'aulus Poortvliet: de rfenis van broer Jan AMATEUR I MOETBAL_ Griep: beter dan Ovaa kan ik het niet doen AZVV versterkt met acht spelers Voor Schipper en gaat veldvoetbal voor Schillemans wil club zonder haat en nijd sport ÏANS WATTEL NOG IN DE LAPPENMAND Trainer HDDENVELDER AL ROUTINIER BIJ ARNEMUIDEN Anonimiteit BEVELANDERS WIL ZICH HANDHAVEN Plafond AXELSE CLUB: FINANCIEEL NIETS MOGELIJK Kopjes Stijve benen Toestemming Roerend ZAALVOETBAL PURE ONTSPANNING IEDEREEN WIL VAN KLOETINGE WINNEN ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1989 Seroos wappert niet met geld rEROOSKERKE - Op papier gaat de faterdagtweedeklasser Serooskerke Jen moeilijk seizoen tegemoet. Een noeilijk jaar in die zin, dat het net als lorig seizoen meedoen om het kam pioenschap er hoogstwaarschijnlijk tiet in zal zitten. Vertrokken zijn Jos In Leo Kayser, VVim de Fouw, Arjen luteijn en Marcel de Nijs. Ondanks de fwee nieuwkomers Jan Geene (Wol- laartsdijk) en Mark van de Guchte lyieuwdorp) en een nieuwe trainer, liet Puype, heeft het elftal, in verge lijking met vorig jaar, duidelijk aan Iwaliteit ingeboet. Eén van de talentvolle spelers van Se- fooskerke, verdediger Hans Wattel, llijft desondanks optimistisch. „Wan- teer we een goede start hebben, dan ten ik van mening", dat we bovenin kunnen meedraaien. Of de 22-jarige Ipeler van Serooskerke de seizoen- Itart zal meemaken is nog alleszins ze ker. Viel hij het afgelopen seizoen nog top door alle competitiewedstrijden koor zijn club mee te spelen, nu kampt (lans Wattel met een spierscheuring in bovenbeen. I Een vervelende blessure, want dezelf- le spier is nu al voor de derde keer ge- Jcheurd. De eerste keer tijdens de laat- |te competitiewedstrijd, de tweede leer tijdens ons toernooi en tijdens de Wming-up voor de wedstrijd tegen Fortuna Sittard scheurde hij voor de [derde keer. Ik ben nu bij de Caluwe ge leest en die heeft me een trainingspro- jamma meegegeven. Hij zei dat ik ge- loon moest blijven lopen, zodat ik nu leer wat looptraining heb gedaan. Ik leken er toch op om aan het begin van Ie competitie weer fit te zijn." pet is opmerkelijk dat Serooskerke, een van de weinige clubs in het feeeuwse, nog met veel 'jongens van nen als dat ze zijn gekomen. Dus ik ben zeer tevreden met de huidige situatie bij Serooskerke". Hans Wattel rechtsmet trainer Piet Puijpe en een deel van de selectie van seroosKerice. het dorp' loopt te voetballen. De oor zaak hiervan is wellicht het feit dat men bij Serooskerke niet met biljetten loopt te wapperen. „En dat hoeft voor mij ook niet zo nodig", aldus Wattel. „De spelers die van buitenaf komen krijgen een reiskostenvergoeding en voor de rest creëren we als spelers groep, samen met de sponsor, een potje met geld waar we tijdens het sei zoen leuke dingen mee doen. Ik ben van mening dat het belangrijker is voor een speler dat er een plezierige sfeer rond een elftal hangt en die krijg je niet door middel van geld. Ook dit seizoen hebben we weer een hartstikke leuke groep die bereid is om voor elkaar te knokken. Daar zullen we het dit seizoen van moeten hebben. Houden we het aantal blessures ook een beetje binnen de perken dan denk ik dat we leuk kunnen meedraaien. Het is natuurlijk niet erg wanneer er goeie voetballers van buiten zouden komen, maar wat gebeurt er wanneer de resultaten minder worden? Dan hebben ze zo weinig binding met een club, dat ze net zo snel weer verdwij- Hoewel de voorbereiding