kleintjes Koninklijk plezier in Drente Zelfstandig loodswezen kost rijk 54 miljoen Franse garanties voor Hollandse Signaal Bondsrepubliek sluit ambassade in Praag e PZC vandaag NIJPELS WIL PVC-VERPAKKING KWIJT Gorbatsjov positief over ontwikkelingen in Polen Dossier Rushdie in boekwinkel Wisselend bewolkt 232e jaargang no. 192 Woensdag 23 augustus 1989 01184-84321 Volksgezondheid KRITIEK REKENKAMER Groter Mens on waardig Kamers Hogeschool PHILIPS BEHOUDT 20 PROCENT Bevolking Racecircuit Geen geld Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Beurs en financiën: 4 Provincie: 7,9,11,12,13,14 en 15 Sport: 16 en 17 Prijs Wolkenvelden, maar ook perioden met zon. Het blijft droog. De middagtempe- ratuur omstreeks 21 graden. De weste lijke wind is zwak tot matig. Opgave advertenties per telefoon: of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen PROVINCIALE ZEEUW Opnieuw dioxine in koemelk gevonden DEN HAAG (GPD) - Opnieuw zijn te hoge concentraties dioxi ne in koemelk aangetroffen. Dit keer gaat het om melk van een bedrijf in Oudenhoorn, tien kilometer ten zuiden van de Afval verwerking Rijnmond (AVR). Maar ook in het Lickebaertge- bied, eveneens onder de rook van de AVR, werd net als vorige maand opnieuw teveel dioxine in koemelk aangetroffen. Koe melk uit de omgeving van afvalverbrandingsovens in Zaan dam, Duiven, Leiden en Alkmaar bevat verhoogde concentra ties dioxine, maar blijft wel onder de kritische grens. Dat blijkt uit een vervolgonderzoek van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM). In totaal werd koemelk uit de omge ving van negen afvalverwerkingsin stallaties onderzocht. In Leiden en Alkmaar wordt de kriti sche grens van zes picogram dioxine per gram melkvet niet overschreden. Melk en melkprodukten met méér dio xine mogen volgens deze voorlopige norm niet te koop worden aangebo den. Koemelk uit de omgeving van ver brandingsovens in Dordrecht, Den Haag, Leeuwarden en Roosendaal be vat niet meer dioxine dan normaal wordt geacht. Datzelfde geldt voor melk uit de omgeving van de gemeen telijke vuilverbranding in Rotterdam, de Roteb. Er bestaat een gerede juridische kans dat vuilverbrandings installaties de schade, ontstaan door de uitstoot van giftige stoffen, moeten vergoeden. Dat heeft de landsadvocaat het kabi net laten weten. De regering zelf is niet van zins schade vergoeding uit te keren. Minister Braks van Landbouw verklaarde dins dag in de Tweede Kamer dat de ver oorzaker voor de schade moet opdraai en. Een meerderheid in de Kamer (WD,PvdA en D66) wil dat het getrof fen Lickebaertgebied ongeschikt voor landbouw wordt verklaard. De WD denkt aan een bufferzone van bossen. Minister Braks bestrijdt dit idee. Hij is van oordeel dat in een industrieel ge bied landbouw mogelijk moet blijven. „Dat betekent, dat de industrie in zo'n gebied schoon moet zijn. Als we nu gaan zeggen dat we de landbouwgron den maar moeten opgeven ontnemen we de industrie de prikkel om zelf te zorgen voor schone lucht, bodem en water", aldus Braks dinsdag voor de Kamer. Over de effecten van dioxine op de volksgezondheid is nauwelijks iets bekend. Er zijn nog geen testen op mensen uitgevoerd. Wel is bekend, dat dioxine ernstige schade toebrengt aan dieren. Zowel minister Nijpels van Milieu als staatssecretaris Dees van Volksgezondheid kondigden on derzoeken aan om de schade van dio xine voor het menselijk lichaam aan te tonen. Nijpels zei verder te verwachten snel overeenstemming te bereiken over de aanpassing van