Milieuprijs voor Hercules valt slecht Boezems Hommage in Zeeuws Museum Sanitaire voorzieningen jachthavens zijn slecht Belgen vaak betrokken bij voorrangs-botsingen Oorlogsinvalide stuurt onderscheiding terug Verbod ULV's Brouwershaven twee maanden opgeschort 13 Bouwkosten van Zeelandbrug in '91 afgeschreven Inbreker betrapt ZEELAND KOMT ER GOED AF Zeeland ZWARE VOET' IN Z-VLAANDEREN Weg Piraat NA VERLOREN STRIJD OM PENSIOEN ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1989 WATERSCHAP BUJET WEG MIDDELBURG - Het waterschap Walcheren boycot de uitrei king van een milieuprijs aan de Middelburgse vestiging van het chemieconcern Hercules. Volgens dijkgraaf mr J. A. Lants- heer verdient de fabriek zo'n prijs niet, wegens de trage sane ring van de watervervuiling. Het is één van de slechtste klan ten van het waterschap. Onvoldoende Varkentje boï.khanwa al uw schooi en studie boeken levertijd: enkele dagen. zeeland Pas als Hercules zijn zaakjes voor el kaar heeft, is er reden om eens over een waardering na te denken, vindt de dijkgraaf. Zover is het nog lang niet. „Men pleegt nu onderzoek waaruit maatregelen kunnen, voortvloeien. Ze zijn wel op de goede weg, maar je bent geen prijs waard, alleen omdat je zulke mooie plannen hebt," aldus mr Lants- heer. Het gaat om een interne milieuprijs, ingesteld door de Amerikaanse moe dermaatschappij Hercules Incorpora ted. De 'Grand Award' is aan de Mid delburgse fabriek toegekend voor uit voering van het milieuprogramma 'We Care', daarbij ook rekening houdend met de activiteiten ter bescherming van het milieu, die in de toekomst nog worden uitgevoerd. De president van Hercules Incorporated, F. L. Buckner, zal de prijs 7 september uitreiken, tij dens een feestelijke bijeenkomst in de burgerzaal van het stadhuis Middel burg. Burgemeester mr C. G. J. Rutten en commissaris van de koningin dr C. Boertien behoren tot de invité's. Ondanks reeds lang bestaande sane ringsplannen voldoet Hercules niet aan de uit het oogpunt van waterkwa liteit te stellen eisen, stelt dijkgraaf Lantsheer. „Het lijkt ons niet juist door onze aanwezigheid bij een inter ne prijsuitreiking te suggereren dat wij zulk een prijs verdiend achten." De fabriek loost vooral chemische stoffen, waaronder PAK's, oplosmid delen en geur- en smaakstoffen. Vroe ger rechtstreeks in de Westerschelde, sinds enige tijd op de persleiding en zuiveringsinstallatie van het water schap. Mr Lantsheer geeft aan dat de stoffen in de zuivering bij Ritthem niet in hun totaliteit worden afgebro ken. Bovendien verstoren ze de wer king van cle installatie. „Er zijn tech nische oplossingen en saneringsme thoden voorhanden, maar op dat stuk van zaken is Hercules nog niet zo ver gevorderd, meldt de dijkgraaf. Het dagelijks bestuur van het water schap heeft burgemeester Rutten en commissaris Boertien op de hoogte ge steld van het afwijzen van de uitnodi ging. Een provinciaal woordvoerder laat weten dat de brief van het water- Wat kan er omgaan in het ge moed van een jong varken? Welke drijfveren heeft zo'n ro ze, gekrulstaart beest, wan neer in zijn kleine oogjes, bo ven zijn stopcontactneus, plots het beeld van Biervliet wordt opgevangen, wanneer dat beest daar in de aanhangwa gen van zijn baas langs rijdt? Zo'n varken rijdt langs Zaam- slag, langs Hoek en de Braak man en over het Kanaal van Gent naar Terneuzen. En toch, bij Biervliet, alléén bij Bier vliet, wordt het hem teveel. Het varkentje - eigenlijk nog maar een big - maakt de sprong van zijn leven en staat daarna nieuwsgierig om zich heen te kijken op de rijksweg nummer 61. Terwijl de baas niets ver moedend doorrijdt. In zijn pas verworven vrijheid haalt het varkentje eens diep adem, kijkt eens rond, ziet daar een benzinestation en stapt er parmantig op af, zich welbewust van de belangrijke wending in zijn levensloop. Hij wandelt de 'shop' binnen, vindt achter de koelkast een warm plekje en legt daar zijn kop te rusten. Hij knort nog vaag iets en snurkt daarna een gat in de