PZC Plan voor ontwikkeling Karolingische Burcht Middenschouwse fracties zien negatieve kant van recreatie Doek valt na 13 jaar voor jeugdsoos Scharendijke Nog dit jaar eerste fase dorpenplan Scharendijke DE NIEUWE NISSAN Micra de plezierige zeker- MICRA heid van 3 jaar lak- IMISSAN streek n t. HE NIEUfvE nt 18 COMMISSIE HAAMSTEDE INSTEMMEND KRITISCHE KANTTEKENINGEN Schelphoek OPKOMST WERD TE GERING RAAI) BLIJ MET SNELLE AANPAK Momumentendag in Mariekerke Beheerder nam afscheid van dorpshuis Tekening Avondvierdaagse Fietsster gewond bij aanrijding in Oostburg Fancy-fair DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1989 Ploegwedstrijden op Schouwen-Duiveland Stijgend bezoek Maritiem Museum in Zierikzee wie weet wat, er zoal t,e koop is, zal blij verrast zijn met de nieuwe Micra. De meest com- ÉjL*^ J |L plete auto in z'n klasse, die je alle ruimte geeft,, toch lekker compact is en zorgeloos rijplezier biedt. Vingerlicht stuur je 'm in 't kleinste parkeerplekje. De nieuwe Micra-lijn is voor zien van 'n pittige 1.2 liter 4 cilinder motor van 54 pk, die er voor zorgt dat je in rap tempo overal komt waar je wezen wilt. Zonder 'n moment, dorstig te worden. De 1.2 liter 5-bak bijvoorbeeld noteert 1 op 18,9 bij 90 km/h (ECE)*. Opvallend is de sportieve styling van de nieuwe Micra met volledig geïntegreerde bumpers, een nieuwe grille in de kleur van klapbaar, waardoor je bij de Micra over achterbankleuning, aërodynamische wiel- 'n bagageruimte van liefst 376 liter kimt, doppen èn een beklede bagageruimte met beschikken. Een verlichting. Overi- lull-flow ventilatie- gens geldt voor elke ikii**miyi systeem en een aanjager I met 4 snelheden zorgen er voor dat het onder alle. om- de carrosserie en 13 inch wielen. Het volledig standigheden behaaglijk toeven is in de garantie garantie, 6 jaar carrosserie- en 100.000 km of 3 jaar vernieuwde interieur van Nissan's jongste is Micra. Toppunt van luxe en comfort, vormt de garantie op hoofdcomponenten van aandrij- voorzien van luxe, met stof beklede, verstel- SLX met onder meer bumpers in de carros- ving en wielophanging. "lOO-OOOj bare fauteuils die optimaal steun bieden voor seriekleur, van binnenuit verstelbare buiten- Elke Micra voldoet aan de strengste emissie- 't. snelle bochtenwerk en op lange afstanden, spiegels, warmtewerend glas, achterruit- normen door toepassing van een geregelde Ook de hoofdsteunen zijn verstelbaar. Het wisser/sproeier, gescheiden neerklapbare 3-weg katalysator en elektronisch motor ma- unieke walkin mechanisme op de rechter nagement. En of je nu 'n automaat wilt, of voorstoel maakt het de instappende JKÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊm 11'een 5-bak, 3 of 5 deuren, zeker is: je achterpassagiers extra gemak kelijk. De achterbank leuning is neer Micra is altijd in voor 'n uitje! Hij staatbij de Nissan dealer vanaf HAAMSTEDE - Er komt een uitge werkt plan voor ontwikkeling van de Karolingische Burcht in Burgh. De gedachte ontwikkeling komt neer op een herinrichting van de burcht en een edukatieve en toeristisch/rekrea- tieve presentatie van de geschiedenis van het bouwwerk (museum, infor matiecentrum). De adviescommissie algemene en be stuurlijke zaken in de gemeente Wes- terschouwen verleende woensdag van harte goedkeuring aan het voornemen van het college van burgemeester en wethouders voor de planontwikkeling Karolingische Burcht, mede op advies van de Rijksdienst Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB), het bureau Archeo-Plan in te schakelen. Dat bu reau staat een commerciële aanpak van het project in Burgh voor, waarbij als uitgangspunt echter uitdrukkelijk voorop staat dat er geen aantasting van het archeologisch monument mag plaatsvinden. De kosten voor de plan ontwikkeling bedrag 22.000 gulden. Maar voor dat geld krijgt de gemeente dan tevens een begroting van wat later de realisering van het plan gaat kosten op tafel. CDA-commissielid