Damesvoetbal nog ondergewaardeerd Bij Zierikzee was te veel onenigheid Ik ben gebleven voor het sfeertje in Goes RENTREE IN SELECTIE VLISSINGEN ONVERWACHT WEER DUEL KLOETINGE-VLISSINGEN Fatale trap Duurlopen Saai Verloop Uitdaging Publiciteit VAN DER MAAS/DE BROEKERT: Clubliefde RONNIE KRIJGER: Doelpunten Scheiding Jaap Meerman is er klaar voor VLISSINGEN/ARNEMUIDEN - Afge traind verscheen hij half juli al op de eerste training van Vlissingen. Jaap van Maris, één van de Arnemuiden- trainers, was op die zonnige zomer avond één van de belangstellenden. „Ik heb van verschillende kanten ge hoord dat Jaap Meerman heel inten sief voor zichzelf bezig is geweest. Dat kun je nu wel zien ook." Jaap Meer man was en is er klaar voor. Het bles sureleed is achter de rug en op 36-jari- ge leeftijd doet hij nog mee. „Ik heb hard getraind, want ik hou er niet van uitgelachen te worden." Door een zware enkelblessure was hij vijftien maanden uit de roulatie. Het leek de stille aftocht te worden van een speler die jarenlang het gezicht van het Zeeuwse voetbal mede bepaald had. Jaap Meerman geeft toe dat hij het in die periode zelf niet meer zag zit ten. Maar ziedaar, aan het einde van het vorig seizoen stond hij er ineens weer. Eerst tien minuten, later een half uur en uitgerekend in de bekerwed strijd tegen Arnemuiden speelde Meerman zijn eerste volledige wed strijd na zijn rentree. Het haar wat grij zer van kleur, maar alles behalve ver sleten. „Daar had ik zelf eigenlijk geen reke ning mee gehouden," aldus de Arne- muidse bouwvakker. „Door die enkel zat ik een jaar in de ziektewet. Ik kon niets. Alles deed zeer. Dan denk je op een gegeven moment nauwelijks meer aan voetbal. Je hoopt er alleen maar op dat je niet afgekeurd wordt voor je werk. Voetbal kwam echt op het twee de plan. Ik wilde zo snel mogelijk weer aan het werk." Het medisch dossier Meerman blijkt andermaal een misgreep van de medi ci. Onderzoek, injecties, een kijk-ope- ratie; het mocht allemaal niet baten. Pas in november 1988, tien maanden na de fatale trap tegen zijn enkel, bleek tijdens een operatie in Breda wat er mis was. De enkelbanden ble ken finaal afscheurd en met kunst- en vliegwerk werden de banden rond het gewricht gerepareerd. „Ik voelde na dat ik uit het gips kwam, dat het beter ging." Uit het oogpunt van revalidatie meld de hij zich bij Vlissingen weer op de training. Rondjes lopen terwijl de groep met een bal bezig was. Lang zaam groeide het besef dat voetbal lid van de selectie. De veteraan heeft - vermoedelijk als wisselspeler - nog flink wat waarde voor het ambitieuze Vlissingen. Een speler van 36 jaar als kandidaat voor de basis. Armoede? „Aan de ene kant wel natuurlijk, maar aan de andere kant moet je naar leef tijd niet kijken. Ik leef serieus voor het voetbal. Ik ben niet op vakantie ge weest. Ik heb de vakantie gebruikt om te trainen. Ik heb na de competitie maar drie weken stilgelegen. Daarna ben ik gaan trainen." Op warme zomerdagen trok hij 's mid dags alleen de polder in. Duurlopen en sprintjes langs het Veerse Meer. „Een uurtje per dag, drie of vier keer in de week." Zijn vrouw Lia: „Ben je gek. Elke dag trainde hij. Hele midda gen." Meerman bevoelt onbewust zijn enkel. Er valt een korte stilte. Dan: „Ik dacht: ik ben selectiespeler. Ik zal er klaar voor zijn ook. Ik doe het nog steeds graag. Ik heb geen hekel aan duurlopen en ik train nog steeds graag. Ik heb er alles aan gedaan. Als ik een kans krijg ben ik al tevreden." In dat opzicht