjaar: 23 t/m25 oktober Stuur een folder met prijzen en inschrijfformulier naar Naam: Naam bedrijf Adres I Plaatsped I Te'efoon Organisatiebureau Deiooze s G-avenweg 44 2911CG Nieu*erkerx ad iJssei teieioon 01803 15588 De manier waarop Neder- 1 'land voortaan met wa ter omgaat bepaalt hoe in de toekomst de kwaliteit van het water zal zijn. Dat is de boodschap van de gisteren naar bui ten gebrachte derde nota waterhuis houding van het demissionaire kabi net, die de suggestieve titel 'Water voor nu en later' meekreeg. Zoals het in het verleden is gegaan kan het echt niet meer. Nederland heeft, opgeza deld ook met enorme stromen vuilim- port uit het buitenland, zijn opper vlaktewater, zijn grondwater en zijn waterbodems verslonsd. Om de toe stand van het water weer veiüg, ge zond en duurzaam te maken zal er aan maatregelen, aan voorschriften en aan zorg en beheer heel wat uit de hoek moeten worden gehaald. De met mi lieuzaken belaste ministers Nijpels, Smit-Kroes en Braks zijn op het ogen blik druk bezig hun politiek testament op te maken. Ze werken in ijltempo al lerlei nota's en structuurschema's de deur uit, die in ieder geval bedoeld zijn om de discussie aan de gang te houden over wat er in de praktijk aan de sane ring van het verloederde milieu moet worden gedaan. De jongste nota wa terhuishouding is in dit opzicht een zinnige bijdrage. Naast alle geruzie tussen de lijst trekkers-op-verkiezingspad over de vraag welke partij het nu het best met het milieu voor heeft (een mini- oorlog over cijfers vooral), doet de con crete inhoud van deze discussienota over Nederland waterland verfrissend aan. Er wordt in vastgesteld hoe be roerd de kwaliteit van de waterhuis houding in Nederland eraan toe is. Er wordt in aangegeven wat er nodig is om het water in al zijn verschijnings vormen afdoende te beschermen tegen bedreigende invloeden. En er wordt in ronde woorden en in vierkante bedra gen uiteengezet hoe een stapel oude, belastende erfenissen (vervuiling van het grondwater, vuile waterbodems, verdroging van de grond) kan worden opgeruimd. De nota omschrijft de doelstellingen helder en direct: de zalm terug in Rijn en Maas, de zeehon den weer in het Waddengebied. De sa menhang van beleid op het gebied van de waterhuishouding met beleid in de sfeer van ruimtelijke ordening, natuur en de rest van ons leefmilieu staat in het stuk voorop. Voor de korte termijn (tot 1995) en voor de verdere toekomst wordt een aanpak voorgesteld, die gro te inspanningen vergt en stevige finan ciële offers vraagt. Vanaf 1994 jaarlijks 1,2 miljard gulden. De tijd is voorbij dat gebruik, beheer en een goede kwa liteit van water in Nederland goed koop waren. Het is de verdienste van het gisteren aangeboden stuk dat deze waarheid niet langer wordt gecamou fleerd. komensverbetering na de dit jaar afge sloten cao waarin een loonstijging van 3 tot 4 procent zit. Voorts sprak hij over het beschikbaar stellen van extra middelen waardoor de personeels- groei in de gezondheidszorg van een naar twee procent per jaar kan. Op de vraag met wie hij na de verkie zingen een kabinet wil vormen zei Lub bers met alle partijen om tafel te willen gaan zitten. In onderhandelingen blijkt dan wel welke coalitie mogelijk is. Indien de WD de herstelde koppe ling tussen lonen en uitkeringen steunt zijn we een eind verder, aldus Lubbers. Als de PvdA afziet van las tenverzwaringen is dat „heel belang rijk", aldus de CDA'er. Voorhoeve zei dat zijn partij verder wil met het CDA, indien het verlies dat de peilingen aanwijzen, weet om te buigen. De liberalen willen met een aantal bewindslieden komen die hun mannetje staan, aldus Voorhoeve. Zo moet het WD-beleid in het kabinets beleid doorklinken. Kok vond het niet verstandig bij een combinatie met het CDA, D66 uit te sluiten, ook al bestaan er tussen zijn partij en de Democraten verschillen