Auto-Poppe Walcheren EN SLAVINKEN Fiscus eist 4,5 ton van Feyenoord Lubbers wil niet kiezen tussen PvdA en VVD BOSPEEN schelfhorst [keukens vandaag Apart les voor aidspatiënt Angela thuis OOK BIJ HOGERE DOORVAART Giessen grijpt laast order 1,5 miljard 'met COLIJN goedemorgen' STERK VERLAAGDE PRIJZEN TIJDENS ONZE OCCASIONPRESENTATIE Kom vandaag nog langs en pak uw voordeel! Gildeweg 22 - Vlissingen - telefoon 01184-19610 VRIJDAG AVOND KOOP AVOND Zonnig en droog 232e jaargang no. 191 Dinsdag 22 augustus 1989 Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Bospeen, per bos Slavinken, 100 g3^591.39 12.90 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Piilïl MM -* BRUSSEL - Aan het 'nee' van de Vlaamse regering tegen aan leg van een brug over de Westerschelde valt volstrekt niet te tornen. Voornaamste reden voor het Belgische veto: de grillig heid van de Westerschelde. De vaargeulen in de rivier zijn steeds in beweging. Het is niet zeker dat ze op hun plaats blij ven. Aanleg van een brug kan daardoor het beginsel van een vrije doorvaart - voor Antwerpen en Gent van levensbelang - in gevaar brengen. Blaaspijpje Kamernood Superbrug Afzien Vliegveld Kunstuitleen Verbeek WOV: hoe kon het zover komen? PROVINCIAL Het wordt vandaag een zonnige dag. De middagtemperatuur wordt 23 gra den. De wind draait van zuidwest naar west en is eerst zwak., in de middag ma tig. (Advertentie) 100 ghttl kilo i4r90, Zie onze advertentie op pagina 16 (Advertentie) 01180 - 2 91 01 (Van een onzer verslaggevers) De Vlaamse gemeenschapsminister van openbare werken en verkeer, J. Sauwens, windt er geen doekjes om. „Een brug kan op geen enkele wijze. Aanleg zal de betrekkingen ernstig be- *PZC Tom Egbers van Studio Sport is helemaal maf van sport. PAGINA 2 moeilijken." Onderzoek door zowel Nederlandse als Vlaamse instanties heeft uitgewezen dat het gedrag van de geulen in de Westerschelde onvoor spelbaar is. Sauwens wijst erop - 'de Westerschelde is een jonge rivier' - dat nog vrij recent westelijk van Hans- weert massale veranderingen van de zandplaten optraden. Hij erkent dat het gevaar voor een be lemmering van de vrije doorvaart ge ring is. „Maar zelfs dat hele kleine risi co kunnen wij ons niet veroorloven. Ook met de meest moderne middelen zijn de zandbewegingen in de Wester schelde - elke dag miljoenen kubieke meters - niet in de hand te houden." Sauwens noemt het 'niet goed' dat van Nederlandse zijde geprobeerd wordt de instabiliteit van de Westerschelde te bagatelliseren. Hij beklemtoont dat het Vlaamse 'nee' niets te maken heeft met onwil of psychologische oorlogs voering. Het blaaspijpje van de rijkspo litie geeft het alcoholpercenta ge niet goed aan. PAGINA 3 Behalve de onzekerheid over het ge drag van de vaargeulen speelt ook de doorvaarthoogte een rol. Minister Sauwens geeft aan dat de schaalver groting in de scheepvaart almaar doorgaat. „Steeds hoger en steeds dieper en niemand kan voorspellen waar het op uidraait." Bij een brug met een doorvaarthoogte van 55 me ter ontstaan problemen; die nemen na de door Belgie gewenste verdie ping, waardoor grotere schepen af en aan kunnen varen, alleen maar toe. Een hogere brug - bijvoorbeeld 70 me ter - lost de risico's niet op, stelt Sau wens. Hij is bereid een plan voor zo'n superbrug te bekijken, maar ver wacht daar weinig van. „Vergeet die brug maar - daar komt het wel op neer." Het gaat om een visie van de Vlaamse regering. Sauwens onderstreept dat deze deelregering (sinds 1989 is Belgie een federatieve staat met zelfstandige Vlaamse en Waalse rege ringen) volledig bevoegd is