PZC Openbaar 20 jaar 83 vervoer procent wil in groei Conflict ambtenaren met minister over pensioenen Helft uitvallers over naar deeltijd-school Raad: 400 miljoen per jaar extra nodig voor beter jongerenbeleid Maak een feest van uw feestje. binnen- en buitenland ENQUÊTE: 71 PROCENT TEGEN WIJZIGING Sportvissers veroordelen verkoop vangst Vanavond bij ons in de tuin? Sovjetburgers eisen proces in stadion Schikking voor vervuilers wijk in Lekkerkerk VOORAL DE SERVICE VERGROTEN Gratis condooms voor verslaafden DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1989 Dordrecht draait op voor schade Aegon in gifwijk Utrecht: algeheel rijverbod scheelt één procent smog Snel eind aan kaping vliegtuig Air France Ruim 41 scheidingen op 100 huwelijken De Heineken Thuistap. U kunt 'm huren of kopen bij de slijter. Weinig steun plan ziekteverzekering DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Nederlandse be volking wil de huidige ziektekostenverzekering handhaven. Uit een enquête onder duizend kostwinners blijkt dat 71 pro cent de voorkeur geeft aan de huidige verzekeringsvorm bo ven de basisverzekering die in 1993 de ziekenfonds- en particu liere verzekering moet hebben vervangen. Van de 71 procent die alles liever bij het oude houdt, zegt ongeveer de helft tevreden te zijn over de huidige verze kering. De andere helft is bang met de basisverzekering duurder uit te zijn. Van de plannen voor de stelselherzie ning in de gezondheidszorg (plan-Dek ker) hebben de ondervraagden maar een vage voorstelling. De woensdag in Den Haag gepresen teerde enquête is uitgevoerd in op dracht van de Federatie voor Onder linge non-profit Ziektekosten-verzeke ringsinstellingen (FOZ). De FOZ is een samenwerkingsverband van 21 onder linge niet op winst gerichte ziektekos- ;enverzekeraars met in totaal 1,8 mil- oen verzekerden. De enquête is ge houden om na te gaan of verzekerden het eens zijn met het verzet van de par ticuliere ziektekostenverzekeraars te gen tempo en aanpak van de stelsel herziening. AMERSFOORT (ANP) - Nederlandse en internationale sport visserij orga nisaties hebben in een brief aan mi nister Braks afstand genomen van wat zij noemen een klein aantal lie den, dat de sportvisserij in diskrediet brengt door vis aan handelaren te ver kopen. Ook veroordelen zij de hande laren die dit in de hand werken. De organisaties hebben een dringend beroep op de demissionaire minister van landbouw en visserij gedaan niet zodanige maatregelen te treffen dat de echte sportvissers geen gul of kabel jauw meer kunnen vangen. Tegen het stellen van een limiet voor de hoeveel heid vis die de sportvisser mag meene men hebben zij geen overwegend be zwaar, als op die manier de semi-pro- fessionele zeesportvisserij kan worden uitgeroeid. De organisaties doen de bewindsman de suggestie de belastingdienst achter de „commerciële collega's" aan te stu ren. Juiste cijfers over de omvang van de handel zijn er niet. DORDRECHT (ANP) - De gemeente Dordrecht draait op voor de schade die het verzekeringsconcern Aegon heeft geleden bij zijn ruim driehon derd huurwoningen in de gifwijk Merwedepolder. Het gerechtshof in Den Haag heeft bepaald dat Aegon op Dordrecht ongeveer drie miljoen gul den kan verhalen voor huurderving en circa zes miljoen voor waardever mindering van de huurwoningen. Aegon stelde Dordrecht aansprakelijk omdat de gemeente op het terrein te weinig toezicht hield. Daardoor kon j onder meer chemisch afval uit de Rot terdamse haven gestort worden. Ae gon liet in de wijk ruim driehonderd woningen bouwen die alle op veront reinigde grond staan. Toen in 1981 bleek dat bijna de hele wijk van acht honderd woningen op gifgrond was ge bouwd, spande Aegon een proces aan. In 1985 al wees de Dordtse arrondisse mentsrechtbank de gemeente aan als schuldige. De gemeente handelde on rechtmatig, zo luidde het oordeel, door zwaar verontreinigde grond te hebben verkocht aan het concern. De gemeen te had móeten of kunnen weten dat de bouwgrond vervuild was. Het hof heeft er nog een schepje