hoeft Jaap Meerman niet te wanhopen. Hij behoort tot de beteren in de immens grote Vlissingse selectie. „Zonder schorsingen of bles sures hebben we een goede ploeg, maar er mag niet te veel gebeuren. Als de sfeer maar goed is dit seizoen. Daar staat of valt het bij. Als er geen sfeer is krij g je kliekjes en dat is net wat je niet mag hebben. Ik ben ook benieuwd hoe alle nieuwe jongens zich straks gedra gen. Vooral de geroutineerde spelers. Veel zal afhangen van wat zij straks doen." Ook voor Jaap Meerman, die begint aan zijn zevende jaar bij Vlissingen („ik had indertijd nooit gedacht dat ik het zo lang zou volhouden") was het in de voorbereiding wennen geblazen. Voorstopper Ruud Cornells, met wie hij vijfjaar lang een sterk duo vormde, verdween naar Terneuzen. Hij zegt het te betreuren. „Maar Huub Stokmans is een goede. Dat heb ik al gezien. Daar kun je op de training nog wel eens een schop van krijgen, maar dat is niet erg. Die jongen knokt er voor en net als Ruud is hij sterk met de kop." „Toch zal het een moeilijk jaar wor den. Veel spelers weg, veel nieuwe spe lers. Het moet allemaal maar klikken. Een aantal jongens zal ook moeten le ren dat er in de hoofdklas keihard ge knokt wordt. Daar red je het niet al leen met mooi voetbal." Jaap Meerman (l) trainde keihard voor een plaats in de basis bij Vlissingen. niet tot de onmogelijkheden behoor de. „Maar met het eerste elftal hield ik geen rekening. Ik weet nog goed dat ik werd uitgelachen door Jo Jansen en de spelers toen ik voor het eerst weer met een bal trainde. Ik kon niets. Ik durfde geen bal te trappen." Een halfjaar later is hij een volwaardig VLISSINGEN/KLOETINGE - Dames voetbal wordt volgens Ella Kerkhove en Jacqueline Assche, nog steeds door het grote publiek ondergewaardeerd. „Op mijn werk denken sommigen dat we direct vanachter het aanrecht het veld ophollen. En dat er daar een stel gillende meiden achter een bal aan hollen. Maar diegene die dat denken zijn nog nooit naar een wedstrijd van ons komen kijken", zegt Ella Kerkho ve, speelster van Vlissingen. Vlissingen is vorig seizoen gepromo veerd naar de interregionale klasse en met Kloetinge heeft Zeeland nu twee teams die uitkomen in de hoogste klasse. Kloetinge mocht vorig seizoen proeven hoe het is om daarin te spelen. „Elke wedstrijd moet je voluit gaan. Vooral op conditioneel gebied wordt er veel van je verlangd en het gaat er ook harder aan toe", zegt Jacqueline van Assche, de laatste vrouw ('het is ook vrouwenvoetbal') van Kloetinge. Kan een team in bijvoorbeeld de eer ste klasse nog steunen op één speel ster, in de interregionale klasse zijn veel voetbalsters vaardig. „Öat klopt", zegt Jacqueline van Assche. „Als je een speelster opoffert om bijvoorbeeld de spelbepalende middenveldspeel ster van Oostkapelle uit te schakelen dan win j e de partijMaar in de clubs in de interregionale klasse zijn er meer speelsters die de wedstrijd naar hun hand kunnen zetten. Daar zul je reke ning mee moeten houden", zegt Jac queline van Assche tegen Ella Kerkho ve. De Vlissingse voetbalster knikt. „Ik denk dat we ook harder moeten trai nen dan we nu doen. Ik erger me aan de matige opkomst van onze speel sters in deze voorbereidende periode op het nieuwe seizoen. Maar ja, dat komt ook omdat onze selectie zo klein is. Als iemand niet traint dan staat ze er toch wel in. Ik heb juist hardstikke veel zin in het nieuwe seizoen. Ik be gon het net saai te vinden met die ploegjes hier uit de buurt." Vlissingen kwam vorig