om een brug over de Westerschelde tegen te houden. Voor een dergelijke zaak is geen besluit van de nationale re gering nodig. De minister stelt dat juist de federatievorm het mogelijk maakte voor een duidelijke, onomstre den mening te zorgen. Hij twijfelt er overigens niet aan dat de Vlaamse vi sie ook door de nationale regering ge deeld wordt. Minister Sauwens vindt het een goede zaak dat de Nederlandse regering uit oogpunt van goed nabuurschap afziet van een brug. Hij ontkent uit dank be loftes over Vlaamse medewerking aan Nederlandse wensen te hebben gedaan. De minister acht het noodza kelijk dat Nederland en Vlaanderen in de toekomst nauwer gaan samen werken op basis van gemeenschappe lijke belangen. Door de federalisering van Belgie is dat naar zijn mening beter dan ooit mogelijk. Sauwens ziet (Slot zie pagina 10 kolom 3) (Van onze correspondent) PRAAG - „Svobodu, svobodu" (vrij heid, vrijheid), riepen de rond drie duizend demonstranten maandag in het centrum van de Tsjechoslowaak se hoofdstad Pi'aag. Ondanks de drei gementen van de politie, dat er hard zou worden ingegrepen, verzamelde zich aan het eind van de middag bij het Wenceslas-plein spontaan een grote mensenmenigte om de 21ste ver jaardag te herdenken van de militaire ingreep van het Warschaupact in het Tsjechoslowaakse hervormingspro ces in 1968. Bij hardhandige charges werden tien tallen mensen door de politie afge voerd. Door het roepen van vrijheids leuzen en het zingen van het volkslied spuiden de betogers hun ongenoegen met de weinig hervormingsgezinde Tsjechoslowaakse autoriteiten. „Lang leve Alexander Dubcek!", riepen de betogers en eerden de partijleider wiens vernieuwingen op 21 augustus 1968 door het tankgeweld van de War- schaupact-troepen in de kiem werden gesmoord. De vernieuwingen in een aantal omrin gende landen en de officiële veroorde ling van de invasie door Polen en Hon garije hebben de Tsjechoslowaakse machthebbers in een geïsoleerde posi tie geplaatst. Met luidsprekers waarschuwde de po litie de betogers dat er klappen zouden vallen en raadde hun aan naar huis te gaan. De menigte aan de voet van het Wenceslas-plein antwoordde alleen maar met: „Dit is ons huis". Daarop werden de demonstranten de kleine straatjes van de oude stad van Praag ingedreven waarbij ook oproerpolitie werd ingezet. AMERSFOORT (GPD) - Een man die een automatiseringscursus volgt aan het Centrum voor Beroepsoriëntatie en Beroepsbeoefening (CBB) in Amersfoort, is uitgsloten van de groepslessen, omdat hij besmet is met aids. Dit meldt de Gay-krant deze week. Een van de leerkrachten heeft volgens de krant ontslag genomen, omdat hij geen les wil geven aan de aidslijder, een ander heeft zich om die reden ziek gemeld. De directeur van de instelling weigert de langdurig werkloze cursist toe te laten tot de groepslessen. Directeur Hamers is op vakantie en was niet voor commentaar bereikbaar. Vol gens wethouder Verheij van Amersfoort zijn er „medisch noch juridisch" rede nen om de cursist de toegang tot de groepslessen te weigeren. Als dat toch gebeurt is er volgens de wethouder sprake van „ontoelaatbaar dienstverzuim". Belgisch brugveto is onverbiddelijk SCHIPHOL (ANP) - Angela Visser, Miss Universe 1989, kwam maandag op Schiphol aan. Zij was sinds zij in Mexico in mei de titel veroverde niet meer thuis geweest. PASADENA (AFP/ANP) - Het is kennelijk hondeweer op Neptunus zo seint de Amerikaanse ruimte sonde Voyager-2, die de planeet, de op dit moment buitenste van ons zonnestelsel, steeds dichter na dert. Voyager passeert de blauwe planeet op woensdag 23 