de vuilverbrandings installaties. Hiervoor is een bedrag van twee miljard gulden nodig. Minister Nijpels herhaalde voor de Ka mer dat hij snel maatregelen wil ne men om verpakkingsmaterialen waar in PVC is verwerkt, te vervangen door andere producten. Lijsttrekker van De Groenen, Roel van Duin, probeert, gehuld in pvc-maatpak, VVD-milieuminister Nijpels voor het dioxinedebat ervan te overtuigen dat er een verbod op het gebruik van pvc moet komen. Bij de verbranding van pvc komt dioxine vrij. NORG (ANP) - Koningin Beatrix lacht uitbundig bij aankomst in het Drentse Norg, een van de plaatsen die de koningin aandeed tijdens haar streekbezoek gisteren aan Noord-Drente. DEN HAAG/VLISSINGEN - De priva tisering van het loodswezen in 1988 heeft gunstige effecten gehad voor de nu zelfstandige loodsen. Voor het rijk heeft het afstoten van deze dienst meer kosten met zich meegebracht dan was voorzien. De privatisering kost de overheid 54 miljoen gulden per jaar. De Algemene Rekenkamer stelt dit in een rapport dat dinsdag is gepubli ceerd. Hierin staan de resultaten van een vorig jaar verricht onderzoek naar de privatisering. De loodsdienst maakte tot 1 september 1988 onder deel uit van het ministerie van verkeer en waterstaat. Eén van de doelstellin gen van de privatisering was volgens de rekenkamer budgettaire besparin gen bij het rijk. Die doelstelling is naar haar oordeel niet gehaald. Vóór de verzelfstandi ging bedroeg het positieve saldo voor het rijk 29 miljoen gulden. Momenteel kampt het rijk met een negatief saldo van 25 miljoen. Een eenvoudig reken sommetje leert de rekenkamer dat ver keer en waterstaat er 54 miljoen gul den bij inschiet. Patiënten in verpleeghuizen moeten veel te lang wachten op hulp, deze 'mensonwaardige' situatie is het gevolg van een tekort aan personeel. PAGINA 3 De woningbouwverenigingen verhuren steeds meer wonin gen per kamer. PAGINA 5 Het ministerie remt de groei van de Hogeschool Zeeland. PAGINA 7 Het financiële nadeel voor het rijk is zelfs nog groter, omdat bij de becijfe ring nog geen rekening is gehouden met fiscale aspecten. Bovendien komt ook nog een eenmalig bedrag van 11 miljoen gulden aan voorbereidings- kosten voor rekening van het ministe rie. Ook staat het rijk voor onbepaal de tijd garant voor een groot deel van de jaarlijkse uitgaven van de gepriva tiseerde organisatie. Vanwege het uit dienst treden van bijna 1300 loodsen kunnen wel de overhead- en huisves tingskosten omlaag. Dat de resultaten van de operatie na delig voor het rijk zijn uitgevallen, wijt het controle-orgaan van de overheid aan het niet goed gestructureerd on derhandelen en besluiten. Het onder handelingsproces duurde vijf jaar en verliep moeizaam. Minister drs N. Smit-Kroes wilde tegelijkertijd een aantal langslepende kwesties regelen. Zo werd de verscherpte loodsplicht in gevoerd en werden de rijksloodsdienst en de gemeentelijke evenknie in de Rijnmond geïntegreerd. Tussentijds zijn tussen de minister en de loodsen bindende afspraken ge maakt. Hierop heeft de rekenkamer ernstige kritiek. Zij verwijt de minister daarmee belangrijke troeven uit han den te hebben gegeven. Hierdoor zou den de onderhandelingen nadelig zijn beïnvloed en hebben de loodsen vol gens de rekenkamer meer dan het vol le pond gekregen. Zo lopen de loodsen, die nu als zelfstandige ondernemers opereren, slechts beperkte financiële risico's. Het rijk zorgt er namelijk voor dat de vier loodsencorporaties (Schel- (Slot zie pagina 9 kolom 4) De Zeeuwse