Kok reageert fel op uitlatingen Lubbers Verbluffende foto's van Neptunus-maan Marinewerven komen tot samenwerking Japanse minister weg na affaire met barmeisje vandaag wov week-uit/in RUDING EN SMIT-KROES TEGEN VS steunen Colombia in cocaïne-oorlog H /4MATEUR nC NOETBAL°_ Oeververbinding aantrekken en afstoten Druilerig 232e jaargang no. 195 Zaterdag 26 augustus 1989 Hulp Status Boycot Geslaagd Fraude Uitgefloten Voetbalbijlage DEN HAAG (GPD) - De ambtenaren krijgen er volgend jaar twee procent loonruimte bij. Dat heeft het kabinet gisteren besloten, na een dagenlange discussie die hoog opliep. De mi nisters Ruding (financien) en Smit-Kroes (verkeer) stemden uiteindelijk tegen deze verhoging. Mager "GEEN ACHTERSTAND UITKERINGEN" SNEL EERSTE AANZET GROTE FEESTMARKT te Domburg GRANDIOOS VUURWERK Veel bewolking met af en toe regen of motregen. Zwakke zuidoostenwind, vanmiddag noordoost. Temperatuur 18 graden. Stenevate 2 Heinkenszand 01106-1482 vrijdagavond koopavond Topleeren D zitcomfort samengevoegd tot iets héél moois inSLwf PROVINCIALE ZEEUWSE GQURA PZC De nieuwe Poolse premier Ma- zowiecki heeft de VS dringend om hulp voor de economie van zijn land gevraagd. PAGINA 3 De status van de commerciële televisie zal na een proefuit- zending van Veronique wor den doorgelicht. PAGINA 5 Het waterschap Walcheren boycot de uitreiking van een milieuprijs aan de Middelburg se vestiging van Hercules. PAGINA 13 Minister Smit-Kroes houdt met 'grote stelligheid' vol, dat de privatisering van de loods- diensten een geslaagde opera tie is geweest. PAGINA 15 De Westerschélde-oeverver- binding: 33 jaar Moederlandse fragmenten. PAGINA 16 In de fraude-zaak De Kraaijert is tegen de ex-directeur van het bejaardentehuis een ge vangenisstraf van een jaar geëist. PAGINA 19 Het nieuwe team van Barcelo na staat er nog lang niet. Op het eigen toernooi werden Jo- han Cruijff en Ronald Koeman uitgefloten. PAGINA 43 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 7 Provincie: 13, 15, 16, 17, 19 en 21 Sport: 43 Colombia en de drugsmafia: de strijd tegen een ontembaar monster De Griekse goden leven nog Wether Nieland, film op het toneel Foto's te kijk: tot de camera bekeerde kunst Rutger Hauer maakt geen verschil tussen actiefilms en artfilms Nederland pro duceert het interessantste to neel van Europa RSV-trau- ma verlamt de samenwerking in de marinescheepsbouw Pelgrims zoeken troost in het Duitse Kevelaer Denkspor ten en postzegels. PAGINA 23, 24, 25, 26, 27, 29 en 31 Met de wedstrijd Vlissingen- Limburgia begint voor Zee land dit weekeinde het voet balseizoen 1989-1990. In ver band met een bekerwedstrijd van de Limburgse club is deze competitiewedstrijd een week vervroegd en wordt reeds zon dagmiddag gespeeld. Trou wens, ook Middelburg, uit te gen Moerse Boys in Zundert, begint morgenmiddag al aan de competitie. In een bijlage in deze krant wordt extra aandacht besteed aan het nieuwe voetbalsei zoen. Ook in het Zeeuwse voet bal waren er weer vele min of meer belangrijke 'transfers'. Tal van spelers en trainers, ook uit het damesvoetbal, ko men in deze voetbalbijlage aan het woord. PAGINA'S 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42 Advertentie ROTTERDAM (ANP) - De tweede Nederlands/Vlaamse Toneelschrijfprijs van 20.000 gulden is dit jaar toegekend aan de schrijfster Judith Herzberg voor haar stuk „Kras". Dit is vrijdag bij de start van het Theaterfestival in Rotter dam bekendgemaakt door W. Hofman, voorzitter van het fonds voor culturele omroepprodukties. Het bedrag is be schikbaar gesteld door het ministerie van WVC. Het toekennen van de toneelschrijfprijs is een initiatief van de Arnhemse theaterwerkplaats InDependance. Vorig jaar ontving Frans Strijards deze prijs voor „Hitchcock's Drie sprong". In de laatste selectie moest een keus worden gemaakt uit „Op de hellingen van de Vesuvius" van