Geldschieter als beleidsbepaler TIC EN UITLAATKLEP Competitie begint al weer HOEK Elton John heeft ook in Zeeland volgelingen gekre gen. De Britse popster werd ooit sponsor van de voetbalclub Watford, niet voor het gewin, maar zo maar voor de aardig heid. Wim de Feijter, één van de sponsors van de voetbalclub Hoek, is niet anders. Van zijn investeringen in de kersverse eersteklasser vloeit amper iets terug in de kas van zijn bedrijf Proverko (projectontwikkeling, makelaardij), maar toch kan De Feijter (39) het niet laten. „Noem het een 'tic', noem het ijdelheid, wie weet. Hoek is ook een uitlaatklep voor me. Ik roep langs de lijn dingen die ik door de week nooit in m'n mond zou nemen." Investeringen Prachtig diner Voordeel Vlissingen en Middelburg mo gen een week eerder dan de an dere Zeeuwse voetbalploegen de wei in voor de competitie 1989-1990. Zondagmiddag be ginnen zij reeds aan het nieu we avontuur. De ambitieuze hoofdklasser Vlissingen start met een thuiswedstrijd tegen Limburgia en Middelburg, drie trapjes lager spelend, be gint met een uitwedstrijd te gen Moerse Boys in Zundert. Beide wedstrijden zijn ver vroegd door bekerverplich tingen van de tegenstanders van de twee Zeeuwse clubs. Volgende week zaterdag en zondag gaat het competitie rad op volle toeren draaien. In deze extra PZC-krant wordt vooruitgeblikt op het nieuwe voetbalseizoen. De tekst is van de PZC-sportredacteuren Joop van den Berg, Koen Mijn heer, Frits Bakker, Taco van den Velde, Edith Ramakers en Han Gommeren en van onze medewerkers Eddy van der Hooft, Peter de Jong, Peter Wattel, Peter Verbart, Jan Roovers en Aector Doorns. De foto's zijn van Lex de Meester (kleurenfoto), Ruben Oreel, Camil Schelstraete, Willem Mieras en Pieter Honhofï. Op pagina 2: de selecties van alle Zeeuwse clubs, die in de competities van de KNVB spe len. Op pagina 3: vragen aan ver schillende voetbaltrainers en hun soms verrassende ant woorden. Op pagina 4: de verwachtingen van de derde klassers in het zondagvoetbal: Axel, Clinge, Sluiskil, Middelburg, RCS en HVV. Op pagina 5: de ambities van Vlissingen, Goes en Zierikzee en de opmars van het Zeeuwse damesvoetbal. Op pagina 6: de concurrentie van de derde klassers in het za terdagvoetbal: Temeuzense Boys, Bruse Boys, WHS, Ka- pelle, Yerseke, Nieuwland, Nieuwdorp, Veere en Tholense Boys. Op pagina 7: de niet talrijke Zeeuwse tweede klassers in het zaterdagvoetbal Arnemui- den, Serooskerke en Bevelan ders) en de derde klassers Kloetinge, Oostkapelle en AZVV. Op pagina 8: de clubs uit de vierde klas en uit de eerste klas van de afdeling Zeeland. Wim de Feijter: „Ik ben geboren en getogen in Hoek. Die club laatje nooit meer VLISSINGEN Er is geen twijfel mogelijk: de meeste sponsors zien de sport vooral als een mid del om reclame te maken of op zijn minst om naamsbekendheid te krijgen. Maar er is natuur lijk meer. Voor veel sponsors is de sport ook een hobby en voor enkelen zelfs een obsessie. En er is nog meer: veel sponsors willen ook bestuurlijk een vinger in de pap, willen het beleid (mede) be palen. Een enkeling wil zich zelfs bemoeien met de opstelling van de ploeg. Zo maar enkele me ningen: Wim de Feijter (Proverko, Terneuzen), co-sponsor van de voetbalclub Hoek: „Een club op dit niveau kan niet meer zonder sponsoring. Hoek heeft een goed bestuur dat ge past gebruik maakt van de mogelijkheden die de sponsorgroep biedt. Sponsors bij Hoek praten niet mee op het sportieve vlak. John Bravenboer, onze hoofdsponsoris dan wel voorzitter, maar hij heeft zitting genomen in het bestuur om zich voorname lijk bezig te houden metpr en