PZC laar geëist in fraudezaak De Kraaijert Afzien van taxi na drankgebruik ieidt tot ernstig ongeluk Asielzoekers kort op vakantie in Bruinisse Naam van Honoré Colsen op arduinsteen Sluiskil Jongeren slecht voorbereid op 1990-maatregel Dienstverlening en gevangenisstraf voor 'bevrijding' nichtje 3^ provincie ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1989 1 9 Tien maanden voor reeks inbraken EX-DIRECTEUR VOOR RECHTBANK Niet misdadig MET SLOK OP ACHTER STUUR WENS OVERLEDEN 'VOORVECHTER' IN VERVULLING STUDIEDAG IN VLISSINGEN Deskundigen Drugs Goudvissen EEN FlETSidlBL tolABUKJB... T£é£N eEfi/ BXUê, omr y/JPAN FmN ÓOEP KuMEN?t£N Hoeven sewrigz porea?/ Uitgifte van Ibediijfegrond licht gedaald ld JjAE.N/1 MIDDELBURG - Tegen de voormalig directeur van het katho lieke bejaardenhuis De Kraaijert in Lewedorp, A.T. van W (59), is vrijdag voor de Middelburgse rechtbank een jaar gevange nisstraf wegens fraude geëist. „Een directeur van een bejaar denhuis heeft een vertouwenspositie. Van W. heeft dat ver trouwen op bijzonder grove wijze geschonden," vond officier van justitie mr C. van Ginkel. Vooral het gegeven dat Van W. geld inpikte van zieke bewoners voor wie hij de zaken behar tigde, wekte de afschuw van de officier. „Dat is iets waar je door geschokt raakt," zei hij. De voormalig directeur van Huize De Kraaijert werd eind vorig jaar betrapt jna een uitgebreide accountantscon trole van de administratie. Hij werd op .staande voet ontslagen. Van W. bleek 'sinds zijn benoeming eind 1979 min stens 80.657 gulden te hebben verduis terd. Het stichtingsbestuur maakte hij door gerommel met rekeningen en af drachten 51.882,42 gulden afhandig. De rest drukte hij achterover van ou deren voor wie hij de financiën beheer de. Ook nam hij geld weg uit potjes, be doeld voor ontspanning van bewoners en personeel en 'ontfermde' hij zich over collectegelden van de mis. Van W. verklaarde zijn verduisterings praktijken te zijn begonnen omdat hij in financiële moeilijkheden was geko men, nadat hij zijn baan in een zieken huis had verwisseld voor het directeur schap van het bejaardentehuis. Hij verdiende daar per maand enkele hon derden guldens minder. De fraude be- gon met het achterhouden van gelden van de opbrengst van de winkel van het tehuis. De directeur had financieel binnen de organisatie veel bevoegdhe den. Door steeds het ene gat met het andere te dichten wist Van W. jaren lang ontdekking te voorkomen. In totaal had hij in de loop der jaren ruim 117.000 gulden laten verdwijnen, maar daar betaalde hij weer 37.000 van terug. De ex-directeur sloot op den duur leningen af om de 'kas' weer aan te zuiveren en de bedragen liepen steeds verder op. Hij verkocht zijn tweede huis en besteedde ook de op brengst van een staatslot aan het op vullen van gaten. Van W. zei deson danks tijdens de zitting 'geschrokken' te zijn van het eindbedrag van zijn fraude, dat de politie hem uiteindelijk voor de neus hield. Hij verklaarde het geld beslist niet voor een verslaving te hebben weggenomen, maar alleen om zijn gezin te kunnen onderhouden. Rechter mr R. Fibbe wilde weten of Van W. zich er wel van bewust was ge- DEN HAAG (ANP) - In 1988 is de uit gifte van bedrijfsterreinen in Zeeland en Noord-Brabant enigszins gedaald. Dit blijkt uit een inventarisatie die minister De Korte (economische za ken) naar het parlement heeft ge stuurd. In het hele land werd vorig jaar 1.173 hectare aan bedrijfsgrond uitgegeven. Dit is 182 hectare meer dan in 1987. Eind vorig jaar was de totale voorraad bedrijfsterrein die direct kon worden uitgegeven 8.006 hectare, 156 hectare minder dan het jaar