waar het gaat om onderwijs, gezond heidszorg en defensie. De brede bestuurlijke aanpak, die deze nota waterhuishouding pro pageert, vereist in de naaste toekomst ook een hechtere samenwerking tus sen alle overheden en organisaties, be last met de zorg en het beheer van de watersystemen in Nederland. Tot op zekere hoogte zijn daarmee in de voor bije jaren vorderingen gemaakt, maar veel waterbeheerders zijn nog al te vaak uitsluitend in hun eigen beperkte vijvertje bezig en niet gewend om over de schutting heen te kijken. Wil een grondige aanpak kans van slagen krij gen, dan zal de bestuurlijke versnippe ring op termijn plaats moeten maken voor betere samenwerking en overleg. Het integraal beleidsplan tussen de verschillende overheden voor kwali teit van het Westerscheldewater kan daarbij als voorbeeld dienen. Dat geldt ook in internationaal opzicht. Tussen Nederland en België ontbreekt een goed geregeld regelmatig overleg over de Schelde en de Maas. En dat is langzamerhand te gek voor woorden. De derde nota waterhuishouding is een tamelijk vergaande uitwerking van de doelstellingen van het Natio naal Milieubeleidsplan (NMP). In een komend regeerakkoord kunnen duide lijke afspraken over Nederlands water voor nu en later niet meer ontbreken. vdM. Advertentie Heeft de ooievaar een zesde zintuig? PAGINA 19 Paul Haarhuis stunt met winst tegen John McEnroe. PAGINA 23 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 7 Vrijdagbijlage: 9,10,11,12 en 13 Provincie: 15, 17, 18, 19 en 21 Sport: 23 en 25 AMSTERDAM (GPD) - De directies van Vroom Dreesmann en de Bijen korf hebben donderdag besloten de Nederlandse vertaling van de in Isla mitische kring omstreden roman De Duivelsverzen' van Salman Rushdie niet te verkopen. Dat gebeurde nadat de 'Volgelingen van de Revolutionai re Gerechtigheids Organisatie' giste ren in een brief aan het ANP dreigde met aanslagen bij V D. De tot nu toe onbekende organisatie schreef „zich genoodzaakt te voelen tot harde acties over te gaan". V D moet als voorbeeld dienen „om alle boekhandelaren te waarschuwen", al dus de brief. Binnen enkele dagen zou een vestiging van het warenhuiscon cern het doelwit zijn van harde aansla gen. De Volgelingen besloten hun brief met de dreigende woorden „Bloed zal vloeien om onze Heilige doel te vol brengen". V D liet weten dat de veiligheid van klanten en personeel voorop te stellen. De reeds in de filialen aanwezige ex emplaren zijn onmiddellijk aan uitge verij Veen teruggestuurd. Ook De Bijenkorf zal het boek niet ver kopen. Dit voorjaar weigerde het con cern al verkoop van de Engelse editie. „Sinds die tijd is ons standpunt onge wijzigd", aldus directeur verkoop J. Huisman. Uitgeverij Veen weigert ie der commentaar. Voorzitter J. van der Plas van de Ne derlandse Boekverkopersbond zegt dat de meeste boekhandels het boek vanaf vandaag gewoon zullen verko pen. „De NBB acht het onvoorstel baar dat onder dreigementen van welke zijde dan ook boeken niet in de verkoop worden gebracht". Niette min zegt Van der Plas begrip te heb- (Slot zie pagina 3 kolom 7) Advertentie ZOEK 'T ZATERDAG#* IN ZONNEMAIRE! MM k »De gratis tweede bril is bestemd voor hetzelfde kind dat ook de eerste (betaalde) bril gaat dragen. Het montuur van de bril die u wel betaalt, mag niet goedkoper zijn dan f100,-. De gratis bril is het sportieve, hier afgebeelde model "60", leverbaar in 5 kleuren en verschillende maten. Middelburg, Goes, Vlissingen, Terneuzen, In de gratis bril gaan normale, blanke glazen in dezelfde sterkte als in de eerste (betaalde) bril. Wilt u meer (anti-kras, ontspiegeld, enz.) dan geldt een toeslag. Geen andere kortingen te zelfder tijd. Voor beide brillen geldt de Brilmij Ravotgarantie van 1 jaar. Hulst Bergen op Zoom, Roosen daal. In de Gouden Gids vindt u de adressen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1