bovenop gedaan door richtlijnen te geven waarvoor en hoeveel de gemeente dient te betalen. Voor de gemeente staat de mogelijk heid van cassatie bij de Hoge Raad nog open. UTRECHT (ANP) - Als de commissa ris van de koningin in Utrecht in een smogperiode een algeheel rijverbod afkondigt zal dat de hoeveelheid smog slechts met één procent vermin deren. Dat zeggen Gedeputeerde Sta ten van de provincie in een notitie. De afname kan plaatselijk echter oplo pen tot maximaal 30 procent, aldus GS. Het meeste effect heeft een rijverbod in steden met meer dan 40.000 inwo ners, stelt het provinciebestuur in de notitie. GS gaat nu in overleg met het 'Rijksinstituut voor de Volksgezond heid en Milieuhygiëne bekijken welke gemeenten plannen moeten voorbe reiden om het verkeer in geval van nood stil te leggen. Stilleggen van al het verkeer in de provincie is volgens GS „gezien de ingewikkelde wegen structuur" niet mogelijk. De notitie vermeldt voorts dat stilleg gen van het verkeer in het hele land een smog-vermindering van 10 pro eent zal opleveren. Stopzetting van al le Utrechtse industrieën is volgens GS overigens over het geheel genomen oog minder effectief dan een algeheel rijverbod. Daarmee zou de smog maar met 0,1 procent afnemen. De smog die zich in de Utrecht vormt komt voor het overgrote' deel van buiten de provin cie. Het idee van één zorgverzekering voor alle Nederlanders slaat bij 90 procent van de ondervraagden aan, maar toe gespitst op het plan-Dekker neemt het enthousiasme zienderogen af. Slechts 6 procent van de ondervraagden heeft er vertrouwen in dat de stelselherzie ning tot verbetering van de gezond heidszorg leidt. Een kwart denkt dat de gezondheidszorg zelfs achteruit zal gaan, terwijl 40 procent verwacht dat kwaliteit constant blijft. Meer dan 60 procent verwacht geen uitgebreidere medische hulp na invoering van de ba sisverzekering. Van de particulier verzekerden ver wacht 58 procent met de basisverzeke ring duurder uit te zijn dan met de hui dige verzekering. Dat is geen bezwaar zolang er maar betere voorzieningen tegenover staan. Een kleine 70 procent Advertentie van de ondervraagden zegt bij invoe ring van de basisverzekering een aan vullende verzekering af te sluiten. De FOZ concludeert uit de enquêtere sultaten dat de bekendheid met het plan-Dekker na ruim twee jaar tegen valt. In feite heeft maar 39 procent van de ondervraagden een vaag idee dat het plan iets te maken heeft met de herstructurering van de gezond heidszorg, aldus FOZ-bestuurslid drs. C Limborgh woensdag op een pers conferentie in Den Haag. De ziektekostenverzekeraars vinden het „bijzonder vervelend" dat overwe gend beter opgeleide en verdienende mensen een aanvullende verzekering voor onder meer tandheelkunde en fy siotherapie willen afsluiten. Juist mensen met een slechtere gezondheid zouden gebaat zijn bij zo'n aanvullen de verzekering, maar blijkbaar zien ze tegen de kosten op. MOSKOU (RTR) - Boze inwoners van de stad Naberezjnie Tsjelny in de Sov jetunie hebben een lokale rechtbank gedwongen de rechtszaak tegen een man die verdacht werd van verkrach ting en moord in een stadion te behan delen. Bij het proces, dat normaal achter gesloten deuren zou zijn afge daan, waren 5000 mensen aanwezig, zo heeft de krant Moscovskaya Prav- da woensdag gemeld. De inwoners hadden uit woede over de groeiende criminaliteit in hun stad ge dreigd met een staking als de zaak niet in het openbaar behandeld zou wor den. De enige ruimte die groot genoeg was om alle belangstellenden te her bergen was het stadion, zo stelden zij. Tijdens het vier dagen durende proces werd een zekere Vasiliev ter dood ver oordeeld wegens het verkrachten en vermoorden van een meisje van 18 jaar. De krant meldde niet of de straf is voltrokken. In de stad Naberezjnie Tsjelny, die Brezjnev heette tot zij onlangs haar oude naam terugkreeg, is het afgelo penjaar de misdaad met 60 procent ge stegen. AMSTERDAM (ANP) - Niet iedereen zal in deze tijd meteen aan de winter denken maar toch presenteren veel modehuizen en