dag. Het personeel van de benzine pomp zag het gisteren gebeu ren, maar had niet de tegen woordigheid van geest de vreemde snurker naar zijn be weegredenen te vragen. Of op zijn minst te vragen of de gast wellicht behoefte had aan een kussen. Het dier is inmiddels teurg bij zijn rechtmatige eigenaar. Want na een uurtje verbazing - het halve dorp kwam even kij ken - werd de politie gebeld. En die waste dat varkentje wel even. schap nader wordt onderzocht. De commissaris beraadt zich nog over het al dan niet aanvaarden van de uitnodi ging. De kabinetschef van mr Rutten vertelt dat de burgemeester van plan is de prijsuitreiking bij te wonen. Hij voegt er wel aan toe dat er op het laat ste moment nog verandering in dat voornemen kan komen. In een reactie stelt Hercules dat de prijs is toegekend vanwege uitgevoer de verbeteringen en zeker niet aan geeft dat alle problemen al zijn opge lost. De fabriek beklemtoont dat zeker de afgelopen twee jaar veel activitei ten zijn uitgevoerd om de waterkwali teit te verbeteren. Daarvoor werd 1,5 miljoen gulden op tafel gelegd. In sep tember begint een studie om de nog aanwezige verontreinigingen terug te dringen tot aanvaardbare waarden. Welke waarden acceptabel zijn staat ter discussie. Hercules overlegt daar over met het waterschap. Wettelijke normen voor de geloosde stoffen ont breken. In elk geval moeten uiterlijk najaar 1990 nadere maatregelen geno men zijn. Plantmanager J. L. M. Bogers is ver rast over de opstelling van het water schap. Hij vindt dat, gelet op de afspra ken over verdere zuivering, het water schap aanvaarding van de uitnodiging alsnog in overweging moet nemen. MIDDELBURG - De bouwkosten van de in 1965 geopende Zeelandbrug zijn begin 1991 afgeschreven. Maar dat be tekent niet dat vanaf dat moment de provinciale brug tolvrij zal zijn. De NV Provinciale Zeeuwse Brug Maat schappij (PZBM) moet van het dage lijks provinciebestuur een renteloos voorschot van 16,5 miljoen gulden te rugbetalen. Dat geld is indertijd gege ven, omdat het verkeersaanbod voor de brug - en daarmee ook de tolgelden - achter bleef bij de prognoses. Gedeputeerde staten willen géén voorstel tot kwijtschelding van het voorschot doen. Het bedrag kan op zijn vroegst in 1999 zijn terugbetaald. De PZBM kan voor 1990 niet meer re kenen op een provinciale bijdrage in de exploitatie van de brug. Wel zal de provincie 1,7 miljoen gulden reserve ren voor het onderhoudsfonds Zee landbrug. Voor 1990 verwacht de PZBM een bedrag van ruim 5,7 miljoen gulden aan tolgeld. Voor onderhoud is een bedrag van ruim 3,2 miljoen gul den nodig. Het grootste deel daarvan, 1,75 miljoen gulden, is nodig voor het beschermen van het beton. Dat moet van een beschermlaag worden voor zien. Er is daarvoor een meerjarenpro gramma opgesteld. Eén en ander blijkt uit de begroting voor 1990 van de NV PZBM. De staten commissie waterstaat en verkeer be spreekt de financiële stukken van de brugmaatschappij in een vergadering maandag 4 september, aanvang 13.30 uur. De bijeenkomst wordt gehouden in de provinciale griffie te Middelburg. GOES - Een bewoner van de Ruyter- laan in Goes kon donderdagnacht niet verhinderen dat een inbreker er met 550 gulden vandoor ging. De 71-jarige man hoorde beneden lawaai. Hij be sloot poolshoogte te nemen. Toen hij de lichtbundel van een zaklamp waar nam en iemand zag lopen, riep hij maar eens. De inbreker schrok en maakte zich hals over kop via een openstaand raam uit de voeten. Mét medeneming van 550 gulden in con tanten. Advertentie Commissaris der Koningin dr. C. Boertien (l) en Marinus Boezem bekij ken in de nieuwe ruimten van het Zeeuws Museum Boezems 'Hommage aanJ.B.'