vandaag VVD-er Hermans komt met eigen wetsontwerp commerciële tv Kapitaal op autodak Brinkman wist niet van subsidie Koloss Als toerist vermomde soldaten uit Israël doden Palestijnen Topman van Solidariteit premier Polen Mestprobleem aan orde bij formatie Officieren trainers Israël drugsmafia vrijdagkrant 'anDijke Historisch Oorlog Hoeksteen Nazisme Reclame Hasj Verkeer KABEL TOEGANKELIJK VOOR IEDEREEN Felle uitval ZEEUWSE PAARDEN OP NOORDHOLLANDS STRAND MASSALE STEUN NIET-COMMUNIST Overwinning van de democratie in Polen Valencia Wisselend bewolkt 232e jaargang no. 194 Vrijdag 25 augustus 1989 NU EXTRA VOORDELIG CARAVANS auto adria HAAGMAN ADVOCATEN WARSCHAU - Met een verrassand grote meerderheid is Ta deusz Mazowiecki gisteren gekozen tot de eerste niet-commu- nistische regeringsleider van de volksrepubliek Polen. Slechts vier van de 460 leden van de Sejm, de Poolse Tweede Kamer, stemden tegen de premier die namens Solidariteit nu een regering moet gaat vormen. Minder zon dan gisteren. Wolkenvel den trekken over Zeeland afgewisseld door zon. De middagtemperatuur wordt rond de 21 graden. De westen wind is matig. L J Nog enkele 1989-showmodellen. Nu reeds Alpenkreuzer 1990-modellen met Hoek Rijksweg - Ringbaan West f 500.- winterkorting. Een groot aantal caravans en Alpenkreuzers uit verhuur. (1989-modellen) 01100 - 1 14 40 GOES PROVINCIALE ZEEUWSE CO WA „Ik wil een premier voor alle Polen zijn, ongeacht hun politieke voor keur", sprak een duidelijk aangedane Mazowiecki. De 62-jarige hoofdredac teur van Tygodnik Solidarnosc, het weekblad van Solidariteit, benadruk te na zijn verkiezing vooral de steun die hij uit de gehele maatschappij no dig zal hebben. „Daarmee staat of valt mijn regering", zo zei hij. De communistische fractie is met 173 leden de grootste in de Sejm. Er was hen echter geen stemdiscipline opge legd. De meeste van de 41 onthoudin gen kwamen uit de partijgelederen. Ook fractieleider Marian Orzechowski onthield zich van stemming. Volgens een afgevaardigde van Solidariteit had hij Mazowiecki gezegd in zijn posi tie niet anders te kunnen, maar desal niettemin de premier te steunen. Mazowieki kreeg de steun van 378 van de 423 aanwezige afgevaardigden. Door de wijze van stemmen (handop- i steken) was het precieze aantal com munistische Sejm-leden dat voor de premier van Solidariteit stemde niet duidelijk. Maar omdat van de zes niet- communistische fracties - goed voor 1287 zetels - op één na alle leden hun stem op Mazowiecki uitbrachten, heeft minstens een derde van de com munistische fractie Mazowiecki het vertrouwen gegeven. Orzechowski sprak van een „histori sche gebeurtenis" nu niet langer „een vertegenwoordiger van de partij van de arbeidersklasse" de regering leidt. Hij noemde Mazowiecki een „zeer er varen katholiek politicus". Daarmee ging hij iets minder ver dan president Jaruzelski die in zijn brief aan de Sejm, waarin Mazowiecki werd voor gedragen als premier, de veteraan van de vijf maanden geleden nog ver boden vakbeweging roemde vanwege zijn ervaring in Solidariteit en als naaste medewerker van Lech Walesa. Mazowiecki zei later tijdens zijn eerste persconferentie als premier, dat zijn regering trouw zal blijven aan de mili taire en economische organisaties van het socialistische kamp, Warschau pact en Comecon. (Advertentie) «PZC De drugsmafïa in Colombia roept de totale oorlog uit. PAGINA 3 Er zijn ruim 2,5 miljoen alleen staanden, maar het gezin is nog de hoeksteen in onze sa