kledingconcerns deze dagen hun herfst- en wintermode. De ontwerpers van deze kleding hebben zich laten leiden door India. DEN HAAG (ANP) - De openbaar ver voerbedrijven in Nederland willen het aantal reizigerskilometers de ko mende twintig jaar met 83 procent vergroten. Dat kan bereikt worden door onder meer het verkorten van de reistijd en het vergroten van de servi ce. De exploitatiekosten zullen daardoor met twee miljard per jaar groeien. Ver der moet er eenmalig een bedrag van 15 miljard worden geïnvesteerd. Voorzitter J. Laan van Samenwerking Openbaar Vervoer (Samove) zei dat woensdag in Den Haag bij de presenta tie van een studie van onderzoeksbu reau McKinsey. In Samove zijn de Ne derlandse Spoorwegen en het stad- en streekvervoer verenigd. In het rapport van McKinsey, ,,OV Zes Oostduitsers stappen vanuit Hongarije de Oostenrijkse gemeente Mörbisch am See in de provincie Burgen- land binnen. EISENSTADT (DPA) - Er lijkt geen eind te komen aan de stroom vluchtelingen uit de DDR die via Hongarije naar Oostenrijk trekt op weg naar de Bondsrepubliek. Honderden Oostduitsers passeerden zonder papieren de Hongaars-Oostenrijkse grens, zo deelt de politie in Eisenstadt mee. In de nacht van dinsdag op woensdag zouden zeker 100 mensen de grens gepasseerd zijn. Een groep van 200 Oostduitsers was er dinsdagavond in geslaagd bij de grenspost Klingenbach ongehinderd Oostenrijk binnen te komen. In de loop van de dag wa ren 200 bewoners van de DDR er in kleine groepjes in geslaagd, de grens tussen Hongarije en Oostenrijk te passeren. Duizenden Oostduitsers zijn in de afgelopen weken via Hongarije en Oostenrijk naar het westen gevlucht. De mogelijkheid hiertoe ontstond toen Hongarije enkele maanden geleden overging tot het slopen van het IJze ren Gordijn, zijn versterkte grens met Oostenrijk. maal twee" getiteld, worden drie mo dellen uitgewerkt om het gebruik van het openbaar vervoer drastisch te ver beteren. Eén model gaat uit van het Tweede Structuurschema Verkeer en Vervoer van minister Smit-Kroes. Dat leidt tot 66 procent meer reizigerskilometers en vergt investeringen van 13 miljard. De jaarlijkse exploitatiekosten zullen met negenhonderd miljoen, ofwel 30 procent, toenemen. Het meest verregaande model is geba seerd op de doelstelling van het Natio naal Milieubeleidsplan (NMP). Daarin is een groei van het openbaar vervoer voorzien van 90 procent. Samove wil „minimaal" kiezen voor een tussenvariant, „op weg naar het NMP" getiteld. De variant leidt tot een groei van de dekkingsgraad van het openbaar vervoer van 40 naar 42 pro cent. PARIJS (DPA/AFP/RTR) - Aan de ka ping van een Franse Airbus A-300 is woensdag reeds ha enkele uren een einde gekomen. De dader, een uit Frankrijk uitgewezen Algerijn, gaf zich al snel na de landing van het toe stel op het vliegveld van Algiers over aan de politie. Een woordvoerder van de luchtvaart maatschappij Air France verklaarde dat alle inzittenden van het vliegtuig, dat gekaapt werd op de vlucht van Pa rijs naar Algiers, veilig en wel zijn. Er waren 102 passagiers en 13 beman ningsleden aan boord. De kaping zou het werk zijn geweest van één man, de 30-jarige Algerijn Said Jamei. De Franse radio om schreef hem als „geestelijk gestoord". Volgens de Algerijnse radio was de man ongewapend. Wel stond hij te zwaaien met een grote parfumflesl Het Algerijnse persbureau APS ver klaarde dat de kaper een internationa le conferentie over het conflict in Liba non had geëist. Die conferentie zou in Frankrijk moeten worden gehouden. ROTTERDAM (GPD) - Drugsver slaafden krijgen in Rotterdam een jaar lang gratis condooms. De gemeente wil onderzoeken of dit helpt tegen het aids-risico voor drugsgebruikers. Met hetzelfde doel krijgen de Rotterdamse drugsspuiters al elke dag schone spui ten. Het risico op aids door onveilig vrijen is minder groot dan door het ge bruik van vuile injectienaalden. Maar de gemeente vindt het toch de moeite en het geld (50.000 gulden) waard om bij drugsgebruikers een gedragsveran dering in het seksueel verkeer tot