Wanda Reisel en het stuk van Herzberg. Toch twee procent voor ambtenaren Al sinds het begin van de zomer was er Voor Van Dijk was dat te weinig, voor een strijd gaande tussen de ministers Van Dijk (binnenlandse zaken) en De Koning (sociale zaken) enerzijds en hun collega Ruding anderzijds over de loonruimte die voor de ambtenaren beschikbaar moest komen. Ruding vond een procent wel genoeg, terwijl Van Dijk en De Koning aanvankelijk twee en later zelfs twee en een half pro cent eisten. Deze week schoof Ruding iets in de richting van zijn collega's op, door een verhoging van 1,3 procent voor te stellen. Vice-premier De Korte probeerde donderdag met een com promis-voorstel de strijdende partijen tot elkaar te brengen. Hij stelde voor de loonruimte op 1,8 procent te stellen. Ruding te veel. Alle WD-ministers en Ruding heb ben in de ministerraad laten blijken bezwaren te hebben tegen de naar hun inzicht al te forse verhoging. Hun be zwaren richtten zich op het feit dat zo wel in de onderhandelingen met de ambtenaren als in de formatiebespre kingen de bedragen uiteindelijk nog wel wat hoger zouden kunnen uitko men. Bovendien is er volgend jaar wel geld voor deze operatie, maar het moet nog worden afgewacht of dat in de jaren daarna ook zo is. De VVD-ministers, behalve Smit- HILVERSUM (GPD) - Mr. Evert van den Bos (36), programma- en organisa tiemanager van de AVRO, gaat naar TV 10. Hij wordt adjunct-directeur tv van deze commerciële zender, en wordt de rechterhand van tv-direc- teur Joop van den Ende. Bij de AVRO was Van den Bos in de periode van '82 tot '86 beleidsmede werker van de voorzitter en de directie. In zijn hoedanigheid van programma- en organisatiemedewerker was hij de laatste jaren verantwoordelijk voor het aankoopbeleid, de coprodukties, het produktiebureau en de financiële planning van de AVRO. Bij TV 10 wordt Van den Bos de ver antwoordelijk gesteld voor de organi satie, de continuïteit van de dagelijkse uitzendingen, het aankoopbeleid en de coprodukties. Kroes, gingen uiteindelijk door de bocht, toen minister Van Dijk ver klaarde niet met minder dan twee pro cent de onderhandelingen met de ambtenarenbonden in te willen gaan. Hij heeft volgens waarnemers de mi nisterraad onder hoge druk gezet. De extra loonruimte voor de ambtenaren zal als volgt worden verdeeld: alle ambtenaren krijgen 0,9 procent verho ging; daarbovenop is er voor extra sa larisverhogingen (incidenteel) nog eens 0,6 procent beschikbaar; voor de hard werkende ambtenaren wordt een prestatiebeloning beschikbaar ge steld van 0,25 procent van de totale loonsom; voor beroepsgroepen die maar moeilijk te krijgen zijn is nog eens 0,25 procent beschikbaar. De ambtenarenbonden zullen naar verwachting dit bod van het kabinet veel te mager vinden. In navolging van de verpleegkundigen, willen zij ruim vijf procent extra. Dat hoeft overigens niet alemaal in salaris, ook werkgele- genheidsmaatregelen mogen daaruit worden betaald. Eerder hebben de bonden een 'heet najaar' met veel ac ties voorspeld, als het kabinet niet aan hun eisen tegemoet zouden komen. Het kabinet heeft gisteren tevens de besluitvorming voor alle begrotingen afgerond. „De doelstellingen uit het regeerakkoord worden gehaald", al dus premier Lubbers gisteren na het kabinetsberaad. Het financieringste kort komt volgend jaar zelfs iets lager uit dan in 1986 nog werd verwacht: vijf in plaats 5,25 procent. AMSTERDAM - Premier Lubbers reageert in Amsterdam op de kritiek van PvdA-lijsttrekker Wim Kok aan zijn adres. Lubbers hield staande dat in de afgelopen regeerperiode veel is gedaan voor de laagste inkomens en dat die geen achterstand hebben opgelopen. LEEUWARDEN (GPD) - PvdA-lijst- trekker Wim Kok heeft premier Lub- bers vrijdagavond verweten „gewoon verder te willen met de werkloosheid, met de groeiende inkomensverschil len, zonder last of ruggespraak". In