jaar dus nog uit in de eerste klasse. Met zeven teams werd twee keer een halve competitie gespeeld. Volgens Wim Broekhoven, competitieleider van de KNVB-afde- I üng Zeeland, kun je beter een voor- en een najaarscompetitie spelen. „Het is niet leuk als een team elke zaterdag of zondag met een nulletje of tien wint. Dan kun j e beter zorgen dat j e een klei- I ne competitie hebt waarin je de tegen- standsters van min of meer gelijke sterkte onderbrengt." Wim broekhoven meldt dat er in de loop der jaren meer meisjes aan voet bal zijn gaan doen. „We begonnen drie jaar geleden met vier meisjesteams aan de competitie. Dit jaar doen er ne gen mee. Dat gaat niet op voor de da- nes. Daar zie je veel meer verloop. Je kunt zeggen dat er zich de laatste ja- j ren zo'n twintig damesteams hebben aangemeld, maar evenveel hebben I zich weer afgemeld. Of dat nu dezelf de clubs zijn of niet, dat maakt niet uit. Er is geen continuïteit in het da mesvoetbal." De KNVB-afdeling Zeeland moet dit seizoen voor 35 damesteams en negen meisjesteams een aantrekkelijke com petitie regelen. Dat zijn zo'n 700 leden. Afgezet tegen het aantal voetballende vrouwen en meisjes in Nederland is dat een mager aandeel. Nederland kent zo'n 30.000 vrouwelijke KNVB-le- den, en dat betekent 1606 dames teams, 294 teams van 16 tot 18-jarigen en 256 meisjes zeventallen. Ella Kerkhove, de 25-jarige admini stratieve medewerkster van een Vlis singse bank, denkt nog lang niet aan stoppen. „Ik heb altijd geprobeerd om zo hoog mogelijk te voetballen. Van daar dat ik het nu een uitdaging vind in de hoogste klasse uit te komen. Lek ker de beuk er in." Jacqueline van Assche (27) daarente gen zegt met klem dat dit seizoen voor haar het laatste zal zijn. „Ik ben be jaardenverzorgster en vandaar dat ik ook vaak in het weekeinde moet werken. Ik probeer dan wel zo te wisse len dat ik zaterdag toch nog kan voet ballen maar dat lukt natuurlijk niet al tijd. Ik ben bovendien bijna geen avond thuis want ik doe ook nog aan handbal. Nee, volgend jaar neem ik gas terug", aldus Van Assche, de Kloe- tinge-speelster die een paar jaar gele den nog was doorgedrongen tot de laatste 26 van Nederland. Beide speelsters kennen elkaar van het Zeeuwse afdelingselftal, maar Jacqueline van Assche was ook ooit lid van Vlissingen. „Ik weet precies hoe Ella (Kerkhove) speelt én hoe Vlissingen speelt. Dat kan van pas ko men", zegt Jacqueline van Assche la chend. Jacqueline van Assche waarschuwt de Vlissingse speelster voor Rijsoord, Ter Leede en Zwart Wit. „Die Zuid-Hol-, landse ploegen zijn verschrikkelijk sterk." Beide speelsters beweren blij te zijn dat er nu twee Zeeuwse ploegen in de interregionale klasse uitkomen. „Dat is goed voor de publiciteit. En wat denk je van het in ere herstelde duel Kloetinge-Vlissingen. Prachtig toch", zegt Ella Kerkhove. Met een 'tot ziens in het veld' nemen de voetbal sters afscheid van elkaar. Selectie Vlissingen: Nicolien Baert, Moni que Baljeu, Sylvia Belfroid, Tina Blokpoel, Wil Böhmer, Josephien van Dam, Sylvia Dingemanse, Sonja van Eenennaam, Ella Kerkhove, Ine Kooien, Monica Melis, Marin- ga Vogel, Esmée Welleman, Bianca Corré. Selectie Kloetinge: Jolanda Borsselaar, Janneke hamers, Jacqueline van Assche, Corina Eckhardt, Nicole van de Berg, Karin van Leeuwen, Miranda Bekenes, Nathalie Maccow, Dianne de Vos, Ingeborg d'Hondt, Marlinda Verhoeven, Sylvia Verkaik, Ka rin Rats, Jolanda Boer, Joyce Picasouw, Ir ma de Witte. Patrick de Broekert (links) en Wim van