daarvoor. Daar naast was er nog ruim 6.000 hectare be drijfsterrein dat niet direct kon wor den uitgegeven. Vooral in Zuid- en Noord-Holland en Limburg is de uitgifte van bedrijfster reinen in '88 toegenomen. Voor Noord-Brabant is de daling niet onver wacht. omdat in 1987 in één keer 100 hectare aan het Bergen op Zoomse be drijf General Electric Plastics werd uitgegeven. weest, dat hij ook ten opzichte van de bewoners heel duidelijk een vertrou wenspositie had. Van W.: „Daar was ik mij volledig van bewust, maar ik was bang voor ontdekking." Van W. werd vier maal het afhandig maken van geld van inmiddels overleden bewoners ten laste gelegd. In drie van de gevallen ging het om dementerende ouderen, voor wie hij de zaken regelde. Hij gaf ze geleidelijk aan minder zakgeld. Het vierde geval betrof een persoon die plotseling door een hersenbloeding werd getroffen. Van W. kreeg een kistje met 6000 gulden overhandigd, dat op de kamer van de patiënt werd gevon den. Het geld was bestemd voor diens begrafenis. De voormalig directeur nam de helft van het bedrag weg. De officier van justitie merkte op dat er in Van W's bezit verder ook portomonees met kleinere bedragen werden aange troffen. Advocaat mr D. Olie hield de recht bank voor dat er aanvankelijk geen misdadig opzet in het spel was ge weest. „Het ging geleidelijk en geruis loos en Van W. dacht nog heel lang dat hij de gaten wel kon dichten. Zo ging het van kwaad tot erger," zei hij. De raadsman wees erop dat in het gezin van Van W. stelselmatig meer werd uitgegeven dan er binnenkwam. Mr Olie schetste voor de rechtbank de omstandigheden waarbinnen Van W. zijn kansen had gehad. In het tehuis gingen teveel mensen over financiële zaken zonder dat er verantwoording werd afgelegd, was zijn conclusie. „Pas toen er een full-time administrateur werd aangesteld, kwam er wat lijn in het geheel." Hij opperde dat het be stuur toch mogelijk wel al eerder iets van onraad had geroken, omdat een toenmalige administrateur Van W. een lening aanbood. De officier van justitie merkte op dat een directeur in een or ganisatie nu eenmaal een vertrou wenspositie heeft en dat men niet alle in- en uitgaande posten regelmatig door een accountant kan laten nakij ken. Mr Olie wilde de straf van zijn cliënt graag omgezet zien in dienstverle ning. Gevangenisstraf zou geen enkel ander doel dienen dan vergelding en bovendien zeer negatief uitwerken voor het gezin en de psyche van de verdachte. Een specifiek 'confronte rend dienstverleningsproject' zou voor de voormalig directeur veel zin niger zijn, vond de advocaat. De officier van jusitie zei zich heftig te zullen verzetten tegen dienstverlening en gevangenisstraf te zullen blijven ei sen vanwege de ernst van de feiten: „Deze zaak heeft verschrikkelijk veel onrust teweeg gebracht onder de be woners van het tehuis, hun familie, het personeel en het bestuur." Van W. gebruikte zijn recht op het laat ste woord in de zitting, om zijn spijt uit te spreken over wat hij had gedaan en om nog eens te benadrukken dat hij het geld alleen had gebruikt ten gun ste van zijn gezin. De rechtbank doet over veertien da gen uitstel. MIDDELBURG - A.B. (42) uit Kapelle had eigenlijk een taxi willen bellen toen ze in maart vorig jaar na een ge zellige avond met een slok op vanuit Domburg naar huis moest. Omdat ze daar een uur op zou moeten wachten, besloot ze toch maar zelf achter het stuur te kruipen. Het gevolg was een ernstig verkeersongeluk op de West- kapelseweg bij Zoutelande, waarbij de bestuurster van een andere auto zwaar gewond raakte. B. was met haar auto in een bocht te ver naar links gegaan. De