zijn scherpste verkiezingstoespraak tot nu toe verweet Kok in De Harmo nie in Leeuwarden de CDA-lijsttrek- ker „gedachten uit het kille isolement van het ivoren torentje van de minis ter-president". De venijnige aanval van Kok was inge- gegeven door een interview van Lub bers, vrijdagochtend in het Algemeen Dagblad. Daarin zei de CDA-er dat de uitkeringen 'geen achterstand' heb ben op de andere inkomens. „In de ja ren zeventig zijn de uitkeringen fors opgetrokken. Dat hebben wij rechtge zet", aldus Lubbers. Kok zei daarop: „Zo'n uitspraak gaat mij door merg en been. Dit zijn uitspraken van een man die niet meer tussen de mensen staat, niet meer weet wat er leeft". Volgens de PvdA-lijsttrekker blijkt uit het interview dat Lubbers „het liefst met het VVD-programma in zee wil, want dat gaat volgens hem de goede kant uit". De opmerking van Lubbers dat de PvdA niet moet tornen aan de belastingverlaging noemde hij een et afblazen van de mo gelijke brugbouw over Een overgeseinde foto van Triton. PASADENA (AFP/DPA/RTR) - De Amerikaanse ruimtesonde Voya- ger-2 heeft vrijdag na een scheer- vlucht over Neptunus „verbazing wekkende" beelden van de grooot- ste maan van de planeet, Triton, naar de aarde gezonden. De Voya- ger-2 bereikte Neptunus na een vlucht van 12 jaar en 7 miljard ki lometer en vloog vervolgens langs Triton ons zonnestelsel uit. Volgens deskundigen in het vlucht- leidingscentrum in Pasadena (Cali- fomië) stal de blauwroze Triton bij dit deel van de vlucht de show. De beelden die door de Voyager naar de Aarde waren gestuurd, noem den zij verbazingwekkend. De we tenschappers, van wie sommigen bijna 20 jaar aan het Voyager-pro- ject hebben gewerkt, juichten en klapten toen de eerste beelden bin nenkwamen. De beelden kunnen duiden dat Tri ton bedekt is met ijs, bergkammen en een ruw oppervlak heeft, aldus een lid van het foto-team. De beel den van de maan roepen veel vra gen op, zo zei een andere deskundi ge. Kort voor het bereiken van de kort ste afstand tot de gas-planeet moest de Voyager een ring van ijs en brokken steen passeren die Nep tunus omgeeft. Een botsing met een voorwerp ter grootte van een kiezelsteen zou de met een snelheid van 100.000 kilometer per uur voor trazende sonde waarschijnlijk heb ben vernietigd. Enkele uren voor de scheervlucht over Neptunus ontdekte de Voya ger nog twee nieuwe manen. Daar mee kwam het aantal bekende Neptunus-manen op acht. Zij heb ben een doorsnede van 50 tot 420 kilometer en draaien in banen op 48.000 tot 117.000 kilometer van de planeet. Neptunus was het laatse reisdoel van de Voyager-2. De sonde heeft na het passeren van de planeet ons zonnestelsel verlaten. Weten schappers in Pasadena hopen ech ter dat de sonde nog tot het jaar 2020 gegevens zal blijven zenden. De Voyager zou in de toekomst nog informatie kunnen verschaffen over de precieze grootte van het magnetische veld van de zon en daarmee over de reikwijdte van ons zonnestelsel. au „onaanvaardbare karaktertrek van centrum-rechts: de laagste inkomens krijgen de minste zekerheid en de hardste boodschap, de hoogste krijgen de hardste toezeggingen en het meeste profijt". Op milieugebied heeft de coalitie van CDA en VVD volgens Kok „alle maat regelen gewoon vooruitgeschoven. Laat u niets wijsmaken. Het was al lang bekend welke kant het met ons milieu opging. De bittere werkelijk heid is dat de PvdA hogere offers voor het milieu moet vragen, omdat Lub bers heeft nagelaten er voldoende in te investeren". DEN HAAG- De Koninklijke Maat schappij De Schelde1 in Vlissingen komt met twee andere Nederlandse marinewerven in september met een eerste plan waarin wordt aangegeven hoe een blijvende samenwerking tu- sen deze bedrijven onderling en met de overheid kan worden verwezen lijkt. Aan de opstelling van het plan zullen naast De Schelde ook de Rot terdamse Droogdok Maatschappij en