nog maar net is begonnen, heeft Hans Wattel al een positieve mening over de nieuwe trainer, Piet Puype. "Een erg enthousiast man die erg goed overkomt bij de groep. Natuurlijk vind ik het jammer dat Jan naar Kloetinge is gegaan, want die kent elke tegen stander en is tactisch ongelooflijk sterk. Maar ik ben er van overtuigend dat het met Piet ook zal lukken". Over een mogelijke titelkandidaat kan Wattel nog niet veel zeggen. „Ik denk dat er niet veel favorieten zijn en dat we kwalitatief gezien niet veel voor elkaar onder zullen doen. Alleen het gedegradeerde RVVH uit Ridderkerk ken ik niet. Ik weet alleen dat het een verschrikkelijke grote vereniging is, dus misschien is die ploeg wel een out sider". Over een overgang naar een andere vereniging heeft de bij de Ziektekos tenverzekeringsmaatschappij ZHV in Goes werkzame Wattel nog niet nage dacht. „Het liefst wil ik natuurlijk nog eens in de eerste klas van het zaterdag voetbal spelen. En dan het liefst bij Se rooskerke. Zit die kans er voorlopig met Serooskerke niet in dan zou ik er toch over denken om, wanneer zich de mogelijkheid voordoet, naar een ande re club over te stappen. Maar die club moet dan wel in de buurt spelen, Wal cheren of Beveland bijvoorbeeld. Een vereniging die op zondag speelt is voor mij uitgesloten, dus ik begrijp ook wel dat de spoeling hiermee wel erg dun wordt". IRNEMUIDEN - Paulus Poortvliet s de broer van oud-international Jan [Poortvliet, die tegenwoordig zijn da len slijt bij de Franse eerstedivisio- Sist Cannes. Hij is bijna tien jaar jon- ler dan zijn broer Jan, die in 1978 in Argentinië zelfs nog een WK-finale speelde. „Ik ben nooit jaloers op Jan [geweest. Ik vind het juist prachtig dat lij zoveel bereikt heeft. Om zover te tomen moet je iets extra's hebben als loetballer en bovendien moet je een peetje geluk hebben. Nee, dat heeft er [tij mij nooit ingezeten." paulus Poortvliet is, hoewel hij nog laar 25 jaar oud is, één van de routi niers bij Arnemuiden. Hij begint aan gijn achtste seizoen op het midden- leid. Jaren geleden kwam hij met Chris Schroevers en Jacco Oosterling jfan de A-junioren naar het eerste, sindsdien heeft hij hooguit twee wed strijden gemist. Poortvliet mag dan nisschien niet gezegend zijn met het [Voetbaltalent van zijn broer Jan, het [karakter is praktisch hetzelfde. lik werkte eerst bij Vitrite in Middel burg, maar op het moment dat ik daar de ploegendienst terecht kwam, ben naar de Schelde gegaan. Daar werk nu als onderhoudsmonteur. Dat is bewuste keuze geweest. Puur voor let voetbal, want dat wilde ik niet mis- len." Vlak na zijn overgang naar de senioren werd Paulus Poortvliet nog regelma tig geconfronteerd met de erfenis van broer Jan bij Arnemuiden. Het was in de dagen dat Jan Poortvliet bij PSV furore maakte als middenvelder. „Ik ging in die tijd elke week naar PSV kij ken. Als ik zelf moest spelen werd er al gauw gezegd: kijk, de broer van Jan Poortvliet. Dat is er nu wel een beetje vanaf. In die tijd had Jan ook een sup portersclub hier in het dorp. Dat vond ik machtig mooi. Als ik naar PSV ging kijken vond ik het schitterend als Jan scoorde. Ik heb het hem altijd ge gund." In tegenstelling tot zijn illustere voorganger verkeert Paulus Poort vliet bij Arnemuidén al jaren min of meer in de anonimiteit. Een speler die niet opvalt, maar niettemin zijn waarde heeft voor het elftal. Poort vliet is een noeste werker. Hij is één van de spelers die het huidige