PZC Zomeruniversiteit wil geen zelfmoord plegen Geen toekomst meer in verbouw bulkprodukten Het inkrimppak van groene Roel Lubbers acht tijd rijp voor sociale vernieuwing Wiegel en Winsemius geheime wapens VVD BASIS GELEGD OP ZOMERUNIVERSITEIT provincie 17 Afscheid van ir L. de Wit Oase PROF DR C. J. HAMELINK: Landbouw DIRECTEUR PLANTAARDIGE PRODUKTIES: Suikermaïs Sociaal akkoord V ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1989 VLISSINGEN - Nederlandse en Vlaamse hoogleraren zijn van plan een Internationale Schelde Faculteit te stichten. Aan het initiatief, dat de afgelopen dagen vorm kreeg tijdens de Zomeru- niversiteit Zeeland, werken ook topfunctionarissen mee van diverse overheids- en particulie re organisaties in het Scheldebekken. Verkeerslichten en voorsorteerstroken op kruising in Goes Kamervragen over verhuizing van zeehospitum RPF wil 12 zondagen zonder auto PvdA wil intrekken NS-beperkingen op Seniorenkaart Plan voor netwerk van kennis Scheldebekken De initiatiefgroep denkt binnen pak weg een jaar een 'interuniversitaire fa culteit' op te zetten, waarbij Belgische 'en Nederlandse universiteiten en ho gescholen betrokken zullen worden. Samen met alle andere wetenschappe lijke opleidingsinstituten, kennis- en onderzoekscentra in het Scheldebek ken wil men bovendien een 'kennisnet werk' realiseren. Het secretariaat is ondergebracht bij de Hogeschool Zee land in Vlissingen. De Internationale Schelde Faculteit moet kennis gaan ontwikkelen die van belang is voor de economische ontwik keling van het Vlaams-Zeeuwse Schel debekken. Daarbij wordt in de eerste plaats gedacht aan het versterken van reeds aanwezige 'kansrijke sectoren' als havenplanologie en -distributie, aquacultuur, (natte) milieutechnolo gie en kwalitatief hoogwaardige re creatie. Voorzitter van de initiatiefgroep is prof dr P. Drewe van de Technische Universiteit Delft. Drewe presenteer de eind vorige week al een rapport over de mogelijkheden tot nauwere samen werking van de gemeenten Vlissingen en Middelburg i neen stadsge west. Dat rapport werd door 'zijn' ho geschool gemaakt in opdracht van de beide gemeenten. Coordinator is dr ir J. Goedman uit Middelburg, vertegenwoordiger van het Rijn Schelde Instituut. Andere ini tiatiefnemers zijn: dr G. Allaert, dr N. de Pauw en dr R. Scheele (Rijksuniver siteit Gent), dr ir A. P. van Antwerpen en C. F. Bos (Hogeschool Zeeland), mr ir J. W. Daamen en ir H. Engel (Rijks waterstaat), prof dr T. de Jong (Tech nische Universiteit Delft), R. P. Klaas- sen (Rijn Schelde Instituut), ir L Mal- jaars (Innovatiecentrum Zeeland), prof dr P. Nienhuis (Delta Instituut Hydrobiologisch Onderzoek) en dr R. Scheele (Rijksuniversiteit Utrecht). De initiatiefgroep beschouwt het Scheldebekken als 'de enige plaats in West-Europa waar unieke ecologi sche en economisch-technologische kwaliteiten naast elkaar bestaan'. Men doelt daarbij op de 'groen-blau- we oase' rond de Oosterschelde en de verstedelijkte industriële ontwik kelingsgebieden bij de Westerschelde en de Schelde (Antwerpen, Gent, Zee- brugge, Oostende, VlissingenfMiddel- burg en Terneuzen). Men streeft naar herstel van het even wicht tussen de economische ontwik keling en de ecologische spankracht' in het Westerscheldebekken. De landsgrens overschrijdende samen werking, aldus prof dr Drewe, is daar bij van groot belang. Om een dergelij ke samenwerking van de grond te krij gen vindt men het van belang dat een vaste Westerschelde-oeververbinding wordt gerealiseerd en dat telematica- netwerken tot stand worden gebracht. De verantwoordelijkheid daarvoor wil men aan andere overlaten. De initia tiefgroep beschouwt het 'optimalise ren van de kennisinfrastructuur' als een taak waaraan ze zelf