stand te brengen. Naar schatting zijn op dit moment al 350 tot 400 Rotter damse drugsspuiters sero-positief. Zij hebben dus een verhoogd risico aids te ontwikkelen. Het openbaar vervoer zal vooral moe ten werken aan de reductie van de reis tijd, aldus een woordvoerder van McKinsey. Voor de meeste keuzereiz- gers (degenen die kunnen kiezen tus sen openbaar vervoer en auto) is de kortere reistijd het voornaamste mo tief om de auto te nemen. Ook het ne gatieve imago van het openbaar ver voer dient sterk te verbeteren, aldus McKinsey. LEKKERKERK (GPD) - De voormali ge Schiedamse afvaltransporteur Wijnstekers en de verffabriek Tollens Coatings in Breda, die verantwoor delijk worden gehouden voor de ver vuiling van de woonwijk Lekker- kerk-west, kunnen aan een civiele procedure om schadevergoeding ont komen door in te stemmen met een schikking. Hierover wordt op dit mo ment onderhandeld tussen de lands advocaat en beide bedrijven. Begin dit jaar liet het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Orde ning en Milieubeheer (VROM) nog we ten een civiele procedure bij de Rotter damse rechtbank te zullen aanspan nen. De Staat eist van Wijnstekers en Tol lens vergoeding van het volledige be drag dat met de sanering van de woon wijk is gemoeid: te weten 160 miljoen gulden. Volgens een woordvoerder van het ministerie van VROM is het ge bruikelijk dat 'vermoedelijk te dag vaarden' bedrijven in kennis worden gesteld van de procedure en dat hun de mogelijkheid van een schikking wordt aangeboden. Afvaltransporteur Wijnstekers heeft in het begin van de jaren zeventig afval in de polder bij Lekkerkerk gestort voor het bouwrijp maken van het ter rein. BRUSSEL (ANP) - Van de 100 huwe lijken die er in Nederland gesloten worden, draaien er nu ruim 41 uit op een echtscheiding. Dat blijkt uit een werkdocument van de EG-commissie in Brussel. Het aantal echtscheidin gen in ons land lag in 1965 nog op 5,7 per 100 huwelijken. Nederland komt op de tweede plaats in Europa. Het grootste aantal echt scheidingen komt voor in Denemar ken: 49,1 procent. Italië (5,3 procent) heeft het geringste aantal echtschei dingen. In Nederland vindt 8,3 procent van alle geboorten buiten een wettig huwelijk plaats. Ook op dit gebied is Denemar ken (43 procent) Europees recordhou der. DEN HAAG (ANP) - Minister Van Dijk heeft opnieuw de jaarlijkse Rijksbijdrage aan de pensioenpre mies van het overheidspersoneel ver laagd. Hij stort over 1988 en 1989 in totaal een miljard gulden minder in het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds. Dat geld gaat naar minister Ru- ding, die het gebruikt om het financie ringstekort te verlagen. De ambtenarencentrales verzetten zich woensdag in het ambtenarenover- leg tevergeefs. Ze voelen zich gesteund door de opvattingen van de Verzeke ringskamer en het ABP-bestuur. Van Dijk hield vol dat de premiebijdrage niet onder het gelijkwaardige overleg- stelsel valt en dat hij de maatregel der halve eenzijdig kan doorvoeren. Er dreigt bovendien een conflict over de uitwerking van een afspraak uit het akkoord, dat minister en drie bonden voor dit jaar bereikten. Het betreft de vraag of aanpassingen in bepaalde sa larisschalen (waarvoor in totaal 60 mil joen gulden beschikbaar is) ook door moet werken in de pensioenen. De middelbare en hogere ambtenaren van de CMHF (die overigens niet met het totale pakket voor dit jaar instem den) vinden van wel. De drie andere centrales (van FNV en CNV en het on afhankelijke Ambtenarencentrum) voelen er ook voor, tot ontzetting van de minister tegen is. DEN HAAG (ANP) - Het aantal leerlingen dat zonder diploma het on derwijs voorgoed de rug toekeert, blijkt de helft lager te liggen dan tot nu toe werd aangeno men. Van de 29.000 „drop outs" zet iets meer dan de helft de op leiding na enige tijd voort in het deeltijdon derwijs, zo blijkt uit een onderzoek dat in op dracht van het ministe rie van Sociale Zaken is uitgevoerd. De uitvallers die op hun schreden terugkeren, kiezen vooral voor het leerlingwezen en het kort middelbaar