representatie." Jan Koppejan (Supermarkt Koppejan, Vlissin gen), hoofdsponsor voetbalclub Vlissingen: „Een sponsor mag best medezeggenschap hebben. Ik ben vaak bij bestuursvergaderingen. Als spon sor steekje er behoorlijk wat geld in en daar mag je een stukje verantwoordelijkheid voor dragen, vind ik. Met zaken op het sportieve vlak bemoei ik me niet. Ik praat wel veel met de trainer. Vorig sei zoen was het dikwijls niet naar m'n zin en daar praatje met elkaar over. In alle redelijkheid trou wens, want anders had er bij Vlissingen nu wel een andere trainer gezeten. Wij hebben vertrouwen in Jo Jansen." Jan Valkier (Valkier Assurantiën, Goes), voorzit ter sponsorcommissie Goes: „Met het beleid houden wij ons niet direct bezig. Het reilen en zeilen met betrekking tot het spelers materiaal en de trainer houden we wel goed in de gaten. We willen in de toekomst toch een vertegen woordiger van de sponsors in het bestuur, maar dat zal dan toch door de algemene ledenvergade ring goedgekeurd moeten worden. Het bestuur en de sponsorclub kunnen) niet zonder elkaar, maar er moet wel sprake zijn van een goede wisselwer king." Huib Joossens (Drukkerij Meulenberg, Middel burg), hoofdsponsor Middelburg: „Ik vind datje stem wel gehoord moet worden. Als bepaalde zaken fout dreigen te lopen heb je als hoofdsponsor ook een adviserende taak. Het moet niet zo zijn dat de wil van de sponsor ook wet is. Dan ben je fout bezig. Ik vind wel datje in alle rede lijkheid moet kunnen meepraten. Als eigenaar van een zaak ben je zelf ook bestuurder en in die hoedanigheid mag je stem best gehoord worden." Macht en onmacht van de sponsor In navolging van het profvoetbal be- legd worden. Ook dat is werk van de gint de rol van de sponsor in het ama- sponsors. Wim de Feijter: „Toch zijn er teurvoetbal steeds meer inhoud te jongens die bij Hoek blijven hoewel ze krijgen. De mannen in de dure het in dat opzicht elders beter konden merkkleding, een sigaartje of een fil- hebben. Dat is tekenend voor de tersigaret, een Ray Ban-zonnebril op sfeer." de neus; ze vormen de bron van de fl- Maar voor niets gaat tegenwoordig al- nanciële huishouding van menig leen de zon op. De Feijter realiseert sportvereniging. Soms noemen ze zich zich dat maar al te goed. Amateurvoet- de 'club van honderd', de 'vrienden bal op topniveau kost al sinds vele ja- 1MATEUR nr MOETBALiLZ van of ze staan simpelweg te boek als sponsor. De sponsor als machthebber. Hij praat vaak mee over investeringen, de boek houding en in sommige gevallen zelfs over taktiek en opstelling. De geld schieter als beleidsbepaler. De verlei ding mee te praten is soms onweer staanbaar. Zo stapte sponsor Paul Hermsen enkele jaren geleden op bij de voetbalclub Vlissingen, nadat hem was gebleken dat hij nooit de zeggen schap zou krijgen die hij wenste. John Bravenboer is hoofdsponsor en voorzitter van de voetbalclub Hoek. Een ideale positie om op alle fronten een dikke vinger in de pap te houden. Volgens Wim de Feijter, co-sponsor, vertrouwt de voetbalvereniging Hoek volledig op de integriteit van Braven boer. „Bij ons mengen sponsors zich niet in het werk van een trainer. Wij hebben na de promotie naar de eerste klas het bestuur drastisch uitgebreid. Pr en representatie zijn een stuk be langrijker geworden. Daar past Bra venboer perfect in." De inbreng van de sponsors bij Hoek is na de promotie naar de eerste klas alleen maar toegenomen. De club pak te de zaken gelijk groots aan. Tribune, lichtinstallatie, verbouwing van het clubhuis en de kleedkamers. De club vond een gewillig oor bij de sponsors, doorgaans geslaagde