augustus. Neptunus wordt de „laatste pla neet die wij voor het eerst zien". Dat het er slecht weer is blijkt uit de jongste foto's van de sonde, die maandag was genaderd tot op twee miljoen kilometer. Morgen scheert de sonde op een hoogte van nog geen 5000 kilometer over het pla neetoppervlak. Enkele weken geleden ontdekte Voyager een „grote donkere plek" op Neptunus. Kennelijk gaat het om een enorme depressie, maar men zag ook een hele serie kleinere stormen, steeds met wolken, wat schijnt te wijzen op een warmte bron van onbekende herkomst op de planeet. De lage vlucht over Neptunus moet het klapstuk worden van de Voya- gerreis en moet fantastische beel den opleveren. Woendag wordt tevens „de laatste maal dat wij een planeet voor de eerste maal zien". Neptunus is mo menteel verder van de zon verwij derd dan Pluto, de negende en verst verwijderde planeet van ons zonnestelsel, die een lange ovale baan om de zon maakt. Na Neptunus schiet Voyager ons zonnestelsel uit en duikt de sonde de diepe interstellaire ruimte in voor een verdere reis van mogelijk miljoenen jaren. Aan boord is een boodschap van de mens. Wellicht wordt deze ooit ergens opgepikt. AMSTERDAM (GPD) - In een kelder onder een bloe menwinkel heeft de Amsterdamse politie het afgelo pen weekeinde naar schatting 900.000 peppillen in be slag genomen. Het vermoeden bestaat dat het gaat om het middel XTC. Nader onderzoek moet dit nog aanto nen. De politie kwam de pillen op het spoor, nadat de Duitse politie een 37-jarige man had gearresteerd. Uit zijn ver klaringen bleek dat hij de partij pillen in de kelder van de bloemenwinkel had verstopt. Nooit eerder werd in Amsterdam een dergelijke hoeveelheid peppillen in be slag genomen. ROTTERDAM (ANP) - Feyenoord heeft van de fiscus een naheffing van 450.000 gulden gekregen. In de laatste an derhalf jaar heeft de Rotterdamse club geen loonbelas ting over het salaris van directeur Hans Kraay afgedra gen. „Dat hoefde ook niet, omdat wij met Kraay een manage- ment-overeenkomst hadden afgesloten", verklaarde voor zitter De Swart gisteravond. „Dat is in het bedrijfsleven een volstrekt legale verbintenis." Feyenoord betaalde aan de Hans Kraay Consultancy BV een bruto salaris, waarbij de directeur, inmiddels opge stapt bij de Stichting Feyenoord maar nog steeds in dienst van de NV Stadion, zelf het betalen van de loonbelasting voor zijn rekening diende te nemen. De fiscus is van me ning, dat een dergelijke constructie wordt ingevoerd om aan de fiscale nadelen van een arbeidsovereenkomst te ontkomen. Via een proefproces wil de belastingdienst de management-overeenkomsten in het betaalde voetbal aan de kaak stellen. „In deze zaak staan we echter sterk", verze kerde De Swart. Politiefunctionarissen bij de gevonden peppillen. De pillen zaten per 2500 verpakt in de plastic flessen. Het wordt voor studenten steeds moeilijker om woon ruimte te vinden. PAGINA 5 Het vliegveld Midden-Zeeland moet het wellicht zonder pro vinciale subsidie stellen. PAGINA 9 Het omstreden plan om de in Middelburg gevestigde Zeeuw se Kunstuitleen te splitsen is voorlopig van de baan. PAGINA 11 Ver- Feyenoord-trainer Pim beek blijf zijn club trouw. PAGINA 15 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Beurs en financiën: 7 Provincie: 9,10,11,12 en 13 Sport: 14 en 15 StIMPEN AAN DEN IJSSEL (ANP) 9e scheepswerf Van der Giessen-de Voord grijpt naast een order voor vijf tien nieuwe containerschepen van Nedlloyd ter waarde van ongeveer an derhalf miljard gulden. President-di recteur ir. D. van Dort zei desge vraagd dat de besprekingen met het