bevolking is in het eerste halfjaar van 1989 sterk gegroeid. PAGINA 7 Het verzet tegen de plannen voor een racecircuit groeit. PAGINA 9 Minister Van Dijk voelt er niets voor op te draaien voor de ex tra kosten tijdens voetbalwed strijden. PAGINA 17 HENGELO (GPD) - Hollandse Sig naalapparaten in Hengelo komt defi nitief in Franse handen. De onderhan delingen tussen het moederbedrijf Philips en Thomson CSF hebben ge leid tot een principe-akkoord over de verkoop van 79 procent van de aande len aan het Franse bedrijf. Philips houdt een belang van 20 procent, de Nederlandse Staat blijft voor 1 pro cent eigenaar. Dat heeft de HSA-di- rectie gisteren aan personeel, onder nemingsraden en vakbonden meege deeld. Thomson is volgens de HSA-directie bereid de arbeidsvoorwaarden „in hoofdlijnen te volgen" en de werkgele genheid „voort te zetten". Volgens Philips is de continuïteit van het be drijf het beste gewaarborgd door de aansluiting bij Europa's grootste de fensie-industrie. Hollandse Signaal had de laatste jaren problemen. Het personeelsbestand werd ingekrompen en er werd arbeidstijdverkorting aan gevraagd. In 1987 zou zelfs verlies zijn geleden. Thomson CSF is een onderdeel van BONN (RTR/AFP) - De Westduitse ambassade in de Tsjechoslowaakse hoofdstad Praag gaat met ingang van vandaag dicht omdat ze de toeloop van Oostduitse vluchtelingen niet meer aankan. Het is de derde West duitse ambassade in een Oostblok land die om die reden voorlopig dicht gaat. „De ambassade wordt voor onbepaal de duur gesloten", aldus de verklaring die het ministerie van Buitenlandse Zaken in Bonn dinsdag verspreidde. Er zouden zich ongeveer 120 Oostduit sers verschansen in de ambassade in Praag die naar de Bondsrepubliek wil len. Bondskanselier Helmut Kohl waar schuwde de DDR dinsdag nog voor een verslechtering van de economi sche betrekkingen tussen de twee Duitslanden als de DDR het reizen naar het Westen voor haar burgers niet vergemakkelijkt. Hij bood DDR-leider Erich Honecker aan de zaak te bespre ken. Op 8 augustus werd al de Westduitse missie in Oost-Berlijn gesloten, op 13 augustus gevolgd door de ambassade in de Hongaarse hoofdsatd Budapest. Ook in de Poolse hoofdstad Warschau hebben Oostduitsers die naar de Bondsrepubliek willen hun toevlucht gezocht tot de Westduitse ambassade. De situatie van de vluchtelingen in de Westduitse ambassades is juridisch zeer gecompliceerd. De Westduitse grondwet erkent slechts één Duitse nationaliteit hetgeen betekent dat Oostduitsers recht hebben op een Westduits paspoort. Niettemin kun nen de „nieuwe" Westduitsers niet weg uit de ambassades. Zodra ze een voet buiten de deur zetten zijn ze in overtreding omdat ze niet beschikken over een inreisvisum van het desbe treffende Oostblokland. het semi-staatsbedrijf Thomson SA, dat zich bezighoudt met zowel consu menten- als professionele electronica en huishoudelijke apparaten. Het concern telt in totaal 115.000 werkne mers en heeft een jaaromzet (1987) van omgerekend 25 miljard gulden. Thomson CSF vormt met een omzet van 11 miljard gulden en 46.000 werk nemers een van de belangrijkste divi sies van het concern. Dit onderdeel houdt zich bezig met lucht- en ruimte- vaartapparatuur, wapensystemen, detectie-, controle- en communica tie-systemen en componenten. Signaal heeft 4800 werknemers en een geschatte jaaromzet van ruim 800 mil joen gulden. In ieder geval de komen de vier jaar zullen werkgelegenheid en investeringsniveau bij Hollandse Sig naalapparaten niet dalen. Bovendien