. MIDDELBURG - Met de opening van de (voormalige) koninklijke slaap vertrekken in zijn vroegere ambtswoning als onderdeel van het Zeeuws Museum, sloot commissaris van de koningin dr C. Boertien 'een tijd perk af, zoals hij vrijdagmorgen zelf zei. De slaapruimten werden niet meer gebruikt door het koninklijk huis, omdat de leden daarvan na een bezoek aan Zeeland altijd weer huiswaarts keerden. „Daardoor hebben we vanaf vandaag ook ruimte voor hedendaagse kunst", zei museumdi recteur Ineke Spaander gisteren. En daarmee werd meteen de relatie gelegd naar de tentoonstelling 'Hommage aan J. B.' van de Middelburg se kunstenaar Marinus Boezem in dit nieuwe stuk Zeeuws Museum. Boertiens openingshandeling be stond uit het ontkurken van een fles champagne en het vullen van enkele glazen. Hij deed dat op een van de kunstwerken van Boezem, 'Delia Sculptura', een hoekige tafel beschilderd met een houtstruc tuur. Dat was natuurlijk niet de be doeling, maar er was niets anders voor handen om fles en glazen op te zetten. „Wel multifunctioneel", zei een van de aanwezigen. De com missaris houdt nog één zaal over in de voormalige ambtswoning. Die is op de begane grond en zal worden gebruikt als representatieruimte. Vrijdagmiddag werd de expositie van Boezem officieel geopend door mevrouw Spaander. Zij ging in op het werk van J. B. (Joseph Beuys), de in 1986 overleden Duitse kunste naar. Op initiatief van de vroegere museumdirecteur, Piet van Daal- en, werden in het verleden enkele malen tentoonstellingen met werk van Beuys in Middelburg gehou den. Boezem kreeg steeds meer be wondering en affectie voor Beuys en één van zijn nu geëxposeerde kunstwerken is dan ook 'een hom mage aan J.B.'. Boezem: „Een van de weinig wapenfeiten waarop dit museum kan bouwen zijn de con tacten geweest tussen Van Daalen en Beuys". De hommage bestaat uit een koperen zuil met accuka bels („Beuys werkte veel met ener gie"), eronder liggen drie sponzen, bovenop ligt een gleufhoed („Zo'n hoed had Beuys altijd op, het werd een onderdeel van zijn oevre") en in de gleuf van de hoed liggen drie (hardgekookte) eieren. Boezem: „Die eieren betekenen vruchtbaar heid en ze symboliseren het voort leven van Beuys". De tentoonstelling van Boezem is tot en met 24 september te zien. De openingstijden zijn: zaterdag tot en met maandag: 13.30 tot 17 urn en dinsdag tot en met vrijdag: 10 tot 17 uur. DEN HAAG (ANP) - In passanten jachthavens zijn onvoldoende sani taire voorzieningen en als ze er zijn, zijn ze niet schoon. In 60 procent van de gevallen is het riskant om gebruik te maken van de toiletten en douches met het oog op infecties door bacte riologische vervuiling. Sommige zijn zo vuil dat ze een gevaar vormen voor de gezondheid. Dit concludeert de ANWB na een steekproef in 15 jacht havens verspreid over het land, waar onder die in Zierikzee en Brouwers haven. Deze twee Zeeuwse havens ko men er in het onderzoek redelijk tot goed af. De overige onderzochte ha vens liggen buiten Zeeland. De ANWB liet het bacteriologisch on derzoek verrichten door het Bacterio logisch Controle Station in Katwijk. Men keek daarnaast naar faciliteiten als vuilcontainers en loosvoorzienin gen voor chemische toiletten en afval water. De resultaten van het onder zoek staan in de Waterkampioen van vrijdag. Er zijn geen wettelijke regels voor sani taire voorzieningen in jachthavens. Wel heeft de ANWB minimale normen DEN HAAG - Vanaf 1 december mag het terrein aan de Zuidernieuwlandweg in Brouwershaven niet meer worden gebruikt als vliegterrein voor ultra-lich te vliegtuigen (ULV's). Met deze uitspraak komt de waarnemend voorzitter van de rechtspraakafdeling van de Raad van State mr J. van der Does in gerin ge mate tegemoet aan de wens van de exploitant van het terrein J. Gast. De exploitant kaartte donderdag bij de Raad van State het besluit van het ministerie van Verkeer en Waterstaat aan waarin is bepaald dat het vliegen met ULV's met ingang van 1 september afgelopen moet zijn. Het vliegverbod werd door het ministerie ingesteld omdat het Grevelingengebied binnenkort tot stil- tegebied wordt verheven. Mr Van der Does wilde niet verder gaan dan Gast twee maanden uitstel van het vliegverbod te geven. De weigering van het ministerie het terrein nog langer aan te wijzen als vliegterrein is terecht, aldus Van der Does. Zo'n