Arne muiden karakter geeft. „Wij worden wel vaker een karakterploeg ge noemd. Het gekke is juist dat we in wedstrijden tegen Zeeuwse ploegen vaak verliezen. Juist in die wedstrij den komt het er op aan. Er zijn nog steeds veel clubs die per se van Arne muiden willen winnen." Met Arnemuiden speelde Paulus Poortvliet in de afgelopen seizoenen twee keer voor promotie naar de eerste klas. Beide keren mislukte die missie en verder dan de tweede klas kwam hij nimmer met zijn ploeg. „Dat zie ik ook niet snel gebeuren. O ver het afgelopen seizoen kunnen we al meer dan tevre den zijn. We draaiden goed mee en dat viel honderd procent mee. Misschien kunnen we dit jaar iets hoger eindigen. Chris Schroevers is terug en Jan Wil len Dhooge is een goede keeper. Het publiek in Arnemuiden leeft in élk ge val mee. De harde kern is fanatiek. Dat geeft een bepaalde druk, maar aan de andere kant moet je juist blij zijn met zo'n publiek." Paulus Poortvliet (op de voorgrond) in actie tijdens een trainingspartijtje gens Griep: ,,Ik denk niet dat Bevelan ders dit seizoen minder gaat scoren i vorig seizoen. HEINKENSZAND - „Beter dan mijn voorganger Wim Ovaa kan ik het niet doen. Maar ik denk dat dat ook niet hoeft." Nuchter en doordacht begint Rens Griep, de nieuwe trainer van promovendus zaterdag tweedeklas ser Bevelanders, zijn relaas over het met rasse schreden naderende voet balseizoen. „Het gaat nu om de de tails. Dat is de uitdaging." Rens Griep (36) stapte na twee seizoe nen trainerschap bij Wemeldinge over naar het drie keer achter elkaar gepro moveerde De Bevelanders. „Ik heb wel even moeten nadenken over het aanbod van Bevelanders. Want eigen lijk was mijn werk bij Wemeldinge nog niet af. Ik hoefde daar niet zo nodig weg. Maar uiteindelijk heeft mijn am bitie om op zo hoog mogelijk niveau te willen trainen, toch de doorslag gege ven." „Het is met twee jaar ervaring als trai ner toch een sprong in het diepe. Maar wel een kans om me te bewijzen. Het uitgangspunt in de gesprekken met bestuur en een aantal spelers was handhaving in de tweede klasse van het zaterdagvoetbal. De indrukken die ik opdeed waren positief, waarom zou je het dan niet doen? Bovendien denk ik dat het een goede zaak is, dat jonge trainers doorstromen in het Zeeuwse voetbal. Er is een nieuwe lichting aan het werk, kijk maar naar Paul Telussa bij Middelburg en Ronny Schrier bij Goes." Griep, de oud-voetballer van Yerseke, Goes, Serooskerke en Heinkenszand, denkt allerminst aan een onmogelijke opgave te beginnen. „Ik ben ervan overtuigd dat bij Bevelanders de klasse voor lijfsbehoud aanwezig is. Wel is het denk ik zo, dat die tweede klasse voor Bevelanders het plafond is. Het grote werk is door Ovaa al ver richt, het gaat nu om de details bin nen het elftal. Dat zie ik als een uitda ging." Griep was als voetballer prestatiege richt („Om in een tweede of derde elftal te gaan spelen, dat heb ik nooit zien zitten"), evenzeer zegt hij dat te zijn als trainer. „Als je een tweedeklasser gaat trainen, ben je volgens mij vanzelf sprekend prestatiegericht. Of ik als trainer hard ben? Ik denk datje reke ning moet houden met verschillende karakters binnen een spelersgroep. Maar als het aankomt op het samen stellen van een elftal, moetje hard zijn. Je hebt zestien of achttien spelers, maar je kunt er maar elf opstellen." „Ik denk dat het per definitie een voor deel is als je zelf gevoetbald hebt. Hoe hoger, hoe beter. Je weet