vrouw stond vrijdag voor de Mid delburgse rechtbank. Zij ziet nog een schadeclaim van 75.000 gulden tege moet van de verzekeringsmaatschap pij van het slachtoffer. Ze heeft de afge lopen maanden ook psychisch zwaar onder het gebeurde geleden. Officier van justitie mr C. van Ginkel eiste een gevangenisstraf van acht weken voor waardelijk met een proeftijd van twee iaar en onder de voorwaarde dat B. binnen zes maanden 80 uur dienstver lening vervult. Hij eiste verder een jaar ontzegging van de rijbevoegheid waar van drie maanden voorwaardelijk met de bijzondere voorwaarde dat B. een alcohol- en verkeercursus volgt. D. de B. (50) uit Hoek stond voor de rechtbank voor het veroorzaken van een ongeval in augustus vorig jaar op de Rijksweg 252 in Terneuzen. Hij wil de de auto van zijn zoon, die in de berm stond, met zijn auto wegslepen. Vol gens getuigen reed hij daarbij de weg op terwijl er een andere auto naderde. Volgens De B. zelf stond hij, met zijn twee linkerwielen op de witte streep van de weg, te wachten tot de auto was gepasseerd. Er volgende een botsing tussen beide wagens, waarbij een pas- sagiere uit de achteropkomende auto gewond raakte. Aanvankelijk had De B. tegenover de politie verklaard dat hij reed, tijdens de zitting trok hij die verklaring echter in. De officier van justitie hechtte wei nig waarde aan zijn woorden en wees hem erop dat, hoewel hij zichzelf niet schuldig had gevoeld aan het ongeval, hij toch wel eens contact met het slachtoffer had kunnen opnemen. Hij eiste een boete van 3000 gulden en een jaar ontzegging van de rijbevoegd heid. De 35-jarige T.M.P. uit Axel reed vorig jaar juni met zijn motor met een le vensgevaarlijke vaart over de Zuidsin gel in zijn woonplaats. Hij haalde daar bij in een bocht links in en reed vervol gens een overstekende voetganger aan. Het slachtoffer liep een hersen schudding en een gecompliceerde beenbreuk op. Tegen P., die tijdens de zitting verstek liet gaan, werd vier we ken gevangenisstraf en 18 maanden ontzegging van de rijbevoegdheid geëist. De rechtbank doet over twee weken uitspraak in de drie zaken. Een groepje asielzoekers op vakantie in de jeugdherberg van Bruinisse. BRUINISSE - Ongeveer 75 asielzoe kers en vluchtelingen uit acht lan delijke opvangcentra brengen een driedaagse vakantie door in jeugd herberg Stoofpolder in Bruinisse. Vrijdagmorgen begon het vakan tieweekeinde, dat wordt georgani seerd door de werkgroep vluchte lingenwerk Lelden en de werk groep asielzoekers Bruinisse. Het merendeel van de mensen is afkom stig uit Etiopië, Eritrea, Roemenië, Iran, Irak en Syrië. De werkgroep Leiden organiseert al een aantal jaren dagtrips en week einden voor de asielzoekers en vluchtelingen die in de grote op vangcentra verblijven, vertelde Lies van der Srnan. koördinator van het vluchtelingenwerk in de universi teitsstad. Meestal gebeurt dat in nauwe samenwerking met de her vormde diaconie in Leiden en de kerken in plaatsen waar, zoals in Bruinisse, gelegenheid is een week einde door te brengen. Volgens mevrouw Van der Sman gaat het om zeer armlastige groe pen. „Voortdurende onzekerheid over de vraag of ze uiteindelijk wel of niet in Nederland mogen blijven leidt vaak tot grote spanningen. Enige afleiding is dan óok hard no dig is. Een paar dagen eruit is vaak het enige dat de mensen hebben. Het bevordert met name de onder linge kontakten. Erg belangrijk, want de meesten voelen zich een zaam." Onder het gezelschap dat in de loop van zondag weer uit Bruinisse ver trekt bevindt zich een nog maar pas in Nederland aangekomen Syrische vrouw met vijf kinderen. „Een rede lijke kans om in