menleving. PAGINA 4 Het Nederlands Oostenrijk-co mité bindt de strijd aan met het nazisme in Karinthië. PAGINA 5 In Nederland is in 1988 voor ruim 7,2 miljard gulden aan reclame besteed. PAGINA 7 Op het strand bij Westenschou- wen is voor ruim 7 miljoen aan hasj aangespoeld. PAGINA 15 Het vergroten van de verkeers veiligheid in Zeeuwsch-Vlaan- deren is een zaak van lange adem. PAGINA 18 PAGINA 9,10,11,12 en 13 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Beurs en financiën: 7 Provincie: 15, 17, 18, 19, 20 en 21 Sport: 22 en 23 Peugeot 405 GL Motor: 1600 cc Bouwjaar: november 1987 Kleur: donkergrijs-metallic Km.stand: 21.000 Prijs: 24.000,- Peugeot 309 GR Automaat Motor: 1600 cc Bouwjaar: mei 1987 Kleur: donkerblauwmetallic Km.stand: getint glas Prijs: 22.500,- official Ford Dealer westhavendijk 150 goes 01100 20440 WARSCHAU - Tadeusz Mazowiecki maakt het overwinningsteken na zijn ver kiezing tot premier van Polen. DEN HAAG (GPD) - Het VVD-Tweede Kamerlid Loek Hermans komt vol gende maand met een initiatief-wets ontwerp om de komst van Nederland se commerciële zenders op de kabel mogelijk te maken. Hermans kondig de deze nieuwe stap in de politieke strijd rond de commerciële tv aan tij dens de uitreiking van de Gold Medal Award. Hij kreeg deze prijs voor zijn ijveren voor commerciële tv in Ne derland. Hermans vindt dat de wetgeving in de toekomst op twee principes moet wor den gebaseerd. De kabel moet in de eerste plaats geheel vrij zijn, voor wie maar uitzendingen wil verzorgen. Ten tweede moeten de omroepen kiezen tussen het publieke bestel en de com mercie. Mengvormen zoals para-com mercialisme zijn niet toegestaan. Her mans wil een echt duaal bestel. De VVD'er legde er de nadruk op dat er in ons land ruimte moet blijven voor identiteits-gebonden omroepen. „En dan bedoel ik niet het elkaar becon curreren met Amerikaanse televisie series, maar echte identiteits-bepalen- de programma's". Hij wil in de wet garanties scheppen, dat deze omroe pen kunnen blijven uitzenden. Maar daarnaast vindt hij dat de kabel vrij moet zijn voor de komst van com merciële omroepen. Hij vergeleek de kabel met het papier. „Toen kort na de oorlog de papierdistributie werd opge heven, ontstond ook de vraag of kran ten commercieel mochten worden geëxploiteerd. Zo moet het nu ook met de kabel gaan. Iedereen moet toegang kunnen krijgen", aldus Hermans giste ren. Hermans Hij deed een felle uitval naar CDA en PvdA, die „maar niet duidelijk maken waar ze met het mediabestel in ons land naar toe willen. Ze hebben wel veel vragen, maar antwoorden geven ze niet", aldus Hermans. „Brinkman heeft acht jaar geleden gezegd dat we naar een duaal bestel moeten. Dat willen wij ook. De minister werd ech ter helaas teruggefloten door de CDA-fractie. En daarom zitten we nu nog steeds met een volstrekt chaoti sche situatie". De PvdA heeft in een eerste reactie af wijzend gereageerd op de WD-plan- nen. „De PvdA is bereid te praten over de mogelijkheid van het toelaten van commerciële omroepen, maar niet als de bestaande omroepen alleen maar identiteits-gebonden programma's mogen maken", aldus de PvdA-me- dia-specialiste Jeltje van Nieuwenho- ven. Tien trekpaarden uit Zeeland probeerden gisteren op het strand van Camperduin (NH) tevergeefs de Koloss uit elkaar te trekken. DEN HAAG (GPD) - Minister Brinkman van WVC gaat de Raad voor het Kunstbeleid opheldering vragen over het verlenen van subsidie aan het Koloss-project. De kustvaarder