gestalte kan geven. De Internationale Schelde Faculteit moet zich vooral gaan bezig houden met onderwijs en onderzoek op post- hbo/post-graduaat en doctoraal ni veau. De faculteit moet stageplaatsen gaan scheppen en doelgericht onder zoek verrichten ten behoeve van over heden, bedrijven en instanties. VLISSINGEN - De Zomeruniversiteit Zeeland streeft niet in de eerste plaats naar 'tastbare resultaten die zoden aan de dijk zetten, handzame aanbevelingen waar bestuurders van wakker liggen'. Prof dr C. J. Hamelink benadrukte dit vrijdagmiddag tij dens de presentatie van de resultaten van een weekje Zomeruniversiteit. Hij reageerde daarmee op een kriti sche kanttekening in de PZC van afge lopen zaterdag. Er is, volgens Hamelink, niets op tegen wanneer academische activiteiten lei den tot tastbare resultaten. Maar wan neer de zomeruniversiteit zich door een dergelijk streven zou laten leiden, zou dat zelfmoord betekenen. „Daar mee zou zij een politieke functie krij gen, inzet worden van politieke tegen stellingen, onderdeel worden van het politieke krachtenveld en kansen op een langere toekomst waarschijnlijk verspeien." Hamelink kende de zomeruniversiteit in de eerste plaats een 'algemeen vor mende en intellectuele functie' toe. Hij zei dat de zomeruniversiteit 'alle ta lent en kracht' heeft om uit te groeien tot een instituut dat serieus genomen moet worden. Hamelink wilde niet suggereren dat de zomeruniversiteit, na de twee experimentele uitvoerin gen van dit jaar en vorig jaar, al de op timale vorm heeft gevonden. De we tenschappelijk raad van de zomeruni versiteit is nu bezig een 'duidelijk pro fiel' te creëren waarmee gedurende langere termijn kan worden gewerkt. In totaal namen de afgelopen week tachtig cursisten deel aan één van de zes workshops van de zomeruniversi teit die plaatsvonden in hotel Britan nia te Vlissingen. In totaal woonden 130 mensen één, meerdere of vele van de tientallen lezingen bij. De drie de- bat-avonden in Middelburg trokken in totaal meer dan 400 belangstellenden. De meeste belangstelling ging uit naar de studiebijeenkomsten over de landbouwproblematiek. Eén van de conclusies: de akkerbouw moet de huidige produkten blijven telen, maar daarnaast is een mentaliteitsve randering nodig die de weg opent naar nieuwe bulkprodukten en tallo ze kleinere, voor specifieke afnemers bedoelde produkten. De studiebijeenkomsten over gezond- heidsethiek werden ook goed bezocht. Redelijke belangstelling was er ook voor de workshops ruimtelijke orde ning en kwaliteit van de arbeid. Deel nemers aan die laatste workshop be sloten in Zeeland een project op te starten dat moet leiden tot het signale ren, verhinderen en verminderen van werkstress. Men wil binnen drie jaar een model van aanpak ontwikkelen en alvast in een aantal bedrijven experi menten beginnen. De studiebijeenkomsten over milieu technologie leverden de conclusie op dat bedrijven de efficiency en het ren dement kunnen verhogen door meer aan milieuzorg te doen. De workshops over nieuwe media en ontwikkelings samenwerking trokken slechts een handjevol cursisten. Tenslotte een hartekreet van de Vlis- singse burgemeester drs J. C. Th van der Doef, voorzitter van de Zeeuwse zomeruniversiteit: „Laat de cursisten maar zelf uitmaken wat ze eraan heb ben." Een beeld, van de activiteiten op de laatste dag van de Zomeruniversiteit. GOES - De provinciale weg Zierik- zee/Goes met de kruising Wilhelmina- dorp/Wolphaartsdijk krijgt in de toe komst verkeerslichten. Op de provin ciale weg komen opstelstroken voor het afslaand verkeer. De parallelwe gen voor het landbouwverkeer wor den zo ver afgebogen, dat ze geen ge bruik hoeven te maken van de ver- keersinstallatie. De ongelijkvloerse