Nederland te mogen blijven maken de laatste tijd met name Iraniërs en Ethiopiers. Onge veer tachtig procent van de aanvra gen van asielzoekers uit andere lan den wordt echter afgewezen," aldus de koördinator vluchtelingenwerk Leiden. Bij mooi weer krijgen de asielzoe kers en hun begeleiders, vrijwilli gers van de werkgroep Leiden en uit Bruinisse, vandaag - zaterdag - een vaartocht met een Bruse mosselkot- ter aangeboden. Verder staat een rondrit in de omgeving op het pro gramma, en - voor zondag - een be zoekje aan de stormvloedkering. Burgemeester C. Ockeloen onthult in Slusikil de originele naamplaat van de Minister Leliebrug boven de arduin steen, ivaarop nu ook de naam van Honoré Colsen prijkt. SLUISKIL - „Als ik ooit dood zijn, moen jullie zurgen da mijn noam op dienen arduin komt," zei Sluiskille- naar Honoré Colsen jaren geleden tegen mensen in zijn directe omgeving. Een paar jaar geleden overleed Col sen, 94 jaar oud. Hij was slager, veekoopman, raadslid en voorvechter van alles wat Sluiskil en Zeeuwsch- Vlaanderen ten goede kwam. Voorvechter ook van 'vrije veren*. En vrijdagavond ging z'n wens in vervul ling. Z'n familieleden onthulden op het minister Lely- plein 'zijn naam', bijgebeiteld op het stuk steen, ooit afkomstig uit de gesloopte Lelybrug die Sluiskil -Oost en -West met elkaar verbond. Nazaten Willy en Hubert Colsen kweten zich van die taak. Op 'dienen arduin' staan de namen van minister Lely, S. Lammens, G. Kooman en T. Vermont. Aange vuld met die van Honoré Colsen, ooit weieens 'de burge meester van Sluiskil' genoemd. Burgemeester C. Ockeloen van Terneuzen onthulde te gelijkertijd de originele naamplaat van de vroegere draaibrug. Een metalen plaat van tachtig kilo, die ooit in het klooster tussen het oud papier van 'Ko' werd op geborgen. Sluiskillenaar Walter Goethals leidde de korte plechtig heid in. Burgemeester. Ockeloen vertelde de vele tien tallen Sluiskillenaren, die het allemaal meemaakten, dat hij hele goeie herinneringen had overgehouden aan de gesprekken met 'ouwe vriend Colsen'. „Hij kwam vaak op het stadhuis. En dan was-ie lang niet makke lijk. Tegen de receptioniste zei hij dan kortaf: 'Ik mot de burgemeester hebben; is-ie er of is-ie er niet'. En als de burgemeester er was dan hield niemand hem tegen. Dan kwam hij praten, de belangen van Sluiskil verdedi gen, van de kinderen van Sluiskil vooral ook." Burgemeester Ockeloen, die zondagmiddag zelf af scheid neemt van de bewoners van het kanaaldorp, verzekerde dat hij een geweldig respect had voor 'die zelfbewuste man'. W. Colsen sprak namens de familie een dankwoord. Hij wenste de Sluiskillenaren trou wens sterkte in de strijd voor het behoud van de leef baarheid. Adrie van Harn, die ruim 20 jaar geleden samen met Col sen het initiatief nam tot de plaatsing van 'den arduin': „Colsen was zeer bijzonder en ontiegelijk eigenwijs." Hij stak de dorpelingen ook een hart onder de riem. „Het dorp sterft niet met het verdwijnen van gebouwen; het sterft als er geen mensen meer zijn die zich inzetten voor dat dorp." Daarna speelde de fanfare het Sluuskilse volkslied. En dat werd uitbundig meegezongen. De onthulling greep plaats op de tweede dag van de tra ditionele Gildefeesten. De ouderen (ouderenmiddag) en de schooljeugd (kinderspelen) stonden centraal. De kin derspelen werden gewonnen door de kinderen van De Vrije Vlucht. Tweede werd de Sint Antonius-school, derde Oranje-Nassau. De wisselbeker ging dus over van Oranje-Nassau naar De Vrije Vlucht. Vrijdagavond trad in de grote tent op Groenoord de Yankee Doodle Session op. De middenstand presen teerde zich middels de jaarlijkse