J. W. Geleijnse hoopte dat de plannen inderdaad ver werkelijkt zullen kunnen worden. En zijn PvdA-collega G. J. W. van der Salm merkte het projekt aan als een welkome slecht-weervoorziening in Westerschouwen. „Een voorziening die bijzonder waardevol kan worden". WD-commissielid J. C. de Feiter was niet zonder zorgen over de te verwach ten ongetwijfeld zeer hoge kosten van uitvoering van de nu op de rails gezet te plannen. Voorzitter wethouder A. J. Padmos zegde hem met het oog daar op toe op voorhand al naar eventuele rijkssubsidiemogelijkheden te zullen informeren. De commissie had er verder geen be zwaar tegen dat burgemeester en wet houders gaan proberen uit de gemeen teraad een tijdelijke beheerscommis sie voor het Schelphoekgebied te for meren, een zogenoemde territoriale of funktioriele commissie, op grond van artikel 61 van de gemeentewet. Aanleiding een artikel 61-commissie in het leven te roepen is met name dat de aanvankelijk met het beheer belas te Stichting Schelphoek niet de goed keuring van gedeputeerde staten heeft verkregen. De beoogde territoriale commissie wordt voorshands geacht te funktioneren zolang nog geen defi nitieve overeenkomsten met Staats bosbeheer voor Schelphoek zijn afge sloten. Dat zal hopelijk nog komend najaar gebeuren, aldus wethouder Padmos. De commissie algemene en bestuurlij ke zaken in Westerschouwen schrok fors op van de als hoog aangemerkte prijzen voor drie door een plaatselijke kunstenaar aangeboden schilderijen. De aanbieding gaat voorlopig de ijs kast in, ook al omdat de commissiele den geen wezenlijk Schouwse elemen ten op of aan de kunstwerken konden onderkennen. Voorzitter Padmos gaf Van der Salm zijn zin, met de toezeg ging voor alle zekerheid toch nog maar een deskundige zijn mening over de schilderijen en de waarde ervan voor de gemeente te laten geven. De kun stenaar vraagt ongeveer 15.000 gulden voor de drie werken. Het jaarlijkse be drag dat de gemeente voor kunstaan kopen in petto heeft komt neer op niet meer dan 2.500 gulden. SCHARENDIJKE - Recreatie brengt niet alleen geld in het laatje, maar heeft ook zijn negatieve kanten en kan zelfs op den duur geld kosten. Tot die conclusie komen enkele fracties in de gemeenteraad van Middenschou- wen. Ze merken dat op in hun algeme ne beschouwingen voor het begro tingsjaar 1990. De CDA fractie heeft geconstateerd dat voor 1990 weer 50.000 gulden aan De deuren van het soosgebouw van Trace in Scharendijke zijn definitief geslo ten. SCHARENDIJKE - De gemeente Mid- denschouwen zal nog dit jaar een eer ste karwei aanpakken in het kader van het dorpenplan Scharendijke. Dit plan is nog maar pas vastgesteld en nu al komt het college van burge meester en wethouders van Midden- schouwen met een voorstel voor een stukje van de uitvoering. Dat is overi gens te danken aan het feit dat het mi nisterie van wvc onverwacht vlot met subsidie afkwam. Die snelheid leidde woensdagavond tot een zeer tevreden gemeenteraad van Middenschouwen. Zelfs de WD'er J. M. van Langeraad, die aanvankelijk wat twijfels had over het nut van de dorpenplannen, was positief. Woorden van die strekking liet ook de PvdA'er G. A. M. Cobussen horen. Het plan omvat de eerste fase van de reconstructie van het gebied Dorps- straat/Dijkstraat/Zwarte Plein/Baken. Het gaat om het vernieuwen van mati ge rioleringen en het oplossen van al lerlei problemen zoals stank- en gelui- MARIEKERKE - Vijf monumenten in de gemeente Mariekerke zijn tijdens de landelijke monumentendag op za terdag 9 september voor belangstel lenden geopend. Het gaat om de drie Nederlands Hervormde kerkgebou wen in Aagtekerke, Grijpskerke en Meliskerke en de twee korenmolens in Aagtekeke en Meliskerke De deelne mende gebouwen zijn te herkennen aan de speciale Open Monumenten- vlag De openingstijden zijn van 10.00 tot 17.00 uur en de toegang is gratis. BIGGEKERKE - Tijdens een feeste lijke vergadering heeft het bestuur van de Stichting