zakenmensen die een neus hebben voor investerin gen op het juiste moment. „Maar daarnaast," benadrukt Wim de Feij ter, „is er ontzettend veel zelfwerk zaamheid van eigen leden. Sommigen zijn dagelijks op het veld te vinden. In dat opzicht kan er heel veel in Hoek." Het is al lang geen geheim meer dat de spelers van Hoek flink in de watten ge ren een schep geld. Clubliefde bestaat nog, maar daarnaast is het een gerust stellende gedachte te weten dat het ook te koop is. Dat laatste betreft dan De selectie van de nieuwe Zeeuwse zaterdag-eersteklasser Hoek poseerde op eigen veld voor de wedstrijd tegen het nationale elftal van Roemenië. Rechts naast het arbitrale trio de Roemeense ploeg (in gele shirts). Middenin op de tweede rij gedeputeerde Ester Maris-Koster. En rechts de selectie van Hoek: Staand van links naar rechts: Peter Hamelink, Edwin Bakker, Jack Caluwé, Wilco Braafhart, Arjan Tollenaar en Ludwig Jurriëns. Middelste rij: Nico Knol, Patrick Devis- scher, Mark de Kunder, Adriaan Nieuwenhuyse, Gerard Dellaert, Patrick Vonk. Voorste rij: Erik Dekker, Richie Bosma, Remco van Keeken, Onno Ribbens, Marcel Meijer en Jean Pierre Hubreg- sen. vooral de spelers die zich, verschui- ger-niveau-proberen' bij een club in ZELFVERTROUWEN STRAALT VAN HOEK AF opmars aanmelden. niet „Wij doen veel om het de jongens bij Hoek naar hun zin te maken. We zor gen bijvoorbeeld dat ze in een goede bus naar de uitwedstrijden reizen en dat ze op de terugweg een fatsoenlijke maaltijd krijgen. We geven ook elk jaar een prachtig diner voor de spe lers met hun vrouwen of verloofdes." Hoek heeft zich, net als een aantal an dere Zeeuwse clubs, afhankelijk ge maakt van sponsoring. De aantrek kingskracht op de regio is in dat op zicht enorm. Veel geldschieters-in-spé voelen zich aangetrokken tot het uit zijn voegen gebarsten dorpsclubje. Wim de Feijter is het prototype van een clubgebonden sponsor. In de jeugd van Hoek gold hij als een bege nadigd linksbuiten. „Maar ik was snel opgebrand," weet hij. „Ik was nogal klein voor m'n leeftijd en bij Hoek kwam je indertijd vanuit de B's zo in het tweede elftal. Die stap was te groot voor mij. Bovendien was ik als voetballer misschien wel een beetje lui," aldus De Feijter, die niet alleen sponsor is van Hoek, maar ook van de Jong Zeeland-selectie. Verschillende sponsors zorgen bij Hoek voor een verhoudingsgewijs breed financieel draagvlak. „Dat is ook de reden waarom de structuur bij ons geen gevaar oplevert voor de con tinuïteit. Hoek is niet afhankelijk van één sponsor en dat betekent datje niet reddeloos verloren bent zodra een sponsor opstapt." Emans HOEK - Voor Gerrit Emans en de spe lers van Hoek is de spanning met de dag gestegen. Vol zelfvertrouwen, maar ongetwijfeld ook een tikje ner veus, stort Hoek zich volgende week zaterdag in het nieuwe avontuur. De nieuwe Zeeuwse eersteklasser in het zaterdagvoetbal is vast van plan een blijvertje te worden. Daar is de visie voor de komende jaren nadrukkelijk op gericht. Trainer Gerrit Emans: „We hebben nieuwe spelers aangetrokken en de ac commodatie is enorm verbeterd. Voor Hoek was het kampioenschap van vo rig seizoen natuurlijk een hoogtepunt, maar de club wil nu op het allerhoog ste niveau mee blijven draaien." Hij zal met de nieuweling tussen al die gerenommeerde ploegen het avontuur niet schuwen. Hoek verwacht voor de thuiswedstrijden aan de kassa's lange rijen toeschouwers en maakt zich op z voor een knalseizoen. „Duizend man", zo hoopt de trainer, „moet haalbaar zijn. Die mensen willen we wat bieden als het even kan. We gaan in elk geval tegen IJsselmeervogels