fiansportconcern zijn vastgelopen, pmdat er geen uitzicht is op steun Van 3e overheid. Hij verwacht dat de or der naar Japan of Korea zal gaan. Rn der Giessen-de Noord had met het Ppg op de mammoetorder een consor tium gevormd met twee Westduitse per ven en één Franse werf, achtereen volgens Vulkan te Bremen, Howaldfts- jperke te Kiel en Chantiers de l'Atlan- pque. Alle werven zouden bij hun over deden om steun aankloppen, maar oen ze allen bot vingen zijn de bespre ngen met Nedlloyd afgebroken, al- pus ir. van Dort. Het duo Neelie (Smit-Kroes) en Ron (Barbé) moet zich de afgelo pen dagen toch herhaaldelijk de vraag hebben gesteld: Waarom zijn we niet eerder met onze zuiderburen gaan pra ten? De constatering dat dit nu een maal niet is gebeurd, is niet goed ge noeg. In het verleden is er herhaalde lijk bij de bewindsvrouwe en bij de ge deputeerde op aangedrongen overleg met België te voeren, teneinde zeker heid te krijgen over de Belgische op stelling. Tweeëneenhalf jaar geleden antwoordde mevrouw Smit op vragen uit de Eerste Kamer dat 'overleg pas zinvol is als duidelijk is welke varian ten daadwerkelijk technisch en finan cieel haalbaar zijn.' In de Zeeuwse sta tenzaal was het met name het D66-sta- tenlid Jopie Boogerd, dat telkens weer Barbé adviseerde zo snel mogelijk het overleg met de Belgen aan te gaan. Steevast wees het antwoord in de rich ting van uitstel. Signalen van een af wijzende Belgische houding zijn er voortdurend geweest, maar Den Haag en Middelburg pretendeerden die niet te horen. Het zou allemaal zo'n vaart niet lopen, werd gesuggereerd. Na vo rige week weten we beter. Geklungel van de eerste orde, is geen overdreven kwalificatie voor het gemanoeuvreer van de dames en heren politici in de zaak van de WOV. De Tsjechoslowaakse politie arresteerde tientallen mensen tijdens de herdenking van de inval van Warschaupact-troe- pen in Tsjechoslowakije. Vijfentwintig jaar lang hooggestemde plannen maken over overbrugging van de Westerschelde werd vorige week in een vijftienre- gelig briefje van minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat aan het provinciebestuur van Zeeland op slag van nul en generlei waarde. De Belgen, zo is nu gebleken, houden vast aan het principe van de vrije doorvaart. Daar in past geen overbrugging van de Wes terschelde, eventueel wèl de aanleg van een tunnel. Elders in deze krant zet de Vlaamse gemeenschapsminis ter Johan Sauwens van openbare werken en verkeer uiteen, waarom met de Belgen niet valt te praten over een brug over de Westerschelde. Samen werking en goede nabuurschap staan hoog in het vaandel geschreven van deze bewindsman. Hij streeft vooral duidelijkheid na in de verhouding met Nederland - 'veel te lang is om allerlei zaken heengedraaid' - en die duidelijk heid heeft hij ondubbelzinnig ver schaft over de brugverbinding WOV. Den Haag en Middelburg zijn nu weer bij af. Vijfentwintig jaar lang zijn geld en energie gestopt in een project, dat nu met een enkele pennestreek van ta fel is geveegd. Aan het eind van de lan ge weg kwamen minister Smit en de Zeeuwse gedeputeerde Barbé een za kelijk ingestelde Vlaamse minister te gen met het bordje 'stop' in zijn hand. Hoe kon het toch zover komen? MAASTRICHT/HELMOND (GPD) - Premier en CDA-lijsttrekker Lubbers heeft gisteravond, bij het begin van de verkiezingscampagne, de andere partijen opgeroepen samen met het CDA de problemen van de toekomst aan te pakken. PvdA-leider Kok open de zijn campagne met een scherpe aanval op het CDA. „De PvdA zal in een nieuw kabinet weigeren mee te werken aan een voortgezet on