Dorpshuis Biggeker- ke afscheid genomen van beheerder S. Corbijn. Namens het bestuur sprak wethouder A. Lampert, die memo reerde dat de heer Corbijn op 61-jari- ge leeftijd, wanneer anderen reeds lang in de vut zijn, een totaal nieuwe functie aanvaardde als beheerder. Nu moest hij echter afscheid nemen omdat hij de 65-jarige leeftijd heeft be reikt. Als dank kreeg de heer Corbijn een verrekijker. Verder spraken na mens de Oranjevereniging C. Besuij- en, namens tafeltennisvereniging Big Smash J. Meijer en namens de trim- club mevrouw Wijkhuis. Allen hadden lovende woorden voor de wijze waarop het echtpaar Corbijn zijn taak vervul de. De bestuursleden konden kennis maken met de nieuwe beheerster me vrouw Y. L. Hillebrand uit Koudeker- ke. In zijn dankwoord zei de heer Cor bijn dat hij vooral de gezelligheid en vriendschap van de gebruikers van het dorpshuis zal missen. doverlast van gemotoriseerd verkeer, verkeersonveilige situaties, gebrekki ge en onvoldoende parkeersituaties voor vrachtwagens, het ontbreken van trottoirs, slechte bestratingen en het ontbreken van groenvoorzieningen. Het ministerie draagt hier 70.000 gul den aan bij. De heer Cobussen vestigde nog wel de aandacht op het feit dat binnen afzien bare tijd de straten weer open moeten voor de aanleg van kabeltelevisie. Hij vroeg zich af of dat werk niet gecombi neerd kan worden. Wethouder W. G. Renden (pvda) antwoordde dat dat in de eerste fase niet zal gaan, maar wel licht in de tweede fase van het werk. De gemeenteraad besloot verder woensdagavond om een overeen komst aan te gaan met de heer L. Elen- baas in verband met een wijziging van een bestemmingsplan. Dat is weer nodig om de uitbreiding van de camping van de heer Elenbaas te Elle- meet mogelijk te maken. Mevrouw P. W. Berrevoets-Ringelberg (cda) vond de tekening die bij het plan was ge voegd nogal 'krampachtig' van opzet. Als dat nu de door de gemeente gewenste kwaliteitsverbetering is dan kan het CDA daar niet erg geluk kig mee zijn. De gemeente moet juist van deze eerste aanvraag naar aanlei ding van de recreatienota van Mid denschouwen een voorbeeld voor eventuele andere aanvragers maken, zo luidde haar mening. Wethouder L. C. Hart (wd) merkte op dat de tekening beschouwd moet wor den als een indicatie voor het uiteinde lijke plan. Dat zal, als het ontwerp-be- stemmingsplan gereed is, tot in de de tails opnieuw aan de gemeenteraad voorgelegd worden. Die uitleg over tuigde mevrouw Berrevoets maar te- nauwemood. Ze heeft dan ook het voornemen het definitieve plan nog eens kritisch te bekijken, zo viel uit haar woorden af te leiden. SCHARENDIJKE - Jeugdsoos Trace in Scharendijke heeft de deuren defi nitief gesloten. Het geringe aantal be zoekers in de weekeinden is de aanlei ding tot deze maatregel. Verder hangt een aangekondigde belastingaanslag van bijna 7000 gulden als een zwaard van Damocles boven de soos. Het be stuur ziet nog wel, misschien met wat pijn en moeite, kans om aan de lopen de financiële verplichtingen te vol doen, maar perspectief voor de toe komst is er niet meer. De soos in Scha rendijke bestond ruim 13 jaar. Om enigszins rendabel te kunnen draaien zijn per soosavond ongeveer 40 tot 50 bezoekers nodig. Er kwamen er echter de laatste tijd maar 15 tot 20. Er waren ook geen vooruitzichten dat dat aantal op zou lopen. Weliswaar heeft de soos dit jaar twee succesvolle activiteiten achter de rug, het motor treffen van MC Koeievaag en het bluesfestival, maar nu staat weer de lange winter voor de deur met alleen maar de soosavonden in het weekein de. In overleg met J. Elenbaas van de stichting Jeugd Schouwen-Duiveland worden momenteel de formele ver plichtingen afgewerkt. Zo moet de ver- ZIERIKZEE - Op een perceel aan de Beddewaardsedijk nabij Zierikzee wordt zaterdag 9 september de regio nale ploegwedstrijd voor agrariërs ge houden. Naar verwachting doen onge veer 15 tot 20 ploegers mee. De wed strijden beginnen om 