kruising, inclusief een afbuiging voor het toeristisch/re creatief verkeer richting Veerse Meer is daarmee definitief van de baan. De reconstructie van het kruispunt staat al jaren op het verlanglijstje van zowel provincie als gemeente Goes. Op de kruising gebeuren regelmatig onge vallen. Automobilisten, die de hoofd rijbaan willen oversteken, moeten ze ker in het zomerseizoen rekening hou den met lange wachttijden en gevaar lijke situaties. Het Goese gemeentebestuur heeft, zo blijkt een voorstel aan de gemeente raad, tevergeefs gepleit bij de provin cie voor een ongelijkvloerse kruising. Die kosten die daarmee gemoeid wa ren (7,1 miljoen gulden), vond het pro vinciaal bestuur veel te hoog. De nu voorgenomen aanpassing van het kruispunt kost 2,1 miljoen gulden. DEN HAAG - Het Zeeuwse CDA- Tweede Kamerlid, M. Beinema, heeft de staatssecretaris van volksgezond heid, D. Dees, schriftelijke vragen ge steld over de verhuisplannen van het Oostkapelse zeehospitum Zonneveld. Het stichtingsbestuur van Zonneveld heeft een rapport met berekeningen laten maken, waaruit blijkt dat con centratie van de Zeeuwse revalidatie in Goes en dus verhuizing van Zonne veld onnodig duur is. De instelling kan beter in Oostkapelle blijven en daar grondig gerenoveerd en gereoga- niseerd worden, is de conclusie. Beinema wijst de staatsecretaris op het rapport en vraagt naar zijn me ning. „Indien provinciale staten van Zeeland mede op grond van bovenver meld rapport hun eerder ingenomen standpunt met betrekking tot de con centratie van de revalidatievoorzie- ningen in Goes zouden nuanceren, is dan de staatssecretaris bereid zijner zijds zulk een nuancering niet bij voor baat uit te sluiten?", vraagt Beinema. Het is gebruikelijk dat de staatssecre taris binnen een termijn van drie tot vier weken antwoord geeft. GOES - Ter gelegenheid van het afscheid van ir L. Th. J. M. de Wit als consulent akker- en tuin bouw is er een receptie op 30 au gustus in De Prins van Oranje te Goes. De bijeenkomst duurt van 16.00 tot 17.30 uur. Zoals gemeld neemt De Wit af scheid om zich aan zijn nieuwe baan als directeur van de Stich ting Stimulering Plantaardige Produkties te kunnen wijden. Cadeaus wil De Wit niet hebben. „Ik heb eigenlijk alles al." Mocht er geld binnenkomen, dan gaat dit naar het Boro-project in Indo nesië. Dit dient voor de aanschaf van leer- en speelmiddelen bij de opbouw van een school in het weeshuis te Boro, in een der arm ste delen van Java. „Ik kom uit een katholiek gezin. Onze familie heeft destijds de opleiding van een Javaanse jongeman tot priester bekostigd. Hij leeft niet meer, maar zijn zuster nog wel. Met haar hebben we nog steeds contact. Zij zet zich in om die school op poten te zetten. Daar wil ik dan ook mijn steentje aan bijdragen, vandaar", verklaart De Wit. GOES - In verbouw van nieuwe bulk produkten als hennep en gewassen voor bio-ethanol ziet ir L. Th. J. M. de Wit niets. Hij wil daarentegen zoeken naar kennis- en arbeidsintensieve teelten. De komende jaren kan hij zijn hart ophalen als directeur van de Stichting Plantaardige Produkties. „Ik heb er zin in. Weer het veld in te gaan, zoals toen ik in '63 begon in Zee land." In Axel kwam zijn eerste kennisma king met Zeeland. Hij werkte er als consulent voor het ministerie van landbouw en visserij. In '69 toog de in genieur, na een reorganisatie van de dienst, naar Goes. Alwaar hij nog steeds dé consulent akkerbouw is. Tot 1 september. Dan begint hij aan zijn nieuwe baan. Overigens in hetzelfde gebouw: het Landbouwcentrum in Goes. In zijn loopbaan heeft hij ruime erva ring opgedaan en velen leren kennen. „De laatste jaren, als coördinator, heb ik minder contact met de boeren zelf. Meer met de voormannen. Ook met be