Koloss wordt momenteel door twee kun stenaars, Hans Belleman en Kees Bolten, op het strand van Camperduin uit elkaar gehaald. Het schip wordt vervolgens in Hoorn weer in elkaar gelast en opnieuw te water gelaten. Brinkman zegt niet te begrijpen dat de raad hiervoor geld heeft gegeven. De subsidie voor het Koloss-project bedroeg 86.000 gulden. Ook de WD is ver bolgen over het besluit van WVC. Het liberale Kamerlid Terpstra spreekt over „schandelijke geldverspilling" en zal Brinkman om uitleg vragen in de Kamer.DeprovincieNoord-Hollandheeft79.000guldenaanhetprojectgegeven. Behalve de overheid draagt ook het bedrijfsleven aan het project bij, over wegend door hulp in nature. Totaal dertien bedrijven, waaronder veel Noordhollandse, leveren hun medewerking aan het project. Een belangrijk onderdeel van het project, het uit elkaar trekken van het schip door tien Zeeuwse trekpaarden, mislukte. Het schip moest met snij branders in tweeën gesneden worden. Nadat de stukken over de weg naar Hoorn zijn vervoerd, worden ze weer aan elkaar gelast, waarna het schip weer te water gelaten wordt. ROTTERDAM JERUZALEM (RTR) - Israëlische soldaten verkleden zich steeds vaker als toeristen, fotografen of Palestijnen om niets vermoedende ongewa pende Palestijnense activisten dood te schieten. Een Palestijnse activist werd woensdag neergeschoten en een andere ge wond, toen Israëüsche soldaten vanuit een auto met een Gaza-kenteken op hen schoten. De Palestijnen waren bezig de nieuwe identiteitskaarten van Palestijnen die in Israël werken, in beslag te nemen. Afgelopen zaterdag waren tientallen omstanders getuige van het neer schieten van een Palestijnse jongere die stenen gooide naar een geünifor meerde legerpatrouille. De dodelijke kogel kwam uit een groepje als toe risten verklede soldaten, compleet met rugzakken, fotocamera's en reis gidsen. Amnesty International heeft de regering gevraagd om een onderzoek naar de dood van een Palestijnse activist die door de politie werd gezocht en die in de hoofdstraat van Ramallah op klaarlichte dag door iemand in burger werd doodgeschoten. Het leger heeft in alle gevallen bevestigd dat het soldaten waren die scho ten maar wilde niet bevestigen op welke manier het was gebeurd. ROTTERDAM (ANP) - Een bejaard echtpaar heeft woensdag in een hand tas geld en sieraden ter waarde van 30.000 gulden op het dak van zijn auto laten liggen toen het wegreed vanaf een parkeerplaats bij het Rotterdam se Zuidplein. De bejaarde vrouw had de tas op het dak van de auto gelegd in de veron derstelling dat haar 83-jarige echtgenoot de tas in de auto zou leggen. Toen het echtpaar de kapitale fout ontdekte reed het terug naar de par keerplaats, maar de tas was onvindbaar. Later op de dag werd de tas met de inhoud -10.000 gulden in contanten en voor 20.000 gulden aan sieraden - door een beambte van het Rotterdamse openbaar vervoerbedrijf RET bij de politie afgeleverd. De man had de tas ergens op straat gevonden, aldus de Rotterdamse politie. (Van onze correspondent) AAAA TTTic twee maanden gele- VÏLj VV den zou hebben ver- i kondigd, dat de vrije vak- bond Solidariteit 24 augus- tus 1989 de premier van Po len zou leveren, zou met hoongelach zijn ontvangen. Toch brak dat histori sche moment - voor het eerst in tweeenveertig jaar geen communist als regeringsleider in Polen - gisteren aan: het Solidariteitslid Tadeuz Mazo wiecki, vertrouweling van Lech Wale sa, werd met overweldigende meerder heid van het Poolse