12.30 uur. De winnaar komt volgend jaar uit in de provinciale wedstrijd. De winnaars van vorig jaar verschijnen zaterdag 2 september bij de provinciale wedstrij den in Wilhelminadorp. eniging officieel worden opgeheven. Verder moeten afspraken met de ge meente gemaakt worden over de over dracht van het gebouw. Dat is eigen dom van de gemeente en wordt ver huurd aan de jeugdsoos. Wethouder W. G. Renden van de ge- WEMELDINGE - Het Wandelcomité Wemeldinge houdt van maandag tot en met vrijdag voor de tweede maal in successie de avondwandelvierdaagse. De afstanden zijn vijf en tien kilome ter. Het startbureau is gevestigd in de christelijke basisschool De Hoek steen. Vooraf inschrijven is alleen mor gen, vrijdag 1 september, mogelijk van 19 tot 21 uur in het startbureau. De offi ciële start is maandag vanaf 18.15 uur. OOSTBURG - De 69-jarige fietsster A. I. uit Sint-Margriete is bij een aanrij ding op de splitsing Bakkersdam- Sophiaweg in Oostburg woensdag middag omstreeks vijf uur gewond geraakt. Ze werd met een hoofdwond en een hersenschudding per ambulan ce overgebracht naar het Sint Anto- niusziekenhuis in Oostburg. Mevrouw I. reed over de Bakkersdam in de richting van Oostburg. Plotse ling sloeg ze linksaf de Sophiaweg in. Uit tegenovergestelde richting kwam de personenauto, bestuurd door J. P. E. uit Aardenburg. Hij probeerde door te remmen de vrouw nog te ontwijken, maar slaagde daar niet in. De fietsster kwam ten val. meente Middenschouwen vindt het jammer dat de 13 jaar oude soos zijn deuren moet sluiten. Weliswaar moest de gemeente nogal eens aandringen op het voldoen van de financiële verplich tingen, zo geeft hij aan, maar aan de andere kant was de gemeenteraad ook steeds weer bereid de soos daadwerke lijk te helpen: „De soos is opgericht voor de bloeitijd van de disco's, toen was er een duidelijke behoefte. Maar nu is dat anders. Ook een nieuw be stuur dat anderhalfjaar lang zijn best heeft gedaan de zaak overeind te hou den, ziet er geen brood meer in". Zaterdag kwamen de leden van de soos, de opkomst was ongeveer 25 per sonen, voor het laatst bijeen. De deu ren van het gebouwtje blijven voor goed dicht. Wel wordt overwogen om de succesvolle activiteiten uit het pro gramma onder een andere paraplu toch jaarlijks te organiseren. Maar dat moet nog nader uitgewerkt worden. ZIERIKZEE - Het Maritiem Museum in Zierikzee wordt dit jaar tot nu toe wat beter bezocht dan in 1988. Dit wordt mede veroorzaakt door de proef-openstelling op zondag. Afgelopen zondag werd de 15.000ste bezoeker genoteerd. De 10.000ste be zoeker diende zich begin augustus aan, waaruit blijkt dat er deze maand in ongeveer drie weken tijd ruim 5.000 bezoekers in het museum verschenen. Ruim negen procent van het totale aantal bezoekers maakte van de gele genheid gebruik het Maritiem Mu seum op een zondag te bekijken. Het museum is nog tot 1 oktober dagelijks open van 10.00 tot 17.00 uur, op zondag van 12.00 tot 17.00 uur. de recreatie zal worden besteed. Deze fractie heeft er moeite mee dat als maar geld in de begroting wordt opge nomen om in de recreatie te stoppen. „We vragen ons af of de weegschaal niet naar de verkeerde kant uitslaat, namelijk geven we niet meer uit dan dat er binnenkomt via de toeristenbe lasting?". Ook de PvdA is niet gelukkig met de huidige ontwikkelingen. Evenals vorig jaar stelt deze fractie voor de toeristen belasting te verhogen naar 60 cent. „De PvdA is en blijft uitdrukkelijk van mening dat ook de toerist gelijkelijk moet bijdragen in de lastenstijging van de gemeente". Daar wordt aan toegevoegd dat verschillende bedrij ven beter zullen worden van de uitvoe ring van de recratienota van de ge meente. De PvdA vindt het dan ook niet onredelijk dat die bedrijven mee betalen aan de uitvoering van de re creatienota. De SGP/RPF-fractie spreekt in de al gemene beschouwing de hoop uit dat het bedrag van 50.000 gulden ten dien ste komt van de kwaliteit van