be roepsonderwijs. De werkende schoolverla ters hopen door het deel tijdonderwijs interes santer en beter betaald werk te krijgen. De werk lozen keren terug om meer kans op een baan te krijgen. Minister De Koning heeft opdracht gegeven voor een ver volgonderzoek naar ken merken en motieven van de schoolverlaters die overstappen naar het deeltij donderwij s In de vierde en hogere klassen van havo en vwo is 64 procent van de 13.500 uitvallers te vin den. In het lager be roepsonderwijs en de la gere klassen van het al gemeen vormend onder wijs bedragen de uitval percentages respectie velijk 19 en 17 procent. De drie schoolsoorten in het lager beroepsonder wijs met de meeste leer lingen (lts, lhno en leao) kennen verhoudingsge wijs weinig uitvallers. Volgens het onderzoek heeft het afbreken van de opleiding vooral te maken met een geringe motivatie en slechte stu dieprestaties. Ook het vooruitzicht op een aan trekkelijke baan en pro blemen met leerkrach ten en medeleerlingen spelen een rol. Advertentie DEN HAAG (GPD) - Een volgend kabinet moet 400 miljoen gulden per jaar extra uittrekken voor jon geren tussen 18 en 25 jaar. Het geld moet besteed worden aan een nieuw inkomens- en arbeids marktbeleid voor de jongeren. Dit stelt de Raad voor het jeugdbeleid in een woensdagmiddag aan premier Lubbers uitgebracht advies. Het huidige beleid noemt de raad onsamenhan gend. Daarnaast nemen inkomensverschillen met andere groepen in de samenleving verder toe. Alle voorstellen van de Raad zijn erop gericht jongeren vanaf 21 jaar economische zelfstandigheid te waar borgen. De raad bepleit een heel nieuwe opzet van de Rijks- groepregeling werkloze werknemers (RWW). Alle jongeren die langer dan een halfjaar RWW krijgen, moeten verplicht worden deel te nemen aan scho ling en werkervaringsprojecten. Om de jongeren daartoe te stimuleren komt er een premie bovenop hun uitkering, uiteenlopend van 225 tot 315 gulden per maand. Een jongere die drie keer weigert aan scholing of werkervaringsprojecten deel te nemen, verliest het recht op een uitkering en komt in de bij stand. De raad wil dat de overheid de scholing en werkervaring voor de betrokken jongeren regelt. De Raad wil het verschil in RWW-uitkering tussen uit- en thuiswonenden schrappen. Ook de woning- delersregeling vervalt. Voor alle leeftijden wordt de uitkering bepaald op 70 procent van het minimum loon voor de betrokken leeftijd. Voor alle RWW-ers geldt een sollicitatieplicht. De uitkering wordt in het voorstel 525 gulden per maand voor een 18-jari- ge, oplopend tot 735 gulden per maand voor 21-jari- gen en ouderen. Ten aanzien van de hoogte van het wettelijk mini mumloon voor jongeren stelt de raad voor de ver schillen tussen de leeftijdsgroepen te verkleinen. De groep tussen 21 en 25 jaar zouden moeten inleveren ten behoeve van hun lotgenoten tussen 18 tot 21 jaar. Met dit plan wil de raad de concurrentiepositie van laag opgeleide jongeren op de arbeidsmarkt verbeteren en voorkomen dat de ene jongere de an dere verdringt. Het jeugdloon zou in het plan van de raad 550 gulden per maand zijn voor een 16-jarige tot 1450 gulden per maand voor een 25-jarige. De nieuwe uitkeringen zouden vanaf 1 januari aan staande ingevoerd moeten worden. De raad doet in het advies ook aanbevelingen inza ke de studiefinanciering. Iedereen tot 25 jaar krijgt recht op zes jaar basisbeurs plus een studielening. De hoogte van de beurs wordt bepaald door de fei telijke woonsituatie. Uitwonende studenten krij gen een bedrag gelijk aan de RWW-uitkering voor een 18-jarige (525 gulden per maand), thuiswonen den krijgen de helft (263 gulden). De Heineken Thuistap draagt met z'n echte tappilsjes flink bij aan de feestvreugde. Hij is eenvoudig te bedienen en te mon teren. En in de rol van tappende gastheer of gastvrouw, tovert u uit ieder vaatje zo'n 40 heerlijke Heineken pilsjes tevoorschijn. Ga dus even langs bij de Thuistapslijter als er ee op komst is. U vindt b vermeld, in de Goude:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 5