aanwijzing gaat altijd vooraf aan het verlenen van ontheffing. Over enkele maanden wordt deze kwestie nog eens behandeld door de recht spraakafdeling. De afdeling zal dan een definitief oordeel vellen. opgesteld, die lager liggen dan de eisen die de Kampeerwet stelt aan kampeer terreinen. Ruim 75 procent van de jachthavens bleek niet te voldoen aan de ANWB-normen, zowel wat de hoe veelheid als de kwaliteit betreft. De loosvoorzieningen voor chemische toiletten en afvalwater zijn niet opti maal. In de meeste havens kun je de inhoud wel op speciale stortplaatsen kwijt, maar is er geen voorziening om ze om te spoelen. Huishoudelijk afval en olie kan in de meeste havens wor den weggegooid in daarvoor bestemde containers, maar voor chemisch afval (oude oliefilters, verfblikken en lege batterijen en accu's) zijn die er nauwe lijks. De ANWB constateert dat er geen ver band bestaat tussen de gevraagde lig gelden en de geboden faciliteiten in de onderzochte havens. De toiletten en douche- en wasruim ten in de gemeentehavens van Brou wershaven kregen van de onderzoe kers het predikaat 'goed en schoon'. Daarmee bleken deze havens er beter af te komen dan de meeste andere on derzochte passantenhavens. Alleen Stavoren en Willemstad kregen de zelfde beoordeling als Brouwersha ven. De enige smet op het blazoen van deze Schouwse gemeente vormen de kranen. De waterkranen in het heren toilet werden omschreven als 'erg vies', die in het damestoilet als 'matig tot redelijk schoon'. De eindconclusie voor de gemeenteha ven van Zierikzee was: matig tot rede lijk schoon. 'Visueel' kon het herentoi let de toets der kritiek niet doorstaan ('erg vies'), maar toch bleken brillen, trekkers, deuren en kranen geen bac teriologische vervuiling te vertonen ('goed/schoon'). In het damestoilet ble ken alleen de kranen erg vies te zijn. Voor het overige waren deze toiletten schoon. Het aangezicht van de da- mes-wc's kreeg de omschrijving matig tot redelijk schoon. De douche- en wasruimten waren eveneens matig tot redelijk schoon, aldus het onderzoek. TERNEUZEN - Belgische automobi listen veroorzaken meer dan gemid deld ongelukken in Midden- Zeeuwsch-Vlaanderen. Dit bleek vrij dag tijdens de onthulling van de Zwa- re-voetborden in Zeeuwsch-Vlaande- ren. Wethouder W.A. Gosselaar van Terneuzen zei bij deze gelegenheid dat in dertig procent van de ongeval len in de gemeenten Axel en Sas van Gent Belgische verkeersgebruikers betrokken zijn. De Belgen zijn zelfs in 60 tot 70 procent van de voorrangson gevallen waarin zij betrokken zijn ook de veroorzakers, terwijl zij statis tisch niet meer dan vijftig procent mogen zijn. Deze grensoverschrijdende brokken- makerij geeft alle aanleiding, zo zei Gosselaar, voor grensoverschrijdende actie voor een veiliger verkeer. De eer ste daarvan is de 'Zware Voet', die nu eindelijk in Zeeuwsch-Vlaanderen is. De Belgische actie om hardrijders tot betere gedachten te dwingen is vanaf gisteren (vrijdag) tot Zeeuwsch-Vlaan deren uitgebreid. Weliswaar zijn de borden langs de Zeeuws-Vlaamse doorgaande wegen de helft kleiner dan hun Belgische voorbeelden maar dat komt omdat het provinciebestuur in Zeeland grote borden langs de weg verbiedt. Vrijdag was het zover dat wethouder A. de Feijter van Oostburg het eerste Zeeuws-Vlaamse bord (nabij Schoon- dijke) onthulde, in aanwezigheid van een groot aantal gemeentelijke (geen provinciale) en politionele vertegen woordigers, alsmede de Hoekenaar J. Wolfert. Wolfert was degene die de ex tra slogan onder de kop 'Zware Voet' heeft bedacht, namelijk de opmer king 'Weg Piraat', die aan alle Zeeuws-Vlaamse posters is toege voegd. Van de afdeling verzekeringen van de ZLM kreeg Wolfert hiervoor een prijs. De actie 'Zware Voet' loopt nög enkele maanden. Daarna komen de Belgen met een nieuwe actie en vermoedelijk zal ook die door Zeeuws-Vlaanderen worden gevolgd, zij het dan dat er ook hiervoor een extra slogan aan toe wordt gevoegd, waarvoor alle Zeeuws-Vlamingen een suggestie mo gen doen. De