Kombi-beurs. Het feest duurt nog tot en met zondag. VLISSINGEN - De Zeeuwse Vrou wenraad, de Stichting Vrouwene mancipatie Zeeland en de Zeeuwse Organisatie tot Ondersteuning van het Sociaal-Kultureel Werk (ZOOS) houden woensdag 20 september een studiedag over 'Gemeenten en jonge ren na 1990'. Aan de orde komen de kansen voor beleid op het gebied van zorgzelfstandigheid en sociaal-econo mische zelfstandigheid. De studiedag in het Vlissingse hotel Britannia wordt mede gesteund door de Vereniging van Zeeuwse Gemeen ten. De zogenaamde 1990-maatregel is een uitwerking van het Beleidsplan Eman cipatie van de rijksoverheid uit 1985. Volgens deze maatregel wordt ieder een die in 1990 of later achttien jaar is, geacht economisch zelfstandig te zijn. Dit houdt concreet in dat speciale kostwinnerstoeslagen in het sociale zekerheidsstelsel wegvallen. Aanslui tend daarop is er sprake van een solli citatieplicht voor de afhankelijke partner. Van een individueel uitkeringsrecht voor deze partner en van flankerend beleid is nog geen sprake, constateren de organisatoren van de studiedag. Zij menen dan ook dat de 1990-generatie 'niet of nauwelijks' is voorbereid op de 'verstrekkende gevolgen' van het be leid dat de regering voorstaat. Eind 1988 heeft het rijk zijn beleids plannen voor de 1990-generatie, en dan vooral de meisjes, aangeboden aan de Tweede Kamer onder de titel De maatschappelijke positie van meisjes en jonge vrouwen. Op 17 mei ging de landelijke voorlichtingscam pagne van start. De studiedag is voor al bedoeld om gemeentelijke beleids makers te informeren en te stimuleren zodat men 'in de eigen gemeente con creet aan de slag gaat met dit beleid'. „Gemeenten kunnen een belangrijke rol spelen door een duidelijk, op deze generatie gericht beleid te ontwikke len", volgens de initiatiefnemers. De studiedag, die duurt van 10.00 tot 16.00 uur, wordt geopend door wet houder J. de Vries van Oostburg. Na een inleiding door gedeputeerde me vrouw E. Maris-Koster gaan verschil lende andere deskundigen in op de uitwerking van het beleid voor meis jes en jonge vrouwen op landelijk en gemeentelijk niveau. Ook het Zeeuw se voorbeeldproject in het kader van de 1990-maatregel in de gemeente Vlissingen - toegespitst op onderwijs en vrije tijd - komt uitvoerig aan de orde. Mevrouw R. Teeuwsen, lid van de Emancipatiecommissie en de heer C. de Keyzer, wethouder van onderwijs in Vlissingen, houden er inleidingen over. Voorts wordt aan het Vlissingse voor- beeldproject aandacht besteed in één van de vier workshops die vanaf 14.00 uur op het programma staan. De deel nemers aan de workshops nemen praktijkervaringen onder de loep die in de gemeenten Vlissingen, Gelder- malsen, Utrecht en Den Haag zijn op gedaan. De dag wordt besloten met een samen vattende inleiding door burgemeester E. J. Hoogendijk-van Duijn van Kort- gene. MIDDELBURG - De gebroeders K. uit Middelburg en Amsterdam gingen vo rig jaar december met nog een aantal andere mannelijke familieleden in Vlissingen op zoek naar een 'ont voerd' nichtje. Toen de familie haar met haar vriend in de auto zag rijden, werd het voertuig onmiddelijk klem gereden. Tijdens een wilde 'bevrij dingsactie' liep de vriend klappen op met een honkbalknuppel en een tafel poot en ook zijn auto werd niet ge spaard. De vrouw, die 18 jaar is, werd door de familie uit de auto gesleurd en meege nomen. Ze is inmiddels samen met de man uit het zicht van de familie ver dwenen. De man was eerder getrouwd geweest met een andere nicht van de gebroeders K, die vrijdag voor de Mid delburgse rechtbank stonden. De ad vocaat van S.K.