dan eerder wat er binnen een groep leeft, je voelt eerder dat er iets scheef zit. Op een ho ger niveau maak je meer mee, foefjes, trucen. Dan weet je dat in bepaalde wedstrijden de normen anders liggen." Griep heef zijn elftal vrijwel rond in zijn hoofd. „Mijn elftal staat op één, misschien twee posities na, vast. Ik verwacht toch het een en ander van Jan Leendertse. Hoewel het bij elke promotie een stukje moelijker wordt om te scoren, denk ik niet dat Bevelan ders dit seizoen minder doelpunten maakt dan vorig seizoen." frdy Hermans: de 'roter geworden. concurrentie is AXEL - Hij wist, zo rond deze tijd vo rig jaar, waaraan hij begon, zegt hij. Ferdy Hermans (33) had er twee jaar bij Hoofdplaat opzitten en keerde als hoofdtrainer terug bij AZVV, waar hij al eens als jeugdtrainer werkzaam was geweest. De Axelse club leek voorbereid op een moeilijk jaar, maar desondanks moet de jonge oefenmees- ter al vroeg in het seizoen in zijn spe lers teleurgesteld zijn geweest. AZVV belandde na de eerste wedstrijden op de laatste plaats en slaagde er daarna niet één keer in die te verlaten. Uit eindelijk degradeerde de ploeg met niet meer dan tien schamele punten en een doelsaldo van 14-40. „Natuurlijk was het vorig jaar alle maal niet best", geeft Hermans terug kijkend toe, „Op voorhand had ik me wel gerealiseerd dat AZVV een van de degradatiekandidaten zou worden, maar dat we ons zó gemakkelijk ge wonnen zouden geven had ik niet ver wacht. Ik vind dat je je niet zonder meer bij degradatie moet neerleggen en dat je in elk geval moet proberen om er het beste van te maken. Maar daaraan zijn we niet eens toegeko men..." Het was uiteraard te voorzien dat AZVV vooral aanvallend zijn proble men zou kennen. Na het vertrek van Gerard Maas naar Sluiskil (twee jaar terug) speelden Philip Wolfert en An- toine Thoen enige tijd samen in de spits, maar Philip Wolfert kon het ni veau van de tweede klas - hoewel hij redelijk voldeed - in fysiek opzicht niet aan en Antoine Thoen viel nog voor het seizoen weg omdat hij zich opgege ven had voor een opleiding als mari nier. „Ik blijf er bij", houdt Hermans staan de, „dat we qua voetbal niet eens zo veel voor de rest onderdeden, alleen kwamen we in de voorste linje te kort, omdat we over weinig of geen speci fieke voorhoedespelers beschikten. We begonnen al niet best natuurlijk, maar toen we daarna ook nog eens vijf wedstrijden op rij met 1-0 verloren was 't gebeurd. Bij ieder tegendoel punt zag je als het ware de kopjes al weer naar beneden gaan Daar kwam bovendien bij dat de selec tie niet al te breed was. Als Ferdy Her mans al eens in wilde grijpen, dan was hij beperkt in zijn mogelijkheden. „Te veel spelers hadden de zekerheid dat ze toch wel opgesteld zouden worden", vindt hij nog, „Ik kan nu makkelijk zeggen dat het vorig jaar aan de moti vatie schortte, omdat we er inmiddels acht spelers bijgekregen hebben. Maar alleen op de training al merk je dat de concurrentie groter is geworden. Zou ik het in procenten moeten uitdruk ken, dan zou ik zeggen: vorig jaar was de motivatie 80%, nu 100%". Of AZVV met dat achttal ook werke lijk verbeterd is, valt vanzelfsprekend af te wachten, „maar", zegt Hermans, „ik neem aan van wel. Bij die acht nieuwelingen zit sowieso een aantal aanvallers. Werner Bisschop en Eric Dey in de eerste plaats, maar ook Jac- ky en Johnny Jacobse en Rolf Luteijn kunnen voorin spelen. Ik moet toege ven datje het nog wel terugziet