drijven als de Suikerunie. Voor mijn nieuwe job kan dat vruchten afwer pen. Er gaan nogal wat deuren voor me open." Het consulentschap is erop gericht de landbouwers van veel informatie te voorzien om tot een goed onderne mersschap te komen. Bedrijfs- en teelttechnisch, individueel en groeps gewijs. „Het voordeel is", legt hij uit, „dat wij objectieve inlichtingen ver strekken. De laatste jaren zie je dat bij voorbeeld ondernemingen in gewasbe schermingsmiddelen zelf ook voorlich ters op pad sturen. En die geven ook vrij objectieve informatie. Maar ze moeten wel, omdat de boeren toch vaak even bij ons controleren of dat aanbevolen middel echt wel goed werkt." De Stichting Stimulering Plantaardi ge Produkten is opgericht door de drie Zeeuwse Landbouworganisaties, de provincie en het rijk. „Ik vind het fijn dat de provincie er ook bij zit. Het provinciebestuur zegt altijd voor waardenscheppend te willen werken. Dat kan het nu waar maken. Door bij voorbeeld rekening te houden met nieuwe teelten in streekplannen." Hij doelt dan op de mogelijkheid van kassenbouw. „Het kan best zijn dat daar een uitkomst ligt. Maar dan moet dat wel een gebied van drie-, vierhon derd hectare zijn. Er moeten namelijk mogelijkheden zijn voor aanvoer van zoet water en zo'n clustering biedt voordelen voor de afvoer van produk ten naar de veiling." Voor nieuwe teelten is een mentali teitsverandering nodig bij de boeren. In de grote bulkprodukten ziet De Wit niet veel meer. „Dat kan allemaal veel goedkoper in Engeland of Zuid-Frank rijk. Wij moeten het zoeken in teelten die veel meer arbeid en kennis vergen. Het gaat er ten slotte om dat de onder nemers een inkomen uit hun bedrijf kunnen halen, dat het platteland leef baar blijft. Wat dat betreft maakte J. Hermans bij de Zomeruniversiteit een goede vergelijking: toen de auto zijn intrede deed, kon de koetsier twee din gen doen. Hij kon thuis gaan zitten bij moeder de vrouw of zijn rijbewijs ha len. Het is hard gezegd, maar zo is de werkelijkheid nu eenmaal." Ir. L. Th.J.M. de Wit. Een alternatief produkt voor Zeeland is bijvoorbeeld de suikermaïs. „Dat kun je niet telen in de buurt bij snij- mais om kruisbestuiving te voorko men. Hier is er dus nog ruimte voor. Zeker als je ziet hoeveel Nederland importeert. Er is een markt voor." Waar denkt hij nog meer aan? Hazel noten, goudsbekerbloem, olieën voor de farmacie. „Tot nog toe blijft het bij filosoferen. Niemand had de tijd om dat eens goed te bekijken. Dat kan ik nu gaan doen. En dat brengt me ook weer bij de boer. Een mooie afsluiting van mijn loopbaan. Begonnen in het veld en eindigen in het veld." JgprrT- Roel van Duijn spreekt, gehuld in zijn inkrimppak, Middelburg toe. ALMKERK (ANP) - De RPF wil per jaar 12 autoloze zondagen instellen om zo het milieubewustzijn van de burger te vergroten. Tot die uit spraak kwam RPF-Iijsttrekker Mijndert Leerling vrijdag tijdens een spreekbeurt in het Brabantse Almkerk. Met name christenen dienen zich bewust te zijn van hun schuld ten aanzien van het milieuprobleem, zo zei hij. Het initiatief van de gerefor meerde kerk in De Lier, om als kerk ganger van tijd tot tijd op zondag geen gebruik te maken van de auto voor de kerkgang, verdient volgens Leerling in dit verband navolging. RIDDERKERK (ANP) - De maatre gel van de Spoorwegen om houders van een Seniorenkaart vanaf april te verbannen uit de ochtendspits moet van tafel. „De PvdA eist hier en vandaag dat Smit-Kroes hier en vandaag haar instemming intrekt. En we verwachten dat ook de NS op deze discriminerende maatregel te rugkomt." PvdA-partijvoorzitter Sint zei dit vrijdag op een verkie zingsbijeenkomst in Ridderkerk. De argumentatie van de NS dat ou deren de trein niet meer in mogen