Van der Giessen-De Noord deelne men. De toeleveringsbedrijven zijn er eveneens bij betrokken. Het voornemen vloeit voort uit het ge sprek dat staatssecretaris van defen- KENNEBUNKPORT (AP) - De Ameri kaanse regering heeft vrijdag bekend gemaakt Colombia voor totaal 69 mil joen dollar aan hulp te bieden in de strijd tegen de Colombiaanse drugs syndicaten. De bijstand zal met name gebruikt worden voor de aanschaf van helikopters en andere transport middelen, zo is vrijdag bekend ge maakt. Het nieuwe hulppakket werd aange kondigd in het vakantiehuis van de Amerikaanse president George Bush in Kennebunkport, in de staat Maine. Richard Boucher, een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken, zei dat het ministerie vandaag twee Bell-helikopters naar Colombia zou sturen om de politie ter plekke bij te staan. „De aanpak van de drugsbaronnen is een moedig en dapper plan van de Co lombiaanse autoriteiten. Daarin wil len de Verenigde Staten hen graag steunen," aldus Boucher. Het nieuwe hulppakket ter waarde van 64 miljoen dollar komt bovenop de al eerder toegezegde hulp van 5 mil joen dollar door het Amerikaanse Con gres. Dat eerste bedrag is bedoeld voor de training van extra veiligheidsperso neel om Colombiaanse rechters te be schermen. sie Van Houwelingen vrijdag had met de bedrijven die betrokken waren bij de onlangs gemiste order voor de bouw van M-fregatten voor de Australische marine. Dit consortium stond onder leiding van de Koninklijke Maat schappij De Schelde in Vlissingen. Het marinewerven zullen in hun plan ook de vraag beantwoorden welke mo gelijkheden er in de naaste toekomst voor de Nederlandse marinescheeps bouw zijn. Van Houwelingen heeft zich bereid verklaard 'de in Nederland aan wezige kennis en capaciteit op het ge bied van marinescheepsbouw zoveel mogelijk te ondersteunen'. Volgens een woordvoerder van het departe ment gaat het hierbij om steun in tijd, mankracht en geld. Welke vorm dat zal krijgen moet blijken als de plannen van de industrie zijn uitgewerkt. Van de zijde van De Schelde wilde men vrijdag in dit stadium van het overleg niet meer meedelen dan dat het con tact met de staatssecretaris 'een uit stekend gesprek' betrof. Directeur D. van Dort van de werf Van der Giessen- de Noord zei in een reactie niet afwij zend te staan tegenover een herope ning van het gesprek over samenwer king. „Maar er is in het verleden al zo vaak over samenwerken gesproken. Als het echte winst voor de bedrijven zou opleveren was er waarschijnlijk al lang wat tot stand gekomen". In de sfeer van de directe produktie ziet Van Dort niet veel perspectieven voor de samenwerkingsgedachte. (Zie ook pagina 27) de Westerschelde rommelt nog altijd na in de Zeeuwse contreien. Minister Smit- Kroes, wier door België geïnspireerde 'nee' tegen een brug, twee weken gele den, hard aankwam, heeft het voor goed verbruid in Zeeland. De PZC raadpleegde deze week de eigen ar chieven om eens na te gaan, wat er over de Westerschelde-oeververbin- ding gezegd en geschreven is. Het ver slag van drieëndertig jaar plannen ma ken - elders in de krant - geeft een ont hutsend beeld van de touwtrekkerij tussen bestuurlijk Zeeland en Den Haag. Door de jaren riepen acht minis ters van Verkeer en Waterstaat bij her haling uit, dat ze een oeververbinding helemaal zagen zitten, maar even zo vrolijk verklaarden ze enkele maan den later dat een brug en/of tunnel geen haalbare kaart was. Aantrekken en afstoten, heette het spel, dat gedu rende een derde eeuw is opgevoerd door het ministerie van Verkeer en Wa terstraat in Den Haag. Het mag niemand verbazen dat drieëndertig jaar lang leven tus sen hoop en vrees vele Zeeuwen een sceptische instelling heeft bezorgd als het woord oeververbinding valt. Tel kens als de zaak beklonken leek, was er wel weer een minister of een hoge ambtenaar in Den Haag, die de plan nen