dat de meesten niet hoger dan de vierde klas hebben gespeeld, maar dan nog zeg ik: we hebben nu veel spelers voor een be perkt aantal posities. Alleen dat is al een hele verbetering". Tegenover de komst van acht nieuwe spelers (Hermans: „Ze zijn allemaal uit vrije wil gekomen. AZVV heeft finan cieel geen mogelijkheden, ook niet voor de totale groep") staat het ver trek van Nico Bouwman. De 34-jarige middenvelder, jarenlang vaste keus, vertrok naar Kloetinge. Stoffel Schipper (linksen Piet Baan: veldvoetbal gaat voor zaalvoetbal. OOSTKAPELLE - Piet Baan is veld- voetballer van de derde klasser Oostkapelle én zaalvoetballer van de warme bakker Grent. Stoffel Schipper komt eveneens uit voor Oostkapelle en voetbalt in de zaal bij Maartense Tapijt. „Ook Jean- Pierre van Lieshout en Harro Haze laar komen uit voor èn Oostkapelle én Maartense Tapijt", zeggen Baan en Schipper. „Maar zaalvoetbal is gewoon een leuk spel, terwijl het veldvoetbal altijd voor gaat", bewe ren Baan en Schipper stellig. Vooral voor de 32-jarige Stoffel Schipper geldt dat hij eerst probeert weer op het veld goed te presteren. De middenvelder heeft vorig jaar slechts vier competitiewedstrijden gespeeld. Daarna moest hij aan de kant blijven wegens een ontsteking aan de mediale banden van zijn knie. „Op 25 mei heeft de Belgische dokter Maertens mij geopereerd. Dezelfde die ook Johnny Bosman onder han den heeft genomen", zegt Stoffel Schipper die vier weken geleden met de looptraining is begonnen. Stoffel Schipper zal voorzichtig weer aan het nieuwe seizoen beginnen. „Ik wil helemaal niets meer aan mijn knie voelen, en voor forceren waken, vóórdat ik het in de zaal probeer. In de zaal is de belasting voor je spieren en gewrichten toch iets groter." „Dat klopt", vult de 23-jarige Piet Baan aan. ,,'s Woensdags speel ik altijd in de zaal en dat merk ik donderdag wel tijdens de training. Dan heb ik stijve benen." Jaap Labrujère, de trainer van Oost kapelle, zegt geen problemen te heb ben met voetballers die zowel in de zaal als op het veld in actie komen. „Ik heb echter drie voorwaarden ge steld. Ze mogen niet in de zaal spelen als ze geblesseerd zijn. Als ze zich af melden voor een training op dinsdag dan mogen ze de dag erop niet in de zaal spelen en een dag voor de com petitiewedstrijd mogen ze sowieso niet in de zaal spelen." Voor Harro Hazelaar heeft Jaap La brujère water bij de wijn moeten doen. „Harro voetbalt bij Maarten se Tapijt en dat is ook de sponsor van Oostkapelle. Toen hij anderhalf jaar geleden met het idee rondliep overschrijving naar Oostkapelle aan te vragen, zei hij alleen maar lid te worden als hij vrijdag in de zaal zou mogen voetballen. Ik heb de be langen tegen elkaar afgewogen en hem vervolgens toestemming gege ven om twee of drie keer per seizoen de dag voor een competitiewedstrij den voor Maartense Tapijt uit te ko men. Maar dat gaat alleen maar op voor Harro Hazelaar, want met hem heb ik die afspraak gemaakt", zegt Jaap Labrujère met klem. De trainer ziet dus het liefste dat zijn spelers prioriteit geven aan het veld voetbal. Piet Baan en Stoffel Schip per laten er geen twijfel over bestaan voor welke discipline zij kiezen. „Zaalvoetbal is pure ontspanning." „Maar ik ben jong en kan veel aan dus waarom zou ik iets laten schie ten. 