der Maas: hereniging in de defensie van Zierikzee. Iers (Marco Saman, René Dekker en Rini Verwest) op een zijspoor ran geerde. Waarna de ploeg prompt be ter begon te presteren en van een derde plaats van onderen oprukte naar een gedeelde derde plaats in de eindrangschikking in de tweede klasse. Ooit kregen De Broekert en Van der Maas een aanbod van Goes. „We zijn eens gepolst om bij Goes te komen spelen, maar we hebben toen duide lijk nee gezegd. Nee, ik heb ook niet overwogen om bij Goes te gaan spe len. Ik weet niet of je dat woord moet gebruiken, maar misschien is dat nog een vorm van clubliefde. Het is bekend dat er bij Zierikzee niet betaald wordt en wat mij be treft mag dat zo blijven", zegt De Broekert. Over Van der Maas: „Hij zou mis schien wat meer zijn mond open moeten doen. Soms neemt hij wel eens risico's als laatste man, waar door anderen de zenuwen krijgen, maar als hij scherp is, gaat het meestal goed. Enne, hij is niet te be roerd om iemand aan te pakken. Voor mij is hij een ideale laatste man, we zijn op elkaar ingespeeld, al zal het best een paar wedstrijden vergen voor we weer aan elkaar gewend zijn. Als we tenminste allebei de basis ha len." Van der Maas over De Broekert: „Een voetballende voorstopper. Zwakke punten heeft hij eigenlijk niet, misschien zou hij fysiek wat sterker moeten worden. Als je hem soms ziet staan tegenover die kolos sen van spitsen, zo'n mager kerel tje." De Broekert repliceert: „Nou, ik weet niet of dat nodig is. Ik ben ook niet van plan om aan krachttraining te gaan doen, of zo. Tegen grote, zwa re spitsen heb ik ook nooit proble men, je ziet van tevoren wat ze gaan doen." GOES - De Goese trainer Ron Schrier is een groot bewonderaar van zijn speelstijl en roemt hem als „het hart van de ploeg". Ronnie Krijger (23), karakterspeler bij uit stek en ook nog inzetbaar op alle po sities, sloeg maanden geleden al een aanbod af van Vlissingen. De uitda ging op zich („ze willen toch ooit nog eens naar het profvoetbal") sprak hem wel aan. Tot twee keer toe had hij zelfs een gesprekje met Piet de Jong. „Maar het sfeertje in Goes, hè, dat spreekt me geweldig aan", licht hij zijn uiteindelijke beslissing om te blijven toe. Zijn drie treffers tegen koploper Clin- ge waren vorig seizoen de ommekeer in de strijd om het kampioenschap. Ronald Hoekman, de topschutter, raakte langdurig geblesseerd en moest afhaken. „Ik mocht in de spits spelen en was gelijk het mannetje", glundert Ronnie Krijger nog na. Vanaf die wedstrijd rukte Goes op naar de koppositie in de derde klas. Jarenlang had de club tevergeefs jacht gemaakt op de felbegeerde ti tel. Ronnie Krijger erkent: „Het is door de komst van een paar nieuwe spe lers eindelijk gelukt. Ronald Hoek man is bijvoorbeeld heel belangrijk geweest. Hij kon soms een hele wed strijd onzichtbaar zijn, maar dan pikte hij toch weer z'n goaltje mee. Zo bleven we in de race en konden we het na de winterstop afmaken." Toen het kampioenschap tenslotte werd binnengehaald werd het sport park overstroomd met supporters. Ronnie Krijger („ik ben een type Marcel Schenk, alleen niet zo veel boekingen") stelt vast: „Het voetbal is weer opgebloeid in Goes. We heb ben wedstrijden gespeeld voor meer dan vijfhonderd man en dAt belooft wat voor de komende competitie. Ik verwacht dat het vol zal lopen, zeker als we tegen Zierikzee en Dosko spe len." 1 Hij kijkt er nu al met spanning naar uit en vertelt met enige trots over de voorbereiding. De Goese doelpun- tenmachine