rechtvaardig beleid." CDA en PvdA begonnen de korte cam pagne allebei in het zuiden, respectie velijk in Helmond en Maastricht. De andere partijen beginnen later deze week met de grote bijeenkomsten. Lubbers weigerde in te gaan op Kok's vraag te kiezen tussen WD en PvdA. Kok verweet Lubbers onduidelijkheid over de koers van het CDA. Lubbers daarover: „Werken aan de agenda voor de toekomst moet gebeuren mèt anderen en niet zonder anderen". „Slechts een PvdA die even sterk is, of kan het zijn sterker, dan haar partner in een centrum-linkse coalitie, kan ga rant staan voor een koerswijziging", aldus Kok. Hij verweet het CDA een falend werkgelegenheidsbeleid en gaf het kabinet-Lubbers een 'dikke onvol doende' voor de aanpak van de milieu problemen. De kritiek van Kok op het CDA komt op een moment dat de PvdA blijkens opiniepeilingen vier procent (zes ze tels) achterligt op het CDA. „De strijd om een wezenlijke koerswijziging is nog niet gestreden, die peilingen kun nen beter", aldus de PvdA-lijsttrek- ker. Volgens Kok koos het CDA bij de vori ge formaties voor 'een kil beleid' en zal dat nu weer doen. „Als het kan met de WD, als het moet met de PvdA. Maar dan wel met een PvdA die bereid is aan te schuiven, met twee woorden te spre ken en nog te eten van de CDA-pot schaft." CDA-fractievoorzitter De Vries noem de het in Helmond 'minder zeker' dat het CDA opnieuw met de liberalen in zee zal aan. Gezien de onstabiele toe stand bij de WD noemde hij het des te belangrijker dat het CDA na de verkie zingen in een sterke onderhandelings positie komt. (Zie verder pagina 10). Advertentie Sinds België begin dit jaar is opge splitst in een federatieve staat, is het de Vlaamse regering - zetelend in Brussel - die rechtstreeks zaken doet" over de WOV. Minister Sauwens laat er geen enkele twijfel over bestaan: de soevereine Vlaamse deelregering be slist in deze zaak, niet de landsrege ring. Mooipraterij komt niet in Sau wens vocabulaire voor. Met duidelijk heid is iedereen gebaat, vindt hij. Poli tici moeten niet om de zaak heendraai- en. Uit zijn mond kan de uitspraak 'geen enkele brugvariant voldoet', worden opgetekend. De goede ver staander hoeft niet meer te horen: de Vlamingen zijn mordicus tegen een brug. Met het internationale Schelde- verdrag achter de hand, voelen zij zich' sterk om zonodig de confrontatie tot de hoogste(internationale) rechter aan te gaan. De werkelijkheid van van daag is, dat er geen brug over de Wes terschelde komt. Punt. Uit. De verantwoordelijke politici in Ne derland - in eerste instantie mi nister Smit-Kroes en gedeputeerde Barbé - moeten maar eens uitleggen waarom ze zo zeker waren van hun zaak; waarom ze zich niet in een veel eerder stadium van het Belgische standpunt op de hoogte stelden? Al zou het maar een voorlopig standpunt zijn geweest. Veel geld en nog veel meer energie hadden voor andere za ken gebruikt kunnen worden. Me vrouw Smit heeft in haar korte, van geen enkel argument voorziene, brief aan gedeputeerde staten van Zeeland de term 'goed nabuurschap' geïntro duceerd. Als we het goed hebben be grepen heeft zij die geleend van minis ter Sauwens. pij is, ook al met het oog op Europa 1992, voorstander van sa menwerking en goede nabuurschap. Maar die strekken zich niet uit tot een brug over de Westerschelde. Dat een tunnel wel eens honderd miljoen gul den duurder zou kunnen zijn, is geen zaak die Sauwens aangaat. Hij ziet in elk geval geen reden in de hogere kos ten bij te dragen, want 'België vraagt er toch niet om.' Waarvan akte. Dim

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1