omdat de vaste klanten anders in het gedrang komen, zint Sint in het geheel niet: „Alsof ouderen met een Seniorenkaart geen vaste klanten zijn." Bovendien zijn het volgens haar vaak klanten voor wie de trein de enige mogelijkheid van vervoer op een langere afstand is. Overigens, „toen 550.000 studenten allemaal een OV-jaarkaart zouden krijgen heb ik niets gehoord over beperkin gen," merkte Sint op. MIDDELBURG - De Groenen vin den als enige partij dat de economie niet moet groeien. De produktie moet worden teruggedraaid en er moet worden overgeschakeld op milieu-vriendelijk produceren. Er moeten duurzame goederen wor den gefabriceerd: spullen dus die veel langer meegaan dan nu het ge val is. Daardoor worden ze wel duurder, maar het effect is veel be langrijker: minder uitstoot van schadelijke stoffen en dus kans op een beter milieu. Lijsttrekker van De Groenen, Roel van Duijn, vertelde dat vrijdagmid dag op de Middelburgse Markt. Zijn aanwezigheid bleef niet onopge merkt. Van Duijn hield zijn verhaal aan de hand van het zogenaamde 'inkrimppak' dat hij droeg. Aan de ene kant was een snelweg aange bracht met daarop (echte) dinky toys. Zijn andere zijkant werd ge sierd met een fabriekspijp met bij behorende rookpluim. Op zijn rug was een bord bevestigd met een doodskop en zijn hoofd was getooid met een hoed, met daarop een speel goedvliegtuigje. Van Duijn: „Kortom, allemaal za ken waardoor ons milieu wordt ver vuild." Hij ging ook in op het herge bruik van goederen. „Koelkasten bijvoorbeeld. Als ze kapot zijn wor den ze weggedaan, omdat reparatie vaak zó duur is, dat er een nieuwe wordt aangeschaft. Je zou ook kun nen zorgen dat die reparaties min der kostbaar zijn en het apparaat gewoon laten opknappen". AMSTERDAM (GPD) - „We hebben bij de opbouw van de welvaart staat, een efficiënte opzet van de produktie gekoppeld aan een goed sociaal stelsel, over het hoofd ge zien dat het geheel geen antwoord gaf op de problemen van de kanslo zen. Discussies over de invulling van het herstelbeleid hebben de af gelopen jaren actie op dit punt ge blokkeerd. Vakbonden eisten eerst een koppeling van lonen en uitke ringen, werkgevers zeiden wel an dere zaken aan het hoofd te hebben. Nu beide problemen uit de weg zijn, is de mogelijkheid van sociale ver nieuwing er". CD A-lijsttrekker Lubbers zei dit gis teravond in Amsterdam tijdens een discussiebijeenkomst over de socia le kwestie: de positie van de vele langdurig werklozen, de kanslozen, die in onze samenleving aan de kant blijven staan. Om tot sociale ver nieuwing te komen, bepleitte Lub bers een voortzetting van het kabi netsbeleid. Daarnaast is premiedif ferentiatie in de sociale zekerheid mogelijk een middel om kanslozen aan de slag te krijgen. Als derde punt noemde Lubbers de introductie van een gedecentrali seerd model waarbij de rijksover heid het beleid overdraagt aan ge meenten, werkgevers en vakbonden daar waar de problemen het grootst zijn. De CDA'er zei erg voorzichtig te willen zijn met dwang op kanslozen om werk of scholing te accepteren. Hij zei meer te zien in een systeem van begeleiding en stimulering waarbij de betrokkene ervan wordt overtuigd iets aan de eigen positie te gaan doen. Dwang op werkgevers om jaarlijks een bepaald aantal langdurig werk lozen op te nemen, wees Lubbers eveneens af. Hij zei meer te zien in de plicht voor werkgevers om in een meerjarenplan voorstellen te doen voor werklozen, inclusief scholing en werkervaring. Dit in samenwer king met de vakbeweging. Het tota le concept wil Lubbers neerleggen in een sociaal akkoord op hoofdlijnen met werkgevers en vakbonden. De CDA-voorman waarschuwde er voor dat het allemaal niet zal luk ken als elke groep aan eigen princi pes vasthoudt