(39) uit Middelburg, mr J. Sap, voerde aan dat het gebeurde te verklaren was vanuit de hindoes- taanse achtergrond van de familie. De advocaat van O.K(27) uit Amsterdam, mr E. Schutte, wees op de slechte repu tatie van de ex-schoonzoon, die al eens voor verkrachting en drugs veroor deeld zou zijn en niet van de vrouwelij ke familieleden af zou kunnen blijven. De officier van justitie, mr H. Oppe, zei dat de handelswijze van de broers vol gens 'Nederlandse begrippen' niet toe laatbaar was. Hij eiste tegen S.K., die klappen uitgedeeld heeft, een gevan genisstraf van 4 maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van 2 jaar en de voorwaarde dat K. 150 uur dienstverle ning verricht. Tegen O.K., die ontken de geslagen te hebben, eiste hij 12 we ken gevangenisstraf, waarvan 6 voor waardelijk en aftrekking van het voor arrest. Terneuzenaar L.L. den O.(32) moest voorkomen vanwege handel in heroï ne. Hij zou met zijn vrouw, D.M.R.(29), vanuit hun woning aan de Dijkstraat de eerste twee weken van september vorig jaar drugs verhandeld hebben en hij had 2,5 gram heroïne voorradig. Volgens raadsman, D. Olie was dit vooral voor eigen gebruik bedoeld. O. zou alleen aan kennissen hebben ver kocht en een zieke verslaafde gratis aan heroïne hebben geholpen. De offi cier van justitie, mr J. Groen, eiste te gen Den O. een gevangenisstraf van 6 maanden, waarvan 2 voorwaardelijk en tegen R. een gevangenisstraf van 5 maanden, waarvan 2 voorwaardelijk. De Middelburger K.W.H.(34) stond te recht wegens meineed in een drugs- smokkelzaak. Hij gaf toe onder pressie van een voormalige werkgever een val se getuigenis te hebben afgelegd om die persoon te ontlasten en een ander te belasten. De zaak komt binnenkort weer voor, nadat hij terug werd verwe zen voor nader onderzoek. Tegen de verdachten is 12 jaar en 6 maanden geëist. H. stond aanvankelijk ook als verdachte op de rol, maar hij kwam op vrije voeten omdat zijn dagvaarding nietig werd verklaard. Tegen hem wordt overigens een nieuwe dagvaar ding voorbereid. Voor de meineed eis te de officier van justitie, mr Groen, 3 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De rechtbank doet over veertien da gen uitspraak. MIDDELBURG - De jeugdige inbre ker J.J.B(21) uit Burgh-Haamstede is vrijdag door de Middelburgse recht bank veroordeeld tot 14 maanden ge vangenisstraf, waarvan 4 voorwaar delijk met een proeftijd van 2 jaar. De man moet zich verder houden aan de regels van de reclassering. Hij stond terecht vanwege een reeks van 38 diefstallen en pogingen daartoe in heel Zeeland vorig jaar en begin dit jaar. Vier inbraken werden hem ten laste gelegd. Twee inbraken pleegde hij in Zierikzee in sporthal Onderdak en in het kantoor van Zeelandia. Hij stal contant geld en rookwaren, aanste kers en cassettebandjes. In Renesse in strandpaviljoen het Loze Vissertje haalde hij eveneens rookwaren met toebehoren weg en geld uit de gok- kastten. Ook stal hij in de Lepelstraat in Vlissingen een geluidsinstallatie uit een auto. De jongeman ging uit stelen om zijn uitkering aan te vullen. Hij is niet verslaafd. De 37-jarige A.D. uit Vlissingen werd veroordeeld tot 3 maanden gevange nisstraf met aftrek van voorarrest voor het plegen van meineed. Hij verklaar de op 3 maart tijdens een rechtzitting nooit valse honderdjes aangepakt te hebben van een Brabander, die overi gens toch veroordeeld werd op grond van ander bewijsmateriaal. Aanvan kelijk had D. tegenover de politie'ver teld wel valse honderdjes aangepakt te hebben. FAISJE TP&>5EWIL^ WETEN: WATERVLCülfy OP FE£EUAZÏE JE ALLES VEEL BETER

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 55