draaide immers al vroeg op volle toeren. Zo werd We- meldinge met 10-0 verslagen, een jeugdselectie van de eigen club met 8-0 en Bruse Boys met 6-1. „Maar we speelden ook tegen RBC (3-4) en Hal steren (3-3) al veel beter dan ver wacht in zo'n vroeg stadium." ZIERIKZEE - Eén ding wil het cen trale verdedigingsduo van Zierik zee zo snel mogelijk: het afgelopen seizoen vergeten. „We hebben met Zierikzee duidelijk een rotseizoen achter de rug. Er was te veel onenig heid onder de spelers en dat had zijn weerslag op het veld. Laten we ho pen dat dat het komend seizoen niet meer het geval is", zeggen Wim van der Maas en Patrick de Broekert, die vol optimisme het naderende voet balseizoen tegemoet zien. „Je moet natuurlijk wel optimistisch zijn in het begin. Ik denk dat we lang mee kunnen doen om het kampioen schap, ja, ik denk dat dat een reëele gedachte is", stelt De Broekert (1.80m lang en „een schriel ventje", zegt Van der Maas). De Broekert ba seert zijn stelling op de bredere selec tie, waarop de nieuwe trainer Jack Schipper een beroep kan doen. Zierikzee-doelman Peter Noordijke verwisselde van positie met de van Kloetinge gekomen Henk van Sab- ben. Van Kloetinge kwam ook spits Emiel Dorst. Verder zijn vooralsnog alle spelers die vorig seizoen met blessures kampten fit. Onder wie ook Wim van der Maas, die in de vo rige voetbaljaargang niet verder kwam dan 4,5 wedstrijd. Een enkel blessure speelde de laatste man van Zierikzee van de laatste zes seizoe nen danig parten, zodat bij het de fensie-duo het woord scheiding na die periode bijna op zijn plaats was. „Ik heb op dit ogenblik geen last meer van die enkel, maar voor mij vormt dit seizoen nog een groot vraagteken", zegt Van der Maas, die bij terugkerende enkelpijnen niet zal aarzelen naan. de KNVB-medici te stappen. De persoonlijke ellende van Van der Maas was maar een onderdeel van de problemen in de Zierikzeese selectie, waar de vertrokken trainer Hans van der Wekke in de winterstop drie spe- Voor Ronnie Krijger, de sfeermaker van het elftal, die echter ook het vui le werk niet uit de weg gaat, staat het rotsvast: „We zullen op karakter meedraaien in deze klasse en fysiek moeten we voor niemand onder doen. Ik geloof er heilig in, dat we het redden." Het wordt alweer het zevende jaar voor de rechtsbenige middenvelder in het eerste elftal. Hij dwong als ze ventienjarige een vaste plaats af, trainde eerst bij Lieven van Belzen, toen onder Cor van Aken en vervol gens Maarten de Kok. „Ron Schrier blijkt voortreffelijk te passen bij deze groep", kan hij verze keren. „Hij is wel een sfeertrainer, maar heeft ook de wind eronder. Ik hou er wel van: van een trainer die op zijn tijd ook eens gezellig mee kan doen." Ronnie Krijger, woonachtig in Hans- weert, gehuwd en coördinator bij Perfecta chemie BV, heeft er toch even over getwijfeld of hij zou blij ven. „Het klonk wel aantrekkelijk om naar Vlissingen te gaan, maar ik heb het afgewogen en toch gekozen voor Goes. Je zit met het heen en weer reizen en ik heb ook best een pittige baan. Ik kan het van Romeo van Aarde overigens begrijpen dat hij de stap wel heeft gemaakt. Het is voor ons alleen vreselijk jammer, dat we die kwijt zijn." Voor Ron Schrier is het een geluk, dat Jan Hage van Halsteren is overgekomen, want die kan de rol van spelbepaler overne men Jacqueline van Assche riechts) van Kloetinge en Ella Kerkhove van Vlissingen: „Tot ziens in het veld. Ronnie Krijger.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 39