en tegen die andere topclubs niet spelen om niet te verliezen." De toonaangevende Zeeuwse club in het zaterdagvoetbal is bereid voor het offensief te kiezen als de kans zich voordoet en beschikt daarvoor ook over een uitgelezen ploeg. Met de ra zendsnelle en beweeglijke Remco van Keeken (de onbetwiste vedette) en de kansenbenutter Mark de Kunder (voorlopig nog uitgeschakeld door een blessure) in de spits staat er een voor hoede, die vele tegenstanders in deze eerste klasse de stuipen op het lijf kan jagen. Bovendien heeft Adriaan Nieuwen huyse (de spelmaker) een paar jaar ge leden al ervaring opgedaan met Oost kapelle. Gerard Dellaart (overgeno men van Sluiskil) toonde zich in de voorbereiding een aanwinst en ook in de breedte zijn er versterkingen aan getrokken. Gerrit Emans: „We heb ben ontzettend gesukkeld met blessu res tot nu toe. Ik heb niet één wed- schuwt het avontuur Gerrit Emans: „Hoek wil de supporters iets laten zien.' strijd kunnen spelen met de ploeg die ik voor ogen had. Dat heeft ook één voordeel gehad. Ik ken nu de kwalitei ten van de nieuwe spelers." De gedwongen wissels resulteerden af en toe in uiterst matige optredens tij dens de oefencampagne. Vooral om dat door uiteenlopende en langdurige blessures Adriaan Nieuwenhuyse, Mark de Kunder en aanvankelijk ook Peter Hamelink en Jean Pierre Hu- bregsen ontbraken was er nog geen oordeel te vormen over de werkelijke kracht van de debutant. Gerrit Emans: „Ik ben nog geen mo ment in paniek geraakt door de gelui den vanaf de kant. We kregen bijvoor beeld tegen Sluiskil een beetje kritiek te verwerken. Toen speelden nota be ne ook Remco van Keeken en Nico Knol maar één helft en moest ik Wilco Braafhart wisselen. We hebben niette min met deze verzwakte ploeg ook een paar wedstrijden gespeeld waarin het wel goed liep." Het lijkt Gerrit Emans aan klassepe- lers en aan werkers niet te ontbreken en ook de wil om er iets moois van te maken is ruimschoots aanwezig. Zorg wekkend is het allen dat niet iedereen op tijd klaar zal zijn. Hoek had zich vanzelfsprekend zo graag op volle sterkte willen presenteren in de eerste krachtmetingen. Die illusie heeft Emans naast zich neer moeten leggen. Mark de Kunder werd bijvoorbeeld na een bezoek aan de Belgische kniespe cialist Martens een nogal langdurige rust voorgeschreven. De gretige spits- speler, die met voetbal opstaat en er mee naar bed gaat, kon het niet laten om al eerder voorzichtig te trainen. Het blijkt echter dat zijn knie te kwets baar is om zonder risico's naar de com petitie toe te leven. De Zeeuws-Vlamingen kijken echter vooruit en zijn optimistisch gestemd voor de start. Het gigantische feest rond het kampioenschap is al lang verstomd. Vanaf nu wordt er van Hoek verwacht dat het zijn razend snel opgebouwd reputatie gaat waar maken. Zeuren over blessures is in dit stadium verleidelijk, maar Emans gaat het zo veel mogelijk uit de weg. Zijn brede selectie, die is aangevuld met een zestal nieuwkomers, móet dat op kunnen vangen. Veel is er nu aan gelegen dat de debu tant een sterke opening van de compe titie neerzet. Jan Meulmeester greep met Oostkapelle niet zo lang geleden op dit hoogste niveau ook totaal on verwacht een periodetitel in de fase dat zijn club nog schromelijk werd on derschat. Daar staat tegenover dat er in Hoek een zeker respect is voor de gelouterde tegenstanders in deze klas. Gerrit Emans heeft in de zomermaanden van al die clubs zo veel mogelijk gegevens verzameld. „Hoe sterk ze zijn en hoe ze spelen zal pas uitkomen als we er te genover staan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 35