's Maandags train ik op het veld. Dat is een vrijwillige training maar dan ben ik er altijd. Dinsdag is de normale trainingsavond, woensdag speel ik in de zaal, donderdag weer op het veld en zaterdag de competi tiewedstrijd. Ik kan het gemakkelijk volhouden", stelt Piet Baan tenslot te. KLOETINGE - Bescheidenheid siert de mens, luidt een bekend ge zegde. Op het voetbalveld komt die eigenschap echter minder van pas. Dat André Schillemans, al vijf jaar een steunpilaar van Kloetinge, het met meer haar op de tanden veel verder had kunnen schoppen staat voor de ware Zeeuwse voetballief hebber inmiddels allang vast. Zijn nieuwe trainer Jan Meulmeester vindt hem bijvoorbeeld „een uitste kende speler die zelf een mannetje kan uitspelen en ook voor het doel levensgevaarlijk is". Hoofdklasser Vlissingen had de voormalige Goe- senaar voor het komende seizoen dan ook zielsgraag ingelijfd. Die jacht was tevergeefs. Schillemans is niet iemand voor wie sportieve am bities of geld voorop staan. „Ik ben erg sfeergevoelig", om schrijft de tegenwoordig in Wemel dinge woonachtige Schillemans zijn persoonlijke instelling, „Voor mij on tstaat het ideale klimaat om te pres teren pas als ik in een spelersgroep sta waar het geen haat en nijd is". De 30-jarige sierlijke atleet op het Kloe- tingse middenveld wiens soeplesse en lichamelijke uitstraling menig vrouwenhart langs de lijn sneller doet kloppen bewees zijn eigen kwetsbaarheid al eerder bij Goes, waar hij uit onvrede vertrok. „Daar liepen de jongens elkaar op een gege ven moment doelbewust voor de schenen te schoppen en stevig uit gaan hoorde er ook helemaal bij. In zo'n vereniging paste ik niet, want ik ben zelf nogal serieus". Schillemans zal niet gauw zijn kont tegen de krib gooien, behalve als on recht dreigt. Zijn hondetrouw aan de vorig seizoen bij Kloetinge wegge stuurde trainer André Wurth was bij na roerend: de oefenmeester moest zijn oogappel er persoonlijk van overtuigen dat het beter was om zijn voetbalschoenen niet aan de wilgen te hangen. „Ook wilde ik toen puntje bij paaltje kwam de andere jongens niet in de steek laten". Hij kan het trouwens nog steeds nauwelijks ge loven dat zijn ploeg is gedegradeerd. „De club zal nog best aspiraties heb ben om zo hoog mogelijk te spelen, maar volgens mij niet koste wat het kost", is de mening van de ranke sti list, ondanks het duiventil-image dat Kloetinge de afgelopen jaren heeft opgebouwd door het aantrek ken van nieuwe en het afscheid ne men van teleurgestelde spelers. Schillemans is uiteraard ook veel te bescheiden (of te voorzichtig) om te beweren dat Kloetinge het komende seizoen het verloren gegane terrein wel even zal heroveren. „Iedereen wil natuurlijk weer van ons winnen", is zijn verwachting van de ontvangst in de zaterdag-derdeklas. „Het wordt voor ons dus extra moeilijk om kam pioen te worden. Niettemin denk ik dat we bij de bovensten mee zullen draaien". Over zijn eigen rol in de ploeg is de Kloetingse spelmaker nog bescheidener. „Ik ben niet meer dan een ander en op mijn plaats kan ik niet ontkomen aan verdedigende werkzaamheden", vindt de man van de individuele actie, die door defen sieve beslommeringen soms aanval lend de kracht mist om de beslissen de actie te maken. Met de rentree van een breker als Joep Zoetewey naast zich gaat hij wellicht een beter seizoen tegemoet, denkt Schille mans. „Moet ik de bal ook meer opei sen? Misschien wel. Maar zo iemand ben ik nu eenmaal niet". André Schillemans (links) met de nieuwe Kloetinge-trainer Jan Meulmees ter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 41