parlement tot pre mier gekozen. Zelfs een groot aantal communistische afgevaardigden bracht zijn stem uit op Mazowiecki. Het is niet overdreven te stellen dat de democratie heeft gezegevierd in Polen. Althans voorlopig, want de commu nistische partij in Polen moge dan in het parlement slechts een derde van de zetels bezetten, al haar machts structuren zijn intact gebleven. De rol die Solidariteit in het leven van de Polen speelt is al vele jaren buitengewoon groot. Begonnen als on dergrondse beweging, daarna gelegali seerd, later verboden en sinds kort weer in het openbare leven opererend, is Solidariteit het symbool van een nieuw verworven vrijheid voor de Po len. Zonder dat één druppel bloed is gevloeid, is de vrije vakbond van de 'reus' Walesa de afgelopen maanden van een ondergrondse beweging ge promoveerd tot een door de commu nisten geaccepteerde politieke bewe ging, die als enige het land uit de chaos kan redden. Het failliet van het com munistische regime in Polen tekende zich al jaren geleden af, maar het duur de nog tot deze zomer voordat de ge harde communistische kaders besef ten dat zij Polen in sneltreinvaart naar de ondergang voerden. (Advertentie) HENGELO (ANP) - Demissionair minister Braks (land bouw en visserij) heeft donderdag aangekondigd al tij dens de kabinetsformatie de aanpak van de mestproble matiek te willen regelen. „Het oplossen van de problemen rond het mestoverschot duldt geen uitstel. We moeten nu echt knopen doorhak ken," zo liet de bewindsman donderdag weten tijdens een bezoek aan de Twentse vuilverwerkingslokatie Boelders- hoek. Op dit complex in Hengelo zal voor 90 miljoen gulden een mestfabriek worden gebouwd. Gezien het belang van dit project voor het milieu en de landbouw in Oost- Nederland zou Braks voor de bouw van deze fabriek graag 30 tot 40 procent subsidie geven. (Van onze correspondent TEL AVIV - Israëlische reserve-offi cieren die voor de Colombiaanse drugssmokkelaars werken, worden gerecruteerd via het kantoor van een bekende Nederlandse (ex-Israëlische) wapenhandelaar in Amsterdam. De huurlingen ondergaan in een goed uit geruste Amsterdams privé-kliniek een medische onderzoek en verblij ven in een klein pension in de buurt van het Centraal Station. In Colom bia worden zij ingezet voor het oplei den van beroepsmoordenaars. Nederlandse instanties als het minis terie van Buitenlandse zaken in Den Haag, de Amsterdamse politie en de justitie hebben gistermiddag met ver bazing gereageerd op deze, in een Is raëlisch dagblad gepubliceerde 'ont hullingen'. Niets van bekend, luidde het commentaar van diverse kanten. Volgens het dagblad Hadashot vin den de adspirant-adviseurs van de moordenaarsbenden in Colombia tij dens hun verblijf in Amsterdam on derdak bij een kleine donkerharige joodse Nederlandse pensionhoudster die 'mamma' wordt genoemd. Het acht a tien kamers tellende pension houdt geen registratie bij van de Is raëlische gasten. Na een eerste selec tie in Amsterdam reizen de adviseurs van de 'Siccarios', de Colombiaanse moordenaarsbende die voor de drug kartels werkt, door naar een landgoed bij de Spaanse stad Valencia. Na een militaire training daar van enkele weken vliegen ze door naar Colombia. De adviseurs, afkomstig uit Israëli sche militaire elite-eenheden, worden in Israël aangetrokken door de Israëli sche firma Choed Hachaniet (Speer punt), die onder leiding staat van de 46-jarige ex-kolonel Yair Klein. Klein verblijft op dit moment in Europa. Hij zou