of al bij voorbaat plannen afwijst. „We kunnen leren van de frustraties van de afgelopen jarezn. Doe mee. Blijf niet aan de kant staan. Stap eens over de eigen schaduw heen," aldus Lubbers. De christendemocraat betoogde overigens dat het bij de sociale kwestie niet alleen gaat om werk of inkomen maar ook over de vraag hoe mensen met elkaar omgaan. „Of men iets voor elkaar over heeft," stelde Lubbers simpeler. DEN HAAG (GPD) - De WD over weegt aan het einde van de verkie zingscampagne Hans Wiegel en Pie- ter Winsemius naar voren te schui ven als kandidaat-ministers in een volgend kabinet. Met het van stal halen van deze oud-ministers, die beiden nog steeds zeer populair zijn in WD-kring, hopen de liberalen iets van hun verlies te kunnen goed maken. Al eerder zei lijsttrekker Joris Voor hoeve, dat hij Wiegel op zijn lijstje had staan als kandidaat-minister. De Friese commissaris van de ko ningin ontkende toen met Voorhoe ve over zijn kandidatuur te hebben gesproken, maar sloot zijn terug keer in de landelijke politiek ook niet helemaal uit. Oud-minister Winsemius staat als laatste op de kandidatenlijst van de WD voor de Tweede Kamerverkie zingen van 6 september. Tijdens het eerste kabinet-Lubbers heeft hij als minister van milieu grote populari teit en bekendheid opgebouwd, vooral na de kernramp bij het Russi sche Tsjernobyl. Hij verscheen toen vrijwel elke avond op de televisie om over de gevolgen van de ramp te be richten. Van deze ex-minister is bekend dat hij wel weer een plaatsje in het kabi net ambieert. Hij kan daarbij reke nen op steun van premier Lubbers, die bij de laatste formatie al liet blij ken liever Winsemius dan De Korte naast zich te hebben als vice-pre mier. Dat lukte toen echter niet, waarna Winsemius de politiek (tij delijk) verliet. De Korte liet deze week weten het vice-premierschap graag aan een ander over te laten. AAGTEKERKE - Een cameraploeg van de televisierubriek Den Haag Vandaag heeft vrijdagavond geen gelegenheid gekregen te filmen tij dens een spreekbeurt van SGP- lijsttrekker B. van der Vlies in Aag- tekerke. Het televisieteam werd de deur gewezen, nadat de onverwach te binnenkomst van de ploeg de no dige verwarring had veroorzaakt in de bomvolle zaal waar Van der Vlies juist aan het woord was. De lijsttrekker onderbrak zichzelf en vroeg 'wat dat te betekenen had'. Volgens het tv-team was vantevo- ren de afspraak gemaakt dat er ge filmd mocht worden, maar Van der Vlies zei daar daar niets van te we ten. Daarop volgde druk overleg achter de bestuurstafel. Maar in de zaal stond plotseling het Arnemuid- se SGP-raadslid C. Marijs op, die zei: „Als deze wereldse heren met hun camera's hier blijven, dan voe len wij ons als SGP Arnemuiden zeer gekwetst." Zijn woorden maak ten kennelijk zoveel indruk dat de cameraploeg kon verdwijnen. En zo misten de camera's onder meer de uitval van de SGP-voorman naar WD-minister van justitie Korthals Altes. Van der Vlies: „Uit de cijfers blijkt dat het maar slecht is gesteld met het normbesef in Ne derland. In feite verwaarloost deze regering een van haar belangrijkste taken: het handhaven van orde en veiligheid. Ik vind het hypocriet van de WD dat deze partij nu moord en brand schreeuwt over de criminali teit. Ze hebben nota bene zeven jaar lang een eigen minister op justitie zitten. Wie zoveel jaar verantwoor delijkheid heeft gedragen voor een falend beleid moet nu niet zo hoog van de toren blazen". Van der Vlies zei 'zich geweldig te storen aan het loslaten van verdachten, doordat er zoveel vormfouten worden gemaakt in de procedures'. „Zoiets is funest voor het rechtsbesef van de bevol king en voor de motivatie van de po litie."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 17