zullen de arbeidsvoorwaarden in grote lijnen gevolgd worden, waarbij de Phi- lips-cao en -pensioenrechten nog blij ven gelden in de cao-periode, die op 1 april 1990 begint. Over de periode na 1994 zijn nog geen concrete afspraken gemaakt, maar Signaal wordt voor Thomson in ieder geval de belangrijk ste vestiging voor de marine-systemen en de radartechnologie. Dat deelde HSA-directievoorzitter J.H.J. Bosma gistermiddag mee in een toelichting op de verkoop van zijn bedrijf. Volgens de HSA-directie mag ver wacht worden dat Signaal per 1 janua ri 1990 naar Thomson overgaat. Tot die tijd zal er nog druk onderhandeld moeten worden over de invulling van de overeenkomst en de eindprijs. Vol gens Bosma is er wel een richtprijs, die hij overigens niet wilde bekendmaken, maar over de definitieve som zijn Eind hoven en Parijs het nog niet eens. PASADENA (AP) - De voorspel ling van het weer voor Neptunus blijkt iets eenvoudiger te zijn dan die voor de aarde. Bij het opstellen van de voorspelling werden vier doelen uitgekozen en berekende men op welke plaats ze acht dagen later terecht zouden komen. De doelen, de grote zwarte vlek met de witte wolken daaraan vast, de kleine witte vlek ten zuidwesten van de zwarte en de tweede witte vlek ten zuidoosten van de eerste, kwamen zeer dicht bij hun bere kende positie. Het vierde doel is niet te zien. Uit andere foto's die het Ameri kaanse ruimtevaartuig Voyager-2 gisteren naar de aarde seinde, blijkt dat Neptunus een zeer turbu lente atmosfeer heeft, waar grote witte wolken bevroren gas in zware stormen met snelheden van 720 km per uur worden opgejaagd. Het op pervlak van Neptunus bestaat gro tendeels uit koude, vloeibare mate rie. Uit het beeldmateriaal van de ruimterobot blijkt verder dat Nep tunus een complete stofring heeft. De ring bestaat waarschijnlijk uit materiedeeltjes van manen die door zwaartekracht of botsing uit elkaar zijn gevallen. Bij geen van de andere acht planeten van ons zonnestelsel zijn dergelijke ringen aangetroffen. WARSCHAU (RTR) - Polen heeft dinsdag Moskous zegen ge kregen via Sovjetleider Michail Gorbatsjov. Het parlement in Warschau stemt morgen over de benoeming van een niet-com- munist, de kandidaat van Soli dariteit, Tadeusz Mazowiecki, tot premier, zo zei parlements voorzitter Kozakiewicz op de tv nadat een plaatsvervanger eer der van vandaag sprak. Terwijl er aan het touwtrekken om de vorming van een door niet-communisten beheerste re gering in Warschau nog geen eind was gekomen, belde Sovjet leider Michail Gorbatsjov partij leider Rakowski om er „zijn ver trouwen in uit te spreken dat Po len zijn politieke en economische problemen kan oplossen, in het belang van het socialisme". Daarmee werd vrijwel zeker dat Mazowiecki, tot dusverre hoofd redacteur van het blad van het vrije vakverbond Solidariteit, in de komende dagen de eerste niet-communistische premier van een Oosteuropees land van na de oorlog wordt. ■Ji AMSTERDAM (ANP) - Vanaf donder dag ligt in de Nederlandse boekhan dels „Het Internationale Rushdie Dossier" op de planken. Het boek dat is uitgegeven door Van Gennep in Amsterdam, geeft een overzicht van hetgeen zich internationaal heeft af gespeeld na de verschijning van het boek „The Satanic Verses" van Sal man Rushdie. In de Nederlandse versie van het dos sier (de Engelse versie verscheen enke le weken geleden) is een speciaal hoofdstuk gewijd aan de reacties en gebeurtenissen in Nederland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1