in het verleden zelf leden van de Colombiaanse smokkelaarsbende hebben getraind. Ook een ex-topfiguur uit de Israëli sche inlichtingendienst Mossad, Mike Harari, zou bij het drugsschandaal in Colombia betrokken zijn. Harari, nu honorair-consul voor Israël in het Mid- denamerikaanse Panama, is goed be vriend met de Panamese leider gene raal Noriega. Ook Noriega zou zich in tensief met drugssmokkel bezig hou den. Harari zou in Colombia moorde naarsbenden van de Colombiaanse smokkelaars hebben getraind en uit gerust. Israël levert behalve terreurkennis ook grote hoeveelheden wapens en ex plosieven aan Colombia. De drugs smokkelaars in Colombia zijn uiterust met Israëlische wapens. Een Israëli sche wapenleverancier, bijgenaamd de 'wapenhandelaar van het drugkar tel', werd enkele maanden geleden gearresteerd, nadat in Florida een gro te Israëlische wapenzending op weg naar Colombia in beslag was geno men. UTRECHT (ANP) - De politie van Utrecht heeft donderdag op een wei land aan de rand van de stad 120 ern stig verwaarloosde schapen aange troffen. De beesten zijn door rotkreu- pel zwaar ondervoed geraakt. Zeker twintig schapen moeten worden afge maakt, aldus een politiewoordvoer der donderdagavond. *S> Tegen een veehandelaar uit Montfoort is proces verbaal opgemaakt wegens verwaarlozing. Hij had van zijn be stand van ongeveer 300 schapen er 120 met rotkreupel apart gezet en er ver der niet meer naar omgekeken. Van de overige tweehonderd schapen is vol gens de politie ook nog een deel be smet. De vrije Poolse vakbond heeft in elk geval de politieke wind mee in het Oostblok. De politiek van openheid en democratisering in de Sowjetunie maakte het pad vrij voor Solidariteit, want zonder de instemming van Mos kou zouden de communistische lei ders in Warschau nooit vrije verkiezin gen hebben durven uitschrijven. Die verkiezingen van enkele maanden ge leden legden een solide basis voor Soli dariteit als politieke machtsfactor. Zo groot was de aversie van de Po len tegen het communistische regime, dat Solidariteit meteen de grootste partij werd. Een dergelijke positie brengt verplichtingen met zich mee. De leiders van Solidariteit, gesteund door een brede aanhang, toonden zich ook bereid de verantwoordelijkheid voor het land te dragen. Nu is het dan zover. Voor het eerst in ruim veertig jaar een niet-com- munistische premier aan het hoofd van een (nog te benoemen) regering, waarvan de communisten één van de partners zijn. Het getuigt van grote wijsheid van de Solidariteit-top, dat zij communisten in de regering opneemt. Overigens moet worden aangenomen, dat Solidariteit niet veel anders kan. De communisten nu buitenspel zet ten, staat gelijk met politieke zelf moord, met alle verschrikkelijke ge volgen voor het land van dien. Vast staat in elk geval, dat Solidariteit zijn nek heeft uitgestoken. De economie van het land staat er zo belabberd voor, dau de regering - elke regering - wel gedwongen zal zijn harde maatre gelen te nemen. Er wacht Mazowiecki een gigantische taak. Het is dan ook een goede zaak, dat meer dan twintig Westerse landen economische hulp hebben toegezegd. Als één ding duide lijk is, dan is het wel dat het Poolse ex periment de volledige steun van de Westerse wereld verdient. Hoe mooi zou het niet zijn als over enkele jaren kan worden gezegd, dat Polen 1989 het begin markeert van nieuwe en verbe terde politieke verhoudingen in Euro pa. Dim V

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1