het hui dige recreatiebestand en niet gebruikt zal worden voor uitbreiding van de re creatie. „We weten drommels goed dat de recreatie onze gemeente en inwo ners geen windeieren legt, maar dat het gouden eieren zullen worden, dachten we, dat dat wel vergeten mag worden", aldus de SGP/RPF. Ook de VVD is geconfronteerd met overlast die voortkomt uit de recrea tie. Zo stelt deze fractie vragen over de toegankelijkheid van de jachtha ven en de oude haven voor hulpverle ningsdiensten, zoals brandweer, am bulance, politie en dokter: „Het par keren zowel in de jachthaven als op de oude haven neemt onrustbarende vormen aan, zodanig dat het in ver band met de veiligheid onaanvaard baar wordt. Het is in het seizoen voor de hulpverleningsdiensten ondoen lijk om door de schare auto's en trai lers heen te komen". Het CDA wil verder voorkomen dat de bewoners van Middenschouwen via de gemeentelijke begroting jaarlijks meer bijdragen aan het onderhoud van de jachthaven Kloostemol dan de gebruikers van die haven. Daarom wordt het college van burgemeester en wethouders gevraagd daar iets aan te doen. In de algemene beschouwing van de SGP/RPF-fractie wordt voorts kritiek geuit op de gang van zaken bij het kamperen bij de boer. Volgens deze fractie zijn er in de gemeente mensen die de regels aan hun laars lappen en 'overkomen als personen die het ge meentelijk regeren als een lachertje zien'. Daar wordt wel aan toegevoegd dat de gemeente het wellicht ook wat te ver heeft laten komen. „Maar als een ondernemer glashard staat te liegen, gaat dat er bij ons niet in", aldus de SGP/RPF. MIDDELBURG - Een fancy fair, met onder meer een rommelmarkt, een Molukse band, een play-backshow, een optreden van het korps Johan Fri- so en een Molukse band, vormt zater dag 9 september het klapstuk van een actie waarmee de openbare basis school De Oosterburch in Dauwen- daele geld heeft ingezameld voor de aanschaf van een computernetwerk. De school heeft met ingang van het nieuwe schoolseizoen de beschikking over een ECO-netwerk met elf compu ters, compleet met disc-drive en prin ter. Het geld hiervoor werd bijeenge bracht door onder meer een loterij en door steun van verschillende grote be drijven op Walcheren en Zuid-Beve land en middenstanders uit Middel burg en omstreken. Tijdens de fancy- fair verricht wethouder van onderwijs mevrouw Smitskamp om 13.00 uur de trekking van de loterij. Het evenement begint 10.00 uur bij en in de school aan de Hooge Meestraat. lillik- '-xtlllPtP II X _L XJ KM OF 3 JAAR GARANTIE OP HOOFDCOMPO NENTEN VAN AANDRIJVING EN WIELOPHANGING JE BLIJFT ERIN RIJDEN. Prijs incl. BTW', exd, afleveringskosten '1 pp 12,5(120 km/h), 1 op 14,3 (stad). Wijzigingen voorbehouden. Ook voor fleelsales en leasing. Nissan is ook de maker van de Sunny, Bluebird, Prairie, Laurel, Maxima, Silvia, 200 SX, 300 ZX, Terrano, King Cab, Patrol, Vanette, Urvan en Cabstar. Goes, Automobielbedrijf Van der Vliet Goes B.V, Klein Frankrijk 23, tel. 01100-28751. Heerle, (Gem. Wouw), Bartels Autobedrijf' B.V, Herelsestraat 170, tel. 01658-3551. Hulst, Autobedrijf A. Biesbroeck, Kleine Bagijnestraat 25, tel. 01140-12600/12275. Middelburg, Auto Walcheren Dijkwel B.V, Veerseweg 104, tel. 01180-38880. Nieuwerkerk, Autobedrijf van Dijke en Zn. CV, Kerk ring 37, tel. 01114-1364. Oostburg, Garage Adriaansen, Baljuw Velterswegl, tel. 01170-2679. Oud-Gastel, AutobedrijfVanEüten-MoerlandB.V. (servicebedrijf), Roosendaalsebaan31, tel, 01651-1991. Philippine, AutobedrijfL. A. Segers (servicebedrijf), Philipsplein3, tel. 01159-1348. Poortvliet, Automobielbedrijf J. de Graaf B.V., Paasdijkweg 9, tel. 01662-2433. Sluiskil, Automobielbedrijf Moret B.V. (fil.), Pierssenspolderstraat 25, tel. 01157-2710. Temeuzen, Automobielbedrijf Moret BV, Energiestraat 10, tel. 01150-12612. Waarde, Autobedrijf Van der Vliet B.V (fil.), Julianastraat 2D, tel. 01134-1769.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 32