dwarsboomde. Als de bewinds man of -vrouwe van Verkeer en Water staat aankondigde dat alle obstakels waren opgeruimd, kwam die van Fi nanciën vertellen dat er absoluut geen financiële ruimte was. Vergeet het maar, dat er een oeververbinding komt, was dan de boodschap. Kortom, er was altijd wel wat. Naïef als de Zeeuwse bestuurders waren en uit gaande van de oprechte bedoelingen van Den Haag, werden de tegenslagen telkens weer geïncasseerd. Goed, als het dan vandaag niet kon, dan maar morgen, werd het credo. Wacht maar af, 't komt allemaal wel goed, spraken de verantwoordelijke bestuurders sus send. Er is immers niets edeler dan be grip tonen voor het standpunt van de tegenpartijHelaas speelde die haar ei gen, oneerlijke spel. Zeeland had niet temin altijd begrip, ook als minder ge dweeë geesten uitriepen, dat Den Haag de kluit gewoon belazerde, om het maar eens grof te zeggen. Drieën dertig jaar praten over een oeverver binding markeert een derde eeuw van loze beloften. De vraag waar Zeeland nu precies staat, is cruciaal. Ondanks steeds meer tegengas in eigen provincie moet toch worden vastgesteld dat de nood zaak van een oeververbinding nog al tijd aanwezig is. Een rechtstreekse koppeling van de industriegebieden Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen en Vlissingen-Oost zal Zeeland econo misch meer en betere kansen bieden. Op termijn heeft dat niet alleen met welvaart te maken, maar evenzeer met welzijn. Een oeververbinding kan voor die impulsen zorgen, waarnaar Zee land al enkele jaren reikhalzend uit ziet. Een andere zaak is, dat Zeeland na meer dan dertig jaar tevergeefs te hebben geijverd voor een vaste oever verbinding, zich nu moet vastleggen op termijnen. Als - om de gedachten te bepalen - op 1 januari 1991 de datum niet vaststaat waarop de eerste spade voor een oeververbinding de grond in gaat, moet Zeeland het gehele WOV- verhaal vergeten. De tijd dringt, want als er geen oeververbinding komt, zal toch binnen afzienbare termijn een nieuwe dubbeldeksveerboot voor Vlis- singen-Breskens moeten worden be steld. Om nog maar niet te spreken over een reserve schip met dezelfde ca paciteit. Voor de geschiedschrijving is het ongetwijfeld van belang dat door onafhankelijk onderzoek wordt vast gelegd op welke slinkse wijze Den Haag de Zeeuwen een derde eeuw op sleeptouw heeft genomen en hoe daar bij op bestuurlijk onbehoorlijke ma nier is opgetreden. De rol van Den Haag en in bepaalde gevallen ook die van het provinciaal bestuur in de WOV-affaire is, op zijn zachtst gezegd, minstens discutabel. Daarover mag best een boekje worden open gedaan. De overheden zouden eens kunnen denken, dat ze zich alles kunnen ver oorloven. Maar uiteindelijk gaat het Zeeland om een goede, betaalbare ver binding. Als het dan niet anders kan, zullen we ons tevreden moeten stellen met veerverbindingen tussen Zeeuwsch-Vlaanderen en de rest van Zeeland. Duidelijk is in elk geval dat de tijd van praten over de oeververbin ding definitief voorbij is. Dim (Van onze correspondent) SINGAPORE De rechterhand van de nauwelijks twee weken ge leden benoemde Japanse premier Toshiki Kaifu is gisteren afgetre den nadat hij gisteren op een pers conferentie had beaamd, dat hij een buitenechtelijke affaire had met een barmeisje. Minister Tokuo Yamashita (69), chef van het kabinetssecretariaat en woordvoerder van de premier, verklaarde tegenover journalisten, dat hij besloten heeft om af te tre den om premier Kaifu niet interna tionaal in verlegenheid te brengen. Kaifu brengt volgende week zijn eerste bezoek aan Washington. Premier Kaifu heeft mevrouw Ma- jumi Moriama, directeur-generaal voor milieuzaken, tot opvolger van Yamashita benoemd. Maandag 28 augustus van 10-20 uur. Bij iedere aankoop: gratis loten. Vele mooie prijzen!! Aansluitend plm. 22.00 uur:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1