zeven bermborden, die uit de bud getten voor de -25 procent-actie zijn betaald en die langs de doorgaande wegen in Zeeuwsch-Vlaanderen staan, worden voortaan regelmatig van een nieuwe tekst voorzien. „Dit is uniek voor Nederland", aldus Gosselaar, „en aan de andere kant is het gewoon verstandig om zoveel mo gelijk het voorbeeld van de Belgen te volgen, want zij hebben hun acties zeer goed overwogen. Wij hoeven niet te proberen het wiel opnieuw uit te vin den." Volgens adjudant F.A. Rijnberg van de Temeuzense gemeentepolitie, een van de initiatiefnemers, zijn deze bermborden een bewijs van de goede samenwerking tussen de Zeeuws- Vlaamse politiekorpsen. Die is trou wens vorig jaar al begonnen met een gezamenlijke surveillances en snel heidscontroles. Wethouder A. de Feijter uit Oostburg onthulde het eerste Zeeuwsvlaamse Zware Voet-bord voor een veiliger verkeer. Oud-strijder G. van Wanrooy: meer verwerken." ,Ik kon het niet AXEL - Oud-strijder G. van Wanrooy in Axel heeft zijn onderscheiding, die hij kreeg voor zijn verdiensten in de Tweede Wereldoorlog, te ruggestuurd naar het ministerie van defensie. Hij kwam tot deze stap omdat hem naar zijn zeggen jarenlang een militair invaliditeitspen sioen in ontzegd, waarmee een bedrag van 108.000 gulden is gemoeid. „Ik kon het niet meer verwerken. Ik voel me zo in mijn waarde aangetast, dat ik de onderscheiding aangetekend naar het ministerie heb gestuurd. Hoe meer ik naar die onderscheiding keek, die onder het portret van de koningin hing, hoe meer tranen ik in mijn ogen kreeg. Blijkbaar waarde ren ze mijn inzet voor de bevrijding niet. Ik kon er niet meer tegen," aldus een geëmotioneerde Van Wanrooy. Het gaat om de onderscheiding 'Orde en Vrede met de gespen', die Van Wanrooy in 1950 door de toenmalige minister van Oorlog op de borst kreeg gespeld. Hij kreeg de versierselen, omdat hij als soldaat van het zogenaamde Parijs-batal jon onder meer meestreed voor de bevrijding van Zeeland. Zo trok hij als jongen van zestien jaar samen met zijn strijdmakkers vanuit België naar Walcheren. De bevrijdingstocht voerde tot in Duitsland. Na de capitulatie ging hij met het Britse regiment naar Brits-Indië. Op 7 juni 1948 zwaaide hij af. „Ik werd toen getroffen door een een oorlogssyn droom en -claustrofobie," aldus de oud-strijder. Hij genoot daarna een uitkering op grond van arbeidsongeschiktheid. In 1984 kreeg hij van de staatssecretaris van defensie een brief, waarin hem met terugwerkende kracht tot 1979 een in validiteitspensioen, gebaseerd op de Pensioen wet voor de Landmacht 1922, voor het leven werd toegezegd. „Daar is defensie op een vreem de manier mee aan de haal gegaan," vertelt mr J. Wouters, de advocaat van Van Wanrooy. „Defen sie stelt dat zij een machtiging van Van Wanrooy heeft gehad, waarin staat dat ze zijn geld in het bedrijfsfonds van het GAK mogen storten." Zijn toegezegde pensioengeld wordt nu gekort op zijn WAO-uitkering. Volgens Wouters heeft de oud-strijder die toe stemming echter nooit gegeven. „Voor mij is dit onbegrijpelijk." In alle gevallen heeft defensie het volgens hem bij het verkeerde eind. Een be drijfsvereniging mag een WAO-uitkering wel korten met een algemeen militair pensioen, maar nimmer met een militair invaliditeits pensioen. „Ik heb de indruk dat zoiets bij meer oud-militairen is gebeurd." Sinds 1979 heeft Van Wanrooy gevochten voor zijn pensioen. Zo stuurde hij ettelijke brieven naar het ministerie. Ook voerde hij voor de Raad van Beroep twee processen. Die waren echter ge richt tegen de bedrijfsvereniging die zijn uitke ring kort. Dat leidde volgens advocaat Wouters ertoe dat hij in het ongelijk werd gesteld. „Het was tegen de verkeerde instantie. Nu loopt er een proces tegen het ministerie van defensie, tegen de Staat dus. Voorlopig voor het ambtenarenge recht in Den Haag